Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

εχθες πειγα στην τραπεζα να βαλο χρηματα σε εναν λογαργιαζμο πειγα στο ατμ τησ τραπεζασ εθαλα την καρτα μοθ βαζω καταλαθοσ λαθοσ πιν αλλα μου ανοιγει κανονικα την καρτα σαν αν μπικε ο κοδικο παω να κανω καταθεση βαζω τα χρηματα μου τα περνει κανονικα και τα λεφτα στον λογαργιαζμο μου δεν μπηκαν!!!!!!!πειγα με την μια στον υπευθυνο τησ τραπεζασ μου ειπε να παω σημερα και να μπουνε τα λεφτα στον λογαργιαζμο!!!!!!!τι γινεται ξερετε εχω ανχωθει γτ δεν ειναι δικα μου λευτα κ ειναια αρκετα!!!!!!αλλα μ φανικε περιεργο λαθοσ πιν και ανοιγει ο λογαργιαμοσ??????

Σε παρακαλώ κάνε edit το μήνυμα σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σημερα στη Eurobank η υπαλληλος προσπαθουσε να με πεισει για το ποσο επικινδυνες ειναι οι ανεπαφες συναλλαγες και γιατι να μην βγαλω καρτα ανεπαφων κι ολα αυτα για να γλυτωσει την αντικατασταση. Εμεσως πλην σαφως μου ειπε οτι αν θελω αντικατασταση με το ζορι να δηλωσω απωλεια...

Υπάρχει γραμμή επικοινωνίας με το τμήμα καρτών της eurobank όπου είμαι σίγουρος ότι θα θέλανε να ακούσουν τι έγινε με λεπτομέρειες ...

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Σημερα στη Eurobank η υπαλληλος προσπαθουσε να με πεισει για το ποσο επικινδυνες ειναι οι ανεπαφες συναλλαγες και γιατι να μην βγαλω καρτα ανεπαφων κι ολα αυτα για να γλυτωσει την αντικατασταση. Εμεσως πλην σαφως μου ειπε οτι αν θελω αντικατασταση με το ζορι να δηλωσω απωλεια...

 

Αυτό μου έκαναν κ μένα στην Πειραιώς .. Που ήθελα να αλλαξω μια κάρτα που είχα.. με εβαλαν να δηλώσω απώλεια σε 3-4 κάρτες στο σύνολο, μου διέγραψαν τους λογαριασμούς κ μου κράτησαν έναν που είχε πιο "μακρυά" ημερομηνία λήξης, κ μου είπαν να περιμενω το γενάρη την καινούργια κάρτα...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ κάνε edit το μήνυμα σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει γραμμή επικοινωνίας με το τμήμα καρτών της eurobank όπου είμαι σίγουρος ότι θα θέλανε να ακούσουν τι έγινε με λεπτομέρειες ...

Θα δοκιμάσω και σε άλλο υποκατάστημα Eurobank καθώς από την τηλεφωνική εξυπηρέτηση μου είπαν ξεκάθαρα πως αν είμαι σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη να πάω την απλή κάρτα για αντικατάσταση.

 

Η στιχομυθια ήταν η ακόλουθη

 

-Θα ήθελα να αντικαταστησω την χρεωστικη μου κάρτα με μια καινούριας τεχνολογίας που υποστηρίζει ανεπαφες

-Δεν χρειάζεται, και η δικιά σας έχει τσιπακι, να εδώ.

-Ναι αλλά δεν υποστηρίζει ανεπαφες συναλλαγές

-Και τι τις θέλετε, πιο ασφαλείς είναι οι απλές. Βάζετε και το πιν σας και κανένα πρόβλημα. Ξέρετε άμα σας την κλέψουν μπλα μπλα μπλα

-Ξέρω τους κινδύνους αλλά θέλω αντικατάσταση

-Αντικατάσταση θα γίνει όταν λήξει η κάρτα σας να το δηλώσετε τότε (δηλαδή το 2017!!) ή εκτός αν την χασετε

-Μα στο τηλέφωνο είπαν ότι γίνεται σε κατάστημα αντικατάσταση με τις νέες.

-Ξέρετε τι κόστος έχει κύριε η έκδοση νέων καρτών.

-Επιβαρύνει τον πελάτη;

-Όχι, την τράπεζα.

 

Όπως εφευγα ένας τύπος που περίμενε από πίσω πέταξε την ατακα: μικρε, νομίζω την έχεις χάσει την κάρτα σου.

Edited by TheBerliner
Link to comment
Share on other sites

οταν καταλαβαινετε οτι ο συνομιλητης σας σας κοροιδευει μεσα στα μουτρα η σας λεει χαζομαρες προσπαθωντας να αποφυγει αυτο που ειναι υποχρεωμενος να κανει, δεν σας γυριζει το μυαλο? δεν αντιδρατε εκεινη την στιγμη? δεν τον βαζετε στην θεση του?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπιζω το εξης θεμα εστειλα ενα εμβασμα 30 ευρω σε εναν λογαριασμο στην πειραιως στις 6/10 και μου λεει ο παραληπτης οτι δεν το εχει λαβει μου εστειλε αριθμο λογαριασμου και τον μετετρεψα σε iban απο το site της πειραιως εγω εχω Eurobank και την εντολη την εδωσα μεσω e-banking εμενα μου λεει οτι ολοκληρωθηκε το εμβασμα εβαλα την eurobank α το ψαξει με 10 ευρω εξοδα δεν ξερω ομως τι θα ζητησει η πειραιως:mad:

 

Τζάμπα την πλήρωσες την eurobank. Το έμβασμα εφόσον το έστειλες εκτελέστηκε 1000%. Ο παραλήπτης τι ακριβώς είναι;;; Φυσικό πρόσωπο (ιδιώτης, ελ.επαγγελματίας) ή ν.π (εταιρεία) ??? Είναι γνωστός σου ;;; Τον λογαριασμό που σου έδωσε, σου είχε δώσει και μαζί το όνομα του δικαιούχου του λογαριασμού ;;;

Link to comment
Share on other sites

οταν καταλαβαινετε οτι ο συνομιλητης σας σας κοροιδευει μεσα στα μουτρα η σας λεει χαζομαρες προσπαθωντας να αποφυγει αυτο που ειναι υποχρεωμενος να κανει, δεν σας γυριζει το μυαλο? δεν αντιδρατε εκεινη την στιγμη? δεν τον βαζετε στην θεση του?

Εγώ έχω ήδη πει τι πρέπει να κάνει.. Μια απλή επικοινωνία με τη διεύθυνση καρτων της eurobank. Ούτε νεύρα ούτε τίποτα.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, να ρωτήσω, μπορώ να βάλω μέσω winbank mobile λεφτά στην prepaid?
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ήδη πει τι πρέπει να κάνει.. Μια απλή επικοινωνία με τη διεύθυνση καρτων της eurobank. Ούτε νεύρα ούτε τίποτα.

Παράλληλα αναφερει και το όνομα του υπαλλήλου που δείχνει απροθυμία εξυπηρέτησης του πελάτη σε υπηρεσία που παρέχει η τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αντικαταστήσω μια ραγισμένη/φθαρμένη κάρτα citi mastercard, με αυτά που διαβάζω υπάρχει περίπτωση να μην μου την αντικαταστήσουν; πρέπει σώνει και καλά να δηλώσω απώλεια;:confused::worry:
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Παράλληλα αναφερει και το όνομα του υπαλλήλου που δείχνει απροθυμία εξυπηρέτησης του πελάτη σε υπηρεσία που παρέχει η τράπεζα.

 

Δυστυχως δεν το συγκρατησα. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Είναι στον-ην υπάλληλο που θα πέσεις...

Δεν νομίζω να έχει το δικαίωμα να σου αρνηθεί την αντικατάσταση.

 

Γενικά παίζουν πολλοί κοιμησμένοι-απροθυμοι υπάλληλοι στις τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την βοήθεια σας .

Βρίσκομαι στην Βουλγαρία και δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τις χρεώσεις από ΑΤΜ .

Έχω κάρτες ανάληψης Εθνικής , Πειραιώς και Eurobank από λογαριασμούς ταμιευτηρίου .

Εδώ υπάρχει Πειραιώς και Postbank ( eurobank) , Εθνική δεν έχω δει .

Έστειλα κάποιον φίλο να ρωτήσει στην Ελλάδα στην Πειραιώς αλλά δεν του είπαν συγκεκριμένα πράγματα .

Ξέρει κάποιος με σιγουριά να μου πει ποια κάρτα να χρησιμοποιήσω εδώ και τι χρέωση έχει ;θα σας είμαι υπόχρεος αφού δεν βγάζω άκρη .

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Την Ethnocash όπου δεις σήμα maestro

Έχει την καλύτερη χρέωση 1 ευρώ και μέση τιμή στο συνάλλαγμα

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την βοήθεια σας .

Βρίσκομαι στην Βουλγαρία και δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τις χρεώσεις από ΑΤΜ .

Έχω κάρτες ανάληψης Εθνικής , Πειραιώς και Eurobank από λογαριασμούς ταμιευτηρίου .

Εδώ υπάρχει Πειραιώς και Postbank ( eurobank) , Εθνική δεν έχω δει .

Έστειλα κάποιον φίλο να ρωτήσει στην Ελλάδα στην Πειραιώς αλλά δεν του είπαν συγκεκριμένα πράγματα .

Ξέρει κάποιος με σιγουριά να μου πει ποια κάρτα να χρησιμοποιήσω εδώ και τι χρέωση έχει ;θα σας είμαι υπόχρεος αφού δεν βγάζω άκρη .

Ευχαριστώ

 

Μιλώντας εκ πείρας, η ανάληψη χρημάτων στο εξωτερικό με τη χρεωστική της Πειραιώς είναι ένα ακριβό χόμπυ... πολύ καλύτερες χρεώσεις η Ethoncash της Εθνικής, όπως είπε και ο Βασίλειος.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την βοήθεια σας .

Βρίσκομαι στην Βουλγαρία και δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τις χρεώσεις από ΑΤΜ .

Έχω κάρτες ανάληψης Εθνικής , Πειραιώς και Eurobank από λογαριασμούς ταμιευτηρίου .

Εδώ υπάρχει Πειραιώς και Postbank ( eurobank) , Εθνική δεν έχω δει .

Έστειλα κάποιον φίλο να ρωτήσει στην Ελλάδα στην Πειραιώς αλλά δεν του είπαν συγκεκριμένα πράγματα .

Ξέρει κάποιος με σιγουριά να μου πει ποια κάρτα να χρησιμοποιήσω εδώ και τι χρέωση έχει ;θα σας είμαι υπόχρεος αφού δεν βγάζω άκρη .

Ευχαριστώ

 

Παρόμοια ερώτηση έχω κι εγώ.

Μετά από 2,5 χρόνια περίπου, θα βρίσκομαι Αγγλία. Έχω κάρτες σε alpha bank (mastercard + amex-bonus), εθνοcash, και πειραιώς.

Για συναλλαγές μέσω κάρτας και έστω στο σενάριο ανάγκης ανάληψης μετρητών από ATM, ποια συμφέρει από τις 3 παραπάνω; (ή μάλλον τις 2, γιατί η Πειραιώς κι όσα χρόνια ζούσα Αγγλία, είχε καταντίσει φαρμακείο-δε φαντάζομαι να μαλάκωσε τώρα).

Συμφέρει η ως άνω επιλογή; ή να στείλω με έμβασμα στον αγγλικό μου λογαριασμό το ποσό που σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω (σίγουρα λιγότερο από 1000 ευρώ);

και τέλος, αν συμφέρει το παραπάνω, έμβασμα ή χρήση paypal-send money?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια ερώτηση έχω κι εγώ.

Μετά από 2,5 χρόνια περίπου, θα βρίσκομαι Αγγλία. Έχω κάρτες σε alpha bank (mastercard + amex-bonus), εθνοcash, και πειραιώς.

Για συναλλαγές μέσω κάρτας και έστω στο σενάριο ανάγκης ανάληψης μετρητών από ATM, ποια συμφέρει από τις 3 παραπάνω; (ή μάλλον τις 2, γιατί η Πειραιώς κι όσα χρόνια ζούσα Αγγλία, είχε καταντίσει φαρμακείο-δε φαντάζομαι να μαλάκωσε τώρα).

Συμφέρει η ως άνω επιλογή; ή να στείλω με έμβασμα στον αγγλικό μου λογαριασμό το ποσό που σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω (σίγουρα λιγότερο από 1000 ευρώ);

και τέλος, αν συμφέρει το παραπάνω, έμβασμα ή χρήση paypal-send money?

 

Σε όσες ευρωπαϊκές χώρες έχω τραβήξει χρήματα μέσω εθνοcash, η προμήθεια ήταν ελάχιστη, οπότε γενικά άξιζε .

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς. Η προμήθεια της ethnocash από ΑΤΜ είναι 1€ για ανάληψη μέχρι 300€ και νομίζω 1,5€ για παραπάνω.

Επίσης μπορείς να πληρώσεις απευθείας σε καταστήματα που δέχονται maestro (τα πιο πολλά στο εξωτερικό) χωρίς προμήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε όσες ευρωπαϊκές χώρες έχω τραβήξει χρήματα μέσω εθνοcash, η προμήθεια ήταν ελάχιστη, οπότε γενικά άξιζε .

 

Αυτό ακριβώς. Η προμήθεια της ethnocash από ΑΤΜ είναι 1€ για ανάληψη μέχρι 300€ και νομίζω 1,5€ για παραπάνω.

Επίσης μπορείς να πληρώσεις απευθείας σε καταστήματα που δέχονται maestro (τα πιο πολλά στο εξωτερικό) χωρίς προμήθεια.

 

εντάξει νομίζω ότι θα το δοκιμάσω και με την εθνική. θα σπλιτάρω τα χρήματα όμως, just in case και θα σας πω σύντομα.

 

Άσχετο, ebanking σε εθνική δεν έχω.. έχει κόστος η δημιουργία; και να υποθέσω, η αίτηση μόνο από κατάστημα, σωστά; γίνεται στο μπαμ; ή θα περιμένω; γιατί Δευτέρα την κάνω.. θα ήταν χρήσιμο να βλέπω το balance online.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Πριν εναμισι χρόνο που έκανα εγώ δεν κόστιζε τίποτα. Για τώρα δεν ξέρω.

Ναι, αίτηση σε κατάστημα και στην περίπτωσή μου ενεργοποιήθηκε την επόμενη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν εναμισι χρόνο που έκανα εγώ δεν κόστιζε τίποτα. Για τώρα δεν ξέρω.

Ναι, αίτηση σε κατάστημα και στην περίπτωσή μου ενεργοποιήθηκε την επόμενη μέρα.

 

ok, ευχαριστώ! Θα πάω αύριο κιόλας, προλαβαίνω πιστεύω!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Πριν εναμισι χρόνο που έκανα εγώ δεν κόστιζε τίποτα. Για τώρα δεν ξέρω.

Ναι, αίτηση σε κατάστημα και στην περίπτωσή μου ενεργοποιήθηκε την επόμενη μέρα.

 

Νομίζω ότι το μόνο κόστος είναι το μηχανάκι για τους κωδικούς (iCode?) - αν θυμάμαι καλά είναι 5-7 ευρώ και δεν μπορείς να το αποφύγεις.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το μόνο κόστος είναι το μηχανάκι για τους κωδικούς (iCode?) - αν θυμάμαι καλά είναι 5-7 ευρώ και δεν μπορείς να το αποφύγεις.

 

Σωστό.

Και στην Alpha κάπου τόσο έχει το αντίστοιχο.

Αλλά το αγοράζεις 1 φορά για πάντα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σωστό.

Και στην Alpha κάπου τόσο έχει το αντίστοιχο.

Αλλά το αγοράζεις 1 φορά για πάντα.

εκτός και αν μείνει από μπαταρία.... :D

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...