Jump to content

Linux: the power of a penguin


VaradeRo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ ακόμα αντιμετωπίζω προβλήματα με το μοντεμ.... μια συνδέεται κανονικά και την άλλη δεν δουλεύει.... χάλια μαύρα δηλαδή....
Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος EchiDNA ( 1 Αύγ. 2004 , 20:30)

 

Εγώ ακόμα αντιμετωπίζω προβλήματα με το μοντεμ.... μια συνδέεται κανονικά και την άλλη δεν δουλεύει.... χάλια μαύρα δηλαδή....

 

 

Αφού αποσυνδεθείς από το Internet, πάτησε Alt+F2 και κάνε paste την εντολή:

kdesu kwrite /etc/ppp/options

 

ή ειδικά αν έχεις το Knoppel:

sudo kwrite /etc/ppp/options

 

(έτσι ανοίγει το configuration file του ppp)

 

Bρες τις γραμμές:

lcp-echo-interval 30

lcp-echo-failure 4

 

και σβήσε τις τελείως. Αυτό διορθώνει πάρα πολλά προβλήματα με το pppd σε διάφορες διανομές.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Paidia antimetopizo ena problhma me ta ellhnika ston mozilla.

 

Den emfanizontai kala (lekseis den emfanizontai oloklhres kai leipoun grammata)

 

Phga na katebaso apo to site tou mozilla to language pack gia ta ellhnika gia to 1.6 version pou exo, kai sto downloading mou leei error 215 kai stamataei .

 

To problhma paramenei kai den ksero ti na kano .

 

Any ideas?

 

thanx

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cockney ( 2 Αύγ. 2004 , 09:13)

 

Paidia antimetopizo ena problhma me ta ellhnika ston mozilla.

 

Den emfanizontai kala (lekseis den emfanizontai oloklhres kai leipoun grammata)

 

Phga na katebaso apo to site tou mozilla to language pack gia ta ellhnika gia to 1.6 version pou exo, kai sto downloading mou leei error 215 kai stamataei .

 

To problhma paramenei kai den ksero ti na kano .

 

Any ideas?

 

thanx

 

 

Ποια διανομή Linux έχεις; Όπως φαίνεται λείπουν κάποιες γραμματοσειρές από το σύστημά σου, δεν φταίει ο Mozilla. Μπορώ να σου τις στείλω σε μορφή πακέτου εγκατάστασης rpm ή deb (ανάλογα με τη διανομή που έχεις) για να τους κάνεις εγκατάσταση και να λυθεί το πρόβλημα (έτσι το έλυσα κι εγώ).

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Cockney ( 4 Αύγ. 2004 , 11:10)

 

thx

 

exo knoppel 0.4 basismena sto knoppix.

 

kai mozillla 1.6

 

 

Αν και δεν είμαι σίγουρος αν θα δουλέψει στο Knoppel (λόγω Live CD) δοκίμασέ το, δεν χάνεις τίποτα. Κατέβασε αυτό το αρχείο (καλύτερα να χρησιμοποιήσεις download manager ή Mozilla/Mozilla Firefox για να το κατεβάσεις) και τρέξε τα δύο αρχεία .deb που περιέχει για να γίνει η εγκατάσταση των γραμματοσειρών.

Μετά κάνεις log-out και ξανά log-in και οι γραμματοσειρές θα εμφανίζονται σωστά.

 

Το πακέτο αυτό κάνει επίσης και για το Debian. Αν κάποιος το θέλει την έκδοσή του για Mandrake, Red Hat και άλλες διανομές ας μου πει.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Οι διανομές του Linux μπορουν με κάποιο τρόπο να κολλήσουν ιό? Και τί είδους ιοι ειναι αυτοί? Ξέρουμε 2 πραγματάκια για τους ιούς, τουλάχιστον όσον αφορά τα Windows : 1) Είναι προγραμματάκια τα οποια εγκαθίστανται στον υπολογιστή (η οποια εγκατάσταση πρέπει να είσαι σαν root στο linux για να την κάνεις) και 2) Έίναι προγραμματάκια .exe που τρέχουν (πιθανότατα) το οποιο .exe δεν έχει σε τίποτα να κάνει με το linux.

Οπότε τί είδος ιοι είναι αυτοί που κυκλοφορούν για το εν λόγω λειτουργικό?

Link to comment
Share on other sites

Τα UNIX-Based λειτουργικά δεν είναι τόσο εύκολο να προσβληθούν απο ιό εξαιτίας διάφορων ειδικών χαρακτηριστικών τους.

 

(και σίγουρα όχι απο ιό Windows :p )

 

Αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι επιπλέον, δές το Link στην υπογραφή μου.

Link to comment
Share on other sites

Νέοι drivers από την ATI έκδοση 3.11.1 . Από ότι φαίνεται υπάρχει κάποια βελτίωση στα παιχνίδια μέχρι και 10fps στις πιο καινούργιες κάρτες (9600+). Επίσης υπάρχει υποστήριξη και για X800 κάρτες.

Θα τους βρείτε εδώ.

Προσωπικά μπορώ να πω ότι ήταν οι πιο εύκολοι σε εγκατάσταση drivers που έχει βγάλει η ATI μέχρι τώρα, χωρίς ανάγκη για διάφορα patches.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχει κανεις το Link για τους drivers της nvidia? Θελω να κατεβασω το καινουργιο Kernel αλλα δεν εχω κρατημενους τους drivers!!! Και για καποιο λογο το site της nvdia δε θελει να ανοιξει τα downloads τωρα τελευταια!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για 32bit, η σελίδα είναι αυτή: http://www.nvidia.com/object/linux_display_ia32_1.0-6111.html

 

Και η NVidia έβγαλε σήμερα νέους drivers.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

αχ νασαι καλα... οσο κατεβαζει τα updates σερφαρει σαν χελωνα!!!!! (ελληνικο Isdn!)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι και πάλι...

 

Και λέω εγώ τώρα. Γιατί να χρησιμοποιώ το γραφικό περιβάλλων του κατασκόπου και να μην χρησιμοποιώ το γραφικό περιβάλλων του Linux;

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GraPhi (22 Ιούλ. 2004 , 17:41)

 

....

[πατάτα] Στην εγκατάσταση αντί για ανάλυση 1024x768 διάλεξα 800x600 μπας και μου παίζει καλύτερα κάποια παιχνίδια. [/πατάτα] Τώρα από το μενού > σύστημα > ρυθμίσει > kde > σύστημα > στροφή και αλλαγή μεγέθους οθόνης έχει να διαλέξω ένα σορό <800x600, είτε σαν root μπω είτε σαν χρήστης.

....

 

Ύστερα από αρκετό ψάξιμο το βρήκα. «σύστημα > ρυθμίσεις > ρυθμίστε τον υπολογιστή σας > υλικό > υλικό» και διαλέγεις την κάρτα γραφικών και κάνεις Εκτέλεση εργαλείο ρύθμισης κάτω δεξιά. Πολλές φορές τα πιο απλά πράγματα τα κάνεις από τα πιο δύσκολα. :o

 

[εκτός]

Και ύστερα από μία στάση στην Αθήνα, για να μην χάσουμε την προσαρμογή μας στο καυσαέριο, συνεχίζω τις διακοπές μου...

Άντε καλές διακοπές σε όλους...!!!

[/εκτός]

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το Lexicon από εδώ http://www.cylug.org/projects/lexicon/ .

Έβαλα όλα τα αρχεία σε έναν φάκελο και έριξα μέσα και τα δύο .db που ήταν σε ξεχωριστό αρχείο. Έκανα meke -f Makefile και σε κάποιο σημείο μου έλεγε κάτι ότι δεν έβρισκε το gcc. Έκανα εγκατάσταση το gcc -να υποθέσω ότι είναι μεταγλωττιστής;- και μετά ξανάκανα make -f Makefile. Αυτή την φορά άρχισε ένα γρήγορο κατεβατό και το μάτι μου πρόλαβε και είδε κάποια error και στο τέλος η τελευταία λέξη ήταν error 1.

Ακριβός τα ίδια έγιναν και ως root και ως περιορισμένος.

Το make f Makefile > error δεν εμφανίζει τα κατεβατά αλλά έχει ως ένα σημείο που πάνε όλα καλά. Άσε που μου φαίνεται λίγο βρομοδουλειά η ανάγνωση από εκεί και κάτω.

Έχει κανένας καμιά ιδέα ή κανένα Ελληνικό-Αγγλικό-Ελληνικό λεξικό να προτείνει;

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις το README λέει τα εξής:

A recent GCC compiler

A properly configured glibc 2.x library

A properly configured GTK+ 1.2 library

Python 5.x (for the translation of the dictionary' s databse at build time

 

Οπότε πρέπει να έχεις εγκαταστημένα τα development πακέτα των glibc, GTK+ και Python. Προφανώς τα σφάλματα που βγάζει είναι γιατί δεν υπάρχουν τα πακέτα αυτά.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GraPhi ( 6 Αύγ. 2004 , 14:32)

 

Κατέβασα το Lexicon από εδώ http://www.cylug.org/projects/lexicon/ .

Έβαλα όλα τα αρχεία σε έναν φάκελο και έριξα μέσα και τα δύο .db που ήταν σε ξεχωριστό αρχείο. Έκανα meke -f Makefile και σε κάποιο σημείο μου έλεγε κάτι ότι δεν έβρισκε το gcc. Έκανα εγκατάσταση το gcc -να υποθέσω ότι είναι μεταγλωττιστής;- και μετά ξανάκανα make -f Makefile. Αυτή την φορά άρχισε ένα γρήγορο κατεβατό και το μάτι μου πρόλαβε και είδε κάποια error και στο τέλος η τελευταία λέξη ήταν error 1.

Ακριβός τα ίδια έγιναν και ως root και ως περιορισμένος.

Το make f Makefile > error δεν εμφανίζει τα κατεβατά αλλά έχει ως ένα σημείο που πάνε όλα καλά. Άσε που μου φαίνεται λίγο βρομοδουλειά η ανάγνωση από εκεί και κάτω.

Έχει κανένας καμιά ιδέα ή κανένα Ελληνικό-Αγγλικό-Ελληνικό λεξικό να προτείνει;

 

 

Χρησιμοποιώ το πολυλεξικό της Magenta μέσω Wine στο Linux και λειτουργεί μια χαρά. Επίσης το Mandrake 10 (στο οποίο επέστρεψα εδώ και λίγες μέρες, μετά από μικρή δοκιμή του Knoppel) έχει ενσωματωμένο λεξικό, το Kdict που μπορείς να το προσθέσεις ακόμα και στην taskbar.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eXecrable ( 9 Αύγ. 2004 , 11:25)

 

Ginetai apo live cd tou gnopix na to kanw me kapoio tropo egatastasi ston skliro kai an nai pws??

 

 

Knoppix εννοεις? Αν ναι τότε φόρτοσέ το κανονικά από το CD,

άνοιξε μια κονσόλα (μέσα από το KDE) και γράψε:

 

su
knoppix-installer

 

και ακολούθα τις οδηγίες (με προσοχή στο τμήμα των partitions)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eXecrable ( 9 Αύγ. 2004 , 13:25)

 

Ginetai apo live cd tou gnopix na to kanw me kapoio tropo egatastasi ston skliro kai an nai pws??

 

 

Στο παρελθόν δοκίμασα αυτή την εγκατάσταση (σε καθαρό δίσκο) και μετά, το knoppix (knoppel 3.2) κολλούσε κάθε τρεις και λίγο, έβγασε μυστήρια σφάλματα κλπ Αν όλα πάνε καλά στη δική σου εγκατάσταση θα ήθελα να το μάθουμε. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Apatewna ( 9 Αύγ. 2004 , 15:44)

 

Στο παρελθόν δοκίμασα αυτή την εγκατάσταση (σε καθαρό δίσκο) και μετά, το knoppix (knoppel 3.2) κολλούσε κάθε τρεις και λίγο, έβγασε μυστήρια σφάλματα κλπ Αν όλα πάνε καλά στη δική σου εγκατάσταση θα ήθελα να το μάθουμε. Ευχαριστώ!

 

 

Εγώ τα knoppix 3.3 + 3.4 (αγγλική original έκδοση) τα έχω εγκαταστήσει σε αρκετά Desktops + Laptops χωρίς κανένα πρόβλημα ... :!:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PropheT ( 9 Αύγ. 2004 , 21:04)

 

Εγώ τα knoppix 3.3 + 3.4 (αγγλική original έκδοση) τα έχω εγκαταστήσει σε αρκετά Desktops + Laptops χωρίς κανένα πρόβλημα ... :!:

 

 

Πιθανώς να είναι πρόβλημα λοιπόν της ελληνικής έκδοσης knoppix 3.2 (knoppel 3.2 δηλαδή). Το εν λόγω cd με βοήθησε ήδη σε μία περίσταση που ήθελα να δω NTFS σε υπολογιστή ΝΤ4 που τα είχε παίξει (με ενδιέφερε και η υποστήριξη ελληνικών) οπότε... περι εγκαταστάσεως δεν κάιγομαι και τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PropheT ( 9 Αύγ. 2004 , 16:06)

 

Knoppix εννοεις? Αν ναι τότε φόρτοσέ το κανονικά από το CD,

άνοιξε μια κονσόλα (μέσα από το KDE) και γράψε:

 

su
knoppix-installer

 

και ακολούθα τις οδηγίες (με προσοχή στο τμήμα των partitions)

 

:)

 

 

Euxaristw poly file! Mono na rwtisw kai kati allo... Pws an kanw etsi egatastasi tha mporw na epilegw poio leitourgiko na bootarw (knoppix i WinXp)?

Ginetai?

(+carma PropheT) ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eXecrable (10 Αύγ. 2004 , 16:39)

 

Euxaristw poly file! Mono na rwtisw kai kati allo... Pws an kanw etsi egatastasi tha mporw na epilegw poio leitourgiko na bootarw (knoppix i WinXp)?

Ginetai?

(+carma PropheT) ;)

 

 

Ναι υπάρχει αυτή η δυνατότητα και γίνεται αυτόματα, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις εσύ κάποια ρύθμιση από μόνος σου.

 

Επίσης, αν δεν λειτουργήσει η εντολή knoppix-installer (σε νεότερες εκδόσεις του Knoppel), δοκίμασε τις knx-hdinstall ή knx2hd :)

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...