Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αυτά τα νούμερα είναι μάλλον ασύλληπτα και άφθαστα πλέον δυστυχώς...

 

Φαντάζομαι εννοείς για νέες κάρτες, γιατί σε υπάρχουσες έχω δει πολλαπλάσια όρια των δικών σου.

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Μα εδώ βρίσκονται σε καθεστώς περιορισμένης χρεοκοπίας, ποια τράπεζα θα βγάλει υψηλά πιστωτικά όρια πλέον; Πάνε οι καλές εποχές ...
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοείς για νέες κάρτες, γιατί σε υπάρχουσες έχω δει πολλαπλάσια όρια των δικών σου.

 

Φυσικά για νέες κάρτες. Το ξέρω ότι υπήρχαν πολλαπλάσια όρια των δικών μου στο παρελθόν. Βέβαια λίγοι κατάφεραν να διατηρήσουν αυτές τις κάρτες ως σήμερα...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά για νέες κάρτες. Το ξέρω ότι υπήρχαν πολλαπλάσια όρια των δικών μου στο παρελθόν. Βέβαια λίγοι κατάφεραν να διατηρήσουν αυτές τις κάρτες ως σήμερα...

 

Δεν μιλάω για παρελθόν, και τώρα βλέπω τα πολλαπλάσια όρια. Λογικά στους πελάτες που δεν έχουν δημιουργήσει θέμα στο παρελθόν δεν τα έχουν πειράξει.

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για παρελθόν, και τώρα βλέπω τα πολλαπλάσια όρια. Λογικά στους πελάτες που δεν έχουν δημιουργήσει θέμα στο παρελθόν δεν τα έχουν πειράξει.

 

Τώρα δεν βγαίνει κάρτα με 10 ή 15.000 όριο. Πριν αρκετά χρόνια έβγαινε, άρα σε αυτό το θέμα -της έκδοσης- μιλάμε για το παρελθόν.

Από όσες είχαν αντίστοιχα όρια τώρα, οι σήμερα εναπομείνασες είναι ένα μικρό ποσοστό μόνο, γιατί είτε σε αυτά τα χρόνια "έσκασαν" και εξοφλήθηκαν με ακίνητα και λοιπά περιουσιακά στοιχεία ή οι κάτοχοί τους τις έκοψαν και έφυγαν εδώ και καιρό για το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα ισοπεδώνεις όλα, με αυτά που γίνονται δεν έμεινε ένα μικρό ποσοστό το οποίο δεν έφυγε εξωτερικό ή δεν πούλησε τα ακίνητα για να εξοφλήσει τις κάρτες του. Το καταλαβαίνω πως πλέον δεν βγαίνουν κάρτες με τα πολλαπλάσια όρια, απλά αυτοί που είχαμε τα όρια δεν τα έχουν ρίξει (και μιλάμε και για μεγαλύτερα από αυτά που αναφέρεις).

 

Το ότι πλέον έχει κοπεί ο τρόπος ζωής που υπήρχε παλιά το δέχομαι, αλλά δεν έπεσαν αντιστοίχως τα όρια (εφόσον ήταν καλοπληρωτής πριν και τώρα συνεχίζει -με μικρότερο τζίρο- να είναι καλοπληρωτής, δεν πέφτουν τα όρια).

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι πάλι με εσένα είχα στο ίδιο topic αυτή την ανούσια συζήτηση προ κάποιων μηνών. Τι θες να πεις δεν καταλαβαίνω. Ότι είσαι "καλοπληρωτής" και έχεις μεγάλα εισοδήματα; Μπράβο σου. Αλλά είναι αδιάφορο. "Καλοπληρωτής" έχε υπόψη σου επίσης ότι είσαι για τις τράπεζες, όταν εξοφλείς στην προθεσμία της την ελάχιστη καταβολή (τμήμα μόνο της οφειλής τέλος πάντων) και όχι όταν εξοφλείς όλο το ποσό, γιατί μόνο έτσι κερδίζουν από τόκους.

Οι άνθρωποι που μπαίνουν εδώ, μπαίνουν για να ρωτήσουν τι γίνεται τώρα. Οι υπόλοιποι μάλλον δεν έχουμε ανάγκη ενημέρωσης εφόσον έχουμε ήδη τις κάρτες μας. Και αυτό που γίνεται τώρα είναι ότι αν δεν είσαι δημόσιος υπάλληλος και με >15.000€/χρόνο, πιστωτική με υποφερτό όριο δεν βγάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Μου ζήτησαν εκκαθαριστικό τελευταίας μισθοδοσίας. Επειδή το αφεντικό Δεν μας έχει πληρώσει και δεν του είπα ότι το θέλω για την Τράπεζα Είναι λίγο σκεπτικός Για να μου το δώσει. Εκτός από το να δούνε τι μισθό παίρνω το χρησιμοποιούν πουθενά αλλού; Υπάρχει περίπτωση να πάρουν τηλέφωνο στην δουλειά μου;;

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου

Για να πας σε δικηγόρο να διεκδικήσεις τα λεφτά. Πες του τη θες για την τράπεζα.

Οι τράπεζες είναι πανω από το κράτος,οπότε τα πάντα μπορούν να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πόσο είναι η προμήθεια στην Εθνική και στην Πειραιώς αν μεταφέρω μέσω ebanking χρήματα από άλλη τράπεζα μέσω SHA σε λογαριασμό ταμιευτηρίου Εθνικής και Πειραιώς?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πόσο είναι η προμήθεια στην Εθνική και στην Πειραιώς αν μεταφέρω μέσω ebanking χρήματα από άλλη τράπεζα μέσω SHA σε λογαριασμό ταμιευτηρίου Εθνικής και Πειραιώς?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Για Πειραιώς ξέρω χρεωση εισερχόμενου εμβάσματος 4 ευρω και χρεωση εξερχόμενου εμβάσματος 1 ευρω. Τωρα για εθνική νομιζω αν και δεν ειμαι 100% σίγουρος 3 ευρω εισερχομενο εμβασμα και 1 ευρω εξερχομενο.

Link to comment
Share on other sites

Λες να είχαμε την ίδια συζήτηση; Δεν θυμάμαι κάτι, αλλά από την άλλη δεν φημίζομαι και για τη μνήμη μου :)

 

Αυτό το οποίο ανέφερα αφορούσε την αρχική απάντηση σου πως είσαι πελάτης 13-14 χρόνια και έχεις κάρτες με όριο 4.000 και πλέον δεν φτάνουν αυτά τα όρια με τα εισοδήματα που έχεις, τα οποία ήταν λίγο μεγαλύτερα από του φίλου μας στον οποίο απαντούσες. Εγώ δεν ανέφερα ποτέ ότι είχα μεγαλύτερο εισόδημα από εσένα, το ίδιο εισόδημα μπορεί να έχουμε αλλά τα όρια δεν έπεσαν από προ κρίσης εποχή.

 

Αλήθεια, είδε κανείς ο οποίος είχε κάρτα πριν το 2008, όριο πάνω από 3.000 και χωρίς ληξιπρόθεσμες οφειλές να γίνει μείωση του πιστωτικού ορίου της κάρτας του; Ρωτάω γιατί αναφέρεις πως λίγοι κατάφεραν να διατηρήσουν τα εν λόγω πιστωτικά όρια.

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς πόσο είναι η προμήθεια στην Εθνική και στην Πειραιώς αν μεταφέρω μέσω ebanking χρήματα από άλλη τράπεζα μέσω SHA σε λογαριασμό ταμιευτηρίου Εθνικής και Πειραιώς?

Μήπως σε βολεύει OUR ;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

...

Αλήθεια, είδε κανείς ο οποίος είχε κάρτα πριν το 2008, όριο πάνω από 3.000 και χωρίς ληξιπρόθεσμες οφειλές να γίνει μείωση του πιστωτικού ορίου της κάρτας του; Ρωτάω γιατί αναφέρεις πως λίγοι κατάφεραν να διατηρήσουν τα εν λόγω πιστωτικά όρια.

 

Προσωπικά δεν έχω δει περίπτωση μείωσης πιστωτικού ορίου, εκτός εάν το ζητήσει ο κάτοχος ή υπάρξει ασυνέπια με τις πληρωμές.

Link to comment
Share on other sites

Για Πειραιώς ξέρω χρεωση εισερχόμενου εμβάσματος 4 ευρω και χρεωση εξερχόμενου εμβάσματος 1 ευρω. Τωρα για εθνική νομιζω αν και δεν ειμαι 100% σίγουρος 3 ευρω εισερχομενο εμβασμα και 1 ευρω εξερχομενο.

 

Επιβεβαιώνω κι εγώ τις τιμές για εισερχόμενα εμβάσματα σε Πειραιώς και Εθνική.

Ευχαριστώ. Έλεος πάντως, νταβατζιλικια με υψηλές τιμές σε περιόδους capital controls.

Μήπως σε βολεύει OUR ;

Ναι τελικά αυτό συμφέρει, 1.15€ είναι η χρέωση. Αν και με βλέπω να κάνω την κατάθεση μέσω ΑΤΜ γιατί τα εχω πάρει με τις χρεώσεις τους. 1€ εδώ, 1€ εκεί, στο τέλος μαζεύονται και δεν το καταλαβαίνουμε.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Για Πειραιώς ξέρω χρεωση εισερχόμενου εμβάσματος 4 ευρω και χρεωση εξερχόμενου εμβάσματος 1 ευρω. Τωρα για εθνική νομιζω αν και δεν ειμαι 100% σίγουρος 3 ευρω εισερχομενο εμβασμα και 1 ευρω εξερχομενο.

 

4€ έχει προμήθεια εισερχόμενου και η ΕΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου πιστωσε το paypal ένα ποσό από επιστροφή χρημάτων, έχει περάσει ένας μήνας και ακόμα δεν έχουν φανεί στο λογαριασμό της Revolut. Ξέρει κανείς πόσο καιρό κάνουν να φανούν τα χρήματα εκεί??
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου πιστωσε το paypal ένα ποσό από επιστροφή χρημάτων, έχει περάσει ένας μήνας και ακόμα δεν έχουν φανεί στο λογαριασμό της Revolut. Ξέρει κανείς πόσο καιρό κάνουν να φανούν τα χρήματα εκεί??

 

Στειλε screen στο chat της revolut με την συναλλαγή που εγινε refund ωστε να φαινετε οτι εφυγαν τα χρηματα για την καρτα και σε 5-10 λεπτα θα στα πιστώσουν

Link to comment
Share on other sites

Στειλε screen στο chat της revolut με την συναλλαγή που εγινε refund ωστε να φαινετε οτι εφυγαν τα χρηματα για την καρτα και σε 5-10 λεπτα θα στα πιστώσουν

Ok έστειλα, σ'ευχαριστω πολυ φίλε μου.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Στειλε screen στο chat της revolut με την συναλλαγή που εγινε refund ωστε να φαινετε οτι εφυγαν τα χρηματα για την καρτα και σε 5-10 λεπτα θα στα πιστώσουν

Το έχω κάνει και το κάνω κάθε μέρα αυτό εδω και δέκα μέρες, με γράφουν κανονικά.Σύντομα θα στα βάλουμε στον λογαριασμό σου μου λένε και δεν το κάνουν.

Έχω φτάσει σε σημείο να αρχίσω να μαθαίνω γαμοσταυριδια στα αγγλικά. Θα τους αρχίσω μου φαίνεται από βδομάδα γιατί από ευγένεια δεν παίρνουν. Η επιστροφή είναι από το PayPal που προσπαθούν και αυτοί όπως μου λένε γιατί είμαι μέλος από το 2007, αλλά δεν ιδρώνει το αυτί τους εκεί στην Revolut

 

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυο φορές τον τελευταίο μήνα με χρέωσαν 3€.

 

Εμένα προν 4-5 μηνών από δικό μου λογαριασμό Πειραιώς σε δικό μου λογαριασμό ΕΤΕ (όψεως), με είχαν χρεώσει 4€ όπως σου είπα (και για ποσό <5.000€).

Εδώ: https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/%CE%A4%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%BF%20%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CF%8E%CE%BD%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%8E%CE%BD%5B2%5D/%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CE%AD%CF%82%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/web_portal_elliniko_timologio_loipwn_ergasiwn.pdf και στην 4η σελίδα, βλέπω όντως ότι λέει για ποσά <5.000€ προμήθεια 3€. Άρα μάλλον μείωσαν από τότε την προμήθεια... Απέχουν πολύ ακόμα οι προμήθειες αυτές από το να χαρακτηριστούν έστω "λογικές" βέβαια. Με capital controls σε ισχύ, με "δίψα" για εισρροή καταθέσων, αν είναι ποτέ δυνατό να υπάρχουν προμήθειες στα ...εισερχόμενα!!! Αλλά όταν δεν λειτουργεί τίποτα και κανείς για να τους βάλει χοντρό χέρι τι να περιμένεις...

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει και το κάνω κάθε μέρα αυτό εδω και δέκα μέρες, με γράφουν κανονικά.Σύντομα θα στα βάλουμε στον λογαριασμό σου μου λένε και δεν το κάνουν.

Έχω φτάσει σε σημείο να αρχίσω να μαθαίνω γαμοσταυριδια στα αγγλικά. Θα τους αρχίσω μου φαίνεται από βδομάδα γιατί από ευγένεια δεν παίρνουν. Η επιστροφή είναι από το PayPal που προσπαθούν και αυτοί όπως μου λένε γιατί είμαι μέλος από το 2007, αλλά δεν ιδρώνει το αυτί τους εκεί στην Revolut

 

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατί έτσι? Μόλις τους έστειλα Screenshot σε 3 λεπτά μου τα πίστωσαν στην κάρτα. Αυτο έγινε πριν δύο ώρες περίπου.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί έτσι? Μόλις τους έστειλα Screenshot σε 3 λεπτά μου τα πίστωσαν στην κάρτα. Αυτο έγινε πριν δύο ώρες περίπου.

Να σκεφτείς ότι αυτά που περιμένω από τις 28/5 αφορούν 1 προϊόν που η PayPal το έσπασε σε 2 ποσά,( τιμή και φόρους) Το ένα ποσό το πήρα πριν λίγες μέρες μετά από ενόχληση μου.

Για να μην υπάρξει δεύτερη σκέψη να πω ότι ήμουν από τους πρώτους υποστηρικτές της ρεβολουτ .

Στάλθηκε από το XT1068 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by soleman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...