Jump to content

[Επίσημο] Nokia E71


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τον Ιούλιο του 2008 το έχω αγοράσει και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την αυτονομία του, το φορτίζω περίπου 2 φορές την εβδομάδα, δηλαδή κατά μέσο όρο κρατάει περίπου 3 ημέρες.

 

Είναι το τηλέφωνο της δουλειάς μου και η χρήση του είανι αρκετή, δεν το κλείνω τα βράδυα.

Λειτουργεί συνεχώς σε GPRS για τα 4 email accounts (μέ Visto mobile email), αρκετή ομιλία, sms, wi-fi internet, bluetooth, ράδιο....είμαι εντυπωσιασμένος με την αυτονομία του...είχα περάσει και για λίγο καιρό απο ''επαγγελματικά'' blackberry...αλλα με άφηναν μέσα στο ίδιο απόγευμα.....

 

με 2 λογαριασμους στο Νοκια email, λιγη ομιλια, gsm, λιγο wifi, λιγο πλοηγηση, με το ζορι μου βγαζει 2 μερες...

 

τη 1η φορα το φορτισα για 3 ωρες. Παιζει ρολο αυτο?

 

μηπως η μπαταρια εχει προβλημα?

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ το έχω σε 3G.

Ξέχασα να αναφέρω αρκετή χρήση internet είτε μέσω του κινητού είτε μέσω pda που το κινητό δίνει γραμμή.

Περίπου 1 με 1μιση ώρα ανά φόρτιση, δηλαδή πάνω από μισή ώρα την ημέρα.

Και εγώ ευχαριστημένος είμαι με την αυτονομία.

 

Το πρόβλημα με το bt και τις επανασυνδέσεις λύθηκε με χρήση άλλου ακουστικού.

 

Αλλά το μόνο πρόβλημα που έχω είναι οτι δεν μου δουλεύει το nokia email.:mad:

Μου λέει οτι ο διακοσμιστής δεν δέχεται τη σύνδεση, ή ότι δεν μπορεί να συνδεθεί, κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Έχω yahoo.gr αλλά ξέρω άλλους που δεν έχουν πρόβλημα.

Είχα διαβάσει κάπου...δεν είμαι σίγουρος λοιπόν....ότι σε .gr δεν δουλεύει σωστά, ενώ σε άλλους που έχουν .com δουλεύει πολύ καλά.

 

Εγώ περσυ έιχα yahoo.gr και δεν μου δούλευε καλά, ετσι αποφάσισα και έκανα gmail.com και εδώ και 1 χρόνο δουλεύει χωρίς πρόβλημα....ρώτησε και τον πάροχό σου στο τμήμα internet mobile και πιστεύω να βοηθήσουν πιό πολύ

 

με 2 λογαριασμους στο Νοκια email, λιγη ομιλια, gsm, λιγο wifi, λιγο πλοηγηση, με το ζορι μου βγαζει 2 μερες...

 

τη 1η φορα το φορτισα για 3 ωρες. Παιζει ρολο αυτο?

 

μηπως η μπαταρια εχει προβλημα?

Είναι όντως περίεργο....δεν μπορεί να σου βγάζει με το ζόρι μόνο 2 ημέρες. Από ότι κατάλαβα δεν το έχεις σε 3G.

Δεν παίζει ρόλο πάντα η πρώτη φόρτιση που έκανες, στη συνέχεια στρώνει η μπαταρία, εμένα πάντως εστρωσε μετά τις 20 ημέρες, αφού στις αρχές το φόρτιζα μόνο όταν εφτανε η μπαταρία στο κατώτερο όριο της.

Ισως καλό είναι να το πας σε κάπιο Νοκια shop και εάν υπάρχει πρόβλημα με την μπαταρία, ίσως σου την αντικαταστήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα σήμερα. Ακόμα δεν το φόρτισα. Φαίνετε ότι θα την βγάλω και την αυριανή ημέρα...

 

Ή μικρά πλήκτρα έχει ή μεγάλα δάκτυλα έχω εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα σήμερα. Ακόμα δεν το φόρτισα. Φαίνετε ότι θα την βγάλω και την αυριανή ημέρα...

 

Ή μικρά πλήκτρα έχει ή μεγάλα δάκτυλα έχω εγώ!

Μικρα ειναι. Αλλα με λιγη εξασκηση θα γραφεις αρκετα γρηγορα. Τα λαθη παντως ειναι μεσα στο προγραμμα

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

SOS. Μετα απο την αναβαθμιση στην latest...εξαφανιστηκε το restore απο την καρτα....δεν μπορω να κανω τιποτα...καμια ιδεα ??
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορες εχει η νεα εκδοση; Τα χακς παιζουν;

 

edit: ναι παιζουν.

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

SOS. Μετα απο την αναβαθμιση στην latest...εξαφανιστηκε το restore απο την καρτα....δεν μπορω να κανω τιποτα...καμια ιδεα ??

 

Εβαλες την καρτα στο pc σου εψαξες και δεν υπαρχει? Ενεργοποιησε να φαινονται τα κρυφα αρχεια κι οι φακελοι.

 

Δες το παρακατω θεμα μπορει να βοηθησει και συγκεκριμενα το 4 ποστ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=196359

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

To υποτιθεμενο νεο f/w δεν εμφανιζεται στον NSU. Τι μπορει να φταιει;
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Τι product code έχεις;

Για τα ελληνικά pd είναι διαθέσιμη η αναβάθμιση.

0558795 (Grey steel) / 0561155 (White steel)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253380#post2253380

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Changes/improvements made to E71 SW version 210.21.006

 

* Support for Searching Hungarian Double Consonants, from Easy Dial and Phonebook

* Reserved Homescreen Plug-in UIDs can now be given to partners

 

General

* Stability and functionality improvements

* Compliance with FM Radio band requirements for MEA/Tunisia

 

Browser

* Minor stability improvements

 

Messaging

* Remote Denial of Service vulnerability fixed.

* Stability improvement in MMS.

 

VOIP / SIP

* Minor stability improvements

 

Calendar

* Stability and Minor Functionality improvement

 

Camera

* New DCC files – Functionality improvement

 

FS contacts

* Stability and functionality improvement

 

Share Online

* Minor improvements in functionality.

3210-3310-8210-8310-6510-7250-3100-6230-6060-6280-E65-N82+2630-C7-SIII Mini-Moto G 2014-Redmi Note2 prime-Redmi Note3 Pro-Redmi Pro Χ25-Redmi 5 Plus-Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά και εγώ την αυτονομία την περίμενα καλύτερη. Μιλάω πάντα απο ένα παλιό hands free άλλου τηλεφώνου και έτσι το τηλέφωνο χρησιμοποιεί το δικό του μικρόφωνο και όχι του handsfree που δεν αναγνωρίζει. Το ακουστικό δουλεύει κανονικά.

 

Πρόσφατα έτυχα σε μια δύσκολη μέρα. Ξεκίνησα να μιλάω όταν έλειπε μόνο η πάνω πάνω γραμμούλα της ένδιειξης της μπαταρίας (σχεδόν 90% δηλαδή). Μέχρι τότε κατεβαζα email και έκανα και τη σχετική πρωινή πλοήγηση για τις ειδήσεις.

 

Μίλησα γύρω στη μιαμιση ώρα σχεδόν συνεχόμενα και η μπαταρία πέθανε. Φτάνοντας στο τέλος μου έκανε και ένα reset.

 

Γενικά πάντως χρησιμοποιώ αρκετά το τηλέφωνο άλλα στο τέλος της ημέρας έχω μόνο 2-3 γραμμές να απομένουν... Δε χρησιμοποιώ ΒΤ, ούτε WiFi. H πλοήγηση γίνεται μέσω 3G ή GPRS και κατά μέσό όρο καίω 2-3ΜΒ ημερησίως σε GPRS data.

 

Το σχόλιο του panosth στην αρχή της σελίδας μου φαίνεται άπιαστο όνειρο για μένα. Θα πάω πάντως και μια βόλτα απο ένα Νοκια Shop...

Tech evangelist, python apologist, tog enthusiast.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά και εγώ την αυτονομία την περίμενα καλύτερη. Μιλάω πάντα απο ένα παλιό hands free άλλου τηλεφώνου και έτσι το τηλέφωνο χρησιμοποιεί το δικό του μικρόφωνο και όχι του handsfree που δεν αναγνωρίζει. Το ακουστικό δουλεύει κανονικά.

 

Πρόσφατα έτυχα σε μια δύσκολη μέρα. Ξεκίνησα να μιλάω όταν έλειπε μόνο η πάνω πάνω γραμμούλα της ένδιειξης της μπαταρίας (σχεδόν 90% δηλαδή). Μέχρι τότε κατεβαζα email και έκανα και τη σχετική πρωινή πλοήγηση για τις ειδήσεις.

 

Μίλησα γύρω στη μιαμιση ώρα σχεδόν συνεχόμενα και η μπαταρία πέθανε. Φτάνοντας στο τέλος μου έκανε και ένα reset.

 

Γενικά πάντως χρησιμοποιώ αρκετά το τηλέφωνο άλλα στο τέλος της ημέρας έχω μόνο 2-3 γραμμές να απομένουν... Δε χρησιμοποιώ ΒΤ, ούτε WiFi. H πλοήγηση γίνεται μέσω 3G ή GPRS και κατά μέσό όρο καίω 2-3ΜΒ ημερησίως σε GPRS data.

 

Το σχόλιο του panosth στην αρχή της σελίδας μου φαίνεται άπιαστο όνειρο για μένα. Θα πάω πάντως και μια βόλτα απο ένα Νοκια Shop...

Καλό είναι να το κοιτάξεις σε ένα nokia shop.

Η πληροφορία που δίνω παραπάνω σχετικά με την αυτονομία μπαταρία, δεν είναι μόνο δική μου, αλλά και επίσης από άλλους 3 συναδέλφους μέσα στη εταιρεία μου και από ένα συγγενικό μου πρόσωπο. Τα εταιρικά που έχουμε στο σύνολο 4 Ε71 αυτή την στιγμή φορίζονται κατα μέσο όρο 2 φορές την εβδομάδα, το πολύ 3 και η χρήση ειναι αρκετή λόγω δουλειάς.

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω ότι όταν η μπαταρία φτάνει στην μέση περίπου, θα σε βγάλει κανονικά άλλη 1 ημερα τουλάχιστον. ΝΑ προσθέσω ότι δεν τα κλείνουμε τα βράδυα.

Ελπίζω να βρεθεί η λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις...ενημέρωσέ μας τελικά τι σου είπαν.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να το κοιτάξεις σε ένα nokia shop.

Η πληροφορία που δίνω παραπάνω σχετικά με την αυτονομία μπαταρία, δεν είναι μόνο δική μου, αλλά και επίσης από άλλους 3 συναδέλφους μέσα στη εταιρεία μου και από ένα συγγενικό μου πρόσωπο. Τα εταιρικά που έχουμε στο σύνολο 4 Ε71 αυτή την στιγμή φορίζονται κατα μέσο όρο 2 φορές την εβδομάδα, το πολύ 3 και η χρήση ειναι αρκετή λόγω δουλειάς.

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω ότι όταν η μπαταρία φτάνει στην μέση περίπου, θα σε βγάλει κανονικά άλλη 1 ημερα τουλάχιστον. ΝΑ προσθέσω ότι δεν τα κλείνουμε τα βράδυα.

Ελπίζω να βρεθεί η λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις...ενημέρωσέ μας τελικά τι σου είπαν.

Ευχαριστώ

 

Και εγώ το πολύ 3 φορές την εβδομάδα θα το φόρτιζα.

Αλλά δεν το χρησιμοποιώ το ΣΚ. Οπότε, από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή απόγευμα με βγάζει με 2 φορτίσεις και περισσεύει αρκετή μπαταρία για μια ακόμη μέρα.

Τα βράδια μπαίνει σε κατάσταση "εκτός σύνδεσης" για 6 ώρες αυτόματα (να ναι καλά το best profiles :) )

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τι product code έχεις;

Για τα ελληνικά pd είναι διαθέσιμη η αναβάθμιση.

0558795 (Grey steel) / 0561155 (White steel)

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253380#post2253380

 

0569803 εχω το γκρι.

Μου λεει οτι εχει το τελευταιο f/w, το ιδιο λεει και η νοκια. Γιατι συμβαινει αυτο; :confused:

(ειναι κανονικα ελληνικο)

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει βγει ακομη αναβαθμιση γιοα το συγκεκριμενο product code

http://europe.nokia.com/A4577224

 

Μηπως η συσκευη σου ειναι VL? Eαν ναι θα πρεπει να το αλλαξεις με ενα απο τα παραπανω και να προχωρησεις σε αναβαθμιση αλλα θα χασεις την εγγυηση..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά σήμερα χρησιμοποίησα το garmin 5.00.30 με το συγκεκριμένο κινητό. Έχω εμπειρία με το Ν82.

 

Και την πρώτη φορά, αλλά και μετά από κανά δίωρο, άργησε κανένα πεντάλεπτο να βρει τους δορυφόρους. Αυτό λέτε να είναι θέμα κινητού ή προγράμματος; Για να ξέρω τι να ψάξω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει βγει ακομη αναβαθμιση γιοα το συγκεκριμενο product code

http://europe.nokia.com/A4577224

 

Μηπως η συσκευη σου ειναι VL? Eαν ναι θα πρεπει να το αλλαξεις με ενα απο τα παραπανω και να προχωρησεις σε αναβαθμιση αλλα θα χασεις την εγγυηση..

 

Οχι, κανονικο ειναι. Ολες οι ελληνικες μη βοντα συσκευες πρεπει να εχουν ιδιο code;

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

@ gianpithio:

Έχω την εντύπωση πως δεν κυκλοφόρησε η συσκευή αυτή σε live έκδοση.

 

@ jois21:

Όλες οι ελληνικές γκρι συσκευές και φυσικά έχουν το ίδιο product code.

Κάνοντας μια αναζήτηση στο net είδα πως γι αυτό το product code δεν είναι διαθέσιμη η αναβάθμιση, και πολλοί αναρωτιούνται για πού προορίζεται το εν λόγω product code.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε ένα Nokia Shop και να την κάνεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικος ειναι μαλλον για γερμανικο Ε71.

Αγορασμενο απο Πλαισιο. Μπορω να κανω κατι, γιατι σε νοκια σοπ για αναβαθμιση αποκλειεται να παω;

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αλλάξεις το product code και να βάλεις το ελληνικό ώστε να μπορέσεις να προχωρήσεις στην αναβάθμιση.

Οδηγίες υπάρχουν εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253380#post2253380

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

κΑλησπερα

Θα μπορουσε καποιος να μου δωσει μερικες πληροφοριες σχετικα με την υπηρεσια μαιλ της νοκια γιατι εχω μπερδευτει.Εννοω τα μαιλ ερχονται σε πραγματικο χρονο και αν ναι η χρεωση γινεται μεσω της εταιριας μου οπως για παραδειγμα με τα blackberry?

η πρεπει να συνδεομαι καθε φορα στο νετ για να τα τσεκαρω?

συγνωμα αν εχει ξαναναφερθει κατι τετοιο αλλα δεν βρηκα κατι.thanks

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα τον τυπο του μειλ σου θα βαλεις τις αναλογες ρυθμισεις (πχ. gmail, hotmail κτλ.).

Μπορουν να ερχονται σε πραγματικο χρονο αλλα θα πρεπει το κινητο αν απασα στιγμη να μπορει να συνδεθει ειτε απο gprs/3G ειτε μεσο wifi. Για το πρωτο θα εχεις αναλογες χρεωσεις με αυτες που δινει ο παροχος σου. Η υπηρεσια blackberry ειναι αλλο πραγμα.

 

Itchrist86 θνξ.

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

γιατι στην ουσια η υπηρεσια blackberry το ιδιο πραγμα δεν κανει?

σου ερχονται σε πραγματικο χρονο αρκει να μπορεις να συνδεθεις με GPRS/3G.

kai plirωνεις ενα ποσο καθε μηνα .ετσι δεν ειναι και με το Ε71?

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν υπαρχει ειδικο προγραμμα με απεριοριστα μειλ αλλα συνηθως γινεται με ογκοχρεωση. Οσο πιο πολλα δεδομενα κατεβασεις τοσο χρεωνεσαι.
█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

γιατι στην ουσια η υπηρεσια blackberry το ιδιο πραγμα δεν κανει?

σου ερχονται σε πραγματικο χρονο αρκει να μπορεις να συνδεθεις με GPRS/3G.

kai plirωνεις ενα ποσο καθε μηνα .ετσι δεν ειναι και με το Ε71?

 

στη περιπτωση της νοκια το μονο που πληρωνεις ειναι ο ογκος gprs/3g που χρησιμοποιει το κινητο για να κατεβασει τα email. Συμφερει λοιπον να εχεις ενα πακετο πχ surf & mail που με ενα σταθερο παγιο σου δινει 120ΜΒ το μηνα.

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...