Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Για να τα ξεκαθαρίσουμε. Υπάρχουν πράγματι τράπεζες στο εξωτερικό που χρεώνουν για να έχεις τα χρήματα σε αυτές. Όμως δεν είναι όλες και σιγουρα δεν είναι αυτές που γνωριζουμε εδω καλα (π.χ. n26). Είναι γεγονός ότι οι Ελληνικές τράπεζες δίνουν ακόμα σε καταθετικούς λογαριασμούς (υπο προυποθέσεις και σε κάποιους λογαριασμούς τους όχι σε όλους) καλά επιτόκια συγκριτικά με ότι θα έπαιρνες απο άλλες της ευρωζώνης κατά μέσο όρο.

Τέλος αν κάποιος ήθελε να μεταφέρει κάποια χρήματα στο εξωτερικό σε τράπεζες της ΕΕ ήδη μπορεί να το κάνει, δε χρειάζεται την πλήρη απελευθέρωση των περιορισμών. Επίσης από πέρσι οποιος ανησυχεί τοσο, μπορεί να κάνει ανάληψη το συνολο

των χρημάτων του στις Ελληνικές τράπεζες.

Link to comment
Share on other sites

Για να τα ξεκαθαρίσουμε. Υπάρχουν πράγματι τράπεζες στο εξωτερικό που χρεώνουν για να έχεις τα χρήματα σε αυτές. Όμως δεν είναι όλες και σιγουρα δεν είναι αυτές που γνωριζουμε εδω καλα (π.χ. n26). Είναι γεγονός ότι οι Ελληνικές τράπεζες δίνουν ακόμα σε καταθετικούς λογαριασμούς (υπο προυποθέσεις και σε κάποιους λογαριασμούς τους όχι σε όλους) καλά επιτόκια συγκριτικά με ότι θα έπαιρνες απο άλλες της ευρωζώνης κατά μέσο όρο.

 

Τέλος αν κάποιος ήθελε να μεταφέρει κάποια χρήματα στο εξωτερικό σε τράπεζες της ΕΕ ήδη μπορεί να το κάνει, δε χρειάζεται την πλήρη απελευθέρωση των περιορισμών. Επίσης από πέρσι οποιος ανησυχεί τοσο, μπορεί να κάνει ανάληψη το συνολο

 

των χρημάτων του στις Ελληνικές τράπεζες.

Ακριβώς. Επίσης είναι ξεκάθαρο το άρθρο ότι τα έξοδα διαχείρισης αφορούν αε πελάτες με συγκεκριμένα ποσά και κάτω. Αν τώρα κάποιος πάει μεγάλα ποσά αυτό αλλάζει. Όμως αυτοί ήδη έχουν πάει.

Τώρα κάποιος να πάει 2 χιλ έξω προβλήματα θα του δημιουργήσει πάρα κάτι άλλο.

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω κανει εδώ και 3 μέρες αίτηση στη eurobank για eurobank visa gold. Έχω στείλει ηλεκτρονικά όλα τα δικαιολογητικά από το e banking μου και είναι σε φάση προεγκρίσεις. Έχω εισοδημα 8500€. Έχω πιθανότητες να την πάρω; Δεν έχω ούτε χρέη ούτε δάνεια αλλά. Και είναι η τράπεζα της μισθοδοσίας μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω κανει εδώ και 3 μέρες αίτηση στη eurobank για eurobank visa gold. Έχω στείλει ηλεκτρονικά όλα τα δικαιολογητικά από το e banking μου και είναι σε φάση προεγκρίσεις. Έχω εισοδημα 8500€. Έχω πιθανότητες να την πάρω; Δεν έχω ούτε χρέη ούτε δάνεια αλλά. Και είναι η τράπεζα της μισθοδοσίας μου.

Συνήθως οι gold κάρτες δε δίνονται σε τέτοια εισοδήματα πάντως.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα μου με χαμηλότερο εισόδημα την πήρε. Με όριο 1500€

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είναι πιο εύκολο να πάρω classic visa?

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόβλημα εάν κάνω τώρα αίτηση για την classic ενώ είναι σε εκκρεμότητα η άλλη αίτηση;

 

Καλύτερα περίμενε να σου απαντήσουν για την πρώτη, πριν κάνεις νέο αίτημα. Το ότι έχεις και μισθοδοσία εκεί είναι πλεονέκτημα.

Link to comment
Share on other sites

Τι διαφορά έχουν αν πληρώνεις στην ώρα σου όλο το υπόλοιπο?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πληρώνοντας όλο το υπόλοιπο στην ώρα του, δεν πληρώνεις καθόλου τόκους.

Οι τράπεζες σε περίπτωση εξόφλησης με δόσεις , επιβάλουν τόκους από την ημερομηνία αγοράς, ή για την ακρίβεια, από την ημέρα εγγραφής της συναλλαγής στον λογαριασμό, δηλαδή θα επιβαρυνθείς τόκο από 30 μέχρι 50 επιπλέον ημέρες μόνο και μόνο γιατί άφησες έστω και 1 ευρώ απλήρωτο.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Γιατί παραπληροφόρηση;Μια χαρά τα λέει.Στη Γερμανία,τα λεφτά όχι μόνο δεν δίνουν τόκο,αλλά πληρώνεις κι από πάνω.

 

Η Γερμανία έχει γεμίσει απο δωρεάν λογαριασμούς και μέχρι και οι κλασικές τράπεζες σιγά σιγά προσφέρουν λογαριασμούς χωρίς έξοδα (π.χ. Commerzbank). Ναι τόκο δεν έχουν γιατί ειναι εξωφρενικά χαμηλά τα επιτόκια κι υπάρχει πίεση να μειωθούν οι καταθέσεις ώστε να κυκλοφορήσει χρήμα στην αγορα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι ελληνικές τράπεζες είναι η απόλυτη παράνοια. Τώρα που είμαστε σε μεγάλη ύφεση και οι τράπεζες δε θέλουν καταθεσεις τις θεωρούν παθητικό, εδώ τις θέλουν. Να δώσουν δάνεια να κινηθεί η αγορά. Ήδη στη Δανία δίνουν στεγαστικά με αρνητικό επιτόκιο. Στο βιλαμπαχο ακόμα τρίβουν ...
Link to comment
Share on other sites

Καλά ούτε αυτό είναι σημάδι υγιούς αγοράς. Αλλά όσο υπάρχει αποπληθωρισμός, ή έστω αναιμικός πληθωρισμός, ο κόσμος δεν ξοδεύει λεφτά και οι τράπεζες πάνε σε ακραίες λύσεις.
Link to comment
Share on other sites

Πληρώνοντας όλο το υπόλοιπο στην ώρα του, δεν πληρώνεις καθόλου τόκους.

Οι τράπεζες σε περίπτωση εξόφλησης με δόσεις , επιβάλουν τόκους από την ημερομηνία αγοράς, ή για την ακρίβεια, από την ημέρα εγγραφής της συναλλαγής στον λογαριασμό, δηλαδή θα επιβαρυνθείς τόκο από 30 μέχρι 50 επιπλέον ημέρες μόνο και μόνο γιατί άφησες έστω και 1 ευρώ απλήρωτο.

Τι διαφορά έχουν η κλασικ από την γκολντ αν πληρώνεις στην ώρα τους λέω

 

Στάλθηκε από το BLA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειχε κανείς την amex notosgalleries και του εστειλαν την visa notoplus που θελω να τον ρωτησω κατι;
Εγώ και μένα με την notos plus μου την άλλαξαν που δε συμμετέχει στο πρόγραμμα bonus οπότε επειδή απλά είναι free τη κράτησα μεν αλλά δε την έχω χρησιμοποιήσει καθόλου

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλαν τίποτα κουπόνια μαζί; Θεωρητικά πρέπει να μας δώσουν ένα 10% για την πρώτη αγορά από τα Notos και 10 ευρώ κάθε φορά στα γενέθλία μας. Στις κινήσεις της κάρτας βλέπω ένα "ΠONTOI ΓENEΘΛIΩN 0,00 Χ" αλλά δεν ξέρω τι είναι αυτό...
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τους γνώστες...

 

Η diners που αντικαθιστά την Amex και δίνει διπλάσιους πόντους όπως λέει ουσιαστικά πόσο έκπτωση έχουμε;

 

Δεν έχω ασχοληθεί με bonus και με βόλευε αφάνταστα η παλιά καλή Amex που ήξερα ότι είχα 3%...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τους γνώστες...

 

Η diners που αντικαθιστά την Amex και δίνει διπλάσιους πόντους όπως λέει ουσιαστικά πόσο έκπτωση έχουμε;

 

Δεν έχω ασχοληθεί με bonus και με βόλευε αφάνταστα η παλιά καλή Amex που ήξερα ότι είχα 3%...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Που είχες έκπτωση 3% με την ΑΜΕΧ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τους γνώστες...

 

Η diners που αντικαθιστά την Amex και δίνει διπλάσιους πόντους όπως λέει ουσιαστικά πόσο έκπτωση έχουμε;

 

Δεν έχω ασχοληθεί με bonus και με βόλευε αφάνταστα η παλιά καλή Amex που ήξερα ότι είχα 3%...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το πρόγραμμα bonus της Alphabank έχει σελίδα να ενημερωθείς. Περισσότερα εδώ :

https://www.alpha.gr/el/idiotes/bonus

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είχε 3% επιστροφή στις αγορές στα σουπερ μαρκετ εννοεί

 

Αυτό από ότι γνωρίζω υπήρχε σε συνεργαζόμενες επιχειρήσεις και για την Dynamic Amex.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι οι ελληνικές τράπεζες είναι η απόλυτη παράνοια. Τώρα που είμαστε σε μεγάλη ύφεση και οι τράπεζες δε θέλουν καταθεσεις τις θεωρούν παθητικό, εδώ τις θέλουν. Να δώσουν δάνεια να κινηθεί η αγορά. Ήδη στη Δανία δίνουν στεγαστικά με αρνητικό επιτόκιο. Στο βιλαμπαχο ακόμα τρίβουν ...

 

Οι τράπεζες θέλουν καταθέσεις , τις οποίες χρησιμοποιούν ως εσωτερικό δανεισμό για επενδύσεις και κινήσεις, καλό είναι να προσέχουμε τι λέμε. Είναι άλλο πράγμα να λέμε ότι πρέπει να κινηθεί το χρήμα, άλλο το ότι δεν θέλουν καταθέσεις γιατί "θεωρούνται παθητικό".

 

Παθητικό επίσης θεωρούνται κοκκινα δάνεια / κάρτες κάθε είδους.

Edited by aroutis
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Από Λογιστικής απόψεως οι καταθέσεις είναι ενεργητικό για όλες τις επιχειρήσεις, και παθητικό για τις τράπεζες.

Οι τράπεζες τις καταθέσεις τις χρωστάνε στους καταθέτες άρα μπαίνουν στις υποχρεώσεις δηλαδή στο παθητικό της τραπεζικής εταιρείας.

Η έκφραση λοιπόν οι τράπεζες τις καταθέσεις τις θεωρούν παθητικό δεν λέει τίποτα σε όποιον ξέρει εισαγωγή στην λογιστική.

Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλαν τίποτα κουπόνια μαζί; Θεωρητικά πρέπει να μας δώσουν ένα 10% για την πρώτη αγορά από τα Notos και 10 ευρώ κάθε φορά στα γενέθλία μας. Στις κινήσεις της κάρτας βλέπω ένα "ΠONTOI ΓENEΘΛIΩN0,00 Χ" αλλά δεν ξέρω τι είναι αυτό...
Νομίζω η έκπτωση γίνεται απευθείας από το νότο στη πρώτη αγορά απλά δε ξέρω αν ισχύει για μας που είναι συνέχεια άλλης κάρτας και το δώρο γενεθλίων ερχεται επιταγή εξαργύρωσης όπως στις επιστροφές(αυτό το ξέρω σίγουρα από φίλο) Αλλά ρώτα καλύτερα στην εξυπηρέτηση γιατί δεν έχω ασχοληθεί με τη σύγκεκριμενη κάρτα καθόλου τη κράτησα μόνο για free parking και επειδη είναι χωρίς συνδρομή

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...