Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προβλημα σε Slackware

 

 

Ri8mizw me xf86config alla sto startx leei :no screens found....

 

nomizw oti den kanw kanena la8ws sto config..kammia idea?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iNCubO ( 3 Μάι. 2004 , 18:36)

 

Προβλημα σε Slackware

 

 

Ri8mizw me xf86config alla sto startx leei :no screens found....

 

nomizw oti den kanw kanena la8ws sto config..kammia idea?

 

 

Κάνεις λάθος στο config, σίγουρο!

δοκίμασε να κάνεις configure με το xf86cfg και στείλε μου το /etc/X11/XF86Config με mail στο georgemv@freemail.gr να δο δω αν δεν βαριέσαι!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος murex (26 Απρ. 2004 , 14:30)

 

Έκανα update μέσω του up2date Redhat τον καινούριο πυρήνα αλλά δεν μου κάνει και θέλω να γυρίσω στον παλιό. Έσβυσα από το boot τα αρχεία του καινούριου πυρήνα αλλά όταν κάνει boot στην αρχή μου βγάζει επιλογή να τον φορτώσω. Πώς βγάζω την επιλογή από τον bootloader (νομίζω είναι lilo)?

 

Διόρθωση το grub είναι τελικά.

 

Δεν ξερω βεβαια τι διανομη εχεις, αλλα θα μπορουσες να τρεχεις το linuxconfi κι απο το grub να προσθεσεις στο new kernel τη διαδρομη που εχει ο πυρηνας που θελεις να χρησιμοποιησεις. Νομιζω οτι το αρχειο ρυθμισεων που θελεις να πειραξεις θα πρεπει να λεγετε /etc/grub.conf η καπως ετσι (για να δωσεις τη διαδρομη του νεου Kernel και να διαγραψεις τον παλιο)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Apatewna ( 3 Μάι. 2004 , 18:25)

 

Εχουμε μια αλλαγη στο σκηνικό:

 

Βγήκε το Lindows και μπήκε το Linspire

 

...ευχαριστώ, ...φχαριστώ, ...φχαρστώ, ...στώ... :p

 

 

Το όνομα της παραπάνω εταιρίας άλλαξε σε Linspire γιατί η πολύαγαπημένη μας Microsoft έκανε (2η) μύνηση στην εταιρία, την οποία και κέρδισε, υποχρεώνωντας την εταιρία με την μέχρι τώρα επωνυμία Lindows να αλλάξει το όνομά της σε άλλο. Το Linspire επελέγη απο την ίδια την εταιρία Lindows.

Link to comment
Share on other sites

evala ta suse alla exo provlima me tus drivers tu modem.. mu eipe enas filos oti ta linux den ypostirizun ta internal modems alithevei?(ektos merika sigekrimena...)
Link to comment
Share on other sites

http://www.linuxforum.com/forums/index.php?showtopic=1430

ριξε μια ματια μηπως βρεις κατι χρησιμο... Η αληθεια ειναι οτι ειναι πιο δυσκολο το σεταρισμα τους (και μερικα δε σεταρονται καθολου) αλλα οχι κι ολα. Εγω να σου πω ειχα βρει την υγεια μου με ενα εξωτερικο usrobotics -μεχρι που εβαλα Isdn και αρχισα να τραβιεμαι με το Netmod... ενα εσωτερικο που ειχα της crypto δεν δεχτηκε ποτε να δουλεψει!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ...

 

είμαι χρήστης Linux Mandrake 9.2 και έχω πρόβλημα στην εγκατάσταση της Συνδεσης μου στο 'Ιντερνετ....... (ερώτηση αρχάριου το ξέρω)

 

'Εχω P4 2.6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά ...

 

είμαι χρήστης Linux Mandrake 9.2 και έχω πρόβλημα στην εγκατάσταση της Συνδεσης μου στο 'Ιντερνετ....... (ερώτηση αρχάριου το ξέρω)

 

'Εχω P4 2.6 RAM 256 KDE 3.1 γραφικό περιβάλλον και Modem PCTEL HSP Micromodem...

ο παροχέας μου είναι η HOL....

 

 

παιδιά βοηθήστε με δεν αντέχω άλλο να μην δουλεύω σε αυτό το θαυμάσιο γραφικό περιβάλλον!!!!!!!!!!!

 

 

ευχαριστώ εκ τών προτέρων

 

 

 

 

(υ.γ.) Εάν η σιγκεκριμένη ή παραπλήσια ερώτηση εχει ξαναγίνει στο παρελθόν σας ζητάω συγνώμη αλλά δυστυχώς δεν έχω και πολύ ελεύθερο χρόνο.... Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ρυθμίσεις την σύνδεσή σου με το KPPP που είναι πολύ εύκολο (λογικά πρέπει να είναι εγκατεστημένο, αν όχι άφησε κι άλλο μήνυμα)
Link to comment
Share on other sites

den mporw na to vrw :( :( :(

 

an mporouses na mou eksigiseis pou einai ayto sto Mandrake 9.2 KDE 3.1 8a se evgnomwnousa ....

 

vlepeis eimai arxarios se linux kai 8elw na asxoli8w....

 

i prospa8eia pou ekana einai me to Drakconnect pros to paron xwris apotelesma

....

 

kai kati allo pws mporw na dw an anagnwrizei to PCI modem mou ??????

 

eyxaristw gia tin upomoni sas

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PaNoS_HiM ( 6 Μάι. 2004 , 15:27)

 

den mporw na to vrw :( :( :(

 

an mporouses na mou eksigiseis pou einai ayto sto Mandrake 9.2 KDE 3.1 8a se evgnomwnousa ....

 

 

Πατάς το "Κ" κάτω αριστερά έπειτα Configuration / Packaging / Instal Software (ναι σωστά μάντεψες τα 9.2 τουλάχιστον σε μένα δεν το έχουν εγκατεστημένο) έπειτα είτε πατάς search και γράφεις kppp είτε επιλέγεις στα αριστερά All packages by group και πας στο Networking / Remote Access / εδώ θα σου έχει κάτι που περιέχει στο όνομά του το kppp, πατάς εγκατάσταση και θα σου εμφανιστεί στο μενού Networking / Remote Access :) Ελπίζω να ξεμπέρδεψες,το είπα αρκετά αναλυτικά πιστεύω :cool:

 

EDIT : replace θ with υ

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

> "Κέντρο Ελέγχου Mandrake" (Mandrake Control Center)

> "Διαχείριση λογισμικού" (Software Management)

> "Εγκατάσταση Λογισμικού" (Install Software)

 

Απο εδώ μπορείς να διαλέξεις ποιά προγράμματα θέλεις να εγκαταστήσεις (φυσικά χρειάζονται τα cd του Mandrake)

 

> Στην πεδίο αναζήτηση γράψε KPPP (ή kppp με μικρά) και πάτησε "αναζήτηση" (search).

 

> Απο τα αποτελέσματα που θα σου επιστρέψει κάνε 'τικ' στο κουτάκι δίπλα στην επιλογή KPPP και στην συνέχεια κάνε κλίκ στο κουμπί "εγκατάσταση" (Install)

 

Πέτυχε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος seeker ( 4 Μάι. 2004 , 15:18)

 

Το όνομα της παραπάνω εταιρίας άλλαξε σε Linspire γιατί η πολύαγαπημένη μας Microsoft έκανε (2η) μύνηση στην εταιρία, την οποία και κέρδισε, υποχρεώνωντας την εταιρία με την μέχρι τώρα επωνυμία Lindows να αλλάξει το όνομά της σε άλλο. Το Linspire επελέγη απο την ίδια την εταιρία Lindows.

 

 

ναι αλλά ο μάγκα κατέβασε ήδη το Lindows το οποίο δεν έχει υποστήριξη για ελληνικά μεν αλλά είναι πολύ ευχάριστο για χαβαλέδες αγγλομαθείς.

 

συγκριτικά θα προτιμούσα την ελληνική έκδοση του knoppix (ας είναι καλά το ftp.ntua.gr) :lol:

 

...βέβαι αν ξέρει κανείς να μου εξηγήσει γιατί δεν ανοίγει ο explorer στο ρημάδι μου πλέον, και γράφω από Galeon θα με βοηθούσε αρκετά... funk mikero$0ft

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Apatewna ( 7 Μάι. 2004 , 19:05)

 

...βέβαι αν ξέρει κανείς να μου εξηγήσει γιατί δεν ανοίγει ο explorer στο ρημάδι μου πλέον, και γράφω από Galeon θα με βοηθούσε αρκετά... funk mikero$0ft

 

 

Πες μας περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

seeker kai mrZ ekana ayto pou mou ypodeiksate alla ta problems einai ta eksis .......

 

a) den yparxei kanena arxeio pros egkatastasi sto rpmdrake !!!!!!!!

 

kai profanes b) den yparxei to KPPP pros egkatastasi !

 

mipws exw kanei la8os tin egkatastasi ?????

8umame sto wizard tis egkatastasis pws eixa "tsekarei" ta panta (px sta8mos ergasias - polumeswn ,paixnidiwn klp)

 

mipws ftaei kati se ayto ????????

 

 

ta exw paiksei!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

κανε ενημερωση λογισμικου και επελεξε λεπτομερη επιλογη πακετων. Εκει θα βρεις και το Kppp για εγκατασταση.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το ΚΡΡΡ δεν μου δούλεψε ποτέ! Δοκίμασε και το VPPP είναι το ίδιο interface και παίζει άψογα.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PaNoS_HiM ( 8 Μάι. 2004 , 13:08)

 

seeker kai mrZ ekana ayto pou mou ypodeiksate alla ta problems einai ta eksis .......

 

a) den yparxei kanena arxeio pros egkatastasi sto rpmdrake !!!!!!!!

 

kai profanes b) den yparxei to KPPP pros egkatastasi !

 

mipws exw kanei la8os tin egkatastasi ?????

8umame sto wizard tis egkatastasis pws eixa "tsekarei" ta panta (px sta8mos ergasias - polumeswn ,paixnidiwn klp)

 

mipws ftaei kati se ayto ????????

 

 

ta exw paiksei!!!!!!!!!!!!!

 

 

Δεν έχουν σχέση οι αρχικές επιλογές και εγώ όλα τα είχα βάλει αλλά δεν το εγκατέστησε,μόνος μου το έβαλα.Εγώ το έκανα με τα βήματα που σου έδειξα, βέβαια το rpmdrake χρησιμοποίησα και εγώ όπως και ο seeker,Δεν μπορεί να μην είναι εκεί, και εγώ Mandrake 9.2 έχω.Λογικά αν δεν βγαίνει σαν αποτέλεσμα σημαίνει ότι είναι εγκατεστημένο.Άν δεν είναι εγκατεστημένο...δεν ξέρω.... :confused:

Ride fast

Ride hard

Ride home.

 

ZX6R

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σκέφτομαι να αρχίσω προγραμματισμό στο Linux, ξέρετε να μου προτείνετε κάποιο καλό εργαλείο? Ενδιαφέρομαι κυρίως να μπορώ να έχω GUI στα προγράμματά μου.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος seeker (10 Μάι. 2004 , 00:23)

 

Παιδιά, σκέφτομαι να αρχίσω προγραμματισμό στο Linux, ξέρετε να μου προτείνετε κάποιο καλό εργαλείο? Ενδιαφέρομαι κυρίως να μπορώ να έχω GUI στα προγράμματά μου.

 

garfield root # emerge -s kdevelop

Searching...

[ Results for search key : kdevelop ]

[ Applications found : 1 ]

 

* dev-util/kdevelop

Latest version available: 3.0.1

Latest version installed: 3.0.1

Size of downloaded files: 5,350 kB

Homepage: http://www.kdevelop.org

Description: KDevelop is an easy to use C/C++ IDE for Unix. It supports KDE/Qt, GNOME, plain C and C++ projects.

License: GPL-2

 

 

garfield root #

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera pedia mhpws xrisimopoiei kanenas to gentoo linux,An einai dynatwn 8a h8ela an einai apo a8hna na bre8ume na mou to dwsei giati 8elei 50 wres downloading me aplh gramh :(
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μόνο το liveCD minimal που είναι 80ΜΒ. Τα υπόλοιπα τα κατεβάζω απ'ευθείας απ'το δίκτυο με emerge. Συμβούλη: άμα δεν έχεις σύνδεση (γρήγορη) μην το βάλεις, χάνεις την αξία του που είναι το portage.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Το gentoo είναι απίστευτο.....

Και γρήγορη γραμμή να μην έχεις, αν μπορείς να μεταφέρεις files από κάπου γρήγορα (π.χ. πανεπιστήμια, εταιρείες, κτλ) και να τα βάζεις σε ένα RW πάλι αξίζει....

gentoo και πάλι gentoo

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να κάνω τα Χ (gnome) να ξεκιναν αυτόματα στο gentoo? :p
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...