Jump to content

[S60 3rd Edition] MLS Destinator: Mobile Phone Edition


venduza
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο δεν ισχυει,παντα δινει η GI τους νεους χαρτες της στους χρηστες του Destinator και εχουμε την διαβεβαιωση οτι θα συνεχισει για καιρο ακομα.

Τωρα η GI συνχωνευτηκε με την TeleAtlas (κακως σε πρωτη φαση γιατι μεταφερθηκαν τα λαθη με τους χωματοδρομους στην επαρχια απο τους κακους χαρτες της TeleAtlas,ελπιζουμε στην επομενη εκδοση να το διορθωσουν).

Επισης η GI θα δινει τους νεους χαρτες της στο Ginious Driver καθως ανακοινωσε οτι αυτο θα ειναι το προγραμμα με το οποιο θα συνεργαζεται στο μελλον.

Κατα την γνωμη μου το DESTINATOR 7 ειναι καλυτερο και απο το ginius και απο το DESTINATOR 8 Pro (εξαιρω TTS-φωνητικη αναγγελια οδων που θα στριψεις ) για πολλους λογους ,δεν το βρισκω ομως καλυτερο απο το iGO που το θεωρω το κορυφαιο προγραμμα πλοηγησης (οι χαρτες του ομως ειναι ολο λαθη και παγιδες).

 

Θελουμε δεν θελουμε ομως θα πρεπει να παραδεχτουμε οτι ΟΙ ΧΑΡΤΕΣ ΤΗΣ GI ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΛΕΟΝ ΣΩΣΤΟΙ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ για την Ελλαδα,χωρις λαθοι σε μονοδρομους και αδιεξοδα (εξαιρω καποια λαθη με χωματοδρομους στην επαρχια).

 

Για την ιστορια να σας πω οτι το προγραμμα το εχω σπασει με hardware τροπο.Δεν ειναι δικη μου πρωτοτυπια αλλα θεμα ειδικων γνωσεων για τις καρτες μνημης (μαλλον παιζει και σε N95 8G)

Τα έχεις μπερδέψει λίγο, αλλά μην ανησυχείς, εγώ είμαι εδώ να σε ξεμπερδέψω.:D

Κατ'αρχήν η Gi σταμάτησε να δίνει χάρτες σε ιδιώτες. Οι αντιπρόσωποι των προγραμμάτων θα κάνουν αυτή τη δουλειά όπως γίνεται σε όλο τον κόσμο.

Η MLS δεν έχει κλείσει συνεργασία με την Gi οπότε ανανέωση χαρτών για το destinator μην περιμένετε με τις υπάρχουσες συνθήκες.

Η Gi δεν συγχωνεύτηκε, αλλά συνεργάζεται με την TeleAtlas και για τους χρήστες αυτή ήταν η καλύτερη κίνηση που θα μπορούσε να γίνει, φαντάζομαι και για την εταιρεία.

Για το GiniousDriver καλά τα λες. Εγγυάται 3 χρόνια ανανεώσεις και είναι το μόνο πρόγραμμα που σίγουρα θα υποστηρίζεται.

Για το destinator τι να πω. Τα νούμερα τα λένε όλα. Το χρησιμοποιούσαμε μόνο στην Ελλάδα και σε 1-2 ακόμη τριτοκοσμικές χώρες. Χρεωκόπησε την αγόρασε αλλος και προσπαθούν να ανανεώσουν το πρόγραμμα χωρίς αποτέλεσμα. Η έκδοση 8 ήταν η ταφόπλακα νομίζω. Το destinator πέθανε και όσο νωρίτερα το καταλάβουμε τόσο πιο γρήγορα θα αντιληφθούμε τι σημαίνει σύγχρονη πλοήγηση.

Οι χάρτες του iGo έχουν φτάσει σε πολύ καλό επίπεδο (navteq, teleatlas/Gi) και φυσικά είναι το πρόγραμμα του μέλλοντος οπότε περιμένουμε ακόμη καλύτερες εξελίξεις.

Το giniusdriver σίγουρα το βρίσκω καλύτερο από το destinator, αλλά είναι "λίγο" και δε με ενθουσιάζει.

Τέλος συμφωνούμε οτι ο χάρτης της Gi είναι ο πιο ενημερωμένος και ακριβής. Εξαιρετική δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 243
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γενικα δεν διαφωνουμε σε πολλα πραγματα αλλα μαλλον εσυ τα εχεις μπερδεψει λιγακι:

 

Η MLS δεν έχει κλείσει συνεργασία με την Gi οπότε ανανέωση χαρτών για το destinator μην περιμένετε με τις υπάρχουσες συνθήκες.

Σε αλλα φορουμ,μελη της GI εχουν αφησει να εννωηθει το αντιθετο.

 

 

 

Οι χάρτες του iGo έχουν φτάσει σε πολύ καλό επίπεδο (navteq, teleatlas/Gi)

 

Διορθωση: Οι χαρτες του iGO ειναι μονο της TeleAtlas και οχι αποτελεσμα συνεργασιας της με την GI (καμια σχεση απο καλυψη αλλα και τα περισσοτερα λαθη στους μονοδρομους) .Επισης ειναι ο χειροτερος χαρτης για iGO και επεται της CIT και της Epsilon

Link to comment
Share on other sites

Λόγια του υπέυθυνου της Gi στο forum Navimania όπου συμμετέχουν ενεργά:

το σωστό είναι ότι δε ξέρουμε σήμερα αν η mls θα χρησιμοποιήσει τους δικούς μας χάρτες σε επόμενη αναβάθμιση.

Το μόνο λογισμικό στην Ελλάδα που μπορεί να το υποσχεθεί αυτό σήμερα είναι το ginius driver κι όχι μόνο για την Ελλάδα αλλά για όλη την Ευρώπη. Λυπάμαι αλλά δεν είναι δικό μας θέμα αλλά της mls κι έχει να κάνει με το τι πιστεύει ότι είναι υποστήριξη για τους πελάτης...

Αυτό που λένε στην mls δεν είναι σωστό μιας και δεν έχει γίνει καμία συμφωνία. Η απάντηση που πήρες από μας ήταν σωστή απλά θα έπρεπε να ειπωθεί "πιθανών δε θα υποστηρίζονται". Το σίγουρο είναι ότι κανείς δε ξέρει αυτή τη στιγμή.

 

Για το iGo μήπως χρησιμοποιείς λάθος χάρτη; Γιατί ο τελευταίος της teleatlas έχει σίγουρα δεδομένα της Gi. Αυτό είναι επιβεβαιωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Λόγια του υπέυθυνου της Gi στο forum Navimania όπου συμμετέχουν ενεργά:

 

Ανεφερα οτι εχουν αφησει να εννοηθει,ειναι ενας μοχλος πιεσης για την MLS. Οι δε υπευθυνοι της MLS θεωρουν δεδωμενη την ανανεωση της συνεργασιας.

 

 

 

Για το iGo μήπως χρησιμοποιείς λάθος χάρτη; Γιατί ο τελευταίος της teleatlas έχει σίγουρα δεδομένα της Gi. Αυτό είναι επιβεβαιωμένο.

 

Greece8.3_2008.10_090218.fbl οπου ειναι και ο τελευταιος ,καμια ταυτιση δεδομενων ετσι??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υπάρχει destinator για s60;

Είχε ανακοινωθει πριν καιρό αλλά δεν άκουσα νεότερα (μπορεί βεβαια να μου ξέφυγε).

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τον κόπο να διαβάσες μερικές σελίδες απο το συγκεκριμένο θέμα να πάρεις μια εικόνα. Έχει κυκλοφορήσει το πρόγραμμα αλλά πρέπει να το αγοράσεις για να το χρησιμοποιήσεις στην συσκευή σου.
Link to comment
Share on other sites

Κάνε τον κόπο να διαβάσες μερικές σελίδες απο το συγκεκριμένο θέμα να πάρεις μια εικόνα. Έχει κυκλοφορήσει το πρόγραμμα αλλά πρέπει να το αγοράσεις για να το χρησιμοποιήσεις στην συσκευή σου.

 

Ευχαριστώ, η αναζήτηση δε δουλεύει σωστά στο forum. Μου εχει τύχει αρκετές φορές να ψάχνω κάτι και να μη μπορώ να το βρω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές επιλογές στην αναζήτηση. Άλλες φορές πρέπει να ψάχνεις στο φόρουμ και άλλες να εντοπίζεις το σωστό θέμα και να κάνεις εξελιγμένη αναζήτηση μέσα σε αυτό. Μόλις μάθεις να την χρησιμοποιείς σωστά, θα βρίσκεις πολύ πιο γρήγορα αυτό που ψάχνεις.

 

Στο συγκεκριμένο θέμα, με την αναζήτηση δεν καταφέρνεις τίποτα. Πρέπει να αφιερώσεις λίγο χρόνο να διαβάσεις μερικές σελίδες ώστε να πάρεις μια ιδέα τι γίνεται στην περίπτωση του destinator.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπερα σημερα αγορασα το νοκια ν86 και θελω να ρωτησω αν ειναι συμβατο με το κινητο μου.απλα θα ηθελα να μου πει καποιος συγουρα να μην πανε τα χρηματα μου για φουντο ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

# Συμβατές συακευές:

# Nokia: N78, N79, N82, N85, N95, N96, E66, 6110 Navigator, 6210 Navigator, 6220 Clasic.

# Samsung: SGH-i550, SGH-i560, SGH-G810 και όλα τα κινητά με ίδιο λογισμικό και ενσωματωμένο GPS.

 

Δεν αξιζει να το παρεις γιατι δεν προκειτε να ξαναβγαλει χαρτες η Gi για symbian τζαπα λεφτα το πηρα και εγω με N82 αλλα εχω χαρτη 2008 Q1 ο οποιος θα μεινει ετσι απο οτι ολα δειχνουν

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ένας φίλος το προτιμησε και απογοητεύτηκε...Garmin και πάλι garmin...(ειναι και τσάμπα!!!χαχαχαχαχα)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...
Δε νομίζω να γίνει ποτέ. Κοίτα αλλού.

 

ΣΕ SATIO ΠΑΙΖΕΙ.ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ Η ΑΝΆΛΥΣΉ?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Τελικά, και παρά τις φήμες περί του αντιθέτου που υπάρχουν από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, και ΠΑΛΙ η MLS κυκλοφορεί με καινούριους χάρτες της GI :D
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Εμενα επιτελους μετα απο ενα χρονο η κοσμοτε μου εστειλε το προγραμμα γνησιο που μου χρωστουσε με την αγορα ενος Ε66 που ειχα κανει... Και τωρα αναρωτιεμαι αξιζει να το περασω? αντικαθιστα το ovi maps?? updates τιποτα υπαρχουν???

Ευχαριστω :)

Απο 1/9/2009 απαγορεύονται τα greeklish.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...