Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος georget (13 Απρ. 2004 , 21:51)

 

 

μην εγκαταστησεις το linux σε εξωτερικο δισκο γιατι το πιθανοτερο ειναι να μη μπουταρει καθολου. Απλα προσεξε στην εγκατασταση θα σε ρωτησει που θελεις να μπει ο bootloader και συ θα επιλεξεις δισκετα (και θα βαλεις απο το bios να κανει boot απο κει). Στη χειροτερη μπορεις παντα να μπουταρεις απο το cd εγκαταστασης βεβαια!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Apatewna (13 Απρ. 2004 , 23:27)

 

Έχει δοκιμάσει κανείς το Mandrake 10 Community? Αν ναι ας πει τη

γνώμη του γιατί εγώ προσωπικά που το δοκιμάζω τώρα βρίσκω ένα σωρό

προβλήματα.

πχ επέλεξα "ελληνικά" στην εγκατάσταση, το USB Microsoft Optical

Mouse ΔΕΝ αναγνωρίζεται, εμφανίζονται σφάλματα εγκατάστασης σε

τυχαία πακέτα (xsane την πρώτη φορά, tetex-context τη δεύτερη), το

όλο σύστημα φαίνεται μισοεγκατεστημένο και πρέπει να προσθέσω τα πακέτα που λείπουν με το RPMDRAKE.

 

ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση μέχρι την τελική έκδοση...

 

Ναι, δες μερικές σελίδες πιο πίσω σε αυτό το θέμα... ;) Στην εγκατάσταση μην επιλέξεις ελληνικά για default (μόνο ως δευτερευούσα γλώσσα)! Δεν έχω δει καμία διανομή που να έχει πλήρη υποστήριξη ελληνικών. Το πιο κοντικό είναι η Mandrake και η SuSE, αλλά *μετά* την εγκατάσταση... Βεβαιώσου όμως ότι ενεργοποιείς την επιλογή για UTF8.

 

Κι εγώ έχω το IntelliMouse Optical, αλλά σε PS/2 (μου είχε ήδη παρουσιάσει προβλήματα στα XP, οπότε εδώ και μήνες το είχα αφήσει εκεί). Στην εγκατάσταση αρκεί να το δηλώσεις ως Microsoft Intellimouse Explorer (ή κάτι τέτοιο) - σε εμένα λειτουργεί μια χαρά.

 

Σφάλματα σε πακέτα δεν μου παρουσιάστηκαν. Ίσως να μην κατέβηκε σωστά το ISO (έλεγξες το md5sum; ) ή να μην γράφτηκε σωστά το CD.

 

Ένα πρόβλημα που είχα ήταν ότι ο ALSA driver για την Live! δεν δούλευε σωστά (έκανε ένα περίεργο τσίριγμα) και έβαλα τον OSS οπότε λειτουργεί (σχεδόν...).

Link to comment
Share on other sites

το madrake 9 και το suse 9 εχουν πληρη υποστηριξη ελληνικων και στην εγκατασταση. Θυμαμαι οτι ειχα παιδευτει με το suse 7.3 για να γραψω ελληνικα μονο. Βεβαια δεν τα κατεβασα σαν iso (το madrake το ειχα βρει σε περιοδικο) γιατι θα ηθελα κατι χρονια με τη συνδεση μου, αλλα η υποστηριξη ελληνικων και οι drivers για τη soundblaster που ειχα ηταν οκ

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mikem4600 (14 Απρ. 2004 , 00:20)

 

Ναι, δες μερικές σελίδες πιο πίσω σε αυτό το θέμα... ;) Στην εγκατάσταση μην επιλέξεις ελληνικά για default (μόνο ως δευτερευούσα γλώσσα)! Δεν έχω δει καμία διανομή που να έχει πλήρη υποστήριξη ελληνικών. Το πιο κοντικό είναι η Mandrake και η SuSE, αλλά *μετά* την εγκατάσταση... Βεβαιώσου όμως ότι ενεργοποιείς την επιλογή για UTF8.

 

Κι εγώ έχω το IntelliMouse Optical, αλλά σε PS/2 (μου είχε ήδη παρουσιάσει προβλήματα στα XP, οπότε εδώ και μήνες το είχα αφήσει εκεί). Στην εγκατάσταση αρκεί να το δηλώσεις ως Microsoft Intellimouse Explorer (ή κάτι τέτοιο) - σε εμένα λειτουργεί μια χαρά.

 

Σφάλματα σε πακέτα δεν μου παρουσιάστηκαν. Ίσως να μην κατέβηκε σωστά το ISO (έλεγξες το md5sum; ) ή να μην γράφτηκε σωστά το CD.

 

Ένα πρόβλημα που είχα ήταν ότι ο ALSA driver για την Live! δεν δούλευε σωστά (έκανε ένα περίεργο τσίριγμα) και έβαλα τον OSS οπότε λειτουργεί (σχεδόν...).

 

 

1) αυτή τη στιγμή γράφω από Mandrake 9.2 και είναι ΌΛΑ στα ελληνικά επιλέγοντας εξαρχής την ελληνική γλώσσα ως default

 

2) το usb ποντίκι της M$ που έχω το αναγνωρίζει μόνο οταν το συνδέσω με τον αντάπτορα στην PS/2. σε USB κολλάει η εγκατάσταση. (δοκιμασμένο σε USB 1.1 board και σε νεότερο USB 2.0). Το ίδιο σφάλμα και στην έκδοση 9.2, στην 10 RC1 και στην 10 Community. Δοκίμασα όλους τους τύπους M$ ποντικιών από το μενού που μου δίνει χωρίς επιτυχία.

 

3) Τα σφάλματα στα πακέτα είναι τυχαία, ΟΚ πες οτι φταίει το CD αλλά έκανα επιβεβαίωση md5 μετά το download οπότε το πολύ πολύ να φταίει το δισκάκι (πράγμα σπανιότατο για CD που έχω γράψει)

 

4) με το πέρας της εγκατάστασης λείπει ο Mozilla το οποίο θεωρώ αδιανόητο να μην είναι στο default install script. Άσε που αν τον εγκαταστήσεις κατόπιν εορτής πρέπει να ρίξεις και όλα τα plugin.

 

5) Όλα τα άλλα ΟΚ ήχος δουλεύει κανονικά, δίκτυο ΟΚ

 

6) το Mandrake 9.2 με εντυπωσίασε με την υποστήριξη ελληνικών πάντως, κάτι που στο Redhat 8 και 9 με παίδεψε αρκετά. Άκουσα βέβαια και καλά λόγια για υποστήριξη ελληνικών στο Fedora 1 το οποίο δεν θα κατεβάσω πριν φτάσει στην έκδοση 2 με τον νεο πυρήνα 2.6

 

7) καλά πάμε με το Linux!! έχω αφήσει ένα dual boot μόνο για παιχνίδια και corporate εφαρμογές που τρέχουν μόνο σε windows. δεν ξέρεις τι απόλαυση είναι να πάει να σου πετάξει η "χψ" σελίδα το trojan της και να τρώει στη μάπα το "this is not a valid win32 browser".

 

8) έβαλα και το Unreal Tournament 2004 demo for Linux και πάει αρκετά σπαστά στην GFmx200/32 που έχω ο δυστυχής gamer

:o αλλά τρέχει το άτιμο κανονικά και με το νόμο (από τη στιγμή που εγκατέστησα NVIDIA opengl drivers βέβαια και μετά - προσοχή στο readme κατα την εγκατάσταση)

 

ολα καλααααααααααα

ολα καλααααααααααα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Apatewna (14 Απρ. 2004 , 21:37)

 

1) αυτή τη στιγμή γράφω από Mandrake 9.2 και είναι ΌΛΑ στα ελληνικά επιλέγοντας εξαρχής την ελληνική γλώσσα ως default

 

...

 

6) το Mandrake 9.2 με εντυπωσίασε με την υποστήριξη ελληνικών πάντως, κάτι που στο Redhat 8 και 9 με παίδεψε αρκετά. Άκουσα βέβαια και καλά λόγια για υποστήριξη ελληνικών στο Fedora 1 το οποίο δεν θα κατεβάσω πριν φτάσει στην έκδοση 2 με τον νεο πυρήνα 2.6

 

 

Και σε εμένα λειτουργεί η επιλογή για ελληνικά κατ' ευθείαν από την εγκατάσταση, αλλά μετά οι γραμματοσειρές είναι χάλια, ακόμα και οι αγγλικές, ειδικά στα 9.1 και 9.2. Μετά από αυτή την εμπειρία δεν το δοκίμασα καν στην 10. Συμφωνώ πάντως ότι το Mandrake παρέχει την καλύτερη υποστήριξη μέχρι τώρα.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Apatewna (14 Απρ. 2004 , 21:37)

 

4) με το πέρας της εγκατάστασης λείπει ο Mozilla το οποίο θεωρώ αδιανόητο να μην είναι στο default install script. Άσε που αν τον εγκαταστήσεις κατόπιν εορτής πρέπει να ρίξεις και όλα τα plugin.

 

 

Πάντα κάνω custom install οπότε δεν ξέρω αν δεν εγκαθίσταται by default ο Mozilla. Νομίζω πάντως ότι θεωρούν "αρκετό" τον Konqueror 3.2 για default browser (κακώς κατά τη γνώμη μου).

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Apatewna (14 Απρ. 2004 , 21:37)

 

7) καλά πάμε με το Linux!! έχω αφήσει ένα dual boot μόνο για παιχνίδια και corporate εφαρμογές που τρέχουν μόνο σε windows. δεν ξέρεις τι απόλαυση είναι να πάει να σου πετάξει η "χψ" σελίδα το trojan της και να τρώει στη μάπα το "this is not a valid win32 browser".

 

Χμμμ... όχι ιδιαίτερα σημαντικός λόγος για την υποστήριξη του Linux - ένα καλό firewall αρκεί... :rolleyes: Δοκίμασε π.χ. Norton Internet Security με Norton AntiVirus.

Link to comment
Share on other sites

με norton firewall και antivirus μαζεψα το blaster με το που γυρισα απο διακοπες περσι κι αν δεν ειχα το suse δε θα μπορουσα να δουλεψω!!! παντως οσο βελτιωνονται οι πυρηνες και οι νεοτερες διανομες τοσο περισσοτερος κοσμος θα το δοκιμαζει νομιζω -και οσοι θελουν να ψαχνονται θα κολλανε!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πιο anti-virus να βάλω; δοκίμασα το f-prot σε rpm αλλά όταν πάει να κάνει εγκατάσταση στο Fedora κολλάει το μαμιδι!
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει το SuSE Linux 9 και τα Win XP Pro σε ένα pc, όταν μπαίνω στο Linux και φτιάχνω ένα έγγραφο με το Star Office, πως μπορώ μετά να το ανοίξω όταν μπω με τα Windows; (Δεν με αφήνει να το σώσω στα partition των Windows).

Μέχρι τώρα το έγραφα σε δισκέτα αλλά ξαφνικά δεν δουλεύει σωστά, όταν σώζω ένα αρχείο στη δισκέτα μετά όταν τη βγάζω από το floppy το αρχείο χάνεται ακόμα και όταν προσπαθώ μέσα από το Linux.

"We don’t see things as they are, we see things as we are."
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος viator (22 Απρ. 2004 , 16:50)

 

Έχω εγκαταστήσει το SuSE Linux 9 και τα Win XP Pro σε ένα pc, όταν μπαίνω στο Linux και φτιάχνω ένα έγγραφο με το Star Office, πως μπορώ μετά να το ανοίξω όταν μπω με τα Windows; (Δεν με αφήνει να το σώσω στα partition των Windows).

Μέχρι τώρα το έγραφα σε δισκέτα αλλά ξαφνικά δεν δουλεύει σωστά, όταν σώζω ένα αρχείο στη δισκέτα μετά όταν τη βγάζω από το floppy το αρχείο χάνεται ακόμα και όταν προσπαθώ μέσα από το Linux.

 

 

Μέσα από linux δεν μπορείς να γράψεις σε ntfs partition, οπότε αφού δεν μπορείς να το γράψεις σε δισκέτα, γιατί:

α. δεν δοκιμάζεις σε cd-rw?

β. να το στείλεις email στον ευατό σου και να το πάρεις μέσα από τα windows?

γ. (και αυτή είναι η καλύτερη λύση) μπορείς να φτιάξεις ένα μικρό partition φορμαρισμένο σε fat32 (το linux υποστηρίζει εγγραφή σε fat32) , στο οποίο να μεταφέρεις τα όποια αρχεία του που έχεις φτιάξει σε linux και θες να διαβάσεις από windows

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς με το Explore2fs να βλέπεις το ext2 Partition tou Linux και να τραβας τα αρχεία στα windows...
Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Quote of gtsar

----------γ. (και αυτή είναι η καλύτερη λύση) μπορείς να φτιάξεις ένα μικρό partition φορμαρισμένο σε fat32 (το linux υποστηρίζει εγγραφή σε fat32) , στο οποίο να μεταφέρεις τα όποια αρχεία του που έχεις φτιάξει σε linux και θες να διαβάσεις από windows----------

 

σωστοσσσσσσσσσσ

φςςςςςςςςςςςςςςςςς

τσκςςςςςςςςςςςςςςς

 

όπως και στον Η/Υ που γράφω τώρα παίζει ενα partition winxp ένα με FAT32 ως κοινός χώρος αποθηκευσης και έπεται το partition του Linux

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος valerio (22 Απρ. 2004 , 18:09)

 

Επίσης μπορείς με το Explore2fs να βλέπεις το ext2 Partition tou Linux και να τραβας τα αρχεία στα windows...

 

 

To suse 9 έχει ως default το reiser οπότε η παραπάνω λύση δεν θα λειτουργήσει (υποθέτοντας ότι έχει αφήσει τις default επιλογές της suse για τα filesystems).

Μου έδωσες ιδέα όμως :) Υπάρχει το total commander ( http://www.ghisler.com/ ) που με το κατάλληλο plugin ( http://www.ghisler.com/plugins.htm#filesys ) μπορεί να διαβάσει reiser kai ext2 partitions.

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

Παλιά (1998) υπήρχε ένας driver και ένα mount utility για τα Windows με τον οποίο έβλεπε natively το ext2 partition (το έκανες mount από command line). Δυστυχώς αυτός που το δημιούργησε τώρα το εκμεταλεύεται εμπορικά με αποτέλεσμα να μην είναι πια διαθέσιμο. Και δεν εννοώ την εξέλιξη αυτού αλλά ούτε καν αυτό που είχε αρχικά διαθέσει δωρεάν...
Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος georget (13 Απρ. 2004 , 21:51)

 

Φυσικά και μπορείς ;)

 

 

Πως?Αν θες και μπορεις μου εξηγεις?(ειτε μεσω ΡΜ αν προτιμας)

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, δεν πρόκειται να χάσεις τίποτα, αν bootάρεις από το MBR. Ίσα ίσα, θα κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη. Ούτως ή άλλως, μπορείς να έχεις default επιλογή την εκκίνηση σε όποιο από τα 2 OS θέλεις, μετά από κάποια δευτερόλεπτα (εσύ ορίζεις πόσα).

Στην περίπτωση που ντε και καλά θέλεις να μην πειράξεις το MBR, τότε κατά την εγκατάσταση, θα ζητήσεις το boot να γίνεται από δισκέτα.

Το μόνο που χρειάζεται είναι η κατάλληλη ρύθμιση στο bios και βέβαια να δίνεις τη θέση όπου βρίσκεται το root filesystem σε κάθε εκκίνηση.

 

Δεν θυμάμαι αν ανέφερες κάποια διανομή την οποία θέλεις να δοκιμάσεις, αλλά έχε υπόψην σου και το knoppix που παίζει από CD. Το RedHat και το SuSE έχουν πολύ ωραία εργαλειάκια για σε βοηθήσουν γενικότερα στην παραμετροποίηση.

 

ΥΓ. Μιλάμε πάντα για την περίπτωση που δεν συντρέχει λόγος για αυξημένη ασφάλεια. Το σωστό είναι να έχεις password για αλλαγές στο bios και απενεργοποιημένη την εκκίνηση από αφαιρούμενα μέσα αποθήκευσης.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Να'μαι και εγώ...μπορώ να πω πως είμαι (ψιλο)αρχάριος από linux μεριά και ας έχω δοκιμάσει

 

red hat 6.0(την οποία παράτησα γιατί δεν αναγνώριζε τη κάρτα γραφικών μου με αποτέλεσμα να βλέπω σε ανάλυση 640*480 ή μεγαλύτερη...δεν θυμάμαι...αυτό που θυμάμαι ήταν ότι είχα χωρίσει την οθόνη μου σε 4 κομμάτια :p πηγαίνοντας πάνω το ποντίκι έβλεπα το πάνω κομμάτι κτλ...)

 

Mandrake 8.2 (δεν είχα ήχο :mad: μπήκα irc να ρωτήσω και να μάθω πως και γιατί αλλά όλοι μου έλεγαν "είσαι newbie δεν πρόκειται να τα καταφέρεις!" και το παράτησα...)

 

Τώρα βρήκα μια διανομή Mandrake 9.2 και υποστηρίζει σχεδόν τα πάντα από ότι έχω :D

 

Κάποιες ερωτήσεις στους γνώστες του αντικειμένου:

 

1:Αναγκάστηκα να βάλω το Microsoft Explorer στην PS/2 για να λειτουργήσει και εκτός απ'το ότι δεν έχω υποστήριξη για τα 2 πλαϊνά κουμπιά,όταν σβήνω το pc το led μένει αναμένο...(ένα το num lock ένα η υπέρυθρη ένα το bluetooth που αναβοσβήνει κιόλας εεεε θα έχω και το ποντίκι τώρα?Να βάλω και μουσικούλα να το κάνω clubάκι? :mad: )

 

2:Crypto pc-tv...drivers για linux δεν υπάρχουν,η crypto είναι ελληνική,λειτουργεί σαν generic αλλά δεν βρίσκει τίποτα αν βάλω PAL :blink: στο PAL-M βρίσκει κάτι(έστω και χάλια)δεν καταλαβαίνω αυτό το Xaw-tv πως αλλάζει κανάλια και πως να κάνω manual search...Ενεργοποίησα το radio module αλλά επιλογή για ράδιο πουθενα :wacko: υπάρχει περίπτωση να βρώ τίποτα drivers?

 

3:Mobile-Action usb θύρα υπερύθρων...το βρίσκει σαν usb device αλλά...μια απ'τα ίδια...drivers?

 

4:Level-one bluetooth επίσης usb επισης το ίδιο θέμα(γιατί κανείς δεν βγάζει drivers για linux?)

 

5:Γιατί στο shutdown μου κάνει restart?Πού να ψάξω για πρόβλημα?

 

Αυτά από απορίες μέχρι στιγμής :o Ελπίζω να μην είμαι κουραστικός...

 

Ά...και μια παρατήρηση...Εγώ μιας και έκανα format πρόσφατα,περνώντας win 2000 pro δεν επέλεξα σύστημα αρχείων NTFS παρά FAT32,με αποτέλεσμα να έχω δυνατότητα read-write από linux μεριά.Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί όλοι παιδεύονται :confused: Εκτός βέβαια αν είχαν από πρίν windows και δεν κάνουν format.

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MrZ (23 Απρ. 2004 , 15:51)

 

1:Αναγκάστηκα να βάλω το Microsoft Explorer στην PS/2 για να λειτουργήσει και εκτός απ'το ότι δεν έχω υποστήριξη για τα 2 πλαϊνά κουμπιά,όταν σβήνω το pc το led μένει αναμένο...

Λέγοντας ΜΕ εννοείς το ποντίκι, έτσι? Γιατί μου φαίνεται περίεργο να βάζει κάποιος file manager σε USB.

Θες να πεις ότι με τα windows σβήνει το λαμπάκι? Είχα την εντύπωση ότι και στα Wins μένει αναμένο. Να είσαι ικανοποιημένος αν σου δουλεύει η ροδέλα.

Όσο για τα extra κουμπάκια, αυτά υποτίθεται πως βρίσκονται εκεί για να κάνουν όχι κάποιες extra λειτουργίες, αλλά αντικαθιστούν το πάτημα κάποιου πλήκτρου. Σε αυτό το θέμα μην περιμένεις να δεις πολλά, καθώς το binding σε KDE/Gnome είναι διαφορετικό από τα windows. Δεν ορκίζομαι κι όλας, μιας και δεν είχα ποτέ τέτοιο ποντίκι.

 

... drivers...

Για την απουσία τους ευθύνονται οι κατασκευαστές. Οι περισσότεροι drivers για τέτοιες συσκευές οφείλονται στο μεράκι (ή και την ανάγκη) κάποιων ανθρώπων για δουλέψουν κι όχι στην κατασκευάστρια εταιρεία. Γενικά σε τέτοιες περιπτώσεις το google είναι ο μοναδικός σου φίλος. Δοκίμασε να ποστάρεις και σε κάποια λίστα χρηστών linux. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα να έχει κάποιος ίδια συσκευή με τη δική σου.

 

5:Γιατί στο shutdown μου κάνει restart?Πού να ψάξω για πρόβλημα?

 

Πώς το κάνεις το shutdown? Δώσε ένα shutdown -h now σαν root και είσαι ΟΚ! Δεν ξέρω τι έχει το mandrake sto gui, αλλά μήπως είναι από default το κουμπί της επανεκκίνησης?

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα partition σε FAT32 για να έχω πρόσβαση και από το Linux αλλά κάτι πήγε στραβά, δεν μπορώ να αντιστοιχίσω κάποιο γράμμα ώστε να έχω πρόσβαση από την επιφάνια εργασίας. Μπαίνω μόνο από τον ριζικό κατάλογο αλλά πάλι όταν μπαίνω από τα Windows τα αρχεία που έχω μεταφέρει από το Linux δεν φαίνονται καθόλου, ο κατάλογος είναι κενός.

 

Πριν εξαφανιστεί η συντόμευσει από την επιφάνια εργασίας (Έκανα format σε υπάρχων partition που ήταν σε NTFS και δούλευε πριν σωστά) Μου εμφάνισε το μήνυμα :

”δεν ήταν δυνατή η προσάρτηση της συσκευής . Το σφάλμα που αναφέρθηκε ήταν mount: wrong fs type, bad option, bad superblock dev/hda6 or too many mounted file systems”

 

Βασικά το mount τη είναι ακριβώς;

Όταν κάνω δεξί κλικ στην επιφάνια εργασίας για να επιλέξω να κάνω νέο σκληρό δεν μου βγάζει το "χαμένο" σκληρό.

"We don’t see things as they are, we see things as we are."
Link to comment
Share on other sites

αν μπεις σαν root, κανεις δημιουργια νεου σκληρου δισκου και στην αντιστοιχιση πας στις συσκευες απο το ριζικο καταλογο και δωσεις το σκληρο δεν στο φτιαχνει; Και μετα να κανεις mount (προσαρτηση του αρχειου στο συστημα για να το διαβασει). Και να δωσεις στους χρηστες αδειες read write, για να μπορεις να το χρησιμοποιεις σαν μεσαζοντα. (τον δικο μου τον λεω motherslittlehelper χαιδευτικα!)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος VaradeRo (23 Απρ. 2004 , 17:17)

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MrZ (23 Απρ. 2004 , 15:51)

 

Θες να πεις ότι με τα windows σβήνει το λαμπάκι? Είχα την εντύπωση ότι και στα Wins μένει αναμένο. Να είσαι ικανοποιημένος αν σου δουλεύει η ροδέλα.

Όσο για τα extra κουμπάκια, αυτά υποτίθεται πως βρίσκονται εκεί για να κάνουν όχι κάποιες extra λειτουργίες, αλλά αντικαθιστούν το πάτημα κάποιου πλήκτρου. Σε αυτό το θέμα μην περιμένεις να δεις πολλά, καθώς το binding σε KDE/Gnome είναι διαφορετικό από τα windows. Δεν ορκίζομαι κι όλας, μιας και δεν είχα ποτέ τέτοιο ποντίκι.

 

 

Βασικά όσο δεν είχα linux το είχα σε θύρα USB οπότε με τον τερματισμό έσβηνε,αλλά τώρα είμαι αναγκασμένος να το έχω στην PS/2 και γι'αυτό δεν σβήνει ποτέ.Όσο για τα extra πλήκτρα σε περιβάλλον windows μπορούσα να τους αναθέσω ότι εντολή ήθελα εγώ και είχα βάλει το κλασσικό copy-paste...από συνήθεια τα πατάω να κάνω δουλειά και δεν γίνεται τίποτα....μετά θυμάμαι ότι είμαι σε mandrake :p Το ροδάκι δουλεύει,να χαρώ? :D

 

Για τον τερματισμό έχει drop-down menu με restart,log out και shut down...

 

Για την ελληνική κάρτα TV που έχω χλωμό δηλαδή να δουλέψει,εκτός και αν χρησιμοποιεί κάποιο chipset για το οποίο υπάρχουν drivers...κάπου στο διαδίκτυο?

 

Νέες ερωτήσεις:

1.υπάρχει κανένα irc client για linux στο οποίο να μπορώ να χρησιμοποιήσω τον κώδικα που έχω γράψει στο mirc?Είναι τεράστιος και δεν θέλω να πάει χαμένος τώρα που άλλαξα λειτουργικό...

 

2.Δεν μπορώ να δουλέψω το wine,μου λέει ότι δεν έχω σωστές διαδρομές στο configuration.Πώς να γράψω τα paths?Παίζει κανένα ρόλο ότι έχω win2000pro και δεν έχει φάκελο windows αλλά winnt?

 

3.Έχω amd athlon xp 1700+ ,geforce 2 mx400. Πήγα στη σελίδα της nvidia να βρώ drivers αλλά ποιούς να κατεβάσω?Αυτούς για amd64?Έπειτα,είναι δύσκολο να κάνω update?λέει να πειράξω κάποιο configuration file...υπάρχει περίπτωση να κάνω πατάτα και να μην βλέπω μετά?... :o

 

Αυτά μέχρι στιγμής...πιστέυω πως οι απαντήσεις σε αυτά που ρωτάω θα βοηθήσουν πολλούς newbies σαν και μένα :D

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

Έκανα update μέσω του up2date Redhat τον καινούριο πυρήνα αλλά δεν μου κάνει και θέλω να γυρίσω στον παλιό. Έσβυσα από το boot τα αρχεία του καινούριου πυρήνα αλλά όταν κάνει boot στην αρχή μου βγάζει επιλογή να τον φορτώσω. Πώς βγάζω την επιλογή από τον bootloader (νομίζω είναι lilo)?

 

Διόρθωση το grub είναι τελικά. Σχετικά με προηγούμενα posts για υποστήριξη ntfs για ανάγνωση αλλά και εγγραφή βρήκα ένα προγραμματάκι (9.8 ΜΒ) είναι εδώ

απ' ότι λέει ο μάστορας κάνει τα πάντα, το κατεβάζω και σας λέω. :blink:

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (24 Απρ. 2004 , 00:12)

 

αν μπεις σαν root, κανεις δημιουργια νεου σκληρου δισκου και στην αντιστοιχιση πας στις συσκευες απο το ριζικο καταλογο και δωσεις το σκληρο δεν στο φτιαχνει; Και μετα να κανεις mount (προσαρτηση του αρχειου στο συστημα για να το διαβασει). Και να δωσεις στους χρηστες αδειες read write, για να μπορεις να το χρησιμοποιεις σαν μεσαζοντα. (τον δικο μου τον λεω motherslittlehelper χαιδευτικα!)

 

 

:wacko: :wacko: :wacko:

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΠΕΛΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ???

:blink: :blink: :blink:

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

:*

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος murex (26 Απρ. 2004 , 12:30)

 

Έκανα update μέσω του up2date Redhat τον καινούριο πυρήνα αλλά δεν μου κάνει και θέλω να γυρίσω στον παλιό. Έσβυσα από το boot τα αρχεία του καινούριου πυρήνα αλλά όταν κάνει boot στην αρχή μου βγάζει επιλογή να τον φορτώσω. Πώς βγάζω την επιλογή από τον bootloader (νομίζω είναι lilo)?

 

Διόρθωση το grub είναι τελικά. Σχετικά με προηγούμενα posts για υποστήριξη ntfs για ανάγνωση αλλά και εγγραφή βρήκα ένα προγραμματάκι (9.8 ΜΒ) είναι εδώ

απ' ότι λέει ο μάστορας κάνει τα πάντα, το κατεβάζω και σας λέω. :blink:

 

 

Για το captive έχουμε ξαναγράψει στο thread αυτό! Λίγο ψάξιμο...

 

Το μενού του grub καθορίζεται από ένα αρχείο 'menu.κάτι' στον κατάλογο /boot/grub

Ένα αρχείο κειμένου είναι, το ανοίγεις και βγάζεις τις επιλογές που δεν θες. Προσοχή μην σβύσεις τίποτα άλλο από εκεί!!!

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε μια αλλαγη στο σκηνικό:

 

Βγήκε το Lindows και μπήκε το Linspire

 

...ευχαριστώ, ...φχαριστώ, ...φχαρστώ, ...στώ... :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...