Jump to content

PNS 135 Roadfinder


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Aγόρασα πριν μέρες το 135 με 89 Ευρώ. :D

 

Πιστεύω πως η τιμή είναι super για αυτά που κάνει το μηχανάκι.

 

Σκεφτόμουν το 143, αλλά είναι πολύ μεγάλο για να το κουβαλάς δεξιά-αριστερά.

 

Ήδη το "έσπασα", και έτσι έχω στην αρχική οθόνη custom κουμπία με τις εξής επιλογές:

1. Sygic (original soft του μηχανήματος)

2. Destinator Ελλάδα-Εξωτερικό

3. Windows (για να επεμβαίνω στο μηχάνημα όσο γίνεται)

4. Windows media player 9

5. ......όλο και κάτι θα σκεφτώ να βάλω....:rolleyes:

 

Σήμα, είχε στο κάθισμα του συνοδηγού μέσα σε διαδρομή με οικοδομές στην πόλη.

Νομίζω πως είναι μια χαρά

Η οθονίτσα του είναι ευκρινής,

Το μόνο που δεν μπορώ να βάλω το χέρι μου στη φωτιά είναι πότε θα τα παίξει η μπαταρία του.....(σύνηθες πρόβλημα στα no name μηχανήματα κάθε είδους)

 

Αυτά!!

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Aγόρασα πριν μέρες το 135 με 89 Ευρώ. :D

 

Πιστεύω πως η τιμή είναι super για αυτά που κάνει το μηχανάκι.

 

Σκεφτόμουν το 143, αλλά είναι πολύ μεγάλο για να το κουβαλάς δεξιά-αριστερά.

 

Ήδη το "έσπασα", και έτσι έχω στην αρχική οθόνη custom κουμπία με τις εξής επιλογές:

1. Sygic (original soft του μηχανήματος)

2. Destinator Ελλάδα-Εξωτερικό

3. Windows (για να επεμβαίνω στο μηχάνημα όσο γίνεται)

4. Windows media player 9

5. ......όλο και κάτι θα σκεφτώ να βάλω....:rolleyes:

 

Σήμα, είχε στο κάθισμα του συνοδηγού μέσα σε διαδρομή με οικοδομές στην πόλη.

Νομίζω πως είναι μια χαρά

Η οθονίτσα του είναι ευκρινής,

Το μόνο που δεν μπορώ να βάλω το χέρι μου στη φωτιά είναι πότε θα τα παίξει η μπαταρία του.....(σύνηθες πρόβλημα στα no name μηχανήματα κάθε είδους)

 

Αυτά!!

Ελπίζω να βοήθησα

πληροφοριες please λινκ αγορας και πως το εσπασες?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

89 Ευρώ

Κωτσόβολος (Αν θεωρηθεί διαφήμιση παρακαλώ ο moderator να το αφαιρέσει)

 

διάβασε εδώ..........

 

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=10836&page=2

 

Ο φίλος που έγραψε το μήνυμα εξηγεί καλά τη διαδικασία.

Από κει και μετά μπορείς να κάνεις ό,τι νομίζεις με το μενού, αλλάζοντας κάποια πράγματα στο αρχείο. (λ.χ εγώ έβαλα 5 κουμπιά στο μενού)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

..............και από πλοήγηση..................

 

Sygic

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12714&stc=1&d=1224353483

IMGP4196.jpg

Destinator!!!!

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12715&stc=1&d=1224353483

IMGP4193.jpg

 

και μπόνους...........MEDIA player!!!!

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=12716&stc=1&d=1224353483

IMGP4194.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο φιλε μου..

ευχαριστω για το υλικο!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πιο απλά δεν γίνεται...

O Χρήστος (bbbb) είναι ο Mister PNA!!!

Το πήρε φίλος μου προχθές και δεν του άρεσε το sygic και του πέρασα Destinator 7 και iGO8 σε κανένα πεντάλεπτο.

Πιο πολύ ώρα έφαγα για να ρυθμίσω τα κουμπιά στο ini (ύψος και πλάτος, έβαλα και το desktop) παρά να εγκαταστήσω (αντιγράψω στην ουσία αφού παίζουν κατ' ευθείαν από την SD) τα προγράμματα.

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και τιμή λιώμα.

Από σήμα καμπάνα!!!

Μάλλον θα πάω να το χτυπήσω...:)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που ξέρει οι οδηγίες του φιλου bbbb σίγουρα είναι κατατοπιστικές!

Για κάποιον που δεν ασχολείται πολύ είναι λίγο περίεργα. Θα μπορούσε να γράψει κάποιος

αυτές τις οδηγίες λίγο διαφορετικά για να καταλάβουμε και εμείς οι άσχετοι?

Link to comment
Share on other sites

Εχω κατεβασει την εκδοση sygic στο κινητο μου nokia n82.Παρατηρησα ομως οταν παω πανω απο 40 km/h καποθ χανεται και μπερδευεται..ψιλοκολλαει δηλαδη.

Αν παρω το roadfinder θα εχω τετοιο προβλημα ή ολα θα εινια μια χαρα?

Μηπως αυτο που γινεται στο nokia ωφειλετε στον γεκτη gps ποθ χρησιμοποιει?

Link to comment
Share on other sites

Αυριο παω να παρω απο τον κοτσοβολο το pns 135.

οταν το ανοιξω απο το κουτι ειναι ετοιμο προσ λειτουργεια? ή πρεπει να αγορασω και χαρτες?

Link to comment
Share on other sites

οταν το φτιαξεις και παιζει μια χαρα θελω να μου πεις και μενα τι να κανω ακριβως τα βηματα διοτι δεν ξερω καθολου απο τεχνολογια..τη δευτερα παω να το χτυπησω
Link to comment
Share on other sites

Exει δοκιμάσει κανείς τη συσκευή πεζός ή με ποδήλατο ? Μπορεί να σου αναλύσει την διαδρομή που έκανες, δηλ. μεση ταχύτητα, απόσταση, μέγιστη ταχύτητα. Είναι αξιόπιστο σε μικρ'ες ταχύτητες.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια....

 

Απαντω στις παραπανω ερωτησεις :

 

-Το roadfinder δεν εχει κανενα προβλημα στις χαμηλες ταχυτητες. Αν εχεις ανιοκτο ουρανο και συνδεθει με πανω απο 10 δορυφορους δεν νιωθει τιποτα. Για τα αλλα που ρωτας (μεση ταχυτητα κτλ.) αυτα ειναι αναλογα με τι υποστηριζει το συστημα πλοηγησης που χρησιμοποιεις.

 

-Φίλε για miomap δεν ξερω και πολλα εγω το ειχα περασει αλλα το εσβησα γιατι δεν το χρησιμοποιω. Ισως ηθελε να χειροκινητα την ευρεση δορυφορων για αυτο και δεν σου εδινε σημα.

 

-Το roadfinder εχει τον media player 9, οποτε παιζει οτι αρχεια υποστηριζονται απο αυτην την εφαρμογη. Εχει επισης κι εναν δικο του player. Αρα αρχεια avi,mov,dVix και τετοια τα παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Divx αρχεία όπως αυτά που κατεβάζεις από το νετ ΔΕΝ παίζει κανένα PNA. Πρέπει να τα μετατρέψετε σε πιο μικρά αρχεία μικρότερης ανάλυσης...
Link to comment
Share on other sites

Παιδες, καλησπέρα. Είμαι νέος στο φόρουμ αλλα και στα gps γενικότερα. Αγόρασα ένα pns 135, και θα ήθελα να το ξεκλειδώσω, καθώς απότι φαίνεται δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, και προσθέτει επιλογές. Κατέβασα το activesync, αλλα δεν μπορώ να κάνω την σύνδεση με το pc. Δεν το βλέπει καθόλου. Any help??:cry:

 

Ολα ΟΚ... εφταιγε το καλώδιο ...lol

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να κανω μια ερωτηση..τα εχω περασει ολα, τους δυο χαρτες, τα mp3, και τη συντομευση για να μπαινω στον explorer των windows ce. λοιπον εχω καποιες αποριες!!!!!

1) πως μπορω να δω την επιφανεια εργασιας των windows??με τι εντολες και που να τις βαλω??

2)ποιο media player μπορω να βαλω??να το περασω στην sd και μετα να το κανω κανονικα install?? και

3) και καλυτερο!!! ΜΗΝ ΜΕ ΔΟΥΛΕΨΕΤΕ!! αφου σπιτια μας μπορουμε να βλεπουμε δορυφορικη tv..δε μπορω να περασω κανενα προγραμματακι για να βλεπω tv απο το navigator???

ΘΑΜΟΥΝ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΑΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΓΑΤΕ!!!

Link to comment
Share on other sites

1) Για να δεις επιφάνεια εργασίας θεωρητικά πρέπει να τρέξεις κάποιο explorer.exe για windows ce 5.0 (Google it) και να δημιουργήσεις κουμπάκι γι αυτό στο roadfinder.ini που βάζεις μαζί με τον Loader. Στην πράξη δε λειτουργεί καλά (δεν υπάρχει επιφάνεια εργασίας και ότι κι αν τρέξεις αφήνει την εικόνα του στην οθόνη όταν το σβήσεις) γιατί το roadfinder δεν τρέχει το taskman.exe. Εγώ έψαξα, βρήκα και όρισα να εκτελείται ένα taskman.exe με την εκκίνηση των windows (αυτό για να το κάνεις πρέπει να πειράξεις τη registry κάτι που είναι τρομερά επικίνδυνο αφού με αυτή την ενέργεια ήδη κατέστρεψα ανεπανόρθωτα ένα roadfinder) αλλά έπειτα δεν έτρεχε ο explorer.exe καθόλου. Ίσως να μη κατάλαβες αλλάχ από τα παραπάνω αλλά η ουσία είναι ότι έψαξα πολύ να βρώ τρόπο να τρέξω την επιφάνεια και δε τα κατάφερα. Αντί αυτού βέβαια μπορείς να βάλεις μέσα στο roadfinder το desktop.exe που έχει μέσα στον Loader, να προσθέσεις κουμπάκι γι αυτό στο roadfinder.ini και να βλέπεις την εξερεύνηση των windows. Ούτε επιφάνεια ούτε μενού έναρξη. Αν έχει κάποιος βρει τρόπο ας τον μοιραστεί μαζί μας.

 

2) Μέσα στο φάκελο των windows έχει έναν player που λέγεται CVP.exe (νομίζω). Οι δυνατότητές του είναι μηδενικές (δεν έχει ούτε καν κουμπί για να ρυθμίζεις την ένταση) αλλά έχει το καλύτερο αποτέλεσμα από όσους δοκίμασα στην απόδοση. Είδα ολόκληρο επεισόδιο "Λόλα" μέσα σε full ανάλυση και δε κόλλησε ούτε δευτερόλεπτο. Επίσης έχει πολύ καλή απόδοση και ο windows media player που επίσης υπάρχει στο roadfinder (είναι ο προεπιλεγμένος) αλλά το κακό είναι ότι αν κάνεις fullscreen δε μπορείς να το βγείς από το fullscreen και πρέπει ή να το κλείσεις από το πίσω διακοπτάκι ή να κάνεις reset.

 

3) Όταν ένα κράτος στέλνει ένα δορυφόρο στο διάστημα, φροντίζει ώστε να τον φορτώσει πάνω με χίλιες δύο μ@λακίες που θα φανούν χρήσιμες. Αυτές μπορεί να είναι αισθητήρες και κάμερες κάθε λογής, πομποδέκτες για πολλά πράγματα όπως πχ για οπτικοακουστικό σήμα που θα λαμβάνει ένα δορυφορικό πιάτο ή και πομπούς GPS. To ότι το roadfinder λαμβάνει υποτυπώδη σήματα από διάφορους δορυφόρους που στέλνονται από τους πομπούς GPS που υπάρχουν επάνω σε αυτούς δε σημαίνει ότι το καθιστά ικανό να δέχεται σήματα από άλλου είδους πομπούς που υπάρχουν πάνω σε αυτούς. Όπως βλέπεις είναι πολύ πιο σύνθετο από την λογική "δορυφορικό σήμα το ένα, δορυφορικό σήμα το άλλο αρα είναι ίδια". Δεν έχουν καμιά σχέση τα δυο σήματα μεταξύ τους. Η μόνη τους σχέση είναι ότι προέρχονται από δορυφόρους και τα δυο.

 

(παρακάτω πλατειάζω σε σχέση με τους δορυφόρους οπότε ας τα διαβάσει μόνο όποιος έχει όρεξη να μάθει μερικά εγκυκλοπαιδικά πράγματα)

 

Εκτός από αυτό (ότι δηλαδή μιλάμε για εντελώς διαφορετικό είδος σήματος), οι δορυφόροι που στέλνουν το σήμα του GPS είναι 20 δορυφόροι που ανήκουν στο υπουργείο αμύνης των ΗΠΑ και κάνουν βόλτα γύρω από τη γη. Είναι στην ουσία κατασκοπευτικοί δορυφόροι της αμερικής. Ο δέκτης GPS λαμβάνει σήμα από αυτούς που τυχαίνει να είναι από πάνω του σε μια δεδομένη στιγμή και κάνει triangulation (δε ξέρω τον ελληνικό όρο) τα σήματα που λαμβάνει από αυτούς. Πιο συγκεκριμένα δηλαδή βρίσκει την απόσταση που έχει από κάθε δορυφόρο και σε συνδυασμό με τις θέσεις των δορυφόρων τις οποίες οι ίδιοι οι δορυφόροι στέλνουν, υπολογίζει τη θέση σου. Για να γίνει triangulation σε 3 διαστάσεις χρειαζόμαστε τουλάχιστον 4 δορυφόρους. Από την άλλη, οι δορυφόροι που στέλνουν τηλεοπτικό σήμα είναι δορυφόροι που στρέφονται μαζί με τη γη ώστε να μην αλλάζουν θέση σε σχέση με αυτή. Για να καταφέρουμε να μην αλλάζει ένας δορυφόρος θέση σε σχέση με τη γή, μπορούμε να αποδείξουμε με απλή φυσική ότι τα μόνα σημεία στα οποία μπορούμε να τον βάλουμε είναι αυτά που βρίσκονται πάνω από τον ισημερινό. Γι αυτό θα παρατηρήσεις ότι όλα τα δορυφορικά πιάτα είναι στραμμένα προς τον νότο (ισημερινός). Επίσης μπορούμε να αποδείξουμε ότι για να έχει ένας τέτοιος δορυφόρος την ίδια ταχύτητα περιστροφής με τη γη πρέπει να τον τοποθετήσουμε σε συγκεκριμένο ύψος από τη γή. Αυτοί οι δορυφόροι που στην ουσία μένουν πάνω από ένα συγκεκριμένο σημείο της γης είναι οι λεγόμενοι στατικοί. Αν δεν χρησιμοποιούσαμε στατικούς δορυφόρους για το τηλεοπτικό σήμα αλλά δορυφόρους που κάνουν βόλτες γύρω από τη γη τότε θα έπρεπε να στρέφουμε τα πιάτα μας συνεχώς ώστε να τους ακολουθούν. Αυτό όπως καταλαβαίνεις δεν είναι καθόλου πρακτικό! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ωριαος!!!! πως τα λες ετσι...σε θαυμαζω!!!!

Να σου πω ομως..εχω κανει συντομευση εγω για το cvp αλλα δε μπορω να βρω το media player, για να δω πωσ ειναι γραμμενο το .exe του, για να κανω συντομευση και για αυτο...εχεις καμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις την επιφάνεια των windows χρειάζεσαι ένα task manager με τον οποίο θα κλείσεις το οriginal menu,που κρύβει την επιφάνεια εργασίας

http://rapidshare.de/files/40837026/task_manager.rar.html

Αντιγραφή στην κάρτα και τρέχεις μέσω του explorer το itaskmgr.exe

Για player προτείνω τον tcmp

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...