Jump to content

BlackBerry Bold 9000


panagiog
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και το WiFi στα ΒΒ είναι σχεδόν άχρηστο γιατί πολύ απλά το κάθε ΒΒ δουλεύει με το DataPlan-MailService που έχει επάνο, αλλιώς δν δουλεύει...

 

Καθόλου άχρηστο. Όταν βρίσκεσαι κάπου με πρόσβαση στο internet, μέσω wireless, τότε όλη η BES ή BIS κίνηση, δρομολογείται από εκεί.

 

Όλα (εκτός του voice κομματιού φυσικά) λειτουργούν μέσω wireless, χωρίς κανένα πρόβλημα, και χωρίς καμία χρέωση :D

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όταν κάνεις την δουλειά σου και πιστεύεις οτι δν πρόκειται ποτέ να ξεπεράσεις το πρόγραμμα σου(150. 250ΜΒ πλέoν) ε τότε το WiFi το έχεις μόνο για περιπτώσεις που θέλεις να "παίξεις" με το Blackberry ή είσαι στο εξωτερικό και δεν θέλεις να χρεωθείς ΜΒ σε Roaming τα οποία κοστίζουν γύρο στα 18ευρώ το ΜΒ!

Αν δεν έχεις DataPlan BIS απο τον carrier σου τότε δεν μπορείς ομως να πέρνεις τα εμαιλ σου,,, άρα δεν είναι και τελείως τζάμπα. Το Service το πληρώνεις έτσι και αλλιώς... απλά με το Wifi έχεις και μεγαλύτερες ταχήτυτες...

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! Ειμαι σε διαδικασια αλλαγης κινητου και ενα από τα υποψηφια ειναι και το 9000....

Μπορει καποιος από τους χρηστες να μου πει περιληπτικα τι θεωρει + και τι - στο κινητο?

Δεν εχω ξαναδουλεψει ΒΒ. Τα τελευταια 3 χρονια ειχα Windows Mobile κινητα αλλα θελω να παρω κατι διαφορετικο.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Ισχύουν όσα είπαν οι προηγούμενοι, αλλά ξέχνα το freeware. Θα βρεις δωρεάν εφαρμογές αλλά δεν είναι πάντα και ό, τι καλύτερο.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Λίγες, πολύ λίγες οι FREE και οι σπασμένες επίσης λίγες.. Αν και εγώ βολεύομαι μια χαρά με αυτές που ήδη υπάρχουν.. Εξάλου και να 'καίγεσαι' για μια εφαρμογή σπάνια κοστίζουν πάνω από 10 δολλάρια...
Link to comment
Share on other sites

Λίγες, πολύ λίγες οι FREE και οι σπασμένες επίσης λίγες.. Αν και εγώ βολεύομαι μια χαρά με αυτές που ήδη υπάρχουν.. Εξάλου και να 'καίγεσαι' για μια εφαρμογή σπάνια κοστίζουν πάνω από 10 δολλάρια...

 

+++ Δν υπάρχει τόσο τεράστια γκάμα εφαρμογών οπως στο WM...

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτά τα Zen θέματα τι είναι;

Είναι θέματα που στο home screen σου εμφανίζει πέντε (συνήθως) εικονίδια, συνήθως στο αριστερό μέρος της οθόνης. Τα εικονίδια καθορίζονται από τον χρήστη, αναλόγως τη θέση που έχουν τα εικονίδια μέσα στο μενού.

Αντίστοιχα υπάρχουν και τα double zen themes.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αφήσω το iPhone 3G που έχω και να περάσω σε BB Bold.

Οι βασικοί λόγοι:

1. Αδύνατον να το χρησιμοποιήσεις με το 1 χέρι

2. Μπλοκάρει η λειτουργία τηλεφώνου όταν κάνει push email ή χρήση data και για κάποιο χρονικό διάστημα...

3. Αργή απόκριση όταν περνάς από κλήση σε data σε SMS σε κάποια άλλ εφαρμογή

4. όχι τόσο οργανωμένα τα email accounts...

 

Από την άλλη προβληματίζομαι:

1. για τη χρήση των ελληνικών, υπάρχουν γραμματοσειρές και είναι τυπωμένα στο πληκτρολόγιο?

2. για το sync με mac (δεν σκοπεύω να εγκαταλείψω την πλατφόρμα για χάρη κάποιου κινητού)

 

 

Επιπλέον, πώς θα το συγκρίνατε με το iPhone 3G ή/και το ΝΟΚΙΑ E90 communicator? είδα κάποιοι ήσασταν κάτοχοι iPhone πριν...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αφήσω το iPhone 3G που έχω και να περάσω σε BB Bold.

Οι βασικοί λόγοι:

1. Αδύνατον να το χρησιμοποιήσεις με το 1 χέρι

2. Μπλοκάρει η λειτουργία τηλεφώνου όταν κάνει push email ή χρήση data και για κάποιο χρονικό διάστημα...

3. Αργή απόκριση όταν περνάς από κλήση σε data σε SMS σε κάποια άλλ εφαρμογή

4. όχι τόσο οργανωμένα τα email accounts...

 

Από την άλλη προβληματίζομαι:

1. για τη χρήση των ελληνικών, υπάρχουν γραμματοσειρές και είναι τυπωμένα στο πληκτρολόγιο?

2. για το sync με mac (δεν σκοπεύω να εγκαταλείψω την πλατφόρμα για χάρη κάποιου κινητού)

 

 

Επιπλέον, πώς θα το συγκρίνατε με το iPhone 3G ή/και το ΝΟΚΙΑ E90 communicator? είδα κάποιοι ήσασταν κάτοχοι iPhone πριν...

Βασικά το Βοld -όπως και κάθε άλλο ΒΒ- έχει κυρίως επαγγελματικό χαρακτήρα και είναι ιδιαίτερα σταθερό. Σίγουρα πάντως δν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα με τα εμαιλ γιατί σαν πρώτη φάση τα ΒΒ φτιάχτηκαν για να σου προσφέρουν εύκολα και γρήγορα εμαιλ.

Συγχρονισμός γίνεται σε Mac αν και απο όσα έχω ακούσει υπάρχει ενα μικρό πρόβλημα με τις ελληνικές επαφές που βγαίνουν κινέζικα όταν συγχρονίζονται.

Αλλά από όσα έχω ακούσει το πρόβλημα Contact Sync έχει λυθεί με άλλο τρόπο.

 

Ελληνικές γραμματοσειρές φυσικά υπάρχουν. Ελληνικό menu δν υπάρχει οπως επίσης ελληνικός ορθογράφος.

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

το μενου δεν με ενδιαφερει και ο ορθογραφος, αρκει στο πληκτρολογιο να εχει τυπωμενα ελληνικα να μην ψαχνομαι...

Ποσο ευκολος ειναι ο χειρισμος του πληκτρολογιου σε αυγκριση με iphone και communicator?

Λειτουργικα, τι σφαλματα ή μειονεκτηματα θα εντοπιζατε?

Link to comment
Share on other sites

Μπα... δν ξέρω αν έχει τυπωμένα τα γράμματα πάντως είναι σίγουρο οτι μετα απο 5-6 μέρες θα γράφεις στα τυφλά...

Είναι πάρα πολύ πρακτικό και πολύ γρήγορο! Ειδικά αν μάθεις τις συντομεύσεις είναι απίστευτα γρήγορο.

Λειτουργικά μόνο το Office Editor που έχει πάνω. + οτι δν υπάρχουν πολλές *****ed apps και ότι οι χάρτες είναι OTA!

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργικά μόνο το Office Editor που έχει πάνω. + οτι δν υπάρχουν πολλές *****ed apps και ότι οι χάρτες είναι OTA!

 

τί σημαίινει χάρτες OTA ?

Link to comment
Share on other sites

τί σημαίινει χάρτες OTA ?

Over The Air. Μέσω δικτύου τηλεφωνίας δηλαδή. Καταναλώνει από τα mb της υπηρεσίας Blackberry.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

μεγάλο δίλημα φίλε μου.Ειχα το ΒΒ 9000 και το έδωσα λόγο καθαρά συνχρονισμού και πήρα ξανά το iphone..

Δυσκολοα αυτά που λές..τα + του ΒΒ

πολύ καλή κατασκευή,πολύ όμορφο για μέαν και πραγματικά αρκετά λειτουργικό σαν τηλέφωνο.Αψογο με τα μαιλ και ελάχιστες χρεώσεις με βις και ιντερεντ,,,

Τα αρνητικά τοθ..

Χάλια ιντερεντ και μικρότερη αλλα καλύτερη οθόνη από το iphone...

Τωρα το iphone στα + μεγάλη οθόνη 9οχι η καλύτερη),έξυπνο λειτουργικό (safari, απλά κορυφαίο)

Στα αρνητικά του iphone για μενα ότι δεν δουλέυετε με το ένα χερι.Δεν μπορείς να δείς flash και το 90% των εφαρμογών είανι χαζές ή άχρηστες.Δεν έχει Ελληνικά (τουλάχιστον επίσημα.)ανητικά επείσις μπορείς να πείς είναι η μη δυνατοτητα αλλαγής μπαταρίας ή και ακόμα και η οθόνη που θέλει συνέχεια καθάρισμα...

 

τωρα όσο αφορά των συνχρονισμό δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλα είναι το μόνο πρόβλημα σοβαρό του ΒΒ.Δεν συνχρονίζει τα ελληνικά με κανένα mac,ο μονος τρόπος που είχα βρεί ήταν να ανοίξεις ένα λογαριασμό στο google και να συνχρονίζεις με το google.Ταλαιπωρία δηλαδή ....

Από την άλλη άρκεί να σου πώ ότι όταν πήρα το iphone δεν πολυασχολήθηκα ενώ με το ΒΒ έπαιζα μια εβδομάδα ασταμάτητα...

Νομίζω αυτό λέει πολλά...

Και κάτι τελευταίο..με το ΒΒ μπορείς να βγάλεις φωτογραφία με το GPS χωρίς χρέωση και να την δείς (εδώ έχει χρεώση) ή στο τηλέφωνο ή σε pc.

Διαλέγεις και πέρνεις...Πάντος εγω ο μόνος λόγος που ξαναγύρισα σε iphone ήταν ο συνχρονισμός,ήταν αναγκάιο κακό για κάτοχο mac...

----------------------------------------------------------------

PIN:20D9B82C

*** e-photoguide.gr ***

Ελληνικός οδηγός φωτογράφων

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κάποια online υπηρεσία όπως η plaxo ή το mobileME για να συγχρονίζεις τις επαφές σου από κεί?
Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κάποια online υπηρεσία όπως η plaxo ή το mobileME για να συγχρονίζεις τις επαφές σου από κεί?

 

Yparxei to Zyb.com

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

και το google sync δεν κάνει αυτή τη δουλειά;

Επίσης το google sync :)

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

τωρα όσο αφορά των συνχρονισμό δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλα είναι το μόνο πρόβλημα σοβαρό του ΒΒ.Δεν συνχρονίζει τα ελληνικά με κανένα mac,ο μονος τρόπος που είχα βρεί ήταν να ανοίξεις ένα λογαριασμό στο google και να συνχρονίζεις με το google.Ταλαιπωρία δηλαδή ....

 

Δοκίμασες το spanning sync της google?

Χρησιμοποιώντας τα προγράμματα της RIM για sync με mac, δεν σουέβγαζε τα ελληνικά ούτε όταν συγχρόνιζες ελληνικούς τίτλους τραγουδιών για παράδειγμα από το iTunes?

Το calendar συγχρόνιζε κανονικά? (εννοώ πάντα τις ελληνικές γραμματοσειρές)

Τί λειτουργικό έτρεχες στο mac? ενώ το mac ήταν intel ή PPC?

 

Sorry για την ταλαιπωρία, αλλά παθιάστικα και θέλω να βρω μια άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι τελευταίο..με το ΒΒ μπορείς να βγάλεις φωτογραφία με το GPS χωρίς χρέωση και να την δείς (εδώ έχει χρεώση) ή στο τηλέφωνο ή σε pc.

 

Φωτογραφία με το GPS??

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες το spanning sync της google?

Χρησιμοποιώντας τα προγράμματα της RIM για sync με mac, δεν σουέβγαζε τα ελληνικά ούτε όταν συγχρόνιζες ελληνικούς τίτλους τραγουδιών για παράδειγμα από το iTunes?

Το calendar συγχρόνιζε κανονικά? (εννοώ πάντα τις ελληνικές γραμματοσειρές)

Τί λειτουργικό έτρεχες στο mac? ενώ το mac ήταν intel ή PPC?

 

Sorry για την ταλαιπωρία, αλλά παθιάστικα και θέλω να βρω μια άκρη...

 

Ολοι οι Ελληνικοί χαρακτηρες έβγεναν με ερωτιματικά....Απο ημερολόγιο και επαφές..

Από itune δεν το δοκίμασα ποτέ.Δεν ακούω καθόλου μουσική από το κινητό.

Τωρα για να πετύχω τον συνχρονισμό μόνο μέσω googleΕιχα φτιάξει ένα ημερολόγιο και το συνχρόνισα με το mac.Εγραφα μόνο σε εκείνο αυτά που ήθελα να έχω και στο τηλέφωνο και έιχα κατεβασει ένα προγραματάκι για να μπορώ να δυνχρονίσζω με google Από την google διαλέγεις το τηλέφωνο σου και το κατεβάζεις...

Ομως όλο αυτό ήταν λίγο ταλαιπωρία..Αφού έχεις iphone για χρήστες mac νομίζω είναι μονόδρομος από θέμα συνχρονιμού...

Ειδικά σε εμένα που έχω λογαριασμό mobileme όλα με το που ΄έγραφα κάτι αμέσως συνχρονίζονται και τα 4 mac (συσκευές) σε όλα τα σημεία.Πολύ βασικό και χρίσιμο για εμενα.Αρα άν σε απασχολεί κάτι τέτεοι μονο iphone αλλιώς 9000.το θεωρω το καλυτερο ΤΗΛΕΦΩΝΟ που έιχα..Και έγραψα τηλέφωνο γιατί το iphone το θεωρώ πολυσυσκευή που έχει και τηλέφωνο αλλά προτεραιότητα δεν του δίνω σαν τηλέφωνο...

Ελπίζω να βοήθησα...

 

 

ΥΓ το mac είανι όλα αγορασμένα 2008 οπότε έχουν intel και leopard...

----------------------------------------------------------------

PIN:20D9B82C

*** e-photoguide.gr ***

Ελληνικός οδηγός φωτογράφων

Link to comment
Share on other sites

Geotagging θα εννοεί προφανώς, αλλά σε όλες τις συσκευές δωρεάν δεν είναι αυτό...;

 

Ναι αυτό ενοούσα αλλα δεν ξέρω άν είνι δωρεάν...Πχ στο iphone θα το ψάξω γιατί για να βρεί στιγμα πρέπει να ανοίξεις το map οπότε θα χρεωθείς...Στο BB δεν χρειαζόταν άνοιγες μόνο την κάμερα και είχε ένα συματάκι όποτε έβρησκε δορυφόρο..

ΘΑ το τσεκάρω άν δουλέεθι και το iphone έτσι αλλα σήμα να ξέρεις ότι όταν είσαι στη κάμερα υπάρχει κάλυψη δεν έχω βρεί...

----------------------------------------------------------------

PIN:20D9B82C

*** e-photoguide.gr ***

Ελληνικός οδηγός φωτογράφων

Link to comment
Share on other sites

Over The Air. Μέσω δικτύου τηλεφωνίας δηλαδή. Καταναλώνει από τα mb της υπηρεσίας Blackberry.

 

Είμαι υποψήφιος αγοραστής του ΒΒ 9000. Το είδα σε κατάστημα και μου φάνηκε πολύ καλό από πλευράς κατασκευής και επιπλέον,αν και δε το περίμενα, μου άρεσε το πληκτρολόγιο:p

Κάποιες ερωτήσεις:

οι χάρτες είναι lifetime δωρεάν; Δηλαδή αναβαθμίζονται από την Blackberry υπηρεσία; Έχουν φωνητική καθοδήγηση; Θα με βοηθούσε την ώρα που οδηγώ κάτι τέτοιο αλλά και να μην υπάρχει δε πειράζει :p Χρησιμοποιεί συγκεκριμένο σύστημα GPS; Δηλαδή με GOOGLE MAPS για παράδειγμα θα είμαι ok;

Υποστηρίζει multitasking; Δηλαδή για παράδειγμα να μπορώ να κάνω εναλλαγές ανάμεσα σε εφαρμογές που έχω ανοικτές...

Φαίνεται αρκετά δυνατό μοντέλο και με ένα πακέτο δεδομένων καλό νομίζω ότι είναι αρκετά ελκυστικό:!:

Επειδή διάβασα κάτι παραπάνω,δεν έχει ελληνικό μενού; Για τον ορθογράφο δε με νοιάζει αλλά ένα ελληνικό μενού είναι λίγο must...όχι για εμένα,για τη φουκαριάρα τη μάνα μου...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υποψήφιος αγοραστής του ΒΒ 9000. Το είδα σε κατάστημα και μου φάνηκε πολύ καλό από πλευράς κατασκευής και επιπλέον,αν και δε το περίμενα, μου άρεσε το πληκτρολόγιο:p

Κάποιες ερωτήσεις:

οι χάρτες είναι lifetime δωρεάν; Δηλαδή αναβαθμίζονται από την Blackberry υπηρεσία; Έχουν φωνητική καθοδήγηση; Θα με βοηθούσε την ώρα που οδηγώ κάτι τέτοιο αλλά και να μην υπάρχει δε πειράζει :p Χρησιμοποιεί συγκεκριμένο σύστημα GPS; Δηλαδή με GOOGLE MAPS για παράδειγμα θα είμαι ok;

Υποστηρίζει multitasking; Δηλαδή για παράδειγμα να μπορώ να κάνω εναλλαγές ανάμεσα σε εφαρμογές που έχω ανοικτές...

Φαίνεται αρκετά δυνατό μοντέλο και με ένα πακέτο δεδομένων καλό νομίζω ότι είναι αρκετά ελκυστικό:!:

Επειδή διάβασα κάτι παραπάνω,δεν έχει ελληνικό μενού; Για τον ορθογράφο δε με νοιάζει αλλά ένα ελληνικό μενού είναι λίγο must...όχι για εμένα,για τη φουκαριάρα τη μάνα μου...

Οι χάρτες είναι lifetime όμως είναι OTA(Over The Air).

Δεν έχουν φωνητική καθοδίγηση.

Όχι δν είναι Gmaps. Gmaps είναι raster και δν cacheάρουν στο μηχάνημα.

Ναι υποστηρίζει multitasking και είναι πολύ πρακτική η χρήση του.

Τα ΒΒ λόγο συστήματος δν χρειάζονται μεγάλα πακέτα με ΜΒ.

Με 10ΜΒ παλιά κάναμε την δουλειά μας(μιλάμε για καμία 60άρα+ μαιλ την ημέρα).

Όπως για εσένα και την φουκαριάρα την μάνα σου είναι must το ελληνικό μενού.

Έτσι και για εμένα είναι ο ελληνικός ορθογράφος, αλλά πιο πιθανό είναι να νοικιάσω τον Μπαμπινιώτη και να τον έχω από δίπλα μου παρά να βρω ελληνικό ορθογράφο.

Αλλά να σου πω την αλήθεια αν ξέρεις τα βασικά αγγλικά δν κολλάς πουθενά.

<Θ>έλω <Α>πόψε <Ν>α <Α>γκίξω <Τ>ην <Ο>υράνια <Σ>ιωπή .[br]

http://badge.facebook.com/badge/828557091.710.780284406.png

 

PIN: 251B37D8

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...