Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

@dis Η κάθε τράπεζα βλέπει τι όριο έχεις στις άλλες όταν αποφασίζει να σου δώσει όριο.

Αν η Πειραιώς σου την ενέκρινε τρίτη πολύ καλά έκανε και σου έδωσε το μισό.

 

Η Πειραιώς εγκρίθηκε πρώτη (σύμφωνα πάντα με τις ειδοποιήσεις που λάμβανα) και εκδόθηκε - παραδόθηκε δεύτερη λόγω της παράδοσής της μέσω καταστήματος και όχι ταχυδρομικώς.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σωστά αναφέρθηκε δεν νομίζω πως έχει νόημα να αναφέρω ποσό. Επίσης όμως δεν έχει νόημα να μου δίνουν η Alpha Bank και η Eurobank ίδιο πιστωτικό όριο ("λογικό" για το εισόδημα που δήλωσα), ενώ η Πειραιώς να δίνει το μισό. Η Εθνική δεν ξέρω ακόμα τι όριο θα δώσει. Κατά το Πάσχα αν την εκδώσουν θα σας πω.

 

Κάτι άλλο περίεργο είναι πως της Eurobank λήγει σε 2 χρόνια, της Πειραιώς σε 3 ενώ της Alpha Bank σε 4 και είναι και η μόνη που πάνω στην κάρτα αναφέρει "Member since". Και δεν ξέρω, με την κάρτα της Eurobank να λήγει σε 2 χρόνια σημαίνει ότι αυτή τη στιγμή μπορώ να βάλω μέχρι 24 δόσεις ή δεν παίζει ρόλο ;

 

Οι κάρτες είναι οι "απλές" κάθε τράπεζας. Όχι κάποιου συγκεκριμένου προγράμματος - επιχείρησης. Της Eurobank συμμετέχει στο Επιστροφή, της Alpha στο Bonus και της Πειραιώς στα Yellows.

 

Για τις δόσεις δεν παίζει ρόλο, βάζεις όσες θες. Της άλφα έβγαλες την απλή - απλή ή με τους διπλούς πόντους; Τις συνδρομές θα τις πληρώνεις κανονικά ή έχεις κάποια ειδική τιμολόγηση (π.χ. μισθοδοσία, private banking κλπ).

 

...και N26, και Revolut. Έχει κι αλλού πορτοκαλιές για αγορές σε ξένο νόμισμα. :-)

 

Όσοι δεν έχουν εναλλακτική θα πρέπει να πληρώνουν τις χρεώσεις των συστημικων τραπεζών.

 

Απλά η curve βολεύει για να γλιτώνουμε εμβάσματα/φορτώματα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε, μέσα από ebanking στέλνουμε email για αύξηση ορίου; αλλάζει κάτι άλλο; πχ είναι χωρίς συνδρομή η κάρτα, αυτό θα επηρεαστεί ;

 

 

 

Δεν αλλάζει κάτι στην συμφωνία γι την συνδρομή λόγω

μισθοδοσίας.

 

ΕΤΕ: Τηλεφωνική ενημέρωση, με κάλεσαν την επόμενη και έγινε τηλεφωνική αίτηση με το επιθυμητό όριο, με κάλεσαν μετα από 2 εργάσιμες ότι υπάρχει προέγκριση και να πάω σε κατάστημα για υπογραφή, άλλες 2 βδομαδες να φανεί όπως έγραψα.

 

Eurobank: Αίτηση μέσω https://www.eurobank.gr/el/retail/zitiste-auksisi-oriou-pistotikis-kartas

Κάλεσα μετα από 5 ημέρες καθώς δεν μου είχαν πει τίποτα, μου λένε υπάρχει αίτημα και εκκρεμεί Ε1 και μισθοδοσία, λέω οκ δεν με ενημέρωσε κανείς, μου λέει στείλτε τα στο info@eurobank.gr, τα στέλνω και καλώ μετα από μια βδομάδα, ψάχνει μου λέει είναι λάθος, στείλτε τα στο aitima@eurobank.gr, 2 μερες μετα sms ότι αυξήθηκε. Αν το στείλει κάποιος απευθείας στο τελευταίο με το αίτημα του πιστεύω θα γίνει η δουλειά χωρίς καθυστέρηση

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τις δόσεις δεν παίζει ρόλο, βάζεις όσες θες. Της άλφα έβγαλες την απλή - απλή ή με τους διπλούς πόντους; Τις συνδρομές θα τις πληρώνεις κανονικά ή έχεις κάποια ειδική τιμολόγηση (π.χ. μισθοδοσία, private banking κλπ).

 

 

 

Alpha ναι την απλή. 2XBonus αν δεν κάνω λάθος έχουν η Platinum και οι Gold οι οποίες χωρίς να το ψάξω θεώρησα ότι έχουν αυξημένα εισοδηματικά κριτήρια και δεν ασχολήθηκα.

 

Συνδρομή για τον πρώτο χρόνο η Alpha και η Πειραιώς δεν έχουν. Η Eurobank για το πρώτο 6μηνο. Η Εθνική κανονικά από τον πρώτο χρόνο.

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα να εγκριθούν όλες και δεν είχα κάποια άμεση ανάγκη να καλύψω. Περισσότερο τις έβγαλα για τις άτοκες προς Εφορία μελλοντικά και για να υπάρχουν αν προκύψει κάποια έκτακτη ανάγκη.

 

Μελλοντικά δεν ξέρω πόσες και ποιες θα κρατήσω αν και η συνδρομή δεν μου φαίνεται μεγάλη επιβάρυνση.

 

Μισθοδοσία υπάρχει στην Alpha, μου ζητήθηκε κιόλας πρόσφατη απόδειξη μισθοδοσίας μέσω της τράπεζας μιας και ως δικαιολογητικό είχα στείλει βεβαίωση εργοδότη, αλλά δεν έπαιξε κάπου ρόλο απ ότι κατάλαβα. Αν μετρήσει στη συνδρομή του δεύτερου χρόνου δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Alpha ναι την απλή. 2XBonus αν δεν κάνω λάθος έχουν η Platinum και οι Gold οι οποίες χωρίς να το ψάξω θεώρησα ότι έχουν αυξημένα εισοδηματικά κριτήρια και δεν ασχολήθηκα.

 

Συνδρομή για τον πρώτο χρόνο η Alpha και η Πειραιώς δεν έχουν. Η Eurobank για το πρώτο 6μηνο. Η Εθνική κανονικά από τον πρώτο χρόνο.

 

Για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα να εγκριθούν όλες και δεν είχα κάποια άμεση ανάγκη να καλύψω. Περισσότερο τις έβγαλα για τις άτοκες προς Εφορία μελλοντικά και για να υπάρχουν αν προκύψει κάποια έκτακτη ανάγκη.

 

Μελλοντικά δεν ξέρω πόσες και ποιες θα κρατήσω αν και η συνδρομή δεν μου φαίνεται μεγάλη επιβάρυνση.

 

Μισθοδοσία υπάρχει στην Alpha, μου ζητήθηκε κιόλας πρόσφατη απόδειξη μισθοδοσίας μέσω της τράπεζας μιας και ως δικαιολογητικό είχα στείλει βεβαίωση εργοδότη, αλλά δεν έπαιξε κάπου ρόλο απ ότι κατάλαβα. Αν μετρήσει στη συνδρομή του δεύτερου χρόνου δεν ξέρω.

 

Πιστεύω πλέον χρυσές βγαίνουν και σε 15.000-20.000€ εισοδήματα (σε εθνική το έχω δει σίγουρα). Στην άλφα που έχεις μισθοδοσία σου δίνει χωρίς καθόλου συνδρομή τις απλές visa και master, με 1% χαμηλότερο επιτόκιο και παραπάνω πόντους δώρο στην έκδοση. Στις άλλες τράπεζες για μένα θα έπρεπε να είχες επιλέξει άλλες που θα είχες δωρεάν συνδρομή για πάντα χωρίς προϋποθέσεις (αν θέλεις κάποια πρόταση μου λες).

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πλέον χρυσές βγαίνουν και σε 15.000-20.000€ εισοδήματα (σε εθνική το έχω δει σίγουρα). Στην άλφα που έχεις μισθοδοσία σου δίνει χωρίς καθόλου συνδρομή τις απλές visa και master, με 1% χαμηλότερο επιτόκιο και παραπάνω πόντους δώρο στην έκδοση. Στις άλλες τράπεζες για μένα θα έπρεπε να είχες επιλέξει άλλες που θα είχες δωρεάν συνδρομή για πάντα χωρίς προϋποθέσεις (αν θέλεις κάποια πρόταση μου λες).

 

 

 

Για το όρια αναφέρεσαι ενδεικτικά σε χρυσή ΕΤΕ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για το όρια αναφέρεσαι ενδεικτικά σε χρυσή ΕΤΕ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Για τη χρυσή μάστερ της εθνικής λέω αλλά όχι για το πιστωτικό της όριο αλλά για ετήσιο εισόδημα. Όριο έχω δει γύρω στο 3χίλιαρο και πιθανότατα βγαίνουν και μικρότερα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Για τη χρυσή μάστερ της εθνικής λέω αλλά όχι για το πιστωτικό της όριο αλλά για ετήσιο εισόδημα. Όριο έχω δει γύρω στο 3χίλιαρο και πιθανότατα βγαίνουν και μικρότερα.

 

 

 

Ναι το κατάλαβα!

Οκ, δεν ξέρω αν έχει άλλο προνόμιο γιατί στην απλή μάστερ εχω όριο 4Κ, όποτε δεν βλέπω λόγο να την ζητήσω για παράδειγμα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα!

Οκ, δεν ξέρω αν έχει άλλο προνόμιο γιατί στην απλή μάστερ εχω όριο 4Κ, όποτε δεν βλέπω λόγο να την ζητήσω για παράδειγμα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Στις καλές μέρες μια gold είχε και 15.000 πιστωτικό .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Στις καλές μέρες μια gold είχε και 15.000 πιστωτικό .

 

 

 

Ισχύει, απλα τώρα αναγκαστικά συμβαδίζουν με τον μέσο όρο και ο διαχωρισμός απλών και χρυσών έχει χάσει το νοημα του για αυτό ρώτησα και για τα προνόμια, επίσης πλέον ανεξαρτήτως εισοδήματος αυτό πουν ελέγχουν περισσότερο είναι το ιστορικό του πελάτη, πχ δυο συνάδελφοι με εισόδημα 8Κ και 15Κ πήραν το ίδιο όριο 1,5 στην Eurobank (πρώτη φορά έβγαλαν καρτα), ενώ εγώ που εχω κάρτες 6 χρόνια περίπου και δεν έχει κοκκινίσει ποτέ, εχω συνολικό όριο σε 3 κάρτες 8Κ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όπως σωστά αναφέρθηκε δεν νομίζω πως έχει νόημα να αναφέρω ποσό. Επίσης όμως δεν έχει νόημα να μου δίνουν η Alpha Bank και η Eurobank ίδιο πιστωτικό όριο ("λογικό" για το εισόδημα που δήλωσα), ενώ η Πειραιώς να δίνει το μισό. Η Εθνική δεν ξέρω ακόμα τι όριο θα δώσει. Κατά το Πάσχα αν την εκδώσουν θα σας πω.

 

Κάτι άλλο περίεργο είναι πως της Eurobank λήγει σε 2 χρόνια, της Πειραιώς σε 3 ενώ της Alpha Bank σε 4 και είναι και η μόνη που πάνω στην κάρτα αναφέρει "Member since". Και δεν ξέρω, με την κάρτα της Eurobank να λήγει σε 2 χρόνια σημαίνει ότι αυτή τη στιγμή μπορώ να βάλω μέχρι 24 δόσεις ή δεν παίζει ρόλο ;

 

Οι κάρτες είναι οι "απλές" κάθε τράπεζας. Όχι κάποιου συγκεκριμένου προγράμματος - επιχείρησης. Της Eurobank συμμετέχει στο Επιστροφή, της Alpha στο Bonus και της Πειραιώς στα Yellows.

 

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.

Επειδή όμως τα αιτήματα έγιναν ταυτόχρονα, είναι δύσκολο να γνωρζει κανείς τί ρόλο έπαιξε η ύπαρξη των υπολοίπων καρτών/αιτημάτων στην εκάστοτε τράπεζα.

Επίσης, τα ποσά έχουν μία σημασία, γιατί το "μεγάλο" όριο δεν είναι μονοσήμαντα ορισμένο. Αν κάποιες τράπεζες έδωσαν πχ όριο 1000€ και μία έδωσε 500€, δεν είναι το ίδιο με 5000€ και 2500€.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κατάλαβα!

Οκ, δεν ξέρω αν έχει άλλο προνόμιο γιατί στην απλή μάστερ εχω όριο 4Κ, όποτε δεν βλέπω λόγο να την ζητήσω για παράδειγμα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Χαμηλότερο επιτόκιο έχει σίγουρα (δεν με αφορά προσωπικά βέβαια) κάτι άλλο δεν θυμάμαι. Σε άλλες τράπεζες υπάρχουν διαφορές.

 

Στις καλές μέρες μια gold είχε και 15.000 πιστωτικό .

 

Καλά εγώ έχω δει απλή βίζα της γιούρο συγγενή με 19.500€ όριο.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή του μήνα έκανα αίτηση και στις 4 τράπεζες για έκδοση πιστωτικής. Αν όχι την ίδια μέρα οι αιτήσεις έγιναν το πολύ μέσα σε ένα διήμερο. Σε όλες τις τράπεζες έχω e-banking λογαριασμό, αν και δεν έπαιξε σε όλες ρόλο αυτό.

 

 

 

Eurobank. Ηλεκτρονική αίτηση και upload δικαιολογητικών, πολύ γρήγορη έγκριση, μεγάλο πιστωτικό όριο, ηλεκτρονική υπογραφή μέσω e-banking, γρήγορη αποστολή κάρτας με ΕΛΤΑ. Δεν πήγα σε κατάστημα. Δεν μίλησα με υπάλληλο της τράπεζας.

 

 

 

Πειραιώς. Ηλεκτρονική αίτηση και upload δικαιολογητικών, ξανά τηλεφωνική αίτηση όπου ζητούσαν επιπλέον πληροφορίες, μικρότερο για κάποιον ανεξήγητο λόγο πιστωτικό όριο, υπογραφή αίτησης σε κατάστημα, παραλαβή κάρτας από κατάστημα περίπου μια βδομάδα μετά και ξανά υπογραφή της σύμβασης. Μια τηλεφωνική κλήση. Δύο φορές επίσκεψη σε κατάστημα.

 

 

 

Alpha Bank. Ηλεκτρονική αίτηση και upload δικαιολογητικών (λίγο μαλ@κισμένο αλλά οκ), γρήγορη έγκριση και δυνατότητα ελέγχου της διαδικασίας της αίτησης, μεγάλο πιστωτικό όριο, τηλεφωνική επικοινωνία με εξωτερικό συνεργάτη για ραντεβού με ACS όπου και υπογράφεται η σύμβαση, αποστολή της κάρτας με ACS. Δεν πήγα σε κατάστημα. Μια φορά σε Courier και μια τηλεφωνική επικοινωνία.

 

 

 

Εθνική. Ηλεκτρονική αίτηση χωρίς upload δικαιολογητικών. Τηλεφωνική αίτηση. Προέγκριση και μετά έγκριση, ενημέρωση με μήνυμα. Υπογραφή αίτησης και υποβολή δικαιολογητικών σε τοπικό κατάστημα. 20 μέρες μετά κάρτα δεν έχει φανεί. Δύο φορές στο τηλεφωνικό κέντρο δεν γνώριζαν να μου πουν κάτι. Επικοινώνησα τηλεφωνικώς με το κατάστημα της αίτησης όπου μου ανέφερε πως ναι μεν έχει εγκριθεί αλλά υπάρχει γενικά μια καθυστέρηση με τις κάρτες. Από βδομάδα και βλέπουμε.

 

 

 

Σήμερα, 22 μέρες μετά την υπογραφή σε κατάστημα, εμφανίστηκε η κάρτα της Εθνικής στο i-bank.

 

Λήξη το 2025 και το όριο που είχα αιτηθεί, ίδιο με το μεγαλύτερο των δυο άλλων τραπεζών.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, 22 μέρες μετά την υπογραφή σε κατάστημα, εμφανίστηκε η κάρτα της Εθνικής στο i-bank.

 

Λήξη το 2025 και το όριο που είχα αιτηθεί, ίδιο με το μεγαλύτερο των δυο άλλων τραπεζών.

 

 

 

Από το εγκεκριμένη σε αναμονή στην Άλφα σε πόσες μερες επικοινώνησαν για τα έγγραφα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από το εγκεκριμένη σε αναμονή στην Άλφα σε πόσες μερες επικοινώνησαν για τα έγγραφα;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

2 ή 3 αν μπορώ να θυμηθώ σωστά.

Link to comment
Share on other sites

2 ή 3 αν μπορώ να θυμηθώ σωστά.

 

 

 

Με κάλεσαν τελικά την ίδια μερα, μου έκανε εντύπωση που δεν μου ζήτησαν να παω έγγραφα στην ACS

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με κάλεσαν τελικά την ίδια μερα, μου έκανε εντύπωση που δεν μου ζήτησαν να παω έγγραφα στην ACS

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αν είχες κάνει πρόσφατα επικαιροποίηση των στοιχείων σου στην τράπεζα ή αν τα είχες ανεβάσει λογικό είναι.

 

Κι εγώ έγγραφα δεν είχα στείλει με την ACS. Μια πρόσφατη μισθοδοσία μου για να φανεί ότι γίνεται μέσω της τράπεζας που μου ζητήθηκε προαιρετικά τηλεφωνικώς, την έστειλα με mail στην εταιρεία που είχε αναλάβει τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχες κάνει πρόσφατα επικαιροποίηση των στοιχείων σου στην τράπεζα ή αν τα είχες ανεβάσει λογικό είναι.

 

 

 

Κι εγώ έγγραφα δεν είχα στείλει με την ACS. Μια πρόσφατη μισθοδοσία μου για να φανεί ότι γίνεται μέσω της τράπεζας που μου ζητήθηκε προαιρετικά τηλεφωνικώς, την έστειλα με mail στην εταιρεία που είχε αναλάβει τη διαδικασία.

 

 

 

Δεν εχω καν λογαριασμο ατην Άλφα!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είτε έχεις ήδη λογαριασμό στην τράπεζα είτε όχι, είτε είναι επικαιροποιημένος είτε όχι, δεν έχει καμία σημασία. Από την στιγμή που πλέον υποχρεούσαι να ανεβάζεις τα απαραίτητα έγγραφα κατά την υποβολή της αίτησης, δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να τα ζητήσουν και μέσω του courier, διότι είναι περιττό. Αλλιώς, δεν θα είχε νόημα η Alpha Bank να προβεί στην τροποποίηση της online φόρμας για την απόκτηση πιστωτικής κάρτας. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μου ηρθε μυνημα απο την Πειραιως στο κινητο μου οτι '' η Αβ prepaid παυει να λειτουργει 28/4 καντε αγορες ή εκφορτιστε δωρεαν το υπολοιπο εως 27/4. Δωρεαν εκδοση prepaid mastercard ως 30/9. της επαναφορτιζομενης prepaid reloable mastercard με ελαχιστο ποσο αρχικης φορτισης 10 ευρω '' .

Μπείτε εδώ https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes/Campaigns-pages/AB-Plus-Mastercard-Prepaid-notification-02-2020

 

<< Ενημέρωση για την AB Plus Mastercard Prepaid της Τράπεζας Πειραιώς

 

Σας ενημερώνουμε ότι έχει διακοπεί η διάθεση της κάρτας AB Plus Mastercard® Prepaid από την Τράπεζα και κατά συνέπεια, στις 28/04/2020 η κάρτα που έχετε στα χέρια σας θα πάψει να λειτουργεί.

 

 

Εφόσον η κάρτα σας έχει διαθέσιμο υπόλοιπο και δεν έχει λήξει, μπορείτε έως τις 27/04/2020 να:

 

την χρησιμοποιήσετε για αγορές & πληρωμές,

την εκφορτίσετε δωρεάν μέσω winbank ή στα ταμεία των καταστημάτων της Τράπεζας Πειραιώς.

Από τις 04/05/2020, μπορείτε να εισπράξετε τυχόν υπόλοιπο της κάρτας σας, αποκλειστικά από τα ταμεία των καταστημάτων της Τράπεζας Πειραιώς.

 

Προκειμένου να εξακολουθήσετε να απολαμβάνετε τα προνόμια των καρτών ΑΒ Plus Mastercard της Τράπεζας Πειραιώς, μπορείτε να αποκτήσετε την πιστωτική κάρτα AB Plus Mastercard Credit ή τη χρεωστική κάρτα ΑΒ Plus Mastercard Debit, με επίσκεψη σε οποιοδήποτε κατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς.

 

Εναλλακτικά, έως τις 30/09/2020, μπορείτε να αποκτήσετε χωρίς έξοδα έκδοσης την επαναφορτιζόμενη προπληρωμένη κάρτα Πειραιώς Prepaid Reloadable Mastercard, με ελάχιστο ποσό αρχικής φόρτισης €10.

 

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε μαζί μας στο 18 28 38 ή στο 210 3288000 & στο +30 210 3288000 από το εξωτερικό. >>

 

Επισης βλεπω οτι την πιστωτικη καρτα ab plus της πειραιως την διατηρουνε οπως ειναι με ολα τα προνομια και την αποδοση ποντων .

 

Την χρεωστικη ab plus της πειραιως υπαρχουνε αλλαγες:

<< Από 28/04/2020 το πρόγραμμα επιβράβευσης αλλάζει και κερδίζετε:

 

100 πόντους καλωσορίσματος ΑΒ Plus με την πρώτη σας αγορά

1 πόντο ΑΒ Plus για κάθε €6 αγορών, που πραγματοποιείτε στα σούπερ μάρκετ AB Βασιλόπουλος ( ενω ητανε καθε 3 ευρω αγορων )

1 πόντο ΑΒ Plus για κάθε €20 αγορών, που πραγματοποιείτε σε οποιαδήποτε άλλη επιχείρηση >> .

( ενω ητανε 10 ευρω αγορων )

Το ετήσιο κόστος παραμένει στα 15 ευρώ και δεν αλλάζει άλλα με αυτήν την αλλαγή δεν συμφέρει ούτε η χρεωστική της ab plus για την χρηση που κανω εγω. Πρεπει να κερδιζεις ετησιως απο 3 δωρο επιταγες των 6 ευρω στον βασιλοπουλο για να αξιζει η εκδοση αυτης της καρτα αλλιως δεν γινεται! ).

Και το κυριοτερο μεχρι τωρα με την prepaid ab δεν πληρωνες εξοδα συναλλαγματος και ητανε η μοναδικη καρτα τωρα δεν υπαρχει καμια καρτα που να εχει δωρεαν εξοδα συναλλαγματος,. Επισης παρατηρησα οτι οι prepaid εχουνε εξοδα συναλλαγματος 2% με ελαχιστο το 1 ευρω και μεγιστο τα 15 ευρω επισης πληρωνεις απο 1 ευρω εως 5 ευρω κοστος φορτισης. Ενω οι χρεωστικες καρτες ενω εχουνε 2% εξοδα συναλλαγματος το ελαχιστο ειναι 1 ευρω αλλα το μεγιστα φτανει τα 30 ευρω δειτε εδω https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/2020/Pricing_List_03-03-2020.pdf.

Αρα σε μια αγορα στο εξωτερικο σε νομισμα εκτος του ευρω μεγαλης αξιας συμφερει περισσοτερο η προπληρωμενη απο την χρεωστικη .

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Τραγικο... Θα την κοψω. Δεν συμφερει. Καλυτερα να μαζευω yellows με την απλη.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ενδέχεται αυτή η αλλαγή στους πόντους (6€ για 1 πόντο ΑΒ) να ισχύει πλέον σε όλες τις κάρτες ΑΒ Plus.

Όπως και να'χει, δεν συμφέρει πλέον διότι μαζευετε πολλούς περισσότερους πόντους με το yellow όταν αγοράζετε σε συνεργαζόμενα καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδέχεται αυτή η αλλαγή στους πόντους (6€ για 1 πόντο ΑΒ) να ισχύει πλέον σε όλες τις κάρτες ΑΒ Plus.

 

Όπως και να'χει, δεν συμφέρει πλέον διότι μαζευετε πολλούς περισσότερους πόντους με το yellow όταν αγοράζετε σε συνεργαζόμενα καταστήματα.

Μόλις μου το έστειλαν γραπτώς . Η αλλαγή ισχύει για την χρεωστική αλλά όχι για την πιστωτική στους πόντους.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...