Jump to content

Τα πάντα για την Q card


Petros the Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καταγγελία στην εεττ να τελειώνεις.

 

άκρη θα βγει; τι θα γίνει μετά; εγώ τα νεύρα μου τα απέκτησα και τα λεφτά μου έχασα. έχουμε όλα τα σκεφτόμαστε έχω και την Q να ελέγχω μη με κλέβει, ε για όνομα πια!

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Καταγγελία στην εεττ να τελειώνεις.

Και τώρα σώθηκε ... Εδώ για ποιο σοβαρά θέματα η εεττ είναι ανύπαρκτοι και δεν επεμβαίνει και τσιμπάει τα λεφτα απλά για κάθονται στης καρέκλες

 

Τι θα κάνουν και σε αυτή την περίπτωση το απόλυτο τίποτα

 

 

Το θέμα είναι γνωστό εδώ και χρόνια και όχι μόνο στην Q και καλά εάν θυμάμαι σωστά έφαγαν ένα πρόστιμο το 2012 με 2013 και από τότε τίποτα ενώ το θέμα συνεχίζεται άσε που αμφιβάλω ότι η εταιρίες πλήρωσαν το πρόστιμο

 

Για τα μάτια του κόσμου έγινε όλο αυτό!

 

 

Σε αυτή την χώρα την ελλαδιτσα νομος υπάρχει το κακό είναι ότι στο 99.9% δεν εφαρμόζεται με αποτέλεσμα ο καταναλωτής να είναι απροστατευτος

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα σώθηκε ... Εδώ για ποιο σοβαρά θέματα η εεττ είναι ανύπαρκτοι και δεν επεμβαίνει και τσιμπάει τα λεφτα απλά για κάθονται στης καρέκλες

 

Τι θα κάνουν και σε αυτή την περίπτωση το απόλυτο τίποτα

 

 

Το θέμα είναι γνωστό εδώ και χρόνια και όχι μόνο στην Q και καλά εάν θυμάμαι σωστά έφαγαν ένα πρόστιμο το 2012 με 2013 και από τότε τίποτα ενώ το θέμα συνεχίζεται άσε που αμφιβάλω ότι η εταιρίες πλήρωσαν το πρόστιμο

 

Για τα μάτια του κόσμου έγινε όλο αυτό!

 

 

Σε αυτή την χώρα την ελλαδιτσα νομος υπάρχει το κακό είναι ότι στο 99.9% δεν εφαρμόζεται με αποτελσμα ο καταναλωτής να είναι απροστατευτος

 

Εγώ την έκανα την καταγγελία, γίνει δε γίνει κάτι. 10' από το χρόνο μου έχασα να το κάνω ηλεκτρονικά. Δεν είμαι δικολάγνος ούτε με το παραμικρό τρέχω για καταγελίες και δικηγόρους και τέτοια αλλά εντάξει η υπομονή έχει και όρια. Ε μα με έσκασαν. Τους τα' χω μαζεμένα και με το σήμα (σε προηγούμενες μου απαντήσεις εδω στο νήμα έχω γράψει χαχα) ε δε θέλω και πολύ. Την φορητότητα την ξεκίνησα και ας πάνε να κουρευτούν.

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έκανα την καταγγελία, γίνει δε γίνει κάτι. 10' από το χρόνο μου έχασα να το κάνω ηλεκτρονικά. Δεν είμαι δικολάγνος ούτε με το παραμικρό τρέχω για καταγελίες και δικηγόρους και τέτοια αλλά εντάξει η υπομονή έχει και όρια. Ε μα με έσκασαν.

Και καλά έκανες εγώ απλά είπα πως έχει το θεμα απλά κρατάω μικρό καλάθι εύχομαι να βγάλεις άκρη τους χρειάζεται

 

Με είχαν χρεώσει στο F2g ενώ είχα πακέτο με MB τα λεφτά μου τα έδωσαν μετά από 10 μέρες και εσύ που δεν είχες πακέτο βούτυρο στο ψωμί του ευκαιρία βρήκαν με κάτι τέτοιες τακτικές χάνει πελατες σου λέει πόσα άτομα θα το πάρουν χαμπάρι ότι τους έφαγα 1.01 ευρώ βάλτε κάτω ότι τα τρωνε σε 10000 η μισή θα τα ζητήσουν η άλλη όχι πάλι κερδισμένη είναι το μόνο που δεν κατάλαβενουν ότι έτσι ο καταναλωτής χάνει την εμπιστοσύνη και εάν την χάσει τρέχα πιάσε το μετά

 

 

Και επειδή ξέρω ότι το forum το διαβάζουν από την wind αγαπημένη μου wind συνέχισε αυτές της τακτικές και θα βλέπεις συνδρομητές με τα κυαλια σε λίγο τόσο κράξιμο στο FACEBOOK δεν σου φτάνει θες και στα forum τώρα... Συνέχισε έτσι...

Edited by oxxy

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Και καλά έκανες εγώ απλά είπα πως έχει το θεμα απλά κρατάω μικρό καλάθι εύχομαι να βγάλεις άκρη τους χρειάζεται

 

Με είχαν χρεώσει στο F2g ενώ είχα πακέτο με MB τα λεφτά μου τα έδωσαν μετά από 10 μέρες και εσύ που δεν είχες πακέτο βούτυρο στο ψωμί του ευκαιρία βρήκαν με κάτι τέτοιες τακτικές χάνει πελατες σου λέει πόσα άτομα θα το πάρουν χαμπάρι ότι τους έφαγα 1.01 ευρώ βάλτε κάτω ότι τα τρωνε σε 10000 η μισή θα τα ζητήσουν η άλλη όχι πάλι κερδισμένη είναι το μόνο που δεν κατάλαβενουν ότι έτσι ο καταναλωτής χάνει την εμπιστοσύνη και εάν την χάσει τρέχα πιάσε το μετά

 

εχω πακετο με δεδομενα κανονικα. επισης βαζω (*εβαζα) 10€ καρτα που δινει και αλλα εξτρα. μαζευονται τοσα πολλα ΜΒ που δεν τελειωνουν ποτε με τη χρηση που κανω κανα μαιλ και κανα φουμπου.

αλλοι ναι δεν ασχολουνται καν και λενε δε βαριεσαι, αυτοι ομως μαζευουν μύρια απο 1€ τον καθενα. και φαντασου τους ειχα ρωτησει οτι οκ με χρεωνεις, το βλεπω, σε ενημερωνω και το πιστωνεις (λεει οτι το πιστωνει, δεν εχω τσεκαρει πραγματικα αν εχω κι αλλο υπολοιπο υποψιν) Εαν τους λεω το ειχα στο μπαμπα, τη γιαγια μου που δεν ξερουν, δεν ασχολουνται, τι θα εκαναν οι καημενοι, θα τελειωνε η καρτα και θα βαζαν αλλη.

Edited by impreza_sti

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Το υπόλοιπο που είχα έληγε στις 25/1. Ξέχασα να το ανανεώσω και το θυμήθηκα σήμερα. Δεν με καίει που έχασα κάτι λεπτά του ευρώ που είχα μέσα αλλά την προσφορά με το ίντερνετ, 8€ για 8 μήνες θα μου την συνεχίσουν;

Update : μπήκα σήμερα το βράδυ μετά τις 12 στην εφαρμογή να δω αν μπήκαν τα mb και δεν είχε μπει τίποτα. Στέλνω μνμ στο φμπ περιγραφοντας τι συνέβη. Δεν μου απάντησαν. Τσεκάρω τώρα την εφαρμογή και βλέπω ότι το 1gb είναι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

εχω πακετο με δεδομενα κανονικα. επισης βαζω (*εβαζα) 10€ καρτα που δινει και αλλα εξτρα. μαζευονται τοσα πολλα ΜΒ που δεν τελειωνουν ποτε με τη χρηση που κανω κανα μαιλ και κανα φουμπου.

αλλοι ναι δεν ασχολουνται καν και λενε δε βαριεσαι, αυτοι ομως μαζευουν μύρια απο 1€ τον καθενα. και φαντασου τους ειχα ρωτησει οτι οκ με χρεωνεις, το βλεπω, σε ενημερωνω και το πιστωνεις (λεει οτι το πιστωνει, δεν εχω τσεκαρει πραγματικα αν εχω κι αλλο υπολοιπο υποψιν) Εαν τους λεω το ειχα στο μπαμπα, τη γιαγια μου που δεν ξερουν, δεν ασχολουνται, τι θα εκαναν οι καημενοι, θα τελειωνε η καρτα και θα βαζαν αλλη.

Ξέρω κάθε στιγμή τι χρηματα έχω μέσα και όχι μόνο σε μένα αλλά σε 10 συγγενικά πρωσωπα

 

Τα λεφτά τα γυρίζουν είχα 8.93 και έχω 9.94 τα γύρισαν

 

2 με 3 φορές τι ημέρα κοιτάζω τα υπόλοιπα σε όλα τα νούμερα αν αλλάξει κάτι χωρίς λόγο χτυπάω συναργεμο στο νούμερο του συγγενή που λείπουν τα χρήματα

 

Θα μου πεις ρε μεγάλε παίδεμα είναι αυτό και εγώ απλά θα σου απαντήσω ξέρω με ποιους έχω να κάνω για αυτό το κάνω αυτό 11 χρόνια σχεδόν στην wind τους έμαθα πια εμπιστοσύνη καμια

 

http://i64.tinypic.com/2m2tkqr.jpg

 

 

Για ευνόητους λόγους δεν έβαλα τα user name

Edited by impreza_sti

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω κάθε στιγμή τι χρηματα έχω μέσα και όχι μόνο σε μένα αλλά σε 10 συγγενικά πρωσωπα

 

Τα λεφτά τα γυρίζουν είχα 8.93 και έχω 9.94 τα γύρισαν

 

2 με 3 φορές τι ημέρα κοιτάζω τα υπόλοιπα σε όλα τα νούμερα αν αλλάξει κάτι χωρίς λόγο χτυπάω συναργεμο στο νούμερο του συγγενή που λείπουν τα χρήματα

 

Θα μου πεις ρε μεγάλε παίδεμα είναι αυτό και εγώ απλά θα σου απαντήσω ξέρω με ποιους έχω να κάνω για αυτό το κάνω αυτό 11 χρόνια σχεδόν στην wind τους έμαθα πια εμπιστοσύνη καμια

 

 

 

Για ανόητους λόγους δεν έβαλα τα user name

 

Ακριβώς όπως τα λες:

 

(Ειδικά με τη Wind) Θέλει πολύ "αυτισμό" για να τα βγάλεις πέρα.....

 

Όποιος μπλέξει με καταγγελίες στην ΕΕΤΤ να ξέρει ότι:

{Πέρα από το ότι πρέπει να αποδείξει το ο,τιδήποτε: Πχ ότι όντως δεν "άνοιξε" data κλπ κλπ Πρέπει να κατέει Νόμους κ εγκυκλίους για να το υποστηρίξει το ο,τιδήποτε---> Κάτι που είναι τελείως ασύνηθες αν το δουν σε καταγγέλοντα από την ΕΕΤΤ!! καθώς όλοι πάνε με 1 πρόβλημα κ δεν ξέρουν να το τεκμηριώσουν}

 

ΑΚΟΜΑ και τα παραπάνω να'χει ο καταγγέλων/-ουσα:

 

Το max μέγιστο που θα "πάρει" είναι:

Ό,τι δικαιούταν και του αφαίρεσε η εταιρία. Τίποτα άλλο [Καμιά ποινή στην εταιρία και για για οικονομικές αποζημιώσεις (πχ ταλαιπωρίας: πχ "Ο 1 μήνας μήνας ταλαιπωρίας σας δεν είναι τπτ" μου έχουν πει:!!!) δεν είναι αρμόδια η ΕΕΤΤ: ΜΟΝΟ για ποινές τις οποίες ΣΧΕΔΟΝ ΠΟΤΕ δεν επιβάλλει._]

 

Να γιατί οι εταιρίες (ειδικά η Wind) συνεχίζει τα ίδια και ούτε πρόκειται να αλλάξει τπτ._

Edited by impreza_sti
Ασκούμε κριτική σε ιδέες και όχι σε ανθρώπους
Link to comment
Share on other sites

Update : μπήκα σήμερα το βράδυ μετά τις 12 στην εφαρμογή να δω αν μπήκαν τα mb και δεν είχε μπει τίποτα. Στέλνω μνμ στο φμπ περιγραφοντας τι συνέβη. Δεν μου απάντησαν. Τσεκάρω τώρα την εφαρμογή και βλέπω ότι το 1gb είναι μέσα.

 

αν εννοεις τα mb απο την προσφορα των 8 ευρω,μπαινουν κάθε μηνα την ιδια ωρα που ειχες ενεργοποιησει την προσφορα.

Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις τα mb απο την προσφορα των 8 ευρω,μπαινουν κάθε μηνα την ιδια ωρα που ειχες ενεργοποιησει την προσφορα.

Χαζομάρα αυτό της wind αντέ να ξεχάσεις και να μπεις ίντερνετ π. χ το πρωί ενώ το πακέτο του ίντερνετ είναι να μπει π. χ 16.00 που το ενεργοποιήσες να μία χρέωση daily Internet

 

Κανονικά θα έπρεπε να το βάζουν κάθε πρώτη του μήνα ξημερώματα περίπου 02:15 όπως βάζουν το 1GB από της κάρτες που παίρνεις μαζί με το σταθερό της mobile broadband

 

Άσχετα τι ώρα το έβαλες την πρώτη φορα

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Διαβάστε τι νόημα έχει και πότε γίνεται :

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/kataggelia.html

Link to comment
Share on other sites

Χαζομάρα αυτό της wind αντέ να ξεχάσεις και να μπεις ίντερνετ π. χ το πρωί ενώ το πακέτο του ίντερνετ είναι να μπει π. χ 16.00 που το ενεργοποιήσες να μία χρέωση daily Internet

 

Κανονικά θα έπρεπε να το βάζουν κάθε πρώτη του μήνα ξημερώματα περίπου 02:15 όπως βάζουν το 1GB από της κάρτες που παίρνεις μαζί με το σταθερό της mobile broadband

 

Άσχετα τι ώρα το έβαλες την πρώτη φορα

δυστυχως απο την πρωτη φορα που δοθηκε η προσφορα ισχυει το ιδιο. Τοτε εγω την ειχα ενεργοποιησει λιγο μετα τα μεσανυχτα και δεν το ειχα καταλαβει. Την 2η το πηρα χαμπαρι. Και σε αυτη την 3η φορα που δοθηκε,το ξεχασα...παρατηρω ομως οτι συνηθως,(οπως σημερα),τα προηγουμενα mb ληγουν την 1η του επομενου μηνα,οποτε συμπιπτουν με την αποδοση και των επομενων. 3 φορες με την συγκεκριμενη προσφορα δεν ετυχε να χρεωθω.Ο μονος κινδυνος ειναι να εχεις ξοδεψει νωριτερα τα mb,οποτε εκει παντα εχεις θεμα ουτως ή αλλως.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω κάθε στιγμή τι χρηματα έχω μέσα και όχι μόνο σε μένα αλλά σε 10 συγγενικά πρωσωπα

 

Τα λεφτά τα γυρίζουν είχα 8.93 και έχω 9.94 τα γύρισαν

 

2 με 3 φορές τι ημέρα κοιτάζω τα υπόλοιπα σε όλα τα νούμερα αν αλλάξει κάτι χωρίς λόγο χτυπάω συναργεμο στο νούμερο του συγγενή που λείπουν τα χρήματα

 

Θα μου πεις ρε μεγάλε παίδεμα είναι αυτό και εγώ απλά θα σου απαντήσω ξέρω με ποιους έχω να κάνω για αυτό το κάνω αυτό 11 χρόνια σχεδόν στην wind τους έμαθα πια εμπιστοσύνη καμια

 

http://i64.tinypic.com/2m2tkqr.jpg

 

 

Για ευνόητους λόγους δεν έβαλα τα user name

 

Και μενα,καμια φορα κανει κατι κουλες χρεωσεις στο iphone(με το imessage χρεωνει παρολο που το εχω κλειστο).Πραγματικα λογω φοιτητικου κραταω το f2g.Γιατι στις αλλες θα δινω 15€ το μηνα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ την έκανα την καταγγελία, γίνει δε γίνει κάτι. 10' από το χρόνο μου έχασα να το κάνω ηλεκτρονικά. Δεν είμαι δικολάγνος ούτε με το παραμικρό τρέχω για καταγελίες και δικηγόρους και τέτοια αλλά εντάξει η υπομονή έχει και όρια. Ε μα με έσκασαν. Τους τα' χω μαζεμένα και με το σήμα (σε προηγούμενες μου απαντήσεις εδω στο νήμα έχω γράψει χαχα) ε δε θέλω και πολύ. Την φορητότητα την ξεκίνησα και ας πάνε να κουρευτούν.

 

Καλα εκανες οσο με το σημα,και γω στο σπιτι ειναι η μονη που δεν εχει καλο 3G.Καθως και μεσα στη θεσσαλονικη (Αναληψη και κεντρο) εχει μανια να με πεταει σε 2G.Μην μιλησω για Ημαθια και Πιερια οπου εκει περα ειναι ακομα χειροτερα.Τους παιρνω τηλεφωνα στις βλαβες και ακομα ψαχνουν το προβλημα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και τώρα σώθηκε ... Εδώ για ποιο σοβαρά θέματα η εεττ είναι ανύπαρκτοι και δεν επεμβαίνει και τσιμπάει τα λεφτα απλά για κάθονται στης καρέκλες

 

Τι θα κάνουν και σε αυτή την περίπτωση το απόλυτο τίποτα

 

 

Το θέμα είναι γνωστό εδώ και χρόνια και όχι μόνο στην Q και καλά εάν θυμάμαι σωστά έφαγαν ένα πρόστιμο το 2012 με 2013 και από τότε τίποτα ενώ το θέμα συνεχίζεται άσε που αμφιβάλω ότι η εταιρίες πλήρωσαν το πρόστιμο

 

Για τα μάτια του κόσμου έγινε όλο αυτό!

 

 

Σε αυτή την χώρα την ελλαδιτσα νομος υπάρχει το κακό είναι ότι στο 99.9% δεν εφαρμόζεται με αποτέλεσμα ο καταναλωτής να είναι απροστατευτος

 

Πες τα χρυσοστομε,εχουν τρελαθει να παιρνουν μονοευρα...σε εμενα δεν εχει τυχει(προσεχω αρκετα) αλλα πολλα διαβαζω στο facebook.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

e8bc58922cb2f5c279553b86dbb15ab0.jpg

Πάλι σήμερα μου ήρθε χρέωση για εχθές. Σύνολο μου έχουν φάει γύρω στα 6€.

Εν ολίγοις πάλι μου λένε ή να βάλω πρόγραμμα ή να απενεργοποιήσω το ιντερνετ. Ε κάτσε, θέλω να το χρησιμοποιώ όποτε ΕΓΩ θέλω και όχι όποτε θέλουν αυτοί. Και πραγματικά είναι 1 πλήκτρο on-off δεδομένα για όνομα πια!

Τους έστειλα και print screen από τη συσκευή ότι από 13 Γενάρη δεν έχω κάνει καμία χρήση σε δεδομένα

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Edited by linaki_gr

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Πάλι σήμερα μου ήρθε χρέωση για εχθές. Σύνολο μου έχουν φάει γύρω στα 6€.

Εν ολίγοις πάλι μου λένε ή να βάλω πρόγραμμα ή να απενεργοποιήσω το ιντερνετ. Ε κάτσε, θέλω να το χρησιμοποιώ όποτε ΕΓΩ θέλω και όχι όποτε θέλουν αυτοί. Και πραγματικά είναι 1 πλήκτρο on-off δεδομένα για όνομα πια!

Τους έστειλα και print screen από τη συσκευή ότι από 13 Γενάρη δεν έχω κάνει καμία χρήση σε δεδομένα

 

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

 

Άλλαξε το APN. Με λανθασμένο APN, dε θα μπορεί να συνδεθεί ακόμη και αν το θέλεις... :)

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Μπα, με αλλαγμένο APN δεν θα συνδεθεί. Πριν το δοκιμάσω είχα κάποιες αμφιβολίες για τον λόγο που συνδέεται με κλειστά τα δεδομένα. Κατά την εκκίνηση ωστόσο είδα να εμφανίζει εικονίδιο δεδομένων στιγμιαία, παρά του ότι είναι κλειστά. Με λάθος APN δεν μπορεί να κάνει ούτε αυτό.

 

Sent from my XT1524

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω γενικά ότι το πρόβλημα έχει να κάνει με τον τρόπο λειτουργίας του Android ή/και κάποιων συσκευών. Ίσως με τον περιορισμό των δεδομένων παρασκηνίου μειώνεται ο κίνδυνος χρέωσης.
Link to comment
Share on other sites

Μπα, με αλλαγμένο APN δεν θα συνδεθεί. Πριν το δοκιμάσω είχα κάποιες αμφιβολίες για τον λόγο που συνδέεται με κλειστά τα δεδομένα. Κατά την εκκίνηση ωστόσο είδα να εμφανίζει εικονίδιο δεδομένων στιγμιαία, παρά του ότι είναι κλειστά. Με λάθος APN δεν μπορεί να κάνει ούτε αυτό.

 

Sent from my XT1524

 

Φίλε μου δεν ισχύει αυτό που λες. Στης συζύγου μου τον αριθμό με κλειστά τα δεδομένα και ''αλλαγμένο'' το APN, της αφαίρεσαν 2,02 Ευρώ σε 15 ημέρες. Μάλιστα σήμερα και μετά από σχετικό ''στόλισμα'' που τους έκανα επί μέρες στο Facebook, της επέστρεψαν και το 1,01+0,24 Ευρώ (Ίντερνετ+ Τ/Φ Κλήση της δεύτερης χρέωσης), γιατί παρότι τους είχα παραπονεθεί στο Τ/Φ Κέντρο, πριν από 15 ημέρες και το αίτημά μας είχε πάρει αριθμό καταγραφής έκαναν τον Αλέκο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πιστεύω γενικά ότι το πρόβλημα έχει να κάνει με τον τρόπο λειτουργίας του Android ή/και κάποιων συσκευών. Ίσως με τον περιορισμό των δεδομένων παρασκηνίου μειώνεται ο κίνδυνος χρέωσης.

 

Αυτά τα κάνει μόνο η Wind και ''κλέβει'' κατά το δοκούν. Αν στο ίδιο κινητό τηλέφωνο με κλειστά τα δεδομένα βάλεις Sim των δύο άλλων εταιριών δεν πρόκειται να χρεωθείς για κατανάλωση Internet.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δεν μου έχει πάρει ποτέ με αλλαγμένο το apn, ενώ όταν ήθελα να το δοκιμάσω αν θα πάρει και έβαλα το σωστό τραβήξανε και τα ~45 λεπτά που είχα μέσα. Αndroid συσκευή ήταν της συζύγου;

 

Το ότι οι συσκευές(οι android πάντα) μπορεί να ανοίγουν τα δεδομένα έστω και για λίγο είναι γεγονός. Το γιατί στις άλλες 2 εταιρείες σε αντίστοιχες συνθήκες δεν μπαίνει η ημερήσια χρέωση παρά μόνο στη Wind είναι μια απορία πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι οι συσκευές(οι android πάντα) μπορεί να ανοίγουν τα δεδομένα έστω και για λίγο είναι γεγονός. Το γιατί στις άλλες 2 εταιρείες σε αντίστοιχες συνθήκες δεν μπαίνει η ημερήσια χρέωση παρά μόνο στη Wind είναι μια απορία πραγματικά.

Κοίτα έχω αλλάξει τρεις συσκευές android και η οικογένιά μου χρησιμοποιεί μερικές ακόμα.

ΟΧΙ δεν ανοίγουν δεδομένα με το έτσι θέλω, θέλει απλά λίγο ψάξιμο.

 

Για να είμαι ακριβής κάποια λίγα android "παραβαίνουν" τον γενικό κανόνα "no data" :chair: με κάποιες ειδικότερες ρυθμίσεις ποιες εφαρμογές επιτρέπονται να έχουν πρόσβαση παρά την απαγόρευση (σε κάποιου είδους firewall του launcher τους κτλ είναι κρυμμένες αυτές οι ρυθμίσεις). Ναι είναι απαράδεκτο :mad: αλλά και έτσι δεν το κάνουν χωρίς εξήγηση και αν είσαι άτυχος να έχεις τέτοια συσκευή (πχ κάτι huawei που έχουν συγγενείς μου) την πατάς μία φορά και μετά το φτιάχνεις το θέμα. Συμφωνώ βέβαια πως πολλοί άνθρωποι με το δίκιο τους δυσκολεύονται να προσαρμοστούν σε ιδιοτροπίες κάποιας συσκευής και να ψάχνουν διαρκώς "κρυμμένες" ρυθμίσεις.

 

Πάντως γενικός κανόνας τα "android ανοίγουν τα δεδομένα μόνα τους" νομίζω δεν ισχύει.. :cool:

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα δεν μου έχει πάρει ποτέ με αλλαγμένο το apn, ενώ όταν ήθελα να το δοκιμάσω αν θα πάρει και έβαλα το σωστό τραβήξανε και τα ~45 λεπτά που είχα μέσα. Αndroid συσκευή ήταν της συζύγου;

 

Το ότι οι συσκευές(οι android πάντα) μπορεί να ανοίγουν τα δεδομένα έστω και για λίγο είναι γεγονός. Το γιατί στις άλλες 2 εταιρείες σε αντίστοιχες συνθήκες δεν μπαίνει η ημερήσια χρέωση παρά μόνο στη Wind είναι μια απορία πραγματικά.

 

Ναι, Xiaom i Redmi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως γενικός κανόνας τα "android ανοίγουν τα δεδομένα μόνα τους" νομίζω δεν ισχύει.. :cool:

Φυσικά και δεν ισχύει γενικά αυτό. Ίσως δεν το έθεσα σωστά.

Δεν εννοώ ότι μπορεί σε ανύποπτο χρόνο να σου ανοίγει τα δεδομένα ενώ τα έχεις κλειστά.

Μπορεί όμως στην εκκίνηση του τηλεφώνου, με κλειστά δεδομένα, την ώρα που ψάχνει να βρει σήμα κινητής, μόλις ακριβώς συνδεθεί (και πριν ακόμη συνδεθεί σε Wi-Fi), να δεις στιγμιαία την ένδειξη δεδομένων. Μπορεί και λιγότερο από δευτερόλεπτο. Προσωπικά το έχω δει σε 2 συσκευές διαφορετικού κατασκευαστή. Να είναι bug των συγκεκριμένων; Του Android; Δεν γνωρίζω. Αυτό όμως εννοώ.

 

 

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Όντως: Εϊναι θέμα και κινητού.

Απλά σε αυτό το θέμα του -1,01€ κατ'επανάληψη (και χωρίς καμιά διόρθωση) φταίει η Wind. Και δεν μπορεί να πει κανείς ότι "γίνεται κατά λάθος", καθώς σε καμιά απ'τις άλλες 2 εταιρίες δεν εμφανίζεται ποτέ κάτι τέτοιο.

Την κύρια ευθύνη την έχει η Wind και όχι "αδικαιολογήτως" (εννοώντας με το αζημίωτο κάνοντας "τα στραβά μάτια"/τον Κινέζο).

 

Δεν "εμφανίζεται" αυτό το 1€φαινόμενο ala Wind ΜΟΝΟ σε επανεκκίνηση κινητού.

Μπορεί να λήγει ένα πακέτο data πχ την 30/1 και την επόμενη μέρα να έχεις sms ότι "χρεώθηκες -1,01€ για χρήση data" ενώ και η 30/1 ήταν ΜΕΣΑ στο πακέτο data: Είναι πάρα πολύ συνηθισμένο αυτο. Αναγκάζοντας (όποιον το διαπιστώσει: Ελάχιστους δλδ) να κλείνει data και αλλάζει (ΟΧΙ ΑΠΛΑ διαγράφει) το APN.

ΜΟΝΟ τότε (με αλλαγμένο APN) σε εμένα ΔΕΝ εμφανίζεται το -1,01€.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...