Jump to content

Εμπειρίες χρήσης σε σχέση με την υπηρεσία BlackBerry


dkoud
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάτι περαιτέρω θα ηθελα να ρωτήσω σχετικά με την παράδοση e-mail στην συσκευή.

 

Αναρωτιέμαι αν μπορείς να κάνει περισσότερες παραμετροποιησεις όπως για παράδειγμα να σου κάνει push συγκεκριμένους αποστολεις η να σου στέλνει μόνο headers αντί για ολοκληρο το περιεχενο του μυνηματος ώστε να γλιτώσει από τις χρεώσεις Ίντερνετ αν δεν βρίσκεσαι σε κάποιο προγραμμα δεδομένων.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Έχει φίλτρα για να απομονώσεις αποστολείς. Μπορείς να κάνεις block κάποιους ή να λαμβάνεις μόνο από συγκεκριμένους ή μόνο με συγκεκριμένο subject κ.α. Επίσης μπορείς να ρυθμίσεις να λαμβάνεις μόνο headers.

 

Αλλά να θυμίσω ότι bis χωρίς πακέτο δεδομένων δεν υφίσταται (και μάλιστα νομίζω στο μικρό των 30ΜΒ δεν ενεργοποιείται κι όλας, αλλά δεν είμαι σίγουρος). Οπότε θέμα χρέωσης δεν παίζει, γιατί το email είναι μόνο μερικά bytes (συμπίεση rim). Τις εικόνες, αν περιέχει, μπορείς να τις φορτώνεις κατ'επιλογή μόνο (και τα υπόλοιπα attachments εννοείται).

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Α οκ τοτε. Και κατι τελευταιο που σκεφτηκα.

 

Αν ο server της BlackBerry πεσει, τοτε αυτο σημαινει πως δεν εχεις ιντερνετ? Επειδη αυτος σου προοωθει ολα τα δεδομενα. Τυχαινει αυτο που αναφερω ποτε?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό σημαίνει, αλλά δεν είναι τόσο απλό. Προφανώς δε στηρίζεται όλο το σύστημα σε έναν σέρβερ. Αυτό είναι εξαιρετικά σπάνιο να συμβεί. Στην Ελλάδα δε θυμάμαι ποτέ να υπήρχε κάποιο θέμα, μόνο στην Αμερική έχει συμβεί κάτι 3-4 φορές (όχι περισσότερο από 1 φορά/έτος και για κάποιο μικρό χρονικό διάστημα) και υπήρχε θέμα με το data σε συγκεκριμένες περιοχές (όπως είχε γίνει και πρόσφατα λόγω σφάλματος στο bbm). Ό,τι και να συμβεί βέβαια εννοείται ότι μόνο το data χάνεται, κατά τα άλλα λειτουργεί κανονικά το τηλέφωνο.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

(και μάλιστα νομίζω στο μικρό των 30ΜΒ δεν ενεργοποιείται κι όλας, αλλά δεν είμαι σίγουρος).

 

Να σχολιασω μονο κατι που παρελειψα πριν. Τι εννοεις στην παραπανω προταση. Πως καταλαβαινει η συσκευη τι πακετο δεδομενων εχεις? Δηλαδη αν δεν εχεις καν συμβολαιο και εχεις καρτοκινητο και θες να μπαινεις μεσω καποιος προσφορας, δεν θα σε αφηνει το Blackberry?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με 1G που εβαλα εκανα μ@......κι@;

Και πληρωνω 20 ευρω στην voda για ογκο που λογο τεχνολογιας του τηλεφωνου δεν θα τον περασει με την καμια;:confused:

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με 1G που εβαλα εκανα μ@......κι@;

Και πληρωνω 20 ευρω στην voda για ογκο που λογο τεχνολογιας του τηλεφωνου δεν θα τον περασει με την καμια;:confused:

 

Μαλλον θα πρέπει να προσπαθησεις ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ για τα καταφερεις να πιασεις το limit up!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα πρέπει να προσπαθησεις ΠΟΛΥ ΣΚΛΗΡΑ για τα καταφερεις να πιασεις το limit up!!!

 

Οκ θα το καταπιουμε και αυτο :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Να σχολιασω μονο κατι που παρελειψα πριν. Τι εννοεις στην παραπανω προταση. Πως καταλαβαινει η συσκευη τι πακετο δεδομενων εχεις? Δηλαδη αν δεν εχεις καν συμβολαιο και εχεις καρτοκινητο και θες να μπαινεις μεσω καποιος προσφορας, δεν θα σε αφηνει το Blackberry?

 

Δεν το καταλαβαίνει το κινητό, απλά η vodafone δεν ενεργοποιεί bis σε πακέτο 30ΜΒ (ξαναλέω ότι δεν είμαι σίγουρος - παλιά έτσι ήταν πάντως).

 

Χωρίς συμβόλαιο δεν υπάρχει εταιρεία στην Ελλάδα που να παρέχει υπηρεσία bis. Πολύ απλά δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις καρτοκινητά και προσφορές δεδομένων για bis. Υπάρχουν όμως "τρόποι" να χρησιμοποιήσεις μέχρι κάποιο βαθμό ένα blackberry με ένα απλό πακέτο δεδομένων (χωρίς bis, οπότε κάνει και μια προσφορά καρτοκινητής πχ). Αλλά δε θα λειτουργεί το push e-mail πχ, παρά μόνο συγκεκριμένες εφαρμογές.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω πως και Cosmote/Wind ενεργοποιουν BIS σε προγραμματα συμβολαιου, ή μονο η vodafone σε αποκλειστικότητα?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου πως μεσολάβηση ο BIS έχετε παρατηρήσει κάποια καθυστερήσει στην διακίνηση των δεδομένων;

 

Δηλαδή λογικό θεωρώ το γεγονός πως μπορεί

μεν να έχεις full σήμα 3g αλλά να λαγκαρει ο σερβερ της blackberry και να παρατηρούνται καθυστερήσεις

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανό είναι να μην έχεις σήμα παρά να πέσει ο σέρβερ της RIM.. Συγκεκριμένα για την Ελλάδα δεν έχω ακούσει ποτέ τίποτα, αλλά και στην Αμερική που 1-2 φορές το χρόνο έχουν πρόβλημα είναι για μερικές ώρες και αυτό λόγω κάποιας νέας αναβάθμισης ή νέων προγραμμάτων που έχουν εγκαταστθεί.. Την περασμένη εβδομάδα πχ υπήρξε πρόβλημα (data outrage) όταν βγήκε η νέα έκδοση του BB Messenger αλλά σε 24 ώρες είχε βγει το fix του.. Το πρόβλημα εννοείται παρατηρήθηκε μόνο σε μερικές περιοχές της Αμερικής...
Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανό είναι να μην έχεις σήμα παρά να πέσει ο σέρβερ της RIM.. Συγκεκριμένα για την Ελλάδα δεν έχω ακούσει ποτέ τίποτα, αλλά και στην Αμερική που 1-2 φορές το χρόνο έχουν πρόβλημα είναι για μερικές ώρες και αυτό λόγω κάποιας νέας αναβάθμισης ή νέων προγραμμάτων που έχουν εγκαταστθεί.. Την περασμένη εβδομάδα πχ υπήρξε πρόβλημα (data outrage) όταν βγήκε η νέα έκδοση του BB Messenger αλλά σε 24 ώρες είχε βγει το fix του.. Το πρόβλημα εννοείται παρατηρήθηκε μόνο σε μερικές περιοχές της Αμερικής...

 

Αυτό είπε και ο φίλος thief για το downtime αλλά εγώ στο τελευταίο μου σχολείο αναφέρω στις ταχυητητες λόγω μεσολαβησης BIS ως ένα είδος proxy.

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι βλέπω στην πράξη: Εμφανίζεται στην οθόνη ειδοποίηση για email από τον live messenger και το κινητό χτυπάει για το ίδιο μέιλ σε 5 -10 δευτερόλεπτα. Στο browsing με καλό σήμα και 3G δεν παρατηρώ κάποιο lag λόγω rim, η καθυστέρηση είναι η τυπική που έχει το mobile browsing (δε μιλάω για χρόνο φόρτωσης σελίδας που διαφέρει από browser σε browser, αλλά για το χρόνο που θέλει να ξεκινήσει η διαδικασία - τις ίδιες καθυστερήσεις παρατηρώ και σε iphone και σε samsung για παράδειγμα). Τελος όταν το χρησιμοποιώ ως tethered modem με 3G σήμα τότε η πλοήγηση είναι άμεση όπως με οποιαδήποτε σύγχρονη συσκευή με τέτοια δυνατότητα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Τον live messenger σε pc λες; Και αυτός σε πραγματικό χρόνο τα στέλνει;

 

Ε εντάξει πάντως και 5-10 δευτερόλεπτα καθυστέρηση σε bb δεν είναι τίποτα!

 

Σαν tethered modem τελικά υπάρχει λειτουργία ε; Εγώ αυτό ρωτούσαν στην προηγουμενη σελίδα οταν έλεγα internet connection sharing.

 

Καθώς θέλω να το κοιτάζω στο iPod touch που δεν έχει δυνατότητα σύνδεσης σε δίκτυα κινητής παραμονο σε ασύρματα, και έτσι θέλω να του δίνω Ίντερνετ από το bb!

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Για το Hotmail υπάρχει πρόβλημα με την free υπηρεσία της Microsoft, και εκτός που θέλει αλλαγή κωδικού κάθε 90 ημέρες δεν υποστηρίζει πλήρως Push email. Άρα δεν είναι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα.. Δοκιμάστε με GMAIL ή κάποιο εταιρικό SMTP Mail και θα δείτε πως πάντα στο κινητό θα έρθει πρώτα και μετά στο PC/Outlook... Εμένα πχ το Hotmail μία έρχεται μία δεν έρχεται...

 

Σαν tethered modem τελικά υπάρχει λειτουργία ε; Εγώ αυτό ρωτούσαν στην προηγουμενη σελίδα οταν έλεγα internet connection sharing.

 

Καθώς θέλω να το κοιτάζω στο iPod touch που δεν έχει δυνατότητα σύνδεσης σε δίκτυα κινητής παραμονο σε ασύρματα, και έτσι θέλω να του δίνω Ίντερνετ από το bb!

 

Απόσο ξέρω μόνο σε PC γίνεται και αυτό με ειδική εφαρμογή που κοστίζει κάπου 30 - 40$ (TetherBerry λέγεται)

Link to comment
Share on other sites

Για το Hotmail υπάρχει πρόβλημα με την free υπηρεσία της Microsoft, και εκτός που θέλει αλλαγή κωδικού κάθε 90 ημέρες δεν υποστηρίζει πλήρως Push email. Άρα δεν είναι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα.. Δοκιμάστε με GMAIL ή κάποιο εταιρικό SMTP Mail και θα δείτε πως πάντα στο κινητό θα έρθει πρώτα και μετά στο PC/Outlook... Εμένα πχ το Hotmail μία έρχεται μία δεν έρχεται...

 

 

 

Απόσο ξέρω μόνο σε PC γίνεται και αυτό με ειδική εφαρμογή που κοστίζει κάπου 30 - 40$ (TetherBerry λέγεται)

 

Nα συμφωνησω οτι και σε μενα πρωτα ερχονται στο τηλεφωνο

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

therock: Ναι σε πισί λέω, ως μέρος του πακέτου live ο messenger ενημερώνεται άμεσα για νέο μήνυμα, δε λειτουργεί όπως κάποιο email client αφού είναι συνεχώς συνδεδεμένος με το live. Μηδενική καθυστέρηση δε μπορεί να υπάρξει, αφού πρέπει ο server της rim να κάνει pull το μήνυμα από την εκάστοτε υπηρεσία και να το προωθήσει στο κινητό σου. Απλά 5 δευτερόλεπτα είναι αστείο να τα πεις καθυστέρηση σ'αυτή την περίπτωση, δε νομίζω ότι γίνεται πιο γρήγορα σε οποιαδήποτε άλλη mobile λύση.

 

GiorgosH: Στο hotmail αν επιλέξεις μετά την προσθήκη του email το πρωτόκολλο της Microsoft ώστε να μη λειτουργεί με απλό pop3 όλα λειτουργούν στρωτά. Και μιλάω για χρήση του web interface της υπηρεσίας live! για έλεγχο στο pc, όχι μέσω outlook που είναι λογικό να αργούν, αφού μεσολαβεί η διαδικασία ελέγχου νέων μηνυμάτων με login κλπ. Να τα πάρει το κινητό πριν το online inbox πάντως είναι στην ουσία αδύνατο, πρώτα πρέπει να φτάσει στο inbox και μετά να το πάρει η rim. (να σημειώσω ότι 2 χρόνια σχεδόν δεν έχω χάσει ποτέ email από το hotmail και η μόνη περίπτωση που αργούσαν ήταν η έλλειψη σήματος ή κάποιο θέμα με νέα αναβάθμιση στο τηλέφωνο που χρειαζόταν εκ νεόυ τα service books).

 

To hotmail είχε παλαιότερα μόνο πρόβλημα με το blackberry, μετά το bis 2,5 στα τέλη του '08 αν θυμάμαι καλά έγιναν επίσημα συμβατά (το λέει και η rim http://www.blackberry.com/select/live/ και είχαν βγει και ανακοινώσεις τότε). Για το εταιρικό ή smtp είναι πιθανόν να πάει πρώτα στη συσκευή αν μεσολαβεί outlook ή άλλος client για να πάει στο πισί. Το να το πάρει πρώτα η συσκευή δε μπορεί να συμβεί λόγω της φυσικής δομής του blackberry service: δε λαμβάνει η υπηρεσία email, αλλά ελέγχει τον λογαριασμό σου για νέα μηνύματα. Από τη στιγμή που βρήκε μήνυμα (που σημαίνει ότι και συ μπορείς να το βρεις), το αντιγράφει, το συμπιέζει και στο προωθεί.

 

 

Τo tethering γίνεται κανονικότατα σε υπολογιστή χωρίς καμία χρέωση για εφαρμογή. Ο τελευταίος desktop manager έχει μάλιστα επιλογή για έτοιμη σύνδεση (πιο πριν ήθελε χειροκίνητες ρυθμίσεις) την οποία ονομάζει "IP modem".

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

GiorgosH: Στο hotmail αν επιλέξεις μετά την προσθήκη του email το πρωτόκολλο της Microsoft ώστε να μη λειτουργεί με απλό pop3 όλα λειτουργούν στρωτά.

 

Που ακριβώς το κάνεις αυτό ??

 

EDIT: Μπήκα στο BIS Site της WIND και βρήκα μία νέα επιλογή που είχε σχετικά με Hotmail. Μάλλον προστέθηκε μετά το τελευταίο update και το είχα πάρει γραμμή... Πάντως τέτοια προβλήματα με το Gmail δεν έχω ;)

Link to comment
Share on other sites

therock: Τo tethering γίνεται κανονικότατα σε υπολογιστή χωρίς καμία χρέωση για εφαρμογή. Ο τελευταίος desktop manager έχει μάλιστα επιλογή για έτοιμη σύνδεση (πιο πριν ήθελε χειροκίνητες ρυθμίσεις) την οποία ονομάζει "IP modem".

 

γνωρίζεις αν με την wind γίνεται αυτό; πριν 5-6 μήνες που τους είχα πάρει, είχαν πει όχι...

Link to comment
Share on other sites

Η wind συγκεκριμένα δε γνωρίζω τι υποστηρίζει ακριβώς. Αλλά θυμάμαι ότι είχε θέμα με διαφορετικά apn και χρέωνε οτιδήποτε εκτός blackberry προγράμματος οπότε ενδεχομένως να υπάρχει πρόβλημα εκεί. Δηλαδή σίγουρα θα λειτουργεί κάποια ρύθμιση για να "δει" ίντερνετ το pc σου αλλά μετά δεν ξέρω τι λογαριασμός θα έρθει :D

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες καλημέρα και καλή χρονιά.

 

Μου φάνηκε απίστευτο γι'αυτό και Ποστάρω.

 

-Κάνω αίτηση τηλεφωνικώς στην Εξυπ.Πελατ. στις 14:00 σήμερα για πακέτο BB 150 Mb .

-Στις 14:37 μου σκάει sms οτι η υπηρεσία έχει ενεργοποιηθεί. Βγάζω μπαταρία, βάζω μπαταρία και τσάκ να που εμφανίζεται το gprs στην οθόνη μου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το bis ενεργοποιήθηκε; Είναι διμερής η ενεργοποίηση, γίνεται και από τον πάροχο (που έχει γίνει όπως λες) αλλά και από τη rim. Έχεις εικονίδιο bb maps και bb browser? Γενικά πάντως δεν αργεί πολύ, εμένα είχε πάρει 3 ώρες περίπου στη βόνταφον.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το bis ενεργοποιήθηκε; Είναι διμερής η ενεργοποίηση, γίνεται και από τον πάροχο (που έχει γίνει όπως λες) αλλά και από τη rim. Έχεις εικονίδιο bb maps και bb browser? Γενικά πάντως δεν αργεί πολύ, εμένα είχε πάρει 3 ώρες περίπου στη βόνταφον.

 

Ναι ναι! κανονικα! μου ήρθαν τα EMAILS απο την rim ,με καλωσορίσανε , σύνδεσα τα email μου, τα πάντα όλα

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...