Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond (P3700)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να επανελθω με τις ερωτησεις μου και να προσθεσω ακομα μια:

 

α) Συχνα βλεπω στο μενου του Diamond να αναφερεται σε δυο μνημες Internal memory και κυρια μνημη (ή κατι τετοιο...). Εχει δυο μνημες? Εγω αποθηκευω τις φωτογραφιες μου (εχω τρελα με αυτες) στο My documents και My pictures. Που αποθηκευονται? Στη μνημη των 4gb?

 

Εκεί που αποθηκεύεις εσύ τις φωτογραφίες σου είναι η κύρια μνήμη του κινητού και όχι η μνήμη που χρησιμοποιήται σαν κάρτα μνήμης (η μνήμη των 4gb δηλαδή).

Τις φωτογραφίες σου όπως και τα περισσότερα αρχεία σου (βίντεο,μουσική,αρχεία pdf,.doc, κ.λ.π....με λίγα λόγια,αρχεία που σε κάποιο άλλο τηλέφωνο θα τα αποθήκευες στην κάρτα μνήμης) θα τα αποθηκεύεις στην internal storage.Αυτή είναι η "κάρτα μνήμης" του κινητού (και αν προσέξεις υπάρχει κι εκεί φάκελος My Documents που περιέχει δύο υποφακέλους (My Pictures και My Videos)).

 

β) Καθε φορα που κανω μια κληση, στο ξεκινημα της η οθονη σβηνει. Και μετα πρεπει να πατησω καποιο κουμπι για να επανελθει. Ειναι φυσιολογικο αυτο? Υπαρχει καποια ρυθμιση σχετικη?

 

Αυτό εμένα δεν μου το κάνει (μου το κάνει βέβαια-όπως και σε όλους φαντάζομαι-όταν απαντώ σε μια κλήση,την στιγμή που φέρνω το κινητό κοντά στο αυτί μου)και όσο κι αν έψαξα δεν βρήκα κάποια ρύθμιση.Ισως κάποιος που ψάχνει καλύτερα :D να μπορέσει να σε βοηθήσει

 

γ) Οταν μπαινω στον καιρο -απο το κεντρικο μενου- αυτο συνδεεται με το vodafone live (αν και αυριο μεθαυριο θα περασω στην Cosmote). Στο ipod Touch που εχω, τα δεδομενα καιρου ερχονται απο την αντιστοιχη υπηρεσια του yahoo, αν δεν κανω λαθος. Υπαρχει τροπος να εμποδισω κατι τετοιο? Προχτες ειχε συνδεθει για 45' και δεν ειχα παρει χαμπαρι.

 

Στην καρτέλα του καιρού θα πατήσεις "Μενού" (το δεξί softkey), θα επιλέξεις "Ρυθμίσεις" και θα "ξετσεκάρεις" το "Αυτόματη λήψη δεδομένων καιρού".

Τώρα κάθε φορά που θα πηγαίνεις στην καρτέλα "Καιρός",δεν θα κάνει μόνο του ανανέωση εκτός αν πατήσεις με το δάχτυλό σου εκεί που λέει "τελευταία ενημέρωση..." (πάνω δεξιά από το ωραίο εικονίδιο του καιρού).Και θα "τσεκάρεις" στο μυαλό σου το "μόλις τελειώσω την ενημέρωσή μου για τον καιρό να πατήσω την μπάρα κατάστασης (τα εικονίδια πάνω, δεξιά από το "start") και από την οθόνη που θα εμφανιστεί να πατήσω το εικονίδιο της σύνδεσης και να την απενεργοποιήσω από το pop up μήνυμα που θα δω"

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Παρακαλώ εκ των υστέρων :lol::p:wacko:

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

potakas, εισαι ωραιος. Σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο που διεθεσες. Θα ηθελα μια διευκρινηση μονο στην πρωτη σου απαντηση.

Επειδη η κυρια μνημη ειναι μικρη και θα γεμισει γρηγορα, πως μπορω να επιλεγω ο,τι αποθηκευω να μπαινει κατευθειαν στην internal storage (4gb) του κινητου? Παρατηρω οτι στην μικρη μνημη εχουν αποθηκευτει (χωρις να το θελω) καποιες επαφες, καποια mail και αλλα αρχεια. Το ποσο μνημη απομενει, εχει να κανει με την επιλογη στην επανω δεξια γωνια του κινητου (τρεις γραμμουλες) που μολις την επιλεγεις βγαζει ενα ποσοστο?

Συγνωμη που σε ζαλιζω, αλλα αισθανομαι οτι δεν μπορω να κινηθω μεσα στο ιδιο μου το κινητο. :O

Link to comment
Share on other sites

potakas, εισαι ωραιος. Σε ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο που διεθεσες. Θα ηθελα μια διευκρινηση μονο στην πρωτη σου απαντηση.

Επειδη η κυρια μνημη ειναι μικρη και θα γεμισει γρηγορα, πως μπορω να επιλεγω ο,τι αποθηκευω να μπαινει κατευθειαν στην internal storage (4gb) του κινητου? Παρατηρω οτι στην μικρη μνημη εχουν αποθηκευτει (χωρις να το θελω) καποιες επαφες, καποια mail και αλλα αρχεια. Το ποσο μνημη απομενει, εχει να κανει με την επιλογη στην επανω δεξια γωνια του κινητου (τρεις γραμμουλες) που μολις την επιλεγεις βγαζει ενα ποσοστο?

Συγνωμη που σε ζαλιζω, αλλα αισθανομαι οτι δεν μπορω να κινηθω μεσα στο ιδιο μου το κινητο. :O

 

Τις επαφες πως τις ειδες στην κυρια μνημη?

Τα προγραμματα που θα κανεις εγκατασταση να επιλεγεις internal storage, επισης βιντεο, εικονες, και οτιδηποτε αλα αρχεια εκτος συστηματος (αυτα που δεν ξερεις μην τα πειραζεις) να τα βαζεις στην internal storage, αν εχεις καποια αρχεια στην main memory μπορεις να τα κανεις copy paste και να τα μεταφερεις.

 

Οι τρεις γραμμούλες ειναι η μπαταρια.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

γύρω στα 200 ευρώ ??? από που το πήρες ?

 

Λογικα με συνδεση ή αναννεωση.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογικα με συνδεση ή αναννεωση.

 

Κωστα εχεις PM :)

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

...Επειδη η κυρια μνημη ειναι μικρη και θα γεμισει γρηγορα, πως μπορω να επιλεγω ο,τι αποθηκευω να μπαινει κατευθειαν στην internal storage (4gb) του κινητου?...

 

Αυτό έχει να κάνει με τις επιμέρους ρυθμίσεις της κάθε εφαρμογής.Για παράδειγμα ενώ στις ρυθμίσεις της φωτογραφικής μηχανής υπάρχει η επιλογή να αποθηκεύει στην internal storage τις φωτογραφίες που τραβάς, δεν μπόρεσα να βρω κάποια αντίστοιχη ρύθμιση για τα αρχεία που δέχομαι μέσω bluetooth με αποτέλεσμα να τα μεταφέρω χειροκίνητα με τον file explorer.Τώρα το ποιες εφαρμογές επιτρέπουν την επιλογή αποθήκευσης στην κύρια μνήμη ή στην internal storage θα το βρεις ψάχνοντας (με ένα πρόχειρο δικό μου ψάξιμο δεν βρήκα τέτοια επιλογή στις "επαφές" ενώ για τα μηνύματα βρήκα επιλογή αποθήκευσης μόνο για τα συννημένα των μηνυμάτων...αλλά όπως είπα με πρόχειρο ψάξιμο για να μπορέσω να σου απαντήσω)

Το ποσο μνημη απομενει, εχει να κανει με την επιλογη στην επανω δεξια γωνια του κινητου (τρεις γραμμουλες) που μολις την επιλεγεις βγαζει ενα ποσοστο?

 

Αυτό το ποσοστό σου δείχνει πόση μνήμη καταναλώνουν τα προγράμματα που τρέχουν εκείνη την στιγμή (και πιο συγκεκριμένα το ποσοστό που σου δείχνει είναι το ποσοστό της μνήμης που απομένει για την εκτέλεση των προγραμμάτων και όχι το ποσοστό της μνήμης που καταναλώνεται εκείνη την στιγμή.Αν κλείσεις για παράδειγμα κάποιο πρόγραμμα θα δεις το ποσοστό αυτό να ανεβαίνει)

Για να δεις το ποσοστό της μνήμης που σου απομένει για την αποθήκευση προγραμμάτων θα πας στην καρτέλα "Ρυθμίσεις" (από το touchflo 3d),θα πατήσεις "Περισσότερα" (το softkey κάτω αριστερά) και στο tab "Σύστημα" (το μεσαίο κάτω) θα πατήσεις το εικονίδιο "Μνήμη" και θα σου εμφανιστεί μια οθόνη με δύο tabs ("Κύρια" και "Κάρτα μνήμης") που περιέχουν τις πληροφορίες που θες.Η μπορείς να κάνεις κάτι πιο εύκολο που ανακάλυψα μόλις τώρα.Πάτα κατ ευθείαν πάνω στο ποσοστό (που βγαίνει μόλις επιλέξεις τις "τρεις γραμμούλες").

Συγνωμη που σε ζαλιζω, αλλα αισθανομαι οτι δεν μπορω να κινηθω μεσα στο ιδιο μου το κινητο. :O

 

Πιο πολύ πιστεύω ότι ζαλίζουμε και οι δύο τα υπόλοιπα παιδιά του forum γιατί μερικά από αυτά που λέμε είναι γνωστά στους περισσότερους και ίσως κουράζονται να τα διαβάζουν,γι αυτό σε τυχόν επόμενες ερωτήσεις σου (τέτοιου είδους) μάλλον θα σου απαντήσω με pm.

Και κάτι άλλο.Συγνώμη αν αργώ να σου απαντήσω αλλά κάποια από αυτά που με ρωτάς τα τσεκάρω την ίδια στιγμή για να μην πετάξω κανα "μαργαριτάρι".

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

...Οι τρεις γραμμούλες ειναι η μπαταρια.

 

Εντάξει.Θα έπρεπε να πει "οι τρεις γραμμούλες με το τοξάκι στην άκρη".:lol::p

..Ασε που η μπαταρία έχει τρεις γραμμούλες μετά από κάποια ώρα χρήσης γιατί όταν είναι full έχει τέσσερις γραμμούλες.:ninja:

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Κάτι με το Diamond.....

Οταν το τηλ. είναι ξεκλείδωτο η οθόνη στις εισερχόμενες κλήσεις εμφανίζεται κανονικά και είναι και πολύ ωραία. Οταν όμως το τηλ. είναι κλειστό (και κλειδωμένο) και έχω κλήση τότε το παράθυρο κλήσης εμφανίζεται στην μισή οθόνη (κάτω) και τα γράμματα στις πληροφορίες ( όνομα & αριθμ. καλούντος) μισοκομμένα. Πρέπει να μαντεύσεις για το ποιός καλεί. Τι γίνεται; Καμμιά λύση;

Link to comment
Share on other sites

??????????

 

Τον konandrio εννοούσα φίλε μου

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

ναι το κατάλαβα, αλλά αν είναι κάτι που αφορά "200 ευρώ" και "diamond" στην ίδια φράση, μήπως να μαθαίναμε και εμείς τίποτα;

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

ναι το κατάλαβα, αλλά αν είναι κάτι που αφορά "200 ευρώ" και "diamond" στην ίδια φράση, μήπως να μαθαίναμε και εμείς τίποτα;

 

Οχι, δυστυχως για ολους μας

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδιά καλησπέρα. Κάτι με το Diamond.....

Οταν το τηλ. είναι ξεκλείδωτο η οθόνη στις εισερχόμενες κλήσεις εμφανίζεται κανονικά και είναι και πολύ ωραία. Οταν όμως το τηλ. είναι κλειστό (και κλειδωμένο) και έχω κλήση τότε το παράθυρο κλήσης εμφανίζεται στην μισή οθόνη (κάτω) και τα γράμματα στις πληροφορίες ( όνομα & αριθμ. καλούντος) μισοκομμένα. Πρέπει να μαντεύσεις για το ποιός καλεί. Τι γίνεται; Καμμιά λύση;

 

Exeis balei kamia mystiria ROM i eisai me tin official?

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ασε που η μπαταρία έχει τρεις γραμμούλες μετά από κάποια ώρα χρήσης γιατί όταν είναι full έχει τέσσερις γραμμούλες.:ninja:

 

H kathe grammi stin endeiksi febgei kathe 25% ptwsi tis mpatarias.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πιο πολύ πιστεύω ότι ζαλίζουμε και οι δύο τα υπόλοιπα παιδιά του forum γιατί μερικά από αυτά που λέμε είναι γνωστά στους περισσότερους και ίσως κουράζονται να τα διαβάζουν,γι αυτό σε τυχόν επόμενες ερωτήσεις σου (τέτοιου είδους) μάλλον θα σου απαντήσω με pm.

 

Mi to blepeis etsi... kati poly aplo gia kapoion einai kai taftoxrona polyploko gia kapoion allon!

 

Oso aplo (i oxi) einai kati... aksizei na legetai edw mesa arkei na exei na kanei me ti syskevi. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

το διαμάντι το έχει κάνει κανείς παραγγελιά από ebay;;

κ αν ναι μπορεί να δώσει λινκ;

 

γενικά πια είναι η πιο οικονομική λύση στο νετ;

 

 

ευχαριστώ!!

 

Nai file mou to exw parei apo ebay kai mou hrthe se 5 ergasimes...

 

http://cgi.ebay.co.uk/New-HTC-Touch-Diamond-P3700-3G-HSDPA-Wifi-A2DP-Phone_W0QQitemZ120285849546QQcmdZViewItem?hash=item120285849546&_trksid=p3286.m14.l1318

 

polu kalos kai axiopistos...

 

mazi mou esteile dwro,ena fortisth autokinhtou ,ena screen protector,kia mia thikh gia to diamond.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει.Θα έπρεπε να πει "οι τρεις γραμμούλες με το τοξάκι στην άκρη".:lol::p

..Ασε που η μπαταρία έχει τρεις γραμμούλες μετά από κάποια ώρα χρήσης γιατί όταν είναι full έχει τέσσερις γραμμούλες.:ninja:

 

Ποιες γραμμουλες? ποιο τοξακι? με μπερδεψατε.:cool:

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, κάποιος που έκανε το άλμα από Touch σε Diamond, έχει κανένα σχόλιο ? Ειδικά σε σχέση με ταχύτητα και χειρισμό (τα specs τα ξέρουμε όλοι)....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, κάποιος που έκανε το άλμα από Touch σε Diamond, έχει κανένα σχόλιο ? Ειδικά σε σχέση με ταχύτητα και χειρισμό (τα specs τα ξέρουμε όλοι)....

 

Επειδή ο πιο δύσκολος κριτής είναι ο εαυτός μας

 

http://www.e-germanos.gr/e-germanos/open/browse?action=static&content=diamond_shops.html

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λες έτσι μαύρο που είναι και πάνω στην μηχανή να το χτυπάει ο ήλιος

αν πάρω και μια αδιάβροχη θήκη θα κάνω ένα εσπρεσάκι και αν πετύχει θα σας

το ανακοινώσω

 

αυτό θα πετύχει ή όχι ανάλογα τη μάρκα και το μοντέλο της μηχανής

 

Τι μάρκα και μοντέλο το έβαλα εχτές για δουλειά (το έχω επάνω στην μηχανή)

και έτσι μαύρο όπως είναι έγινε ΚΑΙ ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΥΦΩΝΑΣ πυρακτώθηκε μιλάμε τι θα κάνω μάλον θα το βάλω σε καμιά δερμάτινη θήκη μπάς και δεν γίνει φουρνάκι καλοκαιριάτικα

Καλύτερη η πορεία απο τον προορισμό
Link to comment
Share on other sites

Πιαδιά SOS έχει δουλέψει κανείς το AudioNotesTouch γιατί το έβαλα και ηχογραφεί μόνο την φωνή μου και όχι αυτόν που μιλάω και δεν ξέρω τί να κάνω έχει καμία παράξενη ρύθμηση ; στα settings και δεν το έχω πάρει χαμπάρι ;
Καλύτερη η πορεία απο τον προορισμό
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...