Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Τα παίρνει την επόμενη μέρα κ ξέρει ότι κ εσύ τοκίζεσαι άμεσα.

 

Σε ποια κάρτα γίνεται αυτό; Εννοείς ότι ακόμα κι αν εξοφλήσεις όλο το ποσο την ημερομηνία πληρωμής του λογαρισμού χρεώνεσαι κάτι; Δεν νομίζω...

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά μεταξύ λογιστικού και διαθέσιμου υπολοίπου παρουσιάζεται όταν συνήθως κάνουμε χρήση της χρεωστικής μας κάρτας (απλουστεύω, αλλά νομίζω αυτή είναι η περίπτωσή σου). Αν έχεις υπόλοιπο στο λογ/μό σου για παράδειγμα 100€ και αγοράσεις μέσω ίντερνετ με την κάρτα σου κάτι που κοστίζει 15€, τότε μέχρι να επιβεβαιωθεί η συναλλαγή και να εμφανιστεί ως καταγεγραμμένη στις κινήσεις του λογ/μού σου περνάνε 2-3 μέρες. Σε αυτές τις 2-3 μέρες το ποσό που ξόδεψες δεσμεύεται αρχικά έτσι ώστε να μη μπορείς να το "χρησιμοποιήσεις" ξανά και γι' αυτό εμφανίζεται διαθέσιμο υπόλοιπο 85€, ενώ το λογιστικό συνεχίζει να είναι 100€. Μόλις περάσουν οι 2-3 μέρες και η συναλλαγή ολοκληρωθεί επιτυχώς, τότε εμφανίζεται σαν κίνηση στο λογ/μό σου και το λογιστικό υπόλοιπο προσαρμόζεται και γίνεται κι αυτό 85€. :)

 

Άρα απαντώντας στο τελευταίο σου ερώτημα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το διαθέσιμο υπόλοιπο σου, να το μηδενίσεις, και να αφήσεις μόνο το λογιστικό, το οποίο σε μετά από κάποιες μέρες θα προσαρμοστεί και θα γίνει κι' αυτό μηδέν.

 

Όντως, σωστά υπέθεσες, πρόκειται για συναλλαγή με την χρεωστική κάρτα.

Ευχαριστώ για την κατατοπιστική απάντηση.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έκανα κάποια αγορά απο Αμερική η οποία κόστιζε 300 δολάρια και εγώ χρεώθηκα 222.36 ευρώ. Η απορία μου είναι η εξής. δεν υπάρχει και κάποια επιπλέον χρέωση απο την μετατροπή του συναλλάγματος, το spead;
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Θα την δείς σε λίγο την επιπλέον χρέωση. Προς το απρόν βλέπεις την μέση ισοτιμία. Οι τράπεζες γενικά χρεώνουν τιμή πώλησης + 1-2 % για συναλαγές εκτός ευρωζώνης.
Link to comment
Share on other sites

Θα την δείς σε λίγο την επιπλέον χρέωση. Προς το απρόν βλέπεις την μέση ισοτιμία. Οι τράπεζες γενικά χρεώνουν τιμή πώλησης + 1-2 % για συναλαγές εκτός ευρωζώνης.

 

Τι ακριβώς εννοείς; Ότι η χρέωση γίνεται λίγο αργότερα; Η κίνηση έγινε πριν έξι ημέρες και μέχρι στιγμής δεν έχει αλλάξει κάτι...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοείς; Ότι η χρέωση γίνεται λίγο αργότερα; Η κίνηση έγινε πριν έξι ημέρες και μέχρι στιγμής δεν έχει αλλάξει κάτι...

 

Κανω αγορες μεσω του ebay εδω και 1 χρονο...απο οταν δηλ. το $ εχει πεσει, δεν εχω δει καμια χρεωσει εχτρα για τις συναλλαγες μου.

 

pos boro na paro daneio xoris ekkatharistiko k apo pia trapeza?ginete to ksero!esto k mikro 600 me 1000

 

Συμβουλη φιλε,

Προσεχε το...αυτα τα μικρα δανεια ειναι βασικα για φοιτητες...γιαυτο και δεν ζητανε δικαιολογητικα...και το κυριοτερο τα εχουν μεσα στους κυνδυνους τους δηλ. οτι αυτο το δανειο μπορει να μην αποπληρωθει ποτε...οποτε απο την αρχη θα σε δουν λιγο περιεργα...αλλα ...απο οτι ξερω η Εθνικη και η Ατε δινουν...παντως η συνεπεια αποπληρωμης ενος μικρου δανειου σου δινει πατημα για να σε εμπιστευτει η τραπεζα πιο πολυ μετα.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα μετα αν σε μαθει,δεν σε αφηνει σε χλωρο κλαρι.Σε παιρνει συνεχως τηλεφωνο και σε πιεζει να παρεις κι αλλο δανειο...Ξερω απο συγγενεις.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα μετα αν σε μαθει,δεν σε αφηνει σε χλωρο κλαρι.Σε παιρνει συνεχως τηλεφωνο και σε πιεζει να παρεις κι αλλο δανειο...Ξερω απο συγγενεις.

 

Ε και?? Δε μπορεις να πεις οχι ευχαριστω?? ;)

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα μετα αν σε μαθει,δεν σε αφηνει σε χλωρο κλαρι.Σε παιρνει συνεχως τηλεφωνο και σε πιεζει να παρεις κι αλλο δανειο...Ξερω απο συγγενεις.

 

Ενοειτε...αν δουν οτι εισαι φερεγγυος μετα πονταρουν σε σενα και σε θελουν για πελατη...Ειχα την Αlpha cinefil της Alhpabank με οριο 300 euro τα χρονια περασαν η καρτα αντικατασταθικε με αλλες και τελικα μου ανεβασαν το οριο 7000 με την αλφα bonus ...χωρια για δανεια κλπ...το θεμα ειναι το τι χρειαζεσαι...δυστυχως μια καρτα τη χρειαζομαστε, με προσοχη ειναι εργαλειο,χωρις προσοχη τρεχεις...οπως και να εχει το να λεμε οχι απο εμας εξαρτατε...

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

H alpha bank δεν εχει συνδρομη για παντα εαν κανετε αιτηση μεχρι 31/6.

για ολες τις καρτες visa, mastercard american express blue κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

H alpha bank δεν εχει συνδρομη για παντα εαν κανετε αιτηση μεχρι 31/6.

για ολες τις καρτες visa, mastercard american express blue κ.τ.λ

Δυστυχώς όχι για την πράσινη.

Link to comment
Share on other sites

H alpha bank δεν εχει συνδρομη για παντα εαν κανετε αιτηση μεχρι 31/6.

για ολες τις καρτες visa, mastercard american express blue κ.τ.λ

Που το είδες? Γιατί στο Site Alpha Bank της δεν λέει τίποτα... :O

Link to comment
Share on other sites

Στο webbanking της alpha για μεταφορά σε λογαριασμό εξωτερικού δεν έχει επιλογή χρέωσης σε εμένα όλων των εξόδων. Για τη μεταφορά ο λήπτης του ποσού θα χρεωθεί την προμήθεια της τράπεζάς του (χωρίς να ξέρω πόση είναι για να του καταθέσω επιπλέον το ποσό αυτό). Υπάρχει λύση;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να κανεις κατι γιατι τη χρεωση τη κανει η τραπεζα του εξωτερικου, δηλαδη δεν αφορα εσενα. Αν θελεις παρολο αυτα να πληρωσεις και αυτα τα εξοδα απλα καταθετεις και αυτο το ποσο.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πόσο είναι. Σε αντίστοιχη περίπτωση για κατάθεση σε ελληνικό λογαριασμό μπόρεσα και επέλεξα να χρεωθώ και τα δύο έξοδα.

Άλλο πρόβλημα. Μόλις προσπάθησα να προσθέσω την alpha electron visa στο λογαριασμό paypal που έχω αλλά έβγαλε μήνυμα ότι η κάρτα αυτή έχει απαγορευτεί από την τράπεζα για χρήση στο paypal...

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πόσο είναι. Σε αντίστοιχη περίπτωση για κατάθεση σε ελληνικό λογαριασμό μπόρεσα και επέλεξα να χρεωθώ και τα δύο έξοδα.

Άλλο πρόβλημα. Μόλις προσπάθησα να προσθέσω την alpha electron visa στο λογαριασμό paypal που έχω αλλά έβγαλε μήνυμα ότι η κάρτα αυτή έχει απαγορευτεί από την τράπεζα για χρήση στο paypal...

Ορίστε? Εμενα την έχει δεχτεί κανονικά... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Katarxhn geia sas.. Tha ithela na rwthsw to ekshs: yparxei kapoia xrewstikh karta h opoia na mporei na xrhsimopoihthei se online synalages? Dhladh na exei to shmataki ths Visa h ths Mastercard alla na prepei na yparxei ypoloipo sthn karta wste na desmeytei kata thn agora kai oxi na daneistei opws ginetai stis pistwtikes. H mhtera mou fovatai na mou dwsei tis pistwtikes ths gia online agres meta apo osa akouei gia apates kai klemena...Elpizw na katalavate ti thelw na pw. Thanx prokatavolika.

 

Της Alpha , h ENTER VISA κανει ακριβως αυτο που ζητας.

Ειναι συνδεδεμενη με λογαριασμο και εισαι οκ. Εχω κανει πολλες φορες online χρεωση της χωρις κανενα προβλημα απο πουθενα

:X
Link to comment
Share on other sites

Paidia na sas ρωτησω κατι εχω μια citibank student visa και λεεει οτι εχει επιτοκια 16,95% ετησιο.Δηλαδη το μηνιαιο ποσο θα ειναι?Σε μια αγορα ας πουμε 400 ευρω εαν πληρωσω 100 και μεινουν 300 τον επομενο μηνα ποσο θα ειναι με τον τοκο το νεο υπολοιπο?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Paidia na sas ρωτησω κατι εχω μια citibank student visa και λεεει οτι εχει επιτοκια 16,95% ετησιο.Δηλαδη το μηνιαιο ποσο θα ειναι?Σε μια αγορα ας πουμε 400 ευρω εαν πληρωσω 100 και μεινουν 300 τον επομενο μηνα ποσο θα ειναι με τον τοκο το νεο υπολοιπο?

 

300*0.1695/12=4.24

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη 304 ευρω?Μπορεισ να μου πεις πως το βρηκες?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόλις προσπάθησα να προσθέσω την alpha electron visa στο λογαριασμό paypal που έχω αλλά έβγαλε μήνυμα ότι η κάρτα αυτή έχει απαγορευτεί από την τράπεζα για χρήση στο paypal...

 

 

Aκριβώς το ίδιο χθες και σε εμένα με Tαχυδρομικό Ταμιευτήριο electron visa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...