Jump to content

Μην πετάτε τα εισητήρια ΜΜΜ: δώστε τα στον επόμενο...


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οταν καποιος συγκρινει την ελλαδα με αλλη ε.ε. χωρα κ λεει οτι ειμαστε η φτηνοτερη σε ενα θεμα....

παει να πει ή οτι παιζει με την νοημοσυνη μας ή οτι η νοημοσυνη του ειναι τοση ωστε να μην καταλαβει τις διαφορες απο χωρα σε χωρα(μισθους,φορους,αισχροκερδια κτλ)

 

 

 

Αγγλία: Μέσος μισθός (random νούμερο) : 1500 ευρώ. Εισιτήριο μετρό (ΜΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ): ~6 ευρώ

Ελλάδα: Μέσος μισθός : ~ 800 ευρώ. Εισιτήριο μετρό (unified): 80 λεπτά

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 283
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θέλω αριθμό νομοθεσίας και ίσως κάποιο link που να το λέει ξεκάθαρα.

Είναι παρανομο γιατί αν το αφήσεις πάνω στο ακυρωτικό, δε θα έχεις ακυρωμένο εισητήριο να δείξεις στον ελεγκτή που θα την έχει στήσει κοντά στην έξοδο του σταθμού. Έστω κι έμμεσα θα το φας το πρόστιμο δηλαδή :p

Link to comment
Share on other sites

Πέστο και στον ελεγκτή τότε που θα σε τσακώσει να μπαίνεις με το εισητήριο που μόλις σου έδωσαν.

 

Πρέπει να στο δώσουν γραμμένο πάνω στο εισητήριο δηλαδή για να το αποδεχτείς και να το εφαρμόσεις; Αυτή η κουτοπονηριά μας έχει φάει, γι' αυτό κλέβει ο καθένας όπου βρει σ' αυτή τη χώρα με το πρόσχημα της ακρίβειας. Από τους βενζινάδες και τους ταρίφες μέχρι τους ρομπέν των super market και τους επιβάτες στα ΜΜΜ.

 

 

Θα του το πω.

Δε ζήτησα πουθενά να είναι γραμμένο στο εισητήριο.

Μίλησα γενικά και είπα ότι για να ισχύει κάτι πρέπει κάπου να είναι γραμμένο.

Δεν είναι κουτοπονηριά. Είναι πραγματικότητα.

 

Χρησιμοποιώ αυτοκίνητο όχι τα ΜΜΜ.

Proud owner of: Master System III , SNES , Mega Drive , Saturn , PSone , N64 , Dreamcast , PS2 , GameCube , XBox , XBox 360 , Wii , PS3 , PSP , DS .....

PC: CPU Phenom II 955 - MB MSI 790FX-GD70 - Corsair Vengeance 1x4GB - Sapphire 5850 Xtreme - WD800ADFD - COOLERMASTER RS-1000 SILENT PRO M 1000W

Link to comment
Share on other sites

Είναι παρανομο γιατί αν το αφήσεις πάνω στο ακυρωτικό, δε θα έχεις ακυρωμένο εισητήριο να δείξεις στον ελεγκτή που θα την έχει στήσει κοντά στην έξοδο του σταθμού. Έστω κι έμμεσα θα το φας το πρόστιμο δηλαδή :p

Δε με έχει σταματήσει ποτέ ελεγκτης στην έξοδο του μετρό,αλλά και να με σταματούσε δεν είμαι βλάκας,16 χρονών είμαι,πόδια έχω...:p;)α και αυτό που λες δεν ισχύει,άμα πας στο μετρό θα δεις ότι στο μηχάνημα επικύρωσης είναι και το όριο για τους ελεγκτες,από εκεί και πέρα δεν έχουν καμιά δικαιοδωσία...

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

οταν καποιος συγκρινει την ελλαδα με αλλη ε.ε. χωρα κ λεει οτι ειμαστε η φτηνοτερη σε ενα θεμα....

παει να πει ή οτι παιζει με την νοημοσυνη μας ή οτι η νοημοσυνη του ειναι τοση ωστε να μην καταλαβει τις διαφορες απο χωρα σε χωρα(μισθους,φορους,αισχροκερδια κτλ)

 

 

 

Αγγλία: Μέσος μισθός (random νούμερο) : 1500 ευρώ. Εισιτήριο μετρό (ΜΙΑ ΔΙΑΔΡΟΜΗ): ~6 ευρώ

Ελλάδα: Μέσος μισθός : ~ 800 ευρώ. Εισιτήριο μετρό (unified): 80 λεπτά

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!

 

Υποστηρίξτε και διαδώστε αυτή τη γελοιότητα… Βοηθήστε να μεγαλώσουν κι άλλο τα ελλείμματα στις επιδοτούμενες από τη φορολογία ολων μας αστικές συγκοινωνίες. Κάντε το ακόμα για το Μετρό με τη κατά γενική ομολογία άριστη εξυπηρέτηση.

 

ΜΠΡΑΒΟ!!!! ΠΑΝΕΞΥΠΝΟ!!!!!:mad::mad::mad::mad::mad:

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Θα του το πω.

Δε ζήτησα πουθενά να είναι γραμμένο στο εισητήριο.

Μίλησα γενικά και είπα ότι για να ισχύει κάτι πρέπει κάπου να είναι γραμμένο.

Δεν είναι κουτοπονηριά. Είναι πραγματικότητα.

 

Χρησιμοποιώ αυτοκίνητο όχι τα ΜΜΜ.

Το να ψάχνεις να βρεις γραμμένο κάτι που χρειάζεται κοινή λογική για να το καταλάβεις ώστε να δικαιολογήσεις την κλεψιά, εγώ το θεωρώ κουτοπονηριά.

Σαν εκείνη την ιστορία (μπορεί να είναι και urban legend) στην Αμερική, που κάποιος πνίγηκε με τα φιστίκια και πήγε στο δικαστήριο την εταιρία επειδή δεν έγραφαν στη συσκευασία οτι μπορεί να προκαλέσουν πνιγμό αν δεν προσέξεις. :lol: Πρέπει να φτάσουμε σε αυτό το σημείο δηλαδή;

 

Δε με έχει σταματήσει ποτέ ελεγκτης στην έξοδο του μετρό,αλλά και να με σταματούσε δεν είμαι βλάκας,16 χρονών είμαι,πόδια έχω...:p;)α και αυτό που λες δεν ισχύει,άμα πας στο μετρό θα δεις ότι στο μηχάνημα επικύρωσης είναι και το όριο για τους ελεγκτες,από εκεί και πέρα δεν έχουν καμιά δικαιοδωσία...

"Φυλάξτε το εισιτήριό σας μέχρι την έξοδό σας από το σταθμό προορισμού" (http://www.amel.gr/index.php?id=38)

 

Η βλακεία που είπες οτι θα τρέξεις να φύγεις, δικαιλογείται λόγω ηλικίας...

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!

 

Υποστηρίξτε και διαδώστε αυτή τη γελοιότητα… Βοηθήστε να μεγαλώσουν κι άλλο τα ελλείμματα στις επιδοτούμενες από τη φορολογία ολων μας αστικές συγκοινωνίες. Κάντε το ακόμα για το Μετρό με τη κατά γενική ομολογία άριστη εξυπηρέτηση.

 

ΜΠΡΑΒΟ!!!! ΠΑΝΕΞΥΠΝΟ!!!!!:mad::mad::mad::mad:

Όταν δίνεις σε κάποιον ζητιάνο λεφτά ή ακόμα χειρώτερα σε κάποιο ναρκωμανή που ξέρεις ότι θα τα χρησιμοποιήσει για τη δώση του,και δε δίνεις το εισητήριο σου σε κάποιον άλλο(π.χ. σε κάποιο παιδι από μονογονεοική οικογένεια,με οικονομικά προβλήματα,ή άλλα προβληματα που ούτε καν μπορείς να φανταστείς)τότε τι να σου πω...εκει βαδίζει η κοινωνία μας....Α και στη τελική άμα σου τη σπάει τόσο πολύ όταν σου δώσουν το εισητήριο στο χέρι πες τους γελοίους(Μιας και γελοιότητες λες πως υποστηρίζουμε)και ότι είσαι ποιο μάγκας και θα αγοράσεις δικό σου εισητήριο....:shifty::wacko:

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να βοηθήσει το συνάνθρωπό του που δεν έχει να πάρει εισητήριο, ΑΣ ΤΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑ.

Όποιος θέλει να διαμαρτυρηθεί στα σοβαρά, ας βρει κάποιον εναλλακτικό τρόπο (μποικοτάζ πχ).

Οι υπόλοιποι συνεχίστε τη γελοιότητα όπως έιπε και ο KostasV. Αλλά όταν είναι να επωφεληθούμε (γλιτώνοντας κανα 80λεπτο στα ΜΜΜ, ή τίποτα ψιλά από τα σάπια κρέατα που δίνουμε στην ταβέρνα κτλ) είμαστε πρώτοι στον "αγώνα" κατά της ακρίβειας...

Link to comment
Share on other sites

Όταν δίνεις σε κάποιον ζητιάνο λεφτά ή ακόμα χειρώτερα σε κάποιο ναρκωμανή που ξέρεις ότι θα τα χρησιμοποιήσει για τη δώση του,και δε δίνεις το εισητήριο σου σε κάποιον άλλο(π.χ. σε κάποιο παιδι από μονογονεοική οικογένεια,με οικονομικά προβλήματα,ή άλλα προβληματα που ούτε καν μπορείς να φανταστείς)τότε τι να σου πω...εκει βαδίζει η κοινωνία μας....Α και στη τελική άμα σου τη σπάει τόσο πολύ όταν σου δώσουν το εισητήριο στο χέρι πες τους γελοίους(Μιας και γελοιότητες λες πως υποστηρίζουμε)και ότι είσαι ποιο μάγκας και θα αγοράσεις δικό σου εισητήριο....:shifty::wacko:

Τώρα πιάνεις το ένα απίθανο σενάριο για να δημιουργήσεις απλά εντυπώσεις. :rolleyes:

Στη τελική αν είσαι εσύ μάγκας αγόρασε του ένα εισητήριο, μην κλέβεις από την κυβέρνηση για να βοηθήσεις, γιατί ουσιαστικά αυτό κάνεις.

Αυτό ακριβώς που είπα, ο Έλληνας ο αρχ***ρας που η ανθρωπιά του φτάνει μέχρι εκεί που αρχίζει η τσέπη του. Άμα είναι να βοηθήσουμε με ξένους κ**ους, θα βοηθούσαμε όλο το κόσμο

Link to comment
Share on other sites

Δε με έχει σταματήσει ποτέ ελεγκτης στην έξοδο του μετρό,αλλά και να με σταματούσε δεν είμαι βλάκας,16 χρονών είμαι,πόδια έχω...:p;)α και αυτό που λες δεν ισχύει,άμα πας στο μετρό θα δεις ότι στο μηχάνημα επικύρωσης είναι και το όριο για τους ελεγκτες,από εκεί και πέρα δεν έχουν καμιά δικαιοδωσία...

εχεις δικιο φιλε μου,.,,,τωρα μιλησα με μια φιλη μου που ειναι ελεγκτης και μου ειπε ακριβως το ιδιο....βαρια βαρια φτανουν στον -1 επιπεδο ή στο -2 στις σκαλες{οσες εχουν}....τωρα μουθ ειπε πως εχουν αυξησει λιγο στον αγ αντωνη ελεγκτες που παλαιοτερα ειχαν πολυ σπανια....

Link to comment
Share on other sites

Όταν δίνεις σε κάποιον ζητιάνο λεφτά ή ακόμα χειρώτερα σε κάποιο ναρκωμανή που ξέρεις ότι θα τα χρησιμοποιήσει για τη δώση του,και δε δίνεις το εισητήριο σου σε κάποιον άλλο(π.χ. σε κάποιο παιδι από μονογονεοική οικογένεια,με οικονομικά προβλήματα,ή άλλα προβληματα που ούτε καν μπορείς να φανταστείς)τότε τι να σου πω...εκει βαδίζει η κοινωνία μας....Α και στη τελική άμα σου τη σπάει τόσο πολύ όταν σου δώσουν το εισητήριο στο χέρι πες τους γελοίους(Μιας και γελοιότητες λες πως υποστηρίζουμε)και ότι είσαι ποιο μάγκας και θα αγοράσεις δικό σου εισητήριο....:shifty::wacko:

 

Διάβασε λίγο καλύτερα τι έγραψε ο Κώστας (που δεν είναι διαφορετικό από αυτό που έγραψα εγώ στο προηγούμενο ποστ) και μετά απάντησε. Γιατί αυτά που γράφεις είναι άσχετα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν θα βγάλετε δικά σας χρήματα και δε θα τα παίρνετε απο τους γονείς εκεί να δείτε πόσο πολλά φαίνονται τα 80 λεπτά, που νομίζετε οτι αυτό είναι γελοιότητα, οι 300 της βουλής έχουν κλέψει το κράτος περισσότερο απο 10.000.000 Έλληνες πολίτες για 500 χρόνια,το τι συμφέροντα παίζονται και τι χρηματικά ποσά δε τα χετε-χω δει στον ύπνο μας σοβαρευτείτε,(και κατι άλλο σκεφτείτε γιατί στο εξωτερικό δεν μας υπολογίζουν σα χώρα,όχι πάντως επειδή δίνουμε εισητήριο στον επόμενο).
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγο καλύτερα τι έγραψε ο Κώστας (που δεν είναι διαφορετικό από αυτό που έγραψα εγώ στο προηγούμενο ποστ) και μετά απάντησε. Γιατί αυτά που γράφεις είναι άσχετα.
Και εσείς κοντεύεται να πείτε ότι θα ρίξουμε τη κυβέρνηση επειδή λέμε να δίνουμε το εισητήριο που έτσι και αλλιώς έχουμε πληρώσει στον επόμενο,αυτό και αν είναι υπερβολή...

 

Τώρα πιάνεις το ένα απίθανο σενάριο για να δημιουργήσεις απλά εντυπώσεις. :rolleyes:

Στη τελική αν είσαι εσύ μάγκας αγόρασε του ένα εισητήριο, μην κλέβεις από την κυβέρνηση για να βοηθήσεις, γιατί ουσιαστικά αυτό κάνεις.

Αυτό ακριβώς που είπα, ο Έλληνας ο αρχ***ρας που η ανθρωπιά του φτάνει μέχρι εκεί που αρχίζει η τσέπη του. Άμα είναι να βοηθήσουμε με ξένους κ**ους, θα βοηθούσαμε όλο το κόσμο

Όσο για το πόσο υπερβολικός είμαι?Μπορώ και άλλο,από ξένη χώρα πάει να βοηθήσει τη μάνα του στη δουλειά και και και,φίλε δεν είμαι εγώ υπερβολικός,εσύ μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι ζούμε σε μια τέτοια κοινωνία γεμάτη προβλήματα και θα πρέπει να βοηθάμε έστω και λίγο ο ένας τον άλλον...Όσο για τη παρανομία?Εσεις είστε παράνομοι που δε δίνεται το δικαίωμα μέσα σε ένα ''δημοκρατικό κράτος'' να κάνουμε ένα δώρο που στη τελική το έχουμε πληρώσει στο συνάνθρωπό μας...ΚΡΙΜΑ:!::!::!::!:

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Και εσείς κοντεύεται να πείτε ότι θα ρίξουμε τη κυβέρνηση επειδή λέμε να δίνουμε το εισητήριο που έτσι και αλλιώς έχουμε πληρώσει στον επόμενο,αυτό και αν είναι υπερβολή...

 

 

Όσο για το πόσο υπερβολικός είμαι?Μπορώ και άλλο,από ξένη χώρα πάει να βοηθήσει τη μάνα του στη δουλειά και και και,φίλε δεν είμαι εγώ υπερβολικός,εσύ μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι ζούμε σε μια τέτοια κοινωνία γεμάτη προβλήματα και θα πρέπει να βοηθάμε έστω και λίγο ο ένας τον άλλον...Όσο για τη παρανομία?Εσεις είστε παράνομοι που δε δίνεται το δικαίωμα μέσα σε ένα ''δημοκρατικό κράτος'' να κάνουμε ένα δώρο που στη τελική το έχουμε πληρώσει στο συνάνθρωπό μας...ΚΡΙΜΑ:!::!::!::!:

Προφανέστατα δεν έχεις ιδέα από νομικά ζητήματα και δεν κατανοείς και το ότι μια κοινωνία είναι χτισμένη πάνω σε νόμους και βάσει αυτών πρέπει να λειτουργεί. Δεν τους σέβεσαι = δεν αποτελείς μέρος της κοινωνίας!

Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό (που προφανέστατα δεν μπορείς γιατί όλο βγαίνεις και λες άσχετες μπαρούφες όπως το "δεν μας αφήνετε να κάνουμε δώρο στο συνάνθρωπό μας" τότε και μένα η συζήτησή μου μαζί σου έχει τελειώσει γιατί εδώ μπαίνω να συζητήσω με ανθρώπους που έχουν κάποια ιδέα και ανταλλάζουμε 4-5 σοβαρές απόψεις, δεν μπαίνω για να εξηγώ στον καθένα τι είναι Δημοκρατία. Αν νομίζεις ότι ζούμε σε δύσκολες μέρες και εσύ είσαι αυτός που μπορεί να βοηθήσει, να το κάνεις με τις δικές σου πλάτες, όχι να κλέβεις το κράτος για να βοηθάς με ξένα χρήματα. Αυτό είναι κλοπή, οπότε δεν έχεις κανένα δικαίωμα να μιλάς για Δημοκρατία.

Σίγουρα πάντως η Δημοκρατία δε σημαίνει να μπορείς να δίνεις εισητήριο που δε μεταβιβάζεται στον επόμενο κλέβοντας έτσι το κράτος.-

 

Οταν θα βγάλετε δικά σας χρήματα και δε θα τα παίρνετε απο τους γονείς εκεί να δείτε πόσο πολλά φαίνονται τα 80 λεπτά, που νομίζετε οτι αυτό είναι γελοιότητα, οι 300 της βουλής έχουν κλέψει το κράτος περισσότερο απο 10.000.000 Έλληνες πολίτες για 500 χρόνια,το τι συμφέροντα παίζονται και τι χρηματικά ποσά δε τα χετε-χω δει στον ύπνο μας σοβαρευτείτε,(και κατι άλλο σκεφτείτε γιατί στο εξωτερικό δεν μας υπολογίζουν σα χώρα,όχι πάντως επειδή δίνουμε εισητήριο στον επόμενο).

Τώρα αυτό που λες πέρα από το ότι δείχνει την γελοιότητα του μέσου Έλληνα ο οποίος ζει ακόμη με τη νοοτροπία όλοι τρώνε, ας φάω και γω, είναι εντελώς άσχετο. Πιστεύεις πραγματικά ότι αν αρχίσουμε να δίνουμε τα εισητήριά μας στον επόμενο θα αρχίσουν να μας υπολογίζουν σα χώρα? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το παρακολουθώ το θέμα από χτες και διάβασα πολλές και ενδιαφέρουσες απόψεις.Πάντως και οι 2 πλευρές δεν φαίνεται να υποχωρούν.Ας πω και εγώ την άποψη μου επι του θέματος.Αν μου πει κάποιος να του δώσω το εισητήριό μου βγαίνοντας από ένα ΜΜΜ ίσως να του το δώσω αν φαινεται ότι έχει πραγματικά ανάγκη αλλά μέχρι εκεί.Όταν πηγαίνω στο σταθμό του μετρό ή στη στάση του λεοφωρείου θα έχω ήδη πάρει το εισητήριο μου.Συγνώμμη δηλαδή αλλά δεν είναι χαζό να πας χωρίς εισητήριο και να περιμένεις κάποιον να σου δώσει το δικό του;Αυτό για όσους πιστεύουν ότι με το μέτρο αυτό ο προηγούμενος θα δινει το εισητήριο στον επόμενο.Επίσης πείτε πως το εφαρμόζουμε αυτό και κατα μέσο όρο με 1 εισητήριο ταξιδεύουν 2 άτομα.Αυτό δεν σημάινει ότι τα έσοδα θα μειωθούν στο μισό;Ποιος θα πληρώσει λοιπόν τα υπόλοιπα;Πάντως όχι ο Καραμανλής και κανένας υπουργός του.Πολύ απλά θα αυξηθεί το εισητήριο.Κοινή λογική δεν είναι αυτό ρε παιδία;Όποιος θέλει να βοηθήσει τους συνανθρώπους του να πάει να αγοράσει ένα άλλο εισητήριο και να το δώσει μετά όπου θέλει όπως είπε κάποιος πριν.Αν τώρα θέλετε να βοηθησετε χωρίς να βάλετε το χέρι στην τσέπη μπορείτε να δίνεται τα παλιά ρούχα σας(κάτι που κάνουμε εμείς και πιστέψτε με υπάρχουν πολλές οικογένειες που τα χρειάζονται).
Link to comment
Share on other sites

Προφανέστατα δεν έχεις ιδέα από νομικά ζητήματα και δεν κατανοείς και το ότι μια κοινωνία είναι χτισμένη πάνω σε νόμους και βάσει αυτών πρέπει να λειτουργεί. Δεν τους σέβεσαι = δεν αποτελείς μέρος της κοινωνίας!

Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό (που προφανέστατα δεν μπορείς γιατί όλο βγαίνεις και λες άσχετες μπαρούφες όπως το "δεν μας αφήνετε να κάνουμε δώρο στο συνάνθρωπό μας" τότε και μένα η συζήτησή μου μαζί σου έχει τελειώσει γιατί εδώ μπαίνω να συζητήσω με ανθρώπους που έχουν κάποια ιδέα και ανταλλάζουμε 4-5 σοβαρές απόψεις, δεν μπαίνω για να εξηγώ στον καθένα τι είναι Δημοκρατία. Αν νομίζεις ότι ζούμε σε δύσκολες μέρες και εσύ είσαι αυτός που μπορεί να βοηθήσει, να το κάνεις με τις δικές σου πλάτες, όχι να κλέβεις το κράτος για να βοηθάς με ξένα χρήματα. Αυτό είναι κλοπή, οπότε δεν έχεις κανένα δικαίωμα να μιλάς για Δημοκρατία.

Σίγουρα πάντως η Δημοκρατία δε σημαίνει να μπορείς να δίνεις εισητήριο που δε μεταβιβάζεται στον επόμενο κλέβοντας έτσι το κράτος.-

Αγορι μου δε ξερω αν το παίζεις τρελός ή αν είσαι!!!Που είδες τα ξένα χρήματα?Δικά μου τα χρήματα,αγοράζω το εισητήριο και όσο είναι σε ισχύη το δίνω στον επόμενο,δικαιωμά μου!!!Όσο για το αν έχω ιδέα από νομικά ζητήματα απόδειξέ το με την ίδια τη νομοθεσία.Δώσε μου αριθμό νόμου ή κάποιο link με τον νόμο:!:Όσο για αυτούς που είπαν ότι αν δεν έχεις βγει απ΄το μετρό και δώσεις το εισητήριο μπορεί να σε γράψουν,τότε την ώρα που βγαίνεται μπορείτε να το δώσετε στον άλλο που μπίνει χέρι με χέρι!Αυτά είναι απλές προφάσεις και ούτε που ξέρω για ποιο λόγο τις χρησιμοποιήτε......:!:

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Ορθόν.. Η βοήθεια στο συνάνθρωπο που λέγαμε κ πριν...μέσω παροχών, παλιά ρούχα κλπ

Δεν είμαι υπέρ της κίνησης. Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι,το να δώσω το εισητήριο μου (το χρησιμοποιημένο) δεν είναι παροχή στο συνάνθρωπο, είναι μποικοταζ ΑΠΛΑ. Δεν την απορρίπτω όμως ούτε την καταδικάζω. Και ξέρετε γιατί ρε παιδια?

1. Γιατί έχω πληρώσει κάρτα η χρησιμοποιώ ΜΜΜ και ΄3-5 μέρες το μήνα έχουν στάση εργασίας. Όπως τώρα τον Ιούλη με τους γελοίους του προαστιακου (τον χρησιμοποιώ να παω στη δουλειά μου - ΣΤΑΣΗ ΚΗΦΗΣΙΑΣ)

2. Δεν υπάρχουν ανταποκρίσεις ΜΕΤΡΟ και προαστιακού και ο καθένας κάτι οτι γουστάρει

3. Γιατι κύριοι του ΥΠΕΧΩΔΕ φτιάξατε σταθμους ΤΕΡΑΤΑ με τεράστια κόστη κατασκευής και συντήρησης ανά έτος, λες κ φτιάχνατε το 8ο θαύμα του κόσμου??? το ΜΕΤΡΟ ειναι ενας σταθμός...όχι πίνακας του Φασιανού-ΕΛΕΟΣ...όποιοι έχουν βρεθεί εξωτερικό καταλαβαίνουν τι εννοω! επαναλαμβάνω οι σταθμοί είναι μόνο για ένα πράγμα -ΕΠΙΒΙΒΑΣΗ... (αλλά βεβαια να φάνε οι εργολάβοι κ μετά να την κάνουν για άλλα πιο τροπικά μέρη - δειτε τωρα παράδειγμα ΑΕΓΕΚ). Ένας σταθμός δικός μας (βλπ γκαζι-κοστίζει όσο 4 στο εξωτερικό)

4. Το εισητήριο είναι όντως το πιο φτηνό της ευρώπης...αναλογικά όμως με τι?με τους μισθούς μας?

 

Επαναλαμβάνω ΔΕΝ υποστηριζω τη συγκεκριμένη κίνηση αλλα με χαροποιούν 2 θέματα.

1. Οι πολίτες αρχίζουμε και ευαισθητοποιουμαστε έστω κ με χαζό πολλές φορές τρόπο:ninja: κ μακάρι κ αυτό το πραγμα να αποκτήσει λογική και να επεκταθει (βλπ γάλα κλπ κλπ)

2. Μακάρι να υπάρχει στροφή μεγαλύτερη στα ΜΜΜ και να λειτουργούν κ βράδυ και ας υπάρχουν κ τέτοια μποικοταζ!:!: ο κόσμος ξεκίνησε κ ασχολείται με τα ΜΜΜ

 

α κ όσον αφορα το aircondition δε στέκει. Επρεπε να έχουν διότι οι συρμοί έχουν προεγκατεστημένο το σύστημα κλιματισμού. Επίσης οι σταθμοί έχουν τεράστια περιθώρια αερισμού οπότε η δικαιολογία ο κλιματισμό βγαζει ζέστη δεν στέκει απλα:cool:

 

Πάντως το πρόβλημα που αφορά χρήση των ΜΜΜ κ δικαιωμάτων του πολίτη δεν είναι κ τόσο απλό...Έχουμε γίνει μητρόπολη πια κ έτσι πρέπει να αντιμετωπίζουμε την πόλη αυτή, όχι ως μια απλή πολη.. κ όπως σε όλα, η παιδεία είναι η λύση.

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Αγορι μου δε ξερω αν το παίζεις τρελός ή αν είσαι!!!Που είδες τα ξένα χρήματα?Δικά μου τα χρήματα,αγοράζω το εισητήριο και όσο είναι σε ισχύη το δίνω στον επόμενο,δικαιωμά μου!!!Όσο για το αν έχω ιδέα από νομικά ζητήματα απόδειξέ το με την ίδια τη νομοθεσία.Δώσε μου αριθμό νόμου ή κάποιο link με τον νόμο:!:Όσο για αυτούς που είπαν ότι αν δεν έχεις βγει απ΄το μετρό και δώσεις το εισητήριο μπορεί να σε γράψουν,τότε την ώρα που βγαίνεται μπορείτε να το δώσετε στον άλλο που μπίνει χέρι με χέρι!Αυτά είναι απλές προφάσεις και ούτε που ξέρω για ποιο λόγο τις χρησιμοποιήτε......:!:

Ρε φίλε έλεος δηλαδή που θα σου δώσω και τη νομοθεσία. ΞΕΝΑ ΛΕΦΤΑ είναι ρε τζάμπα μάγκα, ξένα! Δικά σου λεφτά είναι αυτά που πληρώνεις για το δικό σου εισητήριο! Το να βάζεις άλλον ένα στο μετρο/λεωφορείο χωρίς να πληρώνεις δεύτερο εισητήριο (κάτι που είναι απαραίτητο και δεν έχω λόγο να στο αποδείξω, δες πιο πάνω και τις δηλώσεις του υπουργού και σταμάτα να κολλάς σε ********, πήγαινε ρώτα και σε ένα σταθμό αν θες) είναι σαν να σου πληρώνει η κυβέρνηση το 2ο εισητήριο. Επειδή όμως η κυβέρνηση να στο πληρώσει αποκλείεται (ο Καραμανλής και ο κάθε υπουργός του απ'τη τσέπη του) θα στο πληρώσει ο αθώος πολίτης αύριο-μεθαύριο που θα αυξηθούν οι τιμές των εισητηρίων. Άρα έμμεσα εγώ πληρώνω το δεύτερο εισητήριο που εσύ ως άλλος Ρομπέν των Δασών δίνεις εδώ και κει! Πόσο IQ χρειάζεται για να καταλάβεις ότι το να δίνεις το εισητήριο παρακάτω είναι παράνομο? 10, 20? Έλεος πια ρε φίλε, είσαι ο μόνος που έχει κολλήσει και επιμένει ότι δεν ισχύει ο νόμος, τι είναι αυτό το πείσμα? Δεν το ξέρεις ότι η μεταβίβαση των εισητηρίων απαγορεύεται? Με τη δική σου λογική με ένα εισητήριο που διαρκεί ουσιαστικά μέχρι 3 ώρες (1.5 + μπορείς να το ξαναχτυπήσεις αν ξεμένεις) θα ταξίδευαν πάνω από 15 άτομα με 10λεπτες διαδρομές. Το βρίσκεις λογικό αυτό? Έλεος πια!

Link to comment
Share on other sites

να δουμε τι αλλο μπορει να σκεφτει ο 'πανεξυπνος' νεοελληνας για να γλυτωσει λιγα ευρω...και καλα στην αθηνα που ειναι κρατικο το αστικο...στην επαρχια που ειναι Ανωνυμες Εταιριες και ζουν με οσα εισητιρια πουλησουν τι γινεται? αυτους τους αφηνουμε να πεθανουν ε?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1. Δεν είναι ανώνυμες. ΟΕ είναι ή ΕΠΕ ημιδημόσιες που κατακρεουργουν το κόσμο και τρώνε τις επιχορηγήσεις ενώ δεν έχουν ανανεώσει τον εξοπλισμό τους (αν μιλάμε για λεωφωρία τύπου κτελ)

2. Άκυρη η σύγκριση τελείως.

3. Και ορθή να ήταν ως σύγκριση- ναι να πεθάνουν- ότι δεν είναι οικονομικά βιώσιμο κ ανήκει στον ιδιωτικό τομέα να πεθάνει

 

Για όσους θυμούνται την περίπτωση της Σαρωνίδας και το πως οι ιδιοκτήτες των ΚΤΕΛ σπασαν στο ξύλο τους οδηγούς των κρατικών λεωφορείων που εγκαινίασαν τη γραμμη συνταγμα-σαρωνιδα-π.φωκαια....τετοιους "ιδιώτες" δεν τους θέλω να πάνε σπίτι τους!!!!:X

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Και εσείς κοντεύεται να πείτε ότι θα ρίξουμε τη κυβέρνηση επειδή λέμε να δίνουμε το εισητήριο που έτσι και αλλιώς έχουμε πληρώσει στον επόμενο,αυτό και αν είναι υπερβολή...

 

Στο προτελευταίο μου μήνυμα έγραψα πως αυτό που κάνετε δε βοηθάει κανέναν και στην τελική, όσο πιο πολλοί το κάνουν θα ζημιώσει τους υπόλοιπους. Έγραψα γιατί, δες το μήνυμα.

 

Ο Κώστας έγραψε για τα ελλείματα των συγκοινωνιών και πως αυτά πληρώνονται από όλους μας μέσω της φορολογίας (γιατί το εισητήριο που πληρώνεις και κάποιοι δεν πληρώνουν δεν καλύπτει ΚΑΝ το κόστος).

 

Θέλεις να απαντήσεις σε αυτά ή θα λέμε σαχλαμάρες του στυλ "θα πείτε ότι θα πέσει η κυβέρνηση", ο Βασιλάκης Καϊλας δεν έχει λεφτά να αγοράσει εισητήριο, και οι πολιτικοί κλέβουν εμείς γιατί όχι;

 

Συγκεκριμένα πράγματα αυτά που σου λέμε, θέλεις να απαντήσεις συγκεκριμένα;

 

Οταν θα βγάλετε δικά σας χρήματα και δε θα τα παίρνετε απο τους γονείς εκεί να δείτε πόσο πολλά φαίνονται τα 80 λεπτά, που νομίζετε οτι αυτό είναι γελοιότητα,

 

Καταρχάς συγγνώμη κιόλας, αλλά από αυτους που υποστηρίζουν (και) αυτό το μέτρο οι περισσότεροι είναι φοιτητές και μαθητές και όσοι είμαστε αντίθετοι οι περισσότεροι εργαζόμενοι. Μη λέμε ότι θέλουμε!

 

οι 300 της βουλής έχουν κλέψει το κράτος περισσότερο απο 10.000.000 Έλληνες πολίτες για 500 χρόνια,το τι συμφέροντα παίζονται και τι χρηματικά ποσά δε τα χετε-χω δει στον ύπνο μας σοβαρευτείτε

 

Κι εμείς βοηθάμε την κατάσταση - πώς;; - με το να κλέβουμε κι εμείς λες και τα λεωφορεία/μετρό τα πληρώνει ο Βουλευτής κι ο υπουργός κι όχι ο Έλληνας φορολογούμενος κι ο επιβάτης.

 

Το χειρότερο από όλα είναι ότι όπου ακούγονται κάποιες φωνές λογικής βγαίνει ο αλλος (χασιώτης πριν, εσύ τώρα) και λέει σοβαρευτείτε, τελικά αρχίζω να ανησυχώ :X

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν είναι ανώνυμες. ΟΕ είναι ή ΕΠΕ ημιδημόσιες που κατακρεουργουν το κόσμο και τρώνε τις επιχορηγήσεις ενώ δεν έχουν ανανεώσει τον εξοπλισμό τους (αν μιλάμε για λεωφωρία τύπου κτελ)

2. Άκυρη η σύγκριση τελείως.

3. Και ορθή να ήταν ως σύγκριση- ναι να πεθάνουν- ότι δεν είναι οικονομικά βιώσιμο κ ανήκει στον ιδιωτικό τομέα να πεθάνει

 

Για όσους θυμούνται την περίπτωση της Σαρωνίδας και το πως οι ιδιοκτήτες των ΚΤΕΛ σπασαν στο ξύλο τους οδηγούς των κρατικών λεωφορείων που εγκαινίασαν τη γραμμη συνταγμα-σαρωνιδα-π.φωκαια....τετοιους "ιδιώτες" δεν τους θέλω να πάνε σπίτι τους!!!!

 

εσυ μιλας για τα υπεραστικα κτελ. εγω μιλαω για τα αστικα. οι επιχωρηγησεις του κρατους αναφερονται σε αγορα καινουριων λεωφορειων. εχε υπ οψην σου πως ενα καινουριο λεωφορειο κοστιζει ~150.000 ευρω. για να βαλει 90.000 ευρω ενας μετοχος(τα υπολοιπα τα πληρωνει το κρατος) θα πρεπει να παρει δανειο. σκεφτομενοι οτι ζει με 800 ευρω καθαρα το μηνα, καταληγουμε στο συμπερασμα οτι το δανειο θα το ξεχρεωσουν τα εγγονια του, αν ειναι τυχερος και δεν του παρει πρωτα η τραπεζα το σπιτι.;)ακομη ηταν 25 χρονια ο πατερας μου μετοχος σε κτελ και ξερω τι σου λεω. σε ολα τα επισημα εγγραφα αναγραφονταν ο ορος 'Αστικο Κτελ Δημου Αγρινιου Α.Ε.'

 

επισης μου φαινεται δεν ξερεις τι ειναι να ζεις με 800 ευρω καθαρο μισθο το μηνα γ αυτο μιλησες ετσι. φαντασου να επεφτε αυτος ο μισθος στο μισο επειδη καποιοι εξυπνοι μοιραζουν εισητιρια...

 

εξω απο τον χορο ολοι εξυπνοι το παιζουν;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επισης μου φαινεται δεν ξερεις τι ειναι να ζεις με 800 ευρω καθαρο μισθο το μηνα γ αυτο μιλησες ετσι. φαντασου να επεφτε αυτος ο μισθος στο μισο επειδη καποιοι εξυπνοι μοιραζουν εισητιρια...

 

εξω απο τον χορο ολοι εξυπνοι το παιζουν;)

τι εννοεις?

οτι δινει καποιος 400ε τον μηνα για εισητηρια??

:O:ninja::confused::wacko:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εχε υπ οψην σου πως ενα καινουριο λεωφορειο κοστιζει ~150.000 ευρω. για να βαλει 90.000 ευρω ενας μετοχος(τα υπολοιπα τα πληρωνει το κρατος) θα πρεπει να παρει δανειο. σκεφτομενοι οτι ζει με 800 ευρω καθαρα το μηνα, καταληγουμε στο συμπερασμα οτι το δανειο θα το ξεχρεωσουν τα εγγονια του, αν ειναι τυχερος και δεν του παρει πρωτα η τραπεζα το σπιτι.ακομη ηταν 25 χρονια ο πατερας μου μετοχος σε κτελ και ξερω τι σου λεω. σε ολα τα επισημα εγγραφα αναγραφονταν ο ορος 'Αστικο Κτελ Δημου Αγρινιου Α.Ε.

Βασικά καλά θα του κάνει...Δεν θέλω να μπω σε καμία αντιπαράθεση εδώ, απλά ποιος ο λόγος να μπεις σε αυτό το λούκι κ να γίνεις επιχειρηματίας,γνωρίζοντας το ρίσκο αυτό? Ας κοστίζει κ 300.000 ΕΜΕΝΑ Κ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΤΙ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ? Μέτοχος+επιχειρηματίας= ΡΙΣΚΟ... Γίνεσαι επιχειρηματίας όχι για να ζήσεις με μισθό αλλά για να βγάλεις χρήματα περισσότερα από ένας υπάλληλος έχοντας τη δική σου δουλειά-άλλο καπέλο αυτό!

Εσύ σίγουρα ξέρεις τι λες φίλε μου γιατί το έζησες στο πετσί σου, πως το ελληνικό κράτος ξεζουμίζει έναν μικρό επιχειρηματία...αλλά αυτό είναι τελείως διαφορετικό θέμα συζήτησης!

 

Ο πολίτης βλέπει μπροστά του μόνο την υπηρεσία που του παρέχεται...Αυτή κρίνει κ αξιολογεί...Την κακοδιαχείριση, την εξυγίανση πρέπει να την ελέγχουν οι ελεγκτικοί μηχανισμοί κ όχι ο πολίτης...αν φτάσουμε σε σημείο να την ελέγχει ο πολίτης, τότε δεν απεχουμε απ την αυτοδικία πολύ:ninja:

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...