Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Προσωπικά μου έχουν περάσει όλες οι συναλλαγές με bonus Amex.Στο ebay παντα μου περναει κανονια.Σε σημείο που να ξεχνάω ότι υπάρχουν cc.
Link to comment
Share on other sites

ωραια ,σας ευχαριστω, λεω να δοκιμασω να κανω μια αιτηση και αν εγκριθει τοτε καλως, γνωριζετε ποσο θα ειναι η συνδρομη μετα τον 1ο χρονο;
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου έχουν περάσει όλες οι συναλλαγές με bonus Amex.Στο ebay παντα μου περναει κανονια.Σε σημείο που να ξεχνάω ότι υπάρχουν cc.

 

Και σε μενα. Με χρεωστικη ΑΜΕΧ bonus περασαν ολες.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Την Neteller την γνωριζει καποιος ;

Ειναι σαν την Skrill και την Revolut ;

Δεν γνώριζα καν για τις συγκεκριμένες. Αν κάνω λογαριασμό σε μία από τις δύο, θα μπορώ να κάνω αγορές μέσω Internet στο εξωτερικό;;;

Link to comment
Share on other sites

ωραια ,σας ευχαριστω, λεω να δοκιμασω να κανω μια αιτηση και αν εγκριθει τοτε καλως, γνωριζετε ποσο θα ειναι η συνδρομη μετα τον 1ο χρονο;

 

Κάποια στιγμή θα πας σε κατάστημα αναγκαστικά, άρα πήγαινε τώρα να κάνεις την αίτηση και αμέσως θα σου δώσουν το πιν στο χέρι και σε λίγες μέρες θα έρθει η κάρτα σπίτι σου.

Εκει κάνεις και όλες τις ερωτήσεις. Εγω αυτό έκανα, πηγα σε κατάστημα και δεν ρώτησα τίποτε γιατί διάβασα εδώ οτι αν κάνεις χρήση δεν πληρώνεις συνδρομή λόγω πόντων, αν και εχω την εντύπωση οτι είναι 10€

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνώριζα καν για τις συγκεκριμένες. Αν κάνω λογαριασμό σε μία από τις δύο, θα μπορώ να κάνω αγορές μέσω Internet στο εξωτερικό;;;

Mε Revolut πάντως που χρησιμοποιώ κανονικά και από παντού αφού ουσιαστικά είναι πιστωτική καναδά οπότε περνάει παντού

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή θα πας σε κατάστημα αναγκαστικά, άρα πήγαινε τώρα να κάνεις την αίτηση και αμέσως θα σου δώσουν το πιν στο χέρι και σε λίγες μέρες θα έρθει η κάρτα σπίτι σου.

Εκει κάνεις και όλες τις ερωτήσεις. Εγω αυτό έκανα, πηγα σε κατάστημα και δεν ρώτησα τίποτε γιατί διάβασα εδώ οτι αν κάνεις χρήση δεν πληρώνεις συνδρομή λόγω πόντων, αν και εχω την εντύπωση οτι είναι 10€

Ok αυτό θα κάνω ,ευχαριστώ :)

Edit δε θέλει κάποιο χρόνο για να εγκριθεί φίλε ; η σου λένε αμέσως το αν δικαιούμαι ;

Link to comment
Share on other sites

Mε Revolut πάντως που χρησιμοποιώ κανονικά και από παντού αφού ουσιαστικά είναι πιστωτική καναδά οπότε περνάει παντού

 

Εγω παλι νομιζω οτι ειναι προπληρωμενη UK. Αλλα αυτο δεν αλλαζει το οτι οντως περναει κανονικα παντου.

Link to comment
Share on other sites

ωραια ,σας ευχαριστω, λεω να δοκιμασω να κανω μια αιτηση και αν εγκριθει τοτε καλως, γνωριζετε ποσο θα ειναι η συνδρομη μετα τον 1ο χρονο;

Νομίζω δωρεάν ο πρώτος και μετά εάν κάνεις πάνω από κάποιο όριο συναλλαγών επίσης δωρεάν. Σε συμβουλεύω να τα δεις και ο ίδιος στη σελίδα της τράπεζας, τα έχει πολύ αναλυτικά.

Ok αυτό θα κάνω ,ευχαριστώ :)

Edit δε θέλει κάποιο χρόνο για να εγκριθεί φίλε ; η σου λένε αμέσως το αν δικαιούμαι ;

Κάνουν έλεγχο προέγκρισης βάσει των στοιχείων που προσκομίζεις και σου λένε εάν απορριφθεί αμέσως. Εάν δεν απορριφθεί, προωθείται η αίτηση και κάνει άλλη μια εβδομάδα περίπου.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να πάρουμε ποντους για την πληρωμή μιας πιστωτικής alpha bonus mastercard;

 

έχω άλλη μια χρεωστική amex alpha bonus αλλά μέσω web δεν υπάρχει δυνατότητα πληρωμής :(

 

καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

ok , θα παω στο καταστημα την Δευτερα ,ευχαριστω.

 

Θα σου πρότεινα να πας από Τρίτη οχι την Δευτέρα πρωτη μέρα της χρονιάς

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Νομίζω δωρεάν ο πρώτος και μετά εάν κάνεις πάνω από κάποιο όριο συναλλαγών επίσης δωρεάν. Σε συμβουλεύω να τα δεις και ο ίδιος στη σελίδα της τράπεζας, τα έχει πολύ αναλυτικά.

 

Κάνουν έλεγχο προέγκρισης βάσει των στοιχείων που προσκομίζεις και σου λένε εάν απορριφθεί αμέσως. Εάν δεν απορριφθεί, προωθείται η αίτηση και κάνει άλλη μια εβδομάδα περίπου.

 

Τρόποι αποκτήσεως της Enter Bonus American Express®

Συμπληρώστε μία αίτηση σε οποιοδήποτε Κατάστημα της Alpha Bank. H μόνη προϋπόθεση είναι η τήρηση τραπεζικού λογαριασμού στην Alpha Bank.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω καν λογαριασμο στην Alpha ,θα εχω θεμα; η δεν εχει σχεση; στην online αιτηση αναφερει αν εισαι πελατης της η οχι, αρα πιστευω να κανουμε δουλεια, τεσπα παιδια, θα παω απο εκει την Τριτη ,καλη πρωτοχρονια σε ολους
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος να πάρουμε ποντους για την πληρωμή μιας πιστωτικής alpha bonus mastercard;

 

έχω άλλη μια χρεωστική amex alpha bonus αλλά μέσω web δεν υπάρχει δυνατότητα πληρωμής :(

 

καμιά ιδέα;

 

Μέχρι στιγμής είναι ανέφικτο μάλλον παγκοσμίως να πληρώσεις μία κάρτα με μία άλλη κάρτα. Ιδίως όταν είναι της ίδιας τράπεζας.

Κάποτε γινόταν μεταφορά χρέους με κάποιο κέρδος από μια τράπεζα σε μία άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής είναι ανέφικτο μάλλον παγκοσμίως να πληρώσεις μία κάρτα με μία άλλη κάρτα. Ιδίως όταν είναι της ίδιας τράπεζας.

Κάποτε γινόταν μεταφορά χρέους με κάποιο κέρδος από μια τράπεζα σε μία άλλη.

 

τι ωραιες εποχες. μπονους ποντοι με το τσουβαλι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω καν λογαριασμο στην Alpha ,θα εχω θεμα; η δεν εχει σχεση; στην online αιτηση αναφερει αν εισαι πελατης της η οχι, αρα πιστευω να κανουμε δουλεια, τεσπα παιδια, θα παω απο εκει την Τριτη ,καλη πρωτοχρονια σε ολους

Λόγω καπιταλ κοντρολς δεν μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό. Εκτός από εξαιρέσεις.

Μπορώ να ανοίξω νέο λογαριασμό;

ΟΧΙ, εκτός αν το άνοιγμα του νέου λογαριασμού αφορά αποκλειστικά και μόνο τις ακόλουθες συναλλαγές, η αναγκαιότητα των οποίων πρέπει να τεκμηριώνεται εγγράφως και με την προϋπόθεση ότι δεν υφίσταται άλλος διαθέσιμος λογαριασμός μέσω του οποίου αυτές μπορούν να διενεργηθούν:

η πληρωμή μισθοδοσίας προσωπικού, συμπεριλαμβανομένης της έκδοσης και εξαργύρωσης εργοσήμου,

η πληρωμή υποχρεώσεων του καταθέτη προς την ίδια τράπεζα, που προκύπτουν από συμβάσεις που είχαν καταρτισθεί προ της 28ης Ιουνίου 2015,

η καταβολή νέων συντάξεων και νέων προνοιακών επιδομάτων,

η εκκαθάριση συναλλαγών καρτών από νέες συμβάσεις αποδοχής (acquiring),

η εξυπηρέτηση νεοϊδρυθέντων, μετά την 1η Μαΐου2015, νομικών προσώπων, καθώς και ατομικών επιχειρήσεων και ελεύθερων επαγγελματιών με έναρξη δραστηριότητας/επαγγέλματος μετά την 1η Μαΐου 2015,

η εξυπηρέτηση νεοφυών εταιρειών (startups) που συμμετέχουν σε προγράμματα στήριξης της νέας επιχειρηματικότητας,

η κατάθεση μετρητών ως εξασφάλιση (cash collateral) εγγυητικής επιστολής, ενέγγυας πίστωσης ή δανείου στην ίδια τράπεζα,

Link to comment
Share on other sites

παλιος καταχος 2 καρτων της καποτε τραπεζα κυπρου και πλεον Πειραιας.

Μετα απο σχεδον 10 χρονια χρησης και των 2 καρτων, η Πειραιας ειπε να να με χρεωσει 29 ευρω ετησια συνδρομη στη Visa οταν και οι 2 καρτες δεν ειχαν ετησια συνδρομη αρκει να γινοταν καποια χρηση ανα ετος.

 

Πηρα τηλ, το κατεγραψαν και θα πρεπει να καλεσω ξανα ο ιδιος για να μαθω την απαντηση. Δεν καλουν λεει πισω για να ενημερωσουν.

 

Ο πελατης πανω απο ολα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πως αλλαζουν οι καιροι. Καποτε σε παρακαλουσαν να βγαλεις πιστωτικη, για συνδρομη ουτε λογος, και τωρα βαρανε στο ψαχνο και δεν σε παιρνουν καν τηλεφωνο να σε ενημερωσουν.

Και μετα θελουν ο κοσμος να εχει εμπιστοσυνη στις τραπεζες και να επιστρεψουν τα χρηματα τους.

Χιλιες φορες σε τραπεζα στο εξωτερικο. Απο εκει σε παιρνουν τηλεφωνο, ελληνας υπαλληλος και σε ρωταει αν εχεις καποιο προβλημα η καποια απορια οσον αφορα τις κινησεις και τις χρεωσεις του λογαριασμου σου

 

ΟΥΣΤ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό με την πιστωτική η χρωστικές δεν υπάρχουν;):(
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Πως αλλαζουν οι καιροι. Καποτε σε παρακαλουσαν να βγαλεις πιστωτικη, για συνδρομη ουτε λογος, και τωρα βαρανε στο ψαχνο και δεν σε παιρνουν καν τηλεφωνο να σε ενημερωσουν.

Και μετα θελουν ο κοσμος να εχει εμπιστοσυνη στις τραπεζες και να επιστρεψουν τα χρηματα τους.

Χιλιες φορες σε τραπεζα στο εξωτερικο. Απο εκει σε παιρνουν τηλεφωνο, ελληνας υπαλληλος και σε ρωταει αν εχεις καποιο προβλημα η καποια απορια οσον αφορα τις κινησεις και τις χρεωσεις του λογαριασμου σου

 

ΟΥΣΤ

 

το θεμα ειναι πως τα πας στο εξωτερικο

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι πως τα πας στο εξωτερικο

με το αεροπλάνο.....

easyjet....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει ξανααναφερθεί αλλά είναι σε ισχύ μέχρι σήμερα 31/12, δώρο από την eurobank 10€ σε κατόχους κάρτας(ακόμα και απλής του ATM) που γράφει πάνω επιστροφή. Το μόνο που χρειάζεται είναι το κατάβεσμα της εφαρμογής eurobank επιστροφή και η καταχώρηση των στοιχείων σας μαζί με έναν κωδικό σύστασης από άλλο άτομο(το άτομο που θα κάνει της σύσταση θα πάρει 5€). Όποιος δεν έχει κωδικό, μπορώ να του στείλω εγώ.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να πας από Τρίτη οχι την Δευτέρα πρωτη μέρα της χρονιάς

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τρόποι αποκτήσεως της Enter Bonus American Express®

Συμπληρώστε μία αίτηση σε οποιοδήποτε Κατάστημα της Alpha Bank. H μόνη προϋπόθεση είναι η τήρηση τραπεζικού λογαριασμού στην Alpha Bank.

Η Enter Bonus American Express είναι χρεωστική και όχι πιστωτική. Γι' αυτό απαιτεί ύπαρξη λογαριασμού, αλλά όχι έγκριση.

 

παλιος καταχος 2 καρτων της καποτε τραπεζα κυπρου και πλεον Πειραιας.

Μετα απο σχεδον 10 χρονια χρησης και των 2 καρτων, η Πειραιας ειπε να να με χρεωσει 29 ευρω ετησια συνδρομη στη Visa οταν και οι 2 καρτες δεν ειχαν ετησια συνδρομη αρκει να γινοταν καποια χρηση ανα ετος.

 

Πηρα τηλ, το κατεγραψαν και θα πρεπει να καλεσω ξανα ο ιδιος για να μαθω την απαντηση. Δεν καλουν λεει πισω για να ενημερωσουν.

 

Ο πελατης πανω απο ολα :rolleyes:

Στην κλασική Visa το όριο χρήσης που ζητάνε είναι 2.500€ το χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

τι ωραιες εποχες. μπονους ποντοι με το τσουβαλι

 

Τι ωραίες εποχές...οι πόντοι βρόχη έπεφταν. .κάποτε τέτοια εποχή είχε x10 πόντοι σε όλες τις κάρτες bonus...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...