Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

καλησπερα σας , ο τοκισμος σε λογαριασμο στην πειραιως αποδοχων εως 1000 ευρω εχει 6 μηνο επιτοκιο 0,50%, αρα πολυς κοσμος που εχει πανω απο 1000,01 ευρω εχει γελοιο επιτοκιο βασικου ταμιευτηριου 0,01% , η ερωτηση μου ειναι οτι πιστευω οτι κανενας δεν το γνωριζει οτι πρεπει να εχει εως 1000 ευρω στο λογαριασμο για να εχει καλο επιτοκιο, απο την αλλη αμα ειμαστε ανεργοι και θελουμε και εχουμε χρηματα σε αλλον λογαριασμο και κανουμε μεταφορα εδω σε αυτον τον λογαριασμο θα μπορουμε να παρουμε το επιτοκιο αυτο; ή πρεπει να φαινεται οτι ειναι μισθοδοσια; . γνωριζει κανενας; , τα επιτοκια του λογαριασμου αποδοχων δειτε εδω https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/epitokia-deltia-timon/epitokia-anoixton-logariasmon#apodoxon .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις εσύ ονομάζεται κλιμακούμενο

Κλιμακωτό συμαίνει ότι τα πρώτα 1000 ευρώ τοκίζονται με το καλό επιτόκιο και μόνο τα υπόλοιπα με το μικρό επιτόκιο.

To επιτόκιο της Πειραιώς είναι κλιμακωτό.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Κλιμακούμενο επιτόκιο έχει ο λογαριασμός μισθοδοσίας της Alpha.

https://www.alpha.gr/el/idiotes/katatheseis/alpha-misthodosia

Link to comment
Share on other sites

Τι συνδρομή έχει η yes κάθε χρόνο ξέρουμε;

 

Τα δυο πρώτα χρόνια είναι δωρεάν. Μετά είναι 30 το χρόνο, εκτός κι αν οι ετήσιες αγορές με την κάρτα είναι πάνω από 1500 ευρώ, τότε η συνδρομή είναι πάλι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα!

Θελω να βγαλω πιστωτικη university απο πειραιως φοιτητικη . Δουλευω στο eshop με 280 το μηνα.

Ζητησα βεβαιωση μισθοδοσιας απο τοβ ιουλη αλλα μου δωσανε βεβαιωση προυπηρεσιας λεγοντας μου οτι κανει ( χαζα)

Τι κανω; Θελει αναγκαστικα μισθοδοσιας;

 

Το πιο ασφαλές είναι να ρωτήσεις στην τράπεζα. Νομίζω ότι την university την βγάζουν σχετικά εύκολα, επομένως μπορεί να γλιτώσεις το τρέξιμο. Ίσως να τους κάνει και κανένα χαρτί από ΕΦΚΑ αν σου είναι πιο εύκολο να το πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Θε παω την συμβαση που τα γραφει αναλυτικα με το χαρτι . Αν την βγαζουν ευκολα ολα κομπλε.

Εννοειται μετα φουλ μετρημενα .

Ευχαριστω πολυ!

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να μετατρέψω έναν απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου που ήδη έχω στη eurobank σε μισθοδοσίας ή θα πρέπει να ανοίξω καινούργιο?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πέρα από τις εντυπώσεις που έχει ο καθένας, υπάρχει και η πραγματικότητα, ας δούμε τι λέει η alpha bank για τη Bonus amex premium κάρτα της. Στη σύμβαση της ορίζει επί λέξει τα εξής:

 

Ε. Για τη μετατροπή συναλλαγών εξωτερικού σε ΕΥΡΩ

(παρ. 16) :

Oι χρεώσεις συναλλαγών που πραγματοποιούνται εκτός ζώνης Ευρώ μετατρέπονται σε Ευρώ με τιμή που ορίζει η

American Express International , σε αυτές δε προστίθενται οι γενόμενες σχετικές δαπάνες, οι οποίες ανέρχονται σε ποσοστό 2%, εκ του

οποίου το 1% θα παρακρατά η American Express International

 

https://www.alphabankcards.gr/applications/pdf/BONUS%20AMEX%20PREMIUM.pdf

 

Αρα 2% προμήθεια σε αγορές σε συνάλλαγμα

Απλά ήθελα να διατυπώσω το λεκτικό με μια μορφή χωρίς να μπώ σε διαδικασία για πιθανό αντίλογο.Γνωρίζω πολύ καλά τους όρους συμβάσεων και διαδικασίες όλων των καρτών και η πραγματικότητα είναι ότι δεν εφαρμόζονται πάντα οι χρεώσεις παρόλο που υπάρχουν στους όρους.Το δίκτυο της American Express σε σχέση πάντα με τους οργανισμούς VISA και MC διατηρεί σταθερά το καλύτερο αποτέλεσμα.Θα αναφέρω μόνο ένα παράδειγμα λεπτομέρειας,ειδικά για την χρεωστική Enter Bonus American Express,στα χαρακτηριστικά απο το παλιό και απο το νέο site, ο λόγος που δεν εμφανίζει καθόλου το link : Τιμολογιακή πολιτική (όπως το εμφανίζει στα χαρακτηριστικά των Alpha Bank Enter Visa και Alpha Bank Enter Mastercard) δεν είναι τυχαίος.

 

Έχουν βγάλει κάποια ανακοίνωση;

 

Η αλήθεια είναι και εγώ που τη χρησιμοποίησα στη Ρωσία στο τοπικό νόμισμα είχε λίγο χειρότερη προμήθεια από αυτή της MasterCard . Τουλάχιστον η alpha όμως δεν χρεώνει ένα μίνιμουμ ποσό όπως κάνουν άλλες τράπεζες (πχ Χρεωστική Πειραιώς ) που αν πάρεις κανένα μπουκάλι νερό ή για μικροποσά γενικώς δεν συμφέρει αφού όλα είναι +1 ευρώ

 

 

 

Δηλαδή από δω και πέρα αφού δεν το γράφει όλες οι νέες κάρτες θα είναι Μα συνδρομή χωρίς να έχεις δυνατότητα να την αποφύγεις βάση ποσού συναλλαγών; Ξέρεις κάτι;

θα αναφέρω αυτό που εμφανίζει η εικόνα! Η τράπεζα αυτό το διάστημα έχει αλλάξει την τιμολογιακή πολιτική των καρτών , https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/diafora-sunodeutika-pdf/xrisima-eggrafa/oroi-sunallagon-promithies-loipa-eksoda.pdf?la=el&hash=CB4A15CCF5DEF24D5380EEBB8D19A8D97AD41FB1 σελίδα 28 π.χ. η ετήσια συνδρομή στην Aegean Bonus Visa απο 24€ έγινε 40€ στην Affinity Card World Mastercard απο 15 έγινε 30€ , Alpha Bank Bonus Visa και Alpha Bank Bonus Mastercard απο 24 έγινε 30€ και δεν εμφανίζει πουθενά την ένδειξη 'η κάρτα προσφέρεται χωρίς συνδρομή αν γίνουν συναλλαγές 2500 ευρώ μέσα στο έτος'. Δεν 'τρέχει' κάποια προσφορά.

 

Να φανταστώ ότι ακόμα δεν τις βάλανε στο site τις νέες κάρτες?

 

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτή τη στιγμή εμφανίζονται μόνο εδώ : https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/diafora-sunodeutika-pdf/xrisima-eggrafa/oroi-sunallagon-promithies-loipa-eksoda.pdf?la=el&hash=CB4A15CCF5DEF24D5380EEBB8D19A8D97AD41FB1 ,σελίδα 28.Τα νέα προϊόντα είναι ήδη διαθέσιμα μέσω του δικτύου των καταστημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα!

Θελω να βγαλω πιστωτικη university απο πειραιως φοιτητικη . Δουλευω στο eshop με 280 το μηνα.

Ζητησα βεβαιωση μισθοδοσιας απο τοβ ιουλη αλλα μου δωσανε βεβαιωση προυπηρεσιας λεγοντας μου οτι κανει ( χαζα)

Τι κανω; Θελει αναγκαστικα μισθοδοσιας;

 

300€ το μηνα ειναι το οριο και δεν ειναι απαραιτητο η μισθοδοσια.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή εμφανίζονται μόνο εδώ : https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/diafora-sunodeutika-pdf/xrisima-eggrafa/oroi-sunallagon-promithies-loipa-eksoda.pdf?la=el&hash=CB4A15CCF5DEF24D5380EEBB8D19A8D97AD41FB1 ,σελίδα 28.Τα νέα προϊόντα είναι ήδη διαθέσιμα μέσω του δικτύου των καταστημάτων.

 

Όλες οι καινούριες χρεωστικές θα έχουν συνδρομή; Γιατί δεν βλέπω απλές χρεωστικές να μην είναι bonus όπως οι παλιές δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

300€ το μηνα ειναι το οριο και δεν ειναι απαραιτητο η μισθοδοσια.

 

Nίκο μου είπαν οτι με μισθοδοσια ανεβαινει στα 450 το όριο . Δεν ισχύει?

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Πρσπαθησα σημερα να κανω αιτηση για πιστωτικη online στη eurobank αλλα στο προτελευταιο βημα εκει που δηλωνουμε για τον κουριερ και στοιχεια καποιου αλλου προσωπου τα συμπληρωσα πατησα συνεχεια και με εβγαλε στην αρχικη..το εχει παθει καποιος;;ειναι σφαλμα της σελιδας;;
Link to comment
Share on other sites

Nίκο μου είπαν οτι με μισθοδοσια ανεβαινει στα 450 το όριο . Δεν ισχύει?

 

Ισως,γιατι εχεις εισοδημα.

Κανονικα ειναι 300€ πλεον,απο 600€ που ηταν

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι καινούριες χρεωστικές θα έχουν συνδρομή; Γιατί δεν βλέπω απλές χρεωστικές να μην είναι bonus όπως οι παλιές δηλαδή.

 

 

οχι οι χρεωστικες καρτες δεν εχουνε συνδρομη , μονο η χρεωστικη amex που εχει 10 ευρω ετησια συνδρομη, στην σελιδα 28 εδω https://www.alpha.gr/-/media/alphagr/pdf-files/diafora-sunodeutika-pdf/xrisima-eggrafa/oroi-sunallagon-promithies-loipa-eksoda.pdf?la=el&hash=CB4A15CCF5DEF24D5380EEBB8D19A8D97AD41FB1 στο τελος της σελιδας γραφει bonus enter mastercard και bonus enter visa ειναι πιστωτικες καρτες αυτες, αλλα κανονικα δεν ειναι εντερ και οι χρεωστικες δεν ειναι bonus ειναι απλα enter ! , βεβαια ειναι παραξενο που δεν τις αναφερει καθολου . εχει ακομα και την bleep εδω που εχει δωρεαν εξοδα εκδοσης εως 31/12 αλλιως ειναι 5 ευρω !

http://i63.tinypic.com/2s0hlvn.jpg

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να στείλω λεφτά με Revolut είναι τσάμπα. Το παιδί που θα τα πάρει, μπορεί κάπως να τα βάλει τσάμπα στην τράπεζα;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εχει πληρωσει καποιος το ΕΝΦΙΑ μεσα απο τη σελιδα της mytaxisnet ;

 

Μπαινω στις οφειλες εκτος ρυθμισης, βρισκω την οφειλη, παταω εξοφληση, μου ζηταει τα στοιχεια καρτας, τα καταχωρω και μου βγαζει Μη αποδεκτη καρτα. Δεν εκανα λαθος στα στοιχεια της καρτας, τα περασα πολλες φορες. Δοκιμασα με AMEX, με Diners, με Mastercard της Alpha Bank, και με Visa της Πειραιώς. Με όλες το ιδιο αποτέλεσμα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα το ίδιο έκανε και πλήρωσα με online Banking.
Link to comment
Share on other sites

και σε εμένα το ίδιο έκανε και πλήρωσα με online Banking.

 

Αυτο εκανα κι εγω,. Πληρωσα με e-banking με χρεωση καρτας και ολα καλα. Αλλα η απορια εμεινε

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πρσπαθησα σημερα να κανω αιτηση για πιστωτικη online στη eurobank αλλα στο προτελευταιο βημα εκει που δηλωνουμε για τον κουριερ και στοιχεια καποιου αλλου προσωπου τα συμπληρωσα πατησα συνεχεια και με εβγαλε στην αρχικη..το εχει παθει καποιος;;ειναι σφαλμα της σελιδας;;

 

Κάποιος μια βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν προσπαθείς πάλι από την αρχή; Μπορεί να ήταν κάτι τυχαιο
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εχει πληρωσει καποιος το ΕΝΦΙΑ μεσα απο τη σελιδα της mytaxisnet ;

 

Μπαινω στις οφειλες εκτος ρυθμισης, βρισκω την οφειλη, παταω εξοφληση, μου ζηταει τα στοιχεια καρτας, τα καταχωρω και μου βγαζει Μη αποδεκτη καρτα. Δεν εκανα λαθος στα στοιχεια της καρτας, τα περασα πολλες φορες. Δοκιμασα με AMEX, με Diners, με Mastercard της Alpha Bank, και με Visa της Πειραιώς. Με όλες το ιδιο αποτέλεσμα

 

εγω οσες φορες εχω πληρωσει παντα γινεται αμεσα! και αμα θυμαμαι καλα δεν ειναι συμβατη με προσθετο κωδικο ασφαλειας και περναει η συναλλαγη αμεσα , οπως πχ πληρωνεις με καρτα σε καταστημα εξωτερικου ετσι και με το συστημα πληρωμων διας , το ιδιο συστημα πληρωμων που εχει το taxisnet εχει και η ευδαπ οταν πας να πληρωσεις τον λογαριασμο online.

 

 

κατι αλλο , υπαρχει προπληρωμενη καρτα απο την ελληνικη τραπεζα που της Πειραιως που δεν εχει εξοδα συναλλαγματος για αγορες , ειναι δωρεαν , και δεν ειναι σαν τις αλλες που εχει 2% προμηθεια ! η καρτα ειναι η προπληρωμενη καρτα αβ mastercard prepaid που δινει και ποντους στην καρτα του βασιλοπουλου δειτε εδω https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes/piraeus-prepaid-ab και οσο για τα δωρεαν εξοδα συναλλαγων δειτε εδω https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/2018/PricingList_18-09-2018.pdf , θα μπειτε στην σελιδα 46 και μετα στην ενοτητα 29.8 .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

+1 και γω δε μπορεσα

Εχει πληρωσει καποιος το ΕΝΦΙΑ μεσα απο τη σελιδα της mytaxisnet ;

 

Μπαινω στις οφειλες εκτος ρυθμισης, βρισκω την οφειλη, παταω εξοφληση, μου ζηταει τα στοιχεια καρτας, τα καταχωρω και μου βγαζει Μη αποδεκτη καρτα. Δεν εκανα λαθος στα στοιχεια της καρτας, τα περασα πολλες φορες. Δοκιμασα με AMEX, με Diners, με Mastercard της Alpha Bank, και με Visa της Πειραιώς. Με όλες το ιδιο αποτέλεσμα

και σε εμένα το ίδιο έκανε και πλήρωσα με online Banking.
Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο , υπαρχει προπληρωμενη καρτα απο την ελληνικη τραπεζα που της Πειραιως που δεν εχει εξοδα συναλλαγματος για αγορες , ειναι δωρεαν , και δεν ειναι σαν τις αλλες που εχει 2% προμηθεια ! η καρτα ειναι η προπληρωμενη καρτα αβ mastercard prepaid που δινει και ποντους στην καρτα του βασιλοπουλου δειτε εδω https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes/piraeus-prepaid-ab και οσο για τα δωρεαν εξοδα συναλλαγων δειτε εδω https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Pricing-List/2018/PricingList_18-09-2018.pdf , θα μπειτε στην σελιδα 46 και μετα στην ενοτητα 29.8 .

 

και σε συγκριση με τις αλλες:

εχει το ακριβοτερο αδειασμα καρτας

εχει τις ακριβοτερες συναλλαγες σε ατμ

:lol:

απορω γιατι ασχολειται ο κοσμος με τις prepaid και πεταει τα λεφτα σε τετοιες χρεωσεις/προμηθειες

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...