Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ποιας τραπεζας ειναι η χρεωστική ;

Πειραιώς

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Πειραιώς

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

 

Πρεπει να αγορασεις το αντίστοιχο πακέτο alert μεσα απο το webbanking της Πειραιώς

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να αγορασεις το αντίστοιχο πακέτο alert μεσα απο το webbanking της Πειραιώς

Πρέπει να πληρώσω δηλαδή;

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πληρώσω δηλαδή;

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

 

Ναι ............................

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Έχει και το δωρεάν. Ειδοποίηση μόνο με email. Στην alpha στέλνει SMS.

Και η Alpha στελνει mail

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αν ισχυει ακομα οτι πρεπει να ειδοποιησω την τραπεζα οτι θα παω εξωτερικο
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αν ισχυει ακομα οτι πρεπει να ειδοποιησω την τραπεζα οτι θα παω εξωτερικο

 

Καλό θα ήταν να ενημερώσεις για να μην περνεις τηλέφωνα και ρωτάς γιατι δεν μπορείς να πληρώσεις :P

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να ενημερώσεις για να μην περνεις τηλέφωνα και ρωτάς γιατι δεν μπορείς να πληρώσεις :P

 

χαχα ! εχεις ιδεα αν μπορει να γινει μεσω ebanking (εθνικη) ή θα χρειαστει να παρω τηλεφωνο ?

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

χαχα ! εχεις ιδεα αν μπορει να γινει μεσω ebanking (εθνικη) ή θα χρειαστει να παρω τηλεφωνο ?

 

Μόνο τηλεφωνικά αυτά, δεν υπάρχει τυποποιημένη διαδικασία μέσω web δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τηλεφωνικά αυτά, δεν υπάρχει τυποποιημένη διαδικασία μέσω web δυστυχώς.

 

Ευχαριστω πολυ !

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω αν ισχυει ακομα οτι πρεπει να ειδοποιησω την τραπεζα οτι θα παω εξωτερικο

γιατί να τους ειδοποιήσεις;;; ; οι πιστωτικές και χρεωστικες κάρτες λειτουργούν μια χαρα στο εξωτερικό

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

γιατί να τους ειδοποιήσεις;;; ; οι πιστωτικές και χρεωστικες κάρτες λειτουργούν μια χαρα στο εξωτερικό

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Ανάλογα με τον προορισμό και τις συναλλαγές που θα πραγματοποιήσεις εκεί, συχνά οι τράπεζες μπλοκάρουν την κάρτα επειδή θεωρούν ύποπτες τις κινήσεις. Κατά κύριο λόγω αν ταξιδεύεις εκτός Ευρώπης, ειδοποιείς τηλεφωνικά λίγες μέρες πριν ώστε να μη σε μπλοκάρουν.

 

Αυτό που περιγράφω ίσχυε ανέκαθεν, δεν είναι κάτι νέο.

Link to comment
Share on other sites

ταξιδεύω συχνά στο εξωτερικό και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.....

 

εννοείται δεν έχω ειδοποιήσει ποτε και κανέναν....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

ταξιδεύω συχνά στο εξωτερικό και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.....

 

εννοείται δεν έχω ειδοποιήσει ποτε και κανέναν....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

 

Και θα εννοείται μέχρι τη στιγμή που θα βρεθείς στο ταμείο, δε θα περνάει η κάρτα και στην Ελλάδα θα είναι 2 το βράδυ :)

Κι εγώ αγνοούσα τη συμβουλή φίλων να ειδοποιώ την τράπεζα αφού δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο παρελθόν, μέχρι που συνέβη. Και δεν ήταν καθόλου ωραίο...

 

Πάντως κατά κύριο λόγο συμβαίνει σε ταξίδια εκτός Ευρώπης, όπως ανέφερα και πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να έχεις και δίκαιο....

 

δεν κόβω και το λαιμό μου :P....

 

το θεωρώ πολυ βαβουρα να παίρνω τις τράπεζες τηλέφωνο κάθε φορά που φεύγω εξω.....

 

τεαπα ... έχω και κάρτες εξωτερικού μαζι μιυ....

 

υγ... ήμουν αλβανια Βοσνία Σερβία Κόσοβο και πγδμ Κροατία Μαυροβούνιο και Σλοβενία τoν Αύγουστο ..... ολα πήγαν μια χαρά.....

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Και θα εννοείται μέχρι τη στιγμή που θα βρεθείς στο ταμείο, δε θα περνάει η κάρτα και στην Ελλάδα θα είναι 2 το βράδυ :)

Κι εγώ αγνοούσα τη συμβουλή φίλων να ειδοποιώ την τράπεζα αφού δεν είχα ποτέ πρόβλημα στο παρελθόν, μέχρι που συνέβη. Και δεν ήταν καθόλου ωραίο...

 

Πάντως κατά κύριο λόγο συμβαίνει σε ταξίδια εκτός Ευρώπης, όπως ανέφερα και πιο πάνω.

 

Ημουν 30 χρόνια υπάλληλος τράπεζας, αν μου έλεγε πελάτης ότι θα πάει εξωτερικό του απαντούσα καλό ταξίδι.

Δεν υπήρχε κάτι ,ένα κέντρο, μια εφαρμογή, μια υπηρεσία να καταγράφει τις αναχωρήσεις των πελατών.

Αυτό που βοηθάει πάντα σε προβλήματα γενικά, είναι, η προσωπική σχέση/γνωριμία, με κάποιο υπάλληλο του καταστήματος που συναλλασόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Στο τηλεφωνικό κέντρο Εθνικής και Πειραιώς έχουν άλλη άποψη και καταγράφουν στο σύστημα την περίοδο που θα γίνει χρήση από το εξωτερικό ώστε να μην μπλοκαριστεί. Πάντως εγώ θα καλούσα την τράπεζα.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ημουν 30 χρόνια υπάλληλος τράπεζας, αν μου έλεγε πελάτης ότι θα πάει εξωτερικό του απαντούσα καλό ταξίδι.

Δεν υπήρχε κάτι ,ένα κέντρο, μια εφαρμογή, μια υπηρεσία να καταγράφει τις αναχωρήσεις των πελατών.

Αυτό που βοηθάει πάντα σε προβλήματα γενικά, είναι, η προσωπική σχέση/γνωριμία, με κάποιο υπάλληλο του καταστήματος που συναλλασόμαστε.

 

Η δική μου εμπειρία είναι με την alpha και την eurobank πάντως, οι οποίες έχουν τέτοιο σύστημα καταγραφής εδώ και τουλάχιστον 6 χρόνια. Για πιο πριν δε γνωρίζω γιατί ποτέ δεν ειδοποιούσα :p

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα που βγήκα εξωτερικό, πήρα τηλέφωνο στην τράπεζα και ενημέρωσα (EUROBANK). Μου είπαν καλά έκανα γιατί θα καλούσαν για επιβεβαίωση.

 

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν με έχουν καλέσει για επιβεβαίωση, ούτε alpha, ούτε eurobank. Τώρα αν την ίδια μέρα είσαι σε διαφορετικές χώρες λογικό να καλέσουν.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

σε ανήλικο θα μπορούσαμε να δώσουμε τη κάρτα μας για ανέπαφες συναλλαγές ή κάποια ανάληψη χρημάτων στο εξωτερικό ή θα τον μαζέψουν μέσα;
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

σε ανήλικο θα μπορούσαμε να δώσουμε τη κάρτα μας για ανέπαφες συναλλαγές ή κάποια ανάληψη χρημάτων στο εξωτερικό ή θα τον μαζέψουν μέσα;

 

Αν ειναι 10 χρονών δεν νομίζω να τον αφήσουν.Για 15-17 δεν θα εχει προβλημα.Οταν λες ανάληψη χρημάτων στο εξωτερικό τι εννοείς;Κανονικά οταν πληρώνεις με chip and pin δεν χρειάζεται επίδειξη ταυτότητας. Οπότε αν πληρώνει με αυτόν τον τρόπο θα ειναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι 10 χρονών δεν νομίζω να τον αφήσουν.Για 15-17 δεν θα εχει προβλημα.Οταν λες ανάληψη χρημάτων στο εξωτερικό τι εννοείς;Κανονικά οταν πληρώνεις με chip and pin δεν χρειάζεται επίδειξη ταυτότητας. Οπότε αν πληρώνει με αυτόν τον τρόπο θα ειναι καλύτερα.

 

ανάληψη χρημάτων εννοώ ότι πάει σε ATM και κάνει ανάληψη! βέβαια η κάρτα δεν είναι δικιά του απλά λέω να του δώσω μια χρεωστική contactless που έχω της Πειραιώς να κάνει τη δουλειά του χωρίς να κουβαλάει πολλά μετρητά.

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

ανάληψη χρημάτων εννοώ ότι πάει σε ATM και κάνει ανάληψη! βέβαια η κάρτα δεν είναι δικιά του απλά λέω να του δώσω μια χρεωστική contactless που έχω της Πειραιώς να κάνει τη δουλειά του χωρίς να κουβαλάει πολλά μετρητά.

 

Ειχες γράψει εξωτερικό και νόμιζα ανάληψη απο ΑΤΜ εξωτερικού.Για τι ηλικία μιλαμε?Θα πρεπει να του μαθεις να μην δίνει την κάρτα σε κανέναν ουτε καν στους φίλους του γιατι μπορεί να τα πάρουν τα στοιχεία της και να κανει αγορές απο το ίντερνετ...Με contactless δεν νομίζω να τον αφήνουν. Με chip and pin μόνο.Γιατι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να ζητήσουν ταυτότητα για να την περάσουν με contactless.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...