Jump to content

[S60 3rd Edition] Πιστοποιητικά - Διαδικασία Symbian Signed


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1oν παιδια αν καταλαβα καλα το πιστοποιητικο (cer και key) μια φορα θα τα κατεβασεις .ετσι δεν ειναι? (και αυτη αναγκαστικα για να εγκαταστησεις το heloox(unsignd) . μετα θα mporeis na κανεις install unsigned εφαρμογες μεσω του Installserver_FP2.rmp απο το heloox) 2ον το site αυτο http://www.s60certkey.com ειναι καλο για δημιουργια cer και key ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι το κατεβαζεις μια φορα και κανει μονο για την συσκευη σου. Απο εκει και περα μπορεις να υπογραψεις και να εγκαταστησεις οσες εφαρμογες θελεις. Εαν θελεις να κανεις απευθειας εγκατασταση τις unsigned εφαρμογες χωρις να πρεπει να τις υπογραψεις τοτε τρεχεις το αναλογο patche απο το heloox (το τρεχεις μεσα απο το RomPatcher που κανει εγκατασταση οταν εγκαθιστουμε το heloox).

 

Καλυτερα ακολουθησε την διαδικασια απο το opda!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

δεν γινετε απο το Installserver_FP2.rmp του heloox να εγκαταστησω unsigned εφαρμογες ? Αυτο που ειπες τι ειναι ?Α και το opda δεν το πολυκαταλαβα εχει αλλαξει και λιγο .

 

 

ΓΡΑΨΕ ΛΑΘΟΣ χααχ οκ καταλαβα thanks

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω για δευτερη φορα και ξαναστέλνω το ΙΜΕΙ ΤΟΥ ΤΗΛ στο opda ,και πέρνοντας τα κλειδια ,το τηλέφωνο επιμένει με λάθος πιστοποιητικο.

εκανα και on-line πιστοποιηση έκανα μερικές εφαρμογές αλλα τίποτα.

Καμία βοηθεια παρακαλώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Tι μυνημα σφαλματος σου βγαζει? Δεν μας ειπες τελικα σου δημιουργει ενα καινουριο αρχειο με επεκταση .sis?

 

1. Διαβασε στην πρωτη σελιδα εκει που λεει: Πως μπορουμε να ελεγξουμε εαν το αρχειο cer που εχουμε εχει εκδοθει για την συσκευη μας.

 

2. Δες εαν εχεις σωστα τις παρακατω ρυθμισεις:

Οι εφαρμογές δεν έχουν την επίσημη πιστοποίηση της Nokia (οι περισσότερες).

Σ' αυτή τη περίπτωση πηγαίνουμε στη «Διαχείριση εφαρμογών» και πατάμε Επιλογές > Ρυθμίσεις και βάζουμε στο:

  • Εγκατάσταση λογισμικού (Όλα)
  • Έλεγχος πιστοποιητικών (Απενεργοποιημένη)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδια για σασ προσπαθω εδω και μερες να χακαρω το σατιο μου και ματεα ακολουθισα τισ οδιγιες τις προτης σελιδας πιρα πιστοποιητικο απο το σαιτ που δεν θελει εγραφη αλλαξα τα αρχεια το πιστοποιητικο και το κει xyz.key και xyz.cer μετα εβαλλα τα αρχεια στον φακελο SignSIS πατισα το auto_signsis.bat για να αλαξο το αρχειο του HelloOX2.v2.03.Unsigned.sis και δεν γινεται τιποτα. πρεπει να κανω κατι αλλο? θα εμφανιστει καπιο αλω αρχειο?η απλα αλαζει το παλιο?

ο σκοποσ μου ειναι να εγκαταστισω το carmin αυτη δεν ειναι η σιρα η κανω λαθως?

εχω βαλει τιν εφαρμογη του carmin τορα τρεχει κανονικα αλλα δεν εχει χαρτεσ και μου λεει οτι θελει πιστοποιηση

ευχαριστο :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Kατεβασε πιστοποιητικο απο το opda. Οδηγιες θα βρεις στο 1 post του παροντος.

 

Ενημερωτικα για να εγκαταστησεις το garmin ΔΕΝ χρειαζεται πιστοποιητικο. Οδηγιες εγκαταστασης θα βρεις στο 1 ποστ του επισημου θεματος. Οπως θα προσεξες υπαρχουν επισημα θεματα για καθε απορια και επειδη προσπαθουμε να κρατησουμε τα θεματα καθαρα θα σε παρακαλεσω να προσεχεις και να μην βγαινεις εκτος θεματος.

 

http://www.myphone.gr/forum/announcement.php?f=78&a=65 :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

επιτελους τα καταφερα ηταν λαθος το πιστοποιητικο πιρα απο το opda και ολα οκ :D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατ' αρχας Χρόνια Πολλά, καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το 2010. Επειδή είμαι "νέος (έρχομαι από WM)" στο symbian αλλά και να διαβάσω 203 σελίδες μου είναι λίγο δύσκολο, μπορεί κάποιος με λίγα λόγια ή έστω με PΜ να μου εξηγήσει πως θα νπορέσω να κάνω εγκατάσταση unsigned εφαρμογές για το νοκια Ε52? Ευχαριστώ και καλές γιορτές. (έστειλα το ΙΜΕΙ μου στο οpda, κατέβασα ένα αρχείο setup, αλλά μετά τι κάνω?)
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να διαβασεις την πρωτη σελιδα εκει που λεει: Οδηγιες υπογραφης των εφαρμογων :rolleyes:
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Γειάς σας παιδια κ χρόνια πολλά.

 

Δεν σας φαίνεται σαν να έχει ανανεωθεί λίγο το opda και ο οδηγός δεν ανταποκρίνεται πλήρως στο νέο περιβάλλον?? :O

http://briefcase.pathfinder.gr/download/dimlou/22620/265402/0/logo_aekfanclub.gif
Link to comment
Share on other sites

Γειάς σας παιδια κ χρόνια πολλά.

 

Δεν σας φαίνεται σαν να έχει ανανεωθεί λίγο το opda και ο οδηγός δεν ανταποκρίνεται πλήρως στο νέο περιβάλλον?? :O

Δεν βλέπω ιδιαίτερες αλλαγές. Η μόνη διαφορά που διέκρινα ήταν οτι αφαίρεσαν την εισαγωγή 12ψηφιου αριθμού. Δεν είδα κάτι άλλο.

Αν θέλει και μπορεί ο φίλος nothing που έκανε τον τελευταίο οδηγό μπορέι να το αλλάξει.:)

Link to comment
Share on other sites

Κάνω τη διαδικασία με το signSIS αλλα μου εμφανίζει μια μαύρη οθόνη για πολύ λίγο, και το μόνο που πρόλαβα να διαβάσω είναι οτι δεν μπορεί να διαβάσει το αρχειο .cer. Τι μπορεί να φταίει?
Link to comment
Share on other sites

Κάνω τη διαδικασία με το signSIS αλλα μου εμφανίζει μια μαύρη οθόνη για πολύ λίγο, και το μόνο που πρόλαβα να διαβάσω είναι οτι δεν μπορεί να διαβάσει το αρχειο .cer. Τι μπορεί να φταίει?

Δηλαδή βγαίνει η μαύρη οθόνη και όταν σβήσει δεν σου βγάζει το αρχείο υπογεγραμένο?

Η πιθανότερη εξήγηση είναι να έχεις κάνει κάποιο λάθος στην μετονομασία είτε των αρχείων cer και key είτε στο αρχείο sis.

Έλεγξέ τα ξανά μήπως έκανες κάποιο λάθος.:)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βγαίνει η μαύρη οθόνη και όταν σβήσει δεν σου βγάζει το αρχείο υπογεγραμένο?

Η πιθανότερη εξήγηση είναι να έχεις κάνει κάποιο λάθος στην μετονομασία είτε των αρχείων cer και key είτε στο αρχείο sis.

Έλεγξέ τα ξανά μήπως έκανες κάποιο λάθος.:)

Εμφανίζεται η μαύρη οθόνη για πολύ λίγο. Η μετονομασία που έκανα είναι xyz σε όλα, αφήνοντας τις καταλήξεις ως έχουν.
Link to comment
Share on other sites

Εμφανίζεται η μαύρη οθόνη για πολύ λίγο. Η μετονομασία που έκανα είναι xyz σε όλα, αφήνοντας τις καταλήξεις ως έχουν.

Aπο που κατέβασες τα 2 αρχεία. Κάνοντας διπλό κλίκ στο αρχειο cer τι εμφανίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Aπο που κατέβασες τα 2 αρχεία. Κάνοντας διπλό κλίκ στο αρχειο cer τι εμφανίζεται?

 

Τα κατέβασα απο το s60cerkey. Οταν ανοίγω το cer μου λεεί οτι δεν είναι έγκυρο σαν πιστοποιητικό ασφαλείας για τον υπολογιστή

Link to comment
Share on other sites

Τα κατέβασα απο το s60cerkey. Οταν ανοίγω το cer μου λεεί οτι δεν είναι έγκυρο σαν πιστοποιητικό ασφαλείας για τον υπολογιστή

Έχει πρόβλημα το αρχείο cer που κατέβασες μιας και αυτό το σαιτ πλέον δεν είναι και πολύ αξιόπιστο.

Κατέβασε το ξανά απο το opda αυτή τη φορά και θα λειτουργήσει κανονικά.;)

Link to comment
Share on other sites

Έχει πρόβλημα το αρχείο cer που κατέβασες μιας και αυτό το σαιτ πλέον δεν είναι και πολύ αξιόπιστο.

Κατέβασε το ξανά απο το opda αυτή τη φορά και θα λειτουργήσει κανονικά.;)

 

ευχαριστώ, θα το κάνω και βλέπουμε

 

Επειδή είχα κατεβάσει και απο το andy πιστοποιητικό, το δοκίμασα και μου εμφανίζει το ίδιο.

Edit: Τελικά έφταιγαν τα πιστοποιητικά και απο τα δύο sites. κατέβασα απο το κινέζικο και ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να εγκαταστήσω στο Satio το freesigner.sisx ή το το freesigner_

v1.00.sisx μου βγάζει "Το πιστοποιητικό έχει λήξει " . Τι κάνουμε εδώ ;

Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ. Εφαρμόζοντας τις οδηγίες σας για signing μεσω του υπολογιστή , ύπέγραψα ,

εγκατέστησα (και τρέχουν κανονικά) όλες τις εφαρμογές που ήθελα .

Θα ήθελα όμως να μπορώ να υπογράφω και μέσω του τηλεφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώντας να εγκαταστήσω στο Satio το freesigner.sisx ή το το freesigner_

v1.00.sisx μου βγάζει "Το πιστοποιητικό έχει λήξει " . Τι κάνουμε εδώ ;

Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ. Εφαρμόζοντας τις οδηγίες σας για signing μεσω του υπολογιστή , ύπέγραψα ,

εγκατέστησα (και τρέχουν κανονικά) όλες τις εφαρμογές που ήθελα .

Θα ήθελα όμως να μπορώ να υπογράφω και μέσω του τηλεφώνου.

 

Αν δεν κανω λαθος γυρνας την ημερομηνια κανενα χρονο πισω :)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος γυρνας την ημερομηνια κανενα χρονο πισω :)

 

Έκανα δεκάδες συνδυασμούς αλλαγής ημερομηνίας προς τα πίσω , αλλά

το αποτέλεσμα είναι πάντοτε το ίδιο : "Το πιστοποιητικό έληξε" .

Συνέβη το ίδιο και σε άλλους ;

 

Edit :

Τελικά έκανα signing (μέσω PC) και στην εφαρμογή FreeSigner , οπότε η εγκατάστσση της έγινε

κανονικά και γενικά το signing μέσα στο κινητό λειτουργεί εντάξει.

Edited by aitoum
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως οι οδηγίες είναι σαφείς:

 

Τι πρέπει να κάνουμε:

  • Βγάζουμε το φάκελο "SignSis" από το .zip αρχείο.
  • Βάζουμε τα αρχεία .cer και .key που κατεβάσαμε από το ρώσικο siteστον προαναφερθέν φάκελο "SignSis", μετανομάζοντάς τα σε xyz χωρίς να πειράξουμε τις επεκτάσεις τους.
  • Βάζουμε το αρχείο εγκατάστασης της εφαρμογής (sis/sisX) που θέλουμε να υπογράψουμε κάθε φορά μέσα στο φάκελο αυτό.
  • Το μετονομάζουμε σε xyz χωρίς να πειράξουμε την επέκταση του.
  • Για να ολοκληρωθεί η διαδικασία, θα πρέπει:
    • αν το αρχείο προς υπογραφή είναι sis, να εκτελέσουμε το "auto_signsis.bat".
    • αν το αρχείο προς υπογραφή είναι sisX, να εκτελέσουμε το "auto_signsisX.bat".

     

Το υπογεγραμμένο αρχείο δημιουργείται αυτόματα με όνομα "xyz_signed.sis" ή "xyz_signed.sisX", ανάλογα. Αυτό περνάμε και εγκαθιστάμε στο κινητό.

 

Δεν αναφέρουν πουθενά πως τρέχουμε το "signsis.exe".

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κάνω όλα τα παραπάνω αλλά δεν μου εμφανίζεται πουθενά το αρχείο "xyz_signed.sis". Τι κάνω λάθος?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...