Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Να ρωτήσω έχεις κάνεις προσέξει καμιά προσφορά πόντων Bonus από την Vodafone για αγορά iphone 7?

Περσυ τέτοια εποχή υπήρχε x3 πόντοι για αγορά iphone 6 και μέσα στον χρόνο επίσης γία αγορά samsung s7.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω έχεις κάνεις προσέξει καμιά προσφορά πόντων Bonus από την Vodafone για αγορά iphone 7?

Περσυ τέτοια εποχή υπήρχε x3 πόντοι για αγορά iphone 6 και μέσα στον χρόνο επίσης γία αγορά samsung s7.

Ευχαριστώ

 

H AlphaBankBonus δίνει το Iphone 7 με ... :X 330.000 πόντους :X αυτή τη στιγμή .

 

Θα προτιμούσα το 6s με 200.000 :lol:

Link to comment
Share on other sites

H AlphaBankBonus δίνει το Iphone 7 με ... :X 330.000 πόντους :X αυτή τη στιγμή .

 

Θα προτιμούσα το 6s με 200.000 :lol:

 

μου λειπουν μονο 299500 πόντοι για το Iphone 7 :lol::lol::lol:

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

H AlphaBankBonus δίνει το Iphone 7 με ... :X 330.000 πόντους :X αυτή τη στιγμή .

 

Θα προτιμούσα το 6s με 200.000 :lol:

 

Δεν το δίνει η Alpha bank τόσο, το δίνει η Vodafone με αυτούς τους πόντους. Η προσφορά είναι της εταιρίας, μπορεί να βγει άλλη εταιρία και να το δώσει με άλλους πόντους. Εδώ να σημειώσω πως η εν λόγω ανταλλαγή δεν αξίζει κατά την γνώμη μου, καθώς η Alpha bank σε πελάτες χρυσών καρτών το δίνει με 200.000 πόντους (http://www.alphabonus.gr/goldbonus/product.asp?pid=3642)

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχω από τον 09/15 την University Visa της Πειραιώς. Λόγω μπόλικης χρήσης (πλήρωνα λογαριασμούς της οικογένειας, μονάδες στα κινητά, παραγγελίες διάφορες, εξυπηρετήσεις σε φίλους) με μια απλή αίτηση στην τράπεζα μου αντιλόγισαν την συνδρομή. Οι γονείς μου έχουν και αυτοί από μία Visa Classic. Τις θεωρώ "ηλίθιες" κάρτες επειδή δεν έχουν κάποιο πρόγραμμα επιβράβευσης. Με ενδιέφερε κυρίως να μαζεύω πόντους, επιστροφή κλπ από όλες τις αγορές ανεξαρτήτως επιχείρησης άρα επέλεξα την Affinity Mastercard και έβαλα τον πατέρα μου να κάνει αίτηση που έχει καλό εκκαθαριστικό για τα σημερινά δεδομένα και μάλλον σίγουρη έγκριση. Τη θεώρησα πολύ βολική αφού δίνει 2,5% επιστροφή σε όλες τις αγορές και εξαργυρώνεις στα καταστήματα του ομίλου Inditex (Zara, Pull and Bear, Bershka) στα οποία ψωνίζω ούτως ή άλλως κάποια πράγματα. Συνδρομή δεν θα πληρώσουμε αφού τα 2000€/χρόνο σε αγορές γίνονται για πλάκα (σούπερ μάρκετ, βενζίνες κλπ για μια οικογένεια είναι πολύ παραπάνω). Με έκπληξη ανακαλύψα ότι η πρώην φοιτητόκαρτα της Citibank έχει γίνει χρυσή (είναι και World Mastercard), διατηρώντας όμως την πολύ χαμηλή συνδρομή (15€ αν δεν γίνουν αγορές 2000€/χρόνο) και δυστυχώς το επιτόκιο φωτιά και λαύρα (πράγμα που δεν με αφορά γιατί δεν αφήνω ποτέ υπόλοιπο). Άλλο καλό είναι ότι σύμφωνα με την υπάλληλο εγκρίνεται με όριο τουλάχιστον 3000€, πράγμα βολικό αφού μπορείς να πάρεις και μια μεγάλη συσκευή με άτοκες δόσεις. Σκοπεύω να βγάλω και από μία πρόσθετη για μένα και τη μάνα μου, για να μαζεύουμε όλοι την επιστροφή. Δεν είδα να με βολεύει περισσότερο άλλη κάρτα αλλά αν υπάρχει κάποια πρόταση μετά χαράς να την ακούσω.

Με μια έρευνα που έκανα, στο εξωτερικό οι κάρτες World Mastercard και World Elite Mastercard έχουν μεταξύ πολλών άλλων προνομίων και concierge (για όσους δεν ξέρουν είναι μια γραμμή εξυπηρέτησης για κατόχους συγκεκριμένων καρτών και παρέχονται συμβουλές και άλλες υπηρεσίες συνήθως δωρεάν), αλλά η κοπέλα που μίλησα καλώντας στα κεντρικά της Alpha, ρώτησε αλλά δεν ήξερε κάτι. Ζητάω πολλά ε;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο ερωτήσεις:

 

 

 

2) Θυμάμαι ότι πριν από μερικούς μήνες η Alpha Bank έκανε δώρο 3.000 πόντους σε όποια κάρτα εγγραφόταν στο ''Alpha e-Statements''. Ισχύει ακόμα αυτό; Αν εγγράψω τώρα μία κάρτα στην συγκεκριμένη υπηρεσία, θα μου κάνει δώρο bonus πόντους η Alpha bank;

 

Μάλλον όχι γιατί έχει καταργήσει μόνη της τα εκτυπωμένα στειτμεντ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρεα!

Εχω μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος....

 

Υπαρχει καρτα πιστωτικη με οριο 2.000 ευρω .

Τα 1.700 ευρω είναι πιασμένα, αρα εχει υπολοιπο 300 ευρω ακομα στο πιστωτικο οριο...

 

Θελω να κανω μια αγορα (καινουρια αγορα) 1.700 ευρω και να μπουν σε 12 ατοκες δοσεις, δηλαδή 1.700 / 12 = 141,67 ευρω το μηνα. Η ερωτηση μου απλη : Θα περασει η αγορα σε 12 δοσεις ή όχι ?

Ισως χαζη ερωτηση αλλα δεν γνωρίζω αν όταν θα περασει η καρτα από το μηχανημα θα αναζητησει ολο το ποσο και μετα θα το σπασει σε δοσεις ? ή θα αναζητησει τα 141,67 που θα είναι η κάθε δοση το μηνα?

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν γίνεται αυτό που ζητάς γιατί ελέγχεται άμεσα αν υπάρχει διαθέσιμο πιστωτικό όριο για το πλήρες ποσό.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Γίνονται αυτόματες ανανεώσεις των πιστωτικών καρτών αφού παρέλθει η ημερομηνία τους ή χρειάζεται να υποβληθούν εκ νέου δικαιολογητικά?(κάτοχος university visa πειραιώς :) )
Link to comment
Share on other sites

Σε visa Πειραιώς όποτε πλησιάζει η λήξη της μου στέλνουν καινούρια στο σπίτι και χρειάζεται μόνο η ενεργοποίηση της σε ένα ATM

 

Στάλθηκε από κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι υπερήμερος θα σου έρθει κανονικά η ανανέωση.

 

 

Sent from my iPhone 7 Plus using Tapatalk

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια "χαζή" ερώτηση κι εγώ με την σειρά μου.

 

Πρόσφατα έληξε η προ-πληρωμένη κάρτα της Eurobank που έχω συνδεδεμένη με την Paypal .

 

Να προσθέσω Master Card Debit από τον τρεχούμενο ή να βγάλω καινούργια prepaid;

 

Το λέω για να μην έχω την προμήθεια επαναφόρτισης.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια "χαζή" ερώτηση κι εγώ με την σειρά μου.

 

Πρόσφατα έληξε η προ-πληρωμένη κάρτα της Eurobank που έχω συνδεδεμένη με την Paypal .

 

Να προσθέσω Master Card Debit από τον τρεχούμενο ή να βγάλω καινούργια prepaid;

 

Το λέω για να μην έχω την προμήθεια επαναφόρτισης.

Prepaid για κανένα λόγο

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω Master Card Debit από τον τρεχούμενο ή να βγάλω καινούργια prepaid;

 

Το λέω για να μην έχω την προμήθεια επαναφόρτισης.

 

Το πρώτο φυσικά. Εκτός μόνο αν συνηθίζεις να δίνεις τον αριθμό της κάρτας όπου να 'ναι οπότε ίσως είναι χρήσιμη η έκδοση και μιας prepaid. Αλλά εφόσον μιλάς για σύνδεση της κάρτας στο Paypal, η σύνδεση προπληρωμένης έχει μόνο μειονεκτήματα (τις προμήθειες φόρτισης).

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν γίνεται αυτό που ζητάς γιατί ελέγχεται άμεσα αν υπάρχει διαθέσιμο πιστωτικό όριο για το πλήρες ποσό.

 

Σε ευχαριστω πολύ!

:w00t: Στο χώρο αυτό υπήρχε Ο.Π.Χ που παραβαίνει την Εικόνα. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη περίπτωση να βγάλω prepaid είναι να έχω κάποιο οικονομικό όφελος. Π.χ το καλοκαίρι που ήμουν στην Πειραιώς σχεδόν με παρακάλεσε η υπάλληλος να βγάλω την AB Prepaid Mastercard. Έδωσα 5€, την φόρτιση με 3€, πλήρωσα τον καφέ μου με κάρτα και πήρα 30€ δωροεπιταγές. Εξαπλασίασα το κεφάλαιό μου ουσιαστικά αφού τον καφέ προφανώς θα τον έπινα ούτως ή άλλως (και θα τον πλήρωνα και με κάρτα αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία). Είναι τελείως χαζή η περαιτέρω χρήση της, όπως προαναφέρθηκε.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει λογος να βγαλεις προπληρωμενη.

δυστυχως το κανουν πολλοι που παιζουν στοιχημα στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολύ!

 

Να διασταυρώσεις με την τράπεζα που έχει εκδώσει την κάρτα σου, τι ισχύει για τη συγκεκριμένη κάρτα. Δεν ισχύει καθολικά αυτό που σου έγραψε ο al3x1k0. Κάποιες κάρτες επιτρέπουν τις άτοκες δόσεις παίρνοντας έγκρισή όχι για το σύνολο των δόσεων αλλά μόνο για κάποιες εξ΄αυτών ή και για μόνο μία. Την ίδια κουβέντα είχαμε πάλι προ κάποιων μηνών...

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει λογος να βγαλεις προπληρωμενη.

δυστυχως το κανουν πολλοι που παιζουν στοιχημα στο ιντερνετ.

 

Η μόνη χρήση της prepaid που δικαιολογώ (ακόμα) είναι για να δωθεί σε ανήλικο παιδί για τις αγορές του. Έτσι είχαμε βγάλει μία με τη μάνα μου πριν αρκετά χρόνια και λήγει τον Απρίλη. Της είπα να μην διανοηθεί να την ανανεώσει (θέλουν 5€), μια και πλέον πληρώνω πολύ πράμα με τις δικές μου κάρτες (στο ίντερνετ με πιστωτική αυστηρά) αλλά και η ίδια έχει «ξετρίψει» πλέον και χρησιμοποιεί κανονικά ΚΑΙ στο ίντερνετ τόσο την πιστωτική όσο και την χρεωστική χωρίς πρόβλημα, αφού συνήθως με συμβουλευτεί. Μια φορά ας πούμε είχε βρει ένα μαϊμουδοσάιτ με φτηνά γυαλιά ηλίου και ήθελε να παραγγείλει. Της λέω (αφού της εξήγησα στα σοβαρά τι παίζει) κάνε παραγγελία αλλά μην απορήσεις αν σε πάρουν τίποτα 5 το πρωί από Πειραιώς να σου πουν η πιστωτική σας ταβάνιασε. :lol::p

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Στο ebanking της εθνικής μπορώ να βάλω να μου έρχεται email όταν διαφοροποιείται το υπόλοιπο του λογαριασμού μου; Όπως συμβαίνει δηλαδή με την Πειραιώς;

 

Ευχαριστώ κ καλημέρα!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση. Στο ebanking της εθνικής μπορώ να βάλω να μου έρχεται email όταν διαφοροποιείται το υπόλοιπο του λογαριασμού μου; Όπως συμβαίνει δηλαδή με την Πειραιώς;

 

Ευχαριστώ κ καλημέρα!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Πριν από μήνες που έμπαινα στο ibank τους δεν είχαν αυτή την επιλογή, τους είχα στείλει, μήνυμα και μου είχαν απαντήσει ότι θα το κάνουν στο μέλλον. τώρα δεν μπορώ να μπω γιατί έμεινε από μπαταρία το μηχανάκι τους.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από μήνες που έμπαινα στο ibank τους δεν είχαν αυτή την επιλογή, τους είχα στείλει, μήνυμα και μου είχαν απαντήσει ότι θα το κάνουν στο μέλλον. τώρα δεν μπορώ να μπω γιατί έμεινε από μπαταρία το μηχανάκι τους.

 

Θα σου πρότεινα να καταργήσεις το μηχανάκι και να λαμβάνεις δωρεάν SMS με τους κωδικούς.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Με έκπληξη ανακαλύψα ότι η πρώην φοιτητόκαρτα της Citibank έχει γίνει χρυσή (είναι και World Mastercard), διατηρώντας όμως την πολύ χαμηλή συνδρομή (15€ αν δεν γίνουν αγορές 2000€/χρόνο) και δυστυχώς το επιτόκιο φωτιά και λαύρα (πράγμα που δεν με αφορά γιατί δεν αφήνω ποτέ υπόλοιπο). Άλλο καλό είναι ότι σύμφωνα με την υπάλληλο εγκρίνεται με όριο τουλάχιστον 3000€, πράγμα βολικό αφού μπορείς να πάρεις και μια μεγάλη συσκευή με άτοκες δόσεις. Σκοπεύω να βγάλω και από μία πρόσθετη για μένα και τη μάνα μου, για να μαζεύουμε όλοι την επιστροφή. Δεν είδα να με βολεύει περισσότερο άλλη κάρτα αλλά αν υπάρχει κάποια πρόταση μετά χαράς να την ακούσω.

 

Για ποια κάρτα αναφέρεσαι σαν πρώην φοιτητοκάρτα της Citibank?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με κωδικούς SMS μπαίνω στην εθνική. Πολύ πιο βολικό. Αλλά δεν έχω βρει κάπου επιλογή για να μου έρχονται μειλ.

 

Επίσης να ρωτήσω κ κάτι άλλο. Που μπορώ να βρω κωδικό BIC για το λογαριασμό μου της Πειραιώς;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για ποια κάρτα αναφέρεσαι σαν πρώην φοιτητοκάρτα της Citibank?

 

Δίκιο έχεις, ολόκληρο κατεβατό το όνομα ξέχασα... :O Για την Affinity Mastercard λέω.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...