Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Η Enter AMEX θα απαξιωθεί πιστεύω αν δεν αυξήσουν τους πόντους σε αυτήν όπως και στις πιστωτικές amex τουλάχιστον να προσφέρουν 50% περισσότερους πόντους 6 στους μεγαλους συνεργάτες κοκ. Γιατί κάποιος να προτιμήσει την AMEX χρεωστική από τις VISA ή MC Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έπιασα αλλά οκ.

 

Είχε αναφέρει το μέλος xspy πριν μερικές μέρες, σχετικά με αυτές τις νέες κάρτες, ότι είναι νεο προιόν κτλ (σχετική κουβέντα).

Πληροφορίες σχετικά με αυτές τις κάρτες είχε βρεί στους όρους εδώ

 

 

Η Enter AMEX θα απαξιωθεί πιστεύω αν δεν αυξήσουν τους πόντους σε αυτήν όπως και στις πιστωτικές. Γιατί κάποιος να προτιμήσει την AMEX χρεωστική από τις VISA ή MC

 

Ακριβώς. Προσωπικά την κατήργησα πριν 1 μήνα, για άλλον λόγο βέβαια, αλλά έχεις απόλυτο δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Είχε αναφέρει το μέλος xspy πριν μερικές μέρες, σχετικά με αυτές τις νέες κάρτες, ότι είναι νεο προιόν κτλ (σχετική κουβέντα).

Πληροφορίες σχετικά με αυτές τις κάρτες είχε βρεί στους όρους εδώ

 

 

 

 

Ακριβώς. Προσωπικά την κατήργησα πριν 1 μήνα, για άλλον λόγο βέβαια, αλλά έχεις απόλυτο δίκιο.

 

 

 

Α οκ. Την παρακολουθούσα τη συζήτηση αλλά δε θυμόμουν nicknames.

 

Πριν 10 μέρες περίπου υπήρχε διαθέσιμη μόνο η American Express στο Bonus και κάτι μου είχαν αναφέρει στο κατάστημα για νέες κάρτες.

 

Σήμερα που πήγα για άλλη δουλειά μου είπαν πως είναι διαθέσιμες και έκανα αίτηση για μια.

 

Όντως η American Express δεν έχει κάποιο πλεονέκτημα πλέον. Και είναι από τις λίγες στις εξαιρέσεις επιχειρήσεων.

Link to comment
Share on other sites

74c74ba99e4e7c9252b73fc28363fbc5.png

 

Φρέσκα κουλούρια

 

https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/xreostikes-kartes

 

κάλεσα την εξυπηρέτηση πελατών της alpha bank και μου είπε ότι νέα είναι φρέσκες οι κάρτες και δεν αντικαθίσταν τις απλές enter ! αλλά θα υπάρχουν οι απλές χρεωστικες ! πάντως σίγουρα θα πάρει ο κόσμος bonus τέτοιες κάρτες master card ή visa διότι γίνονται αποδέκτες σε όλους και υπάρχουν πολλά καταστήματα που δεν παίρνουν American express! οπότε θα ακυρωθούν πολλές και θα βγάλουν νέες! μια χαρά! κάθε ένα ευρώ ένας πόντος! για όλες τις συναλλαγεσ που δεν αφορούν συνεργάζομενα καταστήματα ! αλλά μεγάλο φάουλ που έκοψε να αποδίδει bonus στο κράτος η American express ! μακάρι να το αλλάξει στις δυο νέες κάρτες!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

74c74ba99e4e7c9252b73fc28363fbc5.png

 

Φρέσκα κουλούρια

 

https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/xreostikes-kartes

 

 

 

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά εκτός από τη συνδρομή έχει κι άλλες χρεώσεις.

 

Πχ χρέωση μετά την 3η ή 4η δε θυμάμαι φορά που γίνεται επαναφορά ή υπενθύμιση pin.

 

Όχι deal breaker αλλά γενικά δεν είναι όπως τις «απλές» χρεωστικές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλά εκτός από τη συνδρομή έχει κι άλλες χρεώσεις.

 

Πχ χρέωση μετά την 3η ή 4η δε θυμάμαι φορά που γίνεται επαναφορά ή υπενθύμιση pin.

 

Όχι deal breaker αλλά γενικά δεν είναι όπως τις «απλές» χρεωστικές.

 

πολύ κουλό είναι αυτό που γράφεις! που το είχες δει? στείλε κάποιο link να το δούμε και εμείς!!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι που αφορά σε πιστωτικές της alpha bank.

 

Έχω 2 πιστωτικές ας υποθέσουμε με 1000 ευρώ πιστωτικό όριο η κάθε μία και θέλω να κάνω μία συναλλαγή 1500 ευρώ (οι κάρτες έχουν 0 υπολοιπο δεν χρωσταω κάτι) και τα 1500 ευρώ τα έχω άμεσα σε μετρητά.

 

Ρώτησα στην εξυπηρετηση πελατων στην alpha bank αν γίνεται να πληρώσω 500 ευρώ στην μία κάρτα οπότε σαν υπόλοιπο θα πάει -500 ευρώ οπότε να κάνω μετά τη συναλλαγή 1500 ευρώ και η κάρτα θα πάει χρεωστικό υπόλοιπο 1000 ευρώ. Υπέθεσα ότι σίγουρα θα γίνεται αλλά μου είπαν όχι δεν γίνεται να περάσει καμία συναλλαγή άνω του πιστωτικού ορίου. Το εξήγησα πολλές φορές μάλιστα τι ακριβώς θέλω να κάνω μήπως δεν το κατάλαβε.

 

Αυτό που μου πρότειναν και γίνεται είναι να "τραβήξουν" πιστωτικό όριο από τη μία και να το "κολλήσουν" στην άλλη , κάτι που δεν ήξερα καν ότι γίνεται. Δηλαδή μπορούν να μου αυξήσουν άμεσα το πιστωτικό όριο στη μία κάρτα και από 1000 να γίνει 1500 , ενώ στην δεύτερη θα μειωθεί και θα γίνει 500 ευρώ το πιστωτικό όριο. Αλλά αυτό θα μείνει έτσι και μετά πρέπει να το ξαναλλάξω αν θελω να τις επαναφέρω όπως πριν.

 

 

Έχει κάποιος εμπειρία λοιπόν αν όντως δεν γίνεται αυτό με την προπληρωμή; Σίγουρα δε θα περάσει η συναλλαγή ή μήπως δεν ήταν σωστά ενημερωμένη η υπάλληλος;

Link to comment
Share on other sites

πολύ κουλό είναι αυτό που γράφεις! που το είχες δει? στείλε κάποιο link να το δούμε και εμείς!!

 

 

 

Προφορικά κατά την υπογραφή της αίτησης.

 

Όρους δεν έχω διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι που αφορά σε πιστωτικές της alpha bank.

 

Έχω 2 πιστωτικές ας υποθέσουμε με 1000 ευρώ πιστωτικό όριο η κάθε μία και θέλω να κάνω μία συναλλαγή 1500 ευρώ (οι κάρτες έχουν 0 υπολοιπο δεν χρωσταω κάτι) και τα 1500 ευρώ τα έχω άμεσα σε μετρητά.

 

Ρώτησα στην εξυπηρετηση πελατων στην alpha bank αν γίνεται να πληρώσω 500 ευρώ στην μία κάρτα οπότε σαν υπόλοιπο θα πάει -500 ευρώ οπότε να κάνω μετά τη συναλλαγή 1500 ευρώ και η κάρτα θα πάει χρεωστικό υπόλοιπο 1000 ευρώ. Υπέθεσα ότι σίγουρα θα γίνεται αλλά μου είπαν όχι δεν γίνεται να περάσει καμία συναλλαγή άνω του πιστωτικού ορίου. Το εξήγησα πολλές φορές μάλιστα τι ακριβώς θέλω να κάνω μήπως δεν το κατάλαβε.

 

Αυτό που μου πρότειναν και γίνεται είναι να "τραβήξουν" πιστωτικό όριο από τη μία και να το "κολλήσουν" στην άλλη , κάτι που δεν ήξερα καν ότι γίνεται. Δηλαδή μπορούν να μου αυξήσουν άμεσα το πιστωτικό όριο στη μία κάρτα και από 1000 να γίνει 1500 , ενώ στην δεύτερη θα μειωθεί και θα γίνει 500 ευρώ το πιστωτικό όριο. Αλλά αυτό θα μείνει έτσι και μετά πρέπει να το ξαναλλάξω αν θελω να τις επαναφέρω όπως πριν.

 

 

Έχει κάποιος εμπειρία λοιπόν αν όντως δεν γίνεται αυτό με την προπληρωμή; Σίγουρα δε θα περάσει η συναλλαγή ή μήπως δεν ήταν σωστά ενημερωμένη η υπάλληλος;

 

θα ζητήσεις από τον υπάλληλο να πληρώσεις με δυο διαφορετικές κάρτες. οπότε θα σπάσεις τα πόσα κοντά στην μέση και θα είναι κάτω από το όριο των 1000 ευρώ οπότε δεν θα έχεισ θέμα!. δεν ξέρω βέβαια άμα παίρνει σε δόσεις το πόσο.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι που αφορά σε πιστωτικές της alpha bank.

 

Έχω 2 πιστωτικές ας υποθέσουμε με 1000 ευρώ πιστωτικό όριο η κάθε μία και θέλω να κάνω μία συναλλαγή 1500 ευρώ (οι κάρτες έχουν 0 υπολοιπο δεν χρωσταω κάτι) και τα 1500 ευρώ τα έχω άμεσα σε μετρητά.

 

Ρώτησα στην εξυπηρετηση πελατων στην alpha bank αν γίνεται να πληρώσω 500 ευρώ στην μία κάρτα οπότε σαν υπόλοιπο θα πάει -500 ευρώ οπότε να κάνω μετά τη συναλλαγή 1500 ευρώ και η κάρτα θα πάει χρεωστικό υπόλοιπο 1000 ευρώ. Υπέθεσα ότι σίγουρα θα γίνεται αλλά μου είπαν όχι δεν γίνεται να περάσει καμία συναλλαγή άνω του πιστωτικού ορίου. Το εξήγησα πολλές φορές μάλιστα τι ακριβώς θέλω να κάνω μήπως δεν το κατάλαβε.

 

Αυτό που μου πρότειναν και γίνεται είναι να "τραβήξουν" πιστωτικό όριο από τη μία και να το "κολλήσουν" στην άλλη , κάτι που δεν ήξερα καν ότι γίνεται. Δηλαδή μπορούν να μου αυξήσουν άμεσα το πιστωτικό όριο στη μία κάρτα και από 1000 να γίνει 1500 , ενώ στην δεύτερη θα μειωθεί και θα γίνει 500 ευρώ το πιστωτικό όριο. Αλλά αυτό θα μείνει έτσι και μετά πρέπει να το ξαναλλάξω αν θελω να τις επαναφέρω όπως πριν.

 

 

Έχει κάποιος εμπειρία λοιπόν αν όντως δεν γίνεται αυτό με την προπληρωμή; Σίγουρα δε θα περάσει η συναλλαγή ή μήπως δεν ήταν σωστά ενημερωμένη η υπάλληλος;

 

Με προπληρωμή δεν θα περάσει. Χωρίς να πειράξεις τα πιστωτικά όρια μπορείς να πληρώσεις και με τις δύο κάρτες, πχ 750 από κάθε μία, εφόσον δεν έχουν κολλήματα με τα λογιστικά τους στο κατάστημα...

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να βάλω δόσεις. Απλά ήθελα να το πληρώσω με την ΑΜΕΧ πιστωτική για να πάρω τους 8πλάσιους πόντους αφού είναι μεγάλος συνεργάτης στο πρόγραμμα το κατάστημα που θέλω να κάνω τη συναλλαγή.. Οπότε είτε το σπάω 750 + 750 σε μία δεύτερη πιστωτική.

Είτε κάνω αυτό με τη μεταφορά πιστωτικού ορίου που μου είπαν.

 

Περίεργο πάντως. Δεν μπορώ να καταλάβω ποιος είναι το πρόβλημά τους αν κάνω προπληρωμή. Εφόσον το πιστωτικό όριο είναι 1000 ευρώ, αυτό θα έπρεπε να είναι το με΄γιστο ποσό που μπορώ να χρωστάω. Θυμάμαι πριν 3 χρόνια που υπήρχε ακόμα citibank σε πιστωτική δική της πάλι με 1000 ευρώ όριο είχα πληρώσει φόρο εισοδήματος τρίτου προσώπου 12.500 ευρώ με προπληρωμή πριν μόνο και μόνο για να πάρω τους "πόντους" . Γιατί να μη γίνεται και στην alpha...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Για να ακυρώσω την Enter Bonus American Express, πρέπει να πάω οπωσδήποτε σε κατάστημα; Κοιτώντας τις επιλογές που μου δίνει το internet banking, είδα ότι μπορώ να δηλώσω απώλεια δίνοντάς μου παράλληλα την επιλογή να μην επανεκδοθεί η κάρτα. Μπορώ να την ακυρώσω έτσι και να ξεμπερδέψω; Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να την ακυρώσεις με μια κλήση στην εξυπηρέτηση πελατών

 

Επιβεβαιώνω ότι το έκανα πριν ένα μήνα.

Μόλις είχαν ενεργοποιήσει να μπορείς να το κάνεις και από το τηλέφωνο.

 

 

Σχετικά με το ερώτημα του Alex0077, θα μπορούσε να το κάνει σε δυο πληρωμές από την ίδια κάρτα; π.χ 750 η κάθε πληρωμή; Άρα δε θα περάσει το 1000 ανα πληρωμή.

Αν γίνεται να περάσει με δυο πιστωτικές η πληρωμή, γιατί να μη γίνεται και με την ίδια κάρτα;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Πήρα τηλέφωνο και την ακύρωσα και επίσης ρώτησα αναφορικά με τον παραπάνω τρόπο ακύρωσης που ανέφερα μέσω internet banking και μου είπε πως και με αυτόν τον τρόπο ακυρώνεται η κάρτα κανονικά. Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζοντας τις χρεωστικές κάρτες της Αλφα βλέπω ότι η ΑΜΕΧ δεν έχει συνδρομή. Είχε 10€ τον χρόνο.
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζοντας τις χρεωστικές κάρτες της Αλφα βλέπω ότι η ΑΜΕΧ δεν έχει συνδρομή. Είχε 10€ τον χρόνο.

 

Το πρόσεξα κι εγώ, αλλά μάλλον είναι παράλειψη στη σελίδα τους, γιατί στους όρους (σελίδα 28) φαίνεται ότι έχει κανονικά 10€

 

Untitled.png

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση διότι πρώτη φορά έχω πιστωτική.

 

Πάω ας πούμε αύριο να βάλω λάστιχα στο αμάξι. Κάνω 6 άτοκες δόσεις. Κάθε μήνα μετά σε ποιον θα πληρώνω τη δόση; στο μαγαζί που έβαλα τα λάστιχα η στη τράπεζα απευθείας;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση διότι πρώτη φορά έχω πιστωτική.

 

Πάω ας πούμε αύριο να βάλω λάστιχα στο αμάξι. Κάνω 6 άτοκες δόσεις. Κάθε μήνα μετά σε ποιον θα πληρώνω τη δόση; στο μαγαζί που έβαλα τα λάστιχα η στη τράπεζα απευθείας;

 

στην τραπεζα. ο εμπορος πληρωνεται σπο την τραπεζα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eurobank είναι συγκεκριμένα... Πάω στις συναλλαγές, πληρωμή κάρτας και εκεί μου εμφανίζει τη πιστωτική.. Κάνω από το λογαριασμό μου πληρωμή απλά πχ 50€ που έχω βάλει καθε μήνα και είμαι οκ; για να μη χρεωθω τόκους...
Link to comment
Share on other sites

Eurobank είναι συγκεκριμένα... Πάω στις συναλλαγές, πληρωμή κάρτας και εκεί μου εμφανίζει τη πιστωτική.. Κάνω από το λογαριασμό μου πληρωμή απλά πχ 50€ που έχω βάλει καθε μήνα και είμαι οκ; για να μη χρεωθω τόκους...

 

Μπορείς είτε να πληρώσεις την κάρτα με τη δόση που ξέρεις ότι θα σου έρθει (πριν καν σου εμφανιστεί στο e-banking)

Ή μπορείς να περιμένεις να σου εμφανιστεί πρώτα στο e-banking και μετά να κάνεις την πληρωμή

όπως εδώ:

Untitled.png

 

Μόλις παρατήρησα ότι σου λέει και τον αριθμό των δόσεων, ωραία προσθήκη.

 

Γενικά μην ανησυχείς για τόκους. Από τη στιγμή που θα σου έρθει η ειδοποίηση/λογαριασμός με το ταχυδρομείο/email έχεις περίπου 20 μέρες για να πληρώσεις.

Για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όμως, συνδέεις την κάρτα σου με τον λογαριασμό σου στη eurobank και αλλάζει να μην έχει ελάχιστη καταβολή, αλλά να πληρώνεται ολόκληρο το ποσό της ειδοποίησης/λογαριασμού με τη λήξη του αυτόματα (αρκεί να υπάρχουν τα λεφτά στον λογαριασμό σου).

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Αν τις οφειλές της πιστωτικης κάρτας σου, με δική σου πρωτοβουλία, τις συγκεντρώσεις σε ένα δάνειο αποπληρωμής οφειλών, πέρα από την κατάργηση της κάρτας υπάρχει και εγγραφή στον Τειρεσία; γνωρίζει κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω απ το πρωί στο e-banking της alpha Bank πως μπορώ να πάρω μια απ τις νέες χρεωστικές bonus αλλά δεν τις βλέπω πουθενά μέσα στο e-banking!

Μάλλον ακόμα δεν τις βάλανε μέσα, παρόλο που λέει ότι γίνεται μέσω e-banking!

 

Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...