Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Το θέμα είναι ότι τα περισσότερα site στην Ελλάδα δεν δέχονται ακόμα πληρωμές μέσω paypal, οπότε γι'αυτό προβληματίζομαι. Μάλλον θα βγάλω τη virtual και θα φορτώνω σχετικά μεγάλα ποσά, για να μη χρεώνομαι σε κάθε αγορά.... Δεν είναι και το πιο βολικό, αλλά είναι πιο άβολο να μεταφερθώ σε άλλη τρ΄πεζα εφόσον έχω ήδη Εθνική...

 

Δεν χρειαζεται να μεταφερεις ολες τις υπολοιπες συναλλαγες σου. Πας σε μια απο τις Eurobank/Πειραιως, ανοιγεις λογαριασμο και του βαζεις λεφτα καθε φορα που θελεις να κανεις αγορα.

 

Αν ανησυχεις οτι θα σου φαει τα παραπανω λεφτα που ειναι στο λογαριασμο, δεν ανησυχεις μην σου φαει τα παραπανω λεφτα που θα εχεις φορτωσει στην προπληρωμενη; Λεφτα στο λογαριασμο μπορεις να βαζεις και στα ΑΤΜ και αν ειναι ΑΤΜ που να δεχεται χαρτονομισματα χωρις φακελο, φαινονται αμεσως (οπως και αν τα βαλεις στον γκισε)

Link to comment
Share on other sites

προσεχε τι λογαριασμο θα δηλωσεις γιατι οι τραπεζες χρεωνουν για καθε εισερχομενο εμβασμα. και την χρεωση την πληρωνεις εσυ

Στη Eurobank είναι 3€ το εισερχόμενο έμβασμα. Δεν με ενοχλεί το ποσό, αλλά το ότι θα φαίνεται ένα μεγάλο ποσό να πιστώνεται στον λογαριασμό μου κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Στη Eurobank είναι 3€ το εισερχόμενο έμβασμα. Δεν με ενοχλεί το ποσό, αλλά το ότι θα φαίνεται ένα μεγάλο ποσό να πιστώνεται στον λογαριασμό μου κάθε μήνα.

 

1000 ευρω τον μηνα δεν θεωρειται μεγαλο ποσο. ασε που θα φαινεται απο που προερχεται.

εγω παντως τα 3 ευρω τα θεωρω νταβατζιλικι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σίγουρος για τόσα κέρδη κάθε μήνα θέλεις να γίνουμε συνέταιροι? Χα χα χα

Θα παίζω ένα ποντάρισμα το μήνα 1000€ σε πολύ χαμηλό ποσοστό και θα το κάνω ανάληψη, ενώ θα παίρνω και το κέρδος από την επιστροφή της κάρτας. Το έκανα παλιά με μεγάλη επιτυχία, απλά είναι μεγάλο ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

με ποια καρτα θσ παιζεις? και τι ποσοστο επιστροφης?

Cosmote MasterCard. 2,7% καθαρή έκπτωση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους τους φιλους! Εχω μια προπληρωμενη της Eurobank συνδεδεμενη με το Paypal, εδω κ χρονια για ολες τις διαδικτυακες συναλλαγες μου.. προσφατα ανακαλυψα το τροπο να μη μου τρωει το Paypal 3-4% σε καθε συναλλαγη..

 

Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα αυτό, πώς ακριβώς το κατάφερες?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι τα περισσότερα site στην Ελλάδα δεν δέχονται ακόμα πληρωμές μέσω paypal, οπότε γι'αυτό προβληματίζομαι. Μάλλον θα βγάλω τη virtual και θα φορτώνω σχετικά μεγάλα ποσά, για να μη χρεώνομαι σε κάθε αγορά.... Δεν είναι και το πιο βολικό, αλλά είναι πιο άβολο να μεταφερθώ σε άλλη τρ΄πεζα εφόσον έχω ήδη Εθνική...

 

Εγώ πάντως που έχω και ένα ξεχασμένο λογαριασμό σε άλλη τράπεζα πάλι την virtual prepaid χρησιμοποιώ γιατί με το i-bank την φορτώνω πολύ γρήγορα και μπορώ να ελέγχω από εκεί όλες τις συναλλαγές. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές αλλά μέχρι τώρα ολα καλα. Αν έχεις i-bank θα σε βολέψει..

Αν έχεις όρεξη να ανοίξεις λογαριασμό για χρεωστική οκ, κ αυτό θα μπορούσε να είναι μια λύση όπως σου πρότειναν και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμή όλη αυτή τη συζήση μπήκα στο site της Εθνικής να το ψάξω λίγο παραπάνω για τη virtual prepaid κι έπεσα πάνω στο διαγωνισμό του simple pay! Οι τύποι δίνουν iphone 5c, ipad air και mini !! Ντάξει, όλες οι πληρωμές από εδώ και πέρα μέσω simple pay, μπας και σταθώ τυχερός!! :p
Link to comment
Share on other sites

Αντιγραφη απο τη σελλιδα της εθνικης τραπεζας

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Οι εφαρμογές i-bank Internet, Mobile και Phone Banking δεν θα είναι διαθέσιμες την Παρασκευή 7 Νοεμβρίου από 00:00 μέχρι 05:00, λόγω προγραμματισμένων τεχνικών εργασιών.

 

Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας.

 

https://ibankretail.nbg.gr/sts/Account/Login/web

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν παίζω online στοίχημα και τα κέρδη μου τα στέλνουν με έμβασμα στον λογαριασμό μου, θα έχω κανένα πρόβλημα με εφορία κλπ.; Μιλάμε για πόσα γύρω στα 1000€ το μήνα.

 

 

Δε θαχεις κανενα θεμα.ενδιαφερεσαι για την επιστροφη με την καρτα.αν δε θες να μπλεξεις με τραπεζικους λογαριασμους υπαρχουν και τα ηλεκτρονικα πορτοφολια.αλλα θα το ξερεις,φανταζομαι.

 

Χαχα!! Έχεις κάνει χοντ΄ρη μπίζνα εσύ! Το paypal μόνο με κάρτα συνδέεται ή μπορεί να συνδεθεί και με λογαριασμό?

 

 

Συνδεεται και με τραπεζικο λογαριασμο

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

τελικα εφτιαξα και γω ibanking στην Εθνικη και πηρα το μηχανηματακι με τους κωδικους, το ενεργοποιησα τηλεφωνικα σημερα και μπηκα και στη σελιδα τους και εφτιαξα και μια virtual prepaid την οποια συνεδεσα στο paypal.. οποτε πλεον μπορω να πηγαινω να βαζω χαρτονομισματα στο ATM και να κανω ανεξοδα τις διαδικτυακες μου συναλλαγες!

 

ποια εφαρμογη ομως χρειαζεται να κατεβασω στο κινητο μου για ολα αυτα? βλεπω δυο, δε ξερω κ αν υπαρχει αλλη.. και τι ειναι αυτο το simple pay?

 

Και κάτι τελευταίο.. Τα χρήματα που θα μεταφέρω στη virtual, δε μπορώ να τα βγάλω αν χρειαστεί?

Edited by dkmtb
Link to comment
Share on other sites

τελικα εφτιαξα και γω ibanking στην Εθνικη και πηρα το μηχανηματακι με τους κωδικους, το ενεργοποιησα τηλεφωνικα σημερα και μπηκα και στη σελιδα τους και εφτιαξα και μια virtual prepaid την οποια συνεδεσα στο paypal.. οποτε πλεον μπορω να πηγαινω να βαζω χαρτονομισματα στο ATM και να κανω ανεξοδα τις διαδικτυακες μου συναλλαγες!

 

ποια εφαρμογη ομως χρειαζεται να κατεβασω στο κινητο μου για ολα αυτα? βλεπω δυο, δε ξερω κ αν υπαρχει αλλη.. και τι ειναι αυτο το simple pay?

 

Και κάτι τελευταίο.. Τα χρήματα που θα μεταφέρω στη virtual, δε μπορώ να τα βγάλω αν χρειαστεί?

 

 

Υπάρχουν όντως 2 εφαρμογές, η μία είναι για να χειρίζεσαι τους λογαριασμούς σου (η NBG Mobile Banking), μέσω της οποίας μπορείς να χειρίζεσαι δηλαδή και τη virtual prepaid, και η άλλη είναι η i-bank Simple Pay, την οποία τη χρησιμοποιείς όπως και το site του simple pay που είναι ένα site της Εθνικής για να πληρώνεις online λογαριασμούς σε ΔΕΚΟ κτλ. Όσο για τα χρήματα που θα μεταφέρεις στη virtual μπορείς να τα βγάλεις, αλλά με προμήθεια!

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αντιγραφη απο τη σελλιδα της εθνικης τραπεζας

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Οι εφαρμογές i-bank Internet, Mobile και Phone Banking δεν θα είναι διαθέσιμες την Παρασκευή 7 Νοεμβρίου από 00:00 μέχρι 05:00, λόγω προγραμματισμένων τεχνικών εργασιών.

 

Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας.

 

https://ibankretail.nbg.gr/sts/Account/Login/web

 

Thanks Karthan για την ενημέρωση! Δεν το είχα προσέξει στο site!

 

Με αφορμή όλη αυτή τη συζήση μπήκα στο site της Εθνικής να το ψάξω λίγο παραπάνω για τη virtual prepaid κι έπεσα πάνω στο διαγωνισμό του simple pay! Οι τύποι δίνουν iphone 5c, ipad air και mini !! Ντάξει, όλες οι πληρωμές από εδώ και πέρα μέσω simple pay, μπας και σταθώ τυχερός!! :p

 

Χαχα!! Παίρνεις 1 πόντο/συναλλαγή απ'ότι βλέπω!! Κομπλέ!! Θα το χρησιμοποιώ κι εγώ όσο μπορώ μπας και μου φέρει κανά πρωτοχρονιάτικο δώρο το simple pay! :p

Link to comment
Share on other sites

Guys τι οριο παιζει συνηθως στη student της Εουροτραπεζας; Γιατι αν ειναι να εχει οριο 200€, μην κανω καθολου αιτηση:lol:
Link to comment
Share on other sites

Guys τι οριο παιζει συνηθως στη student της Εουροτραπεζας; Γιατι αν ειναι να εχει οριο 200€, μην κανω καθολου αιτηση:lol:

 

Πάρε καλύτερα ένα τηλέφωνο στο Customer και ζήτα πληροφορίες για την Student Eurobank Visa.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε καλύτερα ένα τηλέφωνο στο Customer και ζήτα πληροφορίες για την Student Eurobank Visa.

 

Απλα περιμενα να απαντησει καποιος συμφορουμιτης που να την εχει στην κατοχη του :)

Link to comment
Share on other sites

Απλα περιμενα να απαντησει καποιος συμφορουμιτης που να την εχει στην κατοχη του :)

 

Το αντιλήφθηκα :) ,απλά επειδή ισχύει και εδώ ότι η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, το να μιλήσεις με την ίδια την υπηρεσία θα σου δώσει ακριβώς την απάντηση που ζητάς, έτσι ώστε να έχεις την ικανοποίηση σου :D

 

 

 

Γιατί δε μπορώ να συνδέσω τη virtual prepaid της εθνικής στο PayPal?

 

Φυσικά και μπορείς να συνδέσεις τη virtual prepaid της εθνικής στο PayPal,κάθε φορά που προσθέτεις μια κάρτα στο PayPal σου δεσμεύει ένα μικρό ποσό για να επιβεβαιώσει ότι η κάρτα λειτουργεί.Έχει διαθέσιμο υπόλοιπο η κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες θα πάω Πολωνία. Γνωρίζει κάποιος αν οι πιστωτικές εκεί είναι διαδεδομένες όσο στην Δυτική Ευρώπη, ή μήπως θα χρειαστεί να βγάλω και κάποια μετρητά από ΑΤΜ εκεί?

Και αν χρειαστεί, απ' ότι έχω καταλάβει, συμφερότερη είναι η χρήση της Ethnocash ή έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

στην Πολωνία οι πιστωτικές είναι πιο διαδεδομένες από ότι στην Ελλάδα.... για μικρό συναλλαγές καλό είναι να έχεις μερικά ζλοτυ

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η Ethnocash είναι όντως η φθηνότερη για αναλήψεις από ATM εξωτερικού. Εγώ τουλάχιστον όσες φορές έχω πάει εξωτερικό έχω κάποια μετρητά μαζί μου και αν χρειαστεί κάνω ανάληψη με την Ethnocash. Χρεώνει από 1 έως 1.25 για αναλήψεις μέχρι 600 ευρώ. Παραπάνω δεν νομίζω να χρειαστεί να σηκώσεις!
Link to comment
Share on other sites

τελικα εφτιαξα και γω ibanking στην Εθνικη και πηρα το μηχανηματακι με τους κωδικους, το ενεργοποιησα τηλεφωνικα σημερα και μπηκα και στη σελιδα τους και εφτιαξα και μια virtual prepaid την οποια συνεδεσα στο paypal.. οποτε πλεον μπορω να πηγαινω να βαζω χαρτονομισματα στο ATM και να κανω ανεξοδα τις διαδικτυακες μου συναλλαγες!

 

ποια εφαρμογη ομως χρειαζεται να κατεβασω στο κινητο μου για ολα αυτα? βλεπω δυο, δε ξερω κ αν υπαρχει αλλη.. και τι ειναι αυτο το simple pay?

 

Και κάτι τελευταίο.. Τα χρήματα που θα μεταφέρω στη virtual, δε μπορώ να τα βγάλω αν χρειαστεί?

 

Α για πες; Γιατί μου έδωσες ιδέα ... έχω πειραιώς σε έναν ελληνικό paypal λογαριασμό που έχω, αλλά δε με συμφέρει όταν κάνω ηλεκτρονικές αγορές από εξωτερικό, κτλ.

Αλλά δε γουστάρω να έχω κι άλλες κάρτες (γέμισε το πορτοφόλι .. )

Αυτή πως ρολάρει;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Χαχα!! Παίρνεις 1 πόντο/συναλλαγή απ'ότι βλέπω!! Κομπλέ!! Θα το χρησιμοποιώ κι εγώ όσο μπορώ μπας και μου φέρει κανά πρωτοχρονιάτικο δώρο το simple pay! :p

 

Το είδα και εγώ Guys! δεν έχετε πολλές ελπίδες όμως γιατί κάνω πολλές συναλλαγές μέσω Simple pay τον τελευταίο καιρό! Το iphonaki θα γίνει δικο μου :):D χαχα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...