Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος πόσο κοστίζει στη ΔΕΗ να πάρω αρχικό ρεύμα (νέο κιβώτιο) για να συνδέσω ένα ακίνητο

α) κατοικίας

β) καταστήματος

γ) γραφείο (αν έχει διαφορά με το κατάστημα)

ΥΓ. ενισχυμένη μονοφασική - 3φασικη

Edited by sakaflias
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τον κόμβο της ΔΕΗ της περιοχής .Μπορεί να θέλει πολύ σκάψιμο,νέες κολώνες κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τον κόμβο της ΔΕΗ της περιοχής .Μπορεί να θέλει πολύ σκάψιμο,νέες κολώνες κλπ.

 

Αν δεν θέλει τίποτα από αυτά.....γνωρίζουμε πόσο κοστίζει; 50-300-600€;;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Εχουν ενα αρχικό πάγιο,αλλά εξαρτάται από τα σχέδια ηλεκτρολόγου τι θες να πάρει ρεύμα.Δεν είναι μόνο το νέο κιβώτιο.
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί αν ψάξεις γράφουν δεν πουλάνε Ελλάδα ,ακόμα και αν είναι από ΕΕ οι πωλητές -αγοραστές.Οι διευκολύνσεις στις συναλλαγές έχουν να κάνουν με την πολιτική του κάθε αρμόδιου υπουργείου σε κάθε χώρα.Πολυεθνικές εταιρίες είναι οι μεγάλες ηλεκτρονικού εμπορίου, άσχετα αν είναι μεσάζοντες .
Link to comment
Share on other sites

το αναφέρω στην πρώτη ανάρτηση.....

α) κατοικίας

β) καταστήματος

γ) γραφείο (αν έχει διαφορά με το κατάστημα)

ΥΓ. ενισχυμένη μονοφασική - 3φασικη

δεν μιλαω για το κουτι μονο αλλα και γθια την συνδεση. ολα πακετο ποσο περιπου στοιχιζει.

πχ για κατοικια μονοφασικο περιπου 50€

για κατοικια ενισχυμενο πςεριπου 100€

για 3φασικο 400€

 

ποσο θα πληρωσω μεσα σε μια πολη στην ΔΕΗ για να εχω ρευμα στο σπιτι μου!!;;;;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Μονοφασικό από περίπτωση που ξέρω, κοστίζει 400 ευρώ με ενισχυμένα καλώδια .Το κόστος όμως υπολογίστηκε με το σχέδιο που έδωσε ο ηλεκτρολόγος στην ΔΕΔΔΗΕ .
Link to comment
Share on other sites

χωρις το σχεδιο ηλεκτρολογου μου ειπαν 270+φπα = 335 περιπου

βαλε κανα 70 σχεδιο ηλκ. Αρα παμε στα 400 που μου ειπες

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Κάνω αυτό το θέμα για την προπληρωμένη κάρτα της Alphabank που είναι η πρώτη στο είδος της για τα ελληνικά δεδομένα που εκδίδετε και διαχειρίζεστε μέσω της εφαρμογής(app) με πολύ γρήγορη ταυτοποίηση, ταυτότητα εμπρός πίσω και μια selfie χωρίς επίσκεψη σε Κατάστημα. . Η έκδοση της μέχρι της 30/04/2019 είναι δωρεάν και χωρίς συνδρομή και αν έχεις λάβει πρόσκληση στο κινητό σου απο κάποιον που την έχει μόλις γίνει η ταυτοποίηση και εκδοθεί κερδίζεις 5€ δώρο άμεσα διαθέσιμα στην εφαρμογή και αν στείλεις πρόσκληση εσύ μετά σε κάποιον άλλον και την έκδοση κερδίζεις 10€ και ο άλλος 5€ (αν κάποιος θέλει πρόσκληση ας στείλει σε pm τον αριθμό του κινητου του να του στείλω πρόσκληση)

 

main-img-finger.png

 

Η κάρτα bleep είναι η πρώτη προπληρωμένη κάρτα από ελληνική τράπεζα, την οποία εκδίδετε, φορτίζετε και διαχειρίζεστε αποκλειστικά μέσω του bleep app. Μέσα σε 5 λεπτά, απ’ όπου και εάν βρίσκεστε, χωρίς επίσκεψη σε Κατάστημα.

 

Η κάρτα bleep είναι η πρώτη προπληρωμένη κάρτα από ελληνική τράπεζα, την οποία εκδίδετε, φορτίζετε και διαχειρίζεστε αποκλειστικά μέσω του app. Μέσα σε 5 λεπτά, απα όπου και εάν βρίσκεστε, χωρίς επίσκεψη σε Κατάστημα.

 

Εγγραφείτε εύκολα μέσω του app και μετά την ταυτοποίηση εκδίδετε άμεσα την bleep κάρτα σας.

 

Μετά την έκδοση της κάρτας σας από την εφαρμογή, θα την παραλάβετε και ταχυδρομικά για τις αγορές σας στα POS των καταστημάτων

 

Φορτίζει με οποιαδήποτε πιστωτική, χρεωστική ή προπληρωμένη κάρτα μέσα από την εφαρμογή

 

Συνδρομή έκδοσης κάρτας (εφάπαξ) 5€ (Δωρεαν μεχρι 30/04/2019)

Έξοδα φόρτισης: 1% επί του ποσού φόρτισης με ελάχιστη χρέωση 1€ και μέγιστη χρέωση 5€

Έξοδα αποφόρτισης: Χωρίς έξοδα, εφόσον η αποφόρτιση γίνεται μέσω των καναλιών της Alpha Bank

Έξοδα Συναλλαγής σε Συνάλλαγμα: Έως και 2,5% επί του ποσού της συναλλαγής (ανεξαρτήτως ποσού)

Συστήστε την κάρτα και εσείς κερδίζετε 10€ και οι φίλοι σας 5€. (Στειλτε μου μυνημα τον αριθμό του κινητού σας να σας στείλω πρόσκληση για να έχετε κατευθείαν 5€)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχω λογαριασμό στην αλφα ή δεν είναι απαραίτητος?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχω λογαριασμό στην αλφα ή δεν είναι απαραίτητος?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οχι δεν ειναι απαραιτητο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. την έχω ενεργοποιήσει και καλούσα φίλους αλλά σταμάτησε η δυνατότητα πρόσκλησης..για πόσο καιρό και αν είναι οριστικό δεν ξέρω
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιον απευθυνεται αυτη κάρτα οταν υπαρχουν πολυ καλυτερες, χωρις να σε χρεωνουν επειδη θες να τους δώσεις τα λεφτά σου, χωρις capital controls, χωρίς τίποτα?

 

Υπάρχει καποιο πλεονεκτημα που χάνω?

Current status: Galaxy S21+, Huawei Matebook 14 (2020), Mi Air 13 (2017)
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιον απευθυνεται αυτη κάρτα οταν υπαρχουν πολυ καλυτερες, χωρις να σε χρεωνουν επειδη θες να τους δώσεις τα λεφτά σου, χωρις capital controls, χωρίς τίποτα?

 

Υπάρχει καποιο πλεονεκτημα που χάνω?

Την Ελληνικη "εξυπναδα"

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω πρόβλημα με κατσαρίδες που προέρχονται από το διπλανό διαμέρισμα που ζει ρακοσυλλέκτης.

Το διαμέρισμά του είναι γεμάτο σκουπίδια, δεν έχει καθαριστεί ποτέ, υπάρχει βρωμιά παντού και πολλές κατσαρίδες,

Εχει έρθει το υγειονομικό πάνω από 5 φορές τα τελευταία 5 χρόνια.

Οι εκθέσεις που έχει συντάξει είναι ότι το διαμέρισμά του αποτελεί υγειονομική βόμβα, όμως πέραν αυτού δεν έχει επέμβει κάποιος άλλος φορέας για ριζική λύση.

Οι περισσότεροι κάτοικοι βαριούνται να ασχοληθούν.

Εάν κάποιος έχει περάσει κάτι αντίστοιχο, με χαρά θα τον ακούσω, γιατί η αγανάκτηση είναι τεράστια.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ρωτήσεις δικηγόρο για ενέργειες μαζί με τα χαρτιά από τις υπηρεσίες.Επίσης το θέμα αφορά και την πολυκατοικία.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι αδιάφοροι.

Νομίζετε ότι η διαχείριση έχει ευθύνη σ΄αυτό από την στιγμή που ξέρει την κατάσταση και έχει πάει και και εκείνη στο υγειονομικό για καταγγελία, και έχω μιλήσει άπειρες φορές μαζί της. Μήπως να στραφώ κατά της διαχείρισης

Από την άλλη να επωμισθώ τα έξοδα του δικηγόρου για 50 διαμερίσματα?

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις, αν διατιθενται για ενοικίαση ή ακόμη και πώληση, κτίρια του ΟΤΕ;

Όπως είναι γνωστό, ο ΟΤΕ εχει εδω και δεκαετιες, κτίρια σε καθε γωνια της Ελλαδας. Τοτε που ειχε καταστηματα παντου.

Επειτα, με τις νεες τεχνολογιες και τη συρρικνωση, τα περισσοτερα απο αυτα ερημωσαν.

Ακομη και αυτα μες τις πολεις, πλεον σε ελαχιστο μερος τους χρησιμοποιουνται, στεγαζοντας λιγοστες υπηρεσιες του οτε, οπως μονο πωλησεις και τεχνικη υποστηριξη.

 

Υπαρχει ενα σχετικο site, http://www.ote-estate.gr, αλλα φαινεται απαρχαιωμενο και μη λειτουργικο, πχ δεν δειχνει καμια λιστα με ακινητα, καμια επικαιροποιηση κλπ.

 

Ξερει κανεις κατι σχετικο με αυτο το θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πάντα τόσο εύκολο να μετακομίσεις.

Δηλαδή σε κάθε τέτοια περίπτωση εγκαταλείπεις το σπίτι σου?

Αυτό θα σήμαινε ότι ο ρακοσυλλέκτης μπορεί να ζει σε μια πολυκατοικία και να την υποβαθμίζει.

Ισως δεν είναι το προτιμότερο.

Link to comment
Share on other sites

να φυγεις δεν θελεις.

να πληρωσεις δεν θελεις.

Για ποιο λογο ανοιξες ακριβως το νημα?να το διαβασει κανενας δικηγορος να ασχοληθει αφιλοκερδως?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Η ΟΤΕ estate υπάρχει κανονικά ακόμα και σήμερα και είναι υπεύθυνη για τα κτίρια/ανακαινίσεις του ομίλου. Δεν το γνώριζα ότι πουλάει κιόλας. Ίσως μέσω τηλεφώνου να βγάλεις άκρη μαζί τους.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να τα πουλάνε και φθηνά .Μπορεί κανείς να κοιτάξει πολλά και από μεσιτικά σε παρόμοιες τιμές
Link to comment
Share on other sites

εχει ανανεωθει τα ενσημα για περιθαλψη και εως 2/2020 για οσους ειναι υπαλληλοι με ικα .

να μπειτε να το δειτε

εγω ειχα μαζεψει 76 ενσημα , αρα μαλλον 75 χρειαζεται για ασφαλιση για 1 χρονο μετα.

σας ενημερωνω να το ξερετε.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Έχω έναν χώρο 50 τ.μ. και θα ήθελα ένα σύστημα παρακολούθησης που να καταγράφει και να κρατάει στην μνήμη του τουλάχιστον 1 εβδομάδα. Ο χώρος είναι Θεσσαλονίκη Καλαμαριά, ξέρεις κανένας κανένα καλό μαγαζί να μου βάλει κάμερες, καταγραφικό σκληρούς ότι χρειαστεί;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...