Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την έκδοση community μπορείτε να τη βρείτε επίσης στο ftp του Πολυτεχνείου
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ε, τόσο μεγάλη μέρα δεν είναι! Εμένα μάλιστα ο 2.6.4 που δημιούργησε και ένα μικρό προβληματάκι με τον firewire σκληρό που έχω. Απλά το καλό είναι ότι προχωράει με πολύ γρήγορους ρυθμούς η ανάπτυξη του 2.6 πυρήνα.
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν,

εγκατέστητα το Fedora στο PC. Όλα καλά από ταχύτητα, σταθερότητα κλπ. Έχει πλήρη υποστήριξη ελληνικών αλλά:

1)Το open office αρνείται πεισματικά να εμφανίσει το μενού στα ελληνικά (μου βγάζει κουτάκια). Εγκατέστησα τις γραμματοσειρές του γραφίς αλλά τπτ.Με ποια επιλογή αλλάζω τη system γραμματοσειρά στο ρημαδιασμένο; Ακολούθησα τις οδηγίες που μου είχατε δώσει αλλά τπτ.

2) Για να βάλω τα fonts των windows πρέπει απλά να τα κάνω copy στο directory ton fonts?

3) Από που βλέπω το ntfs partition μου για να το κάνω αυτό;

4) Για dial-up χρησιμοποιώ το vppp αλλά ακόμα δεν έχω κάνει σύνδεση. Ενώ δείχνει ότι παίρνει τηλέφωνο και συνδέεται κανονικά όταν ανοίγω το mozzila μου λέει ότι δεν είναι online. Κάνοντας ln -s /dev/ttyS0 /dev/modem μου γράφει ότι το Link υπάρχει. (to modem einai netmod).

 

ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΥΡΝΑΩ ΣΤΑ WIN ακόμα και χωρίς νετ χωρίς φίδι (office)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :blink: :blink: :blink: :wacko: :whistle: :D

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος murex (29 Μάρ. 2004 , 10:52)

 

Λοιπόν,

εγκατέστητα το Fedora στο PC. Όλα καλά από ταχύτητα, σταθερότητα κλπ. Έχει πλήρη υποστήριξη ελληνικών αλλά:

1)Το open office αρνείται πεισματικά να εμφανίσει το μενού στα ελληνικά (μου βγάζει κουτάκια). Εγκατέστησα τις γραμματοσειρές του γραφίς αλλά τπτ.Με ποια επιλογή αλλάζω τη system γραμματοσειρά στο ρημαδιασμένο; Ακολούθησα τις οδηγίες που μου είχατε δώσει αλλά τπτ.

2) Για να βάλω τα fonts των windows πρέπει απλά να τα κάνω copy στο directory ton fonts?

3) Από που βλέπω το ntfs partition μου για να το κάνω αυτό;

4) Για dial-up χρησιμοποιώ το vppp αλλά ακόμα δεν έχω κάνει σύνδεση. Ενώ δείχνει ότι παίρνει τηλέφωνο και συνδέεται κανονικά όταν ανοίγω το mozzila μου λέει ότι δεν είναι online. Κάνοντας ln -s /dev/ttyS0 /dev/modem μου γράφει ότι το Link υπάρχει. (to modem einai netmod).

 

ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΥΡΝΑΩ ΣΤΑ WIN ακόμα και χωρίς νετ χωρίς φίδι (office)!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :blink: :blink: :blink: :wacko: :whistle: :D

 

 

φίλε murex λινουξά :)

οι ερωτησεις 1 και 2 απαντωνται στην προηγουμενη σελιδα του παρόντος topic (σελιδα 11 δηλαδή).

 

για την ερώτηση 3 ειχα βρει κάπου ένα rpm το οποίο έκανε εγκατάσταση ως module την υποστήριξη NTFS (μόνο για ανάγνωση όμως)

Εναλλακτικά μέχρι να εξοικειωθείς μπορείς να γράψεις τα fonts σε ένα cd αν έχεις ακόμα windows.

 

Όταν είχα ISDN στο σπίτι θυμάμαι οτι δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το netmod.

Είχα Redhat8 και 9. Πάντα έκανα το ln -s που έκανες κι εσύ και μετά δούλευε κανονικά το internet. Θυμάμαι επίσης οτι το kppp καμιά φορά τρελλλλλαινόταν οπότε χρησιμοποίησα το redhat-config-network για να φτιάξω μια dialup σύνδεση. όλα αυτά από μνήμης σου τα λέω. πάντως θυμάμαι οτι επίσης χρησιμοποιούσα κάποιο εργαλείο του redhat για να συνδέομαι και να αποσυνδέομαι και όχι το kppp ή το vppp το οποίο και αγνοώ τελείως (κι εγώ καινούργιος είμαι :))

 

στα γουιντουζ θα ξαναγυρίσεις για να παίξεις diablo2exp, counter strike, falcon 4, ναι ναι ναι.....

Link to comment
Share on other sites

επίσης μια συμβουλή :

κατέβασα το Mandrake 10 Release Candidate 1 και δεν έμεινα ευχαριστημένος διότι :

1) εξακολουθεί να μην αναγνωρίζει σωστά το M$ optical mouse USB

 

2) είναι κουτσουρεμένη έκδοση μόνο για να δεις τι παίζει. ΔΕΝ είδα υποστήριξη write NTFS (έχω dual boot με win2k ntfs)

 

3) ε όχι να μην έχει και το Mozilla!!

 

4) έχει όμως το kopete!

 

το fedora λεω να το δοκιμάσω μετά την έκδοση 2 :/

Link to comment
Share on other sites

γράψιμο σε NTFS δεν υποστηρίζεται ακόμα από τον driver που υπάρχει στον kernel, μόνο αν το ενεργοποιήσεις με recompilation αλλά και τότε υποστηρίζει μόνο γράψιμο πάνω σε υπάρχον αρχείο με το ίδιο μέγεθος (φέξε μου και γλύστρισα δηλαδή). Drivers που γράφουν σε ntfs είναι δύο: 1) Captive: το έχω δοκιμάσει, λειτουργεί αλλά είναι ποοοοολύ αργό ακόμα! 2) Ntfs driver από της paragon: είναι κατόπιν πληρωμής και όταν τον δοκίμασα δεν μπορώ να πω ότι δούλεψε
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Apatewna (29 Μάρ. 2004 , 20:23)

 

επίσης μια συμβουλή :

κατέβασα το Mandrake 10 Release Candidate 1 και δεν έμεινα ευχαριστημένος διότι :

1) εξακολουθεί να μην αναγνωρίζει σωστά το M$ optical mouse USB

 

2) είναι κουτσουρεμένη έκδοση μόνο για να δεις τι παίζει. ΔΕΝ είδα υποστήριξη write NTFS (έχω dual boot με win2k ntfs)

 

3) ε όχι να μην έχει και το Mozilla!!

 

4) έχει όμως το kopete!

 

το fedora λεω να το δοκιμάσω μετά την έκδοση 2 :/

 

Δοκίμασε την τελική έκδοση! :) Έχω βρει ελάχιστα προβλήματα, και προς το παρόν είναι το καλύτερο desktop Linux που έχω δει! Βέβαια, περιμένω να κυκλοφορήσει και η τελική έκδοση του Fedora Core 2, που δεν έχω δει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mikem4600 (30 Μάρ. 2004 , 00:15)

 

Δοκίμασε την τελική έκδοση! :) Έχω βρει ελάχιστα προβλήματα, και προς το παρόν είναι το καλύτερο desktop Linux που έχω δει! Βέβαια, περιμένω να κυκλοφορήσει και η τελική έκδοση του Fedora Core 2, που δεν έχω δει καθόλου.

 

την πάτησα και κατέβασα ήδη την έκδοση RC1 ενώ τώρα βλέπω την community version στα ftp. εσύ εγκατέστησες την community version?

Η τελικη έκδοση θα είναι διαθέσιμη το Μάϊο

Περιμένω κι εγώ να δω Fedora 2 για επαγγελματικούς λόγους.

Σχετικά με το NTFS σε Linux δείτε αυτό το site από όπου και χρησιμοποίησα driver χωρίς κανένα πρόβλημα (για ανάγνωση μόνο)

http://linux-ntfs.sourceforge.net/

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Apatewna (30 Μάρ. 2004 , 21:22)

 

την πάτησα και κατέβασα ήδη την έκδοση RC1 ενώ τώρα βλέπω την community version στα ftp. εσύ εγκατέστησες την community version?

Η τελικη έκδοση θα είναι διαθέσιμη το Μάϊο

Περιμένω κι εγώ να δω Fedora 2 για επαγγελματικούς λόγους.

Σχετικά με το NTFS σε Linux δείτε αυτό το site από όπου και χρησιμοποίησα driver χωρίς κανένα πρόβλημα (για ανάγνωση μόνο)

http://linux-ntfs.sourceforge.net/

 

 

Ναι, την "τελική" Community Edition έβαλα. Δεν θέλει NTFS driver (ούτως ή άλλως είναι και μέρος του πυρήνα 2.6 - η Red Hat δεν ξέρω αν τον βγάζει).

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το mandrake 10 Community αλλά καταλάθος έσβησα τα iso και την ξανακατέβασα.Μετά όμως βρήκα το πρώτο cd στο pc μου με μέγεθος 694 MB (728,651,776 bytes) [νομίζω έχει χάσει 1mb].Τέλος πάντν πήγα να το γράψω με το nero και ενώ τα cd ήταν 700'αρια δεν τα έγραφε.Μετά πήγα να τα γράψω με το alcohol και τα έγραφε με τη μισή ταχύτητα από όσο έπρεπε.Βάζω το cd μέσα στο pc , και το boot συνεχίζει κανονικά Τι να κάνω

Ubuntu Linux

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος georget ( 4 Απρ. 2004 , 20:25)

 

Εν τέλει το αρχείο είναι οκ το Νero και το alcohol πρέπει να είχαν το πρόβλημα :o

 

Ποια έκδοση έχεις (στα 2 αυτά προγράμματα);;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος georget ( 4 Απρ. 2004 , 20:17)

 

Βάζω το cd μέσα στο pc , και το boot συνεχίζει κανονικά Τι να κάνω

 

Αν εννοείς ότι προσπαθείς να κάνεις boot από το 1ο CD και ο υπολογιστής συνεχίζει το κανονικό boot από το δίσκο (χωρίς να κάνει boot από το CD), τότε πρόκειται για γνωστό bug. ;) Δοκίμασε να κάνεις boot από το 2ο CD...

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ θα το κάνω αν και ξανακατεβάζω το 1ο cd για να το γράψω με το καινούριο nero που κατάφερε να γράψει το 2ο cd ου δοκίμασα (προηγουμένος δε δεχόταν να κάνει κανένα όσο και αν αύξανα το overburn) .Μόλις ξαναγράψω το 1ο θα κάνω 1 restart και θα δοκιμάσω και το 2ο cd αν και νομίζω πως το δοκίμασα :o

Ubuntu Linux

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους κατάφερα να βάλω το πιγκουίνο στο δίκτυο, ξεπατώθηκα με το κωλομόντεμ :)
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξέρει κανείς αν οι δίσκοι SATA υποστηρίζονται απο το Debian 3 (Woody)?

 

Με την υποστήριξη για τον Athlon 64 τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος seeker (12 Απρ. 2004 , 14:43)

 

Με την υποστήριξη για τον Athlon 64 τι γίνεται?

 

 

H redhat έχει βγάλει έκδοση gia 64

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Faith is the great cop-out, the great excuse to evade the need to think and evaluate evidence. Faith is belief in spite of, even perhaps because of, the lack of evidence.
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ bear with me now...ΑΣΧΕΤΟΣ here.

Θελω να βαλω Linux. Γνωριζω πολυ λιγα γυρω απο το θεμα.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης.

Θα ηθελα να κανω μια partition αλλα να μην πειραξω το MBR.

Δηλ να αφησω το PC οπως ειναι και να φορτωνει το WinXP KANONIKA.

Υπαρχει περιπτωση να μπορω να διαχωρισω το Lilo και να το ψαχνει πρωτα απο το floppy μεσω του boot sequence απο το BIOS? Εκτος και αν λεω μπουρδες...

(αν οχι θα βαλω ενα removable HD για το Linux και ενα για τα WinXP με την πορωση που με εχει πιασει...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Quicksilver (13 Απρ. 2004 , 10:17)

 

ΟΚ bear with me now...ΑΣΧΕΤΟΣ here.

Θελω να βαλω Linux. Γνωριζω πολυ λιγα γυρω απο το θεμα.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης.

Θα ηθελα να κανω μια partition αλλα να μην πειραξω το MBR.

Δηλ να αφησω το PC οπως ειναι και να φορτωνει το WinXP KANONIKA.

Υπαρχει περιπτωση να μπορω να διαχωρισω το Lilo και να το ψαχνει πρωτα απο το floppy μεσω του boot sequence απο το BIOS? Εκτος και αν λεω μπουρδες...

(αν οχι θα βαλω ενα removable HD για το Linux και ενα για τα WinXP με την πορωση που με εχει πιασει...)

 

 

Φυσικά και μπορείς ;)

Ubuntu Linux

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το Mandrake 10 Community? Αν ναι ας πει τη

γνώμη του γιατί εγώ προσωπικά που το δοκιμάζω τώρα βρίσκω ένα σωρό

προβλήματα.

πχ επέλεξα "ελληνικά" στην εγκατάσταση, το USB Microsoft Optical

Mouse ΔΕΝ αναγνωρίζεται, εμφανίζονται σφάλματα εγκατάστασης σε

τυχαία πακέτα (xsane την πρώτη φορά, tetex-context τη δεύτερη), το

όλο σύστημα φαίνεται μισοεγκατεστημένο και πρέπει να προσθέσω τα πακέτα που λείπουν με το RPMDRAKE.

 

ελπίζω να βελτιωθεί η κατάσταση μέχρι την τελική έκδοση...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...