Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας. Θέλω να βάλω ένα cctv σύστημα συγκεκριμένα για παρακολούθηση στο χωράφι. Το θέμα είναι ότι δεν έχω γραμμή για Internet στο χωράφι. Οπότε λέω να βάλω ένα wifi dongle πάνω στο καταγραφικό για να έχω πρόσβαση στις κάμερες και εκτός χωραφιου. Το θέμα είναι ότι το WiFi dongle θα παίξει στο καταγραφικό;
Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου δεν θα παιξει γιατι πως θα κανεις τις ρυθμισεις του wifi στο καταγραφικο....θα βαλεις μια εξωτερικη κεραια ιντερνετ αδιαβροχη που εχουν μεγαλες αποστασεις ληψης και θα σκοπευσεις να πιασεις σημα απο εκει που θελεις ιντερνετ ..απλα για να πιασεις σημα πρωτα θα συνδεσεις με καλωδιο utp την κεραια με ενα λαπτοπ θα κανεις τις ρυθμισεις και μολις δεις οτι εχεις σταθερο σημα θα αποσυνδεσεις το καλωδιο και θα το συνδεσεις στο καταγραφικο και θα χρειαστουν και ρυθμισεις για το καταγραφικο διευθυνση ip κ.λ.π. θα χρειαστεις καποιον που να ξερει να στα κανει δηλαδη,,παντως γινεται αυτο που θελεις να κανεις..
Link to comment
Share on other sites

Η ακτινοβολία των κινητών τηλεφώνων προκάλεσε καρκίνο σε μερικά πειραματόζωα!!!

Διαβάστε την έρευνα στο άρθρο της Καθημερινής http://www.kathimerini.gr./992935/article/texnologia/thlefwnia/h-aktinovolia-twn-kinhtwn-thlefwnwn-prokalese-karkino-se-merika-peiramatozwa

 

 

Αξιόλογη έρευνα... καλο να το έχουμε υπόψη μας ειδικά τωρα που καποιοι στο βωμό τους χρήματος προσπαθούν να μας πείσουν πόσο απαραίτητο ειναι εκτός απο το κινητό-σκουλαρίκι στο κεφάλι... και το ρολόι-κινητό κολλημένο μόνιμα πανω στο χερι μας!!

Link to comment
Share on other sites

Οντως ενδιαφερον, αλλα εχω μερικες "ενστασεις" προς την συσχετιση με ανθρωπους

 

Καταρχας, οι αρουραιοι αναπτυσσουν καρκινο παρα πολυ ευκολα, και αναφερει για εκθεση σε ακτινοβολια μεχρι τελους της ζωης τους. Και επισης εκθεση σε ακτινοβολια κατα πολυ ανωτερη απο τα ορια (που δε τα φτανουν καν τα κινητα μας), για 9 ωρες την μερα καθε μερα απο την μητρα ακομα. Σημαντικο αυτο το τελευταιο, γιατι και στους ανθρωπους λεμε οχι κινητο σε παιδακια κατω των 6 ετων πχ, οχι απο την μητρα ακομα και με τετοια ενταση. Επισης το Bluetooth που εχουν τα ρολογια ειναι σε τοσο μικρη ενταση που δε ξερω αν εχει καν νοημα να σκεφτομαστε την πιθανοτητα να βλαπτει

 

Αυτα τα λεω γιατι σιγουρα θα βρεθουν μερικοι να πιαστουν απο την ερευνα και θα διαβασουν οπως τους βολευει το "ορισμένοι αρσενικοί αρουραίοι που εκτέθηκαν σε υψηλά επίπεδα ακτινοβολίας ραδιοσυχνοτήτων (RFR) ανέπτυξαν καρκινικούς όγκους στην καρδιά τους", χωρις να απορριπτεται η ερευνα

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω... πάντως το άρθρο αυτό γράφει:Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Άρα είναι από το κρατικό πρακτορείο.Θέλω να πω δεν είναι τα γνωστά σαιτ πατήστε εδώ για να δείτε πότε θα τελειώσει ο κόσμος''....

 

Θέλει προσοχή...

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν λέω για την πηγή, η έρευνα έγινε, από έγκριτο οργανισμό, και έδειξε κάποια πραγματα

 

Η ανάγνωση, όμως, της έρευνας μπορεί να γίνει από πολλές οπτικές και προσωπικά θεωρώ κάποια κομμάτια της την καταστουν ακατάλληλη για σύγκριση με ανθρώπους

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να θάβουμε τα λεφτά είναι πολλά.... Και πάντα υπάρχουν κενά για να πει ο καθένας κάτι θετικό η αρνητικό.. Παντως όσο περισσότερη ακτινοβολία έχουμε περισσότερη ζημιά κάνει... Και γιατί να τα επηρεάζει η μη ιονηζουσα ακτινοβολία που αρκετοι λενε δεν επηρεάζει βιολογικούς ιστούς.. τα λεφτά Θανάση είναι πολλά... Εδω χαλασμένα κινητά πουλάνε και τα αγοράζουν Θανάση... Πες Θανάση την γνώμη σου.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω ενα δεμα απο Γερμανια και μεταφορεας ειναι η Ids Logistics.Ξερει κανεις με ποια εταιρεια συνεργαζονται στην Ελλαδα;Ρωτησα και τους ιδιους μεσω email αλλα δε συγκινηθηκαν :p να μου απαντησουν.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, ανακάλυψα σήμερα ότι εχθές έγιναν 3 κινήσεις-αγορές από το PayPal μου σε ένα ρωσικό site, κάθε μια κίνηση ήταν αξίας 84€ σε ρωσικό νόμισμα, αφού ήμουν σίγουρος ότι κάποιος είχε κλέψει τα στοιχεία μου και έκανε τις αγορές από το λογαριασμό μου έκανα ένα dispute για unathorized charges στο PayPal για να ακυρωθεί οποιαδήποτε διαδικασία αγοράς και να μου επιστραφούν τα χρήματα πίσω (αφού πρώτα διέγραψα την κάρτα από το λογαριασμό μου και άλλαξα τον κωδικό μου)

Προς έκπληξη μου σήμερα το PayPal μου απάντησε ότι δεν βρήκε αρκετές αποδείξεις ότι ήταν unathorized charges και δεν θα μου κάνει refund τις κινήσεις.

Υπάρχει νόημα να πάω στην τράπεζα να κάνω αμφισβήτηση συναλλαγής ή το PayPal θα πει πάλι τα ίδια όποτε να κλάψω 250€;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα βεβαιώσου οτι δεν απαντας σε κανενα ψεύτικο λογαριασμό δήθεν του PayPal. Τις είδες πράγματι αυτές τις χρεώσεις στο PayPal ή μονο απο το email που σου έστειλαν;
Link to comment
Share on other sites

Αν η χρέωση έγινε σε πιστωτική μέσω paypal τότε μπορείς να κάνεις και dispute στην τράπεζα που εκδόθηκε η κάρτα
Link to comment
Share on other sites

Οι χρεώσεις είναι κανονικές και η επικοινωνία έγινε απο το help center μέσα από το PayPal.com οι χρεώσεις έχουν εμφανιστεί στον λογαριασμό τον τραπεζικό που είναι συνδεδεμένη η χρεωστική κάρτα όποτε δεν είναι phishing
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζεις κωδικούς άμεσα και βάζεις σε κάθε συναλλαγή ή είσοδο στο paypal να έρχεται Κωδικός στον αριθμό τηλεφώνου σου. Και τους κωδικούς να σου κλέψουν δεν θα μπορούν να κάνουν τπτ.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάτι που δεν γνωρίζω, το email που είχα στο PayPal το είχα αποκλειστικά για το PayPal δεν είχα εγγραφές σε ιστοσελίδες με αυτό το email πουθενά.

 

Ξανά έστειλα στο PayPal και τους είπα να ξαναδούν την υπόθεση να δουν διευθύνσεις ΙΡ διεύθυνση αποστολής (σιγά μην υπάρχει αλλά λέμε), ανεξάρτητα πάντως την Δευτέρα θα πάω στη τράπεζα για αμφισβήτηση των 3 συναλλαγών και αντικατάσταση της κάρτας για να είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα την γνώμη σας για αυτήν την προσφορά του Κωτσόβολου: https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/158038-carrier-cdg255e Ευχαριστώ ! ! !
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρει το πιο μεγαλο μοντελο το GE30. πολυ καλος ειναι εχει διαφορες λειτουργιες , θορυβος μετριος.
Link to comment
Share on other sites

Εχω τα τελευταια 7 χρονια εναν αφυγραντηρα MITSUBISHI.

 

Τον χρησιμοποιω εξω (στο ΗΒ) και εχει σωσει το σπιτι μου και την υγεια μου.

 

Επειδη εχω ηδη πολλους συγγενεις και φιλους που εχουν αγορασει αφυγραντηρες, οπως τα παντα σε αυτη τη ζωη, οτι πληρωσεις παιρνεις.

 

Οι αφυγραντηρες της Mitsubishi ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ. Καπου στις 500 λιρες. Ομως εδω και 7 προς 8 χρονο, λειτουργουν αψογα. Κατεβαζει την υγρασια στο 50% ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 6 oC. O Mitsubishi προζεσταινει τον αερα λιγο και μετα τον φερνει σε επαφη με το ψυχρο σωμα οποτε και ειναι πιο αποτελεσματικος.

 

Σε χαμηλες θερμοκρασιες η σχετικη υγρασια του αερα ειναι συνηθως χαμηλη. Για να δουλεψει σψστα ο αφυγραντηρας θελει να ανεβασεις τη θερμοκρασια του χωρου, οποτε αυτος να κορεστει με υγρασια και να ερθει ο αφυγραντηρας που περνα τον αερα απο μια ψυχρη επιφανεια να "καταβυθισει-συμπυκνωσει" την υγρασια. Ο Mitsubishi εχει αυτο το εξτρα feature που προθερμαινει λιγο πριν τον αερα ισα ισα για να ειναι πιο αποτελεσματικη η αφυγροποιηση του.

 

Και καταφερνει να στεγνωνει ρουχα ακομα και στους 6 οC και μαλιστα οικονομικα (εχω smart meter και το εχω βεβαιωσει, ενω τοσα χρονια εχει σωσει ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΛΙΡΕΣ σε λογαριασμο ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ΜΟΥ, μουχλες στο σπιτι, ρουχα κ.λπ.)

 

Τωρα υπαρχουν και πολλοι αλλοι. Ο αδερφος μου εχει evac (του τον αγορασα και του τον εστειλα). Κατι θειοι κ.λπ. πηραν αλλες μαρκες, αλλα σαν το Mitsubishi ΔΕΝ. Βεβαια η Ελλαδα εχει γενικα καλο κλιμα οποτε το κοστος ισως ειναι ασυμφορο στο τελος, αλλα θυμαμαι ενα χειμωνιατικο βραδυ που ημουν Ελλαδα και η θερμανση ειχε προβλημα στο σπιτι, το mitsubishi (που πηρα στους γονεις μου για το εξοχικο) εκανε φοβερη δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά κάνω πρακτική άσκηση απο τις 3 Σεπτέμβρη στον ιδιωτικό τομέα δικαιούμαι έστω και ενα ποσό απο το δωρο Χριστουγεννων; Είμαι ώρες καταστηματων! Η επειδή είμαι πρακτικάριος είναι στην κρίση του εργοδότη μου αν θα μου δωσει;
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

''Τι ισχύει για το δώρο Χριστουγέννων''

 

http://www.avgi.gr/article/10951/8586891/ti-ischyei-gia-to-doro-christougennon

 

Μπες εδώ:https://www.kepea.gr/calc-doro-xristoygennon.php

και κάνε τις πράξεις.

Τι είναι το σήμερα, παρά το αύριο του χθες;

Link to comment
Share on other sites

Η πιστοποίηση λογαριασμού (two factor authentication) με sms αρκεί για να προστατευτούμε.

 

https://www.paypal.com/us/smarthelp/article/how-do-i-enable-2fa-(two-factor-authentication)-for-my-paypal-powered-by-braintree-user-faq3500

Link to comment
Share on other sites

Ανοιγω αυτο το θεμα, για να συζητησουμε για το εν λογω επιδομα.

Διαφορα προβληματα που ετυχαν στη ζωη μου τα τελευταια χρονια, δεν μου επετρεψαν να ασχοληθω με το θεμα, και στη σκεψη οτι μπορει και να εχω χασει ακομη και ...χιλιαδες ευρω, με πιανει κατι...

Βασικα, ετυχε να ακουσω προσφατα να το παιρνουν-δικαιουνται, ατομα με πολυ μεγαλυτερο ετησιο εισοδημα απο εμενα, κι εκει αρχισα να υποψιαζομαι.

Σκεφτομαι να παω και προς τον λογιστη, αλλα επειδη θελω να ειμαι οσο το δυνατον πιο αυτονομος στις σχετικες γνωσεις αν δεν ειναι κατι πολυπλοκο ή εχει αυτοματοποιηθει αρκετα, θα ηθελα να το συζητησω κι εδω μαζι σας.

Αλλωστε, τι καλυτερο απο το να ακουσεις ανθρωπους που ειχαν την εμπειρια της υπηρεσιας και ευχομαι και της εισπραξης;

Παμε λοιπον:

(για αρχη)

Θερμη, παρακληση, οποιος ξερει, οτι ξερει, ας πει.

 

- Πρεπει να γινεται αιτηση, καθε χρονο; Απο εδω; https://www.idika.gr/epidomapaidiou/ Ισχυει για ενα ετος καθε φορα;

 

- Πληρωμες: τι ποσα δινονται, και καθε ποτε(δοσεις); Ειναι στανταρντ ή αλλαζει;

 

- Στο Ε1, που δηλωνονται;

 

- Μεχρι την ενηλικιωση των παιδιων, μπορει κανεις να το παιρνει; (αν και αλλαζουν συχνα αυτα)

 

- Αλλαζει κατι σε διαζευγμενους γονεις; Μπορει να το παιρνουν και οι δυο, ανεξαρτητα ο ενας απο τον αλλον; Ή το παίρνει μονο οποιος εχει την επιμελεια των παιδιων; (δηλαδη η εχουσα την επιμελεια, παιρνει και την 'διατροφη', + το επιδομα...)

 

- Ουσιαστικα, καθε ποτε κανεις αιτηση; Υπαρχουν περιοδοι; Παει ανα ετος; Διαβασα οτι ανοιγει παλι το συστημα;

 

- Ειναι ευκολο αραγε να επιχειρησω να κανω αιτηση μονος, ή ζητα διαφορα 'κουλά', και καλυτερα -για 1η φορα- με λογιστη; Εχω πολυ καλη γνωση υπολογιστων, ψηφιοποιημενα τα παντα(δικαιολογητικα κλπ), αλλα φυσικα λογιστης δεν ειμαι, αν εχει τιποτε παραξενα κουτακια και επιλογες.

 

- To συστημα βοηθα εξαρχης, με δικλειδες, να σε πληροφορησει αν δικαιουσαι, ή αντιστοιχως να σε κοψει; Ή κανεις ετσι κι αλλιως, και περιμενεις;

 

- Υπαρχει και τι να φοβαμαι; Και το εννοω αυτο. Δηλαδη, αν ειναι για το ποσο που θα λαβω, να με ...τσακισει καμια εφορια αυριο, μηπως τελικα δεν αξιζει τον κοπο; Το θεμα δεν ειναι απο τη μια να μας τα δινουν, κι απο την αλλη να μας τα παιρνουν, με εξυπνατζιδικο-αριστοτεχνικο τροπο. Επειδη εχω φοβηθει με τα λαμογια ολων των αποχρωσεων που κυβερνουν την χωρα ολα τα χρονια, πειτε πανω σε αυτο σας παρακαλω.

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

https://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/epidoma-pediou-neo-a21-pii-pernoun-pia-ine-ta-posa-pinakes/

Στο λινκ θα βρεις ποσά και πληροφορίες.

Γενικά να ξέρεις ότι το παίρνει αυτός που έχει επιμέλεια.

Αίτηση χρειάζεται κάθε χρόνο μετά την υποβολή της φορολογικής δήλωσης και την εκκαθάριση της. Και αφού δεν έχεις κάνει μέχρι στιγμής μπορείς να κανείς μέχρι 30/01

Το παίρνεις για ενήλικα τέκνα μέχρι 24 ετών και με την προϋπόθεση ότι σπουδάζουν

Βλέπεις κατευθείαν αν το παίρνεις και τι ποσό

Δεν θυμάμαι σε ποιο πεδιο το συμπληρώνεις αλλά δε διατρέχεις κίνδυνο γιατί είναι αφορολόγητο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...