Jump to content

PNS 135 Roadfinder


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η νεα φθηνη συσκευη των electroworld και Κοτσοβολου. Την αγορασα χθες και δουλευει περιφιμα. Κατεληξα σ'αυτην αφου αλλαξα 3 χαλασμενα RYE 3503 που δεν ανοιγαν... Σας την προτεινω λοιπον με τιμη κατω των 100€ και με μαμα συστημα πλοηγησης το Sygig drive...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 110
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η νεα φθηνη συσκευη των electroworld και Κοτσοβολου. Την αγορασα χθες και δουλευει περιφιμα. Κατεληξα σ'αυτην αφου αλλαξα 3 χαλασμενα RYE 3503 που δεν ανοιγαν... Σας την προτεινω λοιπον με τιμη κατω των 100€ και με μαμα συστημα πλοηγησης το Sygig drive...

τι λεει το sygic απο χαρτες ? και ειδικα απο Θεσσαλονικη (παοκαρα!) και Βορεια Ελλαδα?

 

θελω να το δοκιμασω σε ενα symbian που εχω...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Εγω που κινουμαι καθημερινα Θεσ/νικη Κατερινη πιστευω πως ειναι βολικος ο Sygic μονο για τις πολεις.. Μου αρεσε η καθοδηγηση του εντος Θεσ/νικηε και Σινδου και επισης μου αρεσε πως αν αποφυγεις διοδια και μπεις απο Μαλγαρα ξερει για να σε βγαλει μεχρι και τα Ινδιανικα στενα. Απο χωρια της Πιεριας,ομως μηδεν ενημερωση οι χαρτες... Οπως και να το κανουμε ο Destinator απλα "τα σπαει" !!
Link to comment
Share on other sites

Εγω που κινουμαι καθημερινα Θεσ/νικη Κατερινη πιστευω πως ειναι βολικος ο Sygic μονο για τις πολεις.. Μου αρεσε η καθοδηγηση του εντος Θεσ/νικηε και Σινδου και επισης μου αρεσε πως αν αποφυγεις διοδια και μπεις απο Μαλγαρα ξερει για να σε βγαλει μεχρι και τα Ινδιανικα στενα. Απο χωρια της Πιεριας,ομως μηδεν ενημερωση οι χαρτες... Οπως και να το κανουμε ο Destinator απλα "τα σπαει" !!

thanks ! φιλε

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει και εγώ πρόσφατα την ίδια συσκευή και δεν μπορώ να εγκαταστήσω τους drivers από το cd στον υπολογιστή,μήπως γνωρίζετε την διαδικασία ή μήπως υπάρχει αυτό το 72σελ. manual που εξηγεί τον τρόπο,γιατί στην δική μου συσκευασία δεν υπήρχε.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή ετοιμάζομαι να πάρω ένα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι ξεκλείδωτο ώστε να βάλουμε κανένα Destinator.

Και γενικότερα ποιές οι εντυπώσεις σας?

Και μια παρατήρηση. Στο site του Electroworld ή του Kotsovolos τιμάται 119 ενώ στο κατάστημα Electroworld (Πειρεώς) που πήγα το είχαν 99. Θα μας τρελάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει και εγώ πρόσφατα την ίδια συσκευή και δεν μπορώ να εγκαταστήσω τους drivers από το cd στον υπολογιστή,μήπως γνωρίζετε την διαδικασία ή μήπως υπάρχει αυτό το 72σελ. manual που εξηγεί τον τρόπο,γιατί στην δική μου συσκευασία δεν υπήρχε.

 

Kαι σε μενα τα ιδια...

Απλα δεν θελει να συνδεθει...

Link to comment
Share on other sites

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=10836

Εχω φτιάξει ένα απλό μενού για να επιλέγεις μεταξύ sygic και destinator

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Λέω να δώσω το RYE 3503 που αγόρασα και βγήκε ελαττωματική η μπαταρία του, να πληρώσω τη διαφορά και να πάρω το Roadfinder 135. Κάποιος που έχει εμπειρία κι από τα 2; Να την κάνω την αλλαγή;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Λέω να δώσω το RYE 3503 που αγόρασα και βγήκε ελαττωματική η μπαταρία του, να πληρώσω τη διαφορά και να πάρω το Roadfinder 135. Κάποιος που έχει εμπειρία κι από τα 2; Να την κάνω την αλλαγή;

Πολυ αργη η απαντηση αλλα κι η ζωη δυσκολη ειναι...

Ελπιζω να εχεις κανει ηδη την τραμπα με την σαβουρα το RYE. Το roadfinder ειναι πολυ καλο για τα λεφτα του.

Link to comment
Share on other sites

Αντιθέτως, ο συγχρονισμός είναι άψογος! Εκείνη τη μέρα που πόσταρα ήταν Κυριακή. Όπως κατάλαβα, κάθε Κυριακή βράδυ προς Δευτέρα πρωί ο Κωτσόβολος αλλάζει τις τιμές. Εκείνη τη Κυριακή λοιπόν το Roadfinder το είχε στα 99 ευρώ και ενώ ήμουν έτοιμος να το αλλάξω, την επόμενη μέρα το πήγε στα 119 ευρώ. Απαγοητεύτηκα αλλά τηλεφώνησα να ρωτήσω τι θα γίνει με το RYE που έχω και μου είπαν ότι τα RYE τελείωσαν και να πάρω από βδομάδα να ρωτήσω μήπως γίνει νέα παραλαβή για να πάω τότε να το αντικαταστήσω που θα υπάρχει άμεσα διαθέσιμο. Εν το μεταξύ αυτή τη βδομάδα, ο Κωτσόβολος έριξε το Roadfinder στα 89 ευρώ! Ακόμη καλύτερα δηλαδή! Ίδια τιμή με αυτήν που αγόρασα το RYE από εκεί οπότε δε θα χρειαστεί να πληρώσω και καμιά διαφορά!! Πήγα σήμερα να το αντικαταστήσω οπότε το κράτησαν εκεί και μου είπαν ότι επειδή δεν υπάρχει και ότι μάλλον δε θα το ξαναφέρουν (λογικό με όσα έχω ακούσει... αφού μέχρι κι ο σεκιουριτάς που δουλεύει εκεί και που πιάσαμε τη κουβέντα μου είπε ότι άλλαξε το RYE 10 φορές αλλά το τελευταίο βγήκε άψογο! :P ) θα τηλεφωνήσουν αύριο στα κεντρικά για να ρωτήσουν με ποιο αντίστοιχο θα γίνει η αντικατάσταση! Είναι νομίζω σχεδόν σίγουρο ότι θα μου δώσουν το Roadfinder αυτή τη φορά!

 

Είναι και το Total Support στη μέση οπότε ελπίζω να μην έχω προβλήματα... Ας μη το γουρσουζεύω. Θα δούμε τι θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

καλήμερα

θα ήθελα να ρωτήσω εσάς που έχετε το εν λόγο gps

πρώτον ξεκλειδώνει για να του περάσεις πχ το ντεστινειτορ ;

δεύτερον μπορεί να αναπαραγάγει (εφόσον ξεκλειδωθεί) mp3-mp4-pdf ;

 

επειδή ο κοτσοβολος το έχει βάλει 89 ευρό και είναι δελεαστική η τιμή του

 

σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το πήρα! Μου κάνανε την αλλαγή κι έχω στα χέρια μου το PNS 135.

 

Ξεκλειδώνει πολύ εύκολα. Πρέπει όμως να εγκαταστήσετε το Activesync 3.5.

 

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=10836

 

Δείτε στο post #4.

 

P.S.: Εγώ μπήκα με κάποιο τρόπο στα Windows του κι εκεί μπορώ να αναπαράγω mp3 και βιντεάκια με τον Windows Media Player.

Link to comment
Share on other sites

Εάν με ρωτάς για εντυπώσεις, δεν είναι ότι πιο δυνατό έχω ακούσει αλλά σίγουρα έχει ικανοποιητική ένταση. Το RYE νομίζω ήταν λίγο πιο δυνατό.

 

Για να αλλάξεις την ένταση πας στο μενού του στο travel κιτ και τη ρυθμίζεις. Δεν έχει κουμπί σαν το RYE. Γενικά έχει μόνο ένα μπουτόν που όταν είσαι στο SygicDrive σε βγάζει στο μενού και αν το κρατήσεις πατημένο το βάζει για ύπνο. Εκτός από αυτό έχει ένα διακοπτάκι on/off με το οποίο κλείνει κι ένα μπουτόν μικρό για το reset. Με λίγα λόγια όλα γίνονται από το touch screen του. Φυσικά την ένταση μπορείς να την αλλάξεις από το Control Panel των Windows.

 

Pdf δε διαβάζει. Δε δοκίμασα κάποιο software. Έχει μόνο έναν txt viewer. Πάντως, αν και δεν έχει από τη μαμά δυνατότητα να παίξει βίντεο, ένα xvid μεγάλο σε διαστάσεις που του έβαλα το έπαιξε άνετα με Windows Media Player. Το RYE είχε player αλλά το ίδιο βιντεάκι κολλούσε τρομερά!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το έχω 2 μήνες τώρα. Δεν το έχω αφήσει σε ησυχία. Του έχω κάνει μενού για να ξεκινάει ο media player 9 καθώς κι ακόμα ένας player δικός του, για να μη χρειάζεται να μπαίνω συνέχεια στα windows (αυτο το διπλό κλικ για να το πετύχω θέλω μια ώρα). Το πιο αξιόλογο κομμάτι του Roadfinder είναι η κεραία του. Είναι πολύ δυνατή,με αποτέλεσμα να συνδέεται γρήγορα με πληθώρα δορυφόρων, και να διατηρεί το σήμα τους σε υψηλά σημεία. Εχω περασμένους όλους τους χάρτες (Destinator 7, iGO και τον μαμα Sygic). Θα ομολογήσω πως o Sygig μου αρέσει πολύ σαν ευχρηστεία. Πειράξτε 'το. Το αντέχει αυτο το μηχανάκι. Προσεξτε μόνο στα windows τι θα πειράξετε γιατί υπάρχει περίπτωση ή να χαλάσετε τις ρυθμίσεις και να κολλήσει, ή να μπείτε σε υπομενού που δεν έχει κλείσιμο και να χρειαστεί reset.

Αν έχετε απορίες θα χαρώ να τα πούμε.......... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήδη το χάλασα μια φορά και και το άλλαξα! :lol:

 

Άλλαξα τα boot sequences στο init στη registry και δε ξεκινούσε καθόλου. Ούτε με activesync συνδέονταν έπειτα. Με αρχεία κάντε ότι θέλετε. Με τη registry όμως προσοχή γιατί οι ρυθμίσεις μένουν με το reset και το σβήσιμο!

 

Και γω του έχω αλλάξει τα φώτα και του καινούργιου που πήρα! :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

είμαι και εγώ εδώ και δυο μέρες κάτοχος του pns 135

κατάφερα και το ξεκλείδωσα και έβαλα destinator 7 το οποίο το τρέχει μια χαρά.

ξέρετε που μπορούμε να βρούμε προγράμματα και παιχνίδια για pna;

πάντως μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

είμαι και εγώ εδώ και δυο μέρες κάτοχος του pns 135

κατάφερα και το ξεκλείδωσα και έβαλα destinator 7 το οποίο το τρέχει μια χαρά.

ξέρετε που μπορούμε να βρούμε προγράμματα και παιχνίδια για pna;

πάντως μέχρι τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Παιδιά σας χαιρετώ,

Είμαι κι εγώ κάτοχος ενός pns135 και θα ήθελα να να το ξεκλειδώσω και να βάλω το destinator 7. Μπορείτε να πείτε πως θα το κάνω; (Το destinator 7 που θα το βρω;).

Link to comment
Share on other sites

Για σας παίδες. Σήμερα πήρα και εγώ το roadfinder. Διάβασα το topic και αναφέρεται ότι παίζει video me media player. Υπάρχει ειδικό media player για αυτα τα windows? Πως μπαίνω στα windows για να τα πειράξω?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω ιδεα απο navigator το μονο ποθ ξερω να χρησιμοποιω ειναι αυτο του nokia n82

μπορειτε να μου πειτε αν στο pns135 μπορω για παραδειγμα να βαλω εναν δρομο να βαλω και τον δρομο που βρισκομαι και να με οδηγησει απο το ενα μερος στο αλλο?

γινεται κατι τετοιο?

επισης μπορω να ψαξω για ενα νυχτερινο μαγαζι να μ το εμφανισει στο χαρτη και να μου χαραξει τη διαδρομη που 8α ακολου8ησω?

και ολα αυτα αν γινονται γινονται με το 'μαμά' προγραμμα η πρεπει να το πειραξω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...