Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

7 minutes ago, oregon said:

Έλαβα email

 
 
Αγαπητέ Πελάτη,
 
Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι τις επόμενες ημέρες θα παραλάβετε
 
τη νέα σας κάρτα:
   
   
 

ΧΡΥΣΗ BONUS MASTERCARD
 
 
ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ
*****
 
   
   
που θα αντικαταστήσει την:
   

 

 
 

DINERS CLUB
 
 
ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ
*****

Και εγω το ελαβα πριν λιγο.
Αντε να την ενεργοποιησουμε να μπουμε και στο διαγωνισμο για Ν.Υορκη 😅
κριμα ομως τις συμπαθουσα τις Diners

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Τις diners στην ελλαδα δεν τις δέχονται πλεον πολλοί, μακαρι να μην εχεις πρόβλημα ...αλλα

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν εχουν την αποδοχη των Visa/master αλλα ολα τα POS της Nexi & Viva wallet τις δεχοταν 🙂 
Εντωμεταξυ ο λογος των προμηθειων δεν στεκει γιατι τα ιδια ειναι σε ολη την ΕΕ, γι αυτο ειχε φυγει και η American Express οταν τα μειωσαν.
Απλα σαν καρτες ειχαν καλυτερα προνομια που οκ τωρα θα μας τις δωσουν με τις χρυσες καρτες.
Κυριως λογω ανταγωνισμου ειναι κριμα, στην ΕΕ εχουν μεινει 2 εταιριες πλεον 😐

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Η Diners ήταν η 1η πιστωτική κάρτα που ήρθε στην Ελλάδα, στη δεκαετία του '70 νομίζω, και ήθελε εγγυήσεις από τους υποψήφιους κατόχους.

Link to comment
Share on other sites

ολες οι diners γινονται χρυσες master;;

Εχω ηδη χρυση master της αλφα και ολες τις αλλες καρτες της αλφα 🙂

πολυ φοβαμαι οτι δεν θα μου στειλουν τιποτα,

και η παλια diners ηταν χωρις συνδρομη εφ ορου ζωης

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.

Δυστυχώς, σήμερα έχασα τον πατέρα μου και θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου γράψει 1-2 πραγματάκια για να ξέρω και να ασχοληθώ μετά την κηδεία.

Ο πατέρας μου, δημόσιος υπάλληλος, είχα μια κάρτα Πειραιως debit (την κλασική VISA) όπου του έμπαινε κάθε μήνα η μισθοδοσία. Στην τράπεζα δεν είχε καθόλου winbank, ούτε καν δηλωμένο αριθμό κινητού (κι αν είχε, θα ήταν ένας που έχει λήξει από εποχές Telestet).

Τι διαδικασία θα πρέπει τώρα να ακολουθήσω για να συνεχίσω να έχω πρόσβαση στη συγκεκριμένη κάρτα? Τι δικαιολογητικά?

Πιο πολύ με ενδιαφέρει γιατί λήγει 6/24 και τους τελευταίους μήνες μόλις του έβαζαν το μισθό, πήγαινε όλος κατευθείαν για την πληρωμή του νοσοκομείου και δεν ξέρω πώς θα γίνει να συνεχίσω να τα σηκώνω από εδω και στο εξής ακόμα και σε αλλαγή πληρωμής πχ αν παίρνει σύνταξη, εφαπαξ κτλ. 

Στο λογαριασμό αυτό ήταν μόνος- η κάρτα ήταν στο όνομά του και δεν φαίνεται κανείς άλλος . 

Αν κάποιος γνωρίζει, ας γράψει 2-3 γραμμές ή κάτι και θα το διαβάσω μετά το περάς της κηδείας καθώς δεν είμαι σε θέση να παίρνω τηλ σε τράπεζες κτλ. 

Σας ευχαριστώ 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ParafronGR said:

Καλησπέρα στην παρέα.

Δυστυχώς, σήμερα έχασα τον πατέρα μου και θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου γράψει 1-2 πραγματάκια για να ξέρω και να ασχοληθώ μετά την κηδεία.

Ο πατέρας μου, δημόσιος υπάλληλος, είχα μια κάρτα Πειραιως debit (την κλασική VISA) όπου του έμπαινε κάθε μήνα η μισθοδοσία. Στην τράπεζα δεν είχε καθόλου winbank, ούτε καν δηλωμένο αριθμό κινητού (κι αν είχε, θα ήταν ένας που έχει λήξει από εποχές Telestet).

Τι διαδικασία θα πρέπει τώρα να ακολουθήσω για να συνεχίσω να έχω πρόσβαση στη συγκεκριμένη κάρτα? Τι δικαιολογητικά?

Πιο πολύ με ενδιαφέρει γιατί λήγει 6/24 και τους τελευταίους μήνες μόλις του έβαζαν το μισθό, πήγαινε όλος κατευθείαν για την πληρωμή του νοσοκομείου και δεν ξέρω πώς θα γίνει να συνεχίσω να τα σηκώνω από εδω και στο εξής ακόμα και σε αλλαγή πληρωμής πχ αν παίρνει σύνταξη, εφαπαξ κτλ. 

Στο λογαριασμό αυτό ήταν μόνος- η κάρτα ήταν στο όνομά του και δεν φαίνεται κανείς άλλος . 

Αν κάποιος γνωρίζει, ας γράψει 2-3 γραμμές ή κάτι και θα το διαβάσω μετά το περάς της κηδείας καθώς δεν είμαι σε θέση να παίρνω τηλ σε τράπεζες κτλ. 

Σας ευχαριστώ 

Κατ' αρχάς, τα συλλυπητήριά μου και εύχομαι να τον θυμόσαστε όσο θα ζείτε.

Μετά το θάνατό του, πρέπει να μην ξοδέψετε την τελευταία σύνταξή γιατί πρέπει να επιστραφεί στο Δημόσιο (μαζί με επικουρικά κλπ)

2. Για να κηδευτεί πρέπει να δώσετε την ταυτότητά του στον εργολάβο, για να ενημερωθεί το Δημόσιο για το θάνατό του.

3. Δεν θα κατατεθούν άλλες συντάξεις.

4. Η διαχείριση του τραπεζικού λογαριασμού μπορεί να γίνει από εσένα, εάν γνωρίζεις τους κωδικούς της κάρτας (που πρέπει να είναι debit φυσικά).

Σε ότι αφορά στα κληρονομικά, πρέπει να ψάξετε αν υπάρχει διαθήκη και αν ναι, πρέπει να δημοσιευθεί στο Ειρηνοδικείο και μετά θα γίνουν οι συμβολαιογραφικές πράξεις αποδοχής κληρονομιάς από τους κληρονόμους. Για τη διαδικασία αυτή χρειάζεται το πιστοποιητικό εγγύτερων συγγενών είτε από ΚΕΠ είτε από gov.

Θα μπορούσα να γράψω και άλλα εάν γνώριζα περισσότερα.

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, makap said:

Κατ' αρχάς, τα συλλυπητήριά μου και εύχομαι να τον θυμόσαστε όσο θα ζείτε.

Μετά το θάνατό του, πρέπει να μην ξοδέψετε την τελευταία σύνταξή γιατί πρέπει να επιστραφεί στο Δημόσιο (μαζί με επικουρικά κλπ)

2. Για να κηδευτεί πρέπει να δώσετε την ταυτότητά του στον εργολάβο, για να ενημερωθεί το Δημόσιο για το θάνατό του.

3. Δεν θα κατατεθούν άλλες συντάξεις.

4. Η διαχείριση του τραπεζικού λογαριασμού μπορεί να γίνει από εσένα, εάν γνωρίζεις τους κωδικούς της κάρτας (που πρέπει να είναι debit φυσικά).

Σε ότι αφορά στα κληρονομικά, πρέπει να ψάξετε αν υπάρχει διαθήκη και αν ναι, πρέπει να δημοσιευθεί στο Ειρηνοδικείο και μετά θα γίνουν οι συμβολαιογραφικές πράξεις αποδοχής κληρονομιάς από τους κληρονόμους. Για τη διαδικασία αυτή χρειάζεται το πιστοποιητικό εγγύτερων συγγενών είτε από ΚΕΠ είτε από gov.

Θα μπορούσα να γράψω και άλλα εάν γνώριζα περισσότερα.

 

Καταρχάς, σ ευχαριστώ για τα λόγια σου και για την άμεση απάντηση.

Δυστυχώς, δεν είχε βγει στη σύνταξη, έπαιρνε από τέλη Γενάρη μέχρι και σήμερα ότι αναρρωτική είχε οπότε κάθε μήνα του έμπαινε μισθός . Ήταν σε καταλληλότητα για σύνταξη (63 ετων με 40+ χρόνια εργασίας) , αλλά δεν πρόλαβε να κάνει τα χαρτιά.

Το θέμα είναι με τί δικαιολογητικά θα μπορέσω να ανανέωσω την κάρτα του που λήγει για να έχω πρόσβαση να πληρωνώ με ό,τι του βγει να σου βάζουν σ'αυτό το λογαριασμό. Εκτός κι αν όταν πεθαίνει κάποιος, γίνεται μεταβίβαση των πληρωμων του σε συγγενικό πρόσωπο και παύει ο λογαριασμός του

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Θερμά συλλυπητήρια.

Εάν δεν υπάρχει συνδικαιούχος (ή off-the-record να γνωρίζει κάποιος τον κωδικό), τα χρήματα του λογαριασμού πρέπει να περάσουν από διαδικασία κληρονομιάς. Εάν εκκρεμούσε εφάπαξ ή άλλη καταβολή από ταμείο, μπορεί να αξιωθεί από τους κληρονόμους. Μισθός δεν θα μπει άλλος, μετά τη δήλωση του θανάτου.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, minast said:

Θερμά συλλυπητήρια.

Εάν δεν υπάρχει συνδικαιούχος (ή off-the-record να γνωρίζει κάποιος τον κωδικό), τα χρήματα του λογαριασμού πρέπει να περάσουν από διαδικασία κληρονομιάς. Εάν εκκρεμούσε εφάπαξ ή άλλη καταβολή από ταμείο, μπορεί να αξιωθεί από τους κληρονόμους. Μισθός δεν θα μπει άλλος, μετά τη δήλωση του θανάτου.

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ, να σαι καλά.

Τον κωδικό μου τον είχε πει είτε για να τα σηκώνω και να τα δίνω ,είτε για να πληρώνω μέσω POS. 

Το θέμα είναι πώς θα ενεργοποιηθεί η νέα κάρτα και τί γίνεται σε περίπτωση που δεν είναι δηλωμένη μέσω taxis - πχ η Εθνική μου έστειλε πριν 2 βδομάδες νέα VISA σε αντικατάσταση της MC που μου λήγει αυτό το μήνα (4/24) στο σπίτι που νοίκιασα πέρσι, με τον πατερά μου, όμως , που δεν είχε δηλωμενα στοιχεια μέσω taxis?

Χωρίς να είμαι σίγουρος, θα πρέπει να είχε ζητήσει να του πηγαίνει η κάρτα σε κατάστημα. Άλλη έξηγηση δεν υπάρχει μιας και επειδή ήταν χωρισμένος με τη μάνα μου - ούτε στο πατρικό μου έχει πάει εδώ και 10 χρόνια κάποια κάρτα, ούτε στο σπίτι που ζούσε τα τελευταία χρόνια.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Οσα έγραψα για τη σύνταξη ισχύουν και για το μισθό.Δηλαδή εάν εισπράχθηκε ο μισθός του ΑΠΡ, που προκαταβάλλεται στου δημοσίου υπαλλήλους, πρέπει να επιστραφεί στο Δημόσιο και φυσικά δεν υα καταβληθούν επόμενοι μισθοί.

Από τη στιγμή που ο λογαριασμός δεν είχε χρήματα, όπως λες, και δεν θα καταβληθούν άλλοι μισθοί, το νόημα έχει η ανανέωση μιας κάρτας η οποία έτσι κι αλλιώς θα διακοπεί όταν ενημερωθεί η Πειραιώς ότι ο δικαιούχος απεβίωσε.

Αυτό που πρέπει να σας απασχολεί είναι να μην μπλέξετε με οφειλές στο Δημόσιο που προέρχονται είτε από μη υποβολή δηλώσεων ΦΕ προηγούμενων ετών είτε από άλλη αιτία γιατί θα έχετε σοβαρό πρόβλημα με τα κληρονομικά, εάν υπάρχει αδιάθετη κληρονομιά.

Ανεξάρτητα από τον τρόπο που εκδόθηκε η debit στον πατέρα σου, πρέπει να είχε κλειδάριθμο από τη ΔΟΥ για να μπαίνει στην ΑΑΔΕ και να καταθέτει δήλωση ΦΕ κάθε χρόνο, είτε την έκανε ο ίδιος είτε λογιστής. Εάν γνωρίζεις τον κλειδάριθμο μπες στην ΑΑΔΕ για να δεις πιθανές ληξιπρόθεσμες οφειλές..Από το θάνατο του πατέρα σου και εάν δεν υπάρχει διαθιήκη είσαστε συγκληρονόμοι εξ αδιαθέτου οι στενότεροι συγγενείς. Εκτός του ότι οι συγκληρονόμοι πρέπει να υποβάλλουν δήλωση ΦΕ για τα εισοδήματα 2024 του αποβιώσαντος; το θέμα που πρέπει να σε απασχολεί είναι αφενός οι υποχρεώσεις που προκύπτουν προς το Δημόσιο αφετέρου η τακτοποίηση των κληρονομικών και όχι η ανανέωση της debit ενός ανθρώπου που απεβίωσε. 

Συμβουλευτείτε ένα δικηγόρο για τα κληρονομικά (εάν υπάρχουν) και τη δυνατότητα να πάρει η μητέρα σου ποσοστό της σύνταξης που θα δικαιούνταν ο πατέρας σου.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, stathis123 said:

Σιγουρα δεν εχουν την αποδοχη των Visa/master αλλα ολα τα POS της Nexi & Viva wallet τις δεχοταν 🙂 
Εντωμεταξυ ο λογος των προμηθειων δεν στεκει γιατι τα ιδια ειναι σε ολη την ΕΕ, γι αυτο ειχε φυγει και η American Express οταν τα μειωσαν.
Απλα σαν καρτες ειχαν καλυτερα προνομια που οκ τωρα θα μας τις δωσουν με τις χρυσες καρτες.
Κυριως λογω ανταγωνισμου ειναι κριμα, στην ΕΕ εχουν μεινει 2 εταιριες πλεον 😐

Γερμανία, η Amex έχει κάνει comeback

Edited by Kipouros_tou_GAP
Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2024 at 11:57 ΜΜ, makap said:

[...]

4. Η διαχείριση του τραπεζικού λογαριασμού μπορεί να γίνει από εσένα, εάν γνωρίζεις τους κωδικούς της κάρτας (που πρέπει να είναι debit φυσικά).

[...]

@ParafronGR, να σου εκφράσω κι εγώ τα συλλυπητήριά μου.

Θεωρητικά απαγορεύεται η χρήση της κάρτας από οποιοδήποτε τρίτο πρόσωπο πέραν του καρτούχου. Θα μπορούσε η τράπεζα να κινηθεί νομικά εναντίον σου αν χρησιμοποιήσεις την κάρτα του και τεθεί ζήτημα από τους υπόλοιπους νόμιμους κληρονόμους.

Το σωστό είναι να δηλώσεις την απώλεια του πατρός σου στην τράπεζα προσκομίζοντας ληξιαρχική πράξη θανάτου και α) πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών ή β) πράξη αποδοχής κληρονομιάς (αν υπάρχει).

Συμπερασματικά, η συμβουλή μου είναι να επικοινωνήσεις με την τράπεζα του πατέρα σου.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, GraveDigger said:

@ParafronGR, να σου εκφράσω κι εγώ τα συλλυπητήριά μου.

Θεωρητικά απαγορεύεται η χρήση της κάρτας από οποιοδήποτε τρίτο πρόσωπο πέραν του καρτούχου. Θα μπορούσε η τράπεζα να κινηθεί νομικά εναντίον σου αν χρησιμοποιήσεις την κάρτα του και τεθεί ζήτημα από τους υπόλοιπους νόμιμους κληρονόμους.

Το σωστό είναι να δηλώσεις την απώλεια του πατρός σου στην τράπεζα προσκομίζοντας ληξιαρχική πράξη θανάτου και α) πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών ή β) πράξη αποδοχής κληρονομιάς (αν υπάρχει).

Συμπερασματικά, η συμβουλή μου είναι να επικοινωνήσεις με την τράπεζα του πατέρα σου.

Συμπερασματικά, αν δεν τεθει θεμα απο αλλον κληρονομο, ειναι ολοι συμφωνοι δηλαδη, πας με την καρτα και κανεις αναληψη ολα τα χρηματα του λογαριασμού

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, alfeios said:

Συμπερασματικά, αν δεν τεθει θεμα απο αλλον κληρονομο, ειναι ολοι συμφωνοι δηλαδη, πας με την καρτα και κανεις αναληψη ολα τα χρηματα του λογαριασμού

Προφανώς, δεν έχεις παρακολουθήσει τη συζήτηση από την αρχή και δεν έχεις καταλάβει την ουσία.

Ο συμφορουμίτης που την άνοιξε, ζητάει τρόπο να ανανεωθεί από την τράπεζα η debit του αποβιώσαντος πατέρα του ΚΑΙ μετά τον ΙΟΥΝ 24 που λήγει αυτή που έχει, χωρίς, βέβαια, να υπολογίζει ότι μετά την κηδεία και τη γνωστοποίηση του θανάτιου το Δημόσιο δεν θα καταβάλει άλλο μισθό, εκτός του ότι πρέπει να επιστραφεί και αυτός του ΑΠΡ που καταβλήθηκε στα τέλη ΜΑΡ.

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, makap said:

Προφανώς, δεν έχεις παρακολουθήσει τη συζήτηση από την αρχή και δεν έχεις καταλάβει την ουσία.

Ο συμφορουμίτης που την άνοιξε, ζητάει τρόπο να ανανεωθεί από την τράπεζα η debit του αποβιώσαντος πατέρα του ΚΑΙ μετά τον ΙΟΥΝ 24 που λήγει αυτή που έχει, χωρίς, βέβαια, να υπολογίζει ότι μετά την κηδεία και τη γνωστοποίηση του θανάτιου το Δημόσιο δεν θα καταβάλει άλλο μισθό, εκτός του ότι πρέπει να επιστραφεί και αυτός του ΑΠΡ που καταβλήθηκε στα τέλη ΜΑΡ.

 

Εχεις δικιο, ζητω συγνωμη

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της κάρτας δεν μπορείς να κάνεις κάτι αυτή τη στιγμή. Όπως σωστά ειπώθηκε αφήνεις μέσα την τελευταία μισθοδοσία η οποία θα τραβηχτεί αυτόματα πίσω κάποιους μήνες μετά. ( 3 μήνες στην περίπτωση μου παρακάτω για σύνταξη που βγήκε πριν φύγει από τη ζωή).

Επειδή δεν έχεις ebanking ανα τακτά χρονικά διαστήματα μπορείς -τυπικά παρανόμως- να παρακολουθείς τις κινήσεις του λογαριασμού μέσω ΑΤΜ. 

Νομικά φυσικά  απαγορεύεται να κανείς οποιαδήποτε τραπεζική κινηση μετά το θάνατο του πατέρα σου.
Όμως από προσωπική εμπειρία σε απώλεια συγγενικού προσώπου από το Μάρτιο του 2022 ακόμα είναι ανοιχτό το ebanking του. Επειδή στο λογαριασμό υπήρχε σημαντικό ποσό -και δεν υπήρχε άλλος συνδικαιούχος-  το μετέφερα μετά το θάνατο για να μην περάσει ο λογαριασμός από διαδικασία κληρονόμων και πάρει το κράτος ποσοστό (10% αν δεν κάνω λάθος).

Και αυτό έγινε με τη σύμφωνη γνώμη των κληρονόμων γιατί όπως σωστά ειπώθηκε δεν ξέρεις πως και ποτέ μπορεί να γυρίσουν εναντίον σου αν αποδειχθεί οτι εκανες χρήση της κάρτας του θανόντος.

Τωρα για τα φορολογικά θα υποβάλλετε ηλεκτρονικά μέσω myaade την ΦΕ για τα εισοδήματα του 2023 κανονικά με την προθεσμία που θα ισχυει για όλους. Ήδη μπορείς να αρχίσεις να ζητάς ηλεκτρονικά βεβαιώσεις μισθοδοσίας κλπ για το 2023 συνυποβαλλοντας πάντα το πιστοποιητικό εγγυτερων συγγενών ώστε να συμπληρωθεί η χειρόγραφη φορολογική δήλωση. Αυτο θα γίνει με χρήση κωδικών ταξισνετ κάποιων εκ των κληρονόμων όπου κι εκεί θα χρειαστεί να υποβάλλεται πάντα το πιστοποιητικό εγγυητερων συγγενών που βγαίνει ηλεκτρονικά μέσω των ΚΕΠ  

για τα εισοδήματα του 2024 θα έχετε προθεσμία να υποβάλλετε δήλωση μέχρι το Δεκέμβριο του 2025. 

Και για τις 2 χρονιές θα πρέπει να παρακαλάς να εκκαθαρίζονται και να σου στέλνουν τα εκκαθαριστικά γιατί είναι χειρόγραφες και τις αφήνουν στην τύχη τους…

Αν τυχόν βγαίνουν οφειλές -είτε φορολογικες είτε αςφαλιστικές- τις πληρώνεις άμεσα για να είναι πάντα καθαρή η καρτέλα του θανόντος καθώς μπορεί να περάσουν σε ανύποπτο χρόνο στους κληρονόμους και να μπλέξετε. 
Αν τυχόν υπάρξουν επιστροφές φόρων δυστυχώς δεν επιστρέφονται σε λογαριασμό του θανόντος-ακόμα κι αν υπάρχουν συνδικαιούχοι κληρονόμων- αλλά περνάνε αναλογικά σε όλους τους κληρονόμους.

Τα παραπάνω είναι άσχετα σαν προθεσμίες με τη διαδικασία που θα πρέπει να κάνει η μητέρα σου για να βγάλει τη σύνταξη του πατέρα σου όπως και με τις προθεσμίες για τυχόν διαθήκη, δημοσίευση της, αποδοχή ή μη κληρονομιάς κλπ. 

Θερμά συλλυπητήρια και να έχεις πολλή υπομονή με τις διαδικασίες αυτές… 
 

 

Edited by geodimis
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, να σας ευχαριστήσω όλους πάρα πολύ για τις συμβουλές σας.

Δυστυχώς, οι διαδικασίες μετά το θάνατο είναι τέτοιες που δεν σ'αφήνουν ούτε να καταλαβεις τί έχει γίνει - στην περίπτωσή μου καλύτερα γιατί έτσι ξεχνιέμαι και δεν έχω καταλαβει 1000% ακόμα τί έχει γίνει.

Μιας και ο πατέρας μου δεν είχε τίποτε στο όνομα του και όλοι θα προχωρησουμε σε αποποίηση, προχώρησα σε ανάληψη χρηματων για μισθό που έλαβε μέχρι και τα τέλη Φλεβάρη για να πληρώσω δόσεις του νοσοκομείου. Πήγα και στη δικηγόρο που είχε βάλει ο πατέρας μου εδώ και καιρό και του μετρούσε τα ένσημα και μου είπε ότι μόλις μαζέψω τα χαρτιά, απ'εδώ και στο εξής, ό,τι έχει να κάνει με λεφτά (συντάξεις κτλ) θα μπαίνουν σε λογαριασμό που κυριότητα θα έχει η μάνα μου, οπότε όλα κομπλέ - όντας τελείως άσχετος , νόμιζα ότι θα είχε κάποια σχέση η κάρτα και ο λογαριασμός του, αλλά τελικά φεύγουν κι αυτα μαζί.

Σας ευχαριστώ όλους και πάλι για τις ευχές σας και για τις συμβουλές που μου δίνετε. ❤️ 

Και μιας και πιάσαμε τη συζητήση για κάρτες να ρωτήσω κι εγώ κάτι προσωπικό:

Όταν το 18 άνοιξα λογαριασμό μισθοδοσίας στην Εθνική μου έστειλαν δύο κάρτες, μία VISΑ, μία MC. Τη VISA την είχα στο συρτάρι από το 21 γιατί είχε απομαγνητιστεί και έπαιζα με την MC μέχρι που κι αυτή βγήκε off και το χειμώνα του 22 ζήτησα επανέκδοση και πήρα νέα ημερομηνία λήξης 11/25 (από 4/24 που είχαν μαζί και οι 2).

Πριν λίγες μέρες, με χρέωσαν και μου έστειλαν μία νέα MC και μάλιστα στο κινητό μου ήρθε μήνυμα που έγραφε "ώς αντικατασταση της VISA κάρτας που είχατε". 

Σταμάτησε τις VISA η εθνική? Του χρόνου θα με ξαναχρεώσουν για να μου στείλουν και 2η MC?

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Συλλυπητήρια και από μένα. Έχασα και εγώ τον πατέρα μου πρόσφατα και δεν έχω βρει ακόμα άκρη σε πολλά γραφειοκρατικά. 

22 ώρες πριν, ParafronGR said:

Σταμάτησε τις VISA η εθνική? Του χρόνου θα με ξαναχρεώσουν για να μου στείλουν και 2η MC

Ναι. Τις αντικαθιστά με Mastercard στη λήξη τους ή αν απέχει αρκετά, τις στέλνει νωρίτερα. 
Η κάθε κάρτα είναι ξεχωριστή. Αν έλαβες τώρα την MC για αντικατάσταση Visa, και η άλλη σου MC λήγει του χρόνου τότε θα λάβεις του χρόνου και άλλη ώστε να αντικαταστήσει την υπάρχουσα MC. Λύση σε αυτό είναι να ακυρώσεις την δεύτερη, 1-2 μήνες πριν λήξει 

Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2024 at 8:15 ΜΜ, HEO said:

ολες οι diners γινονται χρυσες master;;

Εχω ηδη χρυση master της αλφα και ολες τις αλλες καρτες της αλφα 🙂

πολυ φοβαμαι οτι δεν θα μου στειλουν τιποτα,

και η παλια diners ηταν χωρις συνδρομη εφ ορου ζωης

Στις υπολοιπες πληρωνεις κανονικα συνδρομη;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Μου ηρθε και εμενα πριν λιγο μειλ για αντικατασταση της diners που εχω με mastercard alpha bonus .

επειδη δεν αναφερεται τιποτα στο σχετικο μειλ οσον αφορα τους ορους της νεας καρτας  πηρα τηλεφωνο  στην υποστηριξη της alpha bank και μου ανεφεραν οτι η νεα καρτα εχει δωρεαν συνδρομη μονο για τον πρωτο χρονο  .

σε αντιθεση με την diners που ηταν χωρις συνδρομη χωρις ορους και προυποθεσεις.

οποτε απο εμενα ακυρο  στην νεα καρτα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, christou said:

Μου ηρθε και εμενα πριν λιγο μειλ για αντικατασταση της diners που εχω με mastercard alpha bonus .

επειδη δεν αναφερεται τιποτα στο σχετικο μειλ οσον αφορα τους ορους της νεας καρτας  πηρα τηλεφωνο  στην υποστηριξη της alpha bank και μου ανεφεραν οτι η νεα καρτα εχει δωρεαν συνδρομη μονο για τον πρωτο χρονο  .

σε αντιθεση με την diners που ηταν χωρις συνδρομη χωρις ορους και προυποθεσεις.

οποτε απο εμενα ακυρο  στην νεα καρτα.

φακ
Ευχαριστουμε για την ενημερωση, κατι τετοιο ψυλλιαστηκα και δεν την ενεργοποιησα ακομα. 
Σιγουρα τον τελευταιο λογο τον εχει η επιστολη με την καρτα που θα λαβουμε αν δεν αναφερει τπτ εκει τοτε μετραει αυτο που σου ειπαν στην τηλεφωνικη εξυπηρετηση.

Εχει δοκιμασει κανεις να αλλαζει καρτες καθε χρονο για να γλιτωνει την συνδρομη;

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, stathis123 said:

φακ
Ευχαριστουμε για την ενημερωση, κατι τετοιο ψυλλιαστηκα και δεν την ενεργοποιησα ακομα. 
Σιγουρα τον τελευταιο λογο τον εχει η επιστολη με την καρτα που θα λαβουμε αν δεν αναφερει τπτ εκει τοτε μετραει αυτο που σου ειπαν στην τηλεφωνικη εξυπηρετηση.

Εχει δοκιμασει κανεις να αλλαζει καρτες καθε χρονο για να γλιτωνει την συνδρομη;

Δεν γίνεται να αλλάζεις πιστωτική κάθε χρόνο, ειναι αδύνατον 

Τρόπος να γλυτωσεις την συνδρομή ειναι να κανεις απο ενα ποσο και πανω 2-2μιση χιλιαρικα τον χρόνο νομίζω, που εύκολα το πιάνεις και δεύτερο να έχεις εκεί την μισθοδοσία σου.

ΥΓ το ότι δεν ενεργοποιήσεις την κάρτα δεν σημαίνει οτι γλυτώνεις την συνδρομή.

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση, ο 1ος χρόνος δεν έχει συνδρομή.

Οπότε βλέπουμε μέχρι τότε ...

Δεν κάνουμε βιαστικές κινήσεις ...

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, όταν αντικατέστησαν την Premium Bonus AmEx με την Gold Bonus Mastercard, μου είχαν αναφέρει τηλεφωνικώς ένα ποσό για ετήσιο τζίρο ώστε να μην καταλογίζεται ετήσια συνδρομή. Και όντως δεν μου έχει καταλογιστεί.

Για την Diners που προέκυψε από αντικατάσταση της Dynamic AmEx, τώρα θα μου στείλουν Affinity Mastercard και υποθέτω θα ισχύσει το ίδιο για την ετήσια συνδρομή.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...