Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πρωτα θα κανεις ταυτοποιηση,στο καταστημα και θα ζητησεις εκει την μετατροπη σε q.Το κοστος κανονικα συμφωνα με την εξυπηρετηση ειναι μηδενικο (σημ. αλλαζει η καρτα sim), σε καταστημα ειπαν σε καποιους οτι κοστιζει 30 ευρω. Οταν ρωτησεις ενημερωσε μας τι γινεται.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Βασιζόμενος στις τρείς τελευταίες εμπειρίες μου από τρία διαφορετικά καταστήματα γουιντ, εάν δε δώσεις χρήμα, τους εισαι αχρηστος. Οι 2 υπηρεσίες που θα ζητήσω (ταυτοποιηση και φορητοτητα απο φ2γ σε κιου) δεν έχουν κέρδος σε αυτούς, οπότε ούτε καν θα ρισκάρω να με συγχυσουν. Μάλλον τους έχουν δώσει εντολή 'να ασχολειστε μονο με πελατες που αφηνουν χρήματα'.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω... παντός αυτό π πήρα εγώ δεν είναι φοιτητικό

 

επειδη μαλλον σε μπερδεψε ο χαρακτηρισμος φοιτητικο. Η wind στο f2g δινει το ιδιο πακετο σε φοιτητες επισημα,και ανεπισημα σε μη φοιτητες με την ονομασια "ειδικο" πακετο. Στην q δεν υπάρχει φοιτητικο,το "ειδικό" αυτο ομως πακετο δινεται σε συνδρομητες κατα περιπτωση,οπως π.χ. δωθηκε σε σενα.

 

Για να ρυθμισεις το ιντερνετ στο j5 πας:

-Ρυθμισεις -> Δίκτυα Κινητης τηλεφωνιας -> Ονόματα σημειων προσβασης -> Προσθηκη

Ονομα : Q telecom

APN : myq

Tυπος ΑPN : default

Ολα τα αλλα κενα.

Και επίσης πρέπει,αφου ανοιξεις τα δεδομενα,να πας στις Ρυθμισεις -> δικτυα κινητης τηλεφωνιας και να ανοιξεις την περιαγωγη δεδομενων.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Βασιζόμενος στις τρείς τελευταίες εμπειρίες μου από τρία διαφορετικά καταστήματα γουιντ, εάν δε δώσεις χρήμα, τους εισαι αχρηστος. Οι 2 υπηρεσίες που θα ζητήσω (ταυτοποιηση και φορητοτητα απο φ2γ σε κιου) δεν έχουν κέρδος σε αυτούς, οπότε ούτε καν θα ρισκάρω να με συγχυσουν. Μάλλον τους έχουν δώσει εντολή 'να ασχολειστε μονο με πελατες που αφηνουν χρήματα'.

 

Μάλλον έχει να κάνει με το σε ποιο καταστημα πηγαίνεις. Σε αυτά που πηγαίνω (2 συγκεκριμένα) θεωρώ ότι με εξυπηρετούν καλά είτε αφήνω χρήματα είτε όχι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Βασιζόμενος στις τρείς τελευταίες εμπειρίες μου από τρία διαφορετικά καταστήματα γουιντ, εάν δε δώσεις χρήμα, τους εισαι αχρηστος. Οι 2 υπηρεσίες που θα ζητήσω (ταυτοποιηση και φορητοτητα απο φ2γ σε κιου) δεν έχουν κέρδος σε αυτούς, οπότε ούτε καν θα ρισκάρω να με συγχυσουν. Μάλλον τους έχουν δώσει εντολή 'να ασχολειστε μονο με πελατες που αφηνουν χρήματα'.

Δεν είναι θέμα εντολής. Τα καταστήματα είναι franchise. Οτιδήποτε δεν τους φέρνει κέρδος, είναι χάσιμο εργατοώρας. Τα καταστήματα θα πρεπε να ναι ιδιοκτησίας της Wind για να προσφέρει σωστή εξυπηρέτηση, ή να παίρνουν προμήθεια για οποιαδήποτε υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Εαν εισαι σοβαρος επαγγελματιας, φροντιζεις ΚΑΙ στη σωστή εξυπηρέτηση του πελάτη και ας είναι και δωρεάν, εαν θέλεις να έχεις ελπίδες να ξαναέρθει ο πελατης και ίσως την επόμενη φορά αφήσει χρήματα. Αλλιώς, τον έχασες τον πελάτη. Προσωπικά θα ήθελα να δω πιο πολλές ψηφιακές υπηρεσίες, ώστε να μη χρειαστεί καθολου να παω σε κατάστημα. Βασικα, εαν δεν έδινε η κιού το ονλαιν 3,5€ 150/150, θα ειχαμε φυγει ομαδικως.

 

Ο φιλος που εγραψε για τα 2 καταστήματα που τον εξυπηρετούν σωστα, ας μου τα πει σε π.μ.

 

Ενας φιλος που πριν λιγο καιρο πρότεινε το κατάστημα Χαριλαου/Μαρτίου ως 'σωστό', δυστυχώς θα τον διαψευσω, αφου προσπάθησαν να χρεώσουν 5€ τη δωρεαν 4G σιμ, με ΠΑΜΠΟΝΗΡΟ τροπο κιολας!

Link to comment
Share on other sites

πρωτα θα κανεις ταυτοποιηση,στο καταστημα και θα ζητησεις εκει την μετατροπη σε q.Το κοστος κανονικα συμφωνα με την εξυπηρετηση ειναι μηδενικο (σημ. αλλαζει η καρτα sim), σε καταστημα ειπαν σε καποιους οτι κοστιζει 30 ευρω. Οταν ρωτησεις ενημερωσε μας τι γινεται.

 

οντως 30€. εχω κοσμοτε και ηθελα να κανω το νουμερο μου κιου,30€ μου ζητησανκαι με λενε οτι το ποσο μενει για ενα μηνα στην καρτα. ειστε σοβαροι λεω; ουτε 10€ το μηνα δεν ξοδευω. και εφυγα.

Nokia 5800,Nokia Lumia 930,Microsoft Lumia 535 DS,Vernee Apollo Lite,Nokia 6.1 , xiaomi mi 9T
Link to comment
Share on other sites

Εαν εισαι σοβαρος επαγγελματιας, φροντιζεις ΚΑΙ στη σωστή εξυπηρέτηση του πελάτη και ας είναι και δωρεάν, εαν θέλεις να έχεις ελπίδες να ξαναέρθει ο πελατης και ίσως την επόμενη φορά αφήσει χρήματα. Αλλιώς, τον έχασες τον πελάτη. Προσωπικά θα ήθελα να δω πιο πολλές ψηφιακές υπηρεσίες, ώστε να μη χρειαστεί καθολου να παω σε κατάστημα.

 

Πρώτα γράφεις ότι και η δωρεάν εξυπηρέτηση πρέπει να είναι σωστή, ενώ μετά ότι θες περισσότερες ψηφιακές υπηρεσίες. Όσο περισσότερες θα γίνονται αυτές, τόσο θα αυξάνονται που άνεργοι....

 

P.S.: Το έγραψα έτσι, γιατί μου φαίνεται ότι φάσκεις και αντιφάσκεις..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εαν εισαι σοβαρος επαγγελματιας, φροντιζεις ΚΑΙ στη σωστή εξυπηρέτηση του πελάτη και ας είναι και δωρεάν, εαν θέλεις να έχεις ελπίδες να ξαναέρθει ο πελατης και ίσως την επόμενη φορά αφήσει χρήματα. Αλλιώς, τον έχασες τον πελάτη. Προσωπικά θα ήθελα να δω πιο πολλές ψηφιακές υπηρεσίες, ώστε να μη χρειαστεί καθολου να παω σε κατάστημα. Βασικα, εαν δεν έδινε η κιού το ονλαιν 3,5€ 150/150, θα ειχαμε φυγει ομαδικως.

 

Ο φιλος που εγραψε για τα 2 καταστήματα που τον εξυπηρετούν σωστα, ας μου τα πει σε π.μ.

 

Ενας φιλος που πριν λιγο καιρο πρότεινε το κατάστημα Χαριλαου/Μαρτίου ως 'σωστό', δυστυχώς θα τον διαψευσω, αφου προσπάθησαν να χρεώσουν 5€ τη δωρεαν 4G σιμ, με ΠΑΜΠΟΝΗΡΟ τροπο κιολας!

 

Δεν ξερω τι κανουν,αλλα εγω προσωπικα σε ανανεωση που πηγα μια χαρα ηταν.Γενικως ειναι μη σου τυχει να πας σε καταστημα.Θα σου κανουν νουμερα με την αλλαγη σε 4G καρτα κλπ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επειδή κινούμαι πολύ ανατολικά σε αυτές τις περιοχές, είχα όντως θέματα όσο το είχα στο αυτόματο.

Από όταν το όρισα να δουλεύει μόνο σε 3G, λύθηκαν σχεδόν όλα ! Δοκίμασε το. :)

 

Εγω εχω iPhone 5s και δεν κλειδωνει,

τουλαχιστον 4G απο B20 το κραταει.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

οντως 30€. εχω κοσμοτε και ηθελα να κανω το νουμερο μου κιου,30€ μου ζητησανκαι με λενε οτι το ποσο μενει για ενα μηνα στην καρτα. ειστε σοβαροι λεω; ουτε 10€ το μηνα δεν ξοδευω. και εφυγα.

αυτο που εγραψα αφορουσε την περιπτωση του lazskg που ηθελε αλλαγη απο f2g σε q.Ουσιαστικα αυτό (πρεπει να) αντιμετωπιζεται ως αλλαγη πακετου καθως δεν αλλαζει εταιρια.

Στη δικη σου περιπτωση (απο αλλη εταιρια σε q) ισχυει οτι σου ειπαν. Αν θες να πας με το λιγοτερο κοστος ιδου:

https://www.wind.gr/gr/q/ela-stin-q/online-paraggelia/

επιλεγεις "θελω να κρατησω τον αριθμο μου" και κανεις την φορητοτητα online. Ερχεται ο κουριερ,σου φερνει τη sim και μια 10ευρη καρτα ανανεωσης. Συνολικο κοστος 10 ευρω,και τα λεφτα απο την ανανεωση θα μεινουν για 3 μηνες μεσα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το θεμα με την αλλαγη της 4g sim,δεν ειναι τοσο ζητημα καταστηματος,οσο ζητημα συστηματος της εταιριας ή/και ελλειπους ενημερωσης προς τα καταστηματα.Το εχουμε συζητησει πολλες φορες και στο παρελθον.

Link to comment
Share on other sites

Εαν εισαι σοβαρος επαγγελματιας, φροντιζεις ΚΑΙ στη σωστή εξυπηρέτηση του πελάτη και ας είναι και δωρεάν, εαν θέλεις να έχεις ελπίδες να ξαναέρθει ο πελατης και ίσως την επόμενη φορά αφήσει χρήματα. Αλλιώς, τον έχασες τον πελάτη. Προσωπικά θα ήθελα να δω πιο πολλές ψηφιακές υπηρεσίες, ώστε να μη χρειαστεί καθολου να παω σε κατάστημα. Βασικα, εαν δεν έδινε η κιού το ονλαιν 3,5€ 150/150, θα ειχαμε φυγει ομαδικως.

 

Ο φιλος που εγραψε για τα 2 καταστήματα που τον εξυπηρετούν σωστα, ας μου τα πει σε π.μ.

 

Ενας φιλος που πριν λιγο καιρο πρότεινε το κατάστημα Χαριλαου/Μαρτίου ως 'σωστό', δυστυχώς θα τον διαψευσω, αφου προσπάθησαν να χρεώσουν 5€ τη δωρεαν 4G σιμ, με ΠΑΜΠΟΝΗΡΟ τροπο κιολας!

εσύ δίκιο έχεις αλλά οι σωστοί κι έξυπνοι επαγγελματίες στην χώρα είναι λίγοι

Link to comment
Share on other sites

Στο 12200 (ενεργοποίηση πακέτων) υπήρχε στην επιλογή «2», πακέτο με 80 λεπτά ομιλίας προς όλους, με 3 ευρώ.

 

Δεν υπάρχει πλέον. Ξέρει κανείς κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταργηθεί μετά τις τελευταίες τιμολογιακες αλλαγες. Τα μονα πακετα με 3 ευρω που εχουν μεινει ειναι αυτα με χρόνο/μηνύματα προς wind.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ηρθε σε κανενα το πακετο της προσφορας του 1 gb για 8 μηνες με 8€ ? γιατι συνηθως αυτο δινετε στους συνδρομητες της Q ανα τακτα χρονικα διαστηματα.(τωρα που πλησιαζει το Πασχα)
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ηρθε σε κανενα το πακετο της προσφορας του 1 gb για 8 μηνες με 8€ ? γιατι συνηθως αυτο δινετε στους συνδρομητες της Q ανα τακτα χρονικα διαστηματα.(τωρα που πλησιαζει το Πασχα)

 

Τον άλλο (ή παράλλο) {τέλη από 20 του μηνός και μετά} μήνα.....

 

Ακόμα ισχύουν ως και Μάη τα 8GB....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εάν κάποιος θέλει να κάνει φορητότητα απο vodafone cu σε Q:

Α) γινεται online; κόστος;

Β) εάν γινει απο κατάστημα ποιό είναι το κόστος;

Γ) θα είναι multisim και στις 2 περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα ακριβώς αυτό on line. Θεωρητικά θα πλήρωνα 10€ για μία αντίστοιχη κάρτα ανανέωσης που θα ερχόταν μαζί. Τελικά ήρθε μόνο η SIM και δεν πλήρωσα τίποτα. Και ναι, πρόκειται για multi SIM.

 

Sent from my MotoE2

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα ακριβώς αυτό on line. Θεωρητικά θα πλήρωνα 10€ για μία αντίστοιχη κάρτα ανανέωσης που θα ερχόταν μαζί. Τελικά ήρθε μόνο η SIM και δεν πλήρωσα τίποτα. Και ναι, πρόκειται για multi SIM.

 

Sent from my MotoE2

Τέλεια, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μαέστρο της εθνικής

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

δεν γίνεται,μόνο από το σάιτ

άμα τα καταφέρεις

 

LG V10 ΤΟ 10 ΤΟ ΚΑΛΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι χάλια είναι αυτά; Δεν μπορώ να μπω ούτε στο app της q ούτε στην σελίδα της wind - q για να δω τα υπόλοιπα μου. Έλεος πια.
Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Τι χάλια είναι αυτά; Δεν μπορώ να μπω ούτε στο app της q ούτε στην σελίδα της wind - q για να δω τα υπόλοιπα μου. Έλεος πια.

Ενώ έχω κανονικά ίντερνετ και μπαίνω σε διάφορες σελίδες με το ίντερνετ της q, δεν με άφηνε να μπω στο myq app. Μου έλεγε περιορισμένη συνδεσιμοτητα

δικτύου. Έλεγξε την σύνδεση σου. Με το ίντερνετ της Βονταφον στο κινητό μου, κατάφερα και μπήκα στο myq app. Αγνωσται αι βουλαι της q (wind).

Υπογραφή εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...