Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Εάν ποτέ σε ελέγξουν (οσοδήποτε απίθανο και να είναι αυτό), θα στα φορολογήσουν ως δωρεά (και πρόστιμο).

Υπάρχουν αρκετοί πιο τυπικοί τρόποι να γίνει καλύτερα η δουλειά, ακόμη και με τους περιορισμούς που θέτει. Πχ μπορεί  να φορτώσει μία προπληρωμένη κάρτα και να πληρώσει με αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, minast said:

Εάν ποτέ σε ελέγξουν (οσοδήποτε απίθανο και να είναι αυτό), θα στα φορολογήσουν ως δωρεά (και πρόστιμο).

Υπάρχουν αρκετοί πιο τυπικοί τρόποι να γίνει καλύτερα η δουλειά, ακόμη και με τους περιορισμούς που θέτει. Πχ μπορεί  να φορτώσει μία προπληρωμένη κάρτα και να πληρώσει με αυτήν.

Τότε, θα πηγαίνουμε μέρα μέρα να τους πληρώνουμε σε δόσεις το ποσό .. 

Η πρώτη μου σκέψη ήταν να φορτώσουμε μια Payzy που έχω που είναι και safe (δεν την έχω χρησιμοποιήσει πουθενά) για να κάναμε τη δουλειά μας, αλλά χωρις winbank, σου πετάει κατευθείαν σφάλμα ότι δεν έχεις προστάσια κτλ. Πήγα να του ανοίξω winbank και δεν έχει καν δηλωμένα στοιχεία πχ στο taxis για το 2 step του κράτους κτλ κτλ, οπότε κ δεν ασχοληθηκαμε καν. 

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, ParafronGR said:

καλησπέρα στην παρέα!

1) πόσο είναι το ημερήσιο όριο αναληψης? ψάχνω στη σελίδα της Πειραιώς και έχει μόνο τρόπους αύξησής του - είναι τα 600€ που έχει by default στη winbank? 

2) υπάρχει κίνδυνος να βρω το μπελά μου λόγω της αγοράς των 2k που θα φανεί στο ονομά μου? είμαι εργαζομένος κτλ, δλδ δεν είναι ότι δεν μπορώ να δικαιολογήσω το ποσό, αλλά επειδή κινούμαι συνηθώς με κάρτες, υπάρχει κίνδυνος προστίμου ή τίποτε άλλο αν φανεί ότι ξόδεψα 2k παραπάνω απ'ότι θα έπρεπε? υπάρχει τρόπος να φανεί "δικαιολογηθεί" αυτή η αγορά?? 

1)      Το ημερήσιο όριο ανάληψης από ΑΤΜ , μπορεί να διαμορφωθεί πλέον στην Πειραιώς στα 10.000€( με μια μικρή επιφύλαξη).

2Α). Αν το πόθεν έσχες σου , καλύπτει την αγορά των 2.500€, δεν έχεις πρόβλημα. Μπορείς να κάνεις την αγορά στο όνομα σου με την κάρτα σου ( χρεωστική άμεσα, πιστωτική αν έχεις το όριο) .

2Β) Μέχρι σήμερα δε θα είχες πρόβλημα ( το ποσό είναι αρκετά μικρό) , αλλά στο μέλλον κανείς δε γνωρίζει. Να μη μπερδευτούμε με δωρεές , χοντρικά θα προσέξεις  το ποσό το 2024 που θα ξοδέψεις με κάρτες και  εμβάσματα , να είναι < από τα ετήσια εισοδήματα σου ( ή τα προκύπτοντα  τεκμαρτά ).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ομάδα έχω ένα θέμα με μια πιστωτική master card της alpha ενώ την έχω βάλει αυτόματα από τον λογαριασμό μου να φεύγει το υπόλοιπο της κάθε δόσεις σήμερα πληρώθηκε μόνο το ελάχιστο πήρα τηλέφωνο στην εποικινωνια της τράπεζας κ μου λέγανε αν παίρνω κάποιο επίδομα κ μήπως ο λογαριασμός είναι ακατασχετος κάτι που δεν ισχύει κάι μου είπαν να πάω σε κατάστημα αλλά λόγω υγείας μου είναι δύσκολο μήπως μπορώ να κάνω κάτι? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Lourus said:

Τη πληρώνω το υπόλοιπο που λέει? 

Ναι, και σε κάθε περίπτωση:
Εάν δώσεις παραπάνω, θα μείνει πιστωτικό για τον επόμενο μήνα
Εάν δώσεις λιγότερο, ό,τι υπόλοιπο μείνει θα τοκιστεί με το ποσοστό της κάρτας σου, αλλά και πάλι θα είναι μικρότερο ποσό απ' ότι να το αφήσεις έτσι όπως είναι τώρα μέχρι τον επόμενο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, minast said:

Ναι, και σε κάθε περίπτωση:
Εάν δώσεις παραπάνω, θα μείνει πιστωτικό για τον επόμενο μήνα
Εάν δώσεις λιγότερο, ό,τι υπόλοιπο μείνει θα τοκιστεί με το ποσοστό της κάρτας σου, αλλά και πάλι θα είναι μικρότερο ποσό απ' ότι να το αφήσεις έτσι όπως είναι τώρα μέχρι τον επόμενο μήνα.

Γιατί όμως γίνετε αυτό κ δεν τα τραβάει αυτόματα? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lourus said:

Γιατί όμως γίνετε αυτό κ δεν τα τραβάει αυτόματα? 

Εισαι σίγουρος ότι εχεις κάνει με τα χεράκια σου αυτόματη εξόφληση.

Γιατί αυτό που λες συμβαίνει όταν πάρεις την κάρτα απο την τράπεζα, η τράπεζα επιλέγει έναν από τους λογαριασμούς σου και το  συνδέει με την πιστωτική σου.

 

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, nikos_kallithea said:

Εισαι σίγουρος ότι εχεις κάνει με τα χεράκια σου αυτόματη εξόφληση.

Γιατί αυτό που λες συμβαίνει όταν πάρεις την κάρτα απο την τράπεζα, η τράπεζα επιλέγει έναν από τους λογαριασμούς σου και το  συνδέει με την πιστωτική σου.

 

Και η τράπεζα το έκανε και στο ebanking φενεται κανονικά στο τηλέφωνο που πήρα στα κεντρικά μου είπαν μήπως παίρνω επιδόματα κ μήπως ο λογαριασμός ειναι ακατασχετος κάτι που δεν υσχιει 

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει συμβεί κι εμένα μια φορά, πριν από καιρό. Δεν λύθηκε ποτέ το μυστήριο.
Πριν και μετά από τότε η πάγια εντολή δουλεύει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Lourus said:

Καλησπέρα ομάδα έχω ένα θέμα με μια πιστωτική master card της alpha ενώ την έχω βάλει αυτόματα από τον λογαριασμό μου να φεύγει το υπόλοιπο της κάθε δόσεις σήμερα πληρώθηκε μόνο το ελάχιστο πήρα τηλέφωνο στην εποικινωνια της τράπεζας κ μου λέγανε αν παίρνω κάποιο επίδομα κ μήπως ο λογαριασμός είναι ακατασχετος κάτι που δεν ισχύει κάι μου είπαν να πάω σε κατάστημα αλλά λόγω υγείας μου είναι δύσκολο μήπως μπορώ να κάνω κάτι? 

Αφου την έχεις βάλει να φευγει το υπόλοιπο της κάθε δόσης, πληρώθηκε η δόση και τίποτα άλλο.

Αν την έχεις βάλει να πληρώνεται το σύνολο του ποσού τότε μπες και πλήρωσε το υπόλοιπο άμεσα ωστε να μην πληρώνεις τόκους , και μετά διερευνησε το με την τράπεζα. 

Επίσης τσέκαρε αν είχες επαρκές υπόλοιπο . 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, minast said:

Μου έχει συμβεί κι εμένα μια φορά, πριν από καιρό. Δεν λύθηκε ποτέ το μυστήριο.
Πριν και μετά από τότε η πάγια εντολή δουλεύει κανονικά.

Ήταν η πρώτη πληρωμή της δόσεις κ δεν ξέρω ποιος ο λόγος που το κάνει στο τηλέφωνο μου είπαν για ακατασχετο και αν παίρνω επιδόματα κάτι που δεν υσχιει 

47 minutes ago, Vasileios said:

Αφου την έχεις βάλει να φευγει το υπόλοιπο της κάθε δόσης, πληρώθηκε η δόση και τίποτα άλλο.

Αν την έχεις βάλει να πληρώνεται το σύνολο του ποσού τότε μπες και πλήρωσε το υπόλοιπο άμεσα ωστε να μην πληρώνεις τόκους , και μετά διερευνησε το με την τράπεζα. 

Επίσης τσέκαρε αν είχες επαρκές υπόλοιπο . 

 

 

Ναι το έκανα την πλήρωσα έτσι χτες το βράδυ αλλά πάλι δεν εμφανίζει στο σύστημα ότι την πλήρωσα το ποσό είναι ακόμη κόκκινο χρήματα υπήρχαν μέσα κανονικά και το είχα ρυθμηση να τραβάει όλο το ποσό αλλά αυτό πήρε μόνο την ελαχιστη δοση 

4 minutes ago, Lourus said:

Ήταν η πρώτη πληρωμή της δόσεις κ δεν ξέρω ποιος ο λόγος που το κάνει στο τηλέφωνο μου είπαν για ακατασχετο και αν παίρνω επιδόματα κάτι που δεν υσχιει 

Ναι το έκανα την πλήρωσα έτσι χτες το βράδυ αλλά πάλι δεν εμφανίζει στο σύστημα ότι την πλήρωσα το ποσό είναι ακόμη κόκκινο χρήματα υπήρχαν μέσα κανονικά και το είχα ρυθμηση να τραβάει όλο το ποσό αλλά αυτό πήρε μόνο την ελαχιστη δοση 

Κίτρινο ήθελα να γράψω 

Link to comment
Share on other sites

Την ημέρα που τραβάει τα λεφτά από τον λογαριασμό, μήπως είχες κανει κάποια συναλλαγή και δεν έφτανε το όριο του λογαριασμού για να γίνει ολική εξόφληση; 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, paanos said:

Την ημέρα που τραβάει τα λεφτά από τον λογαριασμό, μήπως είχες κανει κάποια συναλλαγή και δεν έφτανε το όριο του λογαριασμού για να γίνει ολική εξόφληση; 

Όχι υπάρχουν αρκετά χρήματα μέσα 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ρυθμισμένο να γίνεται εξόφληση με το εκάστοτε υπόλοιπο, αλλά το σύστημα της Alpha Bank τραβάει μόνο την ελάχιστη καταβολή. Δεν ασχολούμαι και την πληρώνω μόνος μου. Έχω την υποψία πως προσπαθεί μία φορά να τραβήξει το συνολικό υπόλοιπο και αν δεν το βρει τότε προσπαθεί κάθε επόμενη μέρα μήπως βρει την ελάχιστη καταβολή.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, GraveDigger said:

Κι εγώ έχω ρυθμισμένο να γίνεται εξόφληση με το εκάστοτε υπόλοιπο, αλλά το σύστημα της Alpha Bank τραβάει μόνο την ελάχιστη καταβολή. Δεν ασχολούμαι και την πληρώνω μόνος μου. Έχω την υποψία πως προσπαθεί μία φορά να τραβήξει το συνολικό υπόλοιπο και αν δεν το βρει τότε προσπαθεί κάθε επόμενη μέρα μήπως βρει την ελάχιστη καταβολή.

Στην δική μου περίπτωση υπήρχε όλο το ποσό δεν νομίζω πως αυτό είναι το πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσα χθες από εβανκινγκ Πειραιώς την πιστωτική μου Πειραιώς.ομως ακόμα δεν έχει αλλάξει το υπόλοιπο το χρεωστικό της κάρτας. Παίζει κάτι?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nikolasn80 said:

Πλήρωσα χθες από εβανκινγκ Πειραιώς την πιστωτική μου Πειραιώς.ομως ακόμα δεν έχει αλλάξει το υπόλοιπο το χρεωστικό της κάρτας. Παίζει κάτι?

Οχι. Αργει η Πειραιώς

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, alfeios said:

Οχι. Αργει η Πειραιώς

 

Ακριβώς!

Στην πειραιως παίρνει τα λεφτά που πληρώνει καποιος ενας υπάλληλος και απο το ενα ταμείο τα παει στο άλλο, εεε δεν θέλει και διό τρεις μέρες για να το κάνει 😁

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, nikolasn80 said:

Πλήρωσα χθες από εβανκινγκ Πειραιώς την πιστωτική μου Πειραιώς.ομως ακόμα δεν έχει αλλάξει το υπόλοιπο το χρεωστικό της κάρτας. Παίζει κάτι?

Όταν πληρώνεις μετά τις 18:00, πιστώνονται την επόμενη εργάσιμη.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Serafeim1981 said:

Όταν πληρώνεις μετά τις 18:00, πιστώνονται την επόμενη εργάσιμη.

Στην εθνικη γίνεται το επόμενο δέκατο του δευτερολέπτου απο την πληρωμή

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, nikos_kallithea said:

Στην εθνικη γίνεται το επόμενο δέκατο του δευτερολέπτου απο την πληρωμή

και στην Eurobank

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρισθούν τα πράγματα , σχετικά με τις προμήθειες  πιστωτικών καρτών σε περιβάλλον εκτός Ευρώ.

 

ισοτιμία €/LEV

προμήθεια %

διευρυμένη

ισοτιμία  €/LEV

 ALPHA

1.92

-

1.92

 EUROΒΑΝΚ

1.89

1.1

1.87

 PIRAΕUS

1.86

2.5

1.81

NBG     ΒLACK

?

-

?

YAHOO finance

1.96

 

1.96

VISA

1.96

 

1.96

REVOLUT

1.95

-

1.95

ανταλλακτήρια

1.94

-

1.94

Χρησιμοποιήθηκαν 3 πιστωτικές κάρτες τραπεζών για αγορές  την ίδια μέρα στη Βουλγαρία.

Εκτός από τις διαφορές στην ισοτιμία , σε κάποιες υπάρχει και έξτρα προμήθεια.

Η revolut τις καθημερινές , φαίνεται να είναι η βέλτιστη.

Η Alpha έρχεται  με 1.5% πίσω από τη revolut ( τις καθημερινές), όμως  η  πιστωτική που χρησιμοποιήθηκε δίνει 2πλάσιους bonus πόντους  , που με τις σωστές κινήσεις μπορεί  να δώσει  όφελος  2 % ή και πολύ  περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...