Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Wirelessly posted (SAGEM-myV-55/1.0 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0 UP.Browser/6.2.2.6.d.3 (GUI) MMP/1.0)

 

H ethnocash ths e8nikhs trapezas einai kalh. Siga mhn sou feroun dikigoro petro!auta ta lene gia na se fobisoun na ta plhrwseis. Kai o pateras mou xrwstaei sthn eurobank kai pairnoun thl. Kai tou lene oti thn tade mera 8a se pame dikastikos kai den tou eferan tipota. Oso gia ta atm mou aresei o hxos pou kanei otan ginete analhpsh. Sygekrimena egw bgazw ta xrhmata tou patera m giati den xerei .

Link to comment
Share on other sites

Απλά θα σου χρεώνουν τόκους υπερημερίας μέχρι να ξεπληρώσεις .

Πρόσεξε μην πάθεις το ίδιο και στις άλλες κάρτες.

Προτίμησε δηλαδή να πληρώσεις την ελάχιστη καταβολή έστω και σε μία από αυτές παρά να βάζεις λίγο σε όλες.

Άν έχεις τρόπο πλήρωσε γρήγορα την κα΄ρτα που εκρεμεί και κάνε μεταφορά σε καμμιά άλλη τράπεζα τα υπόλοιπα χρέη με μικρώτερο ή μηδενικό επιτόκιο . ( φτάνει να μην σε έχουν ξεφωνήσει στον τειρεσία )

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις :) αύριο θα επισκεφτώ κάποιες τράπεζες για κανένα δάνειο για να τα βάλω όλα στην alpha και να τελειώνω έχοντας μόνο μία δόση στο δάνειο. Διαφορετικά θα ρίξω τα μούτρα μου και θα πάω να ρωτήσω αν μπορεί να γίνει διακανονισμός! Ευχαριστώ και πάλι :)

 

EDIT: Στη χειρότερη των περιπτώσεων, μπορώ να επιλέξω εγώ τη φυλακή που θα πάω ή αναγκαστικά θα πάω στα Διαβατά; γιατί έχω κάτι άλλο στο μυαλό μου (αν και ένας φίλος μου πρότεινε τον Κορυδαλλό που είναι και πιο σικ πλέον γιατί εκτός από τις προσωπικότητες που βρίσκονται εκεί, τελευταία μπαινοβγαίνουν και με ελικόπτερα)... just kidding :p

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

απ ότι βλέπω, στις δύσκολες στιγμές διατηρείς το χιούμορ σου... καλό αυτό :)

Αν δεν είχαμε και την πλάκα σ' αυτή τη ζω'η θα μας έπαιρνε από κάτω ;)

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο δες το αρκετά σοβαρά το πρόβλημα... Βρες έναν τρόπο που θα σε εξυπηρετεί για να αποπληρώσεις... Από τη στιγμή που θα μπεις μαύρο Τειρεσία(υπάρχει και λευκός) δε θα μπορείς να πάρεις χρηματοδότηση ούτε για κινητό από το Γερμανό...
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο δες το αρκετά σοβαρά το πρόβλημα... Βρες έναν τρόπο που θα σε εξυπηρετεί για να αποπληρώσεις... Από τη στιγμή που θα μπεις μαύρο Τειρεσία(υπάρχει και λευκός) δε θα μπορείς να πάρεις χρηματοδότηση ούτε για κινητό από το Γερμανό...

Μίλησα με την τράπεζα και τελικά μου είπαν να τους δώσω τώρα 200 ευρώ μόνο και να επανέλθει η κάρτα σε κανονική κατάσταση πάλι :) ουφ...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με την τράπεζα και τελικά μου είπαν να τους δώσω τώρα 200 ευρώ μόνο και να επανέλθει η κάρτα σε κανονική κατάσταση πάλι :) ουφ...

 

 

Παντως Πετρο να ξερεις οτι επειδη υπαρχουν αρκετοι που χρωστανε...μεγαλα ποσα ;) εχουν μια ελαστικοτητα στις τραπεζες για μικρο-οφειλες :)

 

Οποτε μην ανησυχεις...μεχρι να ερθει δικαστικος κλητηρας (κατι που απευχομαι) σπιτι σου εισαι μια χαρουλα :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ή αν υπήρχε και πιο πριν,

αλλά είδα ότι έβγαλε και η Eurobank προπληρωμένη κάρτα... :shifty:

>>Προπληρωμένη Eurobank Visa

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ή αν υπήρχε και πιο πριν,

αλλά είδα ότι έβγαλε και η Eurobank προπληρωμένη κάρτα... :shifty:

>>Προπληρωμένη Eurobank Visa

 

 

Πολύ ενδιαφέρον...γράφει "Μέσω ΑΤΜ (μόνο φόρτιση)"...δηλ μπορώ να βάζω χρήματα από το ATM?

 

Προυποθέτει λογαριασμό σε αυτήν; Γιατί εάν προυποθέτει να μου λείπει...δεν την πάω αυτή την τράπεζα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά τα φώτα σας...

 

Θέλω να αγοράσω κάποια πράγματα μέσω ίντερνετ. Δεν είναι η πρώτη φορά που θα το κάνω οπότε τα βασικά τα ξέρω. Δεν θέλω πληροφορίες για αυτό.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρει κάποιος για αυτές τις "δωροκάρτες" κάποιων τραπεζών Αυτές δηλαδή που ουσιαστικά τις "φορτώνεις" με ένα στανταρ ποσό και τις χρησιμοποιείς για αγορές ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ!

 

Αν λοιπόν κάποιος ξέρει...please ας μου δώσει πληροφορίες... Έχουν όλες οι τράπεζες;; πχ. η Eurobank που με ενδιαφέρει και περισσότερο απ'όλες έχει;; Πρέπει να έχω λογαριασμό σε αυτήν την για να πάρω μια απο αυτές τις κάρτες; Αν ναι, τι χρειάζεται για να την πάρω;;;

 

Thanks in advance! :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας...

 

Θέλω να αγοράσω κάποια πράγματα μέσω ίντερνετ. Δεν είναι η πρώτη φορά που θα το κάνω οπότε τα βασικά τα ξέρω. Δεν θέλω πληροφορίες για αυτό.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν ξέρει κάποιος για αυτές τις "δωροκάρτες" κάποιων τραπεζών Αυτές δηλαδή που ουσιαστικά τις "φορτώνεις" με ένα στανταρ ποσό και τις χρησιμοποιείς για αγορές ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ!

 

Αν λοιπόν κάποιος ξέρει...please ας μου δώσει πληροφορίες... Έχουν όλες οι τράπεζες;; πχ. η Eurobank που με ενδιαφέρει και περισσότερο απ'όλες έχει;; Πρέπει να έχω λογαριασμό σε αυτήν την για να πάρω μια απο αυτές τις κάρτες; Αν ναι, τι χρειάζεται για να την πάρω;;;

 

Thanks in advance! :)

έχει μόνο η Eurobank και η Τράπεζα Αττικής. Οχι δεν απαιτείται τραπεζικός λογαριαμός, για καμία από τις δύο.

more info:

Προπληρωμένη Eurobank Visa

Attica gidt card

Link to comment
Share on other sites

thanks...για την eurobank με ενδιέφερε πιο πολύ! Δηλαδή πάω και μου τη δίνουν εκείνη τη στιγμή έτσι;;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι την δινουν εκεινη την στιγμη επειδη δε προσωποποιειται με το δικο σου ονομα, ειναι δηλαδη μια πιστωτικη χωρις το ονομα του κατοχου. Εαν δε κανω λαθος φυσικα...

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

λίγο δύσκολο visa να μην έχει όνομα πάνω, αλλά και πάλι αυτό δε λέει κάτι... εμένα στην Κύπρου την χρεωστική μου την έδωσαν μέσα σε 5 λεπτά. οπότε αν θέλουν μπορούν να την βγάλουν άμεσα.
Link to comment
Share on other sites

Της τραπεζας Αττικης εχει ονομα πανω.

Αλλα δεν ειναι τιποτα....σε 5-10 λεπτα την εχεις.

Πας...συμπληρωνεις κατι στοιχεια...και την παιρνεις.

Απλο και γρηγορο.

Υποψην οτι εχει κατωτατο οριο 50 ευρω....τουλαχιστον τοσο ειχε οταν εβγαλα εγω.:cool:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά SOS, σε χρεωστική μπορούμε να κάνουμε αμφισβήτηση? και αν πότε, αφου καθαρίσει το ποσό? τα γυρνάνε πίσω στις χρεωστικές, ή μονο στις πιστωτικές?
Link to comment
Share on other sites

nai mporeis. kai stis xrewstikes sou erhetai enas logariasmos me ti synallagi kai nomizw oti kai ekei eheis perithwrio 30 imeres alliws tin apodehesai. bebaia egw den tha perimena tha pigaina sto katastima mou i tha epairna tilefwno kai tha eksigousa ti katastasi gia na mou dwsoun odigies.

tha ithela na mou peis leptomereies.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση :)

 

Λοιπόν τελικά η χρέωση έγινε από site παροσχής υπηρεσιών διαφήμισης στο οποίο είχα δώσει εγώ ο ίδιος τα στοιχεία της κάρτας μου. Ορθά με χρέωσαν όταν με χρέωσαν, αλλά δεν το περίμενα, γτ νόμισα ότι έκανα pause τις διαφημίσεις μου ενώ στην πραγματικότητα 1 είχε παραμείνει ενεργή.

 

Επικοινώνησα μαζί τους και παρ' όλο που ήταν δικό μου λάθος, έδειξαν κατανόηση και είπαν ότι μου έστειλαν refund. Ευτυχώς το πρόσεξα νωρίς και δεν είχε μειωθεί το Balance στο site λόγω των διαφημίσεων.

 

2 εργάσιμες μετά και δεν έχει έρθει το refund στην κάρτα... θα περιμένω λίγες μέρες ακόμα πριν επικοινωνήσω με την τράπεζα...

Link to comment
Share on other sites

Κανά τριάρι μέρες είναι πάνω κάτω η εκκαθάριση... Και το refund συνήθως το βλέπεις στο λογ/μό σου, καθώς από εκεί γίνονται οι κινήσεις...
Link to comment
Share on other sites

Πήρα την προπληρωμένη της Eurobank και πήγα να κλείσω εισιτήριο στην Aegean αλλά μου είπε ότι "υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα σας". Πήρα Aegean και αυτή που μίλησα δεν ήξερε τη συγκεκριμένη αλλά μου είπε ότι Attica δέχονται.

Πήρα και στη eurobank και δεν μπορούσαν άμεσα να δουν αν υπάρχει πρόβλημα γιατί το σύστημά τους ήταν κάτω (άλλο κι αυτό κάθε μέρα κλείνουν καμιά ώρα ή ώρες αλλά αν τους το πεις κάνουν τον κινέζο) αλλά μου είπαν και ότι δεν τη δέχονται όλα τα site. Είπα ότι δεν είναι τυχαίο αλλά η Aegean αλλά δεν ήξερε τι γίνεται. Θα ξαναπάρω αργότερα να δούμε πιο συγκεκριμένα.

Έχει προσπαθήσει κανείς για να ξέρω και να γλυτώσω χρόνο;

KCB
Link to comment
Share on other sites

Πήρα την προπληρωμένη της Eurobank και πήγα να κλείσω εισιτήριο στην Aegean αλλά μου είπε ότι "υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα σας". Πήρα Aegean και αυτή που μίλησα δεν ήξερε τη συγκεκριμένη αλλά μου είπε ότι Attica δέχονται.

Πήρα και στη eurobank και δεν μπορούσαν άμεσα να δουν αν υπάρχει πρόβλημα γιατί το σύστημά τους ήταν κάτω (άλλο κι αυτό κάθε μέρα κλείνουν καμιά ώρα ή ώρες αλλά αν τους το πεις κάνουν τον κινέζο) αλλά μου είπαν και ότι δεν τη δέχονται όλα τα site. Είπα ότι δεν είναι τυχαίο αλλά η Aegean αλλά δεν ήξερε τι γίνεται. Θα ξαναπάρω αργότερα να δούμε πιο συγκεκριμένα.

Έχει προσπαθήσει κανείς για να ξέρω και να γλυτώσω χρόνο;

 

Αν η καρτα εκδοθηκε σημερα θα σου προτεινα να περιμενεις μεχρι αυριο και να δοκιμασεις να την χρησιμοποιησεις ξανα.Ισως χρειαζεται μια μερα για να ενημερωθει το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν η καρτα εκδοθηκε σημερα θα σου προτεινα να περιμενεις μεχρι αυριο και να δοκιμασεις να την χρησιμοποιησεις ξανα.Ισως χρειαζεται μια μερα για να ενημερωθει το συστημα.

 

Χτες εκδόθηκε και την είδα και απευθείας στο web-banking. Σήμερα τη φόρτισα κιόλας.

 

Edit: H Eurobank μου επιβεβαίωσε ότι η κάρτα είναι ΟΚ και λέει ότι φταίει η Aegean αν δεν την υποστηρίζει... Πήρα Aegean και έδωσα τηλεφωνικά τον αριθμό και πέρασε κανονικά. Δε νομίζω να είχα κάνει λάθος πληκτρολόγηση γιατί το διπλοτσέκαρα.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Kalispera

Mia xari an mporeite

Lew na mpw sto kosmo toy stoiximatos...mesw internet

Alla me proplirwmeni karta ginetai??

Ti proteinete...?

 

An exete kai kana kalo site me plirofories - forum's

kai gia paiksimo plz note me...

 

Eyxaristw :)

Link to comment
Share on other sites

Attica gift card....και εισαι ετοιμος σε 10 λεπτα:cool:

Την δεχονται και ολες οι γνωστες εταιριες:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...