Jump to content

Μην πετάτε τα εισητήρια ΜΜΜ: δώστε τα στον επόμενο...


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3. Γιατι κύριοι του ΥΠΕΧΩΔΕ φτιάξατε σταθμους ΤΕΡΑΤΑ με τεράστια κόστη κατασκευής και συντήρησης ανά έτος, λες κ φτιάχνατε το 8ο θαύμα του κόσμου??? το ΜΕΤΡΟ ειναι ενας σταθμός...όχι πίνακας του Φασιανού-ΕΛΕΟΣ...όποιοι έχουν βρεθεί εξωτερικό καταλαβαίνουν τι εννοω! επαναλαμβάνω οι σταθμοί είναι μόνο για ένα πράγμα -ΕΠΙΒΙΒΑΣΗ... (αλλά βεβαια να φάνε οι εργολάβοι κ μετά να την κάνουν για άλλα πιο τροπικά μέρη - δειτε τωρα παράδειγμα ΑΕΓΕΚ). Ένας σταθμός δικός μας (βλπ γκαζι-κοστίζει όσο 4 στο εξωτερικό)

 

Οντως, ειδικα του Γκαζι ειναι τερας πραγματικα. Ολοκληρο παρτυ κανεις εκει μεσα. Για ποιο λογο εγινε αυτο? :ninja:

 

 

α κ όσον αφορα το aircondition δε στέκει. Επρεπε να έχουν διότι οι συρμοί έχουν προεγκατεστημένο το σύστημα κλιματισμού. Επίσης οι σταθμοί έχουν τεράστια περιθώρια αερισμού οπότε η δικαιολογία ο κλιματισμό βγαζει ζέστη δεν στέκει απλα:cool:

 

Στον συρμο απο και προς αεροδρομιο (που ειναι και πιο 'μοντερνος' απο τους υπολοιπους) λειτουργει κανονικα το aircondition.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 283
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το να ψάχνεις να βρεις γραμμένο κάτι που χρειάζεται κοινή λογική για να το καταλάβεις ώστε να δικαιολογήσεις την κλεψιά, εγώ το θεωρώ κουτοπονηριά.

 

Η λογική που λέει ότι πρέπει να κόβεις εισιτήριο για να μετακινηθείς μέσω αστικού, είναι ακόμα πιο κοινή. Παρόλα αυτά είναι κολλημένα στα παράθυρα όλων των αστικών ότι είναι παράνομο να μην ακυρώνεις εισιτήριο, γράφει και το πρόστιμο.;):wacko:

 

Ας βάλλουν και την παρακάτω ανακοίνωση:

 

"Μην χρησιμοποιείτε εισιτήρια άλλων που δεν έχουν λήξει, αλλά να ακυρώνετε δικό σας. Αυτή η πράξη σας, εκτός το ότι είναι παράνομη (νόμος τάδε, άρθρο τάδε, ποινή τάδε) θα μας αναγκάσει να αυξήσουμε την τιμή των εισιτηρίων".

Αλλά που…:fool:

 

Α ρε κακόμοιρε Έλληνα, πήγες να κάνεις τα 700 ευρώ, 730 με διάφορα τεχνάσματα. :D

Ρε θα σε πατήσουν, που πας? :X

Μόνο η κυβέρνηση μπορεί να σε κλέβει και να σε εκμεταλλεύεται ποντάροντας στο φιλότιμο σου (π.χ. εθελοντισμός στους Ολυμπιακούς) κάτσε τώρα και πλήρωνε την "Δημοκρατία" σου.

 

Πιο φιλότιμο?…

Άσε κάτω τα ψίχουλα ρε!:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η κυβέρνηση μπορεί να σε κλέβει και να σε εκμεταλλεύεται ποντάροντας στο φιλότιμο σου (π.χ. εθελοντισμός στους Ολυμπιακούς)

 

Στη χώρα που ανθεί φαιδρά πορτοκαλέα ο εθελοντισμός θεωρείται εκμετάλευση, η κουτοπονηριά πρότυπο και η κλεψιά αποδεκτή (ειδικά αν κλέβεις από το κακό κράτος ή τις κακές επιχειρήσεις). Μας ενοχλεί η κλεψιά των πολιτικών κυρίως επειδή δε μπορούμε κι εμείς να κλέψουμε ή επειδή αυτοί κλέβουν μεγάλα ποσά κι εμείς ψίχουλα.

 

Κατά τα άλλα θέλουμε να συγκρίνουμε τις τιμές μας με την Ευρώπη (γιατί είναι υψηλές) και τους μισθούς μας με την Ευρώπη (γιατί είναι χαμηλοί). Εφόσον όμως στη συμπεριφορά φέρνουμε περισσότερο σε Τουρκία (και πιο ανατολικά ακόμα) προτείνω να συγκρινόμαστε από εδώ και το εξής με τους γείτονες αλλά και με τα κράτη του Αζερμπαϊτζάν, Αίγυπτος, Ιράν.

 

Βέβαια μπορεί η σύγκριση να μας στενοχωρήσει λίγο γιατί σε κάποια θέματα ακόμα και αυτοί είναι πιο μπροστά από εμάς.

 

Αλλά μιας και η νοοτροπία μας είναι η ίδια (500 χρόνια Τουρκοκρατίας φαίνεται δεν ξεπερνιούνται εύκολα) θα μας ταιριάξει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν εχω δει πολλους να δινουν τα εισιτηρια τους..Και να σου πω αν παρει μεγαλες διαστασεις το θεμα,κανουν τα εισιτηρια παλι κανονικα οπως ηταν πριν,για μια διαδρομη..Εχουν το δικαιωμα...

Εγω παντως δεν μπορω ακριβως να καταλαβω πως "γενειν αυτο"(οπως λεει και ο μεγαλος σκορερ) γιατι απο τη στιγμη που πριν το ενιαιο ειχε 1Ε και τωρα εγινε 0,80Ε και η τιμη του μετρο δεν αλλαξε μαλλον θετικο μου φαινεται.Εκτος και αν ολοι τσαντιζονται με τα λεωφορεια και τα τρολευ που εχουν τετοιες αυξησεις...

(Μολαταυτα ελπιζω να μαζευτουν λεφτα να κρατουν και καμια κεντρικη γραμμη λεωφορειων ολη τη νυχτα οπως εξω)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στο προτελευταίο μου μήνυμα έγραψα πως αυτό που κάνετε δε βοηθάει κανέναν και στην τελική, όσο πιο πολλοί το κάνουν θα ζημιώσει τους υπόλοιπους. Έγραψα γιατί, δες το μήνυμα.

 

Ο Κώστας έγραψε για τα ελλείματα των συγκοινωνιών και πως αυτά πληρώνονται από όλους μας μέσω της φορολογίας (γιατί το εισητήριο που πληρώνεις και κάποιοι δεν πληρώνουν δεν καλύπτει ΚΑΝ το κόστος).

 

Θέλεις να απαντήσεις σε αυτά ή θα λέμε σαχλαμάρες του στυλ "θα πείτε ότι θα πέσει η κυβέρνηση", ο Βασιλάκης Καϊλας δεν έχει λεφτά να αγοράσει εισητήριο, και οι πολιτικοί κλέβουν εμείς γιατί όχι;

 

Συγκεκριμένα πράγματα αυτά που σου λέμε, θέλεις να απαντήσεις συγκεκριμένα;

 

 

 

Καταρχάς συγγνώμη κιόλας, αλλά από αυτους που υποστηρίζουν (και) αυτό το μέτρο οι περισσότεροι είναι φοιτητές και μαθητές και όσοι είμαστε αντίθετοι οι περισσότεροι εργαζόμενοι. Μη λέμε ότι θέλουμε!

 

 

 

Κι εμείς βοηθάμε την κατάσταση - πώς;; - με το να κλέβουμε κι εμείς λες και τα λεωφορεία/μετρό τα πληρώνει ο Βουλευτής κι ο υπουργός κι όχι ο Έλληνας φορολογούμενος κι ο επιβάτης.

 

Το χειρότερο από όλα είναι ότι όπου ακούγονται κάποιες φωνές λογικής βγαίνει ο αλλος (χασιώτης πριν, εσύ τώρα) και λέει σοβαρευτείτε, τελικά αρχίζω να ανησυχώ :X

Σου απαντάω ότι η κυβέρνηση μπορεί να μας κλέβει αλλά εμείς ΔΕ ΤΗ ΚΛΕΒΟΥΜΕ πληρώνουμε και πληρώνουμε για μιαμιση ώρα.Δε λέει πουθενά το πόσα άτομα θα το χρησιμοποιήσουν το εισητήριο αυτή τη μιαμιση ώρα.

Ρε φίλε έλεος δηλαδή που θα σου δώσω και τη νομοθεσία. ΞΕΝΑ ΛΕΦΤΑ είναι ρε τζάμπα μάγκα, ξένα! Δικά σου λεφτά είναι αυτά που πληρώνεις για το δικό σου εισητήριο! Το να βάζεις άλλον ένα στο μετρο/λεωφορείο χωρίς να πληρώνεις δεύτερο εισητήριο (κάτι που είναι απαραίτητο και δεν έχω λόγο να στο αποδείξω, δες πιο πάνω και τις δηλώσεις του υπουργού και σταμάτα να κολλάς σε ********, πήγαινε ρώτα και σε ένα σταθμό αν θες) είναι σαν να σου πληρώνει η κυβέρνηση το 2ο εισητήριο. Επειδή όμως η κυβέρνηση να στο πληρώσει αποκλείεται (ο Καραμανλής και ο κάθε υπουργός του απ'τη τσέπη του) θα στο πληρώσει ο αθώος πολίτης αύριο-μεθαύριο που θα αυξηθούν οι τιμές των εισητηρίων. Άρα έμμεσα εγώ πληρώνω το δεύτερο εισητήριο που εσύ ως άλλος Ρομπέν των Δασών δίνεις εδώ και κει! Πόσο IQ χρειάζεται για να καταλάβεις ότι το να δίνεις το εισητήριο παρακάτω είναι παράνομο? 10, 20? Έλεος πια ρε φίλε, είσαι ο μόνος που έχει κολλήσει και επιμένει ότι δεν ισχύει ο νόμος, τι είναι αυτό το πείσμα? Δεν το ξέρεις ότι η μεταβίβαση των εισητηρίων απαγορεύεται? Με τη δική σου λογική με ένα εισητήριο που διαρκεί ουσιαστικά μέχρι 3 ώρες (1.5 + μπορείς να το ξαναχτυπήσεις αν ξεμένεις) θα ταξίδευαν πάνω από 15 άτομα με 10λεπτες διαδρομές. Το βρίσκεις λογικό αυτό? Έλεος πια!

Σου λέω δείξε μου το νόμο που απαγορεύει τη μεταβίβαση,και δε κολλάω σε ******** αλλά ζητάω κάτι βασικό να μου δίξεις την νομοθεσία και θα το αποδεκτώ,αλλιώς θα λέω ότι λες λόγια του αέρα δηλαδη είσαι εντελώς άκυρος με το θέμα.Αν λες κάτι να μπορεις να το στειρίζεις και με επιχειρήματα,αλλιώς καλύτερα:XΌσο για το IQ σου ζητάω κάτι απλό και δε το καταλαβαίνεις...Το συμπέρασμα δικό σου...Α και δεν αμφισβητώ την ισχύη του νόμου αλλά την υπαρξή του.Αν δε δω κάτι σπάνια το πιστεύω...:O

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Έλεος απλά, κ συ κ η υπογραφή σου.

Μπήκανε 50 άτομα και είπανε ότι είναι παράνομο + ο υπουργός + ο δημοσιογράφος + οι φοιτητές που το κάνανε (το παραδέκτηκαν πως αυτό που έκαναν ήταν παράνομο) και βγαίνεις εσύ να το αμφισβητείς.

Απλά έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Έλεος απλά, κ συ κ η υπογραφή σου.

Μπήκανε 50 άτομα και είπανε ότι είναι παράνομο + ο υπουργός + ο δημοσιογράφος + οι φοιτητές που το κάνανε (το παραδέκτηκαν πως αυτό που έκαναν ήταν παράνομο) και βγαίνεις εσύ να το αμφισβητείς.

Απλά έλεος!

H υπογραφή μου σε πείραξε η έλειψη των επιχειρημάτων σου πάλι όχι...τι να πω:ninja:

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2 μέρες δίνω ποστς όλο νόημα και επιχειρήματα (και όπως θα δεις αν διαβάσεις λιγάκι πριν ανοίγεις το στόμα σου κ ρίχνεις τις κοτσάνες σου) συμφωνούν πολλοί με τα επιχειρήματά μου.

Εσύ αντιθέτως, το μόνο που κάνεις εδώ και 2 μέρες είναι να αμφισβητείς το δεδομένο και να μας λες το -ηλίθιο κατ'εμέ και κατά την κοινωνία- "επιχείρημα" πως το εισιτήριο έχει διάρκεια 1,5 ώρας ανεξαρτήτως του ποιος το χρησιμοποιεί. Ότι πιο ανόητο έχω ακούσει μέχρι τώρα και δεν μπαίνεις καν στο κόπο να το σκεφτείς λιγάκι!

Link to comment
Share on other sites

Ορθόν.. Η βοήθεια στο συνάνθρωπο που λέγαμε κ πριν...μέσω παροχών, παλιά ρούχα κλπ

Δεν είμαι υπέρ της κίνησης. Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι,το να δώσω το εισητήριο μου (το χρησιμοποιημένο) δεν είναι παροχή στο συνάνθρωπο, είναι μποικοταζ ΑΠΛΑ. Δεν την απορρίπτω όμως ούτε την καταδικάζω. Και ξέρετε γιατί ρε παιδια?

1. Γιατί έχω πληρώσει κάρτα η χρησιμοποιώ ΜΜΜ και ΄3-5 μέρες το μήνα έχουν στάση εργασίας. Όπως τώρα τον Ιούλη με τους γελοίους του προαστιακου (τον χρησιμοποιώ να παω στη δουλειά μου - ΣΤΑΣΗ ΚΗΦΗΣΙΑΣ)

2. Δεν υπάρχουν ανταποκρίσεις ΜΕΤΡΟ και προαστιακού και ο καθένας κάτι οτι γουστάρει

3. Γιατι κύριοι του ΥΠΕΧΩΔΕ φτιάξατε σταθμους ΤΕΡΑΤΑ με τεράστια κόστη κατασκευής και συντήρησης ανά έτος, λες κ φτιάχνατε το 8ο θαύμα του κόσμου??? το ΜΕΤΡΟ ειναι ενας σταθμός...όχι πίνακας του Φασιανού-ΕΛΕΟΣ...όποιοι έχουν βρεθεί εξωτερικό καταλαβαίνουν τι εννοω! επαναλαμβάνω οι σταθμοί είναι μόνο για ένα πράγμα -ΕΠΙΒΙΒΑΣΗ... (αλλά βεβαια να φάνε οι εργολάβοι κ μετά να την κάνουν για άλλα πιο τροπικά μέρη - δειτε τωρα παράδειγμα ΑΕΓΕΚ). Ένας σταθμός δικός μας (βλπ γκαζι-κοστίζει όσο 4 στο εξωτερικό)

4. Το εισητήριο είναι όντως το πιο φτηνό της ευρώπης...αναλογικά όμως με τι?με τους μισθούς μας?

 

Επαναλαμβάνω ΔΕΝ υποστηριζω τη συγκεκριμένη κίνηση αλλα με χαροποιούν 2 θέματα.

1. Οι πολίτες αρχίζουμε και ευαισθητοποιουμαστε έστω κ με χαζό πολλές φορές τρόπο:ninja: κ μακάρι κ αυτό το πραγμα να αποκτήσει λογική και να επεκταθει (βλπ γάλα κλπ κλπ)

2. Μακάρι να υπάρχει στροφή μεγαλύτερη στα ΜΜΜ και να λειτουργούν κ βράδυ και ας υπάρχουν κ τέτοια μποικοταζ!:!: ο κόσμος ξεκίνησε κ ασχολείται με τα ΜΜΜ

 

α κ όσον αφορα το aircondition δε στέκει. Επρεπε να έχουν διότι οι συρμοί έχουν προεγκατεστημένο το σύστημα κλιματισμού. Επίσης οι σταθμοί έχουν τεράστια περιθώρια αερισμού οπότε η δικαιολογία ο κλιματισμό βγαζει ζέστη δεν στέκει απλα:cool:

 

Πάντως το πρόβλημα που αφορά χρήση των ΜΜΜ κ δικαιωμάτων του πολίτη δεν είναι κ τόσο απλό...Έχουμε γίνει μητρόπολη πια κ έτσι πρέπει να αντιμετωπίζουμε την πόλη αυτή, όχι ως μια απλή πολη.. κ όπως σε όλα, η παιδεία είναι η λύση.

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω παραπάνω σε όλα αυτά που λες!

Έλα ντε, για ποιο λόγο πήγαν και φτιάξαν τεράστιους σταθμούς χωρίς λόγο;

 

Επίσης έχω να επισημάνω σ' όλους αυτούς που λένε ότι τα ΜΜΜ λειτουργούν μια χαρά, ότι τα λεωφορεία στην Αθήνα, κυρίως στη Δυτική, είναι ΑΘΛΙΑ. Μάλλον από επαρχία είναι όσοι υποστηρίζουν το αντίθετο. Σίγα μην κάτσω πρωινιάτικα για να πάω στη δουλειά μου, μιάμιση ώρα μέσα στο λεωφορείο όρθιος, αγκαλιά με όλες τις φυλές του Ισραήλ που δεν έχουν χτυπήσει εισιτήριο (ενώ εγώ χτυπάω κανονικά), που πλυθήκαν τελευταία φορά στη χώρα τους, βρωμάνε από 40 μέτρα και μιλάνε ασταμάτητα κορακίστικα φωνάζοντας λες και είναι στην οικοδομή. Άσε που οι στάσεις των λεωφορείων είναι 1,5 χιλιόμετρο από τα σπίτια μας.

Παίρνω λοιπόν το αμαξάκι μου, πάω στο μετρό (που είναι το μόνο αξιοπρεπές μέσο μεταφοράς, άντε και ο ΗΣΑΠ), ψάχνω να παρκάρω και μολύνω το περιβάλλον αντί τα νεύρα μου και τη διάθεσή μου.

Τέλοσπάντων, μη σας ζαλίζω χωρίς λόγο, άλλη ερώτηση:

Γιατί ο Προαστιακός που έχει τέτοια απήχηση και βολεύει πολύ κόσμο περνάει ανα μία ώρα και όχι συχνότερα; Και γιατί έχει μόνο δύο βαγόνια και στοιβάζεται ο κόσμος σαν τα πρόβατα στο μαντρί;

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά ο καθένας έχει τα επιχειρήματα του, προσωπικό τίποτα δεν είναι εδώ, μην το κάνετε chat το θέμα, ο κόσμος κρίνει στην τελική

 

όσον αφορά τον προαστιακό crhis, κάναν μια προσπάθεια να βάλουν γραμμή στο αστικό κομμάτι ανα 15 κ 16 λεπτα με τους νέους desiro συρμούς που είναι πολύ βολικοί είναι η αλήθεια (κ έχουν και κλιματισμό)

Εντούτοις η ανταπόκριση με τα άλλα μέσα είναι άθλια (αλλά αυτό μάλλον θα λυθεί έπειτα από τριβή με το "συστημα" υποθέτω, ένεκα επιχειρησιακού προγραμματισμού)

 

Όσον αφορά τώρα τις συγκοινωνίες στη δυτική αττική, ειδικά ίλιον, καματερό΄κλπ, το απόγευμα είναι το πρόβλημα, που είναι κ επικίνδυνα (για ρωτήστε ταξιτζή να σας πάει ανω λιόσια χειμώνα μετα τις 8 το βράδυ κ θα δείτε αν πάει κανεις)

 

Η αληθεια είναι ότι η δυτ αθηνα υποφέρει. Δυστυχώς σε μια μητρόπολη σαν την αθήνα το μετρο ειναι η μονη λύση για ποιοτητα ζωής..Κ αντί να ρίξουν όοολο το βάρος εκεί (κ να βελτιώσουν κ κανα ολυμπιακο ακίνητο), ασχολουνται με τον ΟΤΕ την Ανάληψη έργων τουριστικού -αμφιβόλου- ενδιαφέροντος. Αλλά για ρωτήστε, ποιος πολιτικός μας, επιχειρηματίας μεγάλος, ή καποιος παράγοντας του τόπου, πλην κάποιων γραφικών, μένει απ την θηβών κ πάνω?

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Κάνω απάντηση προς όλους μιας και δεν έχω κάτι συγγεκριμένο με τον JustMe!Ότι αμφισβητώ το αμφισβητώ μόνο και μόνο επειδή έχω άγνοια της συγγεκριμένης νομοθεσίας.Οι άλλοι μπορεί να λένε ότι θέλουν.Αν το δω με τα μάτια μου ναι θα αλλάξω την άποψη μου!Αρκεί να βρεθεί κάποιος που να γνωρίζει κάτι επί του θέματος πραγματικά και όχι γενικες δικές του ή άλλων απόψεις....

Ευχαριστώ!

 

Καποιος που εχει αγνοια δεν πρεπει να αμφισβητει χωρις να ψαχνει ομως. :confused: Αντι να καθεσαι να μαλωνεις δεν ψαχνεις λιγο καλυτερα να δεις αν οντως εχεις δικιο η αδικο?Enimerosou!

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που εχει αγνοια δεν πρεπει να αμφισβητει χωρις να ψαχνει ομως. :confused: Αντι να καθεσαι να μαλωνεις δεν ψαχνεις λιγο καλυτερα να δεις αν οντως εχεις δικιο η αδικο?

Παντως αν δεν ηταν παρανομο αυτο που γινεται δεν θα λεγοταν μποικοταζ..Θα γινοταν καθημερινα κ με το νομο..Ετσι δεν ειναι?

Όχι αυτός που λέει την άποψη του να την υποστηρίζει.Δε λέω εγώ το ότι είναι παράνομο άλλοι το λένε...Εσύ χρησιμοποιείς ως επιχείρημα τη λέξη μποικοταζ και αυτό με προβληματίζει.Μπράβο σου θα το ψάξω.Άλλοι όμως δεν έκαναν τπτ τέτοιο απλά επέμεναν στην άποψη τους απλά λέγοντας ότι και άλλοι την υποστηρίζουν...;):)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι mylogic_x. Και αυτό που κουράζει περισσότερο είναι η τεράσια απόσταση από τη στάση στο σπίτι. Εγώ μένω στο Ζεφύρι που είναι ο μικρότερος δήμος της Αθήνας και σε έκταση και πληθυσμό. Μένω στο κέντρο του Δήμου. Ε λοιπόν η στάση για το Β12 που κατεβαίνει Αθήνα είναι 1,5 χλμ. από το σπίτι μου! Με τι κουράγιο να γυρίζεις σπίτι άμα παίρνεις το λεωφορεί, κάνεις στην καλύτερη 1 ώρα μέσα στο λεωφορείο και μετά πρέπει να περπατήσεις 1,5 χλμ. μες στον καύσωνα για να φτάσεις σπίτι σου; Το ότι πρέπει να περιμένεις και 20 λεπτά κατά μέσο όρο για να περάσει το λεωφορείο δεν το αγγίζω καν.

 

Στον προστιακό πάντως δεν βλέπω φως. Εδώ και ενάμιση χρόνο ανά μία ώρα περνάει...

:blink:
Link to comment
Share on other sites

Καποιος που εχει αγνοια δεν πρεπει να αμφισβητει χωρις να ψαχνει ομως. :confused: Αντι να καθεσαι να μαλωνεις δεν ψαχνεις λιγο καλυτερα να δεις αν οντως εχεις δικιο η αδικο?Enimerosou!

Λοιόν το έψαξα.Έχω πάντα πρόχειρο κάποιο λεξικό.:pΔεν είναι απαραίτητα παράνομη κίνηση το μποικοτάζ.Είναι γενικά η καταπολέμιση μιας νοοτροπίας που από μια ομάδα ανθρώπων θεωρήται λανθασμένη.;):)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις?

οτι δινει καποιος 400ε τον μηνα για εισητηρια??

:O:ninja::confused::wacko:

 

μιλαω για τα συνολικα εσοδα του κτελ ανα μετοχο(στο περιπου)

 

Βασικά καλά θα του κάνει...Δεν θέλω να μπω σε καμία αντιπαράθεση εδώ, απλά ποιος ο λόγος να μπεις σε αυτό το λούκι κ να γίνεις επιχειρηματίας,γνωρίζοντας το ρίσκο αυτό? Ας κοστίζει κ 300.000 ΕΜΕΝΑ Κ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΙ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ? Μέτοχος+επιχειρηματίας= ΡΙΣΚΟ... Γίνεσαι επιχειρηματίας όχι για να ζήσεις με μισθό αλλά για να βγάλεις χρήματα περισσότερα από ένας υπάλληλος έχοντας τη δική σου δουλειά-άλλο καπέλο αυτό!

Εσύ σίγουρα ξέρεις τι λες φίλε μου γιατί το έζησες στο πετσί σου, πως το ελληνικό κράτος ξεζουμίζει έναν μικρό επιχειρηματία...αλλά αυτό είναι τελείως διαφορετικό θέμα συζήτησης!

 

Ο πολίτης βλέπει μπροστά του μόνο την υπηρεσία που του παρέχεται...Αυτή κρίνει κ αξιολογεί...Την κακοδιαχείριση, την εξυγίανση πρέπει να την ελέγχουν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί κ όχι ο πολίτης...αν φτάσουμε σε σημείο να την ελέγχει ο πολίτης, τότε δεν απεχουμε απ την αυτοδικία πολύ:ninja:

 

συμφωνο στο δευτερο σκελος του ποστ...να προσθεσω ακομη οτι στην δικη μου περιπτωση, ο πατερας μου οταν πρωτοξεκινησε το κτελ πηγαινε πολυ καλα και ειχε μεγαλο μερισμα. με τα χρονια ομως οσο πηγαινε και επεφταν τα εσοδα οποτε κριθηκε σκοπιμο να αλλαξουμε επαγγελμα(βεβαια παλι στα λεωφορεια ειμαστε αλλα σε αλλο κλαδο)

ειναι φυσικα γεγονος οτι ολοι οσοι αγορασαν την τελευταια πενταετια ποσοστο λεοφωρειων, εχουν καταστραφει οικονομικα και ειτε τα πουλανε ειτε προσπαθουν με δευτερες δουλειες να ξεχρεωσουν δανεια...μιλαμε για τραγικες περιπτωσεις:(...αλλα βγηκαμε offtopic...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λοιόν το έψαξα.Έχω πάντα πρόχειρο κάποιο λεξικό.:pΔεν είναι απαραίτητα παράνομη κίνηση το μποικοτάζ.Είναι γενικά η καταπολέμιση μιας νοοτροπίας που από μια ομάδα ανθρώπων θεωρήται λανθασμένη.

 

Σ'αυτο εχεις δικιο κ γι'αυτο εκανα κ τροποποιηση αμεσως γιατι το εγραψα καπως και φαινεται οτι θεωρω παρανομο το μποικοταζ! :O:p Δεν ειναι παρανομο το μποικοταζ αλλα εγω σου λεω πως αν ηταν κατι το νομιμο να χρησιμοποιειται απο 2+ ατομα ενα εισιτηριο(να το δινεις στον επομενο δλδ)τοτε αυτο θα γινοταν συνεχεια κ δεν θα πειραζε κανενα ετσι δεν ειναι?Ενω τωρα γινεται ως κινηση αντιδρασης.Αυτο ειναι αποψη μου ομως.Για να λες αν κατι ειναι η δεν ειναι παρανομο πρεπει να το εχεις ψαξει. ;)

 

Παντως γενικα δεν ξερω κατα ποσο θα συμφωνισω με αυτο το "συστημα".Ειχα σκεφτει να το κανω κ εγω αλλα ποιος ο λογος?Για να ακριβυνουν κ αλλο τα εισητηρια? :confused:

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχειτε....ειτε δωσουμε εισητηριο ειτε δεν δωσουμε, στο τελος παλι εμεις θα την πληρωσουμε...στην πρωτη περιπτωση απλα το κοστο του εισητιριου θα φτασει στο Θεο, στην δευτερη θα συνεχισουμε να αντιμετωπιζομαστε αθλιως απο το κρατος πανω & σε αυτο το θεμα...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σ'αυτο εχεις δικιο κ γι'αυτο εκανα κ τροποποιηση αμεσως γιατι το εγραψα καπως και φαινεται οτι θεωρω παρανομο το μποικοταζ! :O:p Δεν ειναι παρανομο το μποικοταζ αλλα εγω σου λεω πως αν ηταν κατι το νομιμο να χρησιμοποιειται απο 2+ ατομα ενα εισιτηριο(να το δινεις στον επομενο δλδ)τοτε αυτο θα γινοταν συνεχεια κ δεν θα πειραζε κανενα ετσι δεν ειναι?Ενω τωρα γινεται ως κινηση αντιδρασης.Αυτο ειναι αποψη μου ομως.Για να λες αν κατι ειναι η δεν ειναι παρανομο πρεπει να το εχεις ψαξει.

 

Παντως γενικα δεν ξερω κατα ποσο θα συμφωνισω με αυτο το "συστημα".Ειχα σκεφτει να το κανω κ εγω αλλα ποιος ο λογος?Για να ακριβυνουν κ αλλο τα εισητηρια? :confused:

Τα εισητήρια θα αυξηθούν όπως και όλα τα άλλα είδη στην Ελλάδα.Από το γάλα μέχρι το πετρέλαιο και δε θα αυξηθούν επειδή δίνεις το εισητήριο σου στον επόμενο...Δυστηχώς έτσι είναι το σύστημα...:O:ninja:Αν είχαν έτσι τα πράγματα δε θα έκανε κανεις μποικοταζ και για κανένα λόγο...;)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Λοιόν το έψαξα.Έχω πάντα πρόχειρο κάποιο λεξικό.:pΔεν είναι απαραίτητα παράνομη κίνηση το μποικοτάζ.Είναι γενικά η καταπολέμιση μιας νοοτροπίας που από μια ομάδα ανθρώπων θεωρήται λανθασμένη.;):)

 

Aυτό που συζητάμε στο παρόν θέμα δεν είναι το μποϋκοτάζ. Δεν είναι μποϋκοτάζ το να δίνεις το ήδη ακυρωμένο εισητήριο σου στον επόμενο - μποϋκοτάζ είναι να μη χρησιμοποιήσεις καθόλου μια υπηρεσία/αγοράσεις ένα προϊόν. Όχι να τη χρησιμοποιήσεις χωρίς να πληρώσεις (και μη μου πεις πάλι ότι έχεις πληρώσει, αναφέρομαι στον επόμενο από σένα που θα χρησιμοποιήσει το ήδη ακυρωμένο εισητήριο).

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που συζητάμε στο παρόν θέμα δεν είναι το μποϋκοτάζ. Δεν είναι μποϋκοτάζ το να δίνεις το ήδη ακυρωμένο εισητήριο σου στον επόμενο - μποϋκοτάζ είναι να μη χρησιμοποιήσεις καθόλου μια υπηρεσία/αγοράσεις ένα προϊόν. Όχι να τη χρησιμοποιήσεις χωρίς να πληρώσεις (και μη μου πεις πάλι ότι έχεις πληρώσει, αναφέρομαι στον επόμενο από σένα που θα χρησιμοποιήσει το ήδη ακυρωμένο εισητήριο).

Μποικοτάζ είναι φράση που δε χρησιμοποιήθηκε αρχικά από εμένα,αλλά πράγματι έχεις δίκιο.Όσο για το εισητήριο μπορεί να μην το έχεις πληρώσει εσύ π.χ. αλλά εγώ που στο έχω δώσει έχω δώσει τα χρήματα για αυτή τη μιάμιση ώρα.Έψαξα στο google για τη νομόθεσια που απαγορεύει τη μεταβίβαση εισητηρίου και μόνο στα πλοία βρήκα να υπάρχει πρόβλημα όπου και πάλι μετά από αναφορά στον υπεύθηνο για τη μεταβίβαση δεν υπάρχει πρόβλημα...;)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Μποικοτάζ είναι φράση που δε χρησιμοποιήθηκε αρχικά από εμένα,αλλά πράγματι έχεις δίκιο.Όσο για το εισητήριο μπορεί να μην το έχεις πληρώσει εσύ π.χ. αλλά εγώ που στο έχω δώσει έχω δώσει τα χρήματα για αυτή τη μιάμιση ώρα.

 

Δεν ισχύει αυτό που λες. Δυστυχώς δεν το έχω βρει στο νετ για να σου το αποδείξω (όπως δε βρήκα και το ανάποδο;)). Αφού όμως είσαι τόσο σίγουρος ότι "πληρώνεις για μιάμιση ώρα και μετά μπορεί να αλλάξει ο επιβάτης" γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο στον ΟΟΣΑ να ρωτήσεις για σιγουριά; Και πες μας τι σου είπαν.

 

Έψαξα στο google για τη νομόθεσια που απαγορεύει τη μεταβίβαση εισητηρίου και μόνο στα πλοία βρήκα να υπάρχει πρόβλημα όπου και πάλι μετά από αναφορά στον υπεύθηνο για τη μεταβίβαση δεν υπάρχει πρόβλημα...

 

Δυστυχώς πάλι δεν ψάχνεις τον ακριβή όρο. Μεταβίβαση αναφέρεται κυρίως στο να αγοράσεις ένα εισητήριο (συνήθως ονομαστικό, όπως είναι συνήθως στα αεροπλάνα κτλ) και να το μεταβιβάσεις σε κάποιον άλλο χωρίς να το έχεις χρησιμοποιήσει πρώτα!

 

Αυτό που συζητάμε εδώ είναι να δώσεις το εισητήριό σου σε κάποιον αφού πρώτα το έχεις χρησιμοποιήσει ο ίδιος. Τελείως διαφορετικό πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μιλαμε αοριστα, εστειλα ενα e-mail στην αττικο μετρο μπας και μου απαντησουν επι του θεματος. Καποιος αλλος μπορει να παρει κανα τηλεφωνο για πιο γρηγορα αν και αμφιβαλλω αν θα ξερουν

 

παντως, δεν νομιζω να αναφερεται ως νομος καπου αλλα νομιζω θεωρειται αυτονοητο οτι ειναι παρανομο. Αν οντως δεν γραφεται καπου, τυπικα δεν ειναι παρανομια. Θα δειξει :)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μιλαμε αοριστα, εστειλα ενα e-mail στην αττικο μετρο μπας και μου απαντησουν επι του θεματος. Καποιος αλλος μπορει να παρει κανα τηλεφωνο για πιο γρηγορα αν και αμφιβαλλω αν θα ξερουν

 

Lol κι εγώ έχω στείλει email και τους ρώτησα να μου υποδείξουν τον κανονισμό/νομοθεσία που διέπει το θέμα αυτό. ;)

 

Νόμος δεν πρόκειται να υπάρχει, αλλά θα είναι θέμα των δικών τους κανονισμών και όρων χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

ακομα κ νόμος να μην είναι κ να προκύπτει απ τα συμφραζόμενα ως "ηθικό δίκαιο" ή καλυτερα το "κατ εθιμο δίκαιο" είσαι παράνομος...στην ελλάδα ακόμα το ηθικό δίκαιο είναι πολύ ισχυρο..όσο παλαβό κ αν ακούγεται-ισχύει
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες. Δυστυχώς δεν το έχω βρει στο νετ για να σου το αποδείξω (όπως δε βρήκα και το ανάποδο;)). Αφού όμως είσαι τόσο σίγουρος ότι "πληρώνεις για μιάμιση ώρα και μετά μπορεί να αλλάξει ο επιβάτης" γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο στον ΟΟΣΑ να ρωτήσεις για σιγουριά; Και πες μας τι σου είπαν.

 

 

 

Δυστυχώς πάλι δεν ψάχνεις τον ακριβή όρο. Μεταβίβαση αναφέρεται κυρίως στο να αγοράσεις ένα εισητήριο (συνήθως ονομαστικό, όπως είναι συνήθως στα αεροπλάνα κτλ) και να το μεταβιβάσεις σε κάποιον άλλο χωρίς να το έχεις χρησιμοποιήσει πρώτα!

 

Αυτό που συζητάμε εδώ είναι να δώσεις το εισητήριό σου σε κάποιον αφού πρώτα το έχεις χρησιμοποιήσει ο ίδιος. Τελείως διαφορετικό πράγμα.

Ίσως έχεις δίκιο

 

Για να μην μιλαμε αοριστα, εστειλα ενα e-mail στην αττικο μετρο μπας και μου απαντησουν επι του θεματος. Καποιος αλλος μπορει να παρει κανα τηλεφωνο για πιο γρηγορα αν και αμφιβαλλω αν θα ξερουν

 

παντως, δεν νομιζω να αναφερεται ως νομος καπου αλλα νομιζω θεωρειται αυτονοητο οτι ειναι παρανομο. Αν οντως δεν γραφεται καπου, τυπικα δεν ειναι παρανομια. Θα δειξει :)

Πιστεύω ότι αυτό σημβαίνει δηλ.:δεν αναφερεται ως νομος καπου αλλα θεωρειται αυτονοητο οτι ειναι παρανομο. Αν οντως δεν γραφεται καπου, τυπικα δεν ειναι παρανομια.

 

Lol κι εγώ έχω στείλει email και τους ρώτησα να μου υποδείξουν τον κανονισμό/νομοθεσία που διέπει το θέμα αυτό. ;)

Άντε περιμένω να μου πείτε την απάντηση:D:OΑν απαντήσουν φυσικά...:O

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...