Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

30 minutes ago, geodimis said:

Στο e-banking της εθνικής είδα τη χρέωση 6€ για έκδοση χρεωστικής λόγω λήξης. Αν δεν την παραλάβω -η την επιστρέψω σε κατάστημα- υπάρχει περίπτωση να δεχτούν να πιστωσουν το ποσό;

Πήγαινε σε κατάστημα να ζητήσεις την διακοπή της και αντιλογισμό της συνδρομής.

Άσχετο, αλλά για τους νέους κατόχους κάρτας BONUS της ALPHA τρέχει προσφορά 5.000 welcome πόντους σε όσους κατεβάσουν πρώτη φορά το app μέχρι 18/4 (συν 2.000 πόντους από κωδικό σύστασης φίλου, το πεδίο βγαίνει μόνο την πρώτη φορά που θα συνδεθεί κάρτα στο app, αν τυχόν θέλει κάποιος κωδικό, pm).

https://www.alpha.gr/el/idiotes/bonus/bonus-news/zise-to-pasxa-me-bonus-app

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, geodimis said:

Στο e-banking της εθνικής είδα τη χρέωση 6€ για έκδοση χρεωστικής λόγω λήξης. Αν δεν την παραλάβω -η την επιστρέψω σε κατάστημα- υπάρχει περίπτωση να δεχτούν να πιστωσουν το ποσό;

Δεν έχει σημασία αν θα την παραλάβεις, αφού η χρέωση του λογαριασμού σου γίνεται με την έκδοση/αποστολή της κάρτας και όχι με την παραλαβή (έρχεται με απλό ταχυδρομείο), οπότε δεν τους ενδιαφέρει αν θα την παραλάβεις ή όχι.

Η λύση είναι αυτή που πρότεινε ο φίλος νωρίτερα.

Edited by geoponer
Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν ακυρώσω την κάρτα Alphabank Bonus Mastercard πριν κάνει χρέωση τη συνδρομή, και γενικώς, ώστε να παραγγείλω την απλή, θα υπάρχει κάποιο θέμα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zurabi_97 said:

Καλημέρα, αν ακυρώσω την κάρτα Alphabank Bonus Mastercard πριν κάνει χρέωση τη συνδρομή, και γενικώς, ώστε να παραγγείλω την απλή, θα υπάρχει κάποιο θέμα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν μιλάς για χρεωστική, κανένα θέμα 

Αν μιλάς για πιστωτική, δεν υπάρχει απλή 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση της συζύγου: Έχει χρεωστική κάρτα Eurobank που συμμετέχει στο πρόγραμμα Επιστροφή. Το ποσοστό επιστροφής που βλέπουμε στη σελίδα του προγράμματος ισχύει για χρήση πιστωτικής / χρεωστικής κάρτας ή είναι διαφορετικό για κάθε περίπτωση (πιστωτική ή χρεωστική);

Για παράδειγμα, στον Σκλαβενίτη η επιστροφή είναι 1% και με χρήση χρεωστικής κάρτας;

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Γενικά, την ίδια ακριβώς επιστροφή δίνουν τόσο οι χρεωστικές όσο και οι πιστωτικές κάρτες. Εξαίρεση αποτελούν ορισμένες περίοδοι, όπου τρέχουν ειδικές προσφορές (π.χ. τώρα το Πάσχα), με αποτέλεσμα η επιστροφή να είναι μεγαλύτερη για τους κατόχους πιστωτικών καρτών σε επιλεγμένες επιχειρήσεις. Επίσης, μιας που αναφέρεις τον Σκλαβενίτη, εδώ και μήνες και μέχρι το τέλος του Απριλίου, σε συγκεκριμένες αλυσίδες super market δίνουν 2% επιστροφή οι πιστωτικές κάρτες, ενώ η ανταμοιβή στις χρεωστικές παραμένει στο 1%.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ δεν είμαι υπόχρεος ΦΠΑ, τα μόνα έξοδα του ιατρείου είναι το ενοίκιο κάποιες βενζίνες και το ρεύμα συν τις εισφορές. τώρα με την viva (αλλά και πριν με εθνική) με την κάρτα την επαγγελματική μπορώ να πληρώνω ότι έξοδα να ναι ακόμα και άσχετα με την επιχείρηση; για να μην τα μεταφέρω πρώτα στην απλή κάρτα viva το λέω. ο λογιστής μου λέει δεν πειράζει αρκεί κάτι που θα θέλω να βάλω στα έξοδα (πχ κομπιούτερ, γραφείο,να πληρωθεί από την επαγγελματική) .σωστά;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ δεν είμαι υπόχρεος ΦΠΑ, τα μόνα έξοδα του ιατρείου είναι το ενοίκιο κάποιες βενζίνες και το ρεύμα συν τις εισφορές. τώρα με την viva (αλλά και πριν με εθνική) με την κάρτα την επαγγελματική μπορώ να πληρώνω ότι έξοδα να ναι ακόμα και άσχετα με την επιχείρηση; για να μην τα μεταφέρω πρώτα στην απλή κάρτα viva το λέω. ο λογιστής μου λέει δεν πειράζει αρκεί κάτι που θα θέλω να βάλω στα έξοδα (πχ κομπιούτερ, γραφείο,να πληρωθεί από την επαγγελματική) .σωστά;

Ότι αφορά έξοδα που θα μπαίνουν στην εταιρία (ατομική είτε νομική μορφή) και θα κόβεται τιμολόγιο θα πληρώνεται από την εταιρική κάρτα.
Ότι αφορά προσωπικά έξοδα θα πληρώνονται από την προσωπική κάρτα.


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites


Ότι αφορά έξοδα που θα μπαίνουν στην εταιρία (ατομική είτε νομική μορφή) και θα κόβεται τιμολόγιο θα πληρώνεται από την εταιρική κάρτα.
Ότι αφορά προσωπικά έξοδα θα πληρώνονται από την προσωπική κάρτα.


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk
κάτσε δηλαδή δεη θα πρέπει να την πληρώνω με την εταιρική επειδή μπαίνει στα έξοδα; αφού σπάνια με πληρώνουν με κάρτα. τα πιο πολλά με μετρητά είναι! τα άλλα μου έξοδα είναι ενοίκιο(το πληρώνω μέσω internet banking μεταφορά ποσού), εισφορές (τις πληρώνω από λογαριασμό είτε δικό μου είτε της γυναίκας μου με RF κωδικό) . δεν έχω άλλα έξοδα που δηλώνω.

άρα να την επαγγελματική κάρτα μπορώ να πληρώνω και για άλλα πράγματα αφού δεν θα τα βάλω στα έξοδα anyway.
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, fuorigioco1981 said:

κάτσε δηλαδή δεη θα πρέπει να την πληρώνω με την εταιρική επειδή μπαίνει στα έξοδα; αφού σπάνια με πληρώνουν με κάρτα. τα πιο πολλά με μετρητά είναι! τα άλλα μου έξοδα είναι ενοίκιο(το πληρώνω μέσω internet banking μεταφορά ποσού), εισφορές (τις πληρώνω από λογαριασμό είτε δικό μου είτε της γυναίκας μου με RF κωδικό) . δεν έχω άλλα έξοδα που δηλώνω.

άρα να την επαγγελματική κάρτα μπορώ να πληρώνω και για άλλα πράγματα αφού δεν θα τα βάλω στα έξοδα anyway.

Καλύτερα να μιλήσεις με το λογιστή σου για να στα αποσαφηνίσει και γιατί δε ξέρω τι νομική μορφή εταιρίας έχεις. Π.χ. αν έχεις βιβλία Γ' Κατηγορίας απαγορεύεται δια ρητός και δια ροπάλου να πληρώσεις οτιδήποτε προσωπικό έξοδο με τον λογαριασμό (ή κάρτα) της εταιρίας.

Οι έλεγχοι από την εφορία είναι εκτενείς και μόνο ο λογιστής σου μπορεί να σε βοηθήσει 100%.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος να ρίξει λίγο φως.
Αγοράστηκε κινητό από το ηλεκτρονικό κατάστημα του Γερμανού αλλά δεν προχώρησε η συναλλαγή για κάποιο λόγο.
Απάντηση δεν πήραμε ποτέ.
Υποθέτω λόγω έλλειψης στοκ.
Ακυρώθηκε η συναλλαγή και πλέον υπάρχει το εξής θέμα.
Η αγορά έγινε με πιστωτική σε άτοκες δόσεις.
Πλέον στον λογαριασμό αναφέρει πως υπάρχει υπόλοιπο δόσεων όσο η αξία του τηλεφώνου.
Στην εφαρμογή αναφέρει υπόλοιπο για αγορές όσο το πιστωτικό όριο μείον τον πρώτο μήνα από τους 36.

Κάλεσα στο τηλεφωνικό και απάντησαν πως η τράπεζα δίνει παραπάνω διαθέσιμα χρήματα για αγορές.
Τι κουλό είναι αυτό;

Αν πάω να αγοράσω ίδιας αξίας κινητό θα υπερβεί το πιστωτικό όριο αλλά θα είναι εντός του ορίου διαθέσιμου αγορών.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς συμβαίνει όταν ακυρώσεις αγορά με δόσεις.
Μπορείς να ζητήσεις ωρίμανση δόσεων στην τράπεζα για να αφαιρεθούν, αλλά δεν το κάνουν πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κατάλαβα από την εξέλιξη.
Το αν μπορώ να αγοράσω είναι το θέμα.
Γιατί έχω όριο 1000.
550 το κινητό.
Αν πάω να αγοράσω ας πούμε 600 θα βγει 1150 και τώρα λέει διαθέσιμο αγορών 985.
Με καλύπτει το διαθέσιμο αγορών αλλά όχι λόγω του υπόλοιπου δόσεων.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, AccelDrag said:

Αυτό το κατάλαβα από την εξέλιξη.
Το αν μπορώ να αγοράσω είναι το θέμα.
Γιατί έχω όριο 1000.
550 το κινητό.
Αν πάω να αγοράσω ας πούμε 600 θα βγει 1150 και τώρα λέει διαθέσιμο αγορών 985.
Με καλύπτει το διαθέσιμο αγορών αλλά όχι λόγω του υπόλοιπου δόσεων.

Μπορεις να αγορασεις κατι με 450€ το παραπάνω θα απορριφθεί

 

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, AccelDrag said:

Αυτό το κατάλαβα από την εξέλιξη.
Το αν μπορώ να αγοράσω είναι το θέμα.
Γιατί έχω όριο 1000.
550 το κινητό.
Αν πάω να αγοράσω ας πούμε 600 θα βγει 1150 και τώρα λέει διαθέσιμο αγορών 985.
Με καλύπτει το διαθέσιμο αγορών αλλά όχι λόγω του υπόλοιπου δόσεων.

Αυτό εξαρτάται και από την τράπεζα. Κάποιες υπολογίζουν χωριστά το όριο εφάπαξ αγορών και δόσεων.
Η κάρτα ποιας τράπεζας είναι;

Link to comment
Share on other sites

Από τη δική μου εμπειρία στην Πειραιώς, εμπιστεύεσαι το υπόλοιπο, επομένως μπορείς να κάνεις την αγορά που θέλεις.
Παρ' όλα αυτά, εγώ θα έκανα μία απόπειρα για ωρίμανση δόσεων, ώστε να μην έχεις κάθε μήνα την προσθαφαίρεση της κάθε δόσης.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, AccelDrag said:

Απορροφηθεί όταν λες;

Μάλλον ήθελε να γράψει θα απορηφθει

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, alfeios said:

Μάλλον ήθελε να γράψει θα απορηφθει

Ναι ο δαίμων του κινητού 😁

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, AccelDrag said:

Πειραιώς

Η Πειραιώς δυστυχώς δεν έχει ωρίμανση δόσεων.

Ότι βλέπεις στο διαθέσιμο υπόλοιπο για αγορές αυτό χρησιμοποιείς κιόλας ( Και για δόσεις ) 

Επίσης η Πειραιώς για να εξυπηρετεί σε αφήνει να ξεπεράσεις το διαθέσιμο υπόλοιπο για κάποιο όριο. ( Άμα έχεις 20 ευρώ διαθέσιμο και αγοράσεις κάτι με 40 θα περάσει ) 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όμως ότι έχει ένα πέναλτι για υπέρβαση ορίου.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, p_k said:

Νομίζω όμως ότι έχει ένα πέναλτι για υπέρβαση ορίου.

Εθνικη Πειραιώς έχουν πέναλτι, για τις αλλες δεν ξερω.

Αλλη μια εξυπναδα-κλεψιά των ελλ. τραπεζών.

Οχι κυρία τράπεζα τι θα πει υπέρβαση, να κόψετε την συναλλαγή αφου υπερβαίνει το όριο. 

Οτι μας πασάρουν το θεωρούμε και φυσιολογικό🤮

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα σχετικά με αυτό και ουσιαστικά μου είπε πως το "παίρνει πάνω της" η τράπεζα.
Είναι σαν να πήγε το όριο από 1000->1500.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, AccelDrag said:

Ρώτησα σχετικά με αυτό και ουσιαστικά μου είπε πως το "παίρνει πάνω της" η τράπεζα.
Είναι σαν να πήγε το όριο από 1000->1500.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες.

Πρόσεξε μην βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων:

Quote

στην Τράπεζα Πειραιώς από τις 13/3/2023, θα τεθεί ελάχιστη χρέωση 5 ευρώ εάν υπερβείτε το πιστωτικό σας όριο.

Πηγή: Φωτιά οι χρεώσεις των τραπεζών αν υπερβείτε το όριο της πιστωτικής σας κάρτας - Πού φτάνουν | Νέα | Moneyonline

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...