Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Όχι δεν τα δικαιουται.πήρα τηλ και τους ρώτησα ακριβως το ίδιο. Δυστυχώς την πατησαμε
Link to comment
Share on other sites

Έκανα και εγώ για την Aegean και περιμένω να μου έρθει. Έκανα αίτηση με την προσφορά που είχε μέχρι 15/10 με 10.000 μίλια δώρο.

Αυτό που με χάλασε εμένα ήταν ότι από τα 10.000 μίλια , μόνο τα 5.000 είναι μίλια αναβάθμισης στο πρόγραμμα miles+bonus. Τα άλλα 5000 είναι μόνο μίλια εξαργύρωσης :mad:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καταστήματα atms Εθνικής στα οποία μπορείς να κάνεις κατάθεση χωρίς φάκελο (real time) και αν ναι, υπάρχει κάποια λίστα με το που βρίσκονται;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καταστήματα atms Εθνικής στα οποία μπορείς να κάνεις κατάθεση χωρίς φάκελο (real time) και αν ναι, υπάρχει κάποια λίστα με το που βρίσκονται;

 

 

https://www.nbg.gr/el/Branches-ATMs

 

Διάλεξε την περιοχή που σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δε βρίσκω όμως πληροφορία σχετικά με το εαν δέχεται κατάθεση με απευθείας ενημέρωση του λογαριασμού.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Τα καινουρια atm εχουν online καταθεση. Αν στο καταστημα που πηγαινεις εχει καινουριο τοτε εισαι τυχερος και δε χρειαζεται να ψαχνεις.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καταστήματα atms Εθνικής στα οποία μπορείς να κάνεις κατάθεση χωρίς φάκελο (real time) και αν ναι, υπάρχει κάποια λίστα με το που βρίσκονται;

Τα «νέα» ΑΤΜ της Εθνικής αναγνωρίζουν και όλα τα καινούργια χαρτονομίσματα (και είναι αυτά που κυρίως έχουν αντικαταστήσει όσα είχαν απομείνει για κατάθεση με φακελο-για καταθέσεις και επιταγών) τα υπόλοιπα είναι ήδη online αλλα δεν αναγνωρίζουν ακόμα τα νεα χαρτονομισματα.Στην αναζήτηση των ΑΤΜ απο το site της Εθνικής αν εντοπίσεις ΑΤΜ που δέχεται κατάθεση με φάκελο θα αναφέρει το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.Επίσης για επιβεβαίωση μπορείς απλά σε οποιοδήποτε ΑΤΜ να ακολουθήσεις τα βήματα μιας κατάθεσης-πληρωμής με μετρητά,αν σου ζητήσει να πληκτρολογήσεις εσύ το ποσό,θα αφορά κατάθεση με φάκελο,αν επιλέξεις κατάθεση με μετρητά και στο επόμενο βήμα ανοίξει η υποδοχή απευθείας,είναι online:D

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα μία συναλλαγή με την χρεωστική μου της Alpha Bank και ήρθε κατευθείαν μήνυμα στο κινητό μου με τα στοιχεία της συναλλαγής. Εγώ, όμως, δεν ενεργοποίησα ποτέ την υπηρεσία e-alerts της alpha bank... Τώρα που ενεργοποιήθηκε από μόνο του, θα πρέπει να "τραβάει" από τον λογαριασμό μου 1€/μήνα;;; (που είναι το κόστος της υπηρεσίας)

Προωθητική ενέργεια είναι .

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Έκανα χτες το βράδυ μια ανάληψη από το stoiximan 50€, με κατάθεση στον λογαριασμό μου στην τράπεζα Πειραιώς και μου κράτησε έξοδα η τράπεζα 4€.

Όσες φορές έκανα ανάληψη με κατάθεση των χρημάτων στην Alpha δεν πλήρωνα καθόλου έξοδα.

Γνωρίζει κάποιος φίλος αν έχει μεταφέρει στην Πειραιώς γιαυτό?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα χτες το βράδυ μια ανάληψη από το stoiximan 50€, με κατάθεση στον λογαριασμό μου στην τράπεζα Πειραιώς και μου κράτησε έξοδα η τράπεζα 4€.

Όσες φορές έκανα ανάληψη με κατάθεση των χρημάτων στην Alpha δεν πλήρωνα καθόλου έξοδα.

Γνωρίζει κάποιος φίλος αν έχει μεταφέρει στην Πειραιώς γιαυτό?

η πειραιώς σε χρέωσε για εισερχόμενο εμβασμα. Συνήθως αυτο δν συμβαίνει σε λογαριασμού μισθοδοσίας ή σε λογαριιασμό windirect στην πειραιώς. Είναι απλο ταμιευτήριο ο λογαριασμός σου?
Link to comment
Share on other sites

η πειραιώς σε χρέωσε για εισερχόμενο εμβασμα. Συνήθως αυτο δν συμβαίνει σε λογαριασμού μισθοδοσίας ή σε λογαριιασμό windirect στην πειραιώς. Είναι απλο ταμιευτήριο ο λογαριασμός σου?

Ναι, απλός είναι, ρώτησα αν έχει πληρώσει άλλος από στοίχημαν

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα χτες το βράδυ μια ανάληψη από το stoiximan 50€, με κατάθεση στον λογαριασμό μου στην τράπεζα Πειραιώς και μου κράτησε έξοδα η τράπεζα 4€.

Όσες φορές έκανα ανάληψη με κατάθεση των χρημάτων στην Alpha δεν πλήρωνα καθόλου έξοδα.

Γνωρίζει κάποιος φίλος αν έχει μεταφέρει στην Πειραιώς γιαυτό?

Γιατί δεν έκανες ανάληψη απευθείας στην κάρτα με την οποία κατέθεσες χρήματα;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έκανες ανάληψη απευθείας στην κάρτα με την οποία κατέθεσες χρήματα;

 

Γιατί δεν περίμενα ότι θα πληρώσω 4€.

Νομίζω όμως ότι μόνο ανάληψη σε λογαριασμό γίνεται, όχι σε κάρτα.

Μόλις το τσεκάρα και δεν βρήκα επιλογή για κάρτα.

Edited by soleman
Link to comment
Share on other sites

Η ανάληψη απο κάρτα δεν είναι διαθέσιμη λόγω capital control . Τουλαχιστον αυτό μου είπε υπάλληλος της τράπεζας . Μπορεί να γίνει μονο αυτοπροσώπως με αίτημα.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν περίμενα ότι θα πληρώσω 4€.

Νομίζω όμως ότι μόνο ανάληψη σε λογαριασμό γίνεται, όχι σε κάρτα.

Μόλις το τσεκάρα και δεν βρήκα επιλογή για κάρτα.

 

Εσύ δεν είσαι ο πρώην τραπεζικός βρε soleman; Δεν τα ξέρεις τα χαΐρια των τραπεζών; Αν λειτουργούσαν οι υπεύθυνοι θεσμοί και αν η τράπεζα "της Ελλάδος" ήταν όντως της Ελλάδος, θα έπρεπε να είχαν πάρει κεφάλια. Αν είναι δυνατόν ειδικά σε περίοδο capital controls να τους επιτρέπουν να χρεώνουν "έξοδα" εισερχόμενου εμβάσματος! Είναι αδιανόητα πράγματα αυτά...

Αν σου επιτρέπει πίστωση στο Paypal ή στην κάρτα σου όντως θα πρέπει να προτιμήσεις αυτόν τον τρόπο την επόμενη φορά.

 

Η ανάληψη απο κάρτα δεν είναι διαθέσιμη λόγω capital control . Τουλαχιστον αυτό μου είπε υπάλληλος της τράπεζας . Μπορεί να γίνει μονο αυτοπροσώπως με αίτημα.

 

Δεν μιλάνε για ανάληψη από κάρτα παραπάνω η οποία όντως απαγορεύεται λόγω cc (για προπληρωμένες και πιστωτικές), αλλά ανάληψη σε κάρτα (από το account του στοίχημαν). Ο σωστός όρος για την ακρίβεια θα ήταν πίστωση σε κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάνε για ανάληψη από κάρτα παραπάνω η οποία όντως απαγορεύεται λόγω cc (για προπληρωμένες και πιστωτικές), αλλά ανάληψη σε κάρτα (από το account του στοίχημαν). Ο σωστός όρος για την ακρίβεια θα ήταν πίστωση σε κάρτα.

Έτσι ακριβώς. Σχετικά με το stoiximan, που παίζω κάποιες φορές, κάνω κατάθεση με χρεωστική και ανάληψη στην ίδια κάρτα χωρίς πρόβλημα.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δεν είσαι ο πρώην τραπεζικός βρε soleman; Δεν τα ξέρεις τα χαΐρια των τραπεζών; Αν λειτουργούσαν οι υπεύθυνοι θεσμοί και αν η τράπεζα "της Ελλάδος" ήταν όντως της Ελλάδος, θα έπρεπε να είχαν πάρει κεφάλια. Αν είναι δυνατόν ειδικά σε περίοδο capital controls να τους επιτρέπουν να χρεώνουν "έξοδα" εισερχόμενου εμβάσματος! Είναι αδιανόητα πράγματα αυτά...

Αν σου επιτρέπει πίστωση στο Paypal ή στην κάρτα σου όντως θα πρέπει να προτιμήσεις αυτόν τον τρόπο την επόμενη φορά.

 

 

 

Δεν μιλάνε για ανάληψη από κάρτα παραπάνω η οποία όντως απαγορεύεται λόγω cc (για προπληρωμένες και πιστωτικές), αλλά ανάληψη σε κάρτα (από το account του στοίχημαν). Ο σωστός όρος για την ακρίβεια θα ήταν πίστωση σε κάρτα.

 

Δούλευα στην Εμπορική. 4€ είναι κλεψιά.

Ναι έχεις δίκιο οι τράπεζες είναι υπεράνω νόμων,κράτους και λαού.

 

Έτσι ακριβώς. Σχετικά με το stoiximan, που παίζω κάποιες φορές, κάνω κατάθεση με χρεωστική και ανάληψη στην ίδια κάρτα χωρίς πρόβλημα.

Μα όταν πάω να κάνω ανάληψη μου έχει 2 επιλογές

1) κατάθεση σε λογαριασμό Ελληνικής τράπεζας

2) κατάθεση σε λογαριασμό ξένης τράπεζας

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει κατάθεση με χρεωστική κάρτα;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα ως μοναδικός τρόπος ανάληψης εμφανίζεται εκείνος "σε ελληνική πιστωτική - χρεωστική κάρτα", όπως το γράφει επί λέξει. Μήπως ήταν η πρώτη φορά που ζήτησες ανάληψη; Σε μια τέτοια περίπτωση νομίζω πως είναι υποχρεωτική η ανάληψη σε τραπεζικό λογαριασμό.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Δούλευα στην Εμπορική που δεν ήταν τόσο κλέφτες σαν την Πειραιώς. 4€ είναι κλεψιά.

.......

2) κατάθεση σε λογαριασμό ξένης τράπεζας

 

Και οι 4 "συστημικές" τα ίδια χρεώνουν. Καρτέλ κανονικότατο. Μόνο η Attica Bank νομίζω έχει μικρότερες ή μηδενικές προμήθειες στα εισερχόμενα.

Σου δίνει δυνατότητα για κατάθεση σε λογαριασμό ξένης τράπεζας και το συζητάς ακόμα;;; Τώρα πρέπει να ανοίξεις Leupay ή Ν26! Η Leupay Wallet μάλιστα είναι απλά ένα application που μπορείς να βάλεις στο κινητό σου και να πάρεις ΙΒΑΝ ώστε να τραβάς εκεί τα κέρδη σου χωρίς τις προμήθειες...

Edited by impreza_sti
Ασκούμε κριτική σε ιδέες και όχι σε ανθρώπους
Link to comment
Share on other sites

Και οι 4 "συστημικές" τα ίδια χρεώνουν. Καρτέλ κανονικότατο. Μόνο η Attica Bank νομίζω έχει μικρότερες ή μηδενικές προμήθειες στα εισερχόμενα.

Σου δίνει δυνατότητα για κατάθεση σε λογαριασμό ξένης τράπεζας και το συζητάς ακόμα;;; Τώρα πρέπει να ανοίξεις Leupay ή Ν26! Η Leupay Wallet μάλιστα είναι απλά ένα application που μπορείς να βάλεις στο κινητό σου και να πάρεις ΙΒΑΝ ώστε να τραβάς εκεί τα κέρδη σου χωρίς τις προμήθειες...

 

Eκανα ένα λάθος πιο πάνω, είπα ότι η κατάθεση έγινε με κάρτα, μέσω λογαριασμού ήταν η κατάθεση, γιαυτό η στοιχημαν μου προτείνει μόνο ανάληψη στο λογαριασμό.

Με όποια μέθοδο πληρώνεις με την ίδια πληρώνεσαι, είναι κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση. Έκανα αίτηση μέσω του ίντερνετ για την πιστωτική Mastercard της eurobank. Μου είπαν πως θα στείλουν τα χαρτιά με κουριερ να τα υπογράψω αλλά με ενημέρωσαν πως θα υπογράψω και ένα χαρτί ότι δέχομαι να μπω στον Τειρεσια... Είναι κάτι τυπικό και απλά για προστασία τους αν δεν πληρώνω η να με προβλημάτισει;

Ευχαριστώ για την απάντηση προκαταβολικα. Άκουσα Τειρεσιας και τρόμαξα.... Χάχα.

HTC Touch Diamond 2 ----> Xperia Sole ----> LG Optimus G ----> Redmi Note 3 PRO ----> Xiaomi Mi Mix 2  ----> Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση. Έκανα αίτηση μέσω του ίντερνετ για την πιστωτική Mastercard της eurobank. Μου είπαν πως θα στείλουν τα χαρτιά με κουριερ να τα υπογράψω αλλά με ενημέρωσαν πως θα υπογράψω και ένα χαρτί ότι δέχομαι να μπω στον Τειρεσια... Είναι κάτι τυπικό και απλά για προστασία τους αν δεν πληρώνω η να με προβλημάτισει;

Ευχαριστώ για την απάντηση προκαταβολικα. Άκουσα Τειρεσιας και τρόμαξα.... Χάχα.

 

Αν πληρώνεις κανονικά τις δόσεις σου και γενικώς εξοφλείς ό,τι χρήση της κάρτας κάνεις δεν έχεις να φοβάσαι κάτι. Άλλωστε αν ήσουν στο Τειρεσία δεν θα γινόταν η προέγκριση (όπως έγινε στη περίπτωσή σου) και η αποστολή των απαραίτητων εγγράφων.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα στην εφαρμογή της alpha bonus ,ενημερωση για άτοκες δόσεις για αγορά πετρελαίου θέρμανσης με κάρτες alpha.Περσι έδινα και 500ε πόντους για αγορά 500ε/κάρτα. Φετος τίποτα.

Ρώτησα στο fb για x3 πόντους για αγορά iphone 7 από Vodafone και μου απάντησαν ότι δεν θα τρέξει φέτος η προσφορά. Τσιγκουνιά στους πόντους από την alpha?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...