Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Εγώ Βασίλειε είμαι φοιτητής και επειδή σπουδάζω στην ίδια πόλη με τον τόπο μόνιμης κατοικίας μου δεν μου επιτρέπουν άνοιγμα λογαριασμού. Πιστωτική βέβαια μου ενέκριναν σε λιγότερο από 24 ώρες. Υποκλίνομαι στην λογική... Από μένα πάντως «χάνουν» λεφτά. Είχα σκοπό να βάλω κάτι λίγα που έχω για ευκολότερη διαχείριση αλλά τώρα δύσκολα το κόβω.

 

Αν κατάλαβα, έχεις πιστωτική χωρίς να έχεις λογαριασμό?

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα, έχεις πιστωτική χωρίς να έχεις λογαριασμό?

 

Σωστά , έχω την university visa της Πειραιώς. Λογαριασμό έχω μόνο έναν ανηλίκων στο ΤΤ, στον οποίον δεν μου βγάζουν χρεωστική γιατί πρέπει να γίνει ενηλίκων, πράγμα που δεν γίνεται γιατί πρέπει να γίνει κλείσιμο του παλιού και άνοιγμα του καινούριου (που δεν γίνεται). Το επιτόκιο μια χαρά το μείωσαν στο μισό όμως... :down:

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι φοιτητής ή στρατιωτης ή επιδοτούμενος άνεργος κ.τ.λ και δεν εχεις άλλον λογαριασμό που να σε εξυπηρετει κ.τ.λ.

Άρα εγώ που το θέλω απλά για να πληρώνομαι χωρίς να είμαι κάτι από τα παραπάνω, δεν έχω την δυνατότητα. :(

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ο καλυτερος(και εφικτος) τροπος για να μου στειλουν χρηματα απο την Κυπρο;
Link to comment
Share on other sites

Άρα εγώ που το θέλω απλά για να πληρώνομαι χωρίς να είμαι κάτι από τα παραπάνω, δεν έχω την δυνατότητα. :(

 

Αν εννοείς το πληρώνομαι κάτι σαν μισθό, τότε ΝΑΙ, μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το πληρώνομαι κάτι σαν μισθό, τότε ΝΑΙ, μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό.

 

Πληρωμές απ'την Google ως partner.

Θα ρωτήσω μια την δευτέρα για σιγουριά και στην τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ο καλυτερος(και εφικτος) τροπος για να μου στειλουν χρηματα απο την Κυπρο;
Ηλεκτρονική Τραπεζική.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Το transferwise δεν στέλνει χρήματα απο Ευρώ σε Ευρώ.

Ο καλύτερος τρόπος είναι το τραπεζικό έμβασμα

Ένας δευτερος καλος τρόπος από Τράπεζα Πειραιώς Κύπρου είναι και το Λεφτά στο Λεφτό , τα σηκώνεις από τράπεζα Πειραιώς από ΑΤΜ μέχρι 600 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ έχει επαναλειτουργήσει η υπηρεσία "Λεφτά στο Λεπτό" της Πειραιώς, προφανώς δεν είναι μέχρι 600€ αλλά μέχρι 420€.
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και είναι μέχρι 600 Ευρώ Ευρώ. Διάβασε καλά τι γράψαμε, και για πιά τράπεζα Πειραιώς μιλάμε. Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το e-banking αν έχεις το iban και τον αριθμό λογαριασμού είναι ότι καλύτερό και πιο λειτουργικό από το Transferwise.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια απο Αγγλομαθεις......

Τι ακριβως μου ζητανε εδω οι κυριοι ;

http://i1377.photobucket.com/albums/ah76/tzoumas/Phorum/12468031_10208588757135053_2022198191_n_zpsqxoo6pbt.jpg~original

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια απο Αγγλομαθεις......

Τι ακριβως μου ζητανε εδω οι κυριοι ;

 

Τους 4 τελευταίους αριθμούς της συναλλαγής για την επιβεβαίωση απ'ότι καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Τους 4 τελευταίους αριθμούς της συναλλαγής για την επιβεβαίωση απ'ότι καταλαβαίνω.

Ποιους αριθμους ?

Ποιας συναλλαγης ?

Ποιας τραπεζας λενε ?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έλεγαν σε δελτίο ειδήσεων ότι μεγάλο αρνητικό εξακολουθεί να είναι οι μεγάλες προμήθειες των τραπεζών στις χρεωστικες καρτες.

Υπάρχουν προμήθειες όταν κάνουμε καθημερινές συναλλαγές, όπως super market ή πληρωμή λογαριασμών?

Link to comment
Share on other sites

Έλεγαν σε δελτίο ειδήσεων ότι μεγάλο αρνητικό εξακολουθεί να είναι οι μεγάλες προμήθειες των τραπεζών στις χρεωστικες καρτες.

Υπάρχουν προμήθειες όταν κάνουμε καθημερινές συναλλαγές, όπως super market ή πληρωμή λογαριασμών?

 

Σε ορισμενες τραπεζες και σε ορισμενες ηλεκτονικες πληρωμες π.χ. ΔΕΗ υπαρχει τελος (προμηθεια) που εισπρατεται κατα την πληρωμη.

Στις αγορες με χρηση της φυσικης καρτας (σουπερ μαρκετ κλπ) υπαρχει προμηθεια που οι τραπεζες την εισπρατουν απο τον πωλητη

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έλεγαν σε δελτίο ειδήσεων ότι μεγάλο αρνητικό εξακολουθεί να είναι οι μεγάλες προμήθειες των τραπεζών στις χρεωστικες καρτες.

Υπάρχουν προμήθειες όταν κάνουμε καθημερινές συναλλαγές, όπως super market ή πληρωμή λογαριασμών?

 

Προμήθεια πληρώνει ο πωλητής, όχι ο αγοραστής. Γι αυτό σε κάποια online μικρά eshop θα δεις ότι για πληρωμή με πιστωτική/χρεωστική κάρτα αναφέρεται ότι θα χρεωθείς επιπλέον 2-3% για να καλύψουν αυτοί την προμήθεια που τους κρατάει η τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγαν σε δελτίο ειδήσεων ότι μεγάλο αρνητικό εξακολουθεί να είναι οι μεγάλες προμήθειες των τραπεζών στις χρεωστικες καρτες.

Υπάρχουν προμήθειες όταν κάνουμε καθημερινές συναλλαγές, όπως super market ή πληρωμή λογαριασμών?

 

Για τους εμπορους ειναι η επιβαρυνση κατα την πληρωμη με καρτα κι αυτο εξαρταται απο το μεγεθος του εμπορου, προφανως αλλη προμηθεια εχει το Πλαισιο ή το ΑΒ και αλλη ο κυρ-Γιωργος που εβαλε POS στο ψιλικατζιδικο.

 

Στις πληρωμες λογαριασμων online η τραπεζα σου λεει ποση ειναι η επιβαρυνση, ΔΕΗ νομιζω απο Πειραιως ειναι 0.50€.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγαν σε δελτίο ειδήσεων ότι μεγάλο αρνητικό εξακολουθεί να είναι οι μεγάλες προμήθειες των τραπεζών στις χρεωστικες καρτες.

Υπάρχουν προμήθειες όταν κάνουμε καθημερινές συναλλαγές, όπως super market ή πληρωμή λογαριασμών?

Τροποποίηση γιατί γεμίσαμε απάντησεις......

Link to comment
Share on other sites

Για τους εμπορους ειναι η επιβαρυνση κατα την πληρωμη με καρτα κι αυτο εξαρταται απο το μεγεθος του εμπορου, προφανως αλλη προμηθεια εχει το Πλαισιο ή το ΑΒ και αλλη ο κυρ-Γιωργος που εβαλε POS στο ψιλικατζιδικο.

 

Στις πληρωμες λογαριασμων online η τραπεζα σου λεει ποση ειναι η επιβαρυνση, ΔΕΗ νομιζω απο Πειραιως ειναι 0.50€.

 

Ευχαριστώ, νόμιζα πως είναι τίποτα νέο μετρό όπου με κάθε συναλλαγή θα πηγαίνει κάποιο ποσοστό υπέρ του κράτους :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ποιους αριθμους ?

Ποιας συναλλαγης ?

Ποιας τραπεζας λενε ?

 

Πες μας και λιγο την ιστορια, που να ξέρουμε τι γινετε

 

Μηπως εστειλες στην ρεβολυτ χρήματα απο καποια καρτα σου

Link to comment
Share on other sites

Πες μας και λιγο την ιστορια, που να ξέρουμε τι γινετε

 

Μηπως εστειλες στην ρεβολυτ χρήματα απο καποια καρτα σου

 

 

1. Κατεβασα την εφαρμογη της revolut στο κινητό μου

2. παρηγγειλα την φυσική καρτα.

3. την παρελαβα

4. δηλωσα την καρτα στο paypal

5. έκανα αγορές κανονικα

6. Εστειλα 3 φορες καποιο ποσο σε αλλον λογ. revolut

7. Ζητησε verify μετα απο εναν μηνα

8. Ανεβασα το διπλωμα οδηγησης

9. Καμια παντηση επι τρεις μερες.

10. Τους εστειλα μηνυμα στο chat

11 Και πήρα την παραπανω απαντηση ...

 

Οχι δεν εστειλα χρηματα απο καρτα

Δεν γινεται αλλωστε.

Προσπαθησα αλλα δεν ολοκληρωθηκε η συναλλαγη

Προσπάθησα να φορτωσω χρηματα με χρεωστικη της Εθνικης

Μου ζητησε επιβεβαιωση εκει και σταματησα. Ετσι η συναλλαγη δεν ολοκληρωθηκε.

Και αφου δεν ολοκληρωθηκε, δεν εγινε χρεωση δηλαδη της Εθνικης, δεν καταγραφηκε απο την τραπεζα

Ετσι δεν εχω κατι να στειλω τωρα

Αν καταλαβε καποιος το θεμα και μπορει να βοηθησει ας μου γραψει μια συντομη απαντηση γιατι τα αγγλικα μου ειναι πολυ φτωχα ....

πριν απο λίγο ελαβα αυτο:

http://i1377.photobucket.com/albums/ah76/tzoumas/Phorum/778d26b6-81d1-4be7-b29a-d45d873e8742_zpsaygnq10w.jpg~original

 

Τους εστειλα μηνυμα οτι προσπαθησα να κανω top up που δεν πετυχε, και επομενως δεν καταγραφηκε η συναλλαγη απο την τραπεζα για να δω κωδικο. Σε λιγα λεπτα ξεμπλοκαραν τον λογαριασμι χωρις να πουν τιποτα

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Τους εστειλα μηνυμα οτι προσπαθησα να κανω top up που δεν πετυχε, και επομενως δεν καταγραφηκε η συναλλαγη απο την τραπεζα για να δω κωδικο. Σε λιγα λεπτα ξεμπλοκαραν τον λογαριασμι χωρις να πουν τιποτα

 

Ειδες λοιπόν, οσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξερει ο κόσμος ολος

Link to comment
Share on other sites

Ειδες λοιπόν, οσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξερει ο κόσμος ολος

Ελα που δεν ειχα μυαλο να μαθω αγγλικα ομως ....

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...