Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα Τρικαλα στο κεντρικο δρομο εχει πολλες Μανωλιες. Η αληθεια ειναι οτι μοιζουν αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν αυτη εδω ειναι. Ισως μοιαζει η να ειναι διαφορετικη ποικιλια. Ομορφη όμως.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Θελω να με ενημερωση καποιος πως μπορει καποιος στην ελλαδα να γινει πυροτεχνουργος.

Εχω ακουσει διαφορα οποτε θελω καποιος που ειναι σχετικος ή εχει γνωστο και γνωριζει τη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Στον Στρατό και στην Αστυνομία πάς μόνο αν υπηρετείς και σε επιλέξουν υπηρεσιακά.

Σε άλλες περιπτώσεις δημοσίου και σαν συνεργάτης με διαγωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα πως μπορει καποιος να παρει την αδεια?

Δηλαδη πρεπει να βγεις απο το στρατο? Starenios το link που εδωσες τι ακριβως λεει?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα!

Απευθύνομαι στις γυναικίες παρουσίες του φόρουμ φυσικά...

Έχετε να προτείνετε ή γνωρίζετε καμία καλή ενυδατική κρεμούλα προσώπου για δέρμα ηλικίας 26 ετών;;;

 

Τώρα χρησιμοποιω μία της johnson σε ένα μικρό βαζάκι με ροζ καπάκι. Καλή είναι αλλά τη βαρέθηκα... Παλιότερα χρησιμοποιούσα μία του κορρέ με τριαντάφυλλο αλλά δεν μ άρεσε ήταν αρκετά βαριά για την επιδερμίδα μου... Μου είπαν για κάποιες κρέμες της La Mer Κάπως έτσι αλλά με μια γρήγορη ματιά μου φάνηκαν πανάκριβες!!! Πολλές είχαν και πάνω από 100 ευρω...

 

Η επιδερμίδα μου είναι κανονική προς ξηρή θα έλεγα...

 

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.

Link to comment
Share on other sites

Vichy,Castalia εχω χρησιμοποιησει και εμεινα ευχαριστημενη χωρις να δωσω μια περιουσια. Γενικα,οποια μαρκα κι αν παρεις να τσεκαρεις να γραφει parabens free η εστω να μην αναφερει τη λεξη parabens στα συστατικα της. Κι επειδη ο καιρος ανοιγει και θα κοιταξει η πωλητρια να σου φορτωσει ΚΑΙ αντηλιακη παρε μια που να εχει και αντηλιακο φιλτρο. Αυτα. :)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα η καλύτερη ειναι η bebanthol, υπάρχει σε κρέμα ημέρας. Απλή, ενυδατική, δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω η επιδερμίδα. Και επίσης πολύ καλό καθαρισμό κάθε βράδυ με σαπουνάκι :)

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

καλη η bepanthol συμφωνω ομως η κοπελα ειναι 26 χρονων το δερμα εχει καποιες παραπανω απαιτησεις απο μια απλη ενυδατικη κρεμα.

(προς θεου δεν λεω οτι ειναι γρια) απλα την bepanthol την προτεινεις σε μια κοπελα 18-20 το πολυ χρονων.

φυσικα σαπουνι αλλα και λοσιον πριν την κρεμα.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια... Για τη bepanthol έχω ακούσει καλά λόγια. Χρησιμοποιώ την κανονική της κρέμα για δέρμα (όχι την ενυδατική) και δεν ξέρω αλλά κοκκινίζει το0 πρόσωπο μου καμιά φορά και έτσι έχω πάψει να την χρησιμοποιώ.

 

Η vichy αφήνει λαδίλα στο πρόσωπο;;

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου προσωπο ειναι μικτο προς λιπαρο και οχι δεν αφηνε λιπαροτητα...

στο πρωτο μου ποστ εγραψα castalia και ειναι λαθος galenic ηθελα να γραψω....

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σκευτομουν να αγορασω ενα για να κανω πιο ευκολη την ζωη μου , μηλαμε για κοψιμο αγριοχορτων

αλλα απο την αλλη δεν θελω να παρω βενζινοκινητο μιας και ειναι αρκετα ακριβο

 

εχει χρησιμοποιησει κανεις ηλεκτρικο ? αξιζει? ή θα κλαιω τα λεφτα μου?

απο μια σχετικη ερευνα που εκανα ειδα οτι οι τιμες παιζουν απο 20-25 ευρω και πανω

υπολογιζω να δωσω καπου στα 50-70ευρω

 

εαν εχει κανεις να προτεινει καποιο ακομα καλυτερα

 

ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που τα χορτα ειναι ψηλά, δεν κάνουν τα χλοοκοπτικα του γκαζόν. Εναλλακτικά ψεκάζεις τακτικά με roundup...
Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που τα χορτα ειναι ψηλά, δεν κάνουν τα χλοοκοπτικα του γκαζόν. Εναλλακτικά ψεκάζεις τακτικά με roundup...

το κακο ειναι οτι το σπιτι ειναι στο χωριο και μπορει να κανω 4 και 5 μηνες να παω,,,,οποτε και να ψεκασω με αυτο που λες

δεν θα γινει δουλεια, καθε ανοιξη τα χορτα ειναι στο γονατο :wacko: , οποτε η περνω βενζινοκινητο , ή με τα χερια οπως κανω

χρονια τωρα , σ'ευχαριστω για την απαντηση σου , με εσωσες απο τσαμπα αγορα

Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι οτι το σπιτι ειναι στο χωριο και μπορει να κανω 4 και 5 μηνες να παω,,,,οποτε και να ψεκασω με αυτο που λες

δεν θα γινει δουλεια, καθε ανοιξη τα χορτα ειναι στο γονατο :wacko: , οποτε η περνω βενζινοκινητο , ή με τα χερια οπως κανω

χρονια τωρα , σ'ευχαριστω για την απαντηση σου , με εσωσες απο τσαμπα αγορα

 

Πάρε μια μεσινέζα της προκοπής για τα χόρτα. Με μεταλλική πετονιά θα κόψει τα πάντα.... Ψαξε ομως για μεσινέζα που να ειναι για κουρεμα ζουγκλας... οχι για κοψιμο χόρτων γυρω απο λουλουδια....

 

Απο εκει και πέρα, απευθύνσου σε γεωπόνο.. υπάρχει και φάρμακο που μπορείς να ρίξεις και να μην ξαναφυτρώσει τίποτα για χρόνια...

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Πήρα εγώ ένα ηλεκτρικό μάρκας einhell στα 80 ευρώ, κάπως έτσι... Πήρα πιο παχιά μεσινέζα για να κόβει τα ξερά αλλά για να είμαστε ειλικρινείς, ότι πληρώνεις παίρνεις... Τη δουλειά μου την έκανα (κάποια χοντρά δεν τα έκοβε βέβαια) αλλά με μεγάλη δυσκολία. Και την τρίτη φορά που πήγα να κόψω, έπεσε η κεφαλή του μηχανήματος (το μπροστινό μέρος που γυρνά και κόβει)....
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ έχω εξοχικό και είχα το ίδιο πρόβλημα. Έχω γύρω στα 250 τετραγωνικά χώρο αυλή με χώμα και συνεχώς γεμίζει αγριόχορτα και δεν θέλω να ρίχνω φυτοφάρμακα γιατί έχω και μερικά καρποφόρα δέντρα και δεν θέλω χημικά κοντά στα φρούτα μου. Παλιότερα έκοβα τα χόρτα με τσάπα, είτε εγώ -με πολύ κόπο και φουσκάλες στα χέρια- είτε έφερνα εργάτη και δούλευε με την τσάπα. Μετά έφερα μία φορά εργάτη με χορτοκοπτικό βενζινοκίνητο (για να κόψει τα τεράστια αγριόχορτα -ύψος ακόμα και 1,5 μέτρο- και για να μάθω την τεχνική) και από τότε προσπαθώ να κρατάω την αυλή σε μια ρέγουλα εγώ, με ένα ηλεκτρικό χορτοκοπτικό από το LIDL στα 500W (δεν έκανα καθόλου έρευνα, το πέτυχα στις προσφορές και το πήρα) που κόστισε πριν 2 χρόνια περίπου 40 ευρώ και υποτίθεται ότι είναι μόνο για τις άκρες από το γκαζόν, αλλά εγώ το έχω ξεσκίσει και κόβω τα πάντα! Βέβαια, προσπαθώ να μην αφήνω τα χόρτα να γίνουν χοντρά και ψηλά όπως τότε που ήρθε ο εργάτης και έτσι πηγαίνω κάθε μήνα περίπου από την άνοιξη και ως το τέλος του καλοκαιριού και τα "τριμάρω". Ό,τι είναι χλωρό κόβεται εύκολα, ό,τι έχει γίνει πάνω από 1 εκατοστό διάμετρο, ανάλογα και με το τι χόρτο είναι, μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα. Σημαντικό είναι να κόβεις διακοπτόμενα και όχι πολλή ώρα σερί για να μην υπερθερμανθεί το μοτέρ. Μετά, προσοχή στα χόρτα που είναι μακρυά και τυλίγονται γύρω από την κεφαλή. Μεγάλο πρόβλημα υπάρχει αν μέσα στα χόρτα υπάρχουν πέτρες ή σύρματα ή άλλα αντικείμενα που δεν κόβονται γιατί σου κόβουν τη μισινέζα και μπορεί και να χτυπήσεις αν εκτοξευτεί μια πέτρα πχ. Πάντα να φοράς προστατευτικά (εγώ φοράω γυαλιά προστασίας, χοντρό τζην και μποτάκια -προσοχή στα κορδόνια, μην μπλεχτούν στα περιστρεφόμενα μέρη). Το χρησιμοποιώ με το καρούλι με την λεπτή την αυτοτροφοδοτούμενη μισινέζα, η οποία ομολογώ ότι έχει συχνά προβλήματα στην τροφοδοσία της και πρέπει να βγάζω το καρούλι για να τακτοποιώ το νήμα, και αυτό είναι μεν καλό γιατί έτσι προλαβαίνει και κρυώνει το μηχανάκι αλλά είναι σπάσιμο νεύρων, από την άλλη η σταθερή μισινέζα με εκνευρίζει περισσότερο γιατί αν βρει σε κάτι πολύ σκληρό χαλάει και πρέπει να την αντικαταστήσω όλη. Η πιο σοβαρή βλάβη που έχω πάθει είναι ότι κάποια φορά μπήκε κάποιο κλαδί στη φτερωτή που αερίζει το μοτέρ και μου την μισοέσπασε και τώρα κάποια φορά κάτι άλλο θα μπει και το μηχανάκι θα διαλυθεί στα δύο... Επίσης, το κάλυμμα που έχει και τον μεταλλικό κόφτη της αυτοτροφοδοτούμενης μισινέζας δεν στεκόταν καλά από την αρχή και πρέπει να το στερεώνω με πατέντες (τώρα το κολλάω στο σασί με μια καλή gaffer tape).

Τελικά, με 40 ευρώ έχω κόψει 8-10 φορές τα χόρτα και το μηχανάκι ακόμα δουλεύει! Φέτος πήρα πάλι από το LIDL ένα στα 450W -που δυστυχώς φαίνεται πιο light- και το έχω καβάντζα για μόλις χαλάσει το παλιό. Εξάλλου, είναι πολύ διασκεδαστικό και πορωτικό να κόβω εγώ τα χόρτα, είναι σαν παιχνίδι! Μόνο τις μπαλαντέζες άπλωσε-μάζεψε βαριέμαι, αλλά και οι βενζίνες στα βενζινοκίνητα πάλι μανούρα είναι. Α! και το καθάρισμα του μηχανήματος αμέσως μόλις τελειώσεις αλλιώς κολλάνε τα χόρτα! Ενώ αν έφερνα τον εργάτη, θα πλήρωνα 50ευρα αβέρτα και επίσης αυτός δεν ξέρει τα σημεία που θέλουν προσοχή, με αποτέλεσμα να του κόβεται συνεχώς η μισινέζα και να καθυστερεί και να θέλει 2 μεροκάματα για όλη την αυλή. Ενώ εγώ την κάνω σε 3 απογεύματα με το πάσο μου, για χόμπι!

Ελπίζω να είχες το κουράγιο να διαβάσεις την... έκθεση μου :rolleyes:... και να βοήθησα κάπως.

Ανάλογα με το τι χόρτα έχεις κρίνε κι εσύ!

[και διάβασε τις οδηγίες χρήσης!!! βοηθάει!]

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

λογο οτι η αυλη εχει δεντρα, δεν μπορω να κανω χρηση χημικων !

 

η "εκθεση" σου φιλε tseapis ηταν πραγματικα κατατοπιστικοτατη! και πολυ χρησιμη

αφου ως χρηστης ηλεκτρικου χορτοκοπτικου μου ειπες ακριβως οτι θα επρεπε να ξερω

βοηθησες παρα πολυ στην αποφαση μου :D

θα προχωρισω σε αγορα ηλεκτρικου λοιπον!

 

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας:D

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ έχω εξοχικό και είχα το ίδιο πρόβλημα. Έχω γύρω στα 250 τετραγωνικά χώρο αυλή με χώμα και συνεχώς γεμίζει αγριόχορτα και δεν θέλω να ρίχνω φυτοφάρμακα γιατί έχω και μερικά καρποφόρα δέντρα και δεν θέλω χημικά κοντά στα φρούτα μου. Παλιότερα έκοβα τα χόρτα με τσάπα, είτε εγώ -με πολύ κόπο και φουσκάλες στα χέρια- είτε έφερνα εργάτη και δούλευε με την τσάπα. Μετά έφερα μία φορά εργάτη με χορτοκοπτικό βενζινοκίνητο (για να κόψει τα τεράστια αγριόχορτα -ύψος ακόμα και 1,5 μέτρο- και για να μάθω την τεχνική) και από τότε προσπαθώ να κρατάω την αυλή σε μια ρέγουλα εγώ, με ένα ηλεκτρικό χορτοκοπτικό από το LIDL στα 500W (δεν έκανα καθόλου έρευνα, το πέτυχα στις προσφορές και το πήρα) που κόστισε πριν 2 χρόνια περίπου 40 ευρώ και υποτίθεται ότι είναι μόνο για τις άκρες από το γκαζόν, αλλά εγώ το έχω ξεσκίσει και κόβω τα πάντα! Βέβαια, προσπαθώ να μην αφήνω τα χόρτα να γίνουν χοντρά και ψηλά όπως τότε που ήρθε ο εργάτης και έτσι πηγαίνω κάθε μήνα περίπου από την άνοιξη και ως το τέλος του καλοκαιριού και τα "τριμάρω". Ό,τι είναι χλωρό κόβεται εύκολα, ό,τι έχει γίνει πάνω από 1 εκατοστό διάμετρο, ανάλογα και με το τι χόρτο είναι, μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα. Σημαντικό είναι να κόβεις διακοπτόμενα και όχι πολλή ώρα σερί για να μην υπερθερμανθεί το μοτέρ. Μετά, προσοχή στα χόρτα που είναι μακρυά και τυλίγονται γύρω από την κεφαλή. Μεγάλο πρόβλημα υπάρχει αν μέσα στα χόρτα υπάρχουν πέτρες ή σύρματα ή άλλα αντικείμενα που δεν κόβονται γιατί σου κόβουν τη μισινέζα και μπορεί και να χτυπήσεις αν εκτοξευτεί μια πέτρα πχ. Πάντα να φοράς προστατευτικά (εγώ φοράω γυαλιά προστασίας, χοντρό τζην και μποτάκια -προσοχή στα κορδόνια, μην μπλεχτούν στα περιστρεφόμενα μέρη). Το χρησιμοποιώ με το καρούλι με την λεπτή την αυτοτροφοδοτούμενη μισινέζα, η οποία ομολογώ ότι έχει συχνά προβλήματα στην τροφοδοσία της και πρέπει να βγάζω το καρούλι για να τακτοποιώ το νήμα, και αυτό είναι μεν καλό γιατί έτσι προλαβαίνει και κρυώνει το μηχανάκι αλλά είναι σπάσιμο νεύρων, από την άλλη η σταθερή μισινέζα με εκνευρίζει περισσότερο γιατί αν βρει σε κάτι πολύ σκληρό χαλάει και πρέπει να την αντικαταστήσω όλη. Η πιο σοβαρή βλάβη που έχω πάθει είναι ότι κάποια φορά μπήκε κάποιο κλαδί στη φτερωτή που αερίζει το μοτέρ και μου την μισοέσπασε και τώρα κάποια φορά κάτι άλλο θα μπει και το μηχανάκι θα διαλυθεί στα δύο... Επίσης, το κάλυμμα που έχει και τον μεταλλικό κόφτη της αυτοτροφοδοτούμενης μισινέζας δεν στεκόταν καλά από την αρχή και πρέπει να το στερεώνω με πατέντες (τώρα το κολλάω στο σασί με μια καλή gaffer tape).

Τελικά, με 40 ευρώ έχω κόψει 8-10 φορές τα χόρτα και το μηχανάκι ακόμα δουλεύει! Φέτος πήρα πάλι από το LIDL ένα στα 450W -που δυστυχώς φαίνεται πιο light- και το έχω καβάντζα για μόλις χαλάσει το παλιό. Εξάλλου, είναι πολύ διασκεδαστικό και πορωτικό να κόβω εγώ τα χόρτα, είναι σαν παιχνίδι! Μόνο τις μπαλαντέζες άπλωσε-μάζεψε βαριέμαι, αλλά και οι βενζίνες στα βενζινοκίνητα πάλι μανούρα είναι. Α! και το καθάρισμα του μηχανήματος αμέσως μόλις τελειώσεις αλλιώς κολλάνε τα χόρτα! Ενώ αν έφερνα τον εργάτη, θα πλήρωνα 50ευρα αβέρτα και επίσης αυτός δεν ξέρει τα σημεία που θέλουν προσοχή, με αποτέλεσμα να του κόβεται συνεχώς η μισινέζα και να καθυστερεί και να θέλει 2 μεροκάματα για όλη την αυλή. Ενώ εγώ την κάνω σε 3 απογεύματα με το πάσο μου, για χόμπι!

Ελπίζω να είχες το κουράγιο να διαβάσεις την... έκθεση μου :rolleyes:... και να βοήθησα κάπως.

Ανάλογα με το τι χόρτα έχεις κρίνε κι εσύ!

[και διάβασε τις οδηγίες χρήσης!!! βοηθάει!]

Τα λες πολύ σωστά. Έχω αντιμετωπίσει ακριβώς τα ίδια όταν ξεκίνησα να κόβω. Τα πολύ ξερά χορτάρια κόβονται πολύ εύκολα τώρα τον Ιούλιο πχ, είναι πολύ "εύθραυστα". Συμφωνώ, επίσης, ότι είναι μια ασχολία διασκεδαστική! Και, άλλωστε, γιατί να πληρώνουμε άλλους να τα κόβουν; ;) Όσο για το ξερίζωμα με τσάπα, το έκανα πριν πάρω χορτοκοπτικό, και μου διαλύθηκε η μέση! :D

Link to comment
Share on other sites

^χαίρομαι που συμφωνούμε! :-)

Κι εγώ έχω προβλημα μέσης και η τσάπα είναι... killer! :-(

Ενώ το χορτοκοπτικο αν καθισεις λίγο να του ρυθμίσεις μήκος και λαβές κουράζει ελάχιστα , εγώ μάλιστα το δουλεύω και με το δεξί στη σκανδάλη και με το αριστερο και έτσι μπορώ να συνεχίζω πολλή ώρα -με διαλείμματα, βεβαίως- παρολο που είμαι γυναίκα και οσο να'ναι σίγουρα δεν έχω τη δύναμη και την αντοχή ενος άντρα. Το μονο που δεν έχουν αυτά τα μικρά χορτοκοπτικά είναι ιμάντας ανάρτησης, αυτο ίσως θα τα έκανε ακομά πιο άνετα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παέδες εγώ θα ήθελα να μου πείτε πως μπορώ να βρω που μένει ένας άνθρωπος που μένει στην Γερμανία ενώ έχω το Ονοματεπώνυμο του και το τηλέφωνό του. Μπορείτε να μου το πείτε;;;;;;;;;;;; :worry:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...