Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

'Εχει και η Εθνική την δυνατότητα να βγάλεις την κάρτα Dual (δεν θέλω σχόλια) που είναι πιστωτική και χρεωστική μαζί.

Edited by dalton114
Αλλαγή από duo σε dual
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, dalton114 said:

Duo (δεν θέλω σχόλια)

Dual. 
Ναι, έχει χρέωση τον μήνα 0,5€ για την χρεωστική και 0,5€ για την πιστωτική. Ανέπαφα είναι μόνο χρεωστική, ενώ αν την βάλεις στο μηχάνημα έχεις 2 επιλογές. 
Οταν θες να πληρώσεις με Apple Pay ή ηλεκτρονικά είναι δυο διαφορετικές κάρτες. Το πλαστικό πάνω του έχει έναν 16ψηφιο και ένα CVV για τη χρεωστική και ενα ακόμα 16ψηφιο με cvv για την πιστωτική. 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

τωρα που μιλατε για πιστωτικες, απο ενα αρθρο που διαβασα σημερα
Σε κάθε περίπτωση, πάντως, το μερίδιο των πιστωτικών καρτών έχει συρρικνωθεί στη χώρα μας στο 15% έναντι 85% των χρεωστικών, από 50%-50% που ήταν πριν το 2015.

απο εκει καταλαβαινεις ποσο χαλια ειναι πλεον οι πιστωτικες σε παροχες.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stathis123 said:

τωρα που μιλατε για πιστωτικες, απο ενα αρθρο που διαβασα σημερα
Σε κάθε περίπτωση, πάντως, το μερίδιο των πιστωτικών καρτών έχει συρρικνωθεί στη χώρα μας στο 15% έναντι 85% των χρεωστικών, από 50%-50% που ήταν πριν το 2015.

απο εκει καταλαβαινεις ποσο χαλια ειναι πλεον οι πιστωτικες σε παροχες.

Οι πιστωτικές παροχές δεν ειναι καθόλουν χαλιά, απλά 9 στις 10 αιτήσεις για πιστωτικές απορρίπτονται απο τις τράπεζες.

Με λίγα λόγια ο Έλληνας είναι μπατίρης😁

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, nikos_kallithea said:

Με λίγα λόγια ο Έλληνας είναι μπατίρης😁

Αυτό ακριβώς, οι τράπεζες πλέον δεν βρίσκουν αξιόχρεους οφειλέτες.

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, geoponer said:

Αν δεν κάνω λάθος, μόνο η Eurobank έχει dual κάρτες, που λειτουργούν σαν χρεωστικές και πιστωτικές ταυτόχρονα, κατά περίπτωση.

Απογοήτευση της Eurobank. Κάνει ότι και της AlphaBank αλλά πρέπει να μην έχεις χρεωστική. Αλλοιώς δεν τη συνδέει. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Οι πιστωτικές παροχές δεν ειναι καθόλουν χαλιά, απλά 9 στις 10 αιτήσεις για πιστωτικές απορρίπτονται απο τις τράπεζες.

Με λίγα λόγια ο Έλληνας είναι μπατίρης😁

 

14 ώρες πριν, nikiforos_ said:

Αυτό ακριβώς, οι τράπεζες πλέον δεν βρίσκουν αξιόχρεους οφειλέτες.

Διαφωνω παιδια, οταν εχεις την payzy που σου δινει 1% πισω σε ολα χωρις χαζες διαδικασιες εξαργυρωσης και υπαρχει πλεον και το BNPL ποιος ο λογος να εχεις πιστωτικη; 
Οι μονες που ισως λιγο αξιζουν ειναι της Alpha που δινουν 2Χ ποντους, Diners,Χρυσες,πλατινενια και αυτο οταν εχουν και -50% στην εξαργυρωση, στο φυσικο αεριο που χρησιμοποιω ειναι περιπου 3% πισω. Αλλα ειναι μια φορα το χρονο και απλα κρατω τους ποντους για τοτε.
Απο εκει και περα οι πιστωτικες καρτες πλεον διαφοροποιουνται πολυ λιγο απο τις χρεωστικες. πχ στη Eurobank τι εχεις χρεωστικη, τι πιστωτικη, τι χρυση πιστωτικη την ιδια επιστροφη παιρνεις απο τους εμπορους. τουλαχιστον παλια οι πιστωτικες της ειχαν και μια ταξιωτικη ασφαλεια χχαχα 
το μονο που αξιζουν πλεον ειναι καμια προωθητικη στους retailers που αντε να βγουν λιγο παρακατω απο το skroutz στην καλυτερη σε τελικη τιμη, και αυτο μονο αν δεν σε νοιαζει η διαδικασια εξαργυρωσης αλλα και του ποτε θα παρεις τα χρηματα.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stathis123 said:

πχ στη Eurobank τι εχεις χρεωστικη, τι πιστωτικη, τι χρυση πιστωτικη την ιδια επιστροφη παιρνεις απο τους εμπορους.

Τώρα τελευταία στις προσφορές έχει αλλάξει αυτό, ιδίως τα Χριστούγεννα τα περισσότερα μαγαζιά δίνανε το μέγιστο ποσοστό επιστροφής μόνο με πιστωτική. Παλιότερα ήταν όλα χύμα όπως λες

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία, ως κάτοχος payzy και 2 πιστωτικών καρτών (Εθνικής και Πειραιώς):

Η payzy με το 1% έχει αντικαταστήσει τις υπόλοιπες κάρτες μου σε όλες τις αγορές ΕΚΤΟΣ από αυτές που οι πιστωτικές μου δίνουν υψηλότερο ποσοστό επιστροφής όπως καύσιμα (2% αντί για 1%) και λοιποί συνεργάτες του κάθε προγράμματος (Μουστάκας, Intersport κλπ.). Οι πόντοι που μου δίνουν οι πιστωτικές σε αγορές εκτός των συνεργατών του κάθε προγράμματος είναι ψίχουλα.

Σημειωτέον ότι και οι δύο πιστωτικές μου είναι ΧΩΡΙΣ συνδρομή, αλλιώς θα είχα κόψει τη μία για να μην χρεώνομαι συνδρομή χωρίς ιδιαίτερο όφελος. Μία πιστωτική χρειάζεται πάντα, όπου δεν περνάει χρεωστική (π.χ. ενοικιάσεις δωματίων και αυτοκινήτων). 

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, geoponer said:

Από προσωπική εμπειρία, ως κάτοχος payzy και 2 πιστωτικών καρτών (Εθνικής και Πειραιώς):

Η payzy με το 1% έχει αντικαταστήσει τις υπόλοιπες κάρτες μου σε όλες τις αγορές ΕΚΤΟΣ από αυτές που οι πιστωτικές μου δίνουν υψηλότερο ποσοστό επιστροφής όπως καύσιμα (2% αντί για 1%) και λοιποί συνεργάτες του κάθε προγράμματος (Μουστάκας, Intersport κλπ.). Οι πόντοι που μου δίνουν οι πιστωτικές σε αγορές εκτός των συνεργατών του κάθε προγράμματος είναι ψίχουλα.

Σημειωτέον ότι και οι δύο πιστωτικές μου είναι ΧΩΡΙΣ συνδρομή, αλλιώς θα είχα κόψει τη μία για να μην χρεώνομαι συνδρομή χωρίς ιδιαίτερο όφελος. Μία πιστωτική χρειάζεται πάντα, όπου δεν περνάει χρεωστική (π.χ. ενοικιάσεις δωματίων και αυτοκινήτων). 

Αναλογη εμπειρια εχω και εγω με τη διαφορα του οτι εχω 4 πιστωτικες χωρις συνδρομη και αν ειχαν θα ειχα κρατησει μονο μια, κατα τ'αλλα τις εχω να καθονται τον περισσοτερο καιρο.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Μόνο κάτι Aegean κάρτες ίσως αξίζουν αν κάνεις ταξίδια και μαζεύεις πόντους για εξαργύρωση κάπου αλλού.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, junglist said:

Μόνο κάτι Aegean κάρτες ίσως αξίζουν αν κάνεις ταξίδια και μαζεύεις πόντους για εξαργύρωση κάπου αλλού.

Θα συμφωνήσω και από τις κάρτες της Aegean Bonus μόνο η premium αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

εχω πολλες πιστωτικες χρησιμοποιω μονο την Affinity Mastercard, δινει επιστεοφη 2% και αγοραζεις ρουχα και δωρα, ειδικα στις εκπτωσεις ειναι τζαμπα 🙂

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Η Affinity έχει πολύ καλή επιστροφή, αλλά είναι λίγο περιοριστική στις εξαργυρώσεις.

Εκτός του ότι είναι λίγα τα καταστήματα, στις εκπτώσεις δεν μπορούσα να παραγγείλω online και να κάνω εξαργύρωση στο κατάστημα, ενώ το κατάστημα δεν είχε αυτά που ήθελα...

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, minast said:

Η Affinity έχει πολύ καλή επιστροφή, αλλά είναι λίγο περιοριστική στις εξαργυρώσεις.

Εκτός του ότι είναι λίγα τα καταστήματα, στις εκπτώσεις δεν μπορούσα να παραγγείλω online και να κάνω εξαργύρωση στο κατάστημα, ενώ το κατάστημα δεν είχε αυτά που ήθελα...

η ελλεiψη online εξαργυρωσης την ριχνει πολυ και την κανει πρακτικα αχρηστη για μια μεριδα

ευτήχως ομως στην Αθηνα εχει καταστηματα

 

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2024 at 5:12 ΜΜ, stathis123 said:

τωρα που μιλατε για πιστωτικες, απο ενα αρθρο που διαβασα σημερα
Σε κάθε περίπτωση, πάντως, το μερίδιο των πιστωτικών καρτών έχει συρρικνωθεί στη χώρα μας στο 15% έναντι 85% των χρεωστικών, από 50%-50% που ήταν πριν το 2015.

απο εκει καταλαβαινεις ποσο χαλια ειναι πλεον οι πιστωτικες σε παροχες.

Αυτό είναι λίγο δύσκολο να το καταλάβει κανείς τη σημασία του. 
 

ναι πριν το 2015 πάρα πολλοί είχαν μόνο μετρητά και έβγαζαν πιστωτική μόνο για δόσεις ή για κάποια διευκόλυνση. 
 

Από το 2015 και μετά τα capital controls και μετά λόγω Covid πολλοί υποχρεώθηκαν να βγάλουν χρεωστικές . Σχεδόν όλοι θα έλεγα. Και πλέον οι τράπεζες στα ταμεία δεν εξυπηρετούν μικρές αναλήψεις. Όποτε με όλα αυτά λογικό είναι η αναλογία πιστωτικές με χρεωστικές να γίνει 15-85. Δεν πιστεύω ότι ο αριθμός των πιστωτικών έχει μειωθεί . Αλλά έχει αυξηθεί πολύ ο αριθμός των χρεωστικών . Και όσοι δεν είχαν καμία κάρτα μέχρι το 2015 έβγαλαν απλά χρεωστική. 

On 7/2/2024 at 1:32 ΜΜ, geoponer said:

Αν δεν κάνω λάθος, μόνο η Eurobank έχει dual κάρτες, που λειτουργούν σαν χρεωστικές και πιστωτικές ταυτόχρονα, κατά περίπτωση.

Και η Εθνική έβγαλε πρόσφατα dual

 

https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/trapezikes-kartes/karta-dual

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Η dual στην Εθνικη θέλει μόνο νέο ταμιευτήριο και νέα πιστωτική η δέχεται και υφιστάμενο ταμιευτήριο και υφιστάμενη πιστωτική.?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να κλείσω λογαριασμό στην Εθνική μέσω e banking όπως στις άλλες τράπεζες; Ή μόνο σε κατάστημα γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, nikolasn80 said:

Η dual στην Εθνικη θέλει μόνο νέο ταμιευτήριο και νέα πιστωτική η δέχεται και υφιστάμενο ταμιευτήριο και υφιστάμενη πιστωτική.?

Υφιστάμενο τρεχούμενο ή ταμιευτηρίου δέχεται αλλά πιστωτική όχι, γιατί είναι από μόνη της (λέγεται dual credit) 

Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2024 at 2:43 ΜΜ, Alex0077 said:

Αυτό είναι λίγο δύσκολο να το καταλάβει κανείς τη σημασία του. 
 

ναι πριν το 2015 πάρα πολλοί είχαν μόνο μετρητά και έβγαζαν πιστωτική μόνο για δόσεις ή για κάποια διευκόλυνση. 
 

Από το 2015 και μετά τα capital controls και μετά λόγω Covid πολλοί υποχρεώθηκαν να βγάλουν χρεωστικές . Σχεδόν όλοι θα έλεγα. Και πλέον οι τράπεζες στα ταμεία δεν εξυπηρετούν μικρές αναλήψεις. Όποτε με όλα αυτά λογικό είναι η αναλογία πιστωτικές με χρεωστικές να γίνει 15-85. Δεν πιστεύω ότι ο αριθμός των πιστωτικών έχει μειωθεί . Αλλά έχει αυξηθεί πολύ ο αριθμός των χρεωστικών . Και όσοι δεν είχαν καμία κάρτα μέχρι το 2015 έβγαλαν απλά χρεωστική. 

Και η Εθνική έβγαλε πρόσφατα dual

 

https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/trapezikes-kartes/karta-dual

Ίσως να υπάρχει και μια μικρή κάμψη στη χρήση πιστωτικών, υπάρχει κόσμος που τη φοβάται ακόμα, προτιμάει να πάρει καταναλωτικό δάνειο απο τον Κωτσόβολο απο το να βγάλει μια κάρτα για δόσεις. Κι επίσης μιας που μόνο τα τελευταία χρόνια έχουν χαλαρώσει τις αιτήσεις, αρκετοί ειδικά μικρότερης ηλικίας ίσως δεν έχουν ασχοληθεί να βγάλουν πιστωτική γιατί έτρωγαν άκυρα. 

Αντικειμενικά, όσοι ασχολούνται ενεργά με επιβραβεύσεις, cashbacks κλπ ειναι ελάχιστοι. Αν ο κόσμος ψαχνόταν με τις επιβραβεύσεις, η YES Visa, η Aegean και κανα δυο άλλες, θα ηταν μαζί η συντριπτική πλειοψηφία των πιστωτικών. Και όμως πιστευω πως η πλειοψηφία είναι οι απλές πιστωτικές που σε πολλές περιπτώσεις ειναι εξίσου ακριβές (π.χ. η Classic της Eurobank έχει ίδια συνδρομή με τη YES)

Επίσης το "μερίδιο" δεν είναι αρκετά ξεκάθαρο. Μερίδιο σε συναλλαγές; Ή μερίδιο σε αριθμό ενεργών καρτών; Γιατί κι εγώ έχω 4 χρεωστικές και 2 πιστωτικές, άρα αναλογία 2-1, αλλά σχεδόν το σύνολο των συναλλαγών μου γίνονται με πιστωτική. 

Link to comment
Share on other sites

Έχει κλείσει κάποιος εισιτήρια στην Aegean κι να πάρει τους πόντους go4more 3%; 
 

εχω μπερδευτεί αν πρέπει να το κλείσεις από έναν ειδικό σύνδεσμο που έχει https://el.aegeanair.com/organoste/plhrofories-krathshs/redemption-services/nbg-goformore-redemption/

Ή από εκεί κανείς μόνο εξαργύρωση και πόντους παίρνεις κανονικά ;

 

απο την εφαρμογή της Aegean που έκλεισα ένα εισιτήριο δεν μου εμφάνισε πάντως επιλογή να εξαργυρώσω πόντους (αν ήθελα). Ελπίζω στη συλλογή να τους λάβω κανονικά το 3% μετά από κάποιες μέρες 

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Alex0077 said:

Έχει κλείσει κάποιος εισιτήρια στην Aegean κι να πάρει τους πόντους go4more 3%; 
 

εχω μπερδευτεί αν πρέπει να το κλείσεις από έναν ειδικό σύνδεσμο που έχει https://el.aegeanair.com/organoste/plhrofories-krathshs/redemption-services/nbg-goformore-redemption/

Ή από εκεί κανείς μόνο εξαργύρωση και πόντους παίρνεις κανονικά ;

 

απο την εφαρμογή της Aegean που έκλεισα ένα εισιτήριο δεν μου εμφάνισε πάντως επιλογή να εξαργυρώσω πόντους (αν ήθελα). Ελπίζω στη συλλογή να τους λάβω κανονικά το 3% μετά από κάποιες μέρες 

Δεν έχει ιδιαίτερο σύνδεσμο. Σε εμένα είχαν κάνει λάθος και αντί για 5% έβαλαν 3%, αλλά μετά από επικοινωνία το διόρθωσαν. 

Link to comment
Share on other sites

Κάνει αρκετά παραπάνω απο 5 εργάσιμες αλλά τους βάζουν. Έχει τύχει να περάσει εργάσιμο 10ημερο για να τους περάσουν. 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως ενεργοποιείται η Business debit της Εθνικής; Δεν μου δώσανε τον 8ψήφιο κωδικό ενώ μου στείλανε την κάρτα και μέσω τηλεφώνου με τον αυτόματο τηλεφωνητή δεν βγάζω άκρη. Πρέπει να ξέρεις συγκεκριμένες απαντήσεις! ☹️

Edit: Άκυρο, πέρασα από την τράπεζα τελικά. 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Είχα μια προγραμματισμένη εντολή πληρωμής στην Πειραιώς για χτες, η οποία δεν πραγματοποιήθηκε. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο; Σήμερα δεν υπάρχει στις προγραμματισμένες και δεν είδα να έχει γίνει χρέωση. Τόσο πέρα βρέχει συστήματα έχουν; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...