Jump to content

[S60 3rd Edition] Hacks & Patches


liogr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μονο στο Ν82 μου εκανε εγκατασταση.. :(

 

Xθες το δοκιμασα σε ενα Ν73 και δεν εκανε.

 

Eαν θυμηθει ο @alex_n80 τι εκανε ισως να βγαλουμε ακρη :)

 

Edit:

Mπορεις εαν θελεις να διαγραψεις τους φακελους που δημιουργησες.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

stendor γιατί δεν κάνεις αυτό να ξεμπλέκεις...;;)

Με αυτόν τον τρόπο δεν χρειάζεται τίποτα απολύτως.

Εγκαθίστανται όλες οι εφαρμογές χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εγκαθιστάς και το CapOff για να μπαίνεις στους SYS και PRIVATE και τελειώνει η ιστορία.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Μονο στο Ν82 μου εκανε εγκατασταση.. :(

 

Xθες το δοκιμασα σε ενα Ν73 και δεν εκανε.

 

Eαν θυμηθει ο @alex_n80 τι εκανε ισως να βγαλουμε ακρη :)

Τι να πω Γιάννη δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Έχω διαβάσει και το αντίστοιχο θέμα στο xxxxxxxxxxx και έχει άτομα που το έχουν κάνει εγκατάσταση σε N95, N95-8GB, N82, N80, N73, N73 ME and the 6120c. Δεν ξέρω τι παραπάνω έχουν κάνει. Έκανα ποστ και εκεί μπας και δώσουν καμία ιδέα, θα δούμε. :confused:

 

stendor γιατί δεν κάνεις αυτό να ξεμπλέκεις...;;)

Με αυτόν τον τρόπο δεν χρειάζεται τίποτα απολύτως.

Εγκαθίστανται όλες οι εφαρμογές χωρίς κανένα πρόβλημα.

Εγκαθιστάς και το CapOff για να μπαίνεις στους SYS και PRIVATE και τελειώνει η ιστορία.

Βασικά ποιστοποητικό έχω ήδη πριν αλλάξει το symbian signed και κάνω κανονικά εγκατάσταση ότι εφαρμογής θέλω. Βασικά ήθελα να δοκιμάσω το ROMPatcher για τα patchaκια ώστε αν θέλω να τα κάνω autostart. Απλά κόλησα τώρα γιατί γενικά όταν δοκιμάσω κάτι και δεν πιάσει μετά κολάω και το ψαχνω μέχρι να βρω τι γίνετε.:lol::lol::lol:

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω Γιάννη δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Έχω διαβάσει και το αντίστοιχο θέμα στο xxxxxxxxx και έχει άτομα που το έχουν κάνει εγκατάσταση σε N95, N95-8GB, N82, N80, N73, N73 ME and the 6120c. Δεν ξέρω τι παραπάνω έχουν κάνει. Έκανα ποστ και εκεί μπας και δώσουν καμία ιδέα, θα δούμε. :confused:

 

Aυτο το δοκιμασες?

 

Make sure that U uninstall the previous version....

If it still doesn't work than try 2 get rid of this file....

 

c:\\private\\10003a3f\\import\rompatcher_reg.rsc

 

or......

 

C:\private\10003a3f\import\apps\ROMPatcher_reg.rsc .

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το δοκιμασες?

Ναι το δοκίμασα, αφού είναι μέσα στις οδηγίες που μου έστειλες με pm και μου λες να σβήσω κάποια αρχεία χειροκίνητα για να γίνει unistall η προηγούμενη έκδοση του Rομρatcher, ώστε να περάσω την καινούργια. Αυτό που δεν δοκίμασα είναι να κάνω εγκατάσταση του αρχείου χωρίς να σβήσω αυτό το κομμάτι, δηλαδή να σβήσω όλα τα αλλά που μου λεςκαι να αφήσω αυτό. Θα το δοκιμάσω μόλις μπορέσω.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

MAPDRIVES (by FCA0000)

 

Κάνει τους φακέλους να φαίνονται σαν δίσκοι.

 

http://imageshack.gr/files/muydf272wb671je6u73a.jpg http://imageshack.gr/files/gxruonsy5f0tla5ied5x.jpg

 

και μπορεις να πλοηγηθεις σε αυτους μεσα απ το PcSuite!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

@gianpithio και Itchrist86

Μόλις βρήκα πως μπορεί να γίνει εγκατάσταση το ROMPatcher autorun.

Το μόνο που χρειάζεται είναι να ακολουθήσουμε τις οδηγίες που μου έδωσε ο Itchrist86 και έτσι θα μπορέσει να γίνει εγκατάσταση το ROMPatcher και να τρέχει κανόνικά χωρίς πρόβλημα. Το δοκίμασα στο Ν95 μου και λειτουργεί.:)

Δεν χρειάζεται να κάνουμε unistall την προηγούμενη έκδοση του ROMPatcher απλά κάνουμε αυτό που λένε οι οδηγίες του Itchrist86.

 

Gianpithio μπορείς να το δοκιμάσεις και εσύ στο Ν73 που δεν μπορούσες να το κάνεις εγκατάσταση? Μόλις μπορεσεις και βρεις χρόνο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Πρόσβαση στους φακέλους Sys, Private και εγκατάσταση unsigned εφαρμογών

(Τρόπος για συσκευές Pre Feature Pack 1 και Feature Pack 1)

 

 

Για τη διαδικασία θα πρέπει να κατεβάσουμε το αρχείο «hackzip.zip», καθώς και να έχουμε εγκαταστήσει έναν file explorer, πχ X-plore και να τον έχουμε ρυθμίσει ώστε να εμφανίζονται οι φάκελοι συστήματος.

 

 

Ακολουθούμε τα βήματα:

  1. Εξάγουμε από το zip αρχείο το πρόγραμμα «HelloCarbide» και το εγκαθιστούμε στη μνήμη της συσκευής.
  2. Περνάμε στο κινητό το αρχείο «installserver.exe» που αντιστοιχεί στη συσκευή μας (διαβάστε το Read Me.txt).
  3. Τρέχουμε στο κινητό τον file explorer, πχ X-plore.
  4. Πατάμε το πλήκτρο του μενού ώστε να βγούμε από την εφαρμογή χωρίς να την κλείσουμε. Αυτό γίνεται διότι μετά την εκτέλεση του βήματος 6 δεν θα μπορούμε να τρέξουμε καμία εφαρμογή.
  5. Τρέχουμε την εφαρμογή «HelloCarbide», πατάμε στο Options > Menu1.
  6. Στο παράθυρο που θα εμφανιστεί πατάμε στο «Yes» και αυτομάτως η εφαρμογή κλείνει.
  7. Μεταβαίνουμε στον file explorer, βρίσκουμε το αρχείο «installserver.exe» που είχαμε περάσει πριν στο κινητό και το αντιγράφουμε στο C:\sys\bin.
  8. Κάνουμε επανεκκίνηση.

Για να μπορούμε να ενεργοποιούμε και να απενεργοποιούμε τα δικαιώματα των Sys & Private κατεβάζουμε το αρχείο «CapsOn-Off.zip» και ακολουθούμε τα παρακάτω:

  1. Κάνουμε εγκατάσταση τα «CapsOff.sisx» και «CapsOn.sisx» στη μνήμη της συσκευής.
  2. Ακολουθούμε εκ νέου τα προηγούμενα βήματα από το 3 μέχρι το 8.
     
  3. Μεταφέρουμε το αρχείο «CProfDriver_SISX.ldd» στο C:\sys\bin.
  4. Κάνουμε επανεκκίνηση.

 

Όταν εκκινούμε το «CapsOff» αναιρούνται οι περιορισμοί, ενώ με το «CapsOn» οι περιορισμοί επαναφέρονται.

 

 

Αυτό ήταν!:dance:

Πλέον μπορούμε να εγκαθιστούμε οποιαδήποτε εφαρμογή θέλουμε και να έχουμε πρόσβαση σε όλους τους φακέλους τους συστήματος.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Σταυρο παρα πολυ ωραια δουλεια.. :)

 

@stendor οταν βρεθω ξανα με τον φιλο μου θα το δοκιμασω..

μου κανει εντυπωση που εγω δεν εχω στο κινητο μου το αρχειο installserver.

Αφου βρεθηκε η λυση ολα καλα :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο πολύ καλός ο οδηγός. Είχα την περιέργεια να δω αν εγώ που έχω ήδη τα CapsOn/CapsOff εγκατεστημένα κανονικά, θα μπορώ να εγκαθιστώ unsigned εφαρμογές. Η απάντηση είναι "ναι".

 

Για όσους έχουν ήδη τα CapsOn/CapsOff ήδη στο τηλέφωνό τους (περασμένα με το TRK), μπορούν να ενεργοποιήσουν το CapsOff και να περάσουν απλά το αρχείο "installserver.exe" στο φάκελο C:\sys\bin. Κάνεις επανεκκίνηση και πλέον δε χρειάζεσαι πιστοποιητικό ούτε signing. Εγκαθιστάς κατευθείαν όποια unsigned εφαρμογή θέλεις. :D

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σταύρο πολύ καλός ο οδηγός. Είχα την περιέργεια να δω αν εγώ που έχω ήδη τα CapsOn/CapsOff εγκατεστημένα κανονικά, θα μπορώ να εγκαθιστώ unsigned εφαρμογές. Η απάντηση είναι "ναι".

 

Για όσους έχουν ήδη τα CapsOn/CapsOff ήδη στο τηλέφωνό τους (περασμένα με το TRK), μπορούν να ενεργοποιήσουν το CapsOff και να περάσουν απλά το αρχείο "installserver.exe" στο φάκελο C:\sys\bin. Κάνεις επανεκκίνηση και πλέον δε χρειάζεσαι πιστοποιητικό ούτε signing. Εγκαθιστάς κατευθείαν όποια unsigned εφαρμογή θέλεις. :D

 

καλο αυτο αλλα οταν το δοκιμασα δεν μπορουσα να απεγκαταστησω τις .sis εφαρμογες. δεν μου τις εμφανιζε καθολου στην διαχειριση εφαρμογων :) επρεπε να βγαλω το installserver.exe και να κανω επανεκκινηση για να το διορθωσω

Link to comment
Share on other sites

καλο αυτο αλλα οταν το δοκιμασα δεν μπορουσα να απεγκαταστησω τις .sis εφαρμογες. δεν μου τις εμφανιζε καθολου στην διαχειριση εφαρμογων :) επρεπε να βγαλω το installserver.exe και να κανω επανεκκινηση για να το διορθωσω

Εγώ μόλις δοκίμασα και εγκατέστησα το FreiMinMon σε unsigned έκδοση και το αφαίρεσα κανονικά, και από την διαχείριση εφαρμογών και από το εικονίδιο της εφαρμογής με "C". Θα δοκιμάσω κι άλλες εφαρμογές κάποια στιγμή να δω αν παίζει κάτι.

Ποια εφαρμογή δε μπόρεσες να απεγκαταστήσεις???

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόλις δοκίμασα και εγκατέστησα το FreiMinMon σε unsigned έκδοση και το αφαίρεσα κανονικά, και από την διαχείριση εφαρμογών και από το εικονίδιο της εφαρμογής με "C". Θα δοκιμάσω κι άλλες εφαρμογές κάποια στιγμή να δω αν παίζει κάτι.

Ποια εφαρμογή δε μπόρεσες να απεγκαταστήσεις???

 

καμια δεν μπορουσα... δεν μου εμφανιζε καμια στην διαχειριση εφαρμογων. timebar, step counter, sports tracker, metro κτλ . δεν με πειραζει και πολυ ομως

γιατι τις κανω sign με mobilesigner σε hackαρισμενο κινητο. το εγραψα μηπως και παρουσιαστει και σε κανεναν αλλο :)

Link to comment
Share on other sites

MAPDRIVES (by FCA0000)

 

Κάνει τους φακέλους να φαίνονται σαν δίσκοι.

 

και μπορεις να πλοηγηθεις σε αυτους μεσα απ το PcSuite!!

 

Πριν λιγο το δοκιμασα ,σε μερικους μπορει να φανει χρησιμο.. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Hack brightness on N82 !!!

 

Since yesterday evening there is a new hack to be executed on the Nokia N82. This affects the brightness of the terminal, that memory is rather low. The purpose of this hack is to aumenterla.

 

Steps to run:

1. Download this file 10200C8C.txt, and insert it in the folder E: / Others external memory;

2. Activating CapsOff and open X-plore or some other file manager you prefer;

3. Insert the file 10200C8C.txt in the C: / Private/10202be9/persist /;

4. Restart your phone. If the hack was performed correctly when should have the maximum brightness

 

This guide is for illustrative purposes only. We are not responsible for any damage arising from misuse of this article.

 

Download

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διαβασα παει την φωτηνοτητα στο μεγιστο και δεν εχεις επιλογη να το ρυθμισεις..Οποτε προσοχη με τα αρχεια μην μεινει για παντα ετσι στην μεγιστη φωτηνοτητα!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κόλπο για την φωτεινότητα της οθόνης του Ν82

λειτουργεί σωστά μόνο στο Ν82 ή μπορει να δοκιμαστεί

και σε άλλα τηλέφωνα όπως Ν95, Ν95-2 κτλ?

==========================================

Camera sound off (Patch)

1. Unpack camera patch.zip and copy all .wav files to e:\system\sounds\digital

2. Copy all .rmp files to e:\patches\

3. Apply patch and enjoy.

 

All patches are for other things, allin1.rpm are patch, which are shutting all camera sounds off.

capture1-4 - turning off capture1-4 sounds

focus - turning off focus sound

start/stopcapture - turning off start/stop capture video sound

allin1 - turning off ALL camera sounds

 

Of course you can replace .wav files for your own .wav files, example explosion sound for capture1 etc.

 

CamMojaveCapture1-4.wav - Capture 1-4 sound

CamMojaveFocusSucc.wav - Focus sound

CamMojaveStart/Stop - Video capture start/stop sound

 

@edit:

If you don't have e:\system\sounds\digital folder, just make it yourself.

Για να φτιάξετε τον φάκελο e:\system\sounds\digital θα πρέπει να έχετε

επιλέξει να φαίνονται οι κρυφοί φάκελοι. Το δοκίμασα στο δικό μου Ν95

και λειτουργεί άψογα.:)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στους φιλους του myphone.

εχω κανει το κολπο προσβασης στους φακελους Sys και Private ομως δεν καταλαβαινω

πως κανουμε την εγκατασταση στη συνεχεια.Αν μπορει καποιος ας βοηθησει.

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

to hack gia tin fotinotita sto n82 to dokimase kaneis?

Εγώ μέχρι τώρα δεν κατάφερα να το πετύχω. Το αρχείο .txt που πρέπει να βάλεις σε έναν υποφάκελο του C:\Private, ενώ το κάνω επικόλληση στο φάκελο αυτό, με την επανεκκίνηση το βρίσκω σβησμένο.

Όποιος βγάλει άκρη ας μας πληροφορήσει. :what:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μέχρι τώρα δεν κατάφερα να το πετύχω. Το αρχείο .txt που πρέπει να βάλεις σε έναν υποφάκελο του C:\Private, ενώ το κάνω επικόλληση στο φάκελο αυτό, με την επανεκκίνηση το βρίσκω σβησμένο.

Όποιος βγάλει άκρη ας μας πληροφορήσει. :what:

 

δεν το εχω δοκιμασει στο δικο μου αλλα αν θελεις με τον x-plore κανε το αρχειο read-only για να μην σου το σβηνει στην επανεκκινηση :)

Link to comment
Share on other sites

egw den briskw fakelo private sto c: exw to explore 1.05

 

1. Εχεις κανει τα αναλογα hacks?

2. Εχει ενεργοποιησει μεσα απο το xplore να εμφανιζονται

οι φακελοι του συστηματος ?

 

Αν οχι ,πως να τον δεις ?

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...