Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Τα 6 ευρώ που πλήρωσα τις προάλλες στην τράπεζα Πειραιώς για την ανανέωση της χρεωστικής μου κάρτας γιατί έληξε η προηγούμενη ισχύει για όλες τις τράπεζες πλέον και με το ίδιο ακριβώς ποσο;
Link to comment
Share on other sites

Τα 6 ευρώ που πλήρωσα τις προάλλες στην τράπεζα Πειραιώς για την ανανέωση της χρεωστικής μου κάρτας γιατί έληξε η προηγούμενη ισχύει για όλες τις τράπεζες πλέον και με το ίδιο ακριβώς ποσο;

 

Νομιζω οτι ATTICA BANK, καποιες συνεταιριστικες και η HSBC gr δεν χρεωνουν ακομα.

 

Οι συστημικες ανηκουν στο καρτελ. Κοιτα να δεις που ειχα την εντυπωση οτι το Ελληνικο δημοσιο και η επιτροπη ανταγωνισμου πρεπει να καταγγελει και να ΔΙΩΚΕΙ τετοιες κινησεις. Αλλα στην Ελλαδα η δικαιοσυνη ειναι αργη, ακριβη και αλλοπροσαλλη!

 

Ευχομαι η ΕΕ να κανει κατι ΚΑΙ για αυτο. Καταγγελια θα υπαρξει συντομα. Με θλιβει το γεγονος πως καποιοι απλα αποδεχονται τη μοιρα τους.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό λήγει και η pre-paid card μου της Πειραιώς κι αυτή...

Είμαι περίεργος να δω αν θα μου ορίσουν και για αυτή κάποιο κόστος ανανέωσης και αν ναι ποιο θα είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό λήγει και η pre-paid card μου της Πειραιώς κι αυτή...

Είμαι περίεργος να δω αν θα μου ορίσουν και για αυτή κάποιο κόστος ανανέωσης και αν ναι ποιο θα είναι αυτό.

 

Αυτή πάντα είχε από ότι θυμάμαι όσο είχες πληρώσει όταν την είχες βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή πάντα είχε από ότι θυμάμαι όσο είχες πληρώσει όταν την είχες βγάλει.

 

Οι πιστωτιικες χρεωνουν αντικατασταση λόγω φθορας ?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Οι πιστωτιικες χρεωνουν αντικατασταση λόγω φθορας ?

 

Ανάλογα την τράπεζα και τον τύπο της κάρτας. Οι περισσότερες χρεώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Τα 6 ευρώ που πλήρωσα τις προάλλες στην τράπεζα Πειραιώς για την ανανέωση της χρεωστικής μου κάρτας γιατί έληξε η προηγούμενη ισχύει για όλες τις τράπεζες πλέον και με το ίδιο ακριβώς ποσο;

 

Στην εθνική δεν έχει χρέωση σε περίπτωση ανανέωσης. Και στις άλλες περιπτώσεις (απώλεια κτλ) νομίζω είναι 5 ευρώ. Αυτό στην εθνική μόνο, οι υπόλοιποι είναι πανομοιότυποι στις χρεώσεις αν δεν κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

Στην εθνική δεν έχει χρέωση σε περίπτωση ανανέωσης. Και στις άλλες περιπτώσεις (απώλεια κτλ) νομίζω είναι 5 ευρώ. Αυτό στην εθνική μόνο, οι υπόλοιποι είναι πανομοιότυποι στις χρεώσεις αν δεν κάνω λάθος

 

https://www.nbg.gr/greek/retail/cards/Documents/allagi_timologiou_karton_ETE.pdf

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ATTICA BANK, καποιες συνεταιριστικες και η HSBC gr δεν χρεωνουν ακομα.

 

 

 

Οι συστημικες ανηκουν στο καρτελ. Κοιτα να δεις που ειχα την εντυπωση οτι το Ελληνικο δημοσιο και η επιτροπη ανταγωνισμου πρεπει να καταγγελει και να ΔΙΩΚΕΙ τετοιες κινησεις. Αλλα στην Ελλαδα η δικαιοσυνη ειναι αργη, ακριβη και αλλοπροσαλλη!

 

 

 

Ευχομαι η ΕΕ να κανει κατι ΚΑΙ για αυτο. Καταγγελια θα υπαρξει συντομα. Με θλιβει το γεγονος πως καποιοι απλα αποδεχονται τη μοιρα τους.

 

Μα αυτό λες, ότι δε παρέμβαινει κανείς για αυτές τις πολιτικές των τραπεζών τη στιγμή που το ίδιο το κράτος σε υποχρεώνει για χρήση του πλαστικού χρήματος είναι τρελό. Παλιότερα τουλαχιστον οποίος ήθελε χρήσιμοποιουσε, τώρα σε υποχρεώνει το ίδιο το κράτος και δε στη παρέχει δωρεάν. Τι να πω πια μόνο στην Ελλάδα πρέπει να γίνονται αυτά δυστυχώς...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

 

Άρα μέχρι τέλος του μήνα κι αυτοί. Και πολύ το άργησαν

Τραγικοί όλοι τους

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν είμαι off topic....

σε αγορές από ali μέσω πιστωτικής visa της eurobank βλέπω χρέωση 1 € / συναλλαγή. Υπάρχει τρόπος αποφυγής αυτής της χρέωσης με άλλη κάρτα πχ revolut ή κάποιας άλλης της eurobank ή άλλης τράπεζας ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν είμαι off topic....

 

σε αγορές από ali μέσω πιστωτικής visa της eurobank βλέπω χρέωση 1 € / συναλλαγή. Υπάρχει τρόπος αποφυγής αυτής της χρέωσης με άλλη κάρτα πχ revolut ή κάποιας άλλης της eurobank ή άλλης τράπεζας ?

Σε δολάρια αγοράζεις? Αν ναι, σε χρεώνει για τη μετατροπή συναλλαγματος. Για να αποφύγεις αυτή χρέωση, επέλεξε στις ρυθμίσεις του aliexpress να εμφανίζει τις τιμές σε ευρώ, οπότε η χρέωση στην κάρτα θα είναι σε ευρώ. Φυσικά μπορείς να βγάλεις και κάρτα όπως revolut και να αγοράζεις σε δολάρια χωρίς επιπλέον χρεώσεις για μετατροπή συναλλαγματος.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σε δολάρια αγοράζεις? Αν ναι, σε χρεώνει για τη μετατροπή συναλλαγματος. Για να αποφύγεις αυτή χρέωση, επέλεξε στις ρυθμίσεις του aliexpress να εμφανίζει τις τιμές σε ευρώ, οπότε η χρέωση στην κάρτα θα είναι σε ευρώ. Φυσικά μπορείς να βγάλεις και κάρτα όπως revolut και να αγοράζεις σε δολάρια χωρίς επιπλέον χρεώσεις για μετατροπή συναλλαγματος.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Όχι ότι κερδίζει πολλά με αυτό που λες να γυρίζει τις τιμές στο Αλι σε ευρώ. Πάλι οι τιμές αυτές έχουν αέρα μέσα λόγω ισοτιμίας.

 

Μόνο με Revolut έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι κερδίζει πολλά με αυτό που λες να γυρίζει τις τιμές στο Αλι σε ευρώ. Πάλι οι τιμές αυτές έχουν αέρα μέσα λόγω ισοτιμίας.

 

Μόνο με Revolut έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Καθημερινά σχεδόν κάνω μικροαγορες από το Aliexpress με κάρτες της Alphabank Δεν υπάρχει extra χρέωση Μην είστε απόλυτοι λέγοντας "Μόνο με Revolut"

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καθημερινά σχεδόν κάνω μικροαγορες από το Aliexpress με κάρτες της Alphabank Δεν υπάρχει extra χρέωση Μην είστε απόλυτοι λέγοντας "Μόνο με Revolut"

 

Πληρώνεις σε ευρώ ή σε δολάρια

Link to comment
Share on other sites

Καθημερινά σχεδόν κάνω μικροαγορες από το Aliexpress με κάρτες της Alphabank Δεν υπάρχει extra χρέωση Μην είστε απόλυτοι λέγοντας "Μόνο με Revolut"

Η Alpha Bank ενσωματώνει την προμήθεια του 2% σε κάθε συναλλαγή, γι'αυτό δεν την βλέπεις σαν ξεχωριστή εγγραφή. Σίγουρα καλύτερο από στανταρ χρέωση 1 ευρώ για μικρές αγορές σε ξένο νόμισμα αλλά σε μεγάλες είναι σημαντική διαφορά με τη Revolut (ή όποια άλλη).

Link to comment
Share on other sites

Η Alpha Bank ενσωματώνει την προμήθεια του 2% σε κάθε συναλλαγή, γι'αυτό δεν την βλέπεις σαν ξεχωριστή εγγραφή. Σίγουρα καλύτερο από στανταρ χρέωση 1 ευρώ για μικρές αγορές σε ξένο νόμισμα αλλά σε μεγάλες είναι σημαντική διαφορά με τη Revolut (ή όποια άλλη).

 

Ενταξει, για μικροαγορες μιλησα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, για μικροαγορες μιλησα

 

Και πάλι όμως, αν κάνεις αγορές σε ευρώ (απο aliexpress) από ότι έχει ψιλοδεί, είναι ~1% η μετατροπή του

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις το ημερήσιο όριο πληρωμων απο χρεωστική κάρτα Alpha σε POS? Nομιζω η enter visa ειναι.
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις το ημερήσιο όριο πληρωμων απο χρεωστική κάρτα Alpha σε POS? Nομιζω η enter visa ειναι.

 

Εννοείς ημερήσιο όριο ΑΓΟΡΩΝ ;

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανεις το ημερήσιο όριο πληρωμων απο χρεωστική κάρτα Alpha σε POS? Nομιζω η enter visa ειναι.
Εσύ το ορίζεις

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά στο παρελθόν, αλλά έχουμε παρατηρήσει ότι αρκετές φορές τα Lidl διπλοχρεώνουν τις συναλλαγές με κάρτα, γεγονός που αναφέρουν και επίσημα στην ιστοσελίδα τους.

 

Χάζευα τώρα το λογαριασμό της πιστωτικής πριν τον πληρώσω και είδα 3 συναλλαγές για την ίδια αγορά από τα Lidl: Δύο φορές η χρέωση του ίδιου ποσού από τα Lidl και μία φορά επιστροφή του ποσού 5 ημέρες αργότερα. Θυμήθηκα ότι το ίδιο είχε τύχει και σε χρεωστική της συζύγου πριν από καιρό, και έτυχε να το δει από την κίνηση του λογαριασμού της, οπότε πήγε στην τράπεζα για αμφισβήτηση συναλλαγής.

 

Σε εμένα έγινε αυτόματα ο αντιλογισμός, αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει αυτό, και μάλιστα μόνο στα Lidl.... :mad:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα, όταν τους έλεγα ότι το θέμα τακτοποιηθηκε δεν είπαν απλά εντάξει αλλά επέμεναν ότι δεν το τατκτοποιησαν αυτοί αλλά τα Mymarket.

Στο αφορολόγητο δεν έχει αλλάξει η κατηγορία για τις παλιές χρεώσεις. Στις νέες ναι. Αλλά αυτό δεν επιρεαζει κατι

Αναφορικά με την σωστή κατηγοριοποίηση (ως Supermarket-Διατροφή) των συναλλαγών με χρήση Diners club στα My market μου είχαν απαντήσει στις 23 Ιουλίου:

Αγαπητέ κ. ΧΧΧΧΧ,

 

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για την επικοινωνία σας μαζί μας.

 

Έχουμε προωθήσει το αίτημά σας στη VIVA και αναμένουμε απάντηση το συντομότερο.

 

Αναφορικά με το δεύτερο ζητούμενο, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το έχουμε εντοπίσει και έχουμε προχωρήσει ήδη σε σταδιακή διόρθωση των λογότυπων ώστε να εμφανίζονται σωστά οι περιγραφές των καταστημάτων μας από όπου γίνονται οι συναλλαγές με κάρτα.

 

Παραμένουμε πάντα στη διάθεσή σας.

 

Με εκτίμηση,

Η ομάδα των My market

…και μετά σιωπή! Δεν έλαβα νεότερη ενημέρωση. Φυσικά οι συναλλαγές συνέχισαν να λογιστικοποιούνται από την Viva στον κωδικό Εστίαση-Ταξίδια.

Και ξαφνικά εχθές μια ταμίας ενημέρωσε την σύζυγό μου πως μόλις πληροφορήθηκαν από τα κεντρικά τους πως για να μην χάνουμε ως πελάτες την συμμετοχή στην καμπάνια για τις κάρτες Diners club θα χρησιμοποιούν το P.O.S. στην υποδοχή του καταστήματος και όχι στα ταμεία!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με την σωστή κατηγοριοποίηση (ως Supermarket-Διατροφή) των συναλλαγών με χρήση Diners club στα My market μου είχαν απαντήσει στις 23 Ιουλίου:

 

…και μετά σιωπή! Δεν έλαβα νεότερη ενημέρωση. Φυσικά οι συναλλαγές συνέχισαν να λογιστικοποιούνται από την Viva στον κωδικό Εστίαση-Ταξίδια.

Και ξαφνικά εχθές μια ταμίας ενημέρωσε την σύζυγό μου πως μόλις πληροφορήθηκαν από τα κεντρικά τους πως για να μην χάνουμε ως πελάτες την συμμετοχή στην καμπάνια για τις κάρτες Diners club θα χρησιμοποιούν το P.O.S. στην υποδοχή του καταστήματος και όχι στα ταμεία!

 

Έχω παρατηρήσει, επειδή όλες μου οι αγορές σε Mymarket γίνονται στο ίδιο κατάστημα, ότι το λάθος γίνεται μόνον σε μερικά ταμεία του καταστήματος και όχι σε ολα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...