Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αν πληρώνεις κανονικά τις δόσεις σου και γενικώς εξοφλείς ό,τι χρήση της κάρτας κάνεις δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. Άλλωστε αν ήσουν στο Τειρεσία δεν θα γινόταν η προέγκριση (όπως έγινε στη περίπτωσή σου) και η αποστολή των απαραίτητων εγγράφων.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση jisr. Μωρέ σίγουρα δεν είμαι στον Τειρεσια αλλά δεν θέλω κ να μπω. Δεν έχω σκοπό φυσικά να μην είμαι σωστός στις δόσεις μου. Αν ήταν έτσι δεν θα έκανα καν αίτηση απλά με προβλημάτισε λιγο που με ενημέρωσαν πως πρέπει να υπογράψω για το συγκεκριμένο. Ξέρεις αν το κάνουν σε όλους η ανά περίπτωση;

Edited by alex21

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση jisr. Μωρέ σίγουρα δεν είμαι στον Τειρεσια αλλά δεν θέλω κ να μπω. Δεν έχω σκοπό φυσικά να μην είμαι σωστός στις δόσεις μου. Αν ήταν έτσι δεν θα έκανα καν αίτηση απλά με προβλημάτισε λιγο που με ενημέρωσαν πως πρέπει να υπογράψω για το συγκεκριμένο. Ξέρεις αν το κάνουν σε όλους η ανά περίπτωση;

 

Σε όλες τις κάρτες και γενικώ στις πιστώσεις δάνεια γίνεται αυτό. Απλά συμπληρώνεις ένα έντυπο μαζί με την αίτηση ότι δέχεσαι η Τράπεζα να τηρεί αρχείο στον Τειρεσία και να μπορεί να έχει πρόσβαση από εκεί όπως και να δει το πιστολιπτικό σου σκορ κτλ. Στο ίδιο έντυπο έχει και ένα κουτάκι ότι δε συναινείς .. Που βέβαια όποιος δηλώσει αυτό απλά δεν θα του την εγκρίνουν..

 

Να ρωτήσω κάτι κ ιεγώ.. Αν έχει κάποιος μισθοδοσία στη Eurobank, οι πιστωτικές κάρτες είναι χωρίς συνδρομή?

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σχετική με μεταφορές πόντων alpha bonus. Από πρόσθετη κάρτα bonus μπορώ να στείλω τους bonus πόντους στην κύρια κάρτα; Δε βρίσκω αντίστοιχη επιλογή στο web banking.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

εγω που εχω την μισθοδοσια μου στην πειραιως η πιστωτικη δεν εχει συνδρομη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε όλες τις κάρτες και γενικώ στις πιστώσεις δάνεια γίνεται αυτό. Απλά συμπληρώνεις ένα έντυπο μαζί με την αίτηση ότι δέχεσαι η Τράπεζα να τηρεί αρχείο στον Τειρεσία και να μπορεί να έχει πρόσβαση από εκεί όπως και να δει το πιστολιπτικό σου σκορ κτλ. Στο ίδιο έντυπο έχει και ένα κουτάκι ότι δε συναινείς .. Που βέβαια όποιος δηλώσει αυτό απλά δεν θα του την εγκρίνουν..

 

Να ρωτήσω κάτι κ ιεγώ.. Αν έχει κάποιος μισθοδοσία στη Eurobank, οι πιστωτικές κάρτες είναι χωρίς συνδρομή?

εγω που εχω την μισθοδοσια μου στην πειραιως η πιστωτικη δεν εχει συνδρομη.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κ ιεγώ.. Αν έχει κάποιος μισθοδοσία στη Eurobank, οι πιστωτικές κάρτες είναι χωρίς συνδρομή?

Ναι .........

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω εγω με συνταξη 13400€ τον χρονο 4 μελης οικογενεια ειχα δανειο το οποιο αποπληρωθηκε πριν 3 χρονια στην ωρα του Ειμαι χρονια πελατης της τραπεζας και ποτε δεν ειχα θεμα με την τραπεζα ουτε με τον Τειρεσία πιστευετε μπορω να βγαλω πιστωτική κάρτα και ποσο πιστευετε θα ειναι το πιστωτικό οριο της?
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση σχετική με μεταφορές πόντων alpha bonus. Από πρόσθετη κάρτα bonus μπορώ να στείλω τους bonus πόντους στην κύρια κάρτα; Δε βρίσκω αντίστοιχη επιλογή στο web banking.

 

Δεν μπορεις να στειλεις απο προσθετη σε κυρια καρτα ή σε οποιαδηποτε καρτα.

Προσφατα εκανα μεταφορα απο προσθετη σε κυρια :ας παρει τηλ στην εξ.πελατων ο κατοχος της κυριας καρτας-για ελεγχο ταυτοπροσωπιας-και μεσα σε 2 εργασιμες θα γινει η μεταφορα.

Η διαρκεια της ολη διαδικασιας λιγοτερο απο 10 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω εγω με συνταξη 13400€ τον χρονο 4 μελης οικογενεια ειχα δανειο το οποιο αποπληρωθηκε πριν 3 χρονια στην ωρα του Ειμαι χρονια πελατης της τραπεζας και ποτε δεν ειχα θεμα με την τραπεζα ουτε με τον Τειρεσία πιστευετε μπορω να βγαλω πιστωτική κάρτα και ποσο πιστευετε θα ειναι το πιστωτικό οριο της?[/QU

πιστευω να μπορεις να βγαλεις πιστωτικη στην τραπεζα απο την οποια πληρωνεσαι την συνταξη σου. περιπου με πιστωτικο οριο 1000.

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτησω εγω με συνταξη 13400€ τον χρονο 4 μελης οικογενεια ειχα δανειο το οποιο αποπληρωθηκε πριν 3 χρονια στην ωρα του Ειμαι χρονια πελατης της τραπεζας και ποτε δεν ειχα θεμα με την τραπεζα ουτε με τον Τειρεσία πιστευετε μπορω να βγαλω πιστωτική κάρτα και ποσο πιστευετε θα ειναι το πιστωτικό οριο της?

 

πιστευω να μπορεις να βγαλεις πιστωτικη στην τραπεζα απο την οποια πληρωνεσαι την συνταξη σου. περιπου με πιστωτικο οριο 1000.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω εγω με συνταξη 13400€ τον χρονο 4 μελης οικογενεια ειχα δανειο το οποιο αποπληρωθηκε πριν 3 χρονια στην ωρα του Ειμαι χρονια πελατης της τραπεζας και ποτε δεν ειχα θεμα με την τραπεζα ουτε με τον Τειρεσία πιστευετε μπορω να βγαλω πιστωτική κάρτα και ποσο πιστευετε θα ειναι το πιστωτικό οριο της?

Εδώ δεν νομίζω να μπορεί να σου απαντήσει κάποιος υπεύθυνα για το όριο.

Σε κατάστημα να πας πάλι ο κάθε υπάλληλος θα σου πει, ότι θα στείλει την αίτηση στα κεντρικά και από εκει θα έρθει απάντηση.

Τώρα όλοι σχεδόν οι υπάλληλοι δεν είναι τραπεζικοί, απλοί προωθητές αιτήσεων είναι.

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες οταν μπαινω στην εφαρμογη go4more της Εθνικης, μπαινοντας σε καποια επιχειρηση για να δω τους ποντους μου κολλαει και μου λεει οτι η εφαρμογη σταματησε και ανοιγει ξανα. Εχει συμβει σε κανενα;
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να στειλεις απο προσθετη σε κυρια καρτα ή σε οποιαδηποτε καρτα.

Προσφατα εκανα μεταφορα απο προσθετη σε κυρια :ας παρει τηλ στην εξ.πελατων ο κατοχος της κυριας καρτας-για ελεγχο ταυτοπροσωπιας-και μεσα σε 2 εργασιμες θα γινει η μεταφορα.

Η διαρκεια της ολη διαδικασιας λιγοτερο απο 10 λεπτα.

Η μάνα μου, που είναι κύριο μέλος της Χρυσής Alpha Bank Bonus Visa και εγώ πρόσθετο, πήγαμε μία μέρα στην τράπεζα, όπου η μάνα μου ως κύριο μέλος ζήτησε/έδωσε αδεια να μπορώ να καταχωρήσω την πρόσθετη κάρτα μου στο δικό μου internet banking. Από τότε, μπορώ να μεταφέρω πόντους όπου θέλω, απευθείας από το internet banking μου, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Έτσι, γλιτώσαμε από το να καλούμε την Εξυπηρέτηση Πελατών κάθε φορά που θέλουμε να μεταφέρουμε πόντους.

Edited by pluss
Link to comment
Share on other sites

Η μάνα μου, που είναι κύριο μέλος της Χρυσής Alpha Bank Bonus Visa και εγώ πρόσθετο, πήγαμε μία μέρα στην τράπεζα, όπου η μάνα μου ως κύριο μέλος ζήτησε/έδωσε αδεια να μπορώ να καταχωρήσω την πρόσθετη κάρτα μου στο δικό μου internet banking. Από τότε, μπορώ να μεταφέρω πόντους όπου θέλω, απευθείας από το internet banking μου, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Έτσι, γλιτώσαμε από το να καλούμε την Εξυπηρέτηση Πελατών κάθε φορά που θέλουμε να μεταφέρουμε πόντους.

 

εγω κανει και εγω παρομοια διαδικασια,περασα την καρτα του πατερα μου στο δικο μου web banking για να διαχειριζομαι την πιστωτικη του πατερα μου (και κατ' επεκταση την προσθετη δικη μου) αλλα απο οτι μου ειπαν δεν μπορει να γινει μεταφορα ποντων απο προσθετη καρτα μεσω του web banking

Παραθετω απο τις Συχνες Ερωτησεις απο το alphabonus.gr

 

• Γίνονται μεταφορές πόντων πρόσθετων καρτών;

 

Προς το παρόν, δεν παρέχεται αυτή η δυνατότητα καθώς οι πρόσθετες κάρτες δεν μπορούν να δηλωθούν ως ξεχωριστές κάρτες στο Alpha Web Banking. Μπορείτε να μεταφέρετε πόντους στις πρόσθετες κάρτες σας με αίτημά σας στην Εξυπηρέτηση Πελατών.

 

Απο Δευτερα θα περασω απο την τραπεζα και θα τους ρωτησω αν μπορω να κανω το ιδιο με σενα.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν παίρνουμε κανονικά πόντους αν κάνουμε πληρωμές λογαριασμών πχ ΔΕΗ μέσα από το my alpha wallet? (δεν αναφέρομαι μέσω web banking γιατί εκεί μέχρι και σήμερα βλέπω ότι παίρνω κανονικά πόντους)...
Link to comment
Share on other sites

Μου έγινε ακύρωση παραγγελίας σε αγορά που εκανα απο Αμερική με την χρεωστική της εθνικής.

Γνωρίζει κάποιος πόσες μέρες χρειάζονται για να επιστρέψουν τα χρήματα στην κάρτα.?

Τελευταια φορά που έγινε σε καταστημα στην Ελλάδα ταλαιπωρηθηκα πανω απο μήνα για να βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Μου έγινε ακύρωση παραγγελίας σε αγορά που εκανα απο Αμερική με την χρεωστική της εθνικής.

Γνωρίζει κάποιος πόσες μέρες χρειάζονται για να επιστρέψουν τα χρήματα στην κάρτα.?

Τελευταια φορά που έγινε σε καταστημα στην Ελλάδα ταλαιπωρηθηκα πανω απο μήνα για να βγάλω άκρη.

3-5 εργασιμες μερες.

Link to comment
Share on other sites

εγω κανει και εγω παρομοια διαδικασια,περασα την καρτα του πατερα μου στο δικο μου web banking για να διαχειριζομαι την πιστωτικη του πατερα μου (και κατ' επεκταση την προσθετη δικη μου) αλλα απο οτι μου ειπαν δεν μπορει να γινει μεταφορα ποντων απο προσθετη καρτα μεσω του web banking

Παραθετω απο τις Συχνες Ερωτησεις απο το alphabonus.gr

 

• Γίνονται μεταφορές πόντων πρόσθετων καρτών;

 

Προς το παρόν, δεν παρέχεται αυτή η δυνατότητα καθώς οι πρόσθετες κάρτες δεν μπορούν να δηλωθούν ως ξεχωριστές κάρτες στο Alpha Web Banking. Μπορείτε να μεταφέρετε πόντους στις πρόσθετες κάρτες σας με αίτημά σας στην Εξυπηρέτηση Πελατών.

 

Απο Δευτερα θα περασω απο την τραπεζα και θα τους ρωτησω αν μπορω να κανω το ιδιο με σενα.

Μπορεί να γίνει απλά θα χρειαστεί μια και μόνο κοινή επίσκεψη σε κατάστημα του κατόχου της πρόσθετης κάρτας και του κατόχου της κύριας κάρτας για να προστεθεί ξεχωριστά στο προφίλ η κάρτα απο τον υπάλληλο.Διαφορετικά απο τις πρόσθετες κάρτες οι μεταφορές μπορούν να γίνουν μέσω της τηλεφωνικής εξυπηρέτησης πελατών.

 

Ξέρει κανείς αν παίρνουμε κανονικά πόντους αν κάνουμε πληρωμές λογαριασμών πχ ΔΕΗ μέσα από το my alpha wallet? (δεν αναφέρομαι μέσω web banking γιατί εκεί μέχρι και σήμερα βλέπω ότι παίρνω κανονικά πόντους)...

Βεβαίως κανονικά και γενικά από όλες τις πληρωμές που θα περάσουν μέσω Alpha Wallet και εφόσον η κάρτα είναι Bonus (π.χ. μέσω Alpha Web Banking δεν υπάρχει σε όλες τις πληρωμές η δυνατότητα με χρέωση κάρτας) Να αναφέρω επίσης μπορείς να χρεώνεις φυσικά και την enter amex από το wallet και να συγκεντρώνεις bonus πόντους (στο web δεν μπορείς να χρεώσεις καθόλου την enter κλπ) Απλα στις απλές κάρτες enter amex η προεπιλογή του ορίου είναι στα 1.000€..Αυτό αλλάζει σε κατάστημα ή εξ.πελατών...

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Τι ισχύει αυτή την στιγμή για αγορές μέσω ebay και άλλα ξένα ηλεκτρονικά καταστήματα;

 

Θέλω να δημιουργήσω paypal account, αλλά δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να κάνω αυτό το "κολπάκι" με τα δύο accounts και τη μεταφορά χρημάτων...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω μια prepaid reloadable της Πειραιώς. Επειδή φορολογική δήλωση δεν κάνω, το έγγραφο περί μη καταβολής που έχει στα δικαιολογητικά, που το βρισκω;

Επίσης, ζητάει μισθωτήριο και λογαριασμό κοινής οφελειας που ούτε από αυτά κάτι είναι στο ονομα μου, θα μου τα ζητησουν ή θέλουν, όπως στο άνοιγμα λογαριασμού, στοιχεία του γονεα που είμαι υπό την προστασία;

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω μια prepaid reloadable της Πειραιώς. Επειδή φορολογική δήλωση δεν κάνω, το έγγραφο περί μη καταβολής που έχει στα δικαιολογητικά, που το βρισκω;

Επίσης, ζητάει μισθωτήριο και λογαριασμό κοινής οφελειας που ούτε από αυτά κάτι είναι στο ονομα μου, θα μου τα ζητησουν ή θέλουν, όπως στο άνοιγμα λογαριασμού, στοιχεία του γονεα που είμαι υπό την προστασία;

Ανηλικος εισαι;Διοτι δεν μπορουν να βγαλουν καρτα σε ονομα ανηλικου.Παλια ζητουσαν μονο μια ταυτοτητα και σε εβγαζαν την καρτα.Τωρα δεν ξερω αμα το αλλαξαν.

 

Στάλθηκε από το S308 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σημερα με πηραν τηλεφωνο απο την τραπεζα και μου ειπαν πως η αιτηση για πιστωτικη που εκανα εχει προεγκριθει! τι σημαινει αυτο και το διαφορα εχει απο την εγκριση?
Link to comment
Share on other sites

Ανηλικος εισαι;Διοτι δεν μπορουν να βγαλουν καρτα σε ονομα ανηλικου.Παλια ζητουσαν μονο μια ταυτοτητα και σε εβγαζαν την καρτα.Τωρα δεν ξερω αμα το αλλαξαν.

 

Στάλθηκε από το S308 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι, φοιτητής ειμαι, απλα ζητάνε πάνω κάτω τα ίδια χαρτιά με το άνοιγμα λογαριασμό και γι αυτό ρωτάω αν έχει τα ίδια χαρτιά ή αν θέλουν λιγότερα

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

εκανα 2 διαφορετικες αγορες μεσω visa πειραιως σε λιρες και τελικα τις επεστρεψα.Δυστυχως στην επιστροφη χρηματων ειχα χασουρα 25 εερω περιπου απο την καθε μια,χωρις να εχει αλλαξει και η ισοτιμια λιρας ευρω.Γνωριζει καποιος γι αυτο?Την ιδια χασουρα θα εχω και αν η αγορα γινει σε ευρω?

 

Eπιβεβαιωνω πως χασουρα δεν εχουμε οταν η αγορα γινεται σε ευρω,επιστρεφει το ιδιο ποσο ακριβως

Edited by stelios85
Link to comment
Share on other sites

εκανα 2 διαφορετικες αγορες μεσω visa πειραιως σε λιρες και τελικα τις επεστρεψα.Δυστυχως στην επιστροφη χρηματων ειχα χασουρα 25 εερω περιπου απο την καθε μια,χωρις να εχει αλλαξει και η ισοτιμια λιρας ευρω.Γνωριζει καποιος γι αυτο?Την ιδια χασουρα θα εχω και αν η αγορα γινει σε ευρω?

Δεν δίνεις και πολλές λεπτομέρειες για να καταλάβουμε τι έγινε και αν γνωρίζει κάποιος να απαντήσει.

Γράφω όμως για να σου πω ότι δεν θα είχες σχεδόν καθόλου κόστος αν την συναλλαγή την έκανες μέσω π.χ Revolut

Link to comment
Share on other sites

δυο διαφορετικες αγορες μεσω visa. Και οι δυο σε λιρες.Η πρωτη με χρεωσε με αυτοματη αλλαγη ισοτιμιας απο την τραπεζα πειραιως 232.12 ευρω και η δευτερη 354.71(σε οποιο νομισμα και να αγοραζεις απο το εκαστοτε μαγαζι στο τελος χρεωνεσαι σε ευρω απο τη visa).Τελικα τις επεστρεψα τις παραγγελιες(δωρεαν μεταφορικα και επιστροφη ) και αντι να μ επιστραφει το αρχικο ποσο που πληρωσα ή εστω καποιο παραπλησιο,μου επιστραφηκε 207.76 EUR κ 326.81 EUR αντιστοιχα.Θα παω και σε υποκαταστημα,απλα αν γνωριζει καποιος.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...