Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας...θέλω να κάνω σε μια φίλη μου δώρο σπα/μασάζ...έχετε να προτείνετε κάτι καλό σε Θεσσαλονίκη γιατί δεν έχω ιδέα από αυτά;
Link to comment
Share on other sites

τα περισσότερα καλά ξενοδοχεία έχουν και υπηρεσίες σπα.
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν θα μπορουσε να με βοηθησει και εμενα καποιος...λοιπον επειδη ακουσα πως πλεον ειναι δυσκολο να βρεις εταιρεια για να σε παρουν στο πλοιο και σκεφτηκα μιπως γινεται να μπω σε πλοιο με "ξενη σημαια" οπως λενε , και αν γιναιτε τοτε μιπως χρειαζομαι πτυχια για αλλες γλωσσες κτλ ?? :help:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε 4 μηνες ανεβαινω Νορβηγια για δουλεια

και επειδη ποτε δεν ειναι αργα για μαθηση και μιας και τα πανεπιστημια στην νορβηγια ειναι ελεύθερα αποφασισα να σπουδαζω και κατι παράλληλα για να περνάει ο χρόνος μου.

το όνειρο μου ηταν παντα να γίνω οδοντίατρος αλλα δεν μπόρεσα και ουτε στην νορβηγια θα μπορέσω γιατι θέλει μαθηματικα φυσικη και χημεια να εχω καλους βαθμους για να μπω.

 

 

ειμαι ανάμεσα σε 2 επαγγέλματα λοιπον:

 

1.Οδοντικός υγιεινολόγος(Dental Hygienist) 3years bachelor

Είναι στα τοπ 10 ανερχόμενα επαγγέλματα του μέλλοντος με βασικο μισθο αμερικη,καναδα,νορβηγια τα 4000 ευρω και με συνεχομενη αυξηση μισθου.

ασχολειται με τον καθαρισμό,την προληψη,προχειρα σφραγίσματα,ακτινογραφίες,αναισθησίες και δουλευει διπλα στον οδοντίατρο.

 

2.Αγγλική φιλολογία η γνωστή 3 bachelor 2 master

(στην αγγλικη φιλολογία μαθαίνω τα αγγλικά απο την αρχή?η συνεχιζω απο το proficiency και μετα?)

 

τι μου προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να μιλήσω μόνο για το ένα.

Στην ελλαδα είναι το αντίστοιχο "βοηθός οδοντιάτρου"¨και υπάρχει αντιστοιχο ΙΕΚ.

Σε όλα αυτα που ανέφερες να προσθεσεις και τη λάντζα των εργαλείων.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

κανεις λαθος!

αλλο ο βοηθος οδοντιατρου αλλο ο dental hygienist!

ο βοηθος κλεινει ραντεβου πλενει τα παντα,δεν ασχολειται με οδοντιατρικες εργασιες!

dental auxiliary ειναι ο βοηθος!

 

απαγορευεται να αγγιξει τον ασθενη εν ολιγης

Link to comment
Share on other sites

αν θεωρεις πως το γνωριζεις, οκ.στην Ελλάδα μονο βοηθούς εχουμε Edited by FREAK_OF_NATURE
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ιδου και οι διαφορες

 

DENTAL HYGIENISTS

What you'll do: In addition to some of the same duties as dental assistants, a dental hygienist often performs the following types of tasks:

Collecting information about the patient's oral and medical health history

Removing calculus, stains and plaque (hard and soft deposits) from all surfaces of the teeth

Making molds of patients' teeth used for evaluating treatment

Charting patients' dental conditions for the dentist

Applying fluorides and decay preventatives

Administering local anesthetics

Removing sutures and dressings

Degree you'll need: Associate's degree or bachelor's degree in dental hygiene

Median annual salary: $70,210*

 

 

DENTAL ASSISTANTS

What you'll do: Dental assistants are typically responsible for the following tasks:

Working closely with patients before, during and after procedures

Assisting the dentist during a variety of treatment procedures

Taking and developing x-rays

Preparing and sterilizing instruments and equipment

Taking impressions of patients' teeth for study casts (models of teeth)

Teaching patients appropriate oral hygiene strategies

Performing office management

Degree you'll need to practice: Certificate or diploma

Median annual salary: $34,500*

Link to comment
Share on other sites

για αγγλικα δεν αρχιζεις απο την αρχη.αλλα ειχα ρωτησει πριν πολλα χρονια δεν ξερω αν αλλαξε κατι.ομως δεν θα ηταν καλυτερα να ακολουθησεις το ονειρο σου εστω και απο παραπλησια ασχολια?ελπιζω να βοηθησα.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κοιτάξει να πάρεις κάποιες σχετικές πιστοποιησεις για να μπορέσεις να επιλεγεις στο να σε πάρουν σε ένα τέτοιο πλοιο;
Link to comment
Share on other sites

Όχι εγώ δεν άκουσα κάτι τέτοιο.

 

Κατι τετοιο διαβασα προχτες αλλα δεν εδωσα και πολυ σημασια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ονομαζομαι Θοδωρης και ειμαι 21 χρονων.Θα ηθελα την γνωμη σας

για το τι επαγγελμα να ακολουθησω στην ζωη μου.Εχω παει μεχρι πρωτη λυκειου και μετα

πηγα οαεδ(ΕΠΑΣ νομιζω λεγεται)και πηρα πτυχιο μηχανικου αυτοκινητων το οποιο δεν μετραει

σχεδον πουθενα.Εχω σκεφτει καποια πραγματα και θα ηθελα να μου πειτε τι θα κανατε στην

θεση μου.Επισης να σας πω οτι εχω καποια γνωση γερμανικων θα ηταν χρησιμο να παρω

εστω το πρωτο πτυχιο?Η δεν θα εχει ιδιαιτερη σημασια?Λοιπον γραφω παρακατω τι θα με ενδιεφερε

να ακολουθησω..

 

1.Αθλητης τεννις:Ασχολουμαι αρκετο καιρο εκανα και ιδιαιτερα για πανω απο 2 χρονια και μου

αρεσει παρα πολυ αν μπορουσα και ειχα ατομα θα ημουν ολη μερα σε ενα γηπεδο.Δεν μιλαω για

πρωταθλητισμο εννοειται γιατι ειναι πλεον αργα..Αλλα εστω στην Ελλαδα να πηγαινω σε καποια

τουρνουα θα αξιζε να σινεχισω ιδιαιτερα?Η τα κερδη μαλλον στο μελλον θα ειναι μηδαμινα?

 

2.Προπονητης τεννις:Ο πρωτος τροπος ειναι να γινω προπονητης χωρις πτυχιο μεσω του να γινω αθλητης

και να κατακτησω καποιους τιτλους η να φτασω στους 32 κορυφαιους της καταταξης στην Ελλαδα.

Ο δευτερος τροπος ειναι να παω να βγαλω τις υπολοιπες 2 ταξεις του λυκειου η εστω τεχνικου λυκειου

και να προσπαθησω να μπω στα τεφαα.Η λυση αυτη θα μου παρει 6-7 χρονια συνολικα και δεν

ξερω κατα ποσο αξιζει γιατι ξερω πτυχιουχους τεφαα που ειναι ανεργοι.Ο τριτος τροπος ειναι

να δωσω συνολικα περιπου 6-7 χιλιαρικα για 2 χρονια στο ιεκ ακμη και να παρω πτυχιο

προπονητικης το οποιο ομως μου ειπανε σε σχεση με το πτυχιο του τεφαα δεν ειναι κατι ιδιαιτερο

 

3.Να φυγω στο εξωτερικο:Αξιζει κατι τετοιο?χωρις βοηθεια απο πουθενα και με τα καποια γερμανικα που ξερω

να φυγω Γερμανια και να δω εκει τι θα γινει?

 

4.Εμπορικο ναυτικο:Και σε αυτην την περιπτωση πρεπει να παω να παρω απολυτηριο λυκειου

για να μπω σε σχολη αεν και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα μπω με απολυτηριο..γιατι με πανελληνιες

δεν το συζητω καν και δεν ξερω κατα ποσο αξιζει η προσπαθεια αυτη..το πρωτο δυσκολο ειναι

να μπεις στην σχολη..μετα πρεπει να βρεις καραβι να ταξιδεψεις και στο τελος να σου πουνε ασπουμε

κατσε 6 μηνες στο καραβι δουλευε 12-14 ωρες η και παραπανω και παρε 800 ευρω..(ως δοκιμος

ολα αυτα)

 

5.Τουριστικα:Αυτο δεν το εχω ψαξει πολυ να εμπαινα σε καποια σχολη και οταν τελειωσω

η και ταυτοχρονα να παω σε καποιο ξενοδοχειο?αλλα και παλι με ποια ειδικοτητα?..

 

 

Θελω τις γνωμες σας παιδια μιας και προκειτε για αποφαση ζωης...η και αν εχετε και καποια

αλλη προταση..Σας ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έχω να σου πω είναι να τελειώσεις οπωσδήποτε το λύκειο και μετά να αποφασίσεις τι θα κάνεις. Τα υπόλοιπα είναι καθαρά υποκειμενικά.

SMARTPHONES

NOTE 2, GALAXY SII PLUS, GALAXY GRAND NEO, GALAXY MINI

 

TABLET

GALAXY TAB 10,1, GALAXY NOTE 8.0, GALAXY TAB 4 7,0

Link to comment
Share on other sites

ούτε και εγώ έχω άποψη για αυτά που θα σε ενδιέφεραν να κάνεις, και σίγουρα παίζει ρόλο και το θέμα τοποθεσίας, είσαι Αθήνα ή επαρχία? Εντάξει το τέννις δεν νομίζω οτι είναι μια σοβαρή επαγγελματική προοπτική

 

Πάντως συμφωνώ με τον παραπάνω φίλο οτι πρέπει να τελειώσεις το Λύκειο (είναι το τεχνικό εφάμιλο με το Γενικό?) και ΣΙΓΟΥΡΑ να κάνεις μια και δύο ξένες γλώσσες αν μπορείς (οικονομικά, γιατί από χρόνοσίγουρα θα βρεις τώρα), τα Αγγλικά και Γερμανικά τα θεωρώ ως τις καλύτερες επιλογές.

 

Και μην σκέφτεσαι την ξένη γλώσα μόνο ως απαραίτητη για να βγεις έξω, η Ελλάδα είνια τουριστική χώρα και πάντα οι ξένες γλώσσες θα είναι προτέρημα για μια έστω και εποχιακή τουριστική δουλειά, μια δουλειά σε ξένη εταιρία στην Ελλάδα και βέβαια, μια δουλειά στο εξωτερικό αν σου αρέσει η ευκαιρία.... Αν δεν κάνεις γλώσσες τώρα, δεν θα τις κάνεις αργότερα που θα έχεις παραπάνω υποχρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

όπως είπαν και τα άλλα παιδιά, πρέπει να τελειώσεις το Λύκειο

δεν βλέπω μεγάλο ενθουσιασμό για Πανελλήνιες, άρα Τεχνικό και μια ειδικότητα Ηλεκτρονικού τμήματος ίσως;

 

Αν κατέχεις Γερμανικά, τότε προσπάθησε να τα τελειοποιήσεις όσο μπορείς (το θέμα είναι και οικονομικό βέβαια)

Προτείνω να κάτσεις να μάθεις και Αγγλικά (είναι γελοίο το πόσο εύκολα είναι)

 

στη θέση σου θα μάθαινα όσα μπορώ από τα παραπάνω και μετά θα έφευγα έξω

θα είναι δύσκολα στην αρχή, αλλά μετά δε νομίζω να το μετανοιώσεις

στο χέρι σου είναι τελικά ;)

 

(να 'μουν και 'γω 21 ξανάααα! :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το εμπορικό ναυτικό απο κάπου πρέπει να ξεκινήσεις. Οι ώρες εργασίας που εγραψες είναι λίγες. Συνήθως παει παραπάνω. Εαν πας εκεί να ξέρεις ότι πρέπει να αφοσιωθείς σε αυτό, γιατί η πιάτσα είναι αμείλικτη πλέον.
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις τοσες απαντησεις παιδια :).Μενω Θεσσαλονικη αλλα αν αποφασισω να παω λυκειο θα γυρισω πτολεμαιδα λογο του οτι ξερω καθηγητες και μαθητες και οσο ναναι η παρεα μου εκει ειναι...γιατι ψυχολογικα το θεωρω δυσκολο να περασω 2 ακομα χρονια στο σχολειο χωρις παρεα..και αγγλικα ξερω οτι εχει να κανει με τον υπολογιστη και τα windows ασπουμε εχω μαθει αρκετα πραγματα..απλα δεν ειμαι με τιποτα επιπεδο lower.Τα Γερμανικα παιδια αν πιστευετε οτι μετρανε τοσο θα παρω ενα πτυχιο δεν θα τα αφησω..Αρα ειναι μονοδρομος η επιστροφη μου στο λυκειο μαλλον..Το θεμα ειναι πως θα συντηρω τον εαυτο μου χωρις δουλεια..Γιαυτο ψαχνω κατι μηπως μπορεσω εστω για 1 χρονο να βρω καποια δουλεια και απο τον επομενο χρονο να παω στο λυκειο με καποια χρηματα στην ακρη..Δυσκολα τα πραγματα
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οι άνθρωποι που κάνουν αυτό που τους αρέσει πολύ, γίνονται επιτυχημένοι. Αλλά χρειάζεται να δοθείς ολοκληρωτικά, να θυσιάσεις πολλά πράματα, να φας σφαλιάρες και να αποτύχεις πριν αρχίσεις να λες ότι κάνεις κάτι.

Δηλαδή, αφού σου αρέσει το τένις τόσο πολύ, θα έπρεπε να το ακολουθήσεις, αλλά δε μπορώ να στο προτείνω γιατί δεν ξέρω πόσο έτοιμος είσαι να αποτύχεις ή να ξεχωρίσεις από τη μάζα που θέλει το ίδιο πράμα. Και ειδικά σε μια χώρα που δε σηκώνει τους πειραματισμούς σε μη συνηθισμένους τομείς.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...