Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Έχω μια ερώτηση παιδιά. Έχω μια debit που δεν υποστηρίζει ανέπαφες, οπότε όταν κάνω αγορές με pos βάζω το pin. Στο parking του αεροδρομίου όμως, όταν πληρώνω στο αυτόματο μηχάνημα με την κάρτα, μπαίνει η κάρτα στην σχισμή και η πληρωμή πραγματοποιείται χωρίς να βάλω pin. Πώς γίνεται να τραβάει τα χρήματα ετσι?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Η πληρωμη θα γίνετε μεσώ της μαγνητικής ταινίας και γιαυτό δεν σε ζητάει pin.

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα έκανα μια ερώτηση στο τηλεφωνικό τμήμα καρτών της Τράπεζας.
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα έκανα μια ερώτηση στο τηλεφωνικό τμήμα καρτών της Τράπεζας.

 

Και ομως μεσω της μαγνητικής ταινιας γινετε.Αμα τραβήξει την κάρτα απο την εσοχή πολύ αργά ώστε να μην μπορέσει να σκαναρει την ταινια δεν θα αναγνωρίσει την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος απο καρτες εξωτερικού να "αποκρυπτογραφησει" το παρακάτω;

 

Please note your rate of interest is 0.00% p.a. (variable) for Purchases. From 20 Jul 2017 your rate will be 23.95% p.a. (variable) for Purchases.

 

Καταλαβαινω σωστα οτι σε οποιαδηποτε συναλλαγή κανω απο 20/7 θα μπαινει τοκος 23.95 % ?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Η πληρωμη θα γίνετε μεσώ της μαγνητικής ταινίας και γιαυτό δεν σε ζητάει pin.

 

Στη θέση σου θα έκανα μια ερώτηση στο τηλεφωνικό τμήμα καρτών της Τράπεζας.

 

Και ομως μεσω της μαγνητικής ταινιας γινετε.Αμα τραβήξει την κάρτα απο την εσοχή πολύ αργά ώστε να μην μπορέσει να σκαναρει την ταινια δεν θα αναγνωρίσει την κάρτα.

Χτες πλήρωσα με άλλη κάρτα στο μηχάνημα, πάλι με τον ίδιο τρόπο έγινε η πληρωμή, μπήκε ολόκληρη η κάρτα μέσα και τράβηξε τα χρήματα χωρίς pin. Μάλλον είναι αυτό που λέτε μέσω μαγνητικής ταινίας. Από περιέργεια θα πάρω στην Τράπεζα να ρωτήσω.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος απο καρτες εξωτερικού να "αποκρυπτογραφησει" το παρακάτω;

 

Please note your rate of interest is 0.00% p.a. (variable) for Purchases. From 20 Jul 2017 your rate will be 23.95% p.a. (variable) for Purchases.

 

Καταλαβαινω σωστα οτι σε οποιαδηποτε συναλλαγή κανω απο 20/7 θα μπαινει τοκος 23.95 % ?

 

Η κάρτα σου δίνει κάποια περίοδο "χάριτος" που σου επιτρέπει να έχεις υπόλοιπο άτοκα εφόσον φυσικά πληρώνεις τουλάχιστον την ελάχιστη καταβολή. Η περίοδος αυτή λήγει την ημερομηνία που σου λέει. Αν θες δώσε λινκ από το σάιτ της τράπεζας να σου πω λεπτομέρειες. Μετά τόκος θα πέφτει αν δεν εξοφλείς το πλήρες υπόλοιπο (άρα λογικά θα έχεις την τυπική άτοκη περίοδο μέχρι την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού).

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, έχω μια σχετικά απλή ερώτηση. Έχω μια χρεωστική κάρτα Mastercard Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου (Eurobank δηλαδή πλέον) η οποία τον άλλο μήνα λήγει (07/2017). Άν και απ' οτι έχω ακούσει οι καινούργιες κάρτες έρχονται ταχυδρομικώς λίγο πριν λήξουν οι υφιστάμενες, φίλος μου είπε πως αν δεν τις χρησιμοποιείς τότε υπάρχει περίπτωση να μην σου στείλουν την καινούργια ταχυδρομικώς αλλά θα πρέπει να πας εσύ ο ίδιος στη τράπεζα για να την αντικαταστήσεις. Η αλήθεια είναι πως δεν πραγματοποιώ αγορές με τη συγκεκριμένη κάρτα. Ούτε σε καταστήματα, ούτε online. Με αυτήν την κάρτα έχω κάνει μόνο περιστασιακές αναλήψεις απο τα ATM. Θα μου στείλουν ή θα περιμένω τζάμπα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, έχω μια σχετικά απλή ερώτηση. Έχω μια χρεωστική κάρτα Mastercard Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου (Eurobank δηλαδή πλέον) η οποία τον άλλο μήνα λήγει (07/2017). Άν και απ' οτι έχω ακούσει οι καινούργιες κάρτες έρχονται ταχυδρομικώς λίγο πριν λήξουν οι υφιστάμενες, φίλος μου είπε πως αν δεν τις χρησιμοποιείς τότε υπάρχει περίπτωση να μην σου στείλουν την καινούργια ταχυδρομικώς αλλά θα πρέπει να πας εσύ ο ίδιος στη τράπεζα για να την αντικαταστήσεις. Η αλήθεια είναι πως δεν πραγματοποιώ αγορές με τη συγκεκριμένη κάρτα. Ούτε σε καταστήματα, ούτε online. Με αυτήν την κάρτα έχω κάνει μόνο περιστασιακές αναλήψεις απο τα ATM. Θα μου στείλουν ή θα περιμένω τζάμπα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Ο φιλος σου λεει ανοησιες. Θα ερθει κανονικα η καρτα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, έχω μια σχετικά απλή ερώτηση. Έχω μια χρεωστική κάρτα Mastercard Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου (Eurobank δηλαδή πλέον) η οποία τον άλλο μήνα λήγει (07/2017). Άν και απ' οτι έχω ακούσει οι καινούργιες κάρτες έρχονται ταχυδρομικώς λίγο πριν λήξουν οι υφιστάμενες, φίλος μου είπε πως αν δεν τις χρησιμοποιείς τότε υπάρχει περίπτωση να μην σου στείλουν την καινούργια ταχυδρομικώς αλλά θα πρέπει να πας εσύ ο ίδιος στη τράπεζα για να την αντικαταστήσεις. Η αλήθεια είναι πως δεν πραγματοποιώ αγορές με τη συγκεκριμένη κάρτα. Ούτε σε καταστήματα, ούτε online. Με αυτήν την κάρτα έχω κάνει μόνο περιστασιακές αναλήψεις απο τα ATM. Θα μου στείλουν ή θα περιμένω τζάμπα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αν ο κύριος λογαριασμός που είναι συνδεδεμένος με την κάρτα σου είναι ενεργός,θα 'τρέξει' αυτόματα η ανανέωση και θα παραλάβεις την ανανέωση κανονικά και έγκαιρα,διαφορετικά αν ο κύριος λογαριασμός έχει περάσει σε αδρανοποίηση (αν είναι ακίνητος/ανενεργός) ,δεν θα γίνει αυτόματα η ανανέωση.Αν θέλεις εφόσον υπάρχει ενδιαφέρον για την πορεία της ανανέωσης, κάλεσε στην εξυπηρέτηση πελατών για να ενημερωθείς αν έχει ήδη ανανεωθεί η κάρτα σου και επιβεβαιώσε αν υπάρχει καταχωρημένη η σωστή διευθ.αλληλογραφίας.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα σου δίνει κάποια περίοδο "χάριτος" που σου επιτρέπει να έχεις υπόλοιπο άτοκα εφόσον φυσικά πληρώνεις τουλάχιστον την ελάχιστη καταβολή. Η περίοδος αυτή λήγει την ημερομηνία που σου λέει. Αν θες δώσε λινκ από το σάιτ της τράπεζας να σου πω λεπτομέρειες. Μετά τόκος θα πέφτει αν δεν εξοφλείς το πλήρες υπόλοιπο (άρα λογικά θα έχεις την τυπική άτοκη περίοδο μέχρι την ημερομηνία λήξης του λογαριασμού).

 

Σε ευχαριστω πολυ.

Με tsb.co.uk ειμαι.

 

Αρα αν εξοφλω το υπολοιπο ειμαι καλα.. δεν δινω το ελαχιστο, αλλα κατα πολυ παραπανω το ποσο.

Αυτη τη στιγμη εχω ενα ποσο γυρω στα £550 τα οποια θα εχω εξοφλησει μεχρι εκεινη την ημερομηνία.

Σκεφτομαι βεβαια κ το σεναριο να βγαλω σε άλλη τραπεζα καρτα κ να κανω μεταφορα υπολοιπου,ώστε να εχω "ανανεωση" στην περιοδο χαριτος..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ.

Με tsb.co.uk ειμαι.

 

Αρα αν εξοφλω το υπολοιπο ειμαι καλα.. δεν δινω το ελαχιστο, αλλα κατα πολυ παραπανω το ποσο.

Αυτη τη στιγμη εχω ενα ποσο γυρω στα £550 τα οποια θα εχω εξοφλησει μεχρι εκεινη την ημερομηνία.

Σκεφτομαι βεβαια κ το σεναριο να βγαλω σε άλλη τραπεζα καρτα κ να κανω μεταφορα υπολοιπου,ώστε να εχω "ανανεωση" στην περιοδο χαριτος..

 

Μπορείς να δεις εδώ τόσο για κάρτες για μεταφορά υπολοίπου με 0% επιτόκιο όσο και για κάρτες με 0% επιτόκιο αγορών για κάποιους μήνες. Όσον αφορά την μεταφορά υπολοίπου πολλές κάρτες χρεώνουν 3% του υπολοίπου που μεταφέρεις οπότε έχει ένα (έστω και μικρό) κόστος.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αν ο κύριος λογαριασμός που είναι συνδεδεμένος με την κάρτα σου είναι ενεργός,θα 'τρέξει' αυτόματα η ανανέωση και θα παραλάβεις την ανανέωση κανονικά και έγκαιρα,διαφορετικά αν ο κύριος λογαριασμός έχει περάσει σε αδρανοποίηση (αν είναι ακίνητος/ανενεργός) ,δεν θα γίνει αυτόματα η ανανέωση.Αν θέλεις εφόσον υπάρχει ενδιαφέρον για την πορεία της ανανέωσης, κάλεσε στην εξυπηρέτηση πελατών για να ενημερωθείς αν έχει ήδη ανανεωθεί η κάρτα σου και επιβεβαιώσε αν υπάρχει καταχωρημένη η σωστή διευθ.αλληλογραφίας.

Παρόμοια περίπτωση σε εμένα δεν ανανέωσαν την κάρτα γιατί είχα και άλλη στη eurobank και με τα cc είπαν μία κάρτα ανά πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια περίπτωση σε εμένα δεν ανανέωσαν την κάρτα γιατί είχα και άλλη στη eurobank και με τα cc είπαν μία κάρτα ανά πελάτη.

Η περίπτωση που αναφέρεις μου θύμισε τακτική που είχε ακολουθήσει η Εθνική τράπεζα πριν 4-5 χρόνια όταν αποφάσισε σε πελάτες που είχαν παραπάνω απο 1 τραπεζικό λογαριασμό καταθέσεων και είχαν κάρτες για κάθε λογαριασμό ξεχωριστά να μην ανανεώσει τις κάρτες και να δίνει 1 κάρτα για όλους τους λογαριασμούς.Δεν νομίζω ότι έγινε λόγω cc,απλά αποφάσισε να αλλάξει διαδικασία η τράπεζα ,διαφορετικά σίγουρα αποτελέι θέμα του συστήματος...θεωρώ απίθανο να έγινε λόγω cc!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις εδώ τόσο για κάρτες για μεταφορά υπολοίπου με 0% επιτόκιο όσο και για κάρτες με 0% επιτόκιο αγορών για κάποιους μήνες. Όσον αφορά την μεταφορά υπολοίπου πολλές κάρτες χρεώνουν 3% του υπολοίπου που μεταφέρεις οπότε έχει ένα (έστω και μικρό) κόστος.

 

Ω! Σε ευχαριστω... πολυτιμη η βοηθεια..

Τελειως χαζό, αλλα μπορεις να βγαλεις δευτερη πιστωτικη απο την ιδια τραπεζα, να παρεις τα benefits της καινουργιας κ να κλείσεις την παλιά;

Ή προσφερουν τα αντιστοιχα "προνομια" που κανουν οι δικοι μας παροχοι επικοινωνίας, τυπου: φευγω παω σε άλλη τραπεζα, κ σου ερχονται με αντιπροταση να μεινεις στην καρτα με καποιο extension των προνομίων;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην μπορείς να πληρωσεις τη διέλευση στα διοδια με καρτα;
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην μπορείς να πληρωσεις τη διέλευση στα διοδια με καρτα;

Γιατί αργεί η επικοινωνία με την τράπεζα;

Edited by albert0
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην μπορείς να πληρωσεις τη διέλευση στα διοδια με καρτα;

διοτι οι εταιριες που τα διαχειριζονται δε νεχουν εγκαταστησει pos στα γκισε τους :P

:superman:
Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην μπορείς να πληρωσεις τη διέλευση στα διοδια με καρτα;

 

Γιατί κάποιοι προτιμούν "ζεστά" μετρητά σε σχέση με την κάρτα - και σίγουρα όχι οι οδηγοί που χάνουν χρόνο ψάχνοντας για ψιλά και ελέγχοντας τα ρέστα (αν δεν πέσουν στο δρόμο!).

 

Η πληρωμή διοδίων θα μπορούσε να είναι εξαιρετική εφαρμογή για ανέπαφες συναλλαγές: Το τερματικό εμφανίζει το ποσό, ακουμπάς την NFC-enabled κάρτα σου, πληρώνεις και φεύγεις. Ίσως περιμένουμε μερικά χρόνια για να δούμε κάτι τέτοιο στην Ελλάδα. Αλήθεια, πώς λειτουργεί το σύστημα σε άλλες χώρες της Ε.Ε. ?

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάποιοι προτιμούν "ζεστά" μετρητά σε σχέση με την κάρτα - και σίγουρα όχι οι οδηγοί που χάνουν χρόνο ψάχνοντας για ψιλά και ελέγχοντας τα ρέστα (αν δεν πέσουν στο δρόμο!).

 

Η πληρωμή διοδίων θα μπορούσε να είναι εξαιρετική εφαρμογή για ανέπαφες συναλλαγές: Το τερματικό εμφανίζει το ποσό, ακουμπάς την NFC-enabled κάρτα σου, πληρώνεις και φεύγεις. Ίσως περιμένουμε μερικά χρόνια για να δούμε κάτι τέτοιο στην Ελλάδα. Αλήθεια, πώς λειτουργεί το σύστημα σε άλλες χώρες της Ε.Ε. ?

Στη Γαλλία έχει ειδικές λωρίδες που πληρώνεις σε μηχάνημα με κάρτα.... Υπάρχουν και λωρίδες με προσωπικό.... Εννοείται ότι η συναλλαγή με κάρτα είναι λίγο πιο αργή.....

 

Στάλθηκε από το MHA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ω! Σε ευχαριστω... πολυτιμη η βοηθεια..

Τελειως χαζό, αλλα μπορεις να βγαλεις δευτερη πιστωτικη απο την ιδια τραπεζα, να παρεις τα benefits της καινουργιας κ να κλείσεις την παλιά;

Ή προσφερουν τα αντιστοιχα "προνομια" που κανουν οι δικοι μας παροχοι επικοινωνίας, τυπου: φευγω παω σε άλλη τραπεζα, κ σου ερχονται με αντιπροταση να μεινεις στην καρτα με καποιο extension των προνομίων;

 

Μπορείς αλλά μάλλον δεν θα σου επιτρέψουν να κάνεις μεταφορά υπολοίπου, ειδικά αν υπάρχει 0% επιτόκιο στην καινούρια κάρτα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

αν υπαρχει καποιος-α που να γνωριζει περιπου τι ωρα θα πιστωσουν σημερα τις συνταξεις στην alphabank?
Link to comment
Share on other sites

Έχω πιστωτική στη Πειραιώς από το Μάρτη με ανώτατο όριο 1000€. Το Σεπτέμβρη που κλείνει 6μηνο μου είπαν ότι μπορώ να κάνω αίτηση για αύξηση πιστωτικού ορίου. Ξέρει κάποιος μέχρι πόσο περίπου θα μου εγκρίνουν; Είμαι καλοπληρωτης με τις δόσεις...

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εθνικη, go4more μαζεψα 2000+ ποντους.

Την εκπτωση πως θα την παρω?

Από εκεί που περνεις τους πόντους εκεί τους εξαργυρώνεις. Στα καταστήματα δηλαδή που με καρτα περνεις πόντους. 2000 πόντοι είναι 5 ευρώ να ξέρεις.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...