Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

21 minutes ago, grlansin said:

Η γυναίκα που πήγε σε νέο εργοδότη και ζήτησαν iban από την τράπεζα Πειραιώς για την μισθοδοσία. Έχουμε έναν κοινό λογαριασμό με συνδικαιούχο την σύζυγο αλλά δεν τον έκαναν δεκτό. Προσπάθησε online με βιντεοκληση με την Πειραιώς αλλά δεν την επιτρέπει το σύστημα (ίσως την βλέπει ως πελάτης). Θα μπορούσα εγώ με εξουσιοδότηση της να πάω στην τράπεζα να ζητήσω να της στείλουν χρεωστική μέσω ελτα έτσι ώστε να την παραλάβει η ίδια κ μετά να ανοίξει online winbank account και από εκεί να ανοίξει ηλεκτρονικά νέο λογαριασμό iban; Το πρόβλημα όπως καταλάβατε είναι ότι δεν μπορεί να πάει από το κατάστημα η ίδια γιατί δουλεύει σε εργοστάσιο πάντα πρωί.

Δεν νομιζω να μπορεις να γινεις νέος πελάτης online σε κάποια τραπεζα στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, grlansin said:

Η γυναίκα που πήγε σε νέο εργοδότη και ζήτησαν iban από την τράπεζα Πειραιώς για την μισθοδοσία. Έχουμε έναν κοινό λογαριασμό με συνδικαιούχο την σύζυγο αλλά δεν τον έκαναν δεκτό. Προσπάθησε online με βιντεοκληση με την Πειραιώς αλλά δεν την επιτρέπει το σύστημα (ίσως την βλέπει ως πελάτης). Θα μπορούσα εγώ με εξουσιοδότηση της να πάω στην τράπεζα να ζητήσω να της στείλουν χρεωστική μέσω ελτα έτσι ώστε να την παραλάβει η ίδια κ μετά να ανοίξει online winbank account και από εκεί να ανοίξει ηλεκτρονικά νέο λογαριασμό iban; Το πρόβλημα όπως καταλάβατε είναι ότι δεν μπορεί να πάει από το κατάστημα η ίδια γιατί δουλεύει σε εργοστάσιο πάντα πρωί.

Για να ανοίξεις λογαριασμό σε οποιαδήποτε ελληνική τράπεζα χρειάζεται παρουσία σε κατάστημα για υπογραφές κλπ. Και αν θέλεις να βάλεις και συνδικαιούχο πρέπει να είναι μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, makap said:

Για να ανοίξεις λογαριασμό σε οποιαδήποτε ελληνική τράπεζα χρειάζεται παρουσία σε κατάστημα για υπογραφές κλπ. Και αν θέλεις να βάλεις και συνδικαιούχο πρέπει να είναι μαζί σου.

https://www.alpha.gr/el/idiotes/myalpha/neos-pelatis

https://www.nbg.gr/el/idiwtes/kathimerines-sunallages/digital-banking/ksekiniste-me-thn-ethniki-online

https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/logariasmoi-prothesmiakes/trapezikoi-logariasmoi/pos-anoigete-logariasmo

https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/e-banking/yphresia-digital-customer-onboarding

 

Guess again....

Link to comment
Share on other sites

Γηράσκω αεί διδασκόμενος ..

Η τεχνολογία αλλάζει τους κανόνες. Ταλαιπωρήθηκα πολύ με θέμα συνδικαιούχου  και μου είπαν σε κατάστημα ότι πρέπει να μπουν υπογραφές.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα .Δύο ζητήματα λιγάκι.α) έχω πιστωτική της εθνικής go4 more ,η λεγόμενη χρυσή που λέμε.Στο ebanking βλέπω ότι οι πόντοι σε αξία χρηματική είναι15 ευρώ.Δέν γράφει όμως που μπορώ να κάνω εξαργύρωση αυτά τα 15.Έχτε κάτι υπόψην μήπως;Β) μπήκα στο taxisnet να κάνω πλρωμή online ΕΝΦΙΑ,εφορία,και όταν έβαλα την κάρτα της Εθνικής την debit που είναι συνδεδεμένη ,με τον τραπεζικό μου λογαριασμό,μου έλεγε μή αποδεκτή κάρτα.χώρια τα άλλα θέματα που έχει το σάιτ όταν πάς για πληρωμή,λέέι δεκαδικά ψηφία να βάζω ,και κάτι περίεργα.τέλος πάντων,πλήρωσα απο ebanking τελικά.Εχει κανείς τέτοια θέματα με πληρωμή απο taxis;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Hliasat said:

καλημέρα .Δύο ζητήματα λιγάκι.α) έχω πιστωτική της εθνικής go4 more ,η λεγόμενη χρυσή που λέμε.Στο ebanking βλέπω ότι οι πόντοι σε αξία χρηματική είναι15 ευρώ.Δέν γράφει όμως που μπορώ να κάνω εξαργύρωση αυτά τα 15.Έχτε κάτι υπόψην μήπως;Β) μπήκα στο taxisnet να κάνω πλρωμή online ΕΝΦΙΑ,εφορία,και όταν έβαλα την κάρτα της Εθνικής την debit που είναι συνδεδεμένη ,με τον τραπεζικό μου λογαριασμό,μου έλεγε μή αποδεκτή κάρτα.χώρια τα άλλα θέματα που έχει το σάιτ όταν πάς για πληρωμή,λέέι δεκαδικά ψηφία να βάζω ,και κάτι περίεργα.τέλος πάντων,πλήρωσα απο ebanking τελικά.Εχει κανείς τέτοια θέματα με πληρωμή απο taxis;

Εγώ με χρεωστική της εθνικής πληρώνω κανονικά στην ΑΑΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, grlansin said:

Εγώ με χρεωστική της εθνικής πληρώνω κανονικά στην ΑΑΔΕ.

Δεν μπορώ να καταλάβω.Μηπως ήταν δυσλειτουργία του συστήματος εκείνη την ώρα ,τι να πω.Με google chroom ήμουνα,μήπως παίζει κάποιο ρόλο αυτό,δεν ξέρω.Ειναι και πρόσφατη η κάρτα,την πήρα πριν 2 μήνες διότι έληξε η παλιά. Είναι ενεργοποιημένη.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Hliasat said:

Δεν μπορώ να καταλάβω.Μηπως ήταν δυσλειτουργία του συστήματος εκείνη την ώρα ,τι να πω.Με google chroom ήμουνα,μήπως παίζει κάποιο ρόλο αυτό,δεν ξέρω.Ειναι και πρόσφατη η κάρτα,την πήρα πριν 2 μήνες διότι έληξε η παλιά. Είναι ενεργοποιημένη.

Μπορείς να πληρώσεις γενικά online? Μήπως οι online συναλλαγές είναι απενεργοποιημένες? Τους πόντους μπορείς να τους εξαργυρωσεις σε συνεργαζόμενα καταστήματα. Στη shell πχ μπορείς να πληρώσεις με τους πόντους.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Hliasat said:

καλημέρα .Δύο ζητήματα λιγάκι.α) έχω πιστωτική της εθνικής go4 more ,η λεγόμενη χρυσή που λέμε.Στο ebanking βλέπω ότι οι πόντοι σε αξία χρηματική είναι15 ευρώ.Δέν γράφει όμως που μπορώ να κάνω εξαργύρωση αυτά τα 15.Έχτε κάτι υπόψην μήπως;Β) μπήκα στο taxisnet να κάνω πλρωμή online ΕΝΦΙΑ,εφορία,και όταν έβαλα την κάρτα της Εθνικής την debit που είναι συνδεδεμένη ,με τον τραπεζικό μου λογαριασμό,μου έλεγε μή αποδεκτή κάρτα.χώρια τα άλλα θέματα που έχει το σάιτ όταν πάς για πληρωμή,λέέι δεκαδικά ψηφία να βάζω ,και κάτι περίεργα.τέλος πάντων,πλήρωσα απο ebanking τελικά.Εχει κανείς τέτοια θέματα με πληρωμή απο taxis;

Για λίστα όλων των καταστημάτων που μπορείς να κάνεις εξαργύρωση, δες εδώ:
https://www.nbg.gr/el/go4more/programma-pws-leitourgei/pws-eksargurwnw-tous-go4more-pontous

Στο παρελθόν είχα κι εγώ πρόβλημα να πληρώσω μέσα από taxisnet με πιστωτικές άλλων τραπεζών, και την ίδια στιγμή μπορούσα να κάνω κανονικά πληρωμή μέσα από ebanking.

Link to comment
Share on other sites

μόλις είδα την λίστα συνεργαζόμενων καταστημάτων.Αν πχ εγώ θέλω στον Σκλαβενίτη να κάνω εξαργύρωση ,πρέπει την φυσική κάρτα,να δείξω στο pos;η μπορώ και απο κινητό τηλέφωνο,με πορτοφόλι google;

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Hliasat said:

μόλις είδα την λίστα συνεργαζόμενων καταστημάτων.Αν πχ εγώ θέλω στον Σκλαβενίτη να κάνω εξαργύρωση ,πρέπει την φυσική κάρτα,να δείξω στο pos;η μπορώ και απο κινητό τηλέφωνο,με πορτοφόλι google;

Εδώ και καιρό δεν έχω την πιστωτική κάρτα της Εθνικής μαζί μου, αλλά κάνω εξαργύρωση πόντων Go4More κανονικά πληρώνοντας με το Google wallet στο κινητό μου.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

On 25/11/2023 at 11:32 ΠΜ, nikos_kallithea said:

Δεν νομιζω να μπορεις να γινεις νέος πελάτης online σε κάποια τραπεζα στην Ελλάδα.

Μπορείς και στις 4 συστημικές πλέον να γινεις νέος πελάτης online. Το πρόβλημα που έχει η γυναίκα είναι οτι η Πειραιώς δεν την αφήνει να κάνει τη διαδικασία του onboarding ως νέος πελάτης γιατί ειναι συνδικαούχος στον άλλο λογαριασμό

On 25/11/2023 at 11:09 ΠΜ, grlansin said:

Η γυναίκα που πήγε σε νέο εργοδότη και ζήτησαν iban από την τράπεζα Πειραιώς για την μισθοδοσία. Έχουμε έναν κοινό λογαριασμό με συνδικαιούχο την σύζυγο αλλά δεν τον έκαναν δεκτό. Προσπάθησε online με βιντεοκληση με την Πειραιώς αλλά δεν την επιτρέπει το σύστημα (ίσως την βλέπει ως πελάτης). Θα μπορούσα εγώ με εξουσιοδότηση της να πάω στην τράπεζα να ζητήσω να της στείλουν χρεωστική μέσω ελτα έτσι ώστε να την παραλάβει η ίδια κ μετά να ανοίξει online winbank account και από εκεί να ανοίξει ηλεκτρονικά νέο λογαριασμό iban; Το πρόβλημα όπως καταλάβατε είναι ότι δεν μπορεί να πάει από το κατάστημα η ίδια γιατί δουλεύει σε εργοστάσιο πάντα πρωί.

Απο τη στιγμή που ο νέος εργοδότης της ζητάει Πειραιώς, θα πρέπει να της αφήσει το περιθώριο να ανοίξει λογαριασμό στην Πειραιώς, έστω να πάει αργότερα ένα πρωινό ή να λείψει μέσα στη μέρα. Βρέθηκα σε αντίστοιχη θέση καθώς ο νέος μου εργοδότης ζητούσε Άλφα και υπήρχε όμως η κατανόηση οτι πρέπει να πάω σε τράπεζα πρωί. 

Εναλλακτικά μπορεί να δοκιμάσει σε ενα απο τα καταστήματα διευρυμένου ωραρίου https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kanalia-eksypiretisis/katastimata-dievrimenou-orariou μηπως βγάλει άκρη με την απομακρυσμένη εξυπηρέτηση

Link to comment
Share on other sites

εντάξει καταντάει σπαστικό μέσα σε 5 μέρες 2 φορες πάλι η εφαρμογή της αλφα μου απενεργοποιει τα βιομετρικά /πιν!!! έλεος.. το support στην κοσμαρα του δεν καταλαβαίνει τι γίνεται. μόνο στης αλφα γίνεται αυτό . έχω κάνει 3 επανεγκαταστασεις.τι να φταίει δεν καταλαβαίνω. στο κινητό έχω και πιν και face ID και δακτυλικο ενεργά.

Link to comment
Share on other sites

μήπως αλλάζεις το δακτυλικό ή το "ξανασετάρεις" για μεγαλύτερη ακρίβεια?

Link to comment
Share on other sites

μήπως αλλάζεις το δακτυλικό ή το "ξανασετάρεις" για μεγαλύτερη ακρίβεια?
τίποτα! όπως είναι από τότε που πήρα το κινητό τα πέρασα και δεν τα έχω αλλάξει ξανά. έβγαλα τώρα το face ID που πρότεινε παραπάνω ο φίλος και θα το παρατηρήσω
Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος για μεταφορά ποσού €10.000 από Εθνική σε Πειραιώς;

Ξέρω τα παρακάτω αλλά είναι χρονοβόρα:

1. Ανάληψη από ΑΤΜ Εθνικής και κατάθεση σε ΑΤΜ Πειραιώς (ημερήσιο όριο €1.000 - δεν αλλάζει το όριο καθώς η χρεωστική είναι σε διαδικασία αντικατάστασης όπως μου είπαν ) - δωρεάν

2. Μεταφορά μέσω IRIS από app Εθνικής σε Πειραιώς (ημερήσιο όριο €500) - δωρεάν

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, geoponer said:

Ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος για μεταφορά ποσού €10.000 από Εθνική σε Πειραιώς;

Ξέρω τα παρακάτω αλλά είναι χρονοβόρα:

1. Ανάληψη από ΑΤΜ Εθνικής και κατάθεση σε ΑΤΜ Πειραιώς (ημερήσιο όριο €1.000 - δεν αλλάζει το όριο καθώς η χρεωστική είναι σε διαδικασία αντικατάστασης όπως μου είπαν ) - δωρεάν

2. Μεταφορά μέσω IRIS από app Εθνικής σε Πειραιώς (ημερήσιο όριο €500) - δωρεάν

2€ χρεώνει το ibank (με επιλογή  έξοδα  αποστολέα)

Edited by geodimis
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, geodimis said:

2€ χρεώνει το ibank (με επιλογή  έξοδα  αποστολέα)

Και μετά χρεώνει όμως και η Πειραιώς το εισερχόμενο, σωστά;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας άλλος θέμα με την προσθήκη Πειραιώς καρτών στο Apple Pay; Προσπαθώ καιρό τώρα να περάσω την χρεωστική μου και μου βγάζει μήνυμα «η κάρτα δεν μπορεί να προστεθεί επικοινωνήστε με τον εκδότη». επικοινωνώ με την Πειραιώς και καταθέτουν αίτημα στο τεχνικό τμήμα το οποίο απαντάται σε 3-6 εργάσιμες. Περνάει το διάστημα αυτό και τους τηλεφωνώ πάλι και μου λένε μια τελείως αυτοματοποιημένη απάντηση ότι λόγω μέτρων ασφαλείας μεταξύ Apple Pay και Πειραιώς η κάρτα απορρίπτεται, ξαναπροσπαθήστε σε 15 μέρες και θα περάσει. Πάλι τίποτα. Έχω καταθέσει δυο αιτήματα και λαμβάνω πάντα αυτήν την απάντηση. Όσοι γνωστοί μου έχουν Πειραιώς περνάει κανονικά η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, geoponer said:

Ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος για μεταφορά ποσού €10.000 από Εθνική σε Πειραιώς;

Ξέρω τα παρακάτω αλλά είναι χρονοβόρα:

1. Ανάληψη από ΑΤΜ Εθνικής και κατάθεση σε ΑΤΜ Πειραιώς (ημερήσιο όριο €1.000 - δεν αλλάζει το όριο καθώς η χρεωστική είναι σε διαδικασία αντικατάστασης όπως μου είπαν ) - δωρεάν

2. Μεταφορά μέσω IRIS από app Εθνικής σε Πειραιώς (ημερήσιο όριο €500) - δωρεάν

Τουλάχιστον λίγους μήνες πριν , ίσχυαν τα εξής:

Ανάληψη από το γκισέ 10.001€ ( αφού τους ειδοποιήσεις 2 εργάσιμες πριν) και κατάθεση τους αμέσως μετά από το  γκισέ στην Πειραιώς.

 

 

Edited by Nabonidus
..
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον λίγους μήνες πριν , ίσχυαν τα εξής:
Ανάληψη από το γκισέ 10.001€ ( αφού τους ειδοποιήσεις 2 εργάσιμες πριν) και κατάθεση τους αμέσως μετά από το  γκισέ στην Πειραιώς.
 
 
κόστος προμήθειας όμως;
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ilka71 said:
3 ώρες πριν, Nabonidus said:
Τουλάχιστον λίγους μήνες πριν , ίσχυαν τα εξής:
Ανάληψη από το γκισέ 10.001€ ( αφού τους ειδοποιήσεις 2 εργάσιμες πριν) και κατάθεση τους αμέσως μετά από το  γκισέ στην Πειραιώς.
 
 

κόστος προμήθειας όμως;

Η αναλυψη και η κατάθεση σε χρημα δεν εχουν προμήθεια 

Link to comment
Share on other sites

Η Εθνική τράπεζα με online έκδοση πιστωτικής κάρτας έως και την 20/12 , δίνει  κουπόνι έκπτωσης 20€, για αεροπορικά εισιτήρια με την  AEGEAN.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...