Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

 

Να υπενθυμισω οτι το 97% της κεφαλαιοποιησης των τραπεζων στην Ελλαδα ειναι αναβαλλομενος φορος, ΔΗΛΑΔΗ φορος που ενω εγω και εσυ πληρωνουμε στο κρατος κανονικα (τζιρος στους επαγγελματιες, μισθοι εισοδηματα κ.λπ.) ΕΚΕΙΝΕΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ!!!

 

Aφου καλομαθαν και βρισκουν καλα κανουν!

Όχι δεν το ξέρω αυτό. Οπότε μην προσπαθείς να μου το θυμίσεις

Απλα δώσε μου μια παραπομπή.

Link to comment
Share on other sites

 

Επισης πολλες σου δινουν δωρεαν antivirus k.lp.

 

μακαρι να μη ζησουμε αυτη τη μαστιγα με τα antivirus.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω Windows Phone (ακόμη) και έχω πρόβλημα καθώς δεν υπάρχει διαθέσιμη εφαρμογή για καμία τράπεζα, απλά κάνω τη δουλειά μου με ένα backup κινητό Android που έχω.

 

Το πρόβλημα είναι γενιικότερο όμως, αφού αφορά σε οποιαδήποτε συσκευή εκτός Android & iPhone, π.χ. dumbphones, Windows Phones και οποιοδήποτε εναλλακτικό λειτουργικό κινητών τηλεφώνων (διάφορα Linux κλπ.). Προφανώς οι τράπεζες δεν είναι υποχρεωμένες να υποστηρίζουν οτιδήποτε, αλλά δεν μπορούν να αποκλείουν από βασικές συναλλαγές και όποιον δεν έχει Android/iPhone.

 

Είπαμε όμως, αυτές έχουν το μαχαίρι και το καρπούζι, άρα αυτές αποφασίζουν.

 

Και δεν ειναι μονο αυτο.

 

Ακομα και το android θελει να ειναι με προσφατο σχετικά λειτουργικο. Αρα σε λιγο το backup android phone μπορει να ειναι μπακατελα. Aπλα προσωπικα νομιζω ο κοσμος ειναι αφελης αν νομιζει οτι οι απατεωνες δε θα βρουν τροπους να hackαρουν τα κινητα.

 

Ανατρεξτε ποσα και ποσα εγιναν παλαιοτερα για την και καλα ασφαλεστερη προσβαση στους λογαριασμους και ολα αυτα στο τελος αποδειχθηκαν φρουδες ελπιδες. Αυτο που με ενοχλει ειναι οτι πλεον για να αεχεις λογαριασμο σε τραπεζα ΠΡΕΠΕΙ να σκας και ενα σκασμο στις εταιρειες κινητης!!!

 

Και φυσικα μαζι με το βασιλικο ποτιζεται και η εταιρεια κινητης και σου λεει, ΒΟΥΡ και εγω στις αυξησεις.

 

Για να δουμε τωρα με το mobile app θα σταματησει η ανηφορα στις ελληνικες εταιρειες κινητης?

 

Εγω παντως προσφατα εκανα register εναν αριθμο απο UK για την Alphabank και μου στελνει εκει κανονικα τους κωδικους. Τον αριθμο αυτο ζητημα ειναι να εχω βαλει 5 λιρες τα τελευταια 10 χρονια και ακομα εχω μοναδες (three). Σε λιγο θα μεταφερω στο 1p mobile ολα τα ελληνικα μου τραπεζικα, αλλα διαπιστωσα οτι και των δικων μου γινεται οποτε σε λιγο και αυτοι θα κοψουν το ελληνικο κινητο και πλεον μονο το σταθερο θα εχουν που τους αρεσει (λογω και ιντερνετ, απεριοριστα σταθερα και καποια κινητα)!

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι δεν το ξέρω αυτό. Οπότε μην προσπαθείς να μου το θυμίσεις

Απλα δώσε μου μια παραπομπή.

 

https://www.bankingnews.gr/index.php?id=511682

 

Σου κανει αυτο μηπως?

 

Εχω και αλλα πολλα ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ των τραπεζικων να τα κρυβουν αυτα!

Το πσοοστο αυτο αλλαζει πολλες φορες ελεω και NPLs , ΗΡΑΚΛΗΣ κ.ο.κ.

 

Αλλα σαν φαινομενο υπαρχει και μαλιστα το ποσοσοτο αυτο ΟΛΟ και στο ελαχιστο του αυξανει επικινδυνα (για τα κοροιδα)!

 

Μετα το τελος της πανδημιας τα ξαναλεμε!

 

ΚΑΙ ΕΔΩ

https://www.businessdaily.gr/epiheiriseis/2446_i-atheati-apeili-stis-trapezes-o-anaballomenos-foros

 

Αλλου πιο λιγο αλλου πιο πολυ γιατι αυτα τα ατιμα τα κοκκινα δανεια ειναι κρυφα παναθεμα τα και κανεις δεν ξερει τι κρυβεται απο πισω!

 

Και αν πεις μαλιστα για την ΠΕΙΡΑΙΩΣ εκει ανηκει και το 1500% (στους φορολογουμενους) ετσι οπως εχουν τα πραγματα

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μου φτάνει

Δήλωσες "Να υπενθυμισω οτι το 97% της κεφαλαιοποιησης των τραπεζων στην Ελλαδα ειναι αναβαλλομενος φορος, "

και μου έστειλες ένα άρθρο ότι αυτό συμβαίνει στην Attica.

Με λίγα λόγια μου λες

Οι τράπεζες στην Ελλάδα = Attica Bank

Εξισωνεις το σύνολο των τραπεζών " οι τράπεζες στην Ελλάδα" με την μικρώτερη ελληνική τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Όχι δεν μου φτάνει

Δήλωσες "Να υπενθυμισω οτι το 97% της κεφαλαιοποιησης των τραπεζων στην Ελλαδα ειναι αναβαλλομενος φορος, "

και μου έστειλες ένα άρθρο ότι αυτό συμβαίνει στην Attica.

Με λίγα λόγια μου λες

Οι τράπεζες στην Ελλάδα = Attica Bank

Εξισωνεις το σύνολο των τραπεζών " οι τράπεζες στην Ελλάδα" με την μικρώτερη ελληνική τράπεζα.

 

Δε σου εβαλα ΜΙΑ ΜΟΝΟ

 

Τραπεζικος ετσι ? που φυσικα δε σε συμφερει να λεγονται αυτα:mad:

"Το DTC θα αποδειχθεί μεγαλύτερο πρόβλημα για τις τράπεζες σε σχέση με τα NPEs κυρίως γιατί αποδεικνύει κάτι που δεν θέλουν να λένε οι τραπεζίτες, ότι δεν διαθέτουν κεφάλαια και αυτά που εμφανίζονται στον ισολογισμό ως κεφάλαια είναι λογιστικός αέρας.":wacko:

 

https://bankingnews.gr/index.php?id=513201

 

Kαι φυσικα εχεις δικιο να νευριαζεις γιατι αυτο που εγραψα ειναι χειροτερο με το νεο σκληρο lockdown που ηρθε πλεον! Aρα παραδεχομαι εινια λαθος. ΕΙΝΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΛΕΟΝ!

 

Και για να κανω την ερωτηση μπουμερανγκ μιας και θες να με αμφισβητησεις στο θεμα αυτο για πες εσυ που ξερεις ΠΟΙΑ ειναι τα κεφαλαια των υπολοιπων και ποιος ο αναβαλλομενος των αλλων "μεγαλων" τραπεζων?

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Και μετά γράφεις

"ΔΗΛΑΔΗ φορος που ενω εγω και εσυ πληρωνουμε στο κρατος κανονικα (τζιρος στους επαγγελματιες, μισθοι εισοδηματα κ.λπ.) ΕΚΕΙΝΕΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ!!!"

Όμως , από τα κείμενα που παρέθεσες προέκυψε ότι απλά οι τράπεζες παρουσιάζουν ως κεφάλαια , μελοντικές επιστροφές φόρου που χρωστάει το κράτος.

Τραπεζικός δεν είμαι ( ούτε τραπεζίτης ) Ένας φτωχός ηλεκτρολόγος - οικονομολόγος είμαι που όταν βλέπω λάθη έχω την κακή συνήθεια να τα διορθώνω.

Ευχαριστώ για την παραδοχή ότι έκανες λάθος.

Εγώ δεν ισχυρήστηκα τίποτα . Εσύ όσα ισχυρήστηκες ήταν λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιο πρόβλημα η εφαρμογή της Eurobank?? Από το πρωί προσπαθώ να μπω αλλά μου βγάζει σφάλμα... Έχω δοκιμάσει και με WiFi και με δεδομένα... 5070975170b37eb34ec847c321a676be.jpg

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιο πρόβλημα η εφαρμογή της Eurobank?? Από το πρωί προσπαθώ να μπω αλλά μου βγάζει σφάλμα... Έχω δοκιμάσει και με WiFi και με δεδομένα... 5070975170b37eb34ec847c321a676be.jpg

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δουλευει κανονικα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρονια πολλα.

Υπαρχει τροπος να μεταφέρω χρηματα απο την Ν26 σε ελληνικό τραπεζικό λογαριασμο, χωρις να πληρώνω 3€ καθε φορα προμηθεια ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση. Αν δεν κανω λαθος, η Eurobank συγκεκριμενα δινει δωρεαν συνδρομη για πιστωτικη καρτα αν εχεις μισθοδοσια στην τραπεζα σωστα? Η ερωτηση μου λοιπον ειναι... για να παρω αυτην την δωρεαν συνδρομη πρεπει την αιτηση να την κανω σε καποιο καταστημα κ ο υπαλληλος να το σημειωσει καπου ή μπορω να κανω και μια online αιτηση κ θα περασει αυτοματα η επιλογη μιας κι θα φαινετε οτι εχω λογαριασμο μισθοδοσιας μαζι τους?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρονια πολλα.

Υπαρχει τροπος να μεταφέρω χρηματα απο την Ν26 σε ελληνικό τραπεζικό λογαριασμο, χωρις να πληρώνω 3€ καθε φορα προμηθεια ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Θα πρέπει ο λογαριασμός να έχει δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα. Αν δεν έχει, τότε πρέπει να ελέγξεις με την τράπεζα σου ποιο είναι το όριο πάνω από το οποίο χρεώνουν και να πράξεις αναλόγως

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση. Αν δεν κανω λαθος, η Eurobank συγκεκριμενα δινει δωρεαν συνδρομη για πιστωτικη καρτα αν εχεις μισθοδοσια στην τραπεζα σωστα? Η ερωτηση μου λοιπον ειναι... για να παρω αυτην την δωρεαν συνδρομη πρεπει την αιτηση να την κανω σε καποιο καταστημα κ ο υπαλληλος να το σημειωσει καπου ή μπορω να κανω και μια online αιτηση κ θα περασει αυτοματα η επιλογη μιας κι θα φαινετε οτι εχω λογαριασμο μισθοδοσιας μαζι τους?

 

Θα περάσει και με την ηλεκτρονική αίτηση, αλλά έχω την αίσθηση ότι δωρεάν συνδρομή δίνουν πλέον μόνο σε δημόσιους υπαλλήλους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρονια πολλα.

Υπαρχει τροπος να μεταφέρω χρηματα απο την Ν26 σε ελληνικό τραπεζικό λογαριασμο, χωρις να πληρώνω 3€ καθε φορα προμηθεια ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Καθε τράπεζα έχει ένα minimum ποσό για το οποίο δεν χρεώνει προμήθεια.

Π.χ 20 ευρώ σε eurobank αν δεν κάνω λάθος.

Η μεταφορά σε vivaWallet λογαριασμό είναι δωρεάν.

Στην συνέχεια η μεταφορά από vivaWallet σε άλλη τράπεζα με τα έξοδα πληρωμένα είναι 1,5 ευρώ

Αυτό είναι το καλύτερο που γνωρίζω.

Προσωπικά έχω λογαριασμό που δέχεται δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα , αλλά δεν διατίθεται πλέον (Πειραιώς Winbank Direct)

Link to comment
Share on other sites

Θα περάσει και με την ηλεκτρονική αίτηση, αλλά έχω την αίσθηση ότι δωρεάν συνδρομή δίνουν πλέον μόνο σε δημόσιους υπαλλήλους.
Η δωρεάν συνδρομή ισχύει και για τους ιδιωτικούς υπαλλήλους.
Link to comment
Share on other sites

Και μετά γράφεις

"ΔΗΛΑΔΗ φορος που ενω εγω και εσυ πληρωνουμε στο κρατος κανονικα (τζιρος στους επαγγελματιες, μισθοι εισοδηματα κ.λπ.) ΕΚΕΙΝΕΣ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ!!!"

Όμως , από τα κείμενα που παρέθεσες προέκυψε ότι απλά οι τράπεζες παρουσιάζουν ως κεφάλαια , μελοντικές επιστροφές φόρου που χρωστάει το κράτος.

Τραπεζικός δεν είμαι ( ούτε τραπεζίτης ) Ένας φτωχός ηλεκτρολόγος - οικονομολόγος είμαι που όταν βλέπω λάθη έχω την κακή συνήθεια να τα διορθώνω.

Ευχαριστώ για την παραδοχή ότι έκανες λάθος.

Εγώ δεν ισχυρήστηκα τίποτα . Εσύ όσα ισχυρήστηκες ήταν λάθος.

 

Eχεις ακουσει για το Βρετανικο χιουμορ!

 

Το λαθος ειναι "υπερβολη". Ειναι ακομα χειροτερη η κατασταση οπως ειπα!

 

Οσο αφορα τον αναβαλλομενο φορο DTC μπορεις να δεις εδω τι ειναι

 

https://www.taxlaw.gr/wp-content/uploads/2018/11/%CE%9D%CE%91%CE%A5%CE%A4%CE%95%CE%9C%CE%A0%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE%97-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B6%CF%8E%CE%BD.pdf

 

Για να τα πω πιο απλα για το DTC

 

Οταν εγω εχω εισοδηματα (μισθο) και φυσικα πληρωνω φορο σε αυτα, δεν ερχεται το δημοσιο να μου πει Α! Τι εξοδα και απωλειες ειχες "καρδια" μου στο λογιστικο ετος! ΧΑΣΩ - ΚΕΡΔΙΣΩ θα πληρωσω τον φορο μου

 

Η Τραπεζα μπορει να παρει ΟΛΑ ΤΑ ΡΙΣΚΑ ΤΗΣ, να δανεισει (με το αζημειωτο) ΚΑΙ ΑΝ ΧΑΣΕΙ ΣΤΟ ΔΑΝΕΙΟ να το βαλει μεσα στη χασουρα και στη ΣΟΥΜΑ (εσοδα μειον εξοδα) να πει

 

ΑΑΑ Λαθος μη με φορολογησεις κκ Κρατος. Εχασα!

 

Λες να το κανει αυτο και στον τζογαδορο απλο πολιτη?

 

Ρητορικο το ερωτημα για να εξηγουμεθα!

 

Και στη χασουρα της τραπεζας δεν μπαινει μονο το χασιμο απο ρισκο (δανεια) ΑΛΛΑ και πολλα αλλα αμαρτωλα πραγματα. Εχεις ακουσει για κατι BONUS στελεχων που φαληριζουν την τραπεζα? Και εχουν το θρασσος να πουν στο board εγω θα παρω bonus ακομα και αν σας κατεστρεψα γιατι ουτως ή αλλως θα τα πληρωνατε στο κρατος (ενω τωρα παρτε επιστροφες απο προηγουμενα κερδοφορα ετη). Και η λιστα με τη βρωμια ΔΕΝ τελειωνει εδω!

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει ο λογαριασμός να έχει δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα. Αν δεν έχει, τότε πρέπει να ελέγξεις με την τράπεζα σου ποιο είναι το όριο πάνω από το οποίο χρεώνουν και να πράξεις αναλόγως

 

 

 

Καθε τράπεζα έχει ένα minimum ποσό για το οποίο δεν χρεώνει προμήθεια.

Π.χ 20 ευρώ σε eurobank αν δεν κάνω λάθος.

Η μεταφορά σε vivaWallet λογαριασμό είναι δωρεάν.

Στην συνέχεια η μεταφορά από vivaWallet σε άλλη τράπεζα με τα έξοδα πληρωμένα είναι 1,5 ευρώ

Αυτό είναι το καλύτερο που γνωρίζω.

Προσωπικά έχω λογαριασμό που δέχεται δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα , αλλά δεν διατίθεται πλέον (Πειραιώς Winbank Direct)

 

 

Εχω δωρεαν εισερχόμενα εμβάσματα σε επαγγελματικούς λογαριασμούς όψεως.

Αλλα δεν ηθελα να τα μπλέξω και να κανω μεταφορα σε τέτοιου ειδους λογαριασμο.

Προφανως τα 3€ θα ειναι το τίμημα της μεταφοράς.

 

Δεν ξερω αν μπορω να τα μεταφέρω στη χρεωστικη καρτα που ειναι συνδεδεμένη με τον λογαριασμο, οποτε φανταζομαι οτι ετσι τελικα θα καταλήξουν στον λογαριασμο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Για εμβάσματα μέχρι 15 ευρώ εθνική και Πειραιώς δε χρεώνουν προμήθεια, όπως και η Eurobank μέχρι 20 ευρώ. Οπότε "σπάζεις" το ποσό που θέλεις σε 15άρια ή 20άρια και δεν πληρώνεις προμήθεια.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Eχεις ακουσει για το Βρετανικο χιουμορ!

 

Το λαθος ειναι "υπερβολη". Ειναι ακομα χειροτερη η κατασταση οπως ειπα!

 

Οσο αφορα τον αναβαλλομενο φορο DTC μπορεις να δεις εδω τι ειναι

 

https://www.taxlaw.gr/wp-content/uploads/2018/11/%CE%9D%CE%91%CE%A5%CE%A4%CE%95%CE%9C%CE%A0%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE%97-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B6%CF%8E%CE%BD.pdf

 

Για να τα πω πιο απλα για το DTC

 

Οταν εγω εχω εισοδηματα (μισθο) και φυσικα πληρωνω φορο σε αυτα, δεν ερχεται το δημοσιο να μου πει Α! Τι εξοδα και απωλειες ειχες "καρδια" μου στο λογιστικο ετος! ΧΑΣΩ - ΚΕΡΔΙΣΩ θα πληρωσω τον φορο μου

 

Η Τραπεζα μπορει να παρει ΟΛΑ ΤΑ ΡΙΣΚΑ ΤΗΣ, να δανεισει (με το αζημειωτο) ΚΑΙ ΑΝ ΧΑΣΕΙ ΣΤΟ ΔΑΝΕΙΟ να το βαλει μεσα στη χασουρα και στη ΣΟΥΜΑ (εσοδα μειον εξοδα) να πει

 

ΑΑΑ Λαθος μη με φορολογησεις κκ Κρατος. Εχασα!

 

Λες να το κανει αυτο και στον τζογαδορο απλο πολιτη?

 

Ρητορικο το ερωτημα για να εξηγουμεθα!

 

Και στη χασουρα της τραπεζας δεν μπαινει μονο το χασιμο απο ρισκο (δανεια) ΑΛΛΑ και πολλα αλλα αμαρτωλα πραγματα. Εχεις ακουσει για κατι BONUS στελεχων που φαληριζουν την τραπεζα? Και εχουν το θρασσος να πουν στο board εγω θα παρω bonus ακομα και αν σας κατεστρεψα γιατι ουτως ή αλλως θα τα πληρωνατε στο κρατος (ενω τωρα παρτε επιστροφες απο προηγουμενα κερδοφορα ετη). Και η λιστα με τη βρωμια ΔΕΝ τελειωνει εδω!

 

Υπάρχει, η εξής διαφορά: δεν φαληρισε 1 τράπεζα λόγω λαθών κτλ αλλά ολόκληρο το τραπεζικό σύστημα !! Οπότε, σε τέτοιες ειδικές περιπτώσεις λαμβάνονται και ειδικά μέτρα.

ΥΓ. Το ίδιο δεν συνέβη και με τα ον Ιανό πχ. Το κράτος στις ειδικές συνθήκες έδωσε κάποιες αποζημιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, η εξής διαφορά: δεν φαληρισε 1 τράπεζα λόγω λαθών κτλ αλλά ολόκληρο το τραπεζικό σύστημα !! Οπότε, σε τέτοιες ειδικές περιπτώσεις λαμβάνονται και ειδικά μέτρα.

ΥΓ. Το ίδιο δεν συνέβη και με τα ον Ιανό πχ. Το κράτος στις ειδικές συνθήκες έδωσε κάποιες αποζημιώσεις.

 

Χωρις διαθεση πολιτικης αντιπαραθεσης (ουτε στο ελαχιστο με ενδιαφερει αυτη η σκοπια), αλλα ο Αλογοσκουφης δεν "θωρακισε" τις τραπεζες πισω στο 2008? (εστω και προσωρινα)

 

Ο γνωστός νόμος Αλογοσκούφη για την πρώτη κρατική ενίσχυση που έλαβαν οι τράπεζες προέβλεπε μεταξύ άλλων στον πυλώνα Ι, τη χορήγηση από το Δημόσιο κεφαλαιακής ενίσχυσης με αντάλλαγμα την έκδοση προνομιούχων μετοχών

 

Τι τα εκαναν τοτε οι τραπεζες? Μηπως πηγαν και τα δανεισαν με προνομιακα επιτοκια (επαγγελματικα, στεγαστικα καταναλωτικη πιστη?) για να βγαλουν κερδη?

 

Νομιζω εδω μεσα πολλοι αναπολουν τις παλιες "καλες εποχες" με τα καλα ορια καρτων και ποσο ευκολα εβγαινε μια καρτα, δανειο αυτοκινητου, γαμοδανειο κ.ο.κ. ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ακομα και το 2008 που ειχαν ΗΔΗ ερθει τα πρωτα σηματα παγκοσμιου κραχ!

 

Αρα την ευθυνη την εχουν και οι τραπεζες (αρκετα) για αυτο.

 

Ακομα θυμαμαι νεο ζευγαρι, καλοκαιρι 2009 που μπηκε μεσα στην Πειραιως με το καροτσακι του μωρου (πορτες ασφαλειας κ.λπ. για αυτο το θυμαμαι) και ηθελε δανειο για να φτιαξει στο σπιτι που νοικιαζανε (!) το δωματιο και ηθελαν δανειο 3000!

 

Το κρατος φταιει που δεν αφησαν να γινουν κατασχεσεις (ακομα). Ιδωμεν για τη μετα COVID εποχη!

 

ΥΓ

 

Για το προηγουμενο περι αναβαλλομενου φορου ΒΑΛΤΕ και οτι καποιες δεν αποπληρωσαν τον τοκο στα δανεια αυτα που πηραν! ΔΑΝΕΙΚΑ χωρις τοκο!

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Eχεις ακουσει για το Βρετανικο χιουμορ!

 

Το λαθος ειναι "υπερβολη". Ειναι ακομα χειροτερη η κατασταση οπως ειπα!

 

Οσο αφορα τον αναβαλλομενο φορο DTC μπορεις να δεις εδω τι ειναι

 

https://www.taxlaw.gr/wp-content/uploads/2018/11/%CE%9D%CE%91%CE%A5%CE%A4%CE%95%CE%9C%CE%A0%CE%9F%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE%97-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B6%CF%8E%CE%BD.pdf

 

Για να τα πω πιο απλα για το DTC

 

Οταν εγω εχω εισοδηματα (μισθο) και φυσικα πληρωνω φορο σε αυτα, δεν ερχεται το δημοσιο να μου πει Α! Τι εξοδα και απωλειες ειχες "καρδια" μου στο λογιστικο ετος! ΧΑΣΩ - ΚΕΡΔΙΣΩ θα πληρωσω τον φορο μου

 

Η Τραπεζα μπορει να παρει ΟΛΑ ΤΑ ΡΙΣΚΑ ΤΗΣ, να δανεισει (με το αζημειωτο) ΚΑΙ ΑΝ ΧΑΣΕΙ ΣΤΟ ΔΑΝΕΙΟ να το βαλει μεσα στη χασουρα και στη ΣΟΥΜΑ (εσοδα μειον εξοδα) να πει

 

ΑΑΑ Λαθος μη με φορολογησεις κκ Κρατος. Εχασα!

 

Λες να το κανει αυτο και στον τζογαδορο απλο πολιτη?

 

Ρητορικο το ερωτημα για να εξηγουμεθα!

 

Και στη χασουρα της τραπεζας δεν μπαινει μονο το χασιμο απο ρισκο (δανεια) ΑΛΛΑ και πολλα αλλα αμαρτωλα πραγματα. Εχεις ακουσει για κατι BONUS στελεχων που φαληριζουν την τραπεζα? Και εχουν το θρασσος να πουν στο board εγω θα παρω bonus ακομα και αν σας κατεστρεψα γιατι ουτως ή αλλως θα τα πληρωνατε στο κρατος (ενω τωρα παρτε επιστροφες απο προηγουμενα κερδοφορα ετη). Και η λιστα με τη βρωμια ΔΕΝ τελειωνει εδω!

Και όμως σε όλες τις εταιρείες ισχύει και όχι μόνο σε τράπεζες.

Οι ζημιές προηγούμενων ετών μειώνουν την φορολογική υποχρέωση.

Στους τζογαδόρους δεν ισχύει προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως σε όλες τις εταιρείες ισχύει και όχι μόνο σε τράπεζες.

Οι ζημιές προηγούμενων ετών μειώνουν την φορολογική υποχρέωση.

Στους τζογαδόρους δεν ισχύει προφανώς.

 

Δεν ξερω πολλους ΜμΕ και μαγαζακια κ.λπ. να εχουν αυτη τη δυνατοτητα. Τωρα αν ειναι ΑΕ ισως! (δεν ξερω απο ελληνικες ΑΕ)

Link to comment
Share on other sites

Χωρις διαθεση πολιτικης αντιπαραθεσης (ουτε στο ελαχιστο με ενδιαφερει αυτη η σκοπια), αλλα ο Αλογοσκουφης δεν "θωρακισε" τις τραπεζες πισω στο 2008? (εστω και προσωρινα)

 

 

 

Τι τα εκαναν τοτε οι τραπεζες? Μηπως πηγαν και τα δανεισαν με προνομιακα επιτοκια (επαγγελματικα, στεγαστικα καταναλωτικη πιστη?) για να βγαλουν κερδη?

 

Νομιζω εδω μεσα πολλοι αναπολουν τις παλιες "καλες εποχες" με τα καλα ορια καρτων και ποσο ευκολα εβγαινε μια καρτα, δανειο αυτοκινητου, γαμοδανειο κ.ο.κ. ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ακομα και το 2008 που ειχαν ΗΔΗ ερθει τα πρωτα σηματα παγκοσμιου κραχ!

 

Αρα την ευθυνη την εχουν και οι τραπεζες (αρκετα) για αυτο.

 

Ακομα θυμαμαι νεο ζευγαρι, καλοκαιρι 2009 που μπηκε μεσα στην Πειραιως με το καροτσακι του μωρου (πορτες ασφαλειας κ.λπ. για αυτο το θυμαμαι) και ηθελε δανειο για να φτιαξει στο σπιτι που νοικιαζανε (!) το δωματιο και ηθελαν δανειο 3000!

 

Το κρατος φταιει που δεν αφησαν να γινουν κατασχεσεις (ακομα). Ιδωμεν για τη μετα COVID εποχη!

 

ΥΓ

 

Για το προηγουμενο περι αναβαλλομενου φορου ΒΑΛΤΕ και οτι καποιες δεν αποπληρωσαν τον τοκο στα δανεια αυτα που πηραν! ΔΑΝΕΙΚΑ χωρις τοκο!

 

ΟΛΑ αυτά που λες, ισχύουν αλλά το πρόβλημα, καλώς η κακώς, είναι γενικό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω πολλους ΜμΕ και μαγαζακια κ.λπ. να εχουν αυτη τη δυνατοτητα. Τωρα αν ειναι ΑΕ ισως! (δεν ξερω απο ελληνικες ΑΕ)

 

Διαβασε εδώ και για τα μαγαζάκια (ατομικες επιχειρήσεις )

https://www.taxheaven.gr/acforum/topic/106993-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B6%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%B1%CF%83-%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%83-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%83/

 

https://www.taxheaven.gr/circulars/23459/ar-prwt-deaf-a-1047465-ex-2016-24-3-2016

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Για τα μαγαζακια ΕΔΩ ειναι το ζουμι της υποθεσης

 

Στην αίτησή σας αναφέρεστε σε ατομική επιχείρηση που για χρήσεις πριν το φορολογικό έτος 2015 είχε ζημίες, χωρίς ωστόσο να φορολογηθεί με τεκμαρτό εισόδημα λόγω ανάλωσης κεφαλαίου προηγούμενων ετών.

 

Αν δηλαδη δεν ειχα κερδη ικανα ν ατο καλυπτουν πριν (το τεκμαρτο) την εκατσα γιατι μετα οτι και πραγματικο να εχω με το τεκμαρτο θα φορολογηθω!

 

Και επι του πρακτεου

 

Ξερεις πολλους μικρομεσαιους να δηλωνουν κατω του τεκμαρτου, να φορολογουνται παραυτα με αυτο και οι ζημιες εκεινης της χρονιας να υπερκερνουν το τεκμαρτο? ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΙΡΑ ΕΤΩΝ μαλιστα!

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...