Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Tσεκαρε αμα η tv ειναι συνδεδεμενη σωστα με το διαδικτυο.Εμενα αυτο μου το πεταει καμια φορα οταν πεσει το δικτυο.Αμα ειναι ολα οκ με το ρουτερ δοκιμασε να βγαλεις την tv απ'την πριζα για κανα 2-3 λεπτα και ξαναβαλτην.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με την εγκατασταση ενος κλιματιστικου Aux 12αρι ινβερτερ, R32

 

Εχω τοποθετησει την εσωτερικη και εξωτερικη μοναδα, εχω κανει την τρυπα στον τοιχο για τις σωληνωσεις και μενει τωρα η αγορα σωληνων και υλικων και η κατασκευη της αντλιας κενου απο μοτερ ψυγειου που εχω στη διαθεση μου. Τυχαινει να εχω εκχειλωτικο σωληνων και για δυναμοκλειδο εχω λυση.

 

Εχω ομως ορισμενες αποριες.

 

1. Ψαχνω καμποσες μερες τωρα, ωστε να βγαλω μια ακρη σχετικα με το ελαχιστο μηκος σωληνων που χρειαζεται, για να μη ζοριζεται ο συμπιεστης και να αποδιδει καλυτερα. Ρωτησα 2 ψυκτικους σχετικα με το ποσο πρεπει να ειναι το ελαχιστο μηκος και ο ενας ειπε "ε κανα 2 μετρα μωρε" και ο αλλος οταν του ειπα οτι διαβαζω για ελαχιστο μηκος 3 μετρα μου λεει "ποιος στα λεει αυτα, δεν ισχυουν".. Απ τα μπολικα manuals που κατεβασα και εριξα μια ματια, καποιες εταιρειες λενε 3 μετρα, ενω αλλες δεν αναφερουν καν για ελαχιστο μηκος. Το manual του κλιματιστικου που εχω δεν αναφερει τιποτα, οποτε ποσα μετρα σωληνων να παρω τελικα? Η μοναδα μπορει να μπει και ακριβως απο πισω απ την εσωτερικη, αλλα και πιο μακρια, οποτε δε μας περιοριζει αυτο.

 

2. Διαβασα οτι αν βαλεις μακρυτερο σωληνα, μπορεις να τον κουλουριασεις στο πισω μερος του κλιματιστικου ή καποιοι λενε οτι πρεπει να γινει αυτη η κουλουρα για καποιο λογο. Αλλοι λενε οτι δεν κανει να κουλουριαζεις τους σωληνες γιατι μενει το λαδι κατω και δε μπορει να γινει σωστη λιπανση του συμπιεστη. Αλλοι λενε οτι ετσι δυσκολευεται το φρεον να φτασει στον προορισμο του, με αποτελεσμα να εχει απωλειες. Δεν ειδα σε κανενα manual να αναφερει κουλουριασμα των σωληνων. Τελικα τι ειναι σωστο σχετικα με το θεμα αυτο?

 

3. Το αλλο που δε μπορω να βρω μια στανταρ πληροφορια ειναι οτι αναφερεται σε πολλα manuals αλλα και στο δικο του, η εφαρμογη ψυκτικου λαδιου στο στομιο της εκχειλωσης του σωληνα πριν την εφαρμογη στο ρακορ, για να σφιξει σωστα και να μην εχει διαρροες. Διαβασα οτι δεν κανει να βαλεις οτι να 'ναι, πρεπει να ειναι συμβατο με το R32, αλλιως μπορει να προκληθει ζημια αν ερθει σε επαφη με το φρεον. Τι λαδι πρεπει να βαλω εκει?

Link to comment
Share on other sites

https://campaign.consumer.huawei.com/infocusawards/gr/view/63862

Σε όσους αρέσει η φωτογραφία μου ας ψηφίσει παρακαλώ. Ευχαριστώ πολύ. Δύσκολο βέβαια να κάνω τίποτα γιατί βλέπω άλλοι έχουν ήδη 9000 με 10000 ψήφους ήδη :worry:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

Δεν άντεξα και εγώ με τη σειρά μου και σκέφτομαι πολύ θερμά πλέον να αποκτήσω ένα ηλεκτρικό scooter!Στην αγορά γίνεται ένας πανικός και έτσι θα ήθελα παρακαλώ προτάσεις απο κατόχους η άτομα που έχουν εμπειρία πάνω στο θέμα!Δεν έχω τρελές απαιτήσεις σε γκαζι και ανηφόρες,αλλά με ενδιαφέρει κυρίως η μεγάλη αυτονομία,να παίρνει 2 άτομα,να έχει μπαταρία λίθιου και να είναι μέχρι 250 Watt +πηδαλι για να είμαστε άνετοι απο μπλόκα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Σε όσους αρέσει έχω και εγώ εδώ την δικιά μου https://campaign.consumer.huawei.com/infocusawards/gr/view/3524

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Σε όσους αρέσει έχω και εγώ εδώ την δικιά μου https://campaign.consumer.huawei.com/infocusawards/gr/view/3524

Ευχαριστώ!

 

Την έριξα την ψήφο μου! Πολύ ωραία Νικήτα!!!

Link to comment
Share on other sites

φιλε εχω το retro της emw 3000w στα καλα τους οι μπαταριες τραβουσε σαν ενα 50αρι τετραχρονο σκουτερ.Ο λογος που το εχω παρατησει τωρα και λιγο καιρο ειναι οτι στα 9500χλμ και με προσεκτικες φορτισεις ζητησε μπαταριες κοστος 500ε και τελικα ειδα οτι καλυτερα ενα τετραχρονο injection σου βγαινει στο ιδιο ισως και χαμηλοτερο κοστος χρησης γι αυτο τα 250w τα βλεπω πολυ λιγα για 2 ατομα.
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ..Ειχε μπαταρία απλή;Αυτό που σκέφτομαι έχει λιθίου.Να πω την αλήθεια πιο πολύ τα αλκοτεστ+κράνος σκέφτομαι καθώς έχω όλα τα επαγγελματικά διπλώματα.σωστά για 2 άτομα σκέφτομαι,αλλά πιο σπάνια,και μέσα στην πόλη μόνο με ιδιαίτερα αργούς ρυθμούς καθαρής βόλτας.
Link to comment
Share on other sites

Δυο ατομα δεν παιζει να σηκωσει...για ενα ειναι μια χαρα..για εμενα ηλεκτρικο ποδηλατο παρε

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω μέρος σε ένα διαγωνισμό φωτογραφίας και θα εκτιμούσα αν με βοηθουσατε με την ψήφο σας. Το λινκ της ψηφοφορίας είναι το ακόλουθο.

 

https://campaign.consumer.huawei.com/infocusawards/gr/view/79446

 

Ευχαριστώ

 

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

Edited by moonrat
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το Tzini 2g ψόφιο.1 άτομο και με το ζόρι ξεκινούσε.Μετά δοκίμασα ενός φίλου μου κινεζια φουλ με 2 άτομα μια χαρά τα πήγε.εγώ δηλαδή στα 80kg και ένα γκομενάκι καμία 50ρια.Ναι,ηλεκτρικό εννοώ σα jogακι που έχει και κάτι ψευτοπεταλια..
Link to comment
Share on other sites

Εγω εδω το fiido d1 .ισως σε καλυψει αν και τυπικα με το γκομενακι ξεπερνας κατα 10κιλα το επιτρεπτο βαρος ..λογω 14τροχων ειναιξ αρκετα νευρικο....γενικα θεωρηται απο τα πιο δυνατα μικρα ..βιντεο μου στο youtube με το ονομα τσομπανιδης

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα κόλλησε το δέμα τελωνείο - παραγγελία από aliexpress (το οποίο κοστίζει 55 ευρώ) και μου στείλανε μνμ στο κινητό. Τους στέλνω μία απόδειξη με email και μου έρχεται το παρακάτω:

 

Θα πρέπει να μας στείλετε το επίσημο αποδεικτικό της ηλεκτρονικής πληρωμής από τράπεζα/Paypal ή άλλο επίσημο οργανισμό πληρωμών, σε μορφή εικόνας ή pdf (π.χ. screenshot από το Paypal ή/και από την τραπεζική πληρωμή).

 

Επίσης χρειαζόμαστε να μας στείλετε την παραγγελία σε μορφή εικόνας ή pdf (από την εφαρμογή ή το αντίστοιχο site) να εμφανίζεται το προϊόν με την περιγραφή του και το trackingnumber, καθώς και η αξία των/του συγκεκριμένου προϊόντος για μπορέσουμε να προχωρήσουμε στον εκτελωνισμό του δέματος. Παρακαλούμε, εφαρμόστε ορθώς την άνω διαδικασία για την ομαλότερη και ταχύτερη εξυπηρέτησή σας.

 

Τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Να ακολουθησεις τα βηματα που σου είπαν μήπως;;

 

Αφου στείλεις αυτα που σου ζητανε στο mail που λεει στο sms να ξέρεις ότι θα σοη βγει 15€ εξοδα εκτελωνισμου + το ΦΠΑ επι της αρχικης αξιας του προϊόντος, δηλαδή αν στο site ελεγε 100 ευρω με 50% έκπτωση, εσυ θα φορολογιθεις για 100 ευρω και οχι 55.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Στέλνεις print screen από την σελίδα στο Ali όπου φαίνεται η αγορά και πόσο πλήρωσες και tracking

Και μι; το υπεύθυνη δήλωση.

Τωρα αν θες να αποφύγεις το τελονειο ξέχνα το

 

πχ για παράδειγμα μου ήρθε να κάνω για τελωνείο αυτό το αντικείμενο εδώ έβγαλα screenshot της συναλλαγής οπoy φαινεται πόσο πλήρωσα και το tracking

https://i.ibb.co/MVwHtsZ/Untitled.jpg

 

βήμα δυο συμπληρώνω την υπευθνη δήλωση

παρε ενα template

http://s000.tinyupload.com/index.php?file_id=91675211321353881622

 

τα συμπλορωνεις και στελνεις στο mail geta@elta-net.gr με θεμα το tracking number

 

στην περίπτωση σου λογικά θα πληρώσεις 25 ευρω

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,αλλά ίσως σας μπέρδεψα εγώ.Εννοώ ηλεκτρικό μηχανάκι Πως λέγεται η υποκατηγορία δεν ξέρω..με σέλα σα jogακι για 2 άτομα και πετάλια στο πλάι μέχρι 250W για να είμαστε καλυμμένοι μελλοντικά απο μπλόκα..
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί το εκτελωνιζουν ούτως ή άλλως. Απλά χρειάζονται αυτά που σου αναφέρουν τα παιδιά για να κοστολογηθεί το προϊόν και χρεωθείς με βάση την σωστή αξία αγοράς. Αν το αφήσεις χωρίς να στείλεις θα περιμένεις άπειρο καιρό μέχρι να προχωρήσει, αν προχωρήσει, και δεν ξέρεις και πόσο θα το κοστολογήσουν.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα κόλλησε το δέμα τελωνείο - παραγγελία από aliexpress (το οποίο κοστίζει 55 ευρώ) και μου στείλανε μνμ στο κινητό. Τους στέλνω μία απόδειξη με email και μου έρχεται το παρακάτω:

 

 

 

Θα πρέπει να μας στείλετε το επίσημο αποδεικτικό της ηλεκτρονικής πληρωμής από τράπεζα/Paypal ή άλλο επίσημο οργανισμό πληρωμών, σε μορφή εικόνας ή pdf (π.χ. screenshot από το Paypal ή/και από την τραπεζική πληρωμή).

 

 

 

Επίσης χρειαζόμαστε να μας στείλετε την παραγγελία σε μορφή εικόνας ή pdf (από την εφαρμογή ή το αντίστοιχο site) να εμφανίζεται το προϊόν με την περιγραφή του και το trackingnumber, καθώς και η αξία των/του συγκεκριμένου προϊόντος για μπορέσουμε να προχωρήσουμε στον εκτελωνισμό του δέματος. Παρακαλούμε, εφαρμόστε ορθώς την άνω διαδικασία για την ομαλότερη και ταχύτερη εξυπηρέτησή σας.

 

 

 

Τι μπορώ να κάνω;

 

 

 

Ότι σου είπαν.Πιο αναλυτικά δέν γίνεται.

Screenshot τις παραγγελίες και οτι αλλο και καθάρισες.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν το αφήσω χωρίς δλδ να τους στείλω κάτι, το εκτελωνίζουν αυτοί; αξίζει να το αφήσω ?
Αν δεν το θέλεις άστο απλά θα χάσεις λεφτά αγοράς. Αν το θέλεις στέλνεις αυτά που ζητάνε πληρώνεις 25 ευρώ και έχεις το αντικείμενο σου, τόσο απλά
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...