Jump to content

Μην πετάτε τα εισητήρια ΜΜΜ: δώστε τα στον επόμενο...


kage
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όταν κάνουν αλλεπάλληλες αυξήσεις στα εισιτήρια,είναι φυσιολογικό να λαμβάνονται τέτοιες πρωτοβουλίες.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 283
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για ποιόν;

 

Όταν μια κίνηση την κάνεις για να πεις κάτι, να βοηθήσεις κάποιον και να αποδείξεις κάτι, αλλά τελικά γυρνάει...to bite you in the *** (που λενε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι) που ακριβώς είναι το καλό;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Και το πρόβλημα που είναι; ΑΥΤΟΙ είναι οι όροι της υπηρεσσίας, τους γνωρίζεις από πριν, αν δεν σου αρέσουν τότε ΜΗΝ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ. Και 1.60 ευρώ για διαδρομές διάρκειας 3 ωρών συνολικά είναι ΛΙΓΟ, κάνε μία βόλτα έξω να δεις πόσο έχουν τα unified εισητήρια. Και τέλος, το εισητήριο ισχύει μέχρι να ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙΣ την διαδρομή σου. Αν στη μία ώρα και 29 λεπτά μπεις στο tram και ξανά χτυπήσεις το εισητήριο, αυτό θα ισχύσει μέχρι να κατέβεις από το tram, και αυτό προκύπτει από εδώ:

http://www.oasa.gr/pdf/tickets.pdf

 

Δεν με νοιαζει ποσο εχουν τα εισιτηρια εξω εγω στην Ελλαδα μενω με τα ελληνικα ΜΜΜ πηγαιονερχομαι με τον ελληνικο μισθο ζω....οχι με αυτον του εξωτερικου.

 

 

Πόσο λογικό σου φαίνεται αυτό;

 

Πολυ λογικο!!! :)

 

Παρανομείτε! Παρανομείτε και θίγετε τους υπόλοιπους οι οποίοι θα πληρώσουν τα σπασμένα...και το ότι δεν είναι "επαναστατική" κίνηση πες το στους τύπους που έφτιαξαν το http://ataktoi-epibates.blogspot.com/ που διαβάζει σαν μανιφέστο οργάνωσης...

 

Καλα ας παρανομησουμε και εμεις οταν ολη και ολοι παρανομει και παρανομουν εις βαρος μας!!! ;)

 

Τωρα αν θες να πω την αποψη μου για τους Ελληνες bloggers που μου δινεις ως παραδειγμα αστο.... τους γραφω εκει που δεν πιανει μελανι. Με επαναστατες πισω απο το keyboard δεν μπορω να ασχολουμαι, υποκριτες του κερατα ειναι!!! :)

 

Το να δίνεις το εισιτήριο σου όμως σε κάποιον άλλο (το οποίο δεν είναι για να το χρησιμοποιήσουν 20 άτομα αλλά ένα!), εμένα ή τον άλλο που έχουμε πληρώσει το εισιτήριο όχι μόνο δε μας βοηθά αλλά κάνει και πολύ αμφίβολο το μέλλον των τιμών των εισιτηρίων.

 

Τα ΜΜΜ θέλουν κάποια κέρδη.

Αν εσύ και όποιος άλλος το κάνει, παίρνετε 1 εισητίριο για (π.χ.) 2-3 άτομα, με αποτέλεσμα να μειωθεί το κέρδος το οποίο θα προερχόταν από αυτό τον τρόπο που είναι και ο πιο φυσιολογικός, για μάντεψε πως θα βγάλουν τα...σπασμένα!! ;)

 

Πολλοι σωστα το θετεις.... και αυτο που λες δεν θα γινει αλλα εγινε!!;)

 

Και τι εννοω!! Οταν το εισιτηριο ειχε 0,45€ και στους δυο ο ενας εμπαινε χωρις να χτυπησει η τιμη του πηγε στο 0,80€ (σχεδον διπλασιαστηκε η τιμη) και ετσι ειναι σαν να πληρωνει ο ενας το εισιτηριο του δευτερου.

 

Και στο φιναλε ρε παιδες αμα δεν γουσταρετε μην το κανετε εσεις και οταν μας δειτε να το κανουμε εμεις παρτε τηλεφωνο τους υπευθυνους να μας υποβαλλουν τις κυρωσεις!!! :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Και στο φιναλε ρε παιδες αμα δεν γουσταρετε μην το κανετε εσεις και οταν μας δειτε να το κανουμε εμεις παρτε τηλεφωνο τους υπευθυνους να μας υποβαλλουν τις κυρωσεις!!! :)

 

Και ακριβώς αυτή η πρόταση είναι λέξη προς λέξη το τι πάει στραβά σ'αυτή τη χώρα.

 

Ο καθένας δρα για την πάρτη του. Το κοινό καλό πάει περίπατο. Και η κάθε σου πράξη θα είναι σωστή μονάχα όταν θα έχεις από πάνω κάποιου είδους μπαμπούλα.

 

Τα κάνουμε που τα κάνουμε, τουλάχιστον ας μην αναρωτιόμαστε μετά γιατί και πως. Μόνοι μας βάζουμε τα χέρια μας και βγάζουμε τα μάτια μας.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Και ακριβώς αυτή η πρόταση είναι λέξη προς λέξη το τι πάει στραβά σ'αυτή τη χώρα.

 

Ο καθένας δρα για την πάρτη του. Το κοινό καλό πάει περίπατο. Και η κάθε σου πράξη θα είναι σωστή μονάχα όταν θα έχεις από πάνω κάποιου είδους μπαμπούλα.

 

Τα κάνουμε που τα κάνουμε, τουλάχιστον ας μην αναρωτιόμαστε μετά γιατί και πως. Μόνοι μας βάζουμε τα χέρια μας και βγάζουμε τα μάτια μας.

 

Το κοινό καλό είναι να βοηθάς ένα συνάθρωπό σου!!!;)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Δεν με νοιαζει ποσο εχουν τα εισιτηρια εξω εγω στην Ελλαδα μενω με τα ελληνικα ΜΜΜ πηγαιονερχομαι με τον ελληνικο μισθο ζω....οχι με αυτον του εξωτερικου.

Νομίζεις ότι ο Άγγλος παίρνει 6πλάσιο μισθό από τον έλληνα για να είναι το εισητήριο 6 φορές επάνω; To ΑΠΛΟ εισητήριο του metro στο Λονδίνο έχει ΤΕΣΣΕΡΕΙΣ ΛΙΡΕΣ, δηλαδή 5 ευρώ. Για μία (μικρή σχετικά) διαδρομή. Και σε ένα metro που αντικειμενικά είναι χειρότερο από αυτό της Αθήνας.

 

Καλα ας παρανομησουμε και εμεις οταν ολη και ολοι παρανομει και παρανομουν εις βαρος μας!!! ;)

Κλασσική νεοελληνική νοοτροπία όπως είπα και παραπάνω..."αφού όλοι παρανομούν, ας παρανομήσουμε και εμείς".

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν χτυπησεις το εισιτηριο και μετα απο 10' κατεβεις απο τη στιγμη που ισχυει για 1++ ωρα γιατι να μην δεν το δωσεις??

Γιατί, άμα πετάξεις το εισιτήριο ο ΟΑΣΑ θα σου επιστρέψει το αντίτιμο για τον υπόλοιπο χρόνο που πλήρωσες.

Δεν το ήξερες?:D

Εεεε… είσαι ακόμα μικρός, γι’ αυτό ρε. Θα μεγαλώσεις και θα καταλάβεις πως όλα για το καλό σου είναι. :p

 

Ακούς εκεί..

Ώρα να μας πεις τώρα, ότι τζάμπα πληρώνουμε την και ερτ μέσω της ΔΕΗ.:wacko:

Τι νοοτροπίες είναι αυτές?

 

Πάει χάλασε οι κοινωνία..:rolleyes:

 

Και αυτό δεν ισχύει μόνο για τα εισιτήρια αλλά γενικά

Ας πούμε γιατί να δώσω το μεταχειρισμένο μου ρούχο σε έναν που δεν έχει? Προτιμώ να το πετάξω στα σκουπίδια. Ας το πάρει από κει ο ζητιάνος. Άσε που στερώ πελάτες από τις βιοτεχνίες ρούχων, και τα πληρώνω εγώ πιο ακριβά.

Άμα θέλω να φορέσει ρούχα ο φτωχός κάνοντας καλή πράξη ταυτόχρονα, θα κάψω το δικό μου και θα του αγοράσω ένα καινούργιο.

Τι, τζάμπα μάγκας στις πλάτες των βιοτεχνιών?

Έτσι και στο εισιτήριο, αν θέλω να κάνω καλό, θα του αγοράσω ένα καινούργιο.

Εξάλλου αυτοί που χρησιμοποιούν τα μμμ είναι εκατομμυριούχοι, έχουν λεφτά να πάρουν ένα εισιτήριο, γιατί να τους το δώσω τζάμπα?:mad:

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, άμα πετάξεις το εισιτήριο ο ΟΑΣΑ θα σου επιστρέψει το αντίτιμο για τον υπόλοιπο χρόνο που πλήρωσες.

Δεν το ήξερες?:D

Εεεε… είσαι ακόμα μικρός, γι’ αυτό ρε. Θα μεγαλώσεις και θα καταλάβεις πως όλα για το καλό σου είναι. :p

 

Ακούς εκεί..

Ώρα να μας πεις τώρα, ότι τζάμπα πληρώνουμε την και ερτ μέσω της ΔΕΗ.:wacko:

Τι νοοτροπίες είναι αυτές?

 

Πάει χάλασε οι κοινωνία..:rolleyes:

 

Και αυτό δεν ισχύει μόνο για τα εισιτήρια αλλά γενικά

Ας πούμε γιατί να δώσω το μεταχειρισμένο μου ρούχο σε έναν που δεν έχει? Προτιμώ να το πετάξω στα σκουπίδια. Ας το πάρει από κει ο ζητιάνος. Άσε που στερώ πελάτες από τις βιοτεχνίες ρούχων, και τα πληρώνω εγώ πιο ακριβά.

Άμα θέλω να φορέσει ρούχα ο φτωχός κάνοντας καλή πράξη ταυτόχρονα, θα κάψω το δικό μου και θα του αγοράσω ένα καινούργιο.

Τι, τζάμπα μάγκας στις πλάτες των βιοτεχνιών?

Έτσι και στο εισιτήριο, αν θέλω να κάνω καλό, θα του αγοράσω ένα καινούργιο.

Εξάλλου αυτοί που χρησιμοποιούν τα μμμ είναι εκατομμυριούχοι, έχουν λεφτά να πάρουν ένα εισιτήριο, γιατί να τους το δώσω τζάμπα?:mad:

 

Θα σου πω κάτι ΠΟΛΥ βασικό.

 

Αγαθά != Υπηρεσσίες

 

.-

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί, άμα πετάξεις το εισιτήριο ο ΟΑΣΑ θα σου επιστρέψει το αντίτιμο για τον υπόλοιπο χρόνο που πλήρωσες.

Δεν το ήξερες?:D

Εεεε… είσαι ακόμα μικρός, γι’ αυτό ρε. Θα μεγαλώσεις και θα καταλάβεις πως όλα για το καλό σου είναι. :p

 

Ακούς εκεί..

Ώρα να μας πεις τώρα, ότι τζάμπα πληρώνουμε την και ερτ μέσω της ΔΕΗ.:wacko:

Τι νοοτροπίες είναι αυτές?

 

Πάει χάλασε οι κοινωνία..:rolleyes:

 

Και αυτό δεν ισχύει μόνο για τα εισιτήρια αλλά γενικά

Ας πούμε γιατί να δώσω το μεταχειρισμένο μου ρούχο σε έναν που δεν έχει? Προτιμώ να το πετάξω στα σκουπίδια. Ας το πάρει από κει ο ζητιάνος. Άσε που στερώ πελάτες από τις βιοτεχνίες ρούχων, και τα πληρώνω εγώ πιο ακριβά.

Άμα θέλω να φορέσει ρούχα ο φτωχός κάνοντας καλή πράξη ταυτόχρονα, θα κάψω το δικό μου και θα του αγοράσω ένα καινούργιο.

Τι, τζάμπα μάγκας στις πλάτες των βιοτεχνιών?

Έτσι και στο εισιτήριο, αν θέλω να κάνω καλό, θα του αγοράσω ένα καινούργιο.

Εξάλλου αυτοί που χρησιμοποιούν τα μμμ είναι εκατομμυριούχοι, έχουν λεφτά να πάρουν ένα εισιτήριο, γιατί να τους το δώσω τζάμπα?:mad:

σωστός όσο δε πάει!Μπράβο ρε φίλε,μπράβο!και μη ξεχνάμε πως οι πλούσιοι κυκλοφορούν με τις αμαξάρες τους και σχεδόν αγνοούν την ύπαρξη των ΜΜΜ οπότε συμπολίτες μας βοηθάμε που δεν τους τρέχουν και απ'τα πατζάκια τους...;)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι όσοι από εσάς έχετε προγράμματα με απεριόριστες κλήσεις όταν δεν μιλάτε στο τηλέφωνο φωνάζετε τους άπορους της γειτονιάς να καλέσουν όποιον θέλουν για να μην πάει χαμένος ο πληρωμένος δωρεάν χρόνος?

 

Έτσι μου ακούγεται το "επιχείρημα" του siciliano.

 

Όπως σωστά είπε ο shodanjr_gr, δεν είναι το ίδιο να δώσεις την εφημερίδα που ήδη διάβασες να τη διαβάσει κι ένας άλλος με το να του παραχωρήσεις τη χρήση μιας υπηρεσίας που δεν χρησιμοποιείς εκείνη τη στιγμή. Και δεν ξέρω ακριβώς τι γράφει στους όρους χρήσης του εισιτηρίου, αλλά έστω και με πλάγιο τρόπο είμαι σίγουρος ότι λέει ότι η χρήση του είναι ατομική.

And now all I do is sit in my darkened room

And on occasion break my silence to howl at the moon

To curse every nerve and neuron in my brain

That won't stop the pain I'm feeling

And let me stop thinking...

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι όσοι από εσάς έχετε προγράμματα με απεριόριστες κλήσεις όταν δεν μιλάτε στο τηλέφωνο φωνάζετε τους άπορους της γειτονιάς να καλέσουν όποιον θέλουν για να μην πάει χαμένος ο πληρωμένος δωρεάν χρόνος?

 

Έτσι μου ακούγεται το "επιχείρημα" του siciliano.

 

Όπως σωστά είπε ο shodanjr_gr, δεν είναι το ίδιο να δώσεις την εφημερίδα που ήδη διάβασες να τη διαβάσει κι ένας άλλος με το να του παραχωρήσεις τη χρήση μιας υπηρεσίας που δεν χρησιμοποιείς εκείνη τη στιγμή. Και δεν ξέρω ακριβώς τι γράφει στους όρους χρήσης του εισιτηρίου, αλλά έστω και με πλάγιο τρόπο είμαι σίγουρος ότι λέει ότι η χρήση του είναι ατομική.

 

Όχι δε δίνω την ώρα μου σε άπορους της γειτωνιάς για 2 λόγους

1.η ώρα μεταφέρεται στον επόμενο μήνα

2.προτειμώ να τη δίνω σε φίλους μου αν χρειάζεται και φυσικά στους γονείς μου...;)

Hip Hop.
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι όσοι από εσάς έχετε προγράμματα με απεριόριστες κλήσεις όταν δεν μιλάτε στο τηλέφωνο φωνάζετε τους άπορους της γειτονιάς να καλέσουν όποιον θέλουν για να μην πάει χαμένος ο πληρωμένος δωρεάν χρόνος?

 

Ναι οταν καποιος με καλει και ξερω οτι το τηλεφωνημα το πληρωνει, τον απορριπτω και τον καλο απο το δικο μου που εχω δωρεαν χρονο ομιλιας!! :)

 

Έτσι μου ακούγεται το "επιχείρημα" του siciliano.

 

Όπως σωστά είπε ο shodanjr_gr, δεν είναι το ίδιο να δώσεις την εφημερίδα που ήδη διάβασες να τη διαβάσει κι ένας άλλος με το να του παραχωρήσεις τη χρήση μιας υπηρεσίας που δεν χρησιμοποιείς εκείνη τη στιγμή. Και δεν ξέρω ακριβώς τι γράφει στους όρους χρήσης του εισιτηρίου, αλλά έστω και με πλάγιο τρόπο είμαι σίγουρος ότι λέει ότι η χρήση του είναι ατομική.

 

Και το διαδυκτιο υπηρεσια ειναι αλλα οι περισσοτεροι κατεβαζουμε παρανομα τραγουδια, ταινιες, βιβλια....αλλα αυτο δεν μας νοιαζει φαινεται γιατι κανουμε μποικοταζ στης πολυεθνικες εταιρειες με τα τεραστια κερδη και οχι στο δημοσιο!!! :):)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

απλα να σημειώσω πως οι αυξήσεις στα ΜΜΜ και σε κάθε άλλη υπηρεσία ευρύτερου δημοσίου δεν εξαρτάται από τα έσοδα των πολιτών (όσο χαζό και αν ακουγεται το ξέρω)

ήδη επίσης το εισητήριο υπό κανονικές συνθήκες θα πρεπε να ναι διπλάσιο.

επίσης είναι παααρα πολλοί οι εργαζόμενοι σε αυτους του είδους τις υπηρεσίες που δουλεύουν...από το σπίτι τους... (προσωπικά ξέρω 3 άτομα τετοια)

 

Δεν θέλω να πω ότι είμαι υπέρ ή κατά της συγκεκριμένης κίνησης, απλα αναφέρω όλα τα παραπάνω κ αποφασίστε

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ αδιανόητο που καθόμαστε και συζητάμε μια τόσο ηλίθια και αντισυνταγματική κίνηση. Τα εισητήρια εννοείται πως είναι ατομικά, δεν έχετε ξαναδεί/διαβάσει ότι απαγορεύεται η μεταβίβασή τους?

Αυτό που κάνετε είναι σαφώς παράνομο.

Θα ήθελα να ήξερα κατά πόσο θα σας άρεσε αν η μάνα σας είχε κατάστημα με παιδικά είδη και όλη η Ελλάδα αντάλλαζε μεταξύ της τα μωρουδιακά με αποτέλεσμα να μην μπαίνει κανείς στο κατάστημά σας. Και μάλιστα το να ανταλλάζεις μωρουδιακά δεν είναι καν παράνομο, είναι απλά ασυνήθιστο.

Έλεος για άλλη μια φορά στην καρμιριά των αθάνατων Ελληνάρων που προσπαθούν να φανούν άνθρωποι στις πλάτες άλλων.-

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο την πρωτη στιγμη που βγηκαν αυτα τα νεα(αυξημενα στην τιμη) εισιτηρια οταν κατεβω απο τα ΜΜΜ τα αφηνω πανω στα μηχανηματα ακυρωσης!!

 

Σιγα ετσι και αλλιως αυτος που αφηνει στο μηχανημα ή το δινει στον επομενο σημανει πως δεν θα το χρησιμοποιησει αλλο οποτε για πιο λογο να το πεταξεις και να το αχριστευσεις??? Αστο εκει και οποιος το παρει....

 

 

 

Αδερφε "με το να παιρνεις γινεσαι και με το να δινεις εισαι" ελεγε ο λαος...καποτε τωρα ελαχιστοι το λενε!!!

 

Αφου λοιπον εβαλες σαν κυρια παραμετρο τον εγωισμο εγω σου βαζω ακομα πιο πανω την ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ των συνανθρωπων που ακομα και σε κεντρικες ΣΤΑΣΕΙΣ λεωφοριων δεν βρισκουν να αγορασουν εισιτηρια. Εμενα τουλαχιστον πολλες φορες μου εχει τυχει να ψαχνω ωρες ολοκληρες για ενα εισιτηριο με αποτελεσμα απο το πολυ ψαξιμο να εχω φτασει στον προορισμο μου με τα ποδια!!!! Γιατι λοιπον να μην δεν βοηθησουμε???

 

Εδω περα μεσα στο λεωφοριο να εισαι και να πεις "Ρε παιδια εχει κανεις ενα εισιτηριο να μου δωσει (και θα του το πληρωσω)?" και ολοι κανουν πως δεν σε ακουν....αστο λοιπον το γ....μενο πανω στο μηχανημα μπας και το βρει κανενας ατυχος!!!:)

 

Κανενα κρατος δεν κλεβεις με το να πλασσαρεις ενα εισιτηριο σε καποιον οταν εσυ δεν το χρειαζεσαι αλλο. Δηλαδη αν χτυπησεις το εισιτηριο και μετα απο 10' κατεβεις απο τη στιγμη που ισχυει για 1++ ωρα γιατι να μην δεν το δωσεις?? Αφου μπορει καποιος να το χρησιμοποιησει μια η αλλη ερχεται!!! :)

 

Και για οσους πιστευουν οτι τα ΜΜΜ περιμενουν την ακυρωση των εισιτηριων για να γινουν τα πραγματα καλυτερα εγω απλα..... σφυριζω αδιαφορα!!!:whistle::whistle:

 

Επειδή φίλε μου αναφέρεις την εξηπηρέτηση σαν δικαιολογία δεν θα ήταν καλύτερα αν: 1. προνοούσαμε να έχουμε πάνω μας ενα - δυο εισητήρια ακριβώς για την περίπτωση που δεν βρίσκαμε; 2. Χρησιμοποιούσαμε κάρτες απεριορίστων διαδρομών ( σε περίπτωση που μετακινούμαστε συχνά και μας συμφέρει η έκδοση τους ) 3. Υπήρχαν στο εσωτερικό των λεωφορείων μηχανήματα που να κόβουν εισητήρια όπως στο τραμ. ; Όπως βλέπεις για την εξηπηρέτηση υπάρχουν και άλλες λύσεις πέρα απο το να ενθαρύνουμε το free riding και τον παρασιτισμό!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ αδιανόητο που καθόμαστε και συζητάμε μια τόσο ηλίθια και αντισυνταγματική κίνηση. Τα εισητήρια εννοείται πως είναι ατομικά, δεν έχετε ξαναδεί/διαβάσει ότι απαγορεύεται η μεταβίβασή τους?

Αυτό που κάνετε είναι σαφώς παράνομο.

 

Συμφωνω αδιανοτητο ειναι να συζηταμε κατι τοσο ηλιθιο που στο φιναλε δεν κανουμε κατι κακο στον συνανθρωπο μας!!!

 

Θα ήθελα να ήξερα κατά πόσο θα σας άρεσε αν η μάνα σας είχε κατάστημα με παιδικά είδη και όλη η Ελλάδα αντάλλαζε μεταξύ της τα μωρουδιακά με αποτέλεσμα να μην μπαίνει κανείς στο κατάστημά σας. Και μάλιστα το να ανταλλάζεις μωρουδιακά δεν είναι καν παράνομο, είναι απλά ασυνήθιστο.

Έλεος για άλλη μια φορά στην καρμιριά των αθάνατων Ελληνάρων που προσπαθούν να φανούν άνθρωποι στις πλάτες άλλων.-

 

Αν γινοταν κατι τετοιο καπου εχει κανει λαθος στο θεμα "αγορα" οποτε καλα κανουν και πρεπει να το κοιταξει....με την ιδια λογικη για να το βλεπει τοοοοοσος κοσμος σωστο να δινει το εισιτηριο του οταν μπορει σε καποιον αλλον τοτε και σε αυτη την περιπτωση καπου εγινε καποιο λαθος.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά έχω μηνιαία κάρτα :)

απ την άλλη το εννιαίο εισητήριο του 1 € συμφέρει αν το χρησιμοποιήσεις έξυπνα.

Δεν θέλω προσωπικά να πω αν είναι σωστό ή όχι να γίνεται το παραπάνω διότι όλοι μας μα όλοι μας έχουμε κλέψει το κρατος και αυτό μας έχει κλέψει παλιότερα (το μόνο σίγουρο)... Οπότε ο πρώτος αναμάρτητος....

και σίγουρα όλο κ κάποιος έχει μια προσωπική ιστορία να διηγηθεί υπέρ της μίας ή της άλλης γνώμης.

πάντως μακάρι το ίδιο να γινόταν για παλιά ρούχα, παπούτσια κ άλλα ίσως αντικείμενα...και ΟΧΙ μέσω της εκκλησιας

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Το κοινό καλό είναι να βοηθάς ένα συνάθρωπό σου!!!;)

Δε βοηθάς το συνάνθρωπο. Το κάνεις επειδή έχεις μάθει στο τσαμπατζιλίκι.

Γι' αυτό και κατεβάζεις mp3 από το Ίντερνετ, παίρνεις τα τσάμπα εισητίρια (ενίοτε δε χτυπάς και καθόλου στα λεωφορεία) και κρύβεις εισοδήματα από την εφορία. Και στο τέλος τα βαφτίζεις και αγώνα ενάντια στις δισκογραφικές, τα ΜΜΜ και το κράτος για να έχεις ήσυχη τη συνείδησή σου, ενώ κατά βάθος είσαι ελληνάρας τσαμπατζής που "αγωνίζεται" μόνο όπου τον παίρνει να κάνει την πουστιά.

 

(γενικά μιλάω και όχι προσωπικά για σένα)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φίλε μου αναφέρεις την εξηπηρέτηση σαν δικαιολογία δεν θα ήταν καλύτερα αν: 1. προνοούσαμε να έχουμε πάνω μας ενα - δυο εισητήρια ακριβώς για την περίπτωση που δεν βρίσκαμε; 2. Χρησιμοποιούσαμε κάρτες απεριορίστων διαδρομών ( σε περίπτωση που μετακινούμαστε συχνά και μας συμφέρει η έκδοση τους ) 3. Υπήρχαν στο εσωτερικό των λεωφορείων μηχανήματα που να κόβουν εισητήρια όπως στο τραμ. ; Όπως βλέπεις για την εξηπηρέτηση υπάρχουν και άλλες λύσεις πέρα απο το να ενθαρύνουμε το free riding και τον παρασιτισμό!

 

Για το 1. Ανθρωποι ειμαστε και οσοι χρησιμοποιουμε συχνα ΜΜΜ οσα εισιτηρια και να εχουμε πολλες φορες βρισκομαστε "σκετοι". Εχει τυχει να δωσω και το τελευταιο εισιτηριο που ειχα σε εναν που δεν εβρισκε με την λογικη οτι στην κεντρικη σταση που θα κατεβω τα 3 περιπτερα που εχει στη σειρα θα εχουν εστω και ενα να με εξυπηρετησουν.

 

2. Οι καρτες απεριοριστων με τον νεο μετρο δεν με βολευουν εμενα προσωπικα ετσι οπως εγιναν τα πραγματα... :wacko: Και δεν γινεται μονο με εμενα αυτο.

 

3. Για αυτο δεν φταει ο πολιτης, μαλλον οι υπευθυνοι φταινε που δεν το εχουν προνοησει.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία μάγκες. Αφού λοιπόν θεωρείτε ότι δεν είναι παράνομο να δώσεις το εισητήριό σου στον ... επόμενο και αφού σας φαίνεται το πιο λογικό πράγμα στον κόσμο, δοκιμάστε το εξής:

 

πηγαίντε σε ένα club, πληρώστε είσοδο και φεύγοντας στα μισά της βραδιάς πείτε στον πορτιέρη "εγώ φεύγω άρα ο επόμενος μπορεί να μπει τσάμπα σωστά"; :lol:

 

Και δείτε τι θα σας πει.

 

PS: Κάποιοι εκτός από τις επαναστάσεις ας ασχοληθούν λίγο και την ορθογραφία τους. Τσάμπα είναι κι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

E αφού δε σε βολεύει δικαιούσαι και να μην πληρώνεις. Κι εδώ είδα το Hancock προχθές στο σινεμά αλλά επειδή ήξερα ότι θα είναι μ***κία ταινία μπήχα χωρίς εισητήριο...

 

Καλα ξηγηθηκες!!! :)

 

Με το να δινεις το εισιτηριο σου σε καποιον αλλον δεν τον πιανει ο ελεγκτης να μετακινεισαι παρανομα με τα ΜΜΜ!!!

 

Το εισιτηριο ισχυει για 1,30' για ενα ατομο αν εγω κατεβω στην σταση Α και στην ιδια σταση δωσω το εισιτηριο μου σε καποιον που ανεβαινει εκεινη την ωρα και ειναι εν ισχυ το εισιτηριο μου τι προβλημα παιζει.

 

Προσεξτε δεν λεω να μην χτυπαμε εισιτηριο αλλα οταν αφου δεν το χρειαζομαι πλεον για πιο λογο να το πεταξω αφου μπορω να ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΣΩ καποιον αλλον???

 

Δυστυχως εχουμε φτασει σε σημειο τα πιο αθωα πραγματα να τα μεγαλειωποιουμε και κατι αλλα σοβαροτερα που καινε πραγματικα την τσεπη μας να τα κανουμε γαργαρα. Η κωλοτουμπα σε ολο της το μεγαλειο!!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Το εισητηριο αυξηθηκε λογω των καινουργιων λεωφορειων που παραλαμβανει ο ΟΑΣΑ απο το φθινοπορο. Οταν ενα 18μετρο οχημα ξεπερναει τα 200.000 ευρω και η παραγγελια αναφερει 120 18μετρα και 100 8μετρα και θα συνεχιστει με αλλα ~100 φυσικου αεριου 12μετρα οχηματα πως θα καλυφθει η αγορα? Και ολα αυτα θα γινουν για να πεταχτουν -επιτελους- τα οχηματα του ~94 (neoplan/vanhool/den oudesten (daf)/"Βεργινες" ΕΛΒΟ) γιατι εχουν ξεπερασει τον οριζοντα λειτουργειας υπερχαμηλοδαπεδου λεωφορειου (12 χρονια). Επισης με τοσες προεκτασεις σε Αττικο Μετρο και ΗΣΑΠ στις οποιες περιλαμβανονται 3 σταθμοι μετρο, γραμμη 4, καινουργια γραμμη ΗΣΑΠ και επεκταση μεχρι τον Αγιο Νικολαο δεν πρεπει με καποιον τροπο να πληρωθουν ολα αυτα? Και στο κατω κατω 80 λεπτα ειναι οταν στην Σουιδια one way ξεπερναει τα 5 ευρω! Και με 90 λεπτα διαδρομης που προσφερει με ολα τα μεσα (που με ορισμενα δρομολογια μπορει να γινει και 3 ωρες) κανονικα επρεπε να λεμε και κανα ευχαριστω... Στο κατω κατω οποιος μετακινειται καθημερινα μπορει καλιστα να παρει μια καρτουλα απεριοριστων που μειωθηκε στα 35 ευρα η απλη και 17μιση αν δεν κανω λαθος η κανονικη. ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!

 

Βεβαιως και πολλα οχηματα δεν εχουν κλιματισμο. Η μαλλον εχουν αλλα λογω ελληπης συντηρησης (η και αποπροσμενου προβληματος) δεν γινεται να δουλεψει. Το ξερω ακουγεται "ντροπη στην αχρηστη ΕΘΕΛ" αλλα ρε παιδια 2000 λεωφορεια στολο εχουμε, μεσα στους 10 μεγαλυτερους στολους του κοσμου ειναι η Αθηνα... Οσο και αν πεφτει μεσα σε καθε αμαξοστασιο χαμος ποσα λεωφορεια προλαβαινουν να φτιαξουν? Με τους δρομους που εχουμε, με τα γιδια που βαφουν και ξυλωνουν ξερετε ποσο υποφερουν αυτα τα οχηματα? Δεν ειναι σχεδιασμενα για εναν δρομο με 10 λακουβες ανα 4 μετρα. Αλλα για δρομους οπως της βαρκελωνης, ενα χαλι απο ασφαλτο! Εκτως αν θελετε τελεια οχηματα να επιστρεψουμε στην εποχη των ικαρων με τα 2 σκαλοπατια που και απο γκρεμο να το ριξεις παλι θα δουλευει!

 

Α και κατι ακομα : Κλιματισμος στο μετρο ειναι δυσκολο εως αδυνατον να γινει. Και το καταλαβαινει οποιος μεινει στην Ομονοια για 10 λεπτα (Στο επιπεδο του ΗΣΑΠ). Τα κλιματιστικα των συρμων βγαζουν πολυ θερμοτητα με αποτελεσμα να ζεστενεται ο εξω χορος, που στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι τουνελ... Ειναι πολυ δυσκολο να γινει αυτο

Link to comment
Share on other sites

Προσεξτε δεν λεω να μην χτυπαμε εισιτηριο αλλα οταν αφου δεν το χρειαζομαι πλεον για πιο λογο να το πεταξω αφου μπορω να ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΣΩ καποιον αλλον???

Γιατί πολύ απλά είναι νόμος φίλε, ο κανονισμός του ΟΣΕ λέει πως το εισητήριο δεν μεταβιβάζεται σε άλλο άτομο.

Άρα παρανομείς! Εφόσων δεν σου αρέσει ο κανονισμός πολύ απλά δεν χρησιμοποιείς τα ΜΜΜ.

Το να τα χρησιμοποιείς και να παρανομείς παράλληλα είναι ένα δεδομένο, το να κωλοχτυπιέσαι όμως (γενικά όχι εσύ) ότι αυτό που κάνεις είναι κ σωστό είναι τουλάχιστον ανόητο.

PS. Επειδή μασάμε και αυτή τη καραμέλα με τον κλιματισμό στο ΜΕΤΡΟ, έχετε ξαναπάει σε άλλη χώρα με κλιματιζόμενο ΜΕΤΡΟ? Γιατί εγώ που έχω γυρίσει τη μισή Ευρώπη (Αγγλία, Γαλλία κοκ) δεν έχω βρει μετρό με κλιματισμό! Αντιθέτως όλα τα ΜΕΤΡΟ της Ευρώπης είναι (σε κατάσταση) (τρις)χειρότερα από το απίστευτο δικό μας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πολύ απλά είναι νόμος φίλε, ο κανονισμός του ΟΣΕ λέει πως το εισητήριο δεν μεταβιβάζεται σε άλλο άτομο.

Άρα παρανομείς! Εφόσων δεν σου αρέσει ο κανονισμός πολύ απλά δεν χρησιμοποιείς τα ΜΜΜ.

 

Δεν ξερω τι γραφει ο ΟΣΕ αλλα ο ΟΑΣΑ δεν γραφει πουθενα οτι απαγορευεται και ειναι παρανομη η μεταβιβασει του εισιτηριου ολα τα γραφει εκτος απο αυτο!! (Βλ. http://www.oasa.gr/pdf/tickets.pdf) :) Τωρα για τον ΟΣΕ τι να σου πω εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι αντιστοιχο!! :)

 

Το να τα χρησιμοποιείς και να παρανομείς παράλληλα είναι ένα δεδομένο, το να κωλοχτυπιέσαι όμως (γενικά όχι εσύ) ότι αυτό που κάνεις είναι κ σωστό είναι τουλάχιστον ανόητο.

 

Και σε μενα να απευθυνεσαι ειδικα δεν τρεχει μια... οτι διαφωνω με καποιον δεν σημαινει πως δεν σεβομαι την αποψη του!!! Τωρα για το αν παρανομο οπως ειπα και πριν εχω αρχισει να αμφιβαλω!!! :!::!:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Α και κατι ακομα : Κλιματισμος στο μετρο ειναι δυσκολο εως αδυνατον να γινει. Και το καταλαβαινει οποιος μεινει στην Ομονοια για 10 λεπτα (Στο επιπεδο του ΗΣΑΠ). Τα κλιματιστικα των συρμων βγαζουν πολυ θερμοτητα με αποτελεσμα να ζεστενεται ο εξω χορος, που στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι τουνελ... Ειναι πολυ δυσκολο να γινει αυτο

 

:blink: Τι λες μωρέ; Στο εξωτερικό δηλαδή που έχουν είναι πιο μάγκες ή απλά ψήνονται τα τούνελ; :blink:

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...