Jump to content

Συζητήσεις για... οτιδήποτε!


t300
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεις να βρεις χοντρικα τον ογκο της δεξαμενης αν την υποθεσεις κυλινδρικη. Βρες το εμβαδον επιφανειας ( Ε=πr² ) οπου π=3.14 και r η ακτινα σε μετρα. Υστερα πολλαπλασιασε το αποτελεσμα με το υψος (σε μετρα ). Ετσι εχεις βρει τον ογκο V της δεξαμενης σε m³. Για να τα μετατρεψεις σε λιτρα πολλαπλασιασε τον ογκο που βρηκες με 10³ ;)
Link to comment
Share on other sites

185 ? :shock:

Φίλε chris7 είσαι σίγουρος γι αυτό ?

Διότι τον πήρα τηλ. και μου είπε πως τα βαρέλια χωράνε 220 λίτρα.

Αν όντως χωράνε 185 τότε μιλάμε για χοντρή κλεψιά.

Μπορώ να αποφανθώ κάπου ? (αν και είναι αγίες μέρες και δεν λέει… :mad:)

 

sthn doulia thn dikia mou ta varelia pou exoume m ladia einai 185 litra olla!!!

twra an uparxoun kai alla varelia den kserw!

pantos to vlepw ligo diskolo na uparxoun megalitera h mikrotera varelia (egw toulaxistwn den to exw ksanadei)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάντως από τίμή σκίζει. Όλοι έχουν από 70+ το λίτρο. Βασικά το φθηνό να το φοβάσαι γιατί το πιθανότερο να σε κλέβει από αλλού για να ισοφαρίσει τη χασούρα της "καλής" τιμής.
ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
Link to comment
Share on other sites

Έπειτα απο πολλά χρόνια απουσίας είμαστε τελικά ΕΔΟ για όλους τους Έλληνες Διπολικούς ασθενείς, τα συγγενικά τους πρόσωπα και φίλους, αλλά και τους παράγοντες υγείας που μέλλουν για την προαγωγή της διπολικής (μανιοκαταθλιπτικής) υγείας.

 

Είμαστε η πρώτη και μοναδική οργάνωση στην Ελλάδα για Διπολικούς ασθενείς (Μανιοκατάθλιψη) που κατα πλειονότητα συγκροτείται από άτομα με προσωπική εμπειρία (ασθενείς και συγγενείς) με την ασθένεια.

 

Βρισκόμαστε σε εκκολαπτόμενο στάδιο αλλά θέλουμε να πιστεύουμε ότι η αποστολή μας, οι αρχές μας και σιγά σιγά το έργο μας θα βρουν απήχηση στο Ελληνικό Διπολικό κοινό.

http://www.bipolar.gr

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα μου είναι Γαλλίδα και μένει μαζί μου στην Ελλάδα 3,5 χρόνια. Αν όλα πάνε καλά ελπίζω να παντρευτούμε κάποια στιγμή και γιαυτό θέλω να ρωτήσω μερικά πράγματα. Αυτή είναι καθολική και εγώ ορθόδοξος.Έχω ακούσει ότι γίνεται γάμος χωρίς κάποιος από τους δύο να αλλάξει δόγμα επειδή πρόκειται για ίδια θρησκέια. Ισχύει κάτι τέτοιο? Μπορεί να γίνει και καθολικός και ορθόδοξος γάμος και αν ναι με ποιά σειρα? Αν κάποιος γνωρίζει τι γίνεται ας μου πει.

Ευχαριστώ!

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Συγγενής μου πρώτου βαθμού παντρεύτηκε πέρισυ το καλοκαίρι (2006) άτομο ιταλικής καταγωγής (καθολικό), χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, με ορθόδοξη τελετή, σε ελληνική εκκλησία στην Θεσσαλονίκη.

Μέχρι πριν 2 χρόνια αν δεν κάνω λάθος, χρειαζόταν αν κάνεις ορθόδοξο γάμο, ο μη ορθόδοξος να βαπτιστεί και αντίστροφα αν έκανες καθολικό. Τα βρήκαν όμως ο Πάπας με τον Πατριάρχη και πλέον δεν υπάρχει πρόβλημα. :D

Ρώτα και στην εκκλησία της περιοχής σου κάποιον παπά για επιβεβαίωση. :)

Link to comment
Share on other sites

Συγγενής μου πρώτου βαθμού παντρεύτηκε πέρισυ το καλοκαίρι (2006) άτομο ιταλικής καταγωγής (καθολικό), χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, με ορθόδοξη τελετή, σε ελληνική εκκλησία στην Θεσσαλονίκη.

Μέχρι πριν 2 χρόνια αν δεν κάνω λάθος, χρειαζόταν αν κάνεις ορθόδοξο γάμο, ο μη ορθόδοξος να βαπτιστεί και αντίστροφα αν έκανες καθολικό. Τα βρήκαν όμως ο Πάπας με τον Πατριάρχη και πλέον δεν υπάρχει πρόβλημα. :D

Ρώτα και στην εκκλησία της περιοχής σου κάποιον παπά για επιβεβαίωση. :)

 

Άν συμβαίνει αυτό είναι πολύ θετικό!Από την άλλη έχω ακουσει ότι επειδή οι καθολικοί κάνουν μόνο ένα γάμο και όχι τρεις αν έχεις παντρευτεί πρώτα με ορθόδοξο δεν μπορείς να παντρευτείς με καθολικο γιατί αναγνωρίζεται ο γάμος που έχεις ήδη κάνει. Το αντίθετο όμως δηλαδή πρώτα ο καθολικός και μετά ο ορθόδοξος μπορεί να γίνει.Μήπως ξέρεις γιαυτό τίποτα?

Near to the East, in a part of Ancient Greece...in an ancient land called Macedonia...
Link to comment
Share on other sites

Aν εισαι σιγουρος για αυτο που πας να κανεις ( :lol: ) και την αγαπας την κοπελα σου ( :) ) αλλα και την αξιοπρεπεια σου... πηγαινε κανε ενα πολιτικο γαμο ευκολα, σοβαρα και ωραια και μην κρεμεσαι απο τις αποφασεις και συμφωνιες κανενος.

 

Αυτη ειναι η δικη μου συμβουλη...αλλα περι ορεξεως...

Καλη τυχη οπως και να ΄χει.

Link to comment
Share on other sites

Απ'ό,τι ξέρω πρίν από χρόνια έπρεπε απλά να γίνουν δύο γάμοι, ένας κατά την ορθόδοξη και ένας κατά την καθολική εκκλησία. Μετά από τους δύο γάμους ήταν πια παντρεμένοι, δεν χρειαζόταν τπτ παραπάνω, ούτε βαπτίσεις ούτε περαιτέρω συμφωνίες.

Ας μη το κρύβουμε.

Διψάμε για ουρανό!

Link to comment
Share on other sites

easytarget, ισχύει όπως σου το είπα.

Συμφωνώ δε με τον Stephen στα περί πολιτικού γάμου από νομική, θρησκειολογική και οικονομική άποψη. Ειδικά δε από θρησκειολογικής άποψης, θα στο ανέλυα ευχαρίστως αλλά θα φάω ban ξεγυρισμένο :shifty::shifty:

 

Το τι θα κάνεις πάντως είναι δικιά σου επιλογή. :)

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα και καλη χρονια!!:)

 

Στη σχολη μου κανουμε μια ερευνα σχετικα με ιστοσελιδες τραπεζων.

 

υπαρχει ενα ερωτηματολογιο 3 σελιδων που πρεπει δωσουμε σε ατομα ηλικιας απο 18 και πανω, χρηστες internet και που εχουν συναλλαγες με τραπεζες.

 

αν καποιος θελει να βοηθησει μπορει να κατεβασει το αρχειο που υπαρχει στο παρακατω link και αφου επισκεφθει την ιστοσελιδα μιας τραπεζας της οποιας δινονται συγκεκριμενα links, να απαντησει σε μερικες ερωτησεις. http://www.sendspace.com/file/yuizk6

 

δεν θα σας παρει πανω απο 10-15 λεπτα.

 

απλα θελουμε οποιος συμμετασχει να επισκεφθει πρωτα τα links που δινονται ωστε να ειναι μετα σε θεση να αξιολογησει την ιστοσελιδα.

 

το αρχειο το στελνετε μετα στη διευθυνση azio20@yahoo.gr

 

ειναι αρκετα μεγαλος ο αριθμος των ερωτηματολογιων που πρεπει να μαζεψουμε οποτε σκεφτηκαμε με τα υπολοιπα μελη της ομαδας που ειναι κι αυτα μελη του forum να ανοιξουμε ενα thread και να βοηθησει οποιος θελει.

 

Ευχαριστουμε για τη βοηθεια!

My dream is to fly Over the rainbow so high!:music:
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ τα παιδια που συμμετειχαν!

 

ελπιζω να υπαρξουν και αλλα ατομα που θα συμμετασχουν καθως η ερευνα ολοκληρωνεται την κυριακη και υπαρχουν αρκετα ερωτηματολογια ακομα που πρεπει να συγκεντρωθουν.

 

το ερωτηματολογιο ειναι μικρο και δεν απαιτουνται πανω απο 10 λεπτα για να δειτε τις σελιδες και να απαντησετε στις ερωτησεις.

 

update: η συμπληρωση μπορει να γινει και ηλεκτρονικα απο αυτη τη σελιδα, χωρις να κατεβασετε καποιο αρχειο

http://www.surveymonkey.com/s.aspx?sm=9NWon1cg7Gui80_2bbkxWaTw_3d_3d

My dream is to fly Over the rainbow so high!:music:
Link to comment
Share on other sites

Χασαμε ενα πανεμορφο σκυλι ρατσας χασκι, η πανεμορφη κυρια ακουει στο ονομα Μάγια και χάθηκε στην περιοχη Χαριλαου/Κατω Τουμπα Θεσσαλονικης

 

http://img233.imageshack.us/img233/6357/dsc01490wo1.jpg

 

Παρακαλω αν την βρείτε κάπου παρτε ενα τηλέφωνο στο 6944377106 ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Έστειλα τη φωτογραφία σε μερικούς γνωστούς που μένουν στην περιοχή και ζήτησα να με ενημερώσουν αν τη δουν ώστε να ενημερώσω και εγώ εσένα. Ελπίζω να βρεθεί σύντομα η Μάγια και να είναι καλά :)
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι κι εγω να τη βρειτε...ειναι πραγματικα ομορφο σκυλι...:)
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα τη φωτογραφία σε μερικούς γνωστούς που μένουν στην περιοχή και ζήτησα να με ενημερώσουν αν τη δουν ώστε να ενημερώσω και εγώ εσένα. Ελπίζω να βρεθεί σύντομα η Μάγια και να είναι καλά :)

 

Σε εμένα δεν την έστειλες και εχθές ήμουν εκεί!

Εύχομαι να βρεθεί το σκυλί.

Link to comment
Share on other sites

@ MODS

 

Παιδια ζητω προκαταβολικά συγνωμη. Ξερω πως ειναι να εισαι mod αλλα ειλικρινά δεν ηξερα που αλλου να το φτιαξω το θέμα...

 

- - - - -

 

Λοιπον εχουμε και λέμε...

 

Εδώ και μερικά χρονια εχω βαλει στο μάτι ενα ride απο εναν simulator... απο αυτους που εχουμε στα παρκα ψυχαγωγίας...

 

Παράδειγμα:

 

http://www.gizmo-central.com/wp-content/uploads/2006/12/home-motion-simulator.jpg

 

Ψαχνω βασικά την ετερεία που δημιούργησε αυτο το ride (ΟΧΙ ΤΟ ΚΟΥΤΙ! - ΟΧΙ ΤΟΝ ΕΞΩΜΟΙΩΤΗ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΤΕ - αλλά!... το "video ride") και κανενα δυο αλλα...

 

Αν μπορειτε να βοηθησετε με links θα το εκτιμουσα...

 

Περιγραφή RIDE 1:

 

Εισαι και καλα μεσα σε ενα αυτοκινητο (στο διαστημα μαλλον) και κανεις αγωνα με ενα αλλο αυτοκινητο (που φαινεται λιγο ποιο διαβολικο - μωβ) και προσπαθειτε να τερματισετε πρωτοι. καποια στιγμη αυτος ο "κακος" φευγει εκτος πορειας κλπ και στο τελος πεφτει απο τον γκρεμο δεν ανοιγει το αλεξιπτωτο του και ανατιναζεται.

Με λιγα λογια ειναι ραλακι αυτο το ride.

 

Μπορειτε να το βρειτε? το ξερει κανεις?

 

Περιγραφη RIDE 2:

 

Εισαι μεσα σε ενα "παγοθραυστικο" καπου στο διαστημα σε εναν πολανητη και κανεις βολτες ενω περνας μεσα απο παγωβουνα κλπ.

 

Εχει πολυ φαση και απλα το ψαχνω. νομιζω οτι ειναι η ιδια ετερεια που το δημιουργησε μαζι με το προηγουμενο.

 

 

:) Ευχαριστω προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

κ λεφτα για πεταμα να χεις,τι θα το κανεις μετα απο 3-4 φορες που θα το τερματιζεις καθε φορα?εκτος κ αν βγαινουν καθε μηνα νεες πιστες που δεν νομιζω
Link to comment
Share on other sites

ακομη χειροτερα.

αν καταλαβα καλα μιλας οτι θελεις μονο το προγραμμα ?απ οσο ξερω αυτα ειναι σχεδιασμενα για τις συγκεκριμενες μηχανες οποτε δεν νομιζω να μπορει να τις παιξει καποιο pc...

αν πας κ δεις σε κανα μαγαζι με καινουργια ηλεκτρονικα θα δεις οτι τα γραφικα κτλ ειναι πολυ καλυτερα απο τις παιχνιδομηχανες...

Link to comment
Share on other sites

omg! ΚΑΜΙΑ σχεση ρε παλικάρι... :blink:

 

Ψαχνω να βρω την ετερεία που σχεδιασε αυτο το animation...

 

ΔΕΝ ειναι παιχνιδι! :!:

 

Ποιο συγκεκριμένα αυτο το πραγμα ειναι σε ενα δισκο σε μεγεθος βυνιλιου και εχει μεσα ολες τις πληροφοριες για να κυνηθουν οι υδραβλικες μπουκαλες που κινουν τον εξωμοιοτή οπως επισης και το ιδιο το βιντεο :X :!:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις για... οτιδήποτε!
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...