Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν κάνω λάθος παλαιότερα υπήρχε ένας κανονισμός των κυπριακών πανεπιστημίων αναφορικά με την αποφυγή των αιώνιων φοιτητών. Οτι αν κοβοσουν κάποιο συγκεκριμένο αριθμό προσπαθειών σε κάποιο μάθημα, μετά πλήρωνες κάτι σα δίδακτρα. Γνωρίζει κανείς αν ισχύει ακόμα;

 

(αναφέρομαι σε Ελληνες φοιτητές)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μετοχές κινεζικής εταιρίας, αλλά δεν ξέρω αν αυτό γίνεται απ' την Ελλάδα και πώς; Πρέπει να απευθυνθώ σε κάποια χρηματιστηριακή εταιρία; Μιλάω πάντα για 100% νόμιμη και διαφανή διαδικασία.

 

Όποιος γνωρίζει κάτι ας μας δώσει τα φώτα του. Ευχαριστώ.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα.

Ατομικές προπονήσεις = πολλά λεφτά.

 

Παρόλα αυτά ευχαριστώ πολύ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@ekap

σου έστειλα μειλ με τα στοιχεία του προπονητή μου από Αγ. Αναργύρους.

Γήπεδο δεν είναι καλό αλλό ο προπονητής αξίζει.

 

Καλά προπονήσεις με 5-6 άτομα δεν γίνεται. 2 το πολύ 3 άτομα μετά καταντάει αστείο

 

Για κάποιο λόγο το mail σου δεν το έλαβα.

Μήπως μπορείς να το ξαναστείλεις?

 

 

Ευχαριστώ

lini524@yahoo.gr

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ενδιαφέρομαι να κάνω εισαγωγή μια μεγάλη ποσότητα custon NFC Tags για ένα project που ετοιμάζουμε. Έχω βρει μερικούς προμηθευτές μέσω alibaba.com και έχω καταλήξει και στο προϊόν / τιμή. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος συνδιαλλαγής ώστε να μην κινδυνεύσουμε να χάσουμε το ποσό της αγοράς (το ποσό είναι της τάξης των 9000 ευρώ). Για μικρές αγορές ξέρω για paypal αλλά για τόσο μεγάλη παραγγελία υπάρχει κάποιος τρόπος διασφάλισης;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

απο όσο θυμάμαι απο κάτι μεταφράσεις που έκανα για τον πατέρα μου όταν έκανε εισαγωγές απο έξω, μεσολαβεί τράπεζα.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

στην Πειραιώς μπορείς να κάνεις μία αίτηση σε οποιοδήποτε κατάστημα ώστε μαζί με το ελληνικό χρηματιστήριο να μπορείς να παίζεις και σε διεθνές.

από Αμερική μέχρι Κίνα. όλα νόμιμα.

 

http://www.piraeusbank.gr/el/idiotes/trapezikes-ypiresies/e-banking/dimofileis-ilektronikes-trapezikes-synallages/winbank-trading-xrimatistiriaki-platforma

 

έχω το πακέτο για τα ελληνικά χρηματιστήρια (βαριέμαι να πάω να υπογράψω και για ξένα χρηματιστήρια) και είναι πολύ καλό το περιβάλλον στο winbank. έχει πολλές επιλογές και πολλές λειτουργίες.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω, είναι καλό, αξίζει κλπ το ΤΕΙ Ηλεκτρονικής στην Θεσσαλονίκη?! Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το επιλέξω όταν έρθει ο καιρός των πανελλαδικών εξετάσεων..

 

Λένε γίνετε της τρελής εκεί μέσα, και η διοίκηση είναι λίγο ότι να 'ναι...

 

Άλλοι λένε ότι είναι πολύ καλό ΤΕΙ με τις εγκαταστάσεις του με όλα...

 

Τελικά ,πως είναι, τι γίνετε.. Αν ξέρει κάποιος!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες. Βασικά αυτοί μου είπαν ότι δέχονται και paypal. Μπορεί να γίνει τέτοια συναλλαγή με paypal, και το paypal παρέχει εγγυήσεις ότι θα έχεις refund αν σε κοροιδέψουν οι κινέζοι; Έχετε παρόμοια εμπειρία;
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες. Βασικά αυτοί μου είπαν ότι δέχονται και paypal. Μπορεί να γίνει τέτοια συναλλαγή με paypal, και το paypal παρέχει εγγυήσεις ότι θα έχεις refund αν σε κοροιδέψουν οι κινέζοι; Έχετε παρόμοια εμπειρία;

 

Για να έχεις εξασφαλισμένο το κεφάλι σου παράγγειλέ τα μέσω PayPal ΑΛΛΑ σπάσε την παραγγελία σε αξίες των 500 ευρώ την κάθε μία. Έτσι είσαι πολλαπλά κατοχυρωμένος και αν θέλεις στο αναλύω το γιατί....

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θα με ενδιέφεραν περισσότερες πληροφορίες αν έχεις χρόνο να μου πεις :)
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θα με ενδιέφεραν περισσότερες πληροφορίες αν έχεις χρόνο να μου πεις :)

 

Τα πλεονεκτήματα μικρών και πολλών παραγγελιών συνοψίζοντας είναι τα:

 

1) εύκολα θα αποφύγεις τελωνεία και δασμούς και ακόμα γρηγορότερα θα αποφύγεις τους τελωνισμούς και το τρέξε μάστορα να μου φέρεις χαρτιά ότι δεν κουβαλάς τσιπάκια του διαόλου ή πυρηνικές κεφαλές

2) ΑΝ κάνει το λάθος ο κινέζος και ΔΕΝ σου στείλει μία απο τις ενδιάμεσες αποστολές (ας πούμε ότι το σπάς σε δέκα παραγγελίες και δεν στείλει την Πέμπτη για παράδειγμα) εσύ έχεις όλη την ευχέρεια να ζητήσεις τα χρήματά σου πίσω από PayPal ανοίγοντας case για όλες τις αποστολές. Βεβαίως, ακόμα και να δικαιωθεί ο κινέζος για τις εννιά που έστειλε, εσύ ΚΑΙ θα πάρεις πίσω τα χρήματα της μιας και μοναδικής που δεν έστειλε ΚΑΙ αυτός θα κόψει τον πισινό του να δώσει λύση, διαφορετικά το κεφάλαιο και των δέκα αποστολών δεν θα μπορεί να το πάρει μέχρι να δώσεις εσύ το οκ ή μέχρι να περάσουν (νομίζω) 90 μέρες από την ημερομηνία που άνοιξες case

3) σκέψου και την περίπτωση να είναι σκάρτο εμπόρευμα..... Άλλο να έχεις πληρώσει 500€ και άλλο 9000€

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φιλε agiorgitis, μόλις τώρα είδα την απάντησή σου. Θα ρωτήσω στην Πειραιώς να δω τι χρειάζεται.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ όποιος έχει κάποια πληροφορία ας μου πει. Ή κάποια άλλη μάρκα αν ξέρει. Για παπούτσι πάντα εντός Αττικής.

ευχαριστώ.:)

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ όποιος έχει κάποια πληροφορία ας μου πει. Ή κάποια άλλη μάρκα αν ξέρει. Για παπούτσι πάντα εντός Αττικής.

ευχαριστώ.:)

 

Ελ. Βενιζελου και Αχιλλεως στο Παλαιο Φαληρο

 

Κανα δυο φορες που εχω περασει δεν εχω τρελαθει με την ποικιλια, αλλα το καλο ειναι πως στον ιδιο δρομο εχει κι αλλα καταστηματα με αθλητικα ειδη.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Eχω παει και εγω εκει. Μονο καλες τιμες δεν εχουν. Εχουν καποια παλια μοντελα ισως που επειδη ειναι τελευταια κομματια και δεν τα παιρνει κανεις (ισως εμφανισιακα) τα δινουν οσο οσο. Και δεν ειναι στοκατζιδικα. Εκει εχουν μαζευτει ολες οι εταιριες.

Καταστημα ΝΙΚΕ, καταστημα adidas, καταστημα ACICS, καταστημα Puma. Το ποιο φτηνο εκει περα ειναι το καταστημα admiral. Που οπουδηποτε κ αν πας ειναι φτηνο, αλλα 6 μηνες δεν σου βγαζουν(ειχα παρει και ξεκολλησε η σολα).

Κατι acics που ειχα παρει πριν 3 χρονια, αντεχουν ακομα και σημερα, αν και εχω ξεβαψει απο την βρωμα. 70 Ευρω τα ειχα παρει πριν 3 χρονια, 70 ευρω τα πουλαγαν τον αυγουστο(2013) που ειχα παει τελευταια φορα. Και ειχα παει εκει στην Αχιλεως γιατι νομιζα θα τα βρω γυρω στα 50 ευρω. Αμ δε..

 

Απλως σε εκεινο το σημειο της στασης του τραμ εχουν μαζευτει ολες οι εταιριες, και δεν χρειαζεται να περπατησεις πολυ για να τις γυρισεις ολες. Αξιζει την βολτα σου..

Link to comment
Share on other sites

Eχω παει και εγω εκει. Μονο καλες τιμες δεν εχουν. Εχουν καποια παλια μοντελα ισως που επειδη ειναι τελευταια κομματια και δεν τα παιρνει κανεις (ισως εμφανισιακα) τα δινουν οσο οσο. Και δεν ειναι στοκατζιδικα. Εκει εχουν μαζευτει ολες οι εταιριες.

Καταστημα ΝΙΚΕ, καταστημα adidas, καταστημα ACICS, καταστημα Puma. Το ποιο φτηνο εκει περα ειναι το καταστημα admiral. Που οπουδηποτε κ αν πας ειναι φτηνο, αλλα 6 μηνες δεν σου βγαζουν(ειχα παρει και ξεκολλησε η σολα).

Κατι acics που ειχα παρει πριν 3 χρονια, αντεχουν ακομα και σημερα, αν και εχω ξεβαψει απο την βρωμα. 70 Ευρω τα ειχα παρει πριν 3 χρονια, 70 ευρω τα πουλαγαν τον αυγουστο(2013) που ειχα παει τελευταια φορα. Και ειχα παει εκει στην Αχιλεως γιατι νομιζα θα τα βρω γυρω στα 50 ευρω. Αμ δε..

 

Απλως σε εκεινο το σημειο της στασης του τραμ εχουν μαζευτει ολες οι εταιριες, και δεν χρειαζεται να περπατησεις πολυ για να τις γυρισεις ολες. Αξιζει την βολτα σου..

 

ενταξει φιλε. ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα Αθήνα μετά από 2 χρόνια και από ότι βλέπω οι τιμές κουρέματος δεν έχουν πέσει. Κοντά στο σπίτι μου παίζουν 12-15 ευρώ μαζί με λούσιμο. Αντίθετα ως φαντάρος κουρευόμουν στο Λιτόχωρο σε γυναικείο κομμωτήριο με 5 ευρώ.

Εσείς που κουρεύεστε και πόσο σας κοστίζει? Που μπορεί κανείς να κουρευτεί φτηνά στην Αθήνα?

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω και πολλα :p και ετσι τα κουρευω μονος μου...αλλα απο τιμες βλεπω οτι σε ορισμενα κομμωτηριο και κυριως στα νεα μοντερνα κουρεια ειναι 10 ευρω.εχω δει και 8 ευρω αλλα δεν μου αρεσαν σαν χωρος.γενικα θελει να ρωτησεις και να ψαξεις γιατι η πλειοψηφια οπως ειπες εχει μεινει απο 12 ευρω και πανω.η πιο συνηθισμενη τιμη ειναι 15 ευρω με λουσιμο.
Link to comment
Share on other sites

Και μενα ο κουρεας μου 10 € μου παιρνει.Υπαρχουν βεβαια και κατι Πακιστανοι στο κεντρο που κουρευουν με 3-5 €
Link to comment
Share on other sites

Χανιά 9 ευρω σε ωραιο μπαρμπερη με λουσιματακι και τα παντα ολα... στο χωριο μου στις Σερρες με 5 ευρω δεν με χαλασε καθολου
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που κουρεύομαι με έναν φίλο με τον οποίο είμαι τρελά ευχαριστημένος μου παίρνει 15 και έρχεται σπίτι μου.

:D

Άρης

Follow me

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...