Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ευχαριστώ! :up:

 

Είχα μία αμφιβολία για το 2ο, γιατί μου φαινόταν υπερβολικό.

 

Για το 2ο, θυμάμαι παλιότερα που είχα bonus κάρτα, ότι χρειάζεται να πεις για την έκπτωση στην αρχή (είτε πριν χτυπήσει το προϊόν, είτε στην αρχή δηλαδή πριν χτυπήσει το πρώτο προϊόν).

 

Μπορεί είτε να κάνω λάθος και να μη θυμάμαι καλά, είτε να έχει αλλάξει. Δε χάνεις κάτι όμως αν το πεις από την αρχή

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια αγορά με πιστωτική της Alpha περίπου 500 ευρώ σε 6 άτοκες, αλλά μπαίνοντας στο ebanking μου έχει χρεώσει όλο το ποσό πρώτη φορά, ακόμα δεν έχει γίνει επεξεργασία από την τράπεζα και το απόκομμα που πήρα λέει από πάνω όλο το ποσό και από κάτω 6 δόσεις!

Λέτε μόλις γίνει επεξεργασία θα φανεί σωστά?

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα. Αν καλέσεις την εξυπηρέτηση θα το βλέπουν λογικά, αλλά αργούν πολύ να φανούν στο ebanking τους.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι το κάνει πρώτη φορά αυτό!

Έχω ξανακάνει δόσεις και δεν αφαίρεσε ποτέ όλο το ποσό!

Θα φανεί λογικά αύριο τι να πω αλλιώς τηλέφωνο.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας , θελω να ρωτησω κατι μου ειχανε πει οτι θα πρεπει να επιστρεψω την συσκευη i-code διοτι αλλιως θα υπαρξει χρεωση. Ρωτησα τον λογιστη μου που εχει και αυτος εθνικη τραπεζα και μου ειπε οτι η χρεωση θα ειναι 30 ευρω αλλα πουθενα δεν αναφερεται στο sms αυτο , απο τοτε που ενεργοποιηθηκε να ερχεται με μυνημα στο κινητο . Αληθευει; δεν εχω καταφερει να πιασω γραμμη στο καταστημα στο Μαρκοπουλο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Για το 2ο, θυμάμαι παλιότερα που είχα bonus κάρτα, ότι χρειάζεται να πεις για την έκπτωση στην αρχή (είτε πριν χτυπήσει το προϊόν, είτε στην αρχή δηλαδή πριν χτυπήσει το πρώτο προϊόν).

 

Μπορεί είτε να κάνω λάθος και να μη θυμάμαι καλά, είτε να έχει αλλάξει. Δε χάνεις κάτι όμως αν το πεις από την αρχή

 

Πήγα και έκανα μία αγορά σήμερα.

Το δηλώνεις στο ταμείο πριν χτυπήσει το προϊόν, ότι το συγκεκριμένο θέλεις να το αγοράσεις με bonus πόντους.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας , θελω να ρωτησω κατι μου ειχανε πει οτι θα πρεπει να επιστρεψω την συσκευη i-code διοτι αλλιως θα υπαρξει χρεωση. Ρωτησα τον λογιστη μου που εχει και αυτος εθνικη τραπεζα και μου ειπε οτι η χρεωση θα ειναι 30 ευρω αλλα πουθενα δεν αναφερεται στο sms αυτο , απο τοτε που ενεργοποιηθηκε να ερχεται με μυνημα στο κινητο . Αληθευει; δεν εχω καταφερει να πιασω γραμμη στο καταστημα στο Μαρκοπουλο.

 

Παράλογο μου φαίνεται: πληρώσαμε μία φορά για να το πάρουμε και τώρα θα πληρώσουμε ξανά για να το επιστρέψουμε;

 

Αν μάθεις κάτι πες μας για να ξέρουμε.

 

Φαντάσου ότι εγώ έχω ακόμα στο συρτάρι μου ένα της Αγροτικής - ποτέ δεν μου ζήτησε κανείς να το επιστρέψω!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα ταυτότητα.

Για να τη δήλωση σε εθνική, αλφα και Πειραιώς πρέπει να πάω σε καταστήμα?

Μέσω ίντερνετ δε γίνεται?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα ταυτότητα.

Για να τη δήλωση σε εθνική, αλφα και Πειραιώς πρέπει να πάω σε καταστήμα?

Μέσω ίντερνετ δε γίνεται?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η Πειραιώς μέσα από το σαιτ της έχει επικαιροποιηση στοιχείων που μπορείς να ανεβάσεις pdf

 

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα ταυτότητα.

Για να τη δήλωση σε εθνική, αλφα και Πειραιώς πρέπει να πάω σε καταστήμα?

Μέσω ίντερνετ δε γίνεται?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στην alpha που ρώτησα για ίδιο θέμα μου είπαν ότι το κάνουν μόνο σε κατάστημα, αλλά οι ουρές τους στα καταστήματα φτάνουν μέχρι την κολοπετινίτσα :lol:

Ραντεβού για εξυπηρέτηση κάνουν; Ξέρουμε;

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Έχετε πρόβλημα με το app της alpha bank?

Μετά το χθεσινό update με το που βάζω το δακτυλικό αποτύπωμα κλείνει η εφαρμογή...

 

https://techblog.gr/software/provlimata-stin-efarmogi-tis-alpha-bank-meta-apo-anavathmisi-toy-web-banking/?amp

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στην alpha που ρώτησα για ίδιο θέμα μου είπαν ότι το κάνουν μόνο σε κατάστημα, αλλά οι ουρές τους στα καταστήματα φτάνουν μέχρι την κολοπετινίτσα :lol:

Ραντεβού για εξυπηρέτηση κάνουν; Ξέρουμε;

 

Ρυθμίσεις > Προσωπικά στοιχεία > Online ενημέρωση εγγράφων

Link to comment
Share on other sites

Και η eurobank έχει αλλά μόνο για επικαιροποίηση, αν θέλεις να αλλάξεις τηλέφωνο ή ταυτότητα πρέπει να πας σε κατάστημα.
Link to comment
Share on other sites

Όντως, τώρα που κοιτάζω τις επιλογές και στην Alpha, δεν έχουν επιλογή για αστυνομική ταυτότητα. Καλύτερα να τους ρωτήσεις τηλεφωνικά αν μπορείς με κάποιο τρόπο να την ανεβάσεις. (Για αλλαγή τηλεφώνου μπορείς πάντως.)
Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα ταυτότητα και η τράπεζα που μου δημιούργησε τη λιγότερη δυσκολία ήταν η Αλφα. Απλα πήγα με την καινούργια μου ταυτότητα άλλαξαν τα στοιχεία και αυτό ήταν όλο. Δύο λεπτά υπόθεση.

Στην Πειραιώς μου είπαν πως δεν είναι τόσο απλό γιατί κάθε κάποιους μήνες χρειάζεται να κάνω επικαιρόποιηση στοιχείων και μου ζήτησαν πόσα χαρτιά να τους πάω. Το αποτέλεσμα είναι ακόμα να μην έχω αλλάξει στην Πειραιώςτην ταυτότητα μου.

Τώρα διάβασα εδώ πως γίνεται online. Θα το κοιτάξω μήπως τα καταφέρω έτσι.

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όντως, τώρα που κοιτάζω τις επιλογές και στην Alpha, δεν έχουν επιλογή για αστυνομική ταυτότητα. Καλύτερα να τους ρωτήσεις τηλεφωνικά αν μπορείς με κάποιο τρόπο να την ανεβάσεις. (Για αλλαγή τηλεφώνου μπορείς πάντως.)

 

Το τηλ αλλάζει χωρίς να ανεβάσεις κάτι, αρκεί να έχεις και τον παλιό και τον νέο αριθμό. Σου στέλνει μήνυμα και στα 2 νούμερα και αλλάζει μετά από 2 μέρες πάνω κάτω. Το είχα κάνει πρόσφατα αλλαγή γιατί με τόσα διαφορετικά e-banking έμπλεξα τα μπούτια μου.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

αλλαγή πιστωτικού υπόλοιπου σε πιστωτική εθνικής γίνεται μέσω web banking?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

αλλαγή πιστωτικού υπόλοιπου σε πιστωτική εθνικής γίνεται μέσω web banking?

 

αιτηση για αυξηση πιστωτικου οριου εννοεις;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αιτηση για αυξηση πιστωτικου οριου εννοεις;

 

Ναι σωστα λάθος έκφραση

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια Debit card της Εθνικής.

Λήγει 10/20.

Μπαίνω στο ebanking και βλέπω τον αριθμό αυτής της κάρτας με λήξη όμως το 09/23. Επίσης γράφει δίπλα προς ενεργοποίηση.

 

Τι σημαίνει τώρα αυτό;

Ότι η υπάρχουσα κάρτα που έληγε στο 2020 θα επεκταθεί με ισχύ μέχρι το 2023?

Ή ότι στάλθηκε καινούρια που δεν την πήρα χαμπάρι;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια Debit card της Εθνικής.

Λήγει 10/20.

Μπαίνω στο ebanking και βλέπω τον αριθμό αυτής της κάρτας με λήξη όμως το 09/23. Επίσης γράφει δίπλα προς ενεργοποίηση.

 

Τι σημαίνει τώρα αυτό;

Ότι η υπάρχουσα κάρτα που έληγε στο 2020 θα επεκταθεί με ισχύ μέχρι το 2023?

Ή ότι στάλθηκε καινούρια που δεν την πήρα χαμπάρι;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Θα λάβεις εντός των ημερών τη καινούργια με τη νέα λήξη και οδηγίες ενεργοποίησης.

Τη παλιά θα τη πετάξεις μόλις ενεργοποιήσεις τη καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Θα λάβεις εντός των ημερών τη καινούργια με τη νέα λήξη και οδηγίες ενεργοποίησης.

 

Τη παλιά θα τη πετάξεις μόλις ενεργοποιήσεις τη καινούργια.

Οκ ευχαριστώ!

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παράλογο μου φαίνεται: πληρώσαμε μία φορά για να το πάρουμε και τώρα θα πληρώσουμε ξανά για να το επιστρέψουμε;

 

Αν μάθεις κάτι πες μας για να ξέρουμε.

 

Φαντάσου ότι εγώ έχω ακόμα στο συρτάρι μου ένα της Αγροτικής - ποτέ δεν μου ζήτησε κανείς να το επιστρέψω!

 

 

Δεν ισχύει και δεν χρειάζεται να την επιστρέψεις . την καταστρέφεις αφου ενεργοποιήσεις πρωτα την αποστολή μηνυμάτων σε κινητό

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...