Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

σε MyMarket επιμένουν να μην κάνουν χρήση του contactless και να τοποθετούν τη κάρτα στο μηχάνημα για πιν ή διαφορετικά ζητούν ταυτότητα.

 

πως θα μπορούσε άραγε να κάνει παράπονα κάποιος;

 

Το ίδιο γίνεται και στα περίπτερα Kioskys που διαφημίζουν κι όλας στις τέντες τις contactless συναλλαγές. Πάω να πληρώσω ανέπαφα και μου λέει ταυτότητα. Τους εξηγώ ότι δεν ισχύει αυτό και η τράπεζα λέει ότι δεν δίνουμε ταυτότητα για ανέπαφες συναλλαγές .

"Άσε τι λέει η τράπεζα, για το δικό σου καλό είναι" ήταν η απάντησή τους. Αν δε θες να δώσεις ταυτότητα μπορούμε να την περάσουμε με το pin μου είπε.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνουν αυτό. Από τη στιγμή που έχουν οδηγία από την τράπεζα ότι δεν χρειάζεται ταυτότητα... αν γίνεται κάτι με κλεμμένη κάρτα, την ευθύνη φαντάζομαι θα την έχει η τράπεζα να κάνει την έρευνα και όχι η επιχείρηση.

 

 

Το mymarket επιμένει να μην περνάει aegean alpha bonus... Έτσι παραμένει yourmarket για εμένα

 

Τι εννοείς δεν περνάει;;;; Δεν περνάει η κάρτα visa της aegean?? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Θα ζητήσεις να μιλήσεις στον υπεύθυνο του καταστήματος και θα του ζητήσεις εξηγήσεις. Ταυτότητα δεν νομιμοποιούνται να ζητούν όπως και να περνάνε την κάρτα εφόσον αυτή έχει ΡΙΝ. Πιθανότατα έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα με τις ανέπαφες για αυτό το κάνουν πάντως...

 

To ΙΚΕΑ μου το έκανε αυτό και έκανα παράπονα μέσα στη σελίδα τους, μου απάντησαν ζητώντας μου συγνώμη για το λάθος.

Ξαναπήγα και δεν μου το ξαναέκαναν

Link to comment
Share on other sites

Έκαναν το ίδιο μπροστά μου σε φίλο μου στα bershka. Δεν δώσαμε συνέχεια εκείνη την ώρα αλλά κάναμε παράπονα στα κεντρικά. Την επόμενη φορά που θα μου τύχει κάτι τέτοιο θα μιλήσω απευθείας με τον υπεύθυνο (το έχω κάνει σε νυχτερινό μαγαζί στο Ρίο -δεν χρειάστηκε δεύτερη φορά, με στάμπαραν) και αν βρω δεύτερο ντουβάρι με την τράπεζα που τους έδωσε το pos.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν περνάει;;;; Δεν περνάει η κάρτα visa της aegean?? :wacko:

 

2 φορες σε διαφορετικα καταστηματα mymarket(Γλυφαδας & Χαλκιδος) μου λενε: Να δεν την περναει, μπορειτε να πληρωσετε με μετρητα...???

Δεν επιχειρησα να παω σε τριτο...ΑΒ και του πουλιου το γαλα

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν περνάει;;;; Δεν περνάει η κάρτα visa της aegean?? :wacko:

 

2 φορες σε διαφορετικα καταστηματα mymarket(Γλυφαδας & Χαλκιδος) μου λενε: Να δεν την περναει, μπορειτε να πληρωσετε με μετρητα...???

Δεν επιχειρησα να παω σε τριτο...ΑΒ και του πουλιου το γαλα

 

Οταν δεν θα έχεις τι να κάνεις, θα πηγαίνεις, θα γεμίζεις ένα καροτσάκι και μόλις σου λένε δεν περνάει, θα το αφήνεις και θα φεύγεις.

χα

Link to comment
Share on other sites

2 φορες σε διαφορετικα καταστηματα mymarket(Γλυφαδας & Χαλκιδος) μου λενε: Να δεν την περναει, μπορειτε να πληρωσετε με μετρητα...???

Δεν επιχειρησα να παω σε τριτο...ΑΒ και του πουλιου το γαλα

 

Οταν δεν θα έχεις τι να κάνεις, θα πηγαίνεις, θα γεμίζεις ένα καροτσάκι και μόλις σου λένε δεν περνάει, θα το αφήνεις και θα φεύγεις.

χα

Δεν ειναι θεμα καρτας. Ειναι θεμα κουτοπονηριας της επιχειρησης που προτιμαει τα μετρητα απο τις καρτες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τους ενημερώνεις ότι θα ενημερώσεις τη τράπεζα και τους αφήνεις το καλάθι χωρίς να πληρώσεις δίνοντας τους μια τελευταία ευκαιρία να δοκιμάσουν μπας και μαγικά περασει
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Σε Πλαισιο, ΑΒ, Μαρκετ-ιν και Starbucks κανενα θεμα με τις ανεπαφες. Μονο μια ταμιας στα ΑΒ με ρωτησε αν θελω να την περασει ανεπαφα ή κλασικα λες και κανενας θα προτιμησει να βαλει πιν (εχοντας και την επομενη πελατισσα να τον κοιταζει με μισος που καθυστερει :lol: )
Link to comment
Share on other sites

και σε βενζινάδικα η ανεπαφη δουλεύει οπως και σε ολα τα Mac

 

Sent from my L200 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Σε Πλαισιο, ΑΒ, Μαρκετ-ιν και Starbucks κανενα θεμα με τις ανεπαφες. Μονο μια ταμιας στα ΑΒ με ρωτησε αν θελω να την περασει ανεπαφα ή κλασικα λες και κανενας θα προτιμησει να βαλει πιν (εχοντας και την επομενη πελατισσα να τον κοιταζει με μισος που καθυστερει :lol: )

 

Μου έχει τύχει παραπάνω από μία φορές σε AB και βενζινάδικο να τους λέω ότι είναι ανέπαφη να την βάζουν στην υποδοχή. Βέβαια πάνω από 25€ ούτως ή άλλως χρειάζεται PIN, αλλά και πάλι με ενοχλεί που δεν την χρησιμοποιούν ως ανέπαφη...

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια πάνω από 25€ ούτως ή άλλως χρειάζεται PIN, αλλά και πάλι με ενοχλεί που δεν την χρησιμοποιούν ως ανέπαφη...

Σαν μωρά παιδιά κάνετε μερικοί (δεν απευθύνομαι φυσικά μόνο σε εσένα)! Δηλαδή τι είναι αυτό που σε ενοχλεί; Τη δουλειά σου την κάνεις έτσι κι αλλιώς. Πιθανότατα έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα με τις ανέπαφες για αυτό τις αποφεύγουν όσοι το κάνουν. Κάποιοι δεν έχουν καν τερματικά που υποστηρίζουν ανέπαφες. Τα περί εξοικονόμησης χρόνου δεν ισχύουν ειδικά στην περίπτωση συναλλαγών >25€ που ούτως ή άλλως απαιτείται pin. Η καθυστέρηση στις συναλλαγές με κάρτες, είναι στην επικοινωνία με το δίκτυο (σε αυτό πρέπει να γίνει κάτι οπωσδήποτε-είναι απαράδεκτη η καθυστέρηση), την εισαγωγή του PIN και την εκτύπωση των αποδείξεων. Το να βάλεις την κάρτα στη σχισμή σε σχέση με το να την περάσεις "αεράτα" είναι 1-2 δευτερόλεπτα διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Σαν μωρά παιδιά κάνετε μερικοί (δεν απευθύνομαι φυσικά μόνο σε εσένα)! Δηλαδή τι είναι αυτό που σε ενοχλεί; Τη δουλειά σου την κάνεις έτσι κι αλλιώς. Πιθανότατα έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα με τις ανέπαφες για αυτό τις αποφεύγουν όσοι το κάνουν. Κάποιοι δεν έχουν καν τερματικά που υποστηρίζουν ανέπαφες. Τα περί εξοικονόμησης χρόνου δεν ισχύουν ειδικά στην περίπτωση συναλλαγών >25€ που ούτως ή άλλως απαιτείται pin. Η καθυστέρηση στις συναλλαγές με κάρτες, είναι στην επικοινωνία με το δίκτυο (σε αυτό πρέπει να γίνει κάτι οπωσδήποτε-είναι απαράδεκτη η καθυστέρηση), την εισαγωγή του PIN και την εκτύπωση των αποδείξεων. Το να βάλεις την κάρτα στη σχισμή σε σχέση με το να την περάσεις "αεράτα" είναι 1-2 δευτερόλεπτα διαφορά...

 

Αυτό που επισημαίνω είναι ότι δεν υπάρχει στα καταστήματα κουλτούρα ανέπαφων συναλλαγών, ενώ τεχνικά υποστηρίζεται. Εάν γίνει αυτό, ειδικά στις μικρές συναλλαγές μπορεί να υπάρξει σημαντική εξοικονόμηση χρόνου. Στην πράξη (αν και σε μικρό δείγμα) δεν έχω παρατηρήσει περίπτωση που υπήρχε πρόβλημα σε ανέπαφο πέρασμα που λύθηκε με εισαγωγή της κάρτας στο POS, ώστε να προτιμάται η "παραδοσιακή" μέθοδος.

Link to comment
Share on other sites

Σαν μωρά παιδιά κάνετε μερικοί (δεν απευθύνομαι φυσικά μόνο σε εσένα)! Δηλαδή τι είναι αυτό που σε ενοχλεί; Τη δουλειά σου την κάνεις έτσι κι αλλιώς. Πιθανότατα έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα με τις ανέπαφες για αυτό τις αποφεύγουν όσοι το κάνουν. Κάποιοι δεν έχουν καν τερματικά που υποστηρίζουν ανέπαφες. Τα περί εξοικονόμησης χρόνου δεν ισχύουν ειδικά στην περίπτωση συναλλαγών >25€ που ούτως ή άλλως απαιτείται pin. Η καθυστέρηση στις συναλλαγές με κάρτες, είναι στην επικοινωνία με το δίκτυο (σε αυτό πρέπει να γίνει κάτι οπωσδήποτε-είναι απαράδεκτη η καθυστέρηση), την εισαγωγή του PIN και την εκτύπωση των αποδείξεων. Το να βάλεις την κάρτα στη σχισμή σε σχέση με το να την περάσεις "αεράτα" είναι 1-2 δευτερόλεπτα διαφορά...

 

Μα προφανως δεν μιλαμε για συναλλαγες πανω απο 25ε που ουτως ή αλλως θελουν πιν. Τα περισσοτερα σουπερμαρκετ εχω δει οτι εχουν τερματικα που υποστηριζουν ανεπαφες, τωρα για μικροτερα καταστηματα δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

είναι μια ευκολία - διαφορετικά ας μην εκδίδουν ανέπαφες κάρτες γιατί για μας που την έχουμε στη τσέπη μας μπορεί να γίνει μπελάς και ξέρετε τι εννοώ...
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να σας πω... Μάλλον έχω σοβαρότερα προβλήματα να ασχοληθώ από το αν μου περνάνε την κάρτα "ανέπαφα" ή "κουμπωτά" στο σούπερ μάρκετ...

Για την περίπτωση του e-shop που τα points του δεν έχουν καν POS, παρά περνάνε τις κάρτες χειροκίνητα στο σύστημά τους και θέλει μισή ώρα διαδικασία τι άποψη έχετε; Δεν νομίζω να είναι στη δικαιοδοσία του πελάτη να αποφασίσει πως θα χρεωθεί η κάρτα του ειδικά για ένα τέτοιο ασήμαντο θέμα όπως το ανέπαφη/τη χώνω στο τερματικό.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να σας πω... Μάλλον έχω σοβαρότερα προβλήματα να ασχοληθώ από το αν μου περνάνε την κάρτα "ανέπαφα" ή "κουμπωτά" στο σούπερ μάρκετ...

Για την περίπτωση του e-shop που τα points του δεν έχουν καν POS, παρά περνάνε τις κάρτες χειροκίνητα στο σύστημά τους και θέλει μισή ώρα διαδικασία τι άποψη έχετε; Δεν νομίζω να είναι στη δικαιοδοσία του πελάτη να αποφασίσει πως θα χρεωθεί η κάρτα του ειδικά για ένα τέτοιο ασήμαντο θέμα όπως το ανέπαφη/τη χώνω στο τερματικό.

Κατα την αποψη μου σιγουρα δεν ειναι σοβαρο θεμα. Βασικα ειναι παντελως ασημαντο, παρολα αυτα ειναι σιγουρα δικαιωμα μου το πως θα χρεωσουν την καρτα μου οταν η συναλλαγη γινεται με φυσικη παρουσια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κατα την αποψη μου σιγουρα δεν ειναι σοβαρο θεμα. Βασικα ειναι παντελως ασημαντο, παρολα αυτα ειναι σιγουρα δικαιωμα μου το πως θα χρεωσουν την καρτα μου οταν η συναλλαγη γινεται με φυσικη παρουσια

 

Δεν είναι έτσι. Υποχρέωση από το Νόμο υπάρχει -στα εμπορικά καταστήματα- για την αποδοχή καρτών. Δεν λέει ο Νόμος πουθενά ότι θα πρέπει να έχουν οπωσδήποτε POS και οπωσδήποτε αυτό να υποστηρίζει και ανέπαφες συναλλαγές. Αλίμονο αν κάθε "καινοτομία" που έβγαινε κάθε τόσο, υποχρεώνονταν δια Νόμου να την υιοθετούν όλοι. Το παράδειγμα του E-shop το έφερα για να δείξω ότι υπάρχουν πολύ πιο ακραίες καταστάσεις (θεωρώ πραγματικά απαράδεκτη και χρονοβόρα τη διαδικασία που ακολουθούν). Προφανώς όμως είναι σύννομη η πρακτική τους. Κι εγώ να σου πω την αλήθεια (ελ. επαγγελματίας) αν αύριο με αναγκάσουν να δέχομαι κάρτες, τη φθηνότερη λύση (κάποιας online πλατφόρμας χρεώσεων) θα επιλέξω. Δεν θα μπω στη διαδικασία να αγοράσω το ακριβότερο ασύρματο POS που να υποστηρίζει και "ανέπαφες" μόνο και μόνο για τον έναν πυροβολημένο που θα μου κάτσει στα 3 χρόνια και θα θέλει εκτός του να πληρώσει με κάρτα, σώνει και καλά να ...παίξει κάνοντάς το και ανέπαφα... Ας σοβαρευτούμε λίγο.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω. Αναφερομουν στην περιπτωση που το pos υποστηριζει ανεπαφες συναλλαγες.

Θυμαμαι υπηρχε και μια προσφορα για χρηση καρτων μεσω ανεπαφων συναλλαγων στα αβ. Για καθε ανεπαφη συναλλαγη σου εδινε 1,5 ευρω εκπτωση.

Εκεινη την περιοδο απαιτουσα την ανεπαφη συναλλαγη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω. Αναφερομουν στην περιπτωση που το pos υποστηριζει ανεπαφες συναλλαγες.

Θυμαμαι υπηρχε και μια προσφορα για χρηση καρτων μεσω ανεπαφων συναλλαγων στα αβ. Για καθε ανεπαφη συναλλαγη σου εδινε 1,5 ευρω εκπτωση.

Εκεινη την περιοδο απαιτουσα την ανεπαφη συναλλαγη

 

gia την ακριβεια ηταν 50 ποντοι στην ΑΒ πλας (δλδ. 1,5 ευρω) για καθε συναλλαγή με MASTERCARD της Πειραιως, με την προυποθεση οτι η συναλλαγή θα γινόταν ανέπαφα. Και έτρεχε για 1,5 μηνα περιπου πέρυσι

Link to comment
Share on other sites

gia την ακριβεια ηταν 50 ποντοι στην ΑΒ πλας (δλδ. 1,5 ευρω) για καθε συναλλαγή με MASTERCARD της Πειραιως, με την προυποθεση οτι η συναλλαγή θα γινόταν ανέπαφα. Και έτρεχε για 1,5 μηνα περιπου πέρυσι

 

Με mastercard γενικα, οχι καποιας συγκεκριμενης τραπεζας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για μεταφορά χρημάτων μέσω e-banking απο Eurobank σε Πειραιώς, υπάρχει κάποια χρέωση για το εισερχόμενο έμβασμα απο Πειραιώς;
Link to comment
Share on other sites

Για μεταφορά χρημάτων μέσω e-banking απο Eurobank σε Πειραιώς, υπάρχει κάποια χρέωση για το εισερχόμενο έμβασμα απο Πειραιώς;

 

Η χρέωση (Κλεψιά) 4 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Για μεταφορά χρημάτων μέσω e-banking απο Eurobank σε Πειραιώς, υπάρχει κάποια χρέωση για το εισερχόμενο έμβασμα απο Πειραιώς;

Στέλνεις με "our" από eurobank και το συνολικό κόστος είναι 2,15€.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω αν έχεις λογαριασμό direct στην Πειραιώς , δεν κρατάει προμήθεια .

Επίσης αν έχεις και έναν λογαριασμό με δωρεάν συναλλαγές στην Eurobank,δεν θα κοστίσει τίποτα.

www.slotgames.gr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...